• öncelikle biz tam olarak neyiz?
  neyi doğru, neyi yanlış yapıyoruz, onun bir analizini çıkarmak gerekiyordu onu doğru yapmamışız.
  şu anda görünen o. ayrıca taraftarlar olarak uçmaktan vazgeçmek gerek. biz orta sıra ingiliz takımı bile değiliz. tarihimiz koyar geçer belki ama gerçekler başka.

  biz, yıldız adaylarından birine 100 bin sterlin haftalık verip, bonservisine peşin 30 milyon euro sayamayız. kiralama işine giriyorsanda, kulübün oyuncuyu geliştirip geliştirmeyeceğine inanman gerekiyor. talisca gibi "satmak için vitrin yapsın" diye gönderilen oyuncular sana bir şey kazandırmaz. henry gibi oyuncular kazandırır. bu tip oyuncuları almakta kolay değil. hele orta saha ise. scouting filan onları geçiyorum. bizim ülkede anlaşılacak bir şey değil çünkü tam olarak.

  sen bir yerde bir isim paylaşırsın, o adam alt liglerden birine gidince "beceriksiz" diye mesaj atanlar olur. yaşıyoruz bunları... onlara göre 10-15 milyonluk oyunculara gitmek gerek. lemina gibi...

  komple, hedefleri, düşünceleri, kafaları değiştirmek gerek.
  etimiz budumuz neyse ona göre davranmak gerek. bundan 15-20 sene önce şampiyonlar ligini almak zordu. ama bugün imkansız. o hayal ne kadar güzel olsada gerçekçi değil. dedim ya gerçekçi olmak lazım. isim değil, sistemin çalışması lazım. peki bizde sistem ne durumda? hazırlık maçlarında gördük ki sistem işlemiyor.

  geçen sezon, attığımız golerin 56'sını akan oyunda, 9 adetini ise set hücumundan bulmuşuz.
  yani, pres yaparak kazandığımız toplarla veya rakibin hücum ederken kaptırdığı toplarla yaptığımız atakların bir çoğunu gole çevirmişiz.

  bunu şuradan da anlayabiliriz, iki kanat oyuncumuz rodrigues ve feghouli 19 asist yapmış toplamda.
  topu kazanıp, kanat oyuncularımıza aktarıp, kişisel becerileri ile gol aramışız, set hücumu yapmak yerine. set hücumu işi çok önemlidir bu yüzden ona sonra geleceğimi. ceza sahası içinde en çok topla buluşan isim gomis. en çok ceza sahasında gol atan takım fenerbahçe. en çok golüde onlar attı.

  kontra atak yaparak -yani, topu kazanıp rakibi hazırlıksız yakalayarak attığımız gol sayısı sadece 3.
  bu sayılar türkiye ligine ait. neden kontra atak bulamıyoruz, bu denli akan oyunda gol bulurken? çünkü türkiye'de 3 büyükler ile oynuyorsan kanat beklerini çok çıkarmazsın. savunmada daima 4 kişi hatta defansif orta saha ile 5 kişi beklersin. o zaman kazandığın top ile dikine hücum ettiğinde kontra atak golü bulmaz, akan oyunda gol bulursun. aynı bokun laciverti kısaca. sayıca savunma hattında fazla olmanın gol yemeyi engelleyeceğini düşünen mal beyanından başka bir şey değil bu düşünce.

  akan oyunda bu kadar çok gol bulmanın sebebi nedir peki?
  bel-han-da.... keşke şunu büyük harflerle yazabilseydim.

  sen, set hücumu yapamıyorsun ya (istatistiklerde apaçık ortada) set hücumu yapmadan gol bulmanı sağlayan adam belhanda. 2.7 kilit pas atıyor adam. seni gollük pozisyona sokuyor. atarsın atamazsın o sana kalmış. 0.6 asistin asisti (bu deyimle dalga geçen birini görürsen ilber ortaylı'ya havale et gerekeni o söyler) yapıyor. serbest 8 oynayan herkesin dikkat çekici istatistiğidir bu. 8 numaranın iş yaptığını buradan anlarsın. ya sevgili romalılar, futbol oyunu değişti artık. iniesta, xavi bu ön asist olayının kralını yaptılar vakti zamanında. guardialo, silva ve kevin abiye yaptırıyor şu anda. edin visca 5 ön asist yapmış. ön asist bir gerçek. sen kabul et ya da etme.. bu bir şeyi değiştirmeyecek. 10 numaralı sistemlerin yok olduğu günümüz futbol dünyasında serbest 8'li sistemler peyda olurken sen çıkar dersin "ön asist ne ya eki eki" diye. kilit pas, ön asist, asist bu 8 numaraların iyi mi? kötü mü? olduğunu anlatır adama. sen anlamak istemiyorsan yapılacak bir şey yok tabi. işi basite indirgeyip "şut atmasını istiyorum, kaşının altında göz olsun istiyorum" diye zırvalarsın onda sorun yok...

  çok ama çok eleştirdiğimiz ancak ilk sezonunda "bu ne ya?" diye iyi anlamda delirdiğimiz selçuk inan, yanlış hatırlamıyorsam, ilk sezonunda invisible asist (asistin asisti) 1,0 ortalama ile oynuyordu. (araştıramadım emin olmak için, yanlış bir şey yazmışsam bir mesaj uzaklıktayım.) dahası belhanda en çok dripling yapan adamlarından. bunun anlamı seni ileriye taşıyor. nasıl oluyor bu? belhanda topla beraber hareket etmek zorunda kalıyorda ondan.

  neden zorunda kalıyor?
  çünkü senin ön taraftaki oyuncularının defans arkasına koşu yapmak birinci önceliği değil (yapmıyor demiyorum bakın, önceliği değil diyorum) ikisi de topu ayağına istiyor. forvetinde keza öyle. hareket etmeyen (buna da açıklık getirmek lazım. hareketli demek koşan değil, rakibi farklı yerlere sürükleyen koşular yapan demek. hani japonya vs belçika maçında -dünya kupası maçı lütfen tarihini yazdırmayın bana- lukaku'nun koşusu gibi hareketli olmaktan bahsediyorum) bir hücum üçlün olunca, beklerinin ileri çıkması için topu ileride tutmaya çalışıyorsun. bunun iki yolu var. sırt dönük forvet veya başka bir 8 numara.

  bunu n'diaye varken birlikte yapıyorlardı ama o gidince bu konuda yalnız kaldı.
  bu yükü hiç bir takımda kimse tek başına çekmez. modric varken real bile çekmiyor. kross oynuyor yanında, rakitic oynuyor milli takımda. sen ise donk ile fernando gibi iki defansif orta saha ile oynayıp, hücum anlamında her şeyi bu adamın üzerine yüklüyorsun, sonra "neden top kaybediyor? neden şut çekmiyor?" diye sızlanıyorsun. he bu arada gelsin diye adına şiirler yazılan n'diaye maç başına 1.7 top kaybı yaptı 17 maçta. tüm sezona yayılsaydı ne olurdu onu hiç bir zaman bilemeyeceğiz ama 0,3 fazla top kaybeden belanda "top kaybetmesin gol yiyoruz" diye eleştiriliyor. yahu, adamdan başka hücumda pas istasyonun yok nasıl olacak o iş. birde bekler çıksın diye adam topla dripling yapıyor....

  neyse şut diyorduk değil mi? onuda vereyim, gomis 3.9, rodrigues 2.2, feghouli 1,8 ve belhanda 1,3. (tolga'yı saymıyorum 13 maç oynamış birini 30 maç oynamış oyuncularla kıyaslamamak lazım). takımın en çok şut çeken dördüncü oyuncusu. daha fazla çekmeli mi? evet, elbette. ancak sanki hiç çekmiyormuş gibi bir algı doğru değil.

  rakip sahada pas yapan oyuncular arasında en yüksek yüzde belhanda'da. kendi sahasında top çeviren stoperler ile ya da defansif orta saha oyuncuları ile kıyaslamayın. eğer o yüzdelere bakılacak olursa selçuk yüzde 85 ile pas yapmış.. neden bu kadar çok belhanda dedim, oyunun yükü bu oyuncu üzerinde ve sen onun yükünü hafifletecek tek bir hamlede bulunmadın. bir 8 numara almadın. ya da emre akbaba gibi belhanda'nın biraz daha hücum gücü yüksek versiyonunu katmadın (bu arada emre yüzde 76 ile pas isabeti sağlıyor. belhanda yüzde 80...) takıma.

  oyunu yine akan oyunda gol bulma üzerine kurdun ve set hücumu çalışmadın.
  görünen o. izlediğimiz anladığımız bu. akhisar maçında da farklı bir şey olmayacaktır.. yani oyunumuz bu. kötü bir liverpool kopyası. geçen senede benzer bir oyun vardı tudor ile. pres yap, topu kazan, kanatlara at, gomis bitirsin.

  beşiktaş, başakşehir deplasmanlarında gördüğümüz gibi bu oyun sökmedi.
  çünkü, topu kazandığın an belhanda'ya baskı geldi (fenerbahçe'de bunu çok güzel yaptı).. belhanda trabzonspor maçında yoktu, kaleye gidemedi takım. şimdi, tekrar etmekte fayda görüyorum. belhanda'ya bu kadar bağımlı olursa bir takım, oyununu değiştirmiyor, onun yükünü alıp, dağıtmıyorsa geçen sezon yaşadığı sorunları yaşamaya devam edecek demektir.

  bu yüzden bu kadar belhanda verisi verip olayı takım üzerinden anlatmaya çalışıyorum.
  bu yüzden herkes tarafından kımıl zararlısı gibi görünsede aslında takımın merkez çarkı olduğunu anlatamaya çalışıyorum. sadece hücumda değil... serdar aziz kadar top çalan bir hücum oyuncusu o.

  galatasaray taraftarının bir çocuğu net sonuçlar görmek istiyor.
  vurucak, atacak, hoplatıcak, zıplatacak... ama oyun eskisi gibi değil. bırak hagi zamanını, 2014-15'teki gibi bile değil. sneijder örneği önümüzde. nice'de bile yapamadı. yapamazsın... oyun hareketli. artık, klasik forvetlerin, 10 numaraların devri değil bu. 10 numaradan, kanat forvetlerinden devşirilen forvetlerin devri artık. uruguay örneği önünüzde kol gibi duruyor. iki tane şahane forvet ama orta saha yok. topu ileri taşıyacak adam yok. kısır bir oyun..

  aynı durum polonya içinde geçerli.
  ilk elenen onlar oldu. orta sahan yoksa bir hiçsin. şimdi dönüyorum tekrar bize.
  yukarıda tüm yazılanlardan belhanda'yı övdüğüm, bazı arkadaşların dediği gibi ne yaptığını göremedikleri şeyleri anlattığımı iddia etmiyorum. sizin anlamadığınız şey şu... bu şeyleri yazınca belhanda'yı övmüyorum aksine takımı eleştiriyorum.

  tüm hücum yükünü neredeyse 6 ay boyunca aynı oyuncunun üzerine yükleyip, rotasyona dahil etmeden sonuç almayı bekliyorsanız, kusura bakmayın boş yapıyorsunuz demektir. bunu anlatıyor aslında belhanda'nın durumu. ne yaparsanız yapın, şu anda onsuz bir hücum planı konuşamazsınız. satarsanız 2 tane 8 almanız gerekiyor. arkasında bekleyen selçuk olunca daha zor oluyor bu işler. ama akhisar gibi, topu kanat beklerinin kanat forvetlerine atacağı uzun toplar ile gol bulmak üzerine bir sistem kuracaksanız kapatalım dükkanı gidelim.

  bizim sistemimiz şu an için yanlış. ne yazık ki yanlış.
  bu oyuncu grubuna göre değil demiyorum.. komple yanlış diyorum. topu bilerek kaybederek hücum edeceksek kanar bu gözlerimiz.

  önceliğimiz kesinlike bir 8 numara olmalı.
  rotasyon için değil, hücum işini sadece belhanda üzerinden çevirmemek için. tudor'da belhanda ve fernando baskı yediğinde mariano ile oyun kuruyordu. o sakatlanınca zaten her şey allak bullak olmuştu. deplasmanda 69.2 kere topla buluşuyorsa belhanda, o takımın sorunu bu oyuncuya bağımlı olmaktan başka bir şey değildir.

  şu andan itibaren, maaşına, yaşına, boyuna posuna bakmadan pas yapan bir 8 numara (yeri geldiğinde 6 gibide oynayabilen), bir hareketli forvet ve stoper almak (almak derken kiralamak) gerek... forvet almak gerekli ama oraya sinan'ı monte ederek bir false nine oynayabiliriz. o sonraki iş. önceliğimiz bu değil ama bu seçenekte elde var. öne yapılacak takviye her ne kadar önemli gibi dursada asıl mevzu 8 numara.

  30 günde kim gelir? gelecek oyuncu ligin ilk 3-4 maçını kaçırınca ne katacak bize onu tam olarak bilmiyorum.
  bilen mutlaka açıklar. bildiğim tek şey, oyun yükünü farklı oyuncuların üzerine dağıtmazsak, deplasman sorunumuz devam edecektir. özellikle gomis elimizde iken.

  bir de sistemlerin olduğu yerde isimler sadece isimdir.
  fatih terim gelmeden önce (1996'da) suat, okan, hakan ünsal, ergün satış listesindeydi. sistem içinde efsaneleştiler. sistemi doğru kurmadığımız sürece aldığımız oyuncunun isminin bir önemi kalmayacak. ne kadar iyi bir oyuncu olursa olsun bir şeyleri değiştiremeyecek. özellikle set hücumu fakiri bir takımda.

  belhanda için çok top kaybediyor diyenler sıkı dursun.
  takıma alınmak istenen emre akbaba ligin en çok top kaybeden (toplam 621 top kaybı) oyuncusu. he bu arada emre ligin en çok kilit pas yapan oyuncusu. gelirse ligin en çok kilit pas yapan iki oyuncusu bizde olacak. bu oynamak istediğimiz oyun açısından kafanızdaki soru işaretlerini giderir diye düşünüyorum.

  iki 8 numara ile (8.5 numara ile) şut tehditiniz olacak şekilde, arkada fernando bağlantısıyla, kanat forvetlerinin hareketli oynayarak, bol bol savunma arkasına kaçtığı, merkezdeki forvetin bir kaç oyuncuya yer açmak için golden çok gol attırmayı düşündüğü bir düzene geçmek gerek. 30 gün var. çok sular akar ama gelmesi, alışması, sisteme uyum sağlaması derken çok maç kaçıracak ve ilk yarı heba olacak gibi.
 • stsl 2011/2012 hd maç özetleri

  1. not: bu çalışma galatasaray sözlük kullanıcıları için yapılmıştır. videolar sadece bu linklere tıklayarak gidenlere görünecektir. bundan dolayı başka internet sitelerinde, sosyal ağlarda paylaşmamanızı rica ediyorum, eğer videolar çok yayılırsa yayından kaldırılabilir.*

  2. not: tüm kayıtlar* galataman'a aittir. galataman kardeşimiz ile iletişime geçtim --> http://i.imgur.com/BPr5v.png ve paylaşım için izin verdi --> http://i.imgur.com/BbiDK.png kendisine buradan bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.

  3. not: telif hakkı sahibi isterse videolar kaldırılacaktır. yetkililer yellowred1705@gmail.com adresimden bana ulaşabilirler.

  4.not : vicdanen emeğimin karşılığını verme ihtiyacı hissedenler galatasaray store'dan ceplerine göre kendilerine herhangi bir ürün satın alabilirler. benim isteğimle birinin store'dan kendisine bir şey alması ve ufak da olsa galatasaray'a fayda sağlamasının vereceği manevi hazzın yerini hiçbir maddi kazanç tutamaz.

