• 2
  kaldırılan ağırlıkların zamana bağlı olarak düzenlenmesi çok önemlidir. "benim kolum çok güçlü, ben kaldırırım" demeniz yeterli değildir, kolunuzdaki müthiş ağrı aylarca geçmez sonra. (bkz: tecrübeyle sabit) hele hele birkaç ay yapıp bırakırsanız, vücudunuz pelteye dönüverir. beraberinde protein ağırlıklı bir diyetin uygulanması esastır. bağışıklık sistemini ve de fiziksel gücü kuvvetlendirerek günlük hayatla baş etmenizi kolaylaştırır ancak sırf vücudum güzelleşsin diye bu işle uğraşan erkekleri kınıyorum. üçgen olunca karizmatik olduklarını sanıyorlar ya, ne denilebilir?
 • 5
  çok fazla ciddiye alınması gereken bi spor türüdür. zira etkileri direkt sağlık üzerinde oluşur... vücut kimyasını ve potansiyelini direkt etkiler ve değişimlere yol açar... beslenme tarzınızı, bazı alışkanlıklarınızı * * * *, uyku düzeninizi vb. kökünden değiştirmek zorunda bırakabilir... azim, istikrar, kontrol, dikkat ve sabır gerektirir... getirileri de gerektirdikleri kadar çok ve iyidir... bir kez yapmaya başladığınızda, yaşam tarzınızı tamamiyle değiştirmek ve geriye dönmemek zorunda kalabilirsiniz... *
 • 7
  hayatiniza etkisi sizin etkilemesini istediginiz kadar olacak olan spor dalidir. eger profesyonel olarak, veya ciddi bir bicimde yapmayi dusunuyorsaniz, evet ciddi anlamda degisim gerektirir. beslenme ve dinlenme, vucut gelistiriyorsaniz cok buyuk oneme sahiptir. yeterli dinlenme ve ozellikle protein acisindan zengin yiyecekler tuketilmediginde, vucut gostermesi gereken kas gelisimini gosteremez, kaslarda agri baslar ve sakatlanmalar siklasir.
  eger vucut gelistirmedeki amaciniz, saglikli kalmak ve yazin sahilde iyi gorunmekse, 2-6 ay suresince yogun bir tempo ile vucudunuzu istediginiz seviyeye getirmeniz mumkun. fakat bu andan sonra ise o getirdiginiz noktayi (daha dogrusu yaptiginiz kaslari) korumak icin yinede haftada 2-3 kez salona gidilip o kaslar calistirilmalidir. aksi taktirde, vucut kendini birakacaktir.
 • 11
  hanzo ingilizcem beni yanıltmıyorsa body building; vücudun inşaası, yapılandırılması ve tam karşılık olarak geliştirilmesi anlamına geliyor. yalnız benim ilgilendiğim kısım daha çok inşaa ile ilgili olan kısım. benim gibi göbekli insanlar genelde vücudunu geliştirmek için gerekli gayreti gösteremez. o yüzden diyorum ki; şöyle bir iki inşaat çalışanı olsa gelse benim vücudumu inşaa etse, ben de şu göbekten kurtulup askere fit bir şekilde gitsem, gayet güzel olur.**

  (bkz: yazacak birşey bulamayıp, sıcakta saçmalayan yazar)
 • 13
  vücüdunu geliştirme olayı artık vücüdün değişik şekillere sokma olayına dönüşmüştür. insan vucudunun sağlam olmasını, kaslarının biraz belirgin olmasını hatta baklava dilimlerinin oluşmasını da isteyebilir ve bu normaldir. ama arkadaş söyleyin bana http://www.alternatifsporlar.net/...ucut_gelistirme4.jpg nedir bu? insan vücudunu geliştireceğim diye bu hale sokar mı kendini. hadi erkekleri bir nevi olabilir diyorumda bayanları hiç anlayamıyorum. ** arkadaş ben bu resimdeki hanım efendiyi yanında bir erkekle hayal edemiyorum, hayal edebilen beri gelsin.
 • 14
  vücut geliştirme sporudur. toplum içerisinde badi diye anılır genellikle. faydalı bir spor olmasına rağmen bırakıldığı an vücudun pörtlemesine sebebiyet verir. düzenli olarak yapılmalıdır. mümkünse fitness ile birlikte yapılmalıdır. cardio eksik edilmemelidir. bisiklet ve yürüyüş bandı en başta olmak üzere.