  01. hafta | istanbul büyükşehir belediyespor - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=bVIaODVW3dk

  02. hafta | galatasaray - samsunspor
  https://www.youtube.com/watch?v=e1aIW8mjPHI

  03. hafta | karabükspor - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=JpdTmltviQs

  04. hafta | galatasaray - eskişehirspor
  https://www.youtube.com/watch?v=J5hdk0F1Sss

  05. hafta | ankaragücü - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=J8KQgp2vSc0

  06. hafta | galatasaray - bursaspor
  https://www.youtube.com/watch?v=zG1hkxyqam8

  07. hafta | antalyaspor - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=xUl0Ythb3hk

  08. hafta | galatasaray - gaziantepspor
  https://www.youtube.com/watch?v=NJ77pxHBsA0

  09. hafta | kayserispor - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=8Oozgtrp9X8

  10. hafta | galatasaray - mersin idman yurdu
  https://www.youtube.com/watch?v=RpPNwmGfQao

  11. hafta | beşiktaş - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=hZIdj-rcTi4

  12. hafta | galatasaray - sivasspor
  https://www.youtube.com/watch?v=vi3qB4Joxis

  13. hafta | gençlerbirliği - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=WMt4fkjvBt0

  14. hafta | galatasaray - fenerbahçe
  http://www.youtube.com/watch?v=CoDgkeVqXXY

  15. hafta | trabzonspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=qCvMWxSfF4o

  16. hafta | orduspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=1R-oDokNX4s

  17. hafta | manisaspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=USsn9qEyfyY

  18. hafta | galatasaray - istanbul büyükşehir belediyespor
  http://www.youtube.com/watch?v=sEXh6QNMWN8

  19. hafta | samsunspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=VKYxnNTcH2c

  20. hafta | galatasaray - karabükspor
  http://www.youtube.com/watch?v=9T_RyetPyTg

  21. hafta | eskişehirspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=YQWdj7-hXG4

  22. hafta | galatasaray - ankaragücü
  http://www.youtube.com/watch?v=NBA0-jlU2SI

  23. hafta | bursaspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=dj_oIvGUgak

  24. hafta | galatasaray - antalyaspor
  http://www.youtube.com/watch?v=7Y-r8jFBPm0

  25. hafta | gaziantepspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=V4PgvyBs2fg

  26. hafta | galatasaray - kayserispor
  http://www.youtube.com/watch?v=v4lkW6jv4vk

  27. hafta | mersin idman yurdu - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=dOLCp810g0c

  28. hafta | galatasaray - beşiktaş
  http://www.youtube.com/watch?v=LMv7lkRXgU4

  29. hafta | sivasspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=6gnU8HfHeYc

  30. hafta | galatasaray - gençlerbirliği
  http://www.youtube.com/watch?v=Q5-ACYXcOQk

  31. hafta | fenerbahçe - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=1aDAnuP-EyI

  32. hafta | galatasaray - trabzonspor
  https://www.youtube.com/watch?v=_lpXNbp5IiA

  33. hafta | galatasaray - orduspor
  https://www.youtube.com/watch?v=uZO6rpmmOx8

  34. hafta | manisaspor - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=K15XWmWAZYE

  süper final 2011/2012 hd maç özetleri

  1. hafta | beşiktaş - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=p2oNzFOg6Ys

  2. hafta | galatasaray - fenerbahçe
  http://www.youtube.com/watch?v=pkERUyHS9w0

  3. hafta | trabzonspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=KNktVY4AeGM

  4. hafta | galatasaray - trabzonspor
  http://www.youtube.com/watch?v=Toa6nNA82KM

  5. hafta | galatasaray - beşiktaş
  http://www.youtube.com/watch?v=gfxfW0sop68

  6. hafta | fenerbahçe - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=E3vwfHpL5Cs
 • 1) en eski geçmişe sahip futbol takımı ve türkiye'nin ilk kurulan futbol takımı (1905)

  2) herhangi bir lige kabul edilen ilk türk takımı
  (constantinople football league) (1905-06)

  3) türkiye'nin ilk futbol hakemi
  ali sami yen (moda-kadıköy - 1905)

  4) ilk lig maçı oynayan türk takımı
  galatasaray 1-1 imogene (1905-06) (constantinople football league)

  5) ilk özel maç oynayan türk takımı
  galatasaray 2-0 faura mektebi (1905)

  6) ligde ilk golü atan türk takımı
  galatasaray 1-1 imogene (1905-06) (constantinople football league)

  7) ligde ilk galibiyeti alan türk takımı
  galatasaray 4-1 moda (1907-0 (constantinople football league)

  8)ilk ist. şampiyonu olan türk takımı
  (constantinople football league)(1908-09)

  9) ist.liginde üç sene üstüste şampiyon olan ilk takım
  (1908-09,1909-10,1910-11)

  10) yenilgisiz,berabere kalmadan,gol yemeden, tüm maçlarını kazanıp şampiyon olan ilk ve tek türk takımı
  (constantinople football league)(1908-09)

  11) ilk antrenör çalıştıran türk takımı
  horace armitage (1908-09)

  12) ilk kupa kazanan türk takımı (şampiyonluk kupası hariç)
  galatasaray 4-0 kadıköy ( 31.01.1909) union club kupasi

  13) yurtdışında maç yapan ilk takım
  klojvar (macaristan) (1910-11)

  14) ilk yurtdışı galibiyeti
  galatasaray 11-1 bükreş karması (1910-11)

  15) ilk yurtdışına transfer olan türk oyuncu
  sabri mahir (galatasaray) (olimpic paris - fransa) (1911)

  16) türkiye'de ilk futbol derneği kurucusu ve başkanı
  ali sami yen - türkiye idman cemiyetleri ittifakı (1923)

  17) türkiye'ye yurtdışından gelen ilk antrenör
  billy hunter (iskoçya) (galatasaray 1926-27)

  18) türkiye'de futbolu bilimsel olarak kuralları ve diğer ayrıntılarıyla anlatan ilk kitap
  futbolun kitabın - ali sami yen (29 haziran 1927)

  19) m.kemal atatürk yaşarken, adına düzenlenen kupayı alan tek takım
  galatasaray 4-0 fenerbahçe (31.08.1928 ) gazi büstü kupasi

  20) istanbul kupası'nı ilk kazanan takım (1940-41)

  21) ilk futbol menajerliği (1961)

  22) istanbul kupası'nı 2 kez üstüste kazanan tek takım

  23) tarihinde fenerbahçe, beşiktaş ve trabzonspor arasında en farklı galibiyet alan takım
  galatasaray 20-0 vefa (özel maç)

  24) tarihinde fenerbahçe, beşiktaş ve trabzonspor arasında bir maçta en çok gol atan futbolcu
  mehmet leblebi (14 gol) galatasaray 20-0 vefa (özel maç)

  25) şampiyon kulüpler kupası'na ilk katılan takım (1956-57)

  26) şampiyon kulüpler kupası'na üç sene üstüste katılan ilk takım
  (1971-72,1972-73,1973-74)

  27) şampiyon kulüpler kupası'nda ilk golü atan takım
  galatasaray 1-3 dinamo bükreş (1956-57) metin oktay (dk.77)

  28) şampiyon kulüpler kupası'nda ilk galibiyet alan takım
  galatasaray 2-1 dinamo bükreş (1956-57)

  29) şampiyon kulüpler kupası'nda ilk 3.tur oynayan takım (1962-63)
  1.tur dinamo bükreş (romanya)
  2.tur pionia bytom (polonya)
  3.tur milan (italya)

  30) şampiyon kulüpler kupası'nda ilk yari final oynayan takım (1988-89)
  1.tur rapid wien (avusturya)
  2.tur neuchatel xamax (isviçre)
  3.tur ac.monaco (fransa)
  yari final steaue bükreş (romanya)

  31) şampiyon kulüpler kupası'nda en çok maç yapan takım (35 maç)

  32) şampiyon kulüpler kupası'nda en çok galibiyet alan takım (26 galibiyet)

  33) şampiyon kulüpler kupası'nda en çok golü atan takım (87 gol)

  34) şampiyon kulüpler kupası'nda en çok tur atlayan takım (8 tur)

  35) şampiyon kulüpler kupası'nda evinde en farklı galibiyet (türk takımları arasında)
  galatasaray 5-0 neuchatel xamax (1988-89)

  36) şampiyonlar ligine ilk katılan takım (1993-94)

  37) şampiyonlar liginde ilk puan alan takım (1993-94)
  galatasaray 0-0 fc.barcelona

  38) şampiyonlar liginde ilk golü atan takım (1993-94)
  kubilay türkyilmaz (dk.27) galatasaray 2-1 cork city

  39) şampiyonlar liginde en çok gol atan futbolcu
  hakan şükür (8 gol)

  40) şampiyonlar ligine ön eleme oynamadan katılan ilk takim (2002-03)

  41) şampiyonlar ligi ön eleme maçlarında ilk galibiyet alan takım (1993-94)
  galatasaray 2-1 cork city

  42) şampiyonlar ligi ön eleme maçlarında en çok maç yapan takım (18 maç)

  43) şampiyonlar ligi ön eleme maçlarında en çok galibiyet alan takım (14 galibiyet)

  44) şampiyonlar ligi ön eleme maçlarında en çok golü atan takım (45 gol)

  45) şampiyonlar ligi ön eleme maçlarında en çok tur atlayan takım (9 tur)

  46) şampiyonlar liginde grup maçlarında ilk golü atan takım (1993-94)
  galatasaray 1-2 spartak moskova (cihat - dk.87 penaltı)

  47) şampiyonlar liginde grup maçlarında ilk galibiyet alan takım (1994-95)
  galatasaray 2-1 fc.barcelona

  48) şampiyonlar ligi'ne en çok katılan takım
  (9 kez) (1993-94,1994-95,1997-98,1998-99, 1999-00,2000-01,2001-02,2002-03, 2003-04)

  49) şampiyonlar ligi'nde en çok maç yapan takım (68 maç)

  50) bir sezonda 19 avrupa kupası maçı

  51) bir sezonda en çok maç yapan
  capone 17 maç 1560 dakika + 2 super cup maçı

  52) şampiyonlar ligi'nden gelip uefa kupası kazanan tek takım

  53) şampiyonlar ligi'nde deplasmanda en çok kazanan takım (3 kez)

  54) şampiyonlar ligi'nde en çok galibiyet alan takım (18 galibiyet)

  55) şampiyonlar ligi'nde en çok golü atan takım (66 gol)

  56) şampiyonlar liginde en çok puan alan takım (71 puan)

  57) şampiyonlar ligi ilk tur grubunda en çok puan alan takım (10 puan) (2001-02)
  galatasaray 1-0, 0-0 nantes (fransa)
  galatasaray 2-0 psv eindhoven (hollanda)
  galatasaray 1-0 lazio (italya)

  58) şampiyonlar ligi ikinci tur grubunda en çok puan alan takım (10 puan)(2000-01)
  galatasaray 2-0, 2-2 ac.milan (italya)
  galatasaray 1-0 paris saint germain (fransa)
  galatasaray 1-0 deportivo lacoruna (ispanya)

  59) şampiyonlar liginde üst tura çıkan ilk takım (2000-01)

  60) şampiyonlar liginde ilk 8'e kalan ilk takım
  (2 kere)(1993-94)(2000-01)

  61) şampiyonlar liginde çeyrek final oynayan ilk takım
  (2 kere)(1993-94)(2000-01)

  62) şampiyonlar liginde evinde en fazla galibiyet serisi (7 maç)
  (2000-01)
  galatasaray 1-0 paris saint germain (fransa)
  galatasaray 1-0 deportivo la coruna (ispanya)
  galatasaray 2-0 ac.milan (italya)
  galatasaray 3-2 real madrid (ispanya)
  (2001-02)
  galatasaray 2-0 vlaznia shokdrea (arnavutluk)
  galatasaray 2-1 pfc levski sofia (bulgaristan)
  galatasaray 1-0 lazio (italya)

  63) şampiyonlar liginde en çok forma giyen oyuncular sıralamasında ilk 3 sıra
  (galatasaray 1-2 lokomotif moskova)
  arif erdem (46 maç)
  bülent korkmaz (42 maç)
  ergün pembe (42 maç)

  64) şampiyonlar liginde bir toplam sezonda en çok puan (türk takımları arasında)
  galatasaray 21 puan (2000-01)

  65) şampiyonlar liginde bir toplam sezonda en çok gol (türk takımları arasında)
  galatasaray 19 gol (2000-01)

  66) şampiyonlar liginde bir toplam sezonda en çok galibiyet (türk takımları arasında)
  galatasaray 6 galibiyet (2000-01)

  67) şampiyonlar liginde bir toplam sezonda en çok maç (türk takımları arasında)
  galatasaray 14 maç (2000-01)

  68) şampiyonlar liginde evinde yenilmezlik (16 maç)
  (1999-00)
  galatasaray 3-2 ac.milan (italya)
  (2000-01)
  galatasaray 2-2 saint gallen (isviçre)
  galatasaray 3-2 ac.monaco (fransa)
  galatasaray 3-2 glasgow rangers (iskoçya)
  galatasaray 2-2 strum graz (avusturya)
  galatasaray 1-0 paris saint germain (fransa)
  galatasaray 1-0 deportivo la coruna (ispanya)
  galatasaray 2-0 ac.milan (italya)
  galatasaray 3-2 real madrid (ispanya)
  (2001-02)
  galatasaray 2-0 vlaznia shokdrea (arnavutluk)
  galatasaray 2-1 pfc levski sofia (bulgaristan)
  galatasaray 1-0 lazio (italya)
  galatasaray 0-0 nantes (fransa)
  galatasaray 2-0 psv.eindhoven (hollanda)
  galatasaray 1-1 ac.roma (italya)
  galatasaray 1-1 liverpool (ingiltere)

  69) kupa galipleri kupası'nda en çok maç yapan takım (32 maç)

  70) kupa galipleri kupası'nda en çok galibiyet alan takım (12 galibiyet)

  71) kupa galipleri kupası'nda en çok golü atan takım (42 gol)

  72) kupa galipleri kupası'nda en çok tur atlayan takım (7 tur)

  73) kupa galipleri kupası'nda üç sene üstüste katılan ilk takım
  (1964-65,1965-66,1966-67)

  74) uefa kupası'nda yari final oynayan ilk takım
  (1999-00) galatasaray 2-0, 2-2 leeds united

  75) uefa kupası'nda final oynayan ilk takım
  (1999-00) galatasaray 4-1 arsenal (penaltı)

  76) uefa kupası'nda şampiyon olan ilk takım (1999-00)

  77) uefa kupası'nı yenilgisiz kazanan ilk şampiyon (1999-00)
  bologna 1-1 galatasaray
  galatasaray 2-1 bologna
  b.dortmund 0-2 galatasaray
  galatasaray 0-0 b.dortmund
  r.mallorca 1-4 galatasaray
  galatasaray 2-1 r.mallorca
  galatasaray 2-0 leeds united
  leeds united 2-2 galatasaray
  galatasaray 4-1 arsenal (penaltı)

  78) uefa kupası'nda ilk gol kralı (türk takımları arasında)
  (1999-00) hakan şükür 10 gol

  79) uefa kupası'nda en çok tur atlayan takım (8 tur)

  80) ilk kez supercup oynayan takım (türk takımları arasında) (1999-00)

  81) ilk kez supercup kazanan takım (türk takımları arasında) (1999-00)
  galatasaray 2-1 real madrid (ispanya) (altın gol)

  82) supercup'ta ilk maç yapan takım (türk takımları arasında) (1999-00)
  galatasaray 2-1 real madrid (ispanya) (altın gol)

  83) supercup'ta ilk galibiyet alan takım (türk takımları arasında) (1999-00)
  galatasaray 2-1 real madrid (ispanya) (altın gol)

  84) supercup'ta ilk golü atan takım (türk takımları arasında) (1999-00)
  (süper mario jardel) galatasaray 2-1 real madrid (ispanya) (altın gol)

  85) supercup'ta en çok maç yapan takım (türk takımları arasında) (1 maç)

  86) supercup'ta en çok galibiyet alan takım (türk takımları arasında) (1 galibiyet)

  87) supercup'ta en çok golü atan takım (türk takımları arasında) (2 gol)

  88) supercup finalinde man of the match seçilen tek türk futbolcu (okan buruk)

  89) dünya kıtalararası kulüpler kupası'na çağrılan ilk takım (1999-00)
  (uefa ve süper kupa şampiyonu unvanıyla)

  90) avrupa en çok maç yapan takım (185 maç)

  91) avrupada en çok gol atan takım (238 gol)

  92) avrupada en çok galibiyet alan takım (69 galibiyet)

  93) avrupa en çok tur atlayan takım (33 tur)
  8 şampiyon kulüpler kupası
  9 şampiyonlar ligi ön eleme
  7 kupa galipleri kupası
  8 uefa kupası
  1 süper kupa

  94) türkiye'de avrupa kupası kazanan ilk takım
  (uefa kupası 1999-00)

  95) türkiye'de avrupa kupası kazanan tek takım
  (1 uefa kupası, 1 süper kupa)

  96) türkiye'de en çok avrupa kupası kazanan takım
  (2 avrupa kupası) (1 uefa kupası, 1 süper kupa)

  97) uefa kupasını 5 avrupa ülkesinin tekelinden çıkarmayı başaran ilk takım
  (ingiltere,italya,almanya,fransa,ispanya)
  (türkiye galatasaray)

  98) avrupada bir sezonda en çok maç yapan takım

  99) avrupada bir sezonda en çok gol atan takım (35 gol 1999-00)

  100) avrupada bir sezonda en çok puan alan takım

  101) avrupada bir sezonda en çok galibiyet alan takım (11 galibiyet 1999-00)

  102) avrupada bir sezonda en çok maç yapan takım (18 maç 1999-00)

  103) avrupa kupalarında elemeli bir turda atılan en çok gol (türk takımları arasında) (inter-toto hariç)
  galatasaray 9 gol
  1994-95 avenir beggen(lux) 5-1(d) 4-0 şampiyonlar ligi

  104) avrupa kupalarında deplasmanda atılan en çok gol (türk takımları arasında) (inter-toto hariç)
  galatasaray 5 gol
  1994-95 avenir beggen(lux) 5-1(d) şampiyonlar ligi
  2002-03 sarajevo(bos) 0-5 beşiktaş (uefa kupası)

  105) avrupa kupalarında en çok, 4 ve üstü gol atan takım (türk takımları arasında) (inter-toto hariç) (12 kere)
  şampiyon kulüpler kupası
  1962-63 pionia bytom(pol) 4-1
  1963-64 ferencvaros(mac) 4-0
  1988-89 neuchatel xamax(isvçr) 5-0
  şampiyonlar ligi
  1994-95 avenir beggen(lux) 5-1(d) 4-0
  1997-98 fc.sion(isvçr) 4-1(d) 4-1
  1999-00 hertha berlin(alm) 4-1(d)
  kupa galipleri kupası
  1996-97 constructorul(mold) 4-0
  1996-97 ps.germain(fra) 4-2
  uefa kupası
  1999-00 real mallorca 4-1(d)

  106) avrupa kupalarında iç sahada yenilip, turu deplasmanda geçen tek takım
  galatasaray 0-1 banik ostrava
  banik ostrava 1-2 galatasaray

  107) avrupa kupalarında dış sahada 3 farklı yenilip, turu geçen tek takım
  neuchatel xamax 3-0 galatasaray
  galatasaray 5-0 neuchatel xamax

  108) avrupa kupalarında üst turlarda atılan en çok gol (türk takımları arasında) (inter-toto hariç)
  galatasaray 4 gol (uefa çeyrek final)
  1999-00 real mallorca 4-1(d)

  109) avrupa kupalarında ilk bir romanya takımını yenen takım (inter-toto hariç)
  1956-57 dinamo bükreş 2-1

  110) avrupa kupalarında ilk bir romanya takımını eleyen takım (inter-toto hariç)
  1962-63 dinamo bükreş

  111) avrupa kupalarında ilk bir polonya takımını eleyen takım (inter-toto hariç)
  1962-63 pionia bytom

  112) avrupa kupalarında ilk bir isviçre takımını yenen takım (inter-toto hariç)
  1963-64 fc zurich 2-0

  113) avrupa kupalarında ilk bir isviçre takımını eleyen takım (inter-toto hariç)
  1988-89 neuchatel xamax

  114) avrupa kupalarında ilk bir çekoslovak takımını eleyen takım (inter-toto hariç)
  1969-70 spartak trnava

  115) avrupa kupalarında ilk bir isveç takımını eleyen takım (inter-toto hariç)
  1976-77 aik stockholm

  116) avrupa kupalarında ilk bir avusturya takımını eleyen takım (inter-toto hariç)
  1975-76 rapid wien

  117) avrupa kupalarında ilk bir italyan takımını eleyen (inter-toto hariç)
  galatasaray (1999-00 fc.bologna)
  (ilk eleyen trabzonspor - peruggia inter-toto 1999-00)

  118) elediği takım sayısı, elendiği takım sayısında fazla tek takım
  30-25 (st.gallen son güncellenen)

  119) dış saha galibiyetleri, iç saha mağlubiyetlerinden fazla tek takım

  120) avrupa şampiyonunu yenen tek takım (1987-88 psv.eindhoven)

  121) avrupa'da en çok hat-trick yapan (5 kere)
  hakan şükür (avenir beggen - rosenborg)
  metin oktay (polonia bytom)
  tanju çolak (neuchatel xamax)
  adrian ilie (sion)

  122) uefa kupasında en çok italyan yenen takım (2 kere)
  1992-93 roma 3-2
  1999-00 bologna 2-1

  123) şampiyonlar ligi'nde en çok italyan yenen takım (3 kere)
  1999-00 milan 3-2
  2000-01 milan 2-0
  2001-02 lazio 1-0

  124) avrupa kupalarında en çok italyan yenen takım (5 kere)
  1992-93 roma 3-2
  1999-00 bologna 2-1
  1999-00 milan 3-2
  2000-01 milan 2-0
  2001-02 lazio 1-0

  125) şampiyonlar liginde italyanlara gol atan ilk takım
  1997-98 parma 1-1 adrian ilie (dk.51)

  126) şampiyonlar liginde italyanlardan puan alan ilk takım
  1997-98 parma

  127) şampiyonlar liginde italyanları yenen ilk takım
  1999-00 milan 3-2

  128) şampiyonlar liginde italyanlara deplasmanda gol atan ilk takım
  1998-99 juventus 2-2 (hakan sükür)

  129) şampiyonlar liginde italyanlardan deplasmanda puan alan ilk takım
  1998-99 juventus

  130) milan'ı yenen ilk takım
  1999-00 milan 3-2

  131) milan'ı 2 kere yenen ilk takım
  1999-00 milan 3-2
  2000-01 milan 2-0

  132) sansiro'dan puan alan tek takım

  133) avrupa kupalarında ruslara gol atan ilk takım
  1971-72 cska moskova 1-1

  134) şampiyonlar liginde rusları yenen ilk takım
  2002-03 lokomotif moskova 2-0

  135) şampiyonlar liginde ruslardan deplasmanda puan alan ilk takım
  1993-94 spartak moskova

  136) şampiyonlar liginde rusları deplasmanda yenen ilk takım
  2002-03 lokomotif moskova 2-0

  137) almanlara gol atan ilk takım
  1964-65 aufbau magdeburg 1-1

  138) avrupa kupalarında ilk bir alman takımını eleyen (inter-toto hariç)
  1964-65 aufbau magdeburg 1-1(d) 1-1 1-1(t)

  139) uefa kupasında ilk bir alman takımını deplasmanda yenen takım (inter-toto hariç)
  1999-00 borussia dortmund 2-1(d)

  140) avrupa kupalarında ilk bir alman takımını deplasmanda yenen takım (inter-toto hariç)
  1991-92 einenhuttenstaht 2-1(d)

  141) şampiyonlar liginde almanlardan puan alan ilk takım
  1999-00 hertha berlin 2-2

  142) şampiyonlar liginde almanları yenen ilk takım
  1999-00 hertha berlin 4-1 (d)

  143) şampiyonlar liginde almanları deplasmanda yenen ilk takım
  1999-00 hertha berlin 4-1 (d)

  144) borussia dortmund'u yenen ilk takım
  1999-00 borussia dortmund 2-1(d)

  145) aynı sezon 2 alman yenen ilk takım
  1999-00 hertha berlin 4-1 (d)
  1999-00 borussia dortmund 2-1(d)

  146) en çok alman yenen takım (5 kere)
  1991-92 einenhuttenstaht 2-1(d)
  1991-92 einenhuttenstaht 3-0
  1992-93 eintract frankfurt 1-0
  1999-00 hertha berlin 4-1 (d)
  1999-00 borussia dortmund 2-1(d)

  147) avrupa kupalarında ilk bir ispanyol takımını deplasmanda yenen takım (inter-toto hariç)
  1999-00 real mallorca 4-1(d)

  148) uefa kupasında ilk bir ispanyol takımını deplasmanda yenen takım (inter-toto hariç)
  1999-00 real mallorca 4-1(d)

  149) şampiyonlar liginde ispanyollardan puan alan ilk takım
  1993-94 fc.barcelona 0-0

  150) şampiyonlar liginde ispanyolları yenen ilk takım
  1994-95 fc.barcelona 2-1

  151) şampiyonlar liginde barcelona'yı yenen ilk takım
  1994-95 fc.barcelona 2-1

  152) real madrid'i yenen ilk takım
  1999-00 real madrid 1-1 (altın gol: mario jardel)

  153) şampiyonlar liginde real madrid'i yenen ilk takım
  2000-01 real madrid 3-2

  154) real madrid'i üstüste yenen ilk takım
  1999-00 real madrid 1-1 (altın gol: mario jardel)
  2000-01 real madrid 3-2

  155) real madrid'i en çok yenen takım (2 kere)
  1999-00 real madrid 1-1 (altın gol: mario jardel)
  2000-01 real madrid 3-2

  156) nou camp'tan puan alan ilk ve tek takım
  2001-02 barcelona 2-2 (d)

  157) en çok ispanyol yenen takım (7 kere)
  1994-95 fc.barcelona 2-1
  1998-99 atletico bilbao 2-1
  1999-00 real mallorca 4-1(d)
  1999-00 real mallorca 2-1
  1999-00 real madrid 1-1 (altın gol: mario jardel)
  2000-01 real madrid 3-2
  2000-01 deportivo lacoruna 1-0

  158) ispanyolların 2 ünlü takımı yenen ilk ve tek takım
  1994-95 fc.barcelona 2-1
  2000-01 real madrid 3-2

  159) avrupa'nın 2 ünlü takımı eleyen ilk ve tek takım
  1993-94 manchester united
  1999-00 real madrid

  160) bir sezonda 2 ingiliz takımını eleyen ilk ve tek takım
  1999-00 leeds united, arsenal

  161) avrupa kupalarında üstüste yenilmezlik (14 maç) (1999-00)
  hertha berlin 1-4 galatasaray (almanya)
  galatasaray 3-2 milan (italya)
  bologna 1-1 galatasaray (italya)
  galatasaray 2-1 bologna (italya)
  b.dortmund 0-2 galatasaray (almanya)
  galatasaray 0-0 b.dortmund (almanya)
  r.mallorca 1-4 galatasaray (ispanya)
  galatasaray 2-1 r.mallorca (ispanya)
  galatasaray 2-0 leeds united (ingiltere)
  leeds united 2-2 galatasaray (ingiltere)
  galatasaray 4-1 arsenal (penaltı) (ingiltere)
  (2000-01)
  saint gallen 1-2 galatasaray (isviçre)
  galatasaray 2-2 saint gallen (isviçre)
  galatasaray 3-2 ac.monaco (fransa)

  162) evinde avrupa kupalarında yenilmezlik 19 maç (1999-00)
  galatasaray 3-2 ac.milan (italya)
  galatasaray 2-1 ac.bologna (italya)
  galatasaray 0-0 b.dortmund (almanya)
  galatasaray 2-1 r.mallorca (ispanya)
  galatasaray 2-0 leeds united (ingiltere)
  (2000-01)
  galatasaray 2-2 saint gallen (isviçre)
  galatasaray 3-2 ac.monaco (fransa)
  galatasaray 3-2 glasgow rangers (iskoçya)
  galatasaray 2-2 strum graz (avusturya)
  galatasaray 1-0 paris saint germain (fransa)
  galatasaray 1-0 deportivo la coruna (ispanya)
  galatasaray 2-0 ac.milan (italya)
  galatasaray 3-2 real madrid (ispanya)
  (2001-02)
  galatasaray 2-0 vlaznia shokdrea (arnavutluk)
  galatasaray 2-1 pfc levski sofia (bulgaristan)
  galatasaray 1-0 ac.lazio (italya)
  galatasaray 0-0 nantes (fransa)
  galatasaray 2-0 psv.eindhoven (hollanda)
  galatasaray 1-1 ac.roma (italya)
  galatasaray 1-1 liverpool (ingiltere)

  163) en çok maç yapan futbolcu
  hakan şükür: 54 maç 4697 dakika

  164) avrupa kupalarında en çok gol atan futbolcu
  hakan şükür 34 gol

  165) avrupa'da en çok forma giyen futbolcuya sahip takım
  bülent korkmaz (101 maç) (real sociedad d)

  166) avrupa kupaları'ndaki goller
  1. gol : metin oktay - 27.8.1956 (galatasaray-dinamo bükreş:1-3)
  100. gol : uğur köken - 1.10.1969 (galatasaray-watford:2-3)
  200. gol : mirsad seydiç - 20.10.1982 (galatasaray-avusturya viyana:2-4)
  300. gol : uğur tütüneker - 4.11.1992 (galatasaray-eintract frankurt:1-0)
  500. gol : tugay kerimoğlu - 5.11.1997 (galatasaray-sparta prag:2-0)

  167) 2000 yılı dünya futbol klasmanı birinciliği
  1.galatasaray 311.5
  2.real madrid 301
  3.boca juniors

  168) devlet üstün hizmet madalyası kazanan ilk takım

  169) ilk ve tek: 4 kere üstüste şampiyonluk gören takım
  (96-97,97-98,98-99,99-00)

  170) ilk 3 kere üstüste şampiyonluk gören takım
  (70-71,71-72,72-73 )

  171) ilk 2 kere üstüste şampiyonluk gören takım
  (61-62,62-63 )

  172) en çok 2 kere üstüste şampiyonluk gören takım
  3 kere (61-62,62-63 )(86-87,87-88 )(92-93,93-94)

  173) türkiye ligi gol rekoru (105 gol) (1962-63 )

  174) ligin en farklı deplasman galibiyeti
  a.gücü 0-8 galatasaray (1992-93 )
  hacettepe 1-9 beşiktaş (1959-60)

  175) ligde deplasmanda en uzun süre yenilmeyen takım (40 maç) (2.5 yıl - 3 sezon)
  1997-98 19.hafta : bursaspor 3-2 galatasaray
  1999-00 33.hafta : altay 1-0 galatasaray

  176) lig tarihinin nağmağlup ilk takimi
  (1985-86, 36 maç 0 mağlubiyet)

  177) en büyük puan farkı: 1987/88 sezonunda beşiktaş'ın 12 puan önünde şampiyon olan galatasaray

  178) 1 ve 2. lig takımlarının tarihlerindeki en farklı yenilgilerini aldıkları takımlar (9 takım)
  (galatasaray 8-0 ankaragücü)
  (galatasaray 8-1 altay)
  (galatasaray 7-0 erzurumspor)
  (galatasaray 6-0 bursa)
  (galatasaray 6-0 gençlerbirliği)
  (galatasaray 6-0 istanbulspor)
  (galatasaray 6-0 malatyaspor)
  (galatasaray 5-0 fenerbahçe)
  (galatasaray 5-0 yimpaş yozgat)
  beşiktaş (6 takım)

  179) en çok kupa kazanan başkan: faruk süren 13 kupa
  1 uefa kupası - 1 süper kupa
  4 türkiye şampiyonluğu - 2 türkiye kupası
  2 cumhurbaşkanlığı kupası
  3 tsyd kupası

  180) resmi kupa finallerinin en farklı sonucu
  galatasaray 8-1 altay başbakanlık kupası

  181) bir resmi kupa finalinde en çok gol atan futbolcu
  erdal keser 5 gol (galatasaray 8-1 altay - başbakanlık kupası)

  182) lig tarihinde en çok şampiyonluk gören teknik adam
  fatih terim (4) (96-97,97-98,98-99,99-00)

  183) lig tarihinde 4 sene üstüste şampiyonluk gören teknik adam
  fatih terim (96-97,97-98,98-99,99-00)

  184) lig tarihinde şampiyonluk gören ilk türk teknik adam
  gündüz kiliç (1961-62)

  185) lig tarihinde türk antrenörlerle en çok şampiyonluk yaşayan takım (6 şampiyonluk)
  (gündüz kiliç 2, fatih terim 4)

  186) lig tarihinde en çok şampiyonluk yaşayan yabanci teknik direktör
  brian birch 3 şampiyonluk

  187) lig tarihinde 10 yılda 7 şampiyonluk gören tek takım
  galatasaray (92-93,93-94,96-97,97-98,98-99,99-00,01-02)

  188) en çok lig-kupa dublesi yapan takım (5 kez)

  189) tanju çolak (altın, gümüş, bronz ayakkabı)

  190) hakan şükür (gümüş, bronz ayakkabı)

  191) hakan şükür (fifa - 1997 dünyanın en iyi golcüsü)

  192) türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi yabancı oyuncusu (hagi)

  193) türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi türk oyuncusu (metin oktay)

  194) galatasaray-beşiktaş arasında, ligi ilk iki sırada bitirdikleri sezonlarda, en çok şampiyon olan takım
  galatasaray 7-3 beşiktaş

  195) galatasaray-fenerbahçe arasında, ligi ilk iki sırada bitirdikleri sezonlarda, en çok şampiyon olan takım
  galatasaray 4-3 fenerbahçe

  196) ligde ilk yarıyı 3. bitirip şampiyon olan tek takım (2 kez)

  197) ilk futbol federasyonu başkanı (yusuf ziya öniş - 1920)

  198) 2 kez dünya karmasına çağrılan tek türk futbolcusu (hakan şükür)

  199) akdeniz oyunları şampiyonluğu kazanan tek antrenör (fatih terim 1993)

  200) bir italyan takımını, italya kupası'nda final oynatan tek antrenör (fatih terim - fiorentina)

  201) futbola profesyonelliği getiren ilk tff başkanı (ulvi ziya yenal)

  202) takımlara yabancı oyuncu hakkı tanıyan ilk tff başkanı (ulvi ziya yenal)

  203) lig tarihinde en çok şampiyonluk gören futbolcu
  bülent korkmaz (87-88,92-93,93-94,96-97,97-98,98-99,99-00,01-02)

  204) en çok kupa kazanan futbolcu (bülent korkmaz - 2
  1 uefa cup
  1 supercup
  8 türkiye şampiyonluğu
  5 türkiye kupası
  5 cumhurbaşkanlığı kupası
  6 tsyd kupası
  2 başbakanlık kupası

  205) lig tarihinin en çok gol atan takımı (2449 gol) (2001-02 sezonu sonu durum)

  206) lig tarihinin en çok galip gelen takımı (794 galibiyet) (2001-02 sezonu sonu durum)

  207) lig tarihinin en çok puan toplayan takımı (2306 puan) (2001-02 sezonu sonu durum)

  208) lig tarihinin en çabuk gol atan takımı
  vedat inceefe (18.saniye) (galatasaray 5-0 göztepe) (2001-02)

  209) üstüste 3 lig maçında toplam atılan en çok gol (20 gol) (1996-97)
  10.hafta galatasaray 6-1 g.antep
  11.hafta altay 1-8 galatasaray
  12.hafta galatasaray 6-1 istanbul

  210) bir lig sezonda en çok 5 ve üstü gol atarak kazanan takım (1962-63 - 9 maç)

  211) ligde en çok bir maçta 5 gol atan futbolcular - galatasaray (4 kez)
  tanju çolak 2
  metin oktay 1
  mario jardel 1
  adanaspor (2 kez) (bora öztürk, cenk işler)

  212) lig tarihinde ilk kez 1000 kadar taraftar, istanbul'dan trabzon'a geldi
  (25.04.1999) trabzonspor 0-3 galatasaray

  213) bir transfer döneminde ezeli rakiplerinden en çok futbolcu alan kulüp (1960-61)
  (fenerbahçe) hilmi atakol, bülent varol, ruhi karaduman, b.metin, mustafa yürür, niyazi tamalan
  (beşiktaş) süreyya gürkey, şükrü gülesin, ahmet berman

  214) dünyada en çok tanınan türk takımı

  215) dünyada ve türkiye'de en çok taraftarı olan türk takımı (180 milyon)