  bir de hormon tarzı şeyler kullananlar var. aman diyeyim bulaşmayın. şişmek işe yaramaz azizim. bu tarz hormonlar çok kullanıldığı zaman karaciğerin patlamasına sebep olabiliyor. ayrıca testestoron hormonunu öldürdüğü bilimsel bir gerçektir. yani güzel görünüyüm derken erkeklik elden gidebilir. * düzeyli bir şekilde, abartısız, ilaçsız yapılması tavsiye edilir. ha bir de şöyle bir şey var;

  (bkz: body salonlarındaki kasıntı tipler ) *
 • 17
  spor ile birlikte protein tozu kullanılmasının karaciğere zarar vermesi doğrudur.
  çünkü protein tozları yemekler ile paralel şekilde alınır ve yediğimiz yemeklerdeki besin değerleri hepimizin bildiği gibi karaciğerde depolanır. karaciğerimizde normal besinler ile değil de tozlar ile aldığımız sahte proteinlerin depolanması da karaciğer rahatsızlıklarına davetiye çıkarmaktadır.
 • 18
  yapmayanlar tarafından en çok eleştirilen spordur.

  bilincli bir sekilde yapildiginda hic bir zarari olmayan spor dur. ayrica turk insaninin bu spor hakkinda bu kadar korkmus ve cahim olmasi usengecliginden dir.

  haftanın üç ,dört günü bir saat idman yapamayacak kadar aciz, iştahına söz geçiremiyen de bu yok protein tozu soyle kaka, zaten turk kizlari kasli erkekden hoslanmz deyip bok atarlar.
 • 22
  özellikle bizim ülkemizde genellikle hevesli başlanan fakat gün geçtikçe sıkılınıp bırakılan spordur .ayrıca doğru şekilde yapılmazsa (sınır tanımayıp protein tozu,vitamin suyu,hap vb. şeyler alanlar için söylüyorum) dengesiz ve geçici bi fiziğe sahip olmaya sebep olur .

  bu sporun olmazsa olmazı ise facebook,twitter,yonja* gibi paylaşım sitelerindeki profillere gururla before-after fotoğrafları koymaktır.
 • 23
  bugün başlamaya niyetlendim bu olaya. dedim göt göbek iyice yağ bağladı, biraz spor yapalım. bir saat kadar çalıştım, sonra fikir değiştirdim. dedim oğlum smyrna ne kasıyorsun, sporsa spor, açtım bilgisayarı başladım briç oynamaya. sonuçta o da spor... baya da yoruyor ha, oturmaktan kıçım yoruldu yeminle... bilgisayarın fareyi oynatmaktan, sağ el baya kas yaptı. başlangıç için süper bir spor dalı bu briç...
 • 24
  5 aylık bir süreçte vücudunuzun arnold tarzı bir şekil almasını isterseniz peynir altı suyu yani whey protein kullanabilirsiniz. ancak; 50 lili yaşlara geldiğinizde vücut kasları taşıyamayabilir hatta bel fıtığı riski artar. göze hoş gelen ve sağlam bir vücuda sahip olmak isteyenlere tavsiyem bol bol yüzmeleridir. vücut geliştirme belli bir yaşa kadar sizi kurtarır daha sonra sıkıntı yaşatabilir.
 • 25
  oldukça zevkli ve bir çok yönden yararlı bir spordur. bir takım sporların da temelini oluşturur. bir kaç bilgi vermek gerekirse;