  216) türkiye'de en çok resmi kupa alan takım (57 kupa)
  1 uefa kupası
  1 süper kupa
  15 türkiye şampiyonluğu
  13 türkiye kupası
  10 cumhurbaşkanlığı kupası
  12 tsyd kupası
  5 başbakanlık kupası

  217) türkiye'nin en büyük 4 kupasının hepsini 10 kereden fazla kazanan tek takım
  15 türkiye şampiyonluğu
  13 türkiye kupası
  10 cumhurbaşkanlığı kupası
  12 tsyd kupası

  218) türkiye'ye en çok gayri resmi kupa alan takım *

  219) türkiye'ye en çok kupa kazanan takım *

  220) türkiye kupası'nı en çok kazanan takım (13)

  221) türkiye kupası'nda en çok final oynayan takım (19 final)

  222) türkiye kupası'nı ilk kazanan takım (1962-63)

  223) türkiye kupası'nı üstüste 4 kez kazanan tek takım
  (1962-63,1963-64,1964-65,1965-66)

  224) türkiye kupasında 5 maçta 5 galibiyet alan en iyi performanslı takım (1999-00)
  galatasaray 5-1 ankara büyükşehir belediyesi
  galatasaray 2-1 samsunspor
  trabzonspor 1-2 galatasaray
  ankaragücü 0-2 galatasaray
  galatasaray 5-3 antalyaspor

  225) hem fenerbahçe'yi hem beşiktaş'ı yenerek türkiye kupası kazanan ilk takım (1965-66)
  yarı final: fenerbahçe (0-0, 3-1)
  final: beşiktaş (1-0)

  226) hem fenerbahçe 'yi hem beşiktaş 'ı, hem trabzonspor'yi yenerek türkiye kupası kazanan ilk takım
  (1984-85)
  çeyrek final: fenerbahçe (2-1, 1-0)
  yarı final: beşiktaş (0-0, 1-0)
  final: trabzonspor (2-1, 0-0)

  227) cumhurbaşkanlığı kupası'nı en çok kazanan takım (10)

  228) cumhurbaşkanlığı kupası'nda en çok final oynayan takım (16)

  229) cumhurbaşkanlığı kupası'nı ilk kazanan takım (1966)

  230) kazandığı cumhurbaşkanlığı maçlarında fenerbahçe ve beşiktaş'dan hiç gol yememiştir.
  1965-66 galatasaray 2-0 beşiktaş (turan, ayhan)
  1981-82 galatasaray 2-0 beşiktaş (sejdiç, hoçiç)
  1990-91 galatasaray 1-0 beşiktaş (kosecki)
  1992-93 galatasaray 2-0 beşiktaş (mustafa, hakan şükür)
  1995-96 galatasaray 3-0 fenerbahçe (hakan şükür 3)

  231) cumhurbaşkanlığı maçlarının en çabuk golü
  1992-93 galatasaray 2-0 beşiktaş (mustafa kocabey dk.1)

  232) tsyd kupası'nı ilk kazanan takım (1963)

  233) tsyd kupasında diğer 2 ezeli rakibine atılan en çok gol (10 gol - 1997-9
  beşiktaş 0-6 galatasaray
  galatasaray 4-2 fenerbahçe

  234) bir sezonda lig,türkiye kupası,cumhurbaşkanlığı ve tsyd kupaları'nın
  hepsini kazanan ilk ve tek takım (1992-93)

  235) tüm zamanlarda en çok gol atan futbolcu (metin oktay - 608 gol)
  türkiye ligi 203 gol
  özel maçlar 249 gol
  izmir ligi 94 gol
  türkiye kupası 25 gol
  a milli 19 gol - genç milli 5 gol - ordu milli 4 gol
  şampiyon kulüpler kupası 7 gol
  kupa galipleri kupası 2 gol

  236) türkiye 1.futbol ligi ilk gol kralı (metin oktay 1959)

  237) türkiye ligindeki ilk yabanci gol kralı
  (tarık hoçiç yugoslavya 1983-84, 30 maç 16 gol)

  238) avrupa'da ilk altın ayakkabı (türk takımları arasında)
  tanju çolak (galatasaray)

  239) avrupa'da ilk gümüş ayakkabı (türk takımları arasında)
  tanju çolak (galatasaray)

  240) avrupa'da ilk bronz ayakkabı (türk takımları arasında)
  tanju çolak (galatasaray)

  241) avrupa'da en çok gümüş ayakkabı kazanan takım (türk takımları arasında)
  tanju çolak, hakan şükür (galatasaray)

  242) avrupa'da en çok bronz ayakkabı kazanan takım (türk takımları arasında)
  tanju çolak, hakan şükür (galatasaray)

  243) ilk ağları yırtan gol
  galatasaray 1-0 fenerbahçe (metin oktay 1959)

  244) en çok gol kralı olan futbolcu
  metin oktay 6 kere (1959,59-60,60-61,62-63,64-65,68-69)

  245) bir sezonda en çok 30 gol barajını yakalayan futbolcular - galatasaray (3 kez)
  (metin oktay, tanju çolak, hakan şükür)
  beşiktaş (2 kez) (şenol birol, ali gültiken)

  246) en çok gol atan kral
  tanju çolak 39 gol (1987-88 )

  247) 30 golün üstünde en çok gol kralı çıkaran takım (5 defa)
  tanju çolak 39 (1987-88 )
  metin oktay 38 (1962-63 )
  hakan şükür 38 (1996-97)
  metin oktay 36 (1960-61)
  metin oktay 33 (1959-60)

  248) gol ortalaması en yüksek kral:
  metin oktay 1.46 (26 maçta 38 gol) (1962-63)

  249) gol ortalaması 1.17 üstünde gol kralı çıkarabilen ilk ve tek takım
  metin oktay 1.46 (26 maçta 38 gol) (1962-63)
  metin oktay 1.28 (28 maçta 36 gol) (1960-61)
  hakan şükür 1.18 (32 maçta 38 gol) (1996-97)

  250) tüm liglerde en çok gol kralı olan futbolcu - metin oktay 11 kez (türkiye rekoru)
  izmir profesyonel ligi *
  istanbul profesyonel ligi
  metin oktay 17 maçta 19 gol (1955-56)
  metin oktay 16 maçta 17 gol (1956-57)
  metin oktay 17 maçta 19 gol (1957-58 )
  metin oktay 16 maçta 22 gol (1958-59 )
  türkiye 1.futbol ligi
  metin oktay 15 maçta 11 gol (1959 )
  metin oktay 35 maçta 33 gol (1959-60)
  metin oktay 28 maçta 36 gol (1960-61)
  metin oktay 26 maçta 38 gol (1962-63 )
  metin oktay 22 maçta 17 gol (1964-65)
  metin oktay 26 maçta 17 gol (1968-69 )

  251) en çok gol krali çıkaran takım (13)
  metin oktay 6
  tarık hoçiç 1
  tanju çolak 2
  hakan şükür 3
  arif erdem 1

  252) 3 yıl üstüste gol krali çıkaran ilk takım
  metin oktay (1959, 1959-60, 1960-61)

  253) takımı şampiyon, kendisi gol krali jübile yapan tek futbolcu (türk takımları içinde)
  metin oktay (1969)
  gol kralı ve galatasaray şampiyon

  254) 100'ler kulübüne ilk 2 sıraya 2 golcü sokan tek takım
  240 gol tanju çolak
  217 gol metin oktay

  255) istanbul profesyonel liginde en çok gol kralı çıkaran takım (5 kez)
  ali beratli 18 maç 13 gol (1954-55)
  metin oktay 17 maçta 19 gol (1955-56)
  metin oktay 16 maçta 17 gol (1956-57)
  metin oktay 17 maçta 19 gol (1957-58 )
  metin oktay 16 maçta 22 gol (1958-59)

  256) en çok milli olan futbolcu (ilk üç sıra) (türkiye 5-0 lincestein - son maç)
  hakan şükür 80 (51 maçı galatasaray forması altında)
  tugay kerimoğlu 80 (55 maçı galatasaray forması altında)
  bülent korkmaz 78

  257) milli takımda en çok gol atan futbolcu
  37 gol hakan şükür (26 galatasaray, 7 inter, 2 torino, 2 parma)

  258) milli takımda futbolcuları en çok gol atan takım (150 gol) (türkiye 5-0 lincestein - son maç)

  259) şimdiye kadar milli takıma en çok futbolcu veren takım
  (makedonya 1-2 türkiye son durum - 12.10.2002 )
  galatasaray 1265
  fenerbahçe 1119
  beşiktaş 753
  trabzonspor 464

  260) en uzun süre "en çok milli oyuncu" unvanını elinde bulundurmayı başaran futbolcu
  fatih terim (51 maç) (11 yıl kırılamadı) (1984 - 6 eylül 1995)

  261) ilk milli takım teknik direktörü, ali sami yen
  türkiye 2-2 romanya (26.10.1923) (türkiye milli takımının tarihindeki ilk maç)

  262) toplamda en çok milli olan futbolcu
  hakan şükür 129
  80 a milli
  25 ümit milli
  13 a genc milli
  6 b genc milli
  5 olimpik milli
  tugay kerimoğlu 126
  80 a milli
  19 umit milli
  8 a genc milli
  13 b genc milli
  6 olimpik milli

  263) milli takımın ilk 18 maçında oynayan tek oyuncu (nihat bekdik)

  264) 1995 yılı dünyada yenilmeyen tek milli takımın antrenörü (fatih terim)

  265) milli takımda 50 barajını geçen ilk futbolcu (turgay şeren)

  266) en çok milli takım antrenörlüğü
  coşkun özari 54 kere

  267) en çok milli takım kaptanlığı
  turgay şeren (galatasaray) 35 kere

  268) milli takımı avrupa şampiyonası finallerine çıkarmayı başaran ilk antrenör (fatih terim - 1996)

  269) milli takım rekoru
  mustafa denizli'nin 1987 yılında hem galatasaray ve hem milli takımı çalıştırdığı dönemde,
  sarı kırmızılı takımın 12 oyuncusu birden aday kadroya çağrılarak bir rekor kırılmıştır.

  270) milli takım rekoru
  10.10.1962 yılındaki türkiye 3-0 etiyopya maçında tam 10 galatasaraylı oyuncu ilk 11'de oynamıştır.
  goller: metin oktay (dak.4,33 ve 73)
  kadro:
  turgay şeren
  candemir berkman
  ahmet berman
  suat mamat
  tarık kutver
  mustafa yürür
  uğur köken
  metin oktay
  talat özkarsli
  kadri aykaç
  (şenol birol - beşiktaş)

  271) milli maçlarda ortalaması en iyi golcü (metin oktay)

  272) en çok şampiyon olan takim (15 kere)

  273) 3.yildiz'ı ilk takan takım (2001-02)

  274) en çok yurtdışına futbolcu veren takım (20 futbolcu)
  bülent akin - bolton wanderers (ingiltere)
  hakan ünsal - blackburn rovers (ingiltere)
  ümit davala - ac. milan (italya), inter (italya)
  hakan şükür - torino (italya), inter (italya)
  emre belözoğlu - inter (italya)
  okan buruk - inter (italya)
  fatih akyel - real mallorca (ispanya)
  tugay kerimoğlu - glasgow rangers (iskoçya)
  arif erdem - real sociedad (ispanya)
  mehmet gönülaçar - beveren (belçika)
  volkan kilimci - beveren (belçika)
  osman - beveren (belçika)
  yasin özdenak - cosmos (usa)
  metin oktay - palermo (italya)
  bülent esel - spal
  turgay şeren-river plate (arjantin)
  yusuf ziya öniş - servette (isviçre)
  ulvi ziya yenal - servette (isviçre)
  rasih minkari - racing (fransa)
  sabri mahir - olimpic paris (fransa)

  275) en çok yurtdışına antrenör veren takım (2 antrenör)
  fatih terim (fiorentina-ac.milan italya)
  mustafa denizli (aachen-almanya)

  276) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde ilk golü atan futbolcu
  emin bülent serdaroğlu
  galatasaray 2-0 fenerbahçe (özel maç) (17.01.1909)

  277) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde türkiye 1.futbol liginde en çok gol atan futbolcu
  metin oktay (9 gol)

  278) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok "bir maçta 4 gol atan" futbolcuya sahip olma (2 futbolcu)
  celal ibrahim galatasaray 7-0 fenerbahçe (12.02.1911) (istanbul futbol ligi)
  metin oktay galatasaray 5-0 fenerbahçe (18.02.1960) (türkiye 1.futbol ligi)

  279) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde ilk galibiyet alan takım
  galatasaray 2-0 fenerbahçe (özel maç) (17.01.1909)

  280) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde istanbul liglerinde ilk golü atan takım
  galatasaray 3-0 fenerbahçe (09.01.1910)

  281) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde istanbul liglerinde ilk galibiyet alan takım
  galatasaray 3-0 fenerbahçe (09.01.1910)

  282) fenerbahçe'yi türkiye 1.futbol liginde ilk yenen takım
  galatasaray 1-0 fenerbahçe (10.06.1959)

  283) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde ilk gece maçi'nda yenen takım
  galatasaray 1-0 fenerbahçe (07.09.1960)

  284) fenerbahçe'yi fenerbahçe stadı'nda yenen ilk takım
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (13.05.1931)
  fenerbahçe stadi açılış özel maçı (1-0 mağlup durumdan galibiyet)

  285) fenerbahçe'yi ali sami yen stadı'nda yenen ilk takım
  galatasaray 2-0 fenerbahçe (13.11.1966) lig maçı

  286) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde ali sami yen stadı'nda en çok yenen takım (14 galibiyet)

  287) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde alisamiyen stadı'nda en çok gol atan takım (48 gol)

  288) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde özel maçlarda en çok yenen takım (14 galibiyet)

  289) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde özel maçlarda en çok gol atan takım (52 gol)

  290) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde türkiye kupası'nda en çok yenen takım (9 galibiyet)

  291) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde türkiye kupası'nda en çok gol atan takım (30 gol)

  292) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde cumhurbaşkanlığı kupası'nda en çok gol atan takım (5 gol)

  293) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde federasyon kupası'nda en çok yenen takım (2 galibiyet)

  294) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde federasyon kupası'nda en çok gol atan takım (7 gol)

  295) fenerbahçe'yi inönü stadı'nda yenen ilk takım
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (20.06.194*) özel maç

  296) fenerbahçe'yi ankara 19 mayıs stadı'nda yenen ilk takım
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (24.01.1960) özel maç

  297) fenerbahçe'yi türkiye kupasında ilk yenen takım
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (29.06.1963)

  298) fenerbahçe'yi 7-0 yenen ilk takım
  galatasaray 7-0 fenerbahçe (12.02.1911)

  299) b takimi fenerbahçe'yi yenen ilk takım
  galatasaray b takimi 5-0 fenerbahçe ( 04.12.1911)

  300) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde istanbul ligi en farklı galibiyeti
  galatasaray 7-0 fenerbahçe (12.02.1911) (7 fark)

  301) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde türkiye 1. futbol ligi en farklı galibiyeti
  galatasaray 5-0 fenerbahçe (18.12.1960) (5 fark)

  302) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde özel maçların en farklı galibiyeti
  galatasaray 6-0 fenerbahçe (04.05.1913) (6 fark)

  303) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok 5 ve üstü fark atan takım (7 maç)
  ist lig (20.11.1910) galatasaray 5-0 fenerbahçe (5 fark)
  ist lig (12.02.1911) galatasaray 7-0 fenerbahçe (7 fark)
  ist lig (1911) galatasaray b takımı 5-0 fenerbahçe (5 fark)
  özel maç (04.05.1913) galatasaray 6-0 fenerbahçe (6 fark)
  özel maç (02.10.1914) galatasaray 6-1 fenerbahçe (5 fark)
  ist kupa (15.03.1942) galatasaray 5-0 fenerbahçe (5 fark)
  t. lig (18.12.1960) galatasaray 5-0 fenerbahçe (5 fark)

  304) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok üstüste galibiyet serisi (9 maç)
  özel galatasaray 2-0 fenerbahçe (17.01.1909)
  lig fenerbahçe 0-3 galatasaray (09.01.1910)
  lig fenerbahçe 0-5 galatasaray (20.11.1910)
  lig fenerbahçe 0-5 galatasaray b takimi(1911)
  lig fenerbahçe 0-7 galatasaray ( 12.02.1911)
  özel fenerbahçe 0-1 galatasaray (16.04.1912)
  özel fenerbahçe 0-6 galatasaray (04.05.1913)
  özel fenerbahçe 0-1 galatasaray (25.05.1913)
  özel fenerbahçe 0-3 galatasaray (26.01.1913)

  305) fenerbahçe'ye en çok gol atan futbolcular
  metin oktay 19 gol
  hakan şükür 16 gol

  306) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde liglerde üstüste galibiyet serisi: (7 maç)
  galatasaray 2-0 fenerbahçe (07.03.1924) lig maçı
  galatasaray 3-2 fenerbahçe ( 15.08.1924) lig maçı
  galatasaray 3-0 fenerbahçe (30.04.1926) lig maçı
  galatasaray 3-1 fenerbahçe (14.05.1926) lig maçı
  galatasaray 5-1 fenerbahçe (01.04.1927) lig maçı
  galatasaray 2-0 fenerbahçe (16.11.192 lig maçı
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (10.05.1929) lig maçı

  307) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en uzun süre üstüste gol yememe serisi (galatasaray - 9 maç)
  özel galatasaray 2-0 fenerbahçe (17.01.1909)
  lig fenerbahçe 0-3 galatasaray (09.01.1910)
  lig fenerbahçe 0-5 galatasaray (20.11.1910)
  lig fenerbahçe 0-5 galatasaray b takimi (1911)
  lig fenerbahçe 0-7 galatasaray (12.02.1911)
  özel fenerbahçe 0-1 galatasaray ( 16.04.1912)
  özel fenerbahçe 0-6 galatasaray (04.05.1913)
  özel fenerbahçe 0-1 galatasaray (25.05.1913)
  özel fenerbahçe 0-3 galatasaray (26.01.1913)

  308) bir sezonda fenerbahçe'ye en çok gol atan takım (1910-11 sezonu 12 gol)
  galatasaray 5-0 fenerbahçe
  galatasaray 7-0 fenerbahçe

  309) fenerbahçe'nin ağlarını delen ilk takım
  galatasaray 1-0 fenerbahçe (10.06.1959)

  310) fenerbahçe'yi iki gün içinde 2 kere yenen ilk takım
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (29.06.1963) türkiye kupası
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (30.06.1963) türkiye kupası

  311) fenerbahçe'ye üstüste 4 maç 4 gol atan ilk takım
  galatasaray 4-1 fenerbahçe (01.05.1939 ) 1.tan kupası
  galatasaray 4-3 fenerbahçe (21.05.1939) milli küme
  galatasaray 4-3 fenerbahçe (04.06.1939) milli küme
  galatasaray 4-0 fenerbahçe (24.09.1939) 2.tan kupası

  312) fenerbahçe'ye üstüste 3 maç 5 gol ve üstü atan ilk takım
  galatasaray 5-0 fenerbahçe (20.11.1910) ist.lig.
  galatasaray 5-0 fenerbahçe (1911) ist.lig.
  galatasaray 7-0 fenerbahçe (12.02.1911) ist.lig.

  313) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok 7-0 yenen takım (1 kere)
  galatasaray 7-0 fenerbahçe (12.02.1911) ist.lig.

  314) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok 6-0 yenen takım (1 kere)
  galatasaray 6-0 fenerbahçe (04.05.1913) özel maç

  315) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok 5-0 yenen takım (3 kere)
  galatasaray 5-0 fenerbahçe (20.11.1910) ist.lig
  galatasaray b takimi 5-0 fenerbahçe (1911) ist.lig
  galatasaray 5-0 fenerbahçe (18.12.1960) t. lig

  316) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde bir sezonda en çok 6 puan alan takım (4 sezon)
  1990-91 (galatasaray 2-1 fenerbahçe, galatasaray 4-1 fenerbahçe)
  1980-81 (galatasaray 1-0 fenerbahçe, galatasaray 1-0 fenerbahçe)
  1975-76 (galatasaray 3-1 fenerbahçe, galatasaray 1-0 fenerbahçe)
  1960-61 (galatasaray 5-0 fenerbahçe, galatasaray 2-1 fenerbahçe)

  317) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok oynayan futbolcu
  turgay şeren (54 kere)

  318) tek kale oynanan ilk ve tek maç - galatasaray 7-0 fenerbahçe
  (sulu kar yağışlı, çamurlu zemin, galatasaray kalecisi robenson oynamamış.)

  319) galatasaray-beşiktaş rekabetinde en farklı yenen takım
  galatasaray 9-2 beşiktaş - milli küme (30.06.1940)

  320) galatasaray-beşiktaş rekabetinde en çok üstüste galibiyet serisi (7 maç)
  31.07.1925 istanbul amatör ligi galatasaray 6-2 beşiktaş
  14.01.1927 istanbul amatör ligi galatasaray 3-1 beşiktaş
  18.11.1927 istanbul amatör ligi galatasaray 4-1 beşiktaş
  23.04.1928 özel maç galatasaray 3-1 beşiktaş
  10.06.1928 cumhuriyet kupasi galatasaray 5-2 beşiktaş
  21.09.1928 istanbul amatör ligi galatasaray 4-3 beşiktaş
  19.04.1929 istanbul amatör ligi galatasaray 2-1 beşiktaş

  321) galatasaray-beşiktaş rekabetinde üstüste en fazla yenilmeme serisi (17 maç)
  30.03.1975 özel maç galatasaray 3-1 beşiktaş
  06.08.1975 tsyd kupasi galatasaray 5-1 beşiktaş
  13.08.1975 özel maç galatasaray 2-1 beşiktaş sabri dino'nun jubile maci
  09.11.1975 türkiye profesyonel ligi galatasaray 1-0 beşiktaş
  10.03.1976 federasyon kupasi galatasaray 3-1 beşiktaş
  04.04.1976 türkiye profesyonel ligi galatasaray 1-1 beşiktaş
  24.08.1976 özel maç galatasaray 0-0 beşiktaş
  12.11.1976 depremzedelere yardim galatasaray 3-1 beşiktaş
  23.01.1977 türkiye profesyonel ligi galatasaray 2-2 beşiktaş
  15.05.1977 türkiye profesyonel ligi galatasaray 2-0 beşiktaş
  10.08.1977 tsyd kupasi galatasaray 4-0 beşiktaş
  18.12.1977 türkiye profesyonel ligi galatasaray 3-1 beşiktaş
  07.05.1978 türkiye profesyonel ligi galatasaray 1-1 beşiktaş
  11.08.1978 tsyd kupasi galatasaray 1-0 beşiktaş
  19.11.1978 türkiye profesyonel ligi galatasaray 1-0 beşiktaş
  13.05.1979 türkiye profesyonel ligi galatasaray 3-1 beşiktaş
  15.08.1979 tsyd kupasi galatasaray 2-1 beşiktaş

  322) galatasaray-beşiktaş rekabetinde tsyd kupası maçlarında en çok galip gelen - 12 maç

  323) galatasaray-beşiktaş rekabetinde tsyd kupasında alınan en farklı skor
  galatasaray 6-0 beşiktaş (1997-9

  324) galatasaray-beşiktaş rekabetinde tsyd kupasında, beşiktaş galatasaray'a bir maçta hiç 3 gol atamamıştır.
  galatasaray 5-1 beşiktaş 1975-76 tsyd kupası
  galatasaray 4-0 beşiktaş 1977-78 tsyd kupası
  galatasaray 4-2 beşiktaş 1994-95 tsyd kupası
  galatasaray 6-0 beşiktaş 1997-98 tsyd kupası

  325) galatasaray-beşiktaş rekabetinde ligde en çok yenen takım

  326) galatasaray-beşiktaş rekabetinde genel durumda en çok yenen takım

  327) galatasaray-beşiktaş rekabetinde bir maçta en çok gol atan futbolcu
  galatasaray 9-2 beşiktaş (5 gol gündüz kiliç)

  328) galatasaray-beşiktaş rekabetinde
  galatasaray-beşiktaş arasında, ligi ilk iki sırada bitirdikleri sezonlarda, en çok şampiyon olan takım galatasaray 6-2 beşiktaş

  329) galatasaray-trabzonspor rekabetinde ilk golu atan takım - engin
  galatasaray 1-0 trabzonspor 29.12.1974

  330) galatasaray-trabzonspor rekabetinde ilk galibiyet alan takım
  galatasaray 1-0 trabzonspor 29.12.1974

  331) galatasaray-trabzonspor rekabetinde ligde ilk golu atan takım
  engin galatasaray 1-0 trabzonspor 29.12.1974

  332) galatasaray-trabzonspor rekabetinde ligde ilk galibiyet alan takım
  galatasaray 1-0 trabzonspor 29.12.1974

  333) galatasaray-trabzonspor rekabetinde özel maçlarda ilk golü atan takım
  galatasaray 2-0 trabzonspor 19.01.1975

  334) galatasaray-trabzonspor rekabetinde özel maçlarda ilk galibiyet alan takım
  galatasaray 2-0 trabzonspor 19.01.1975

  335) galatasaray-trabzonspor rekabetinde kupa maçlarında en çok eleyen takım
  galatasaray 7-3 trabzonspor

  336) galatasaray-trabzonspor rekabetinde kupa finallerinde en çok eleyen takım
  galatasaray 2-1 trabzonspor

  337) galatasaray-trabzonspor rekabetinde ali sami yen'de en çok yenen takım

  338) trabzonspor'a karşı 19 sezon istanbul'da yenilmemiş
  07.09.1975 galatasaray 1-2 trabzonspor
  20.03.1994 galatasaray 0-2 trabzonspor

  339) galatasaray, avrupa'da futbol birliğinin, yönetim kurulunda...
  galatasaray, 102 avrupa kulübünün oluşturduğu birliğin, 11 üyeli yönetim kuruluna girmeyi başardı.
  sarı-kırmızılı kulüp, avrupa kulüplerinin uefa gözetiminde oluşturduğu
  102 üyeli birliğinin yönetim kurulu üyeliğine getirilirken, diğer yönetim kurulu üyeliklerine ise,
  real madrid cf (ispanya), ss lazio (italya), manchester united (ingiltere), fc bayern münih (almanya), olympique lyon (fransa), fc porto (portekiz), dinamo kiev (ukrayna), glasgow rangers (iskoçya), grasshopers zürih (isviçre) ve bulgaristan'dan bir takımın seçildiği öğrenildi.

  340) dünya kupalarında atılan en erken gol (eski galatasaraylı futbolcumuzdan)
  hakan şükür 9.saniye
  türkiye 3-2 güney kore (29.06.2002) (2002 dünya kupası üçüncülük maçı)

  341) dünya kupası altın karması'na giren ilk futbolcu
  hasan şaş (galatasaray) (2002 japonya-kore)

  342) dünya kupası'nın en iyi 6. futbolcusu
  hasan şaş (galatasaray) (2002 japonya-kore)

  343) türkiye futbol federasyonu'nun, olimpiyat stadı'nın açılış maçına layık gördüğü takım
  galatasaray 2-0 olimpiyakos (31.07.2002)

  344) olimpiyat stadı'na bayrağı çekilen ilk türk takımı
  galatasaray 2-0 olimpiyakos (31.07.2002)

  345) galatasaray olimpiyat stadında oynayacağı olimpiyakos maçı için 55,000 biletin müsabaka günü öncesinde satılmasıyla türk futbol tarihine geçti. galatasaray - olimpiyakos maçı için satışa çıkartılan kapalı ve numaralı tribün biletlerinin tamamı kısa zamanda tükenirken, bu istatistik türk futbol tarihininde bir rekor oldu.
  şu ana kadar hiç bir takımın maç günü öncesinde bu sayıda bilet satmaması taraflı ve tarafsız herkesi şok etti.
  galatasaray 2-0 olimpiyakos (31.07.2002)

  346) türkiye futbol tarihinde oynanan en çok seyircili maç - 79.000 kişi
  galatasaray 2-0 olimpiyakos (31.07.2002)

  347) internet'te adı en çok geçen ve en çok internet sitesi olan takım (türk takımları arasında)
  galatasaray http://www.yahoo.com araması - 209,000 site

  348) dünya seçkin teknik direktörler toplantısına ilk çağırılan teknik direktör
  fatih terim (galatasaray) (3-4 eylül 2002)

  349) dünya "yılın spor fotoğrafı" birincisi - spor haberleri fotoğrafı birinciliği
  (yer: lausanne - 15.03.2002 - 1500 başvuru) quest gazetesi - fransa
  fotoğrafçı dubray franck (nantes-galatasaray cl maçından bir enstantane)
  yarışmayı hazırlayanlar:
  dünya gazeteciler birliği (wan)
  uluslararası spor yazarları birliği (aips) uluslararası olimpiyat komitesi (ioc)
  347) dünyada ilk defa bir pop starın bir stat konserinde sahneye bir takımın formasıyla çıkması
  galatasaray forması (türk takımları içinde)
  manu chao (danimarka roskill rock festivali)

  350) tesis bakımından türkiye'nin en zengin kulübü
  beyoğlu hasnun galip sokaktaki yönetim kurulu binası
  kuruçeşme galatasaray adası
  riva
  kalamış yüzme tesisleri
  florya metin oktay tesisleri
  2046 yılına kadar ali sami yen'in sahibi
  stadın yanındaki tekel likör fabrikası arazisi

  351) uefa başkanı leonard johansson'un tuttuğu takımdır.

  352) 94-95 şampiyonlar ligi'nde forma reklamı almak için uefa'ya başvurdu.
  o yıldan beri şampiyonlar ligi'nde tüm takımlar forma reklamı alıyorlar.

  353) milli futbolcuları ikinci kez üstün hizmet madalyası alan ilk takım

  354) avrupa kupaları şampiyonlukları için dvd-rom çıkaran ilk takım

  355) italya'da en çok gol atan futbolcu (hakan şükür)

  356) en çok futbol turnesine çıkan takım
  1930 romanya almanya avusturya
  1935 romanya macaristan yugoslavya
  1950 ingiltere
  1953 israil
  1954 yunanistan
  1957 rusya
  1960 rusya belçika almanya isviçre
  1976 ingiltere

  357) almanya'nın köklü kulüplerinden werder bremen'in tarihinde ilk dış temas yaptığı kulüp 1921

  358) en anlamlı maç:
  02 eylül 1999'da selanik tumba stadında paok ile yaptığı maçtır. 17 ağustos 1999 marmara depremi dolayısıyla depremzedeler yararına yapılan ve türk-yunan yakınlaşmasını simgeleyen ilk dostluk maçıdır. milli takımlarında yer alan ümit, tugay, hakan ünsal, hakan şükür, arif, okan, emre, burak, mehmet, emrah, hagi, popescu ve fatih maçta yer almamıştır. fakat suat ve marcio'nun golleriyle 2-0 kazanmıştır.

  359) 2000 yılında bayer munich'in 100. yıl turnuvasına çağrılan 3 süper takımdan biri

  360) bir fuara katılan ilk takım (16-20 ekim 2002)
  istanbul / feshane 2.uluslararası radyo televizyon ve iletişim fuarı

  361) içeriği en çok resmi dergi çıkaran kulüp
  galatasaray - 5.sayı 156 sayfa

  362) avrupa rekoru egale - evinde üstüste en çok maç kazanma (24 maç)

  (bkz: galatasaraylı olmanın sebepleri)
 • gol attı bir kalecimiz simovic'ten sonra;
  jübileye kadar kalsın fernando muslera.

  üçünüzü toplasak güven vermiyor bir an.
  aykut erçetin, eray işcan ve ufuk ceylan.

  maç seçmeyi bıraksa o hep en üst seviyede;
  iki yıldır istikrarsız emmanuel eboue.

  kanser etse de bazen, o altyapının çocuğu;
  seviyoruz yine de seni sabri sarıoğlu.

  galatasaray'da yolun çok açık olsun;
  her maçında başarılı ol salih dursun.

  sakatlıklar engel olamadı üstündeki formaya;
  yaşı küçük, yüreği büyük onun adı semih kaya.

  pek istememiştik onu ilk geldiği zaman;
  artık değil cam adam, joker oldu gökhan zan.

  ujfalusi'den sonra savunmamız sorun doldu;
  bu sorunu sen çözmelisin aurelien chedjou.

  ronaldo'yu durdurdu, karabük'te haşat oldu;
  enteresan bir adam, trol gibi dany nounkeu.

  bir maç iyi, bir maç kötü, hep ayrı bir kalıpta;
  sol bek sorununun baş sebebi hakan balta.

  yabancı kısıtlaması olmasa sık oynar takımda;
  en iyisini yapmaya çalışıyor hep albert riera.

  hakan ünsal'dan beri sol bek bekliyor herkes;
  ümidimizsin bizim, hoşgeldin alex telles.

  çok şey bekledik senden, büyük maçlarda oynadın top;
  dön artık sakatlıktan, bul formunu hamit altıntop.

  sahanın her yerinde, bir ressam gibi yapıyor tablo;
  istikrar deyince akla o geliyor felipe melo.

  futbolu burda bırak, florya olsun hep senin yuvan;
  yavaş yavaş kendini yeniden buluyor selçuk inan.

  yedek oyuncu o, sessiz sakin bir adam;
  alternatif yaratıyor ceyhun gülselam.

  ara transferde katıldı bize bucaspor'dan;
  yerli kalitesini arttıracak umut gündoğan.

  o da altyapıdan çıkma yetenekli bir solak;
  ama bir şeyler eksik, çalışmıyor emre çolak.

  geldiği zamanlar bekledik ondan ilk on bire oturuş;
  rotasyon oyuncusu olarak kaldı yekta kurtuluş.

  büyük topçu olacak dedi senin için susic;
  heyecanla bekliyoruz seni izet hajrovic.

  ender de olsa oynuyor iyi, genelde vurdumduymaz;
  çözemedik gitti seni dokuz yıldır aydın yılmaz.

  yeteneğinden çok bonservisi oldu ana hat;
  bazen pırpır, bazen çıldırtır nordin amrabat.

  inanıyorum, bağların eskisinden güçlü olacak bahara;
  çok üzüldüm, kardeşim gibi seviyorum seni bangna bruma.

  sahada onu görmek bizleri huzura gark eder;
  skoru her an değiştirebilir wesley sneijder.

  sonradan girip bizi çok ipten aldı, sanırsın akut;
  pes etmek nedir bilmez, her zaman savaşır umut bulut.

  bazen gününde olmasa da onun gibi golcü az;
  gol aramaktan hiçbir zaman vazgeçmez burak yılmaz.

  bir futbolcudan öte, takım içinde baba;
  ömür boyu bizimle kal didier drogba.