  ''yağ bağlamış vücut ile çalışayım daha iyi kas yaparım'' mantığı ile hareket etmek büyük yanılgılardan biridir. yağ, kasa dönüşmez.
  ''kas yapmak'' tabiri yanlış bir tabirdir. kaslar çoğalmaz. sadece kaslarınızın kütlesi artar, bantlar genişler. hacim kazanır.
  gelişim süreci ve miktarı kişiye özgüdür. yapıya bağlıdır. herkesin her kası aynı yoğunlukta, süreçte, çalışma temposu ile (vs.) gelişmez.
  ancak ortalama insan vücudunu baz aldığımızda türlü katkılar* ile dahi kısa zamanda hayallerinizdeki vücuda kavuşamazsınız, aksi gibi bir de ağzınız leş kokar. gelişim düzen, disiplin ve emek ister. ne yaparsanız yapın kısa zamanda* vücudunuz arnold, stallone gibi olmaz.* hele hele spor salonlarındaki poster, afiş vb. görsellerde gördüğünüz ağabeyler gibi ömrünüzü adasanız olamazsınız. heves etmeyin.
  her gürbüz babayiğit mekan sahibini profesyonel sanmayın. bu yanılgıya düştüm, hareketleri yanlış gösterdiği için 3 aylık emeğimi havaya attım. hüzünlendim.
  salonun önüne audi'si ile yanaşan, polyester t-shirt'ü ile spider-man gibi dolaşan yaşıtınız kişiler yanınıza gelip, karizmatik bir ses tonu ile ''yanlış yapıyorsun. şöyle şöyle yapmalısın'' gibi direktifler verirse, ağzını burnunu kırın. düşünmeyin. uygun şartlara sahip olanlar için tavsiyem ise cebinizden bmw 5.30i anahtarını çıkartın ve bir kere merkezi kilidi açın,kapayın. etkileri inanılmazdır.
  koşu bandında takılan eşofmanlı,taytlı kızlara iş atmayın, kesmeyin, çataldan akan teri de görmeyiverin. bir anda ronnie coleman gibi sevgilisi orda bitiverir. nezih bir mekansa üstünüzden geçerler. acır.
  eldiven ile çalışarak sevgiliniz ellerinizi tuttuğunda, inşaatta çalıştığınızı düşünmez. iyi de olur yani. üşenmeyin,unutmayın. ayrıca bu yöntem ile daha rahat mastürbasyon yapabilirsiniz. aksi halde nasır bağlayan eller ile dalgayı zımparalamanız işten bile değil.*
  3. yılın ardından adam akıllı gelişince sağda solda, ona buna gider yapmayın. kavga etmenin elbette ki teoride güçlü olmakla alakası var ama bu işin türlü teknikleri, tecrübeleri var. vücut geliştirince dayakçı baba olacağınızı sanmayın. a**ınıza koyarlar. amaç iyi kavga etmek ise sokaklarda olun, tecrübe kazanın.
  ne bileyim olm işte açık açık söyleyeyim öyle iyi vücut falan yapamayacaksınız. bayacak, sıkılacaksınız. ya beslenemeyeceksiniz ya da dinlenemeyeceksiniz. çoğunuzun tüm hedefleri boşa gidecek. aranızdan gomünüsler çıkacak. antrenör şu şu kadar protein almalısın dediğinde, ''lan et fiyatlarından haberin var mı? hına goduuuum'' diye dalacaksınız. dayağı yaşayacak, hatta dayak olacaksınız, oturup kalacaksınız. haberiniz olsun yani.
  karı kız için de bu işe girmeyin. buna yapacağınız masrafa alın karıyı yiyip-içirin. gezdirin, besleyin. gidin yuvarlak yataklı hillside su gibi renkli ışıklı bir otele. tepişin. vakitten de paradan da kazanç sağlarsınız. valla lan.
  bir de azmedip çalışıp, iyi beslenip, dinlenenleriniz olacak. antrenman kaçırmayanlarınız olacak. olm siz devam edin. sonunda çok mutlu olacaksınız. aslanlarım benim.

  edit: nokta, virgül vs...