  ***

  her şey birdenbire oldu anlayamadık gelişini;
  geçmiş geride kaldı, yanındayız roberto mancini.
 • 6 mayıs 2017 galatasaray kasımpaşa maçı sırasında ve sonrasında yaşananlar ile ne yazık ki rezilliğin dibine vurmuştur.
  öncelikle gelinen noktayı ortaya koymak adına takımın genel röntgenini çekmek şart. takım içinde gruplaşmalar var ve bu herkesin malumu. ancak tek sorun bu değil. takımdaki bazı isimlerin igor tudor ile sorunları var. ne yazık ki bundan ötürü takımı sabote eden futbolcular da var. takımın puan kaybı durumunda hocanın gönderileceğini umanlar dahi var.

  bu noktada tudor’un neden istenmediğini de ortaya koymak gerekiyor. tudor geldiğinden beri çok sert ve tempolu idmanlar yaptırıyor. bu baştan beri bazı futbolcuların keyfini kaçırmaya yetti. antrenmanlar ağır askeri eğitimleri andırıyor. bunun nedeni takımın bitik olan kondisyonunu yükseltmek. fakat bu tempo 2 senedir doğru düzgün antrenman görmemiş oyuncuların sakatlanmasına neden oldu. takımda yakın zamana kadar sevgiye dayalı ancak disiplinsizlik sınırına yakın bir hava vardı. bu durum tudor ile disiplinli ancak gergin bir ortama dönüştü.

  6 mayıs akşamına döndüğümüzde bruma konusu ile başlayan saha içi krize şahit olduk. gördüğüm ve hocanın aktardığı kadarıyla tudor bruma’yı çağırıp bir şeyler anlatmak istedi. ancak bruma hocanın yanına dahi gelmedi. sonrasında oyundan alındı zaten. bu noktada oyundan almayıp devam edilebilir miydi sorusunu sorabiliriz. fakat hocanın disiplinden tavizi yok. bruma da bu hareketi yaparken çıkacağını tahmin etmiştir.
  maç sonunda başkanın soyunma odasına inmesi çok konuşuldu. aslında normal şartlarda galatasaray başkanlarının yapacağı bir durum değil. futbolcusuna borçlu olursan doğal olarak inip konuşamazsın. ki genelde şartlar hep böyleydi. ancak galatasaray futbolcuları emlak konuttan paralar gelmeye başladığından beri düzenli ödeme alıyor. yani parayı veren başkan düdüğü çalabilecek durumda.

  soyunma odasına inmek ile ilgili yalanlar ;
  - tudor istifa ettiği için inildi.
  - başkan bağırıp çağırdı hatta ağladı.

  başkanı seversiniz sevmezsiniz. (sevmemekte sonuna kadar haklısınız, ben de aynı şeyleri hissediyorum) ama teknik direktörünün yanında durması tüm bu toplam karamsar tablodaki en doğru nokta idi. (bu arada hagi konusuna fırsat bulursam değineceğim.) bu duruşunu korursa galatasaray’ın önümüzdeki sezonunu tudor ile birlikte tudor’un istediği transferler olursa. doğru bir şekilde kurabilirler.

  bugün gelinen noktada futbolcuların nazlanırcasına oynadığı ve istemedikleri teknik direktörleri gönderecekleri gücüne sahip olduklarını hissettikleri bir ortam mevcut. bu tablo değişmez ise galatasaray’ın gelecek sezonu da heba olacaktır. unutmayın galatasaray’ın en başarılı olduğu zamanlar takım maça gitmek için hareket ederken takım otobüsü ardından su döken, dualar eden florya personelinin olduğu zamanlardı. galatasaray bir his takımıdır. maneviyatımızı kaybetmemiz gerekiyor.

  sadece tabloyu yazayım istedim. taraftarın ne hissettiğinin farkındayım. gelen mesajlardaki karamsarlık da can sıkıcı boyutta.
  haber yok mu? var evet. transfer çalışmaları başladı. onları bir başka gün toplu olarak yazacağım.
 • yaklaşık 20 dakikadır ekrana bakıyorum.
  yazılacak şeylerin gerçekliği ve gerekliliği altında biraz da eziliyorum... ve sonra diyorum ki ;

  "allah herkese fatih terim sabrı versin"

  tudor varken tüm yorumcular, hatta burada okuduklarım, diğer tüm mecralarda yazılanlar bu kadronun tam "fatih terim'lik" olduğuydu.. birilerinin sizi çimdiklemesi ve rüyadan uyandırmasının zamanı geldi. keşke büyük harflerle yazabilme şansım olsaydı. emin olun sıradaki cümleyi büyük harflerle yazmak istedim.

  "bu kadro, fatih terim'in oynatmak istediği, her zaman oynattığı ve hep başarılı olduğu asimetrik düzene uygun değil"...

  birazdan yazacaklarımdan dolayı bir çok renktaşımın hışmına uğrayacağım ama olsun.
  doğru bildiğini söylemeyen, dilsiz şeytan değil midir son tahlilde?!

  forvetten başlayayım, zira hocanın felsefesinde "savunma, hücum etmek için lazım" ve bu yüzden savunma forvetten başlar. kim var forvette bafetimbi gomis ... bu konu hakkında daha evvel ağzımı başka bir mecrada açmış, iyi de küfür yemiştim. o gün söylediklerimi tekrar edeyim, galatasaray fatih terim'in takımı olacaksa gomis bu takımda olmayacak.

  bunu şöyle izah edeyim de gomis'e kötü futbolcu dediğim sonucu çıkarılmasın.

  bugün, gomis ile adebayor'u takas edelim deseler hoca hiç düşünmeden takas eder. tudor, ileride sürekli basan ve kaptığı toplarla gol arayan bir takım yaratmak istedi. bunun için merkeze iki 6,5 koydu. sağa rodrigues'i (başlarda) sola tolga'yı. baskı ile kazandığı her topu kanatlara atmadan önce belhanda'yı pas istasyonu kullandı (en çok kilit pas ve ön asist istatistiği çok iyiydi sezon başında).. baskı ile kazanılan topu bitirecek bir forvet lazımdı gomis bu oyun için ideal bir oyuncuydu. bu oyun iç sahada coşku ile beraber iş yaptı ama trabzonspor deplasmanında patladı.

  çünkü, eğer pres ile top kazanmaktan başka bir planınıza yoksa ve rakip presi kırmayı başarıyor ve ya size pres ile cevap veriyorsa topu ileride tutmanız ve yerleşmeniz, bunu yapabilmeniz içinde zamana ihtiyacınız vardır. işte gomis bunu yapamaz... bunu yapamadığı müddetçe sizin oyununuz tek düze kalır.

  evinizde rakibinde atmosferden etkilenmesiyle, eliniz rahatlar ancak deplasmanda zorlanırsınız.
  zorlanırsınız, zira artık her takım topun arkasına geçmeyi, alan daraltmayı ve yakaladığı anda kontraya çıkmayı biliyor. bir de üzerine yan top zafiyetiniz eklenince rakip, üzerinize geldiğinde biliyor ki gol atacak. dahası gomis'i kitlediği an deplasman kabusa dönüşüyor..

  şöyle anlatayım, fatih hocanın takımları hücum ediyorsa, oyun merkezden akıyor demektir. merkezden akıyorsa, kanatlar topsuz deplase olurken merkezdeki forvet kanatlardaki oyunculara alan açar ve servis yapar. burada şutuna güvenen bir on numaranın varlığından söz etmenin tam zamanı. hocanın, öğrettiği ilk şey hücum bitecek.. hücumu sonlandırmadığınız her an rakibe pozisyon olarak geri döner. hücum ettiğiniz an en zayıf anınızdır.

  şimdi bizim elimizde ne var?
  dönüp vuran ya da vurmaya çalışan bir forvet ve şutuna güvenmeyen bir on numara.

  böylece hücumu sonlandıramıyorsunuz. kanatlara da alan açamıyorsunuz. her şeyden önemlisi, pas yüzdesi kötü orta sahanız yüzünden (n'diaye satıldı, fernando sakat, selçuk ve donk var elinizde sadece) pas yapamıyorsunuz. fatih hoca'nın en önem verdiği yer orta sahadır. ve hiç bir zaman ligde orta sahası kötü takımlar kurmamıştır.

  e orta sahanızın pas yüzdesi kötü.
  rakip sahaya yerleşemiyorsunuz. böyle durumlarda topu merkez forvete geçirip, genişlemek ve kanatlara yayılmak gerekir ama forvetiniz alıp dönmeyi ve gol atmaya odaklı, oyun kurmakla ilgisi olmadığı için yerleşemiyor, bazı maçlarda ileride top tutmakta zorlanıyorsunuz.

  gomis'in gol atamadığı son 5 maçın birini kazanabilmiş durumdayız.

  sebebi ona olan bağımlılık. bu kadar gol atmasının sebebi de yine ona olan bağımlılık diyebilirsiniz. şenol güneş'in hücum taktiğini çalmıştı tudor.

  gomis'in bu durumu, üzerine arkadan destek veren şutsuz bir on numara ile desteklenince deplasman fobisi ortaya çıkıyor... yani, tudor'un kurduğu kadro aslında fatih terim'e hiç uymuyor...

  https://i.hizliresim.com/VrGgoj.png

  monacoprensi'nin (bkz: #2372519) şu entry'sinde paylaştığı ortalama pozisyonlara bakınca takım, 4-1-4-1 asimetrik oynayıp , 35 metreye daraltınca oyunu, sola daha hücumcu, sağı daha savunmacı kullanmaya başladık. feghouli'nin hücumu sonuçlandıramaması bizi o kanatta zorluyor. 17 mart'taki fenerbahçe maçında da sağ kanatta zorlandık.

  feghouli, merkezi kullanmayı seven, çizgiye basmaktan hoşlanmayan bir oyuncu.
  rodrigues ise çizgiye basan ve içeri kat eden biri oyuncu. feghouli daha bir 4-3-2-1 oyuncusu, belhanda ile birlikte. kesinlikle ne 4-2-3-1'de etkili olur (valencia zamanları bitti artık) ne de 4-1-4-1'de etkili olur. hoca onu kullanabileceği en iyi düzen olan asimetrik düzene monte etti ama orayı da değiştirmek ister. sinan bu yüzden önemli.

  sinan'ı etkili yapan şu anda sistem.
  eskiden sinan'dan 4-3-3 kanat forvet ve ya yarı kanat forveti oynamak zorunda kaldığı 4-2-3-1'de gördük. şimdi ise asimetrik düzenin içinde ikinci forvet gibi... kanatlara gitmekten vazgeçtiği sürece, bu düzende çok gol atar, çok asist yapar. feghouli'yi tehdit etmeye başladığı an kazanan herkes olacak.

  hocanın, sinan'ı oraya monte etmek istemesinin nedeni de aslında gomis'i değiştirmek istemesiyle aynı neden.. hücum sonlandırmak... şimdi, merkeziniz savunma anlamında kötü (selçuk inan var nasıl kötü olmasın), pres gücünüz n'diaye'nin satışı ve fernando'nun sakatlığı yüzünden düşmüş, kanat bekleriniz allah'tan iyi ama sağ bek konusunda kararsızsınız, zira biri hızlı, diğeri teknik.. ve akan oyunda çok iyi olsa da, şutu olmayan bir on numara.. elinizde bunlar varsa hücum ediyorsanız, o hücum sonlanacak yoksa, sivas'ta olduğu gibi ve kasımpaşa maçında olduğu gibi olur..

  18 mart'taki başakşehir vs beşiktaş maçının hemen arkasından abdullah avcı'yı dinledim ve kameralara önünde, insanların gözünün içine baka baka nasıl yalan söylediğini izledim...

  diyor ki abdullah avcı ;

  bugün ortayı kapatıp rakibi kenara itmeyi düşündük..
  bu bir yalan... merkezi kapatmayı değil, beşiktaş'ı başarılı yapan kanat organizasyonlarını engellemekti.

  https://i.hizliresim.com/XPgPX3.jpg

  babel'in kanadında ekstra önlem alan, ve kanatları kapattığı için beşiktaş'ı merkeze yönlendiren ve orada işi bitiren kendisi ama yalan söyleyerek, tam tersini yapmış gibi davranıyor..

  https://i.hizliresim.com/Vr7r3v.jpg

  bu beşiktaş takımının ortalama bulundukları pozisyon.
  babel kanatlardan gelen baskı sonucu merkeze kaçmış.. lens'de öyle.. abdullah avcı'nın ilk yaptığı şımarıklık değil bu. bunu neden buraya yazdım, basın, ligdeki tüm teknik direktörler, tff, hatta galatasaray'ın içindeki irlanda'lılar... hepsi ama hepsi şampiyon olamamız halinde söyleyeceklerini hazırlıyorlar..

  aslında şampiyonluk, bu kadro yapısı ile mucize.
  ancak, bu mucizeyi gerçekleştirebilecek tek kişi de takımın başında.
  ve gelecek sezonda 4-1-4-1 asimetrik oynayacağız ama emin olun bu kadro ile değil.

  yazar notu (sonradan edit) : orta sahaları güçlü yapan forvetlerdir.. orta sahanız şahane ama forvetleriniz (kanat oyuncularını da buna dahil) yardım etmiyorsa, o isimli, kariyerli oyuncular bam üçlüsüne dönüverir. futbolda tüm mevkiler birbirlerine bağımlıdır. biri olmadan diğeri olmaz.

  orta sahaların ceza sahası çevresine gelmesi gerekliliğini en iyi anlatan maç 9 aralık 2017 galatasaray akhisar maçıdır. iyi izlemenizi tavsiye ediyorum o maçı.
 • bu yazı transfer söylentileri üzerine yazılmıştır..

  benim için kimin geldiğinden çok ne oynayacağımızı öğrenmek yaz dönemindeki en önemli şeydir. bu sezon başlarken (transfer sezonu) ne oynayacağımızdan çok emin olmamamıştım. transfer söylentileri, seçilen isimler, konuşulan ve beklenenler, elinizdeki oyuncuların söylediklerini göz önüne alırsak ne oynayacağımız konusunda bir teorim var.

  jurgen klopp, 2015-16 sezonun başında (ekim 2015) liverpool'un başına geçtiğinde bir lewandovski arar mı diye düşündüm? ancak klopp şunu fark etti... futbol 5 sene önceki futbol değil. 2012'de şampiyon olduğu zamanda bunu fark etmişti... ancak sistemin genleri ile oynamak istemedi ve 3 sezon boyunca boşa kürek çekti. son sezonunda artık işler iyice sarpa sardığında konuyu çoktan çözmüştü.

  futbol çok hızlıydı artık ve klasik forvetler kalmamıştı.
  daha çok hücum bölgesinde hareketli ve bir o kadarda değişken kanat forvetlerine ihtiyacı vardı. ronaldo (fenomen), raul, ibrahimovic, nistelrooy gibi oyuncular yetişmiyordu. sorununda buydu aslında. son sezonunda dortmund ile küme düşme hattına gerilemesinin nedeni buydu. merkez forvetin yeterince gezgin olmaması.

  liverpool, o sezon (yani 2015-16) firmino'yu transfer etmişti 1899 hoffenheim'dan.
  sezonun ortasında geldiği için ligi tanımaya çalışacak ve asıl sistemini kurmaya bir sonraki sezon başlayacaktı.

  2015-16 sezonunda benteke ile bir kaç denedi.
  ondan bir lewandovski yaratabilir miyim? diye düşündü ama bu sevdadan çabuk vazgeçti. firmino, sturridge ve lallana ile kurduğu false nine ile uefa finalini gördü. ancak, ön taraf yeterli değildi.

  bir sezon sonra, mane'yi ve orta sahasında can alıcı bir rol üstlenecek wijnaldum'u transfer etti. bu transfer coutinho'yu ön gruba dahil etmek demekti. böylece firmino, coutinho, ve mane'li bir hücum hattına ulaştı.

  arkalarında ise milner, wijnaldum ve emre can vardı. bu 6 oyuncu, half space'leri kullanarak gol arayacak, atacak, kaçıracak ama ne olursa olsun pres yapıp, tekrar topu kazanıp yeniden deneyecekti.. ligi 4. bitirdiler.

  bu sezon ise salah'ı orta sahası için pres güç katacak chamberlain'i, oyun için gerekli sol ve robertson'u ve ocak ayında van dijk'ı aldı. sistem artık işleyebilirdi... liverpool önde pres yaparak kazandığı her topu doğru kullanma üzerine haftada 5 günden 2 ayda 1000 tekrar yaptı. topu kazanma, kazandıkları top ile kontra çıkma üzerine çalıştılar ve sonunda şampiyonlar ligi finali geldi. bunun sebebi açıktı, pres ve kontra atak futbolunu birleştirmişlerdi.

  bugün itibar ile saf forvet oyuncusu yok ellerinde solanke dışında.
  2014'te sıfırdan kurduğu sistemi ile büyük başarılar elde ettiği dortmund'un çöküşü ile başlayan süreçten sonra klopp kendini yeniledi. sistemsel olarak değil ama sistemi uygulamaya koyduğu oyuncular açısından.

  bizde ise söylentiler hep yukarıda uzunca anlattığım sistem için gerekli oyunculara yönelik hamleler gibi... abel hernandez, ahmed musa, trezeguet, elinde hali hazırda bulunan feghouli, sinan, rodrigues... tüm bunlar bizim false nine oynayacağımızı gösteriyor.

  aradığımız 8 numaranın pasör değilde, baskı ve enerji vaat eden isimeler olmasıda ayrı bir mesele. zira coutinho gittiği andan itibaren emre can - wijnaldum - henderson orta sahası pasör değil momentum bazlı bir orta saha. hatta chamberlian'ın transferi bile sadece bu sistemin devamlılığı için yapılmış bir transfer..

  şu anda yapılacak orta saha (8 numara) transferi aslında bir çok şeyide anlatacak.
  nuri şahin'in adının geçmesi, bu oyunu bilmesi ve uzun süre oynaması, kanat forveti orijinli forvet oyuncuları transferinde ısrar... eren'in takımda tutulmasının düşünülmesi (oyunu değiştirmek için sırtı dönük oynayabilen yan toplarda etkili bir oyuncunun kenarda oturması) her şey ama her şey bizi liverpool klonu olmaya doğru götürüyor.

  bu rol model üzerinden elbette hocanın dokunuşları ile farklı bir takım oluşacak.
  bu takım, 2017-18 sezonunda izlediğini liverpool'a çok benzeyecek. nihayetinde, bu oyunun ilk uygulayıcısı fatih terim. geliştirip, farklılaştıran ise klopp..

  isimlerden çok ne oyanacağımıza dair beyin fırtınası yapsak çok daha yararlı olacak.
  çünkü, anlaşılan o ki bir ekol yaratmak istiyor fatih hoca ve bu da gegenpressing üzerine kurulacak bir sistem olacak. görüntü, yapılanlar, arananlar, söylenenler bunu gösteriyor.

  kanat varken neden hala kanar arıyoruz sorusunun cevabı da burada.
  ağustos ayında editlenir bu entry. ancak bugün itibari ile 16 haziran 2018'de transfer sezonunun bana düşündürdükleri bu.. umarım, en iyisi olur...
 • ligde attığımız ve dalya tabir edilen goller, maçlar, atanlar..... *

  sıralama; maç, skor, atan, dk, pen-kk, sezon, hafta

  ligde attığımız 1. gol; *
  (bkz: 21 şubat 1959 ankara demirspor galatasaray maçı) *metin oktay* **
  ligde attığımız 25. gol; *
  (bkz: 26 eylül 1959 galatasaray gençlerbirliği maçı) *metin oktay* **
  ligde attığımız 50. gol; *
  (bkz: 12 aralık 1959 izmirspor galatasaray maçı) *metin oktay* **
  ligde attığımız 75. gol; *
  (bkz: 2 mart 1960 adalet galatasaray maçı) *ahmet berman* **
  ligde attığımız 100 gol; *
  (bkz: 17 eylül 1960 galatasaray izmirspor maçı) *bahri altıntabak* **
  ligde attığımız 150. gol; *
  (bkz: 15 nisan 1961 galatasaray beykoz maçı) *suat mamat* **
  ligde attığımız 200. gol; *
  (bkz: 9 mart 1962 beykoz galatasaray maçı) *bahri altıntabak* **
  ligde attığımız 250. gol; *
  (bkz: 2 şubat 1963 galatasaray karşıyaka maçı) *metin oktay** **
  ligde attığımız 300. gol; *
  (bkz: 18 mayıs 1963 izmirspor galatasaray maçı) *metin oktay* **
  ligde attığımız 350. gol; *
  (bkz: 15 şubat 1964 feriköy galatasaray maçı) *kadri aytaç* **
  ligde attığımız 400. gol; *
  (bkz: 27 şubat 1965 ankara demirspor galatasaray maçı) *metin oktay* **
  ligde attığımız 450. gol; *
  (bkz: 9 ocak 1966 izmirspor galatasaray maçı) *metin oktay* **
  ligde attığımız 500. gol; *
  (bkz: 25 aralık 1966 eskişehirspor galatasaray maçı) *tarık kutver* **
  ligde attığımız 550. gol; *
  (bkz: 10 şubat 1968 feriköy galatasaray maçı) *ayhan elmastaşoğlu* **
  ligde attığımız 600. gol; *
  (bkz: 11 ocak 1969 galatasaray şekerspor maçı) *gökmen özdenak* **
  ligde attığımız 650. gol; *
  (bkz: 30 mayıs 1970 galatasaray eskişehirspor maçı) *ismail arca** **
  ligde attığımız 700. gol; *
  (bkz: 6 haziran 1971 ptt galatasaray maçı) *mehmet oğuz* **
  ligde attığımız 750. gol; *
  (bkz: 25 kasım 1972 galatasaray eskişehirspor maçı) *ahmet akkuş* **
  ligde attığımız 800. gol; *
  (bkz: 3 mart 1974 fenerbahçe galatasaray maçı) *gökmen özdenak* **
  ligde attığımız 850. gol; *
  (bkz: 13 eylül 1975 galatasaray ankaragücü maçı) *mehmet oğuz* **
  ligde attığımız 900. gol; *
  (bkz: 26 aralık 1976 galatasaray bursaspor maçı) *gökmen özdenak** **
  ligde attığımız 950. gol; *
  (bkz: 7 mayıs 1978 beşiktaş galatasaray maçı) *gökmen özdenak* **
  ligde attığımız 1000. gol; *
  (bkz: 20 mayıs 1979 galatasaray samsunspor maçı) *turgay inal* **
  ligde attığımız 1050. gol; *
  (bkz: 8 şubat 1981 galatasaray boluspor maçı) *turgay inal* **
  ligde attığımız 1100. gol; *
  (bkz: 21 kasım 1982 galatasaray samsunspor maçı) *mirsad seydiç* **
  ligde attığımız 1150. gol; *
  (bkz: 18 eylül 1983 zonguldakspor galatasaray maçı) *ahmet keloğlu* **
  ligde attığımız 1200. gol; *
  (bkz: 21 ekim 1984 beşiktaş galatasaray maçı) *erdal keser* **
  ligde attığımız 1250. gol; *
  (bkz: 12 ocak 1986 galatasaray orduspor maçı) *cüneyt tanman* **
  ligde attığımız 1300. gol; *
  (bkz: 23 kasım 1986 galatasaray beşiktaş maçı) *uğur tütüneker* **
  ligde attığımız 1350. gol; *
  (bkz: 26 eylül 1987 sarıyer galatasaray maçı) *erhan önal* **
  ligde attığımız 1400. gol; *
  (bkz: 3 nisan 1988 gençlerbirliği galatasaray maçı) *mirsad kovaceviç* **
  ligde attığımız 1450. gol; *
  (bkz: 13 kasım 1988 galatasaray samsunspor maçı) *tanju çolak* **
  ligde attığımız 1500. gol; *
  (bkz: 23 eylül 1989 galatasaray karşıyaka maçı) *hasan vezir* **
  ligde attığımız 1550. gol; *
  (bkz: 8 nisan 1990 galatasaray sakaryaspor maçı) *hasan vezir* **
  ligde attığımız 1600. gol; *
  (bkz: 24 mart 1991 bakırköyspor galatasaray maçı) *tanju çolak* **
  ligde attığımız 1650. gol; *
  (bkz: 8 mart 1992 galatasaray altay maçı) *roman koseçki* **
  ligde attığımız 1700. gol; *
  (bkz: 20 aralık 1992 galatasaray ankaragücü maçı) *torsten gütschow* **
  ligde attığımız 1750. gol; *
  (bkz: 28 ağustos 1993 galatasaray zeytinburnuspor maçı) *hakan şükür* **
  ligde attığımız 1800. gol; *
  (bkz: 26 mart 1994 kocaelispor galatasaray maçı) *tugay kerimoğlu* **
  ligde attığımız 1850. gol; *
  (bkz: 13 kasım 1994 galatasaray vanspor maçı) *saffet sancaklı* **
  ligde attığımız 1900. gol; *
  (bkz: 17 eylül 1995 antalyaspor galatasaray maçı) *kubilya türkyılmaz** **
  ligde attığımız 1950. gol; *
  (bkz: 7 nisan 1996 galatasaray eskişehirspor maçı) *dean saunders* **
  ligde attığımız 2000. gol; *
  (bkz: 22 kasım 1996 zeytinburnuspor galatasaray maçı) *hakan ünsal* **
  ligde attığımız 2050. gol; *
  (bkz: 9 ağustos 1997 galatasaray bursaspor maçı) *adrian ilie* **
  ligde attığımız 2100. gol; *
  (bkz: 22 şubat 1998 antalyaspor galatasaray maçı) *gheorghe hagi* **
  ligde attığımız 2150. gol; *
  (bkz: 30 ağustos 1998 istanbulspor galatasaray maçı) *hakan şükür* **
  ligde attığımız 2200. gol; *
  (bkz: 19 mart 1999 galatasaray adanaspor maçı) *hakan şükür* **
  ligde attığımız 2250. gol; *
  (bkz: 26 aralık 1999 galatasaray vanspor maçı) *okan buruk* **
  ligde attığımız 2300. gol; *
  (bkz: 19 ağustos 2000 galatasaray erzurumspor maçı) *mario jardel* **
  ligde attığımız 2350. gol; *
  (bkz: 8 nisan 2001 yimpaş yozgatspor galatasaray maçı) *hasan şaş* **
  ligde attığımız 2400. gol; *
  (bkz: 27 ekim 2001 galatasaray trabzonspor maçı) *serkan aykut** **
  ligde attığımız 2450. gol; *
  (bkz: 11 ağustos 2002 galatasaray samsunspor maçı) *ümit karan* **
  ligde attığımız 2500. gol; *
  (bkz: 18 nisan 2003 göztepe galatasaray maçı) *ali lukunku* **
  ligde attığımız 2550. gol; *
  (bkz: 20 mart 2004 galatasaray çaykur rizespor maçı) *hakan şükür** **
  ligde attığımız 2600. gol; *
  (bkz: 4 şubat 2005 galatasaray gaziantepspor maçı) *rigobert song* **
  ligde attığımız 2650. gol; *
  (bkz: 2 ekim 2005 galatasaray trabzonspor maçı) *marek heinz* **
  ligde attığımız 2700. gol; *
  (bkz: 16 nisan 2006 galatasaray çaykur rizespor maçı) *sasa iliç* **
  ligde attığımız 2750. gol; *
  (bkz: 11 şubat 2007 galatasaray vestel manisaspor maçı) *ümit karan* **
  ligde attığımız 2800. gol; *
  (bkz: 12 ocak 2008 çaykur rizespor galatasaray maçı) *shabani nonda* **
  ligde attığımız 2850. gol; *
  (bkz: 19 ekim 2008 galatasaray trabzonspor maçı) *servet çetin* **
  ligde attığımız 2900. gol; *
  (bkz: 23 ağustos 2009 galatasaray kayserispor maçı) *ariza makukula** **
  ligde attığımız 2950. gol; *
  (bkz: 1 mayıs 2010 istanbul büyükşehir bld. galatasaray maçı) *milan baros* **
  ligde attığımız 3000. gol; *
  (bkz: 2 ekim 2011 ankaragücü galatasaray maçı) *jan rajnoch** **
  ligde attığımız 3050. gol; *
  (bkz: 5 mart 2012 sivasspor galatasaray maçı) *aydın yılmaz* **
  ligde attığımız 3100. gol; *
  (bkz: 30 kasım 2012 galatasaray gaziantepspor maçı) *burak yılmaz* **

  (bkz: evladiyelik entry)

  *

  http://youtu.be/hzeLA4n4dQI

  *

  edit: 3100. gol ekleme
 • http://imgim.com/bustovalhalla.jpg

  bilgisayarina futbolla ilgili resim ya da benzeri bir sey kaydedecek biri degilim fakat bu resmi gordugum gibi bilgisayara kaydetmistim. 4.yildiza giderken bundan daha guzel ve naif bir goruntu aklima gelmedi.
  ne yaptigini tam olarak bilmeyen babasindan arabayi kacirmis mahallenin firlamasi burak'in direksiyonda olmasi, minibuse binmis ve bos koltuk buldu diye mutlu gibi gorunen melo ve sneijder (melo'nun ailesinin arabasi yoktur, sneijder'in ailesi zengindir ama sneijder araba kacirmayacak kadar uysaldir), taksim tramvayina tutunmak icin kosan cocuklar gibi drogba, eski fargo ekmek arabalarinin arkasina tutunmus cocuklar gibi riera ve muslera, mahallenin diravci, mavraci abisi eboue, haftasonu camiye kuran kursuna giden haftaici surekli calisan o nedenle arkadaslariyla nadiren takilabilen hamit, direksiyonun basina kiz kesebilmek icin gecmemis yanda oturup piyasa yapan selcuk.

  hepsini bir arada gorunce bu arac nirvanaya, zene gider diyorsun. bu yuzden resmi "bus to valhalla" diye kaydetmistim.

  bu cocuklar valhalla'ya gitmeyi hak ediyor. 4.yildiz da o yoldaki duraklardan biri. allah utandirmasin.
 • galatasaray futbol takımı futbolcuları, araba markaları ve sahibinden.com ilan palavraları ilişkisi.

  fernando muslera: mercedes benz (içinde küfür bile edilmedi) (emsalsiz)
  hamit altıntop: opel (pert kaydı vardır)
  bilal kısa: lada (yakmıyor adeta kokluyor)
  jem paul karacan: kia (boşun boşu) (kapalı garaj arabasıdır) (pazarlık payı vardır)
  yasin öztekin: fiat (4. ve 5. vites çalışmamaktadır)
  selçuk inan: ford (manuel 4 vites)
  umut bulut: tofaş (alıcısına şimdiden hayırlı olsun) (takas olur) (bayramda arabasız kalma)
  wesley sneijder: audi (otomatik vites)
  lukas podolski: bmw (borusan çıkışlı)
  burak yılmaz: dacia (çok yakar, az kaçar) (frenlerde sorun vardır) (7. sahibinden) (ofsayt takıntısı olan aramasın)
  aurélien chedjou: volkswagen (boya yok, değişen yok)
  hakan balta: daihatsu (kesinlikle içinde sigara içilmemiştir)
  lionel carole: citroën (memurdan) (kara kızım ihtiyaçtan satılık)
  semih kaya: renault (ilk sahibinden, hasar kayıtlı) (doktordan değil hastasından)
  olcan adın: skoda (kaporta da az şişiklik vardır)
  tarık çamdal: tata (motoru yoktur, kasa olarak satılıktır) (pazarlık sünnettir)
  emre çolak: mini (park sorunu yoktur)
  sabri sarıoğlu: anadol (ihtiyaçtan satılıktır, yoksa hayatta satmam) * (dosta gider) (ilk sahibinden)
  jason denayer: honda (satılık değildir kiralıktır) (ölücüler aramasın)
  ryan donk: hyundai (muayenesi yeni yapıldı) (emsallerine göre diri)
 • --- başladım ---

  2008'deki şampiyonlukta takdire şayan hareketler sergiledin,
  o eski günlerine geri dön artık aykut erçetin*,
  sana olan sevgimiz hiç bitecek gibi değil,
  hatırlasana yıllarca peşinden koştuk lucas edward neill*,
  küme düşen denizli'de idin bir parlak inci,
  lakin suyu çıktı mübarek revirden çıkmaz oldun çağlar birinci*,
  derken bir adam belirdi silueti kırılgan bir camdan,
  geldiğinden beri seni çözemedik gitti gökhan zan*,
  sen takıma takviye olasın diye bütün taraftarlar ediyordu dua,
  bilmem hala yoğurdunun kıvamını mı tutturamadın emiliano insua*,
  konya'da bir kıvılcım gibi parladığın o gün hala unutulmaz,
  haydi bu yeteneklerinin üzerine biraz daha koy aydın yılmaz*,
  gaza getirmek için seni illa alman disiplini mi gerek,
  ortağın buralarda değil tek başına idare etmeye devam et barış özbek*,
  baş tacımız olduğun tartışılmaz bir gerçektir büyük genç kaptan,
  aman ha rotadan iyice sapmasın bu gemi kurtar tayfalarınla arda turan*,
  kazandığı para ona anasının ak sütü gibi gibi helal,
  önünde upuzun bir yol var aynen devam mehmet batdal*,
  uzak değil senin de gelecek kaleye geçeceğin bir gün,
  hakikatli birer sabır gerek sana emirhan ergün*,
  ayağına geçtiğinde meşin yuvarlak karşıki kalelerin hali varoş,
  seni aldığımız gün biliyorduk zaten süper işler yapacağını milan baros*,
  ironilerin kahramanı oldun ama sanma ki edildin darp,
  istesen ekmeğini taştan bile çıkarırsın mustafa sarp*,
  bayrağı gençlere teslim etmenin zamanı geldiği an,
  az birşey kaldı işte yavaş yavaş hazırlan abi ayhan akman*,
  yürekli bir savaşçı ruhu var sahip çıkmak lazım ona,
  yanlış bir zamanda olsa da doğru bir seçim yapıp iyi ki geldin buraya lorik cana*,
  başkalarını boşver senin aracın porsche ise onların ki reno,
  biliyorum saçma bir kafiye oldu ama sonradan kendine gelebildin juan pablo pino*,
  istemdışı o parlak kariyerine yazık oldu gibi şu an için ne yazık ki elde var hiç,
  bir ihtimal daha var o da toparlamak mı dersin zvjezdan misimovic*,
  ya sende acayip bir cevher vardı taviz vermezdin hiçbir şeyden asla ve kat'a,
  o tütün mamülleri mi senin aklını çeldi hakan kadir balta*,
  ah sen de gökhan abin gibisin sakatlıkların milletin ağzına laf oldu beş kuruş,
  aslında gör bak nasıl piyasanın ağzına edeceksin fatih serkan kurtuluş*,
  tam benim bu yazıyı yazdığım zamanlarda galatasaray formasını yeni giydi o,
  cluj'un efsane olduğu roma maçından iyi hatırlıyorum seni juan emmanuel culio*,
  şimdilik bu kısa maceradan geriye kalan,
  net olmayan birşeyler ama biraz kal konya'da nasıl olsa yine geleceksin musa çağıran*,
  hem aynı çağın çocuklarıyız, hem de hemşeriyiz seninle ortak,
  seviyoruz seni harikulade gözbebeğimiz emre çolak*,
  aldırma sen o kargalara onların içleri fesat dolu,
  bordeaux'ya çaktığınla değil diğer yaptıklarınla da yerin bizde apayrı sabri sarıoğlu*,
  yüzünden de anlaşıldığı gibi bu çocuk aslan ruhunu sayar sever,
  işte örnek bir gencimiz daha duruyor karşımızda anıl dilaver*,
  uzun zamandır sarp ile aynı kefeye koyulduğun kesin,
  ayıboğan tekmeye kafa uzatan adam falan günlerini de çok özledik be servet çetin*,
  şimdi eeiiöö yorum yapmak zor ulan,
  ya neyse ben birşey bulamadım mazur gör be serdar özkan*,
  kelepçe mevzularına girecek halimiz yok sana sıkı bir program lazım,
  her daim adam gibi ve efendi olmayı bilelim diğer yeni transfer colin kazım*,
  nedir seni konsantre olmaktan ve başarıdan alıkoyan,
  biz seni böyle bilmemiştik silkin ve kendine gel ufuk ceylan*,
  gideceksin dediler yüreğimiz hopladı ama kaldın ya içimiz yine cıvıl cıvıl,
  ömür boyu bağlarını koparma bizimle sevgili daddy cool veya bilinen adıyla harry kewell*
  kıskanıyoruz hepimiz geçmişinde o kadar çok var başarılı çizgi,
  ikinci baharı ikinci vatanında yaşıyor ömrün gheorghe hagi,
  adını unuttuğum ve emeği geçen diğer emektarlar,
  herkesi yazmak zor zaten şimdi biraz uykum da geldi, hepinize yeniden teşekkürler, iyi çalışmalar!

  --- el emeği göz nuru ---

  yıllar sonra gelen edit: bunu asıl 2011-2012 sezonundaki takım sonuna kadar hakediyor... asıl onlar için yazacağım, çok az kaldı...

  9 ağustos 2012 tarihli edit: çok beğenilen bir entry olmasına karşın, o oyuncularla dolu takıma yazdığım için utanıyorum. :((
 • sercan gol atıyor melo'ya koşuyor...
  semih ujfa abisine sarılıyor...
  muslera ile baros kucaklaşıyorlar.
  fatih terim ile selçuk yıllardır görüşmeyen baba oğul gibi sarılıyorlar...
  sabri'nin hatasında semih; " abi olur, sıkma canını " deyip teselli ediyor.
  yedek kaleci ufuk, kıskanmıyor muslera'yı her maç sonrası mutlu mutlu yazılar yazıyor.
  abdürrahim albayrak takımın neşesi...
  hasan ve ümit davala hırs küpü.
  efendi adam, taş gibi adam başkanımız zaten hallediyor işleri...
  çılgın atan bir sağ bekimiz var eboue...
  sol bekte hakan, iyi oynuyor...
  engin'i, kazım'ı psikopatlıktan çıktı, topçu oldular...
  elmander dursa baros atıyor, baros dursa elmander atıyor.

  gol olunca tüm takım koşuyor golü atana... herkes hırs küpü, herkes inançlı.

  artık takımın devre arasında takımı disiplininden dizgine getiren bir hocası var.

  herkes mutlu, herkes...

  şikeci değiliz, bizde yalan dolan yok. bizde adilik yok. bizde şeref var, onur var

  bizde mutluluk var... biz galatasaray'ız, galatasaraylı'yız.
 • 2012 - 2013 sezonunda gün itibari ile ideal kadrosu şöyledir.

  ---------------------- güven veren aslan ----------------------

  --------------- çevik aslan ------------ güçlü aslan -----------

  çoşkulu aslan ------------------------------------ sakin aslan

  --------------- zeki aslan ------------- hırslı aslan ------------

  yürekli aslan ---------------------------------------- hızlı aslan

  --------------- yetenekli aslan ------- çalışkan aslan--------

  yedekler :

  yakışıklı aslan
  tecrübeli aslan
  bizim yavru aslan
  patlayan aslan
  solak aslan
  fanatik aslan
  savaşçı aslan

  t.d. aslanın vücut bulmuş hali
 • avrupa kupalarında oynadığı maçların genel istatistikler;

  organizasyonun adı................katılım sayısı...maç sayısı...galibiyet...beraberlik...mağlubiyet...a. gol...y. gol
  uefa şampiyonlar ligi.....................12...................144...........52.............35...............52.............189.......210
  uefa kupası.....................................8.....................53...........20.............15...............18...............73.........75 *
  uefa avrupa ligi...............................2.....................18.............9...............7.................2...............43.........16
  kupa galipleri kupası.......................8.....................32...........12...............7...............13...............42.........55
  uefa süper kupası_____________1____________1_______1_______0________0_________2_____1_
  toplam...........................................31...................248...........95.............64...............89.............349.......357

  avrupa kupalarında oynadığı maçlar; *

  1. (bkz: 26 ağustos 1956 dinamo bükreş galatasaray maçı) * * * *
  2. (bkz: 30 eylül 1956 galatasaray dinamo bükreş maçı) * * * *
  3. (bkz: 9 eylül 1962 dinamo bükreş galatasaray maçı) * * * *
  4. (bkz: 16 eylül 1962 galatasaray dinamo bükreş maçı) * * * *
  5. (bkz: 7 kasım 1962 galatasaray polonia bytom maçı) * * * *
  6. (bkz: 18 kasım 1962 polonia bytom galatasaray maçı) * * * *
  7. (bkz: 23 ocak 1963 galatasaray milan maçı) * * * *
  8. (bkz: 13 mart 1963 milan galatasaray maçı) * * * *
  9. (bkz: 11 eylül 1963 galatasaray ferencvaros maçı) * * * *
  10. (bkz: 12 ekim 1963 ferencvaros galatasaray maçı) * * * *
  11. (bkz: 14 kasım 1963 zürich galatasaray maçı) * * * *
  12. (bkz: 27 kasım 1963 galatasaray zürich maçı) * * * *
  13. (bkz: 11 aralık 1963 zürich galatasaray maçı) * * * *
  14. (bkz: 9 eylül 1964 magdeburg galatasaray maçı) * * * *
  15. (bkz: 17 eylül 1964 galatasaray magdeburg maçı) * * * *
  16. (bkz: 7 ekim 1964 galatasaray magdeburg maçı) * * * *
  17. (bkz: 18 kasım 1964 legia warszawa galatasaray maçı) * * * *
  18. (bkz: 3 aralık 1964 galatasaray legia warszawa maçı) * * * *
  19. (bkz: 10 aralık 1964 legia warszawa galatasaray maçı) * * * *
  20. (bkz: 15 eylül 1965 sion galatasaray maçı) * * * *
  21. (bkz: 29 eylül 1965 galatasaray sion maçı) * * * *
  22. (bkz: 24 ağustos 1966 rapid wien galatasaray maçı) * * * *
  23. (bkz: 7 eylül 1966 galatasaray rapid wien maçı) * * * *
  24. (bkz: 17 eylül 1969 galatasaray waterford united maçı) * * * *
  25. (bkz: 1 ekim 1969 waterford united galatasaray maçı) * * * *
  26. (bkz: 12 kasım 1969 spartak trnava galatasaray maçı) * * * *
  27. (bkz: 26 kasım 1969 galatasaray spartak trnava maçı) * * * *
  28. (bkz: 4 mart 1970 galatasaray legia warszawa maçı) * * * *
  29. (bkz: 18 mart 1970 legia warszawa galatasaray maçı) * * * *
  30. (bkz: 15 eylül 1971 galatasaray cska moscow maçı) * * * *
  31. (bkz: 29 eylül 1971 cska moscow galatasaray maçı) * * * *
  32. (bkz: 13 eylül 1972 galatasaray bayern munich maçı) * * * *
  33. (bkz: 27 eylül 1972 bayern munich galatasaray maçı) * * * *
  34. (bkz: 19 eylül 1973 atletico madrid galatasaray maçı) * * * *
  35. (bkz: 3 ekim 1973 galatasaray atletico madrid maçı) * * * *
  36. (bkz: 17 eylül 1975 rapid wien galatasaray maçı) * * * *
  37. (bkz: 1 ekim 1975 galatasaray rapid wien maçı) * * * *
  38. (bkz: 22 ekim 1975 galatasaray torpedo moscow maçı) * * * *
  39. (bkz: 5 kasım 1975 torpedo moscow galatasaray maçı) * * * *
  40. (bkz: 15 eylül 1976 aik stockholm galatasaray maçı) * * * *
  41. (bkz: 29 eylül 1976 galatasaray aik stockholm maçı) * * * *
  42. (bkz: 20 ekim 1976 anderlecht galatasaray maçı) * * * *
  43. (bkz: 3 kasım 1976 galatasaray anderlecht maçı) * * * *
  44. (bkz: 13 eylül 1978 galatasaray west bromwich maçı) * * * *
  45. (bkz: 27 eylül 1978 west bromwich galatasaray maçı) * * * *
  46. (bkz: 19 eylül 1979 galatasaray crvena zvezda maçı) * * * *
  47. (bkz: 4 ekim 1979 crvena zvezda galatasaray maçı) * * * *
  48. (bkz: 15 eylül 1982 galatasaray kuusysi maçı) * * * *
  49. (bkz: 29 eylül 1982 kuusysi lahti galatasaray maçı) * * * *
  50. (bkz: 20 ekim 1982 galatasaray austria wien maçı) * * * *
  51. (bkz: 3 kasım 1982 austria wien galatasaray maçı) * * * *
  52. (bkz: 18 eylül 1985 galatasaray widzew lodz maçı) * * * *
  53. (bkz: 2 ekim 1985 widzew lodz galatasaray maçı) * * * *
  54. (bkz: 23 ekim 1985 uerdingen galatasaray maçı) * * * *
  55. (bkz: 5 kasım 1985 galatasaray uerdingen maçı) * * * *
  56. (bkz: 17 eylül 1986 universitatea craiova galatasaray maçı) * * * *
  57. (bkz: 1 ekim 1986 galatasaray universitatea craiova maçı) * * * *
  58. (bkz: 16 eylül 1987 psv eindhoven galatasaray maçı) * * * *
  59. (bkz: 30 eylül 1987 galatasaray psv eindhoven maçı) * * * *
  60. (bkz: 7 eylül 1988 rapid wien galatasaray maçı) * * * *
  61. (bkz: 5 ekim 1988 galatasaray rapid wien maçı) * * * *
  62. (bkz: 26 ekim 1988 neuchatel xamax galatasaray maçı) * * * *
  63. (bkz: 9 kasım 1988 galatasaray neuchatel xamax maçı) * * * *
  64. (bkz: 1 mart 1989 monaco galatasaray maçı) * * * *
  65. (bkz: 15 mart 1989 galatasaray monaco maçı) * * * *
  66. (bkz: 5 nisan 1989 steaua bükreş galatasaray maçı) * * * *
  67. (bkz: 19 nisan 1989 galatasaray steaua bükreş maçı) * * * *
  68. (bkz: 14 eylül 1989 galatasaray crvena zvezda maçı) * * * *
  69. (bkz: 27 eylül 1989 crvena zvezda galatasaray maçı) * * * *
  70. (bkz: 18 eylül 1991 stahl eisenhüttenstadt galatasaray maçı) * * * *
  71. (bkz: 2 ekim 1991 galatasaray stahl eisenhüttenstadt maçı) * * * *
  72. (bkz: 23 ekim 1991 galatasaray banik ostrava maçı) * * * *
  73. (bkz: 6 kasım 1991 banik ostrava galatasaray maçı) * * * *
  74. (bkz: 4 mart 1992 werder bremen galatasaray maçı) * * * *
  75. (bkz: 18 mart 1992 galatasaray werder bremen maçı) * * * *
  76. (bkz: 16 eylül 1992 katowice galatasaray maçı) * * * *
  77. (bkz: 29 eylül 1992 galatasaray katowice maçı) * * * *
  78. (bkz: 21 ekim 1992 eintracht frankfurt galatasaray maçı) * * * *
  79. (bkz: 4 kasım 1992 galatasaray eintracht frankfurt maçı) * * * *
  80. (bkz: 25 kasım 1992 roma galatasaray maçı) * * * *
  81. (bkz: 9 aralık 1992 galatasaray roma maçı) * * * *
  82. (bkz: 15 eylül 1993 galatasaray cork city maçı) * * * *
  83. (bkz: 29 eylül 1993 cork city galatasaray maçı) * * * *
  84. (bkz: 20 ekim 1993 manchester united galatasaray maçı) * * * *
  85. (bkz: 3 kasım 1993 galatasaray manchester united maçı) * * * *
  86. (bkz: 24 kasım 1993 galatasaray barcelona maçı) * * * *
  87. (bkz: 8 aralık 1993 spartak moscow galatasaray maçı) * * * *
  88. (bkz: 2 mart 1994 monaco galatasaray maçı) * * * *
  89. (bkz: 16 mart 1994 galatasaray monaco maçı) * * * *
  90. (bkz: 30 mart 1994 barcelona galatasaray maçı) * * * *
  91. (bkz: 13 nisan 1994 galatasaray spartak moscow maçı) * * * *
  92. (bkz: 10 ağustos 1994 avenir beggen galatasaray maçı) * * * *
  93. (bkz: 24 ağustos 1994 galatasaray avenir maçı) * * * *
  94. (bkz: 14 eylül 1994 barcelona galatasaray maçı) * * * *
  95. (bkz: 28 eylül 1994 galatasaray manchester united maçı) * * * *
  96. (bkz: 19 ekim 1994 göteborg galatasaray maçı) * * * *
  97. (bkz: 2 kasım 1994 galatasaray göteborg maçı) * * * *
  98. (bkz: 23 kasım 1994 galatasaray barcelona maçı) * * * *
  99. (bkz: 7 aralık 1994 manchester united galatasaray maçı) * * * *
  100. (bkz: 8 ağustos 1995 sparta prague galatasaray maçı) * * * *
  101. (bkz: 22 ağustos 1995 galatasaray sparta prague maçı) * * * *
  102. (bkz: 12 eylül 1996 constuctorul chisinau galatasaray maçı) * * * *
  103. (bkz: 26 eylül 1996 galatasaray constuctorul chisinau maçı) * * * *
  104. (bkz: 17 ekim 1996 galatasaray paris saint-germain maçı) * * * *
  105. (bkz: 31 ekim 1996 paris saint-germain galatasaray maçı) * * * *
  106. (bkz: 13 ağustos 1997 sion galatasaray maçı) * * * *
  107. (bkz: 27 ağustos 1997 galatasaray sion maçı) * * * *
  108. (bkz: 17 eylül 1997 galatasaray borussia dortmund maçı) * * * *
  109. (bkz: 1 ekim 1997 parma galatasaray maçı) * * * *
  110. (bkz: 22 ekim 1997 sparta prague galatasaray maçı) * * * *
  111. (bkz: 5 kasım 1997 galatasaray sparta prague maçı) * * * *
  112. (bkz: 26 kasım 1997 borussia dortmund galatasaray maçı) * * * *
  113. (bkz: 10 aralık 1997 galatasaray parma maçı) * * * *
  114. (bkz: 12 ağustos 1998 galatasaray grasshoppers maçı) * * * *
  115. (bkz: 26 ağustos 1998 grasshoppers galatasaray maçı) * * * *
  116. (bkz: 16 eylül 1998 juventus galatasaray maçı) * * * *
  117. (bkz: 30 eylül 1998 galatasaray athletic bilbao maçı) * * * *
  118. (bkz: 21 ekim 1998 rosenborg galatasaray maçı) * * * *
  119. (bkz: 4 kasım 1998 galatasaray rosenborg maçı) * * * *
  120. (bkz: 2 aralık 1998 galatasaray juventus maçı) * * * *
  121. (bkz: 9 aralık 1998 athletic bilbao galatasaray maçı) * * * *
  122. (bkz: 11 ağustos 1999 rapid wien galatasaray maçı) * * * *
  123. (bkz: 25 ağustos 1999 galatasaray rapid wien maçı) * * * *
  124. (bkz: 15 eylül 1999 galatasaray hertha berlin maçı) * * * *
  125. (bkz: 21 eylül 1999 milan galatasaray maçı) * * * *
  126. (bkz: 28 eylül 1999 chelsea galatasaray maçı) * * * *
  127. (bkz: 20 ekim 1999 galatasaray chelsea maçı) * * * *
  128. (bkz: 26 ekim 1999 hertha berlin galatasaray maçı) * * * *
  129. (bkz: 3 kasım 1999 galatasaray milan maçı) * * * *
  130. (bkz: 23 kasım 1999 bologna galatasaray maçı) * * * *
  131. (bkz: 9 aralık 1999 galatasaray bologna maçı) * * * *
  132. (bkz: 2 mart 2000 borussia dortmund galatasaray maçı) * * * *
  133. (bkz: 9 mart 2000 galatasaray borussia dortmund maçı) * * * *
  134. (bkz: 16 mart 2000 mallorca galatasaray maçı) * * * *
  135. (bkz: 23 mart 2000 galatasaray mallorca maçı) * * * *
  136. (bkz: 6 nisan 2000 galatasaray leeds united maçı) * * * *
  137. (bkz: 20 nisan 2000 leeds united galatasaray maçı) * * * *
  138. (bkz: 17 mayıs 2000 galatasaray arsenal maçı) * * * *
  139. (bkz: 9 ağustos 2000 st gallen galatasaray maçı) * * * *
  140. (bkz: 22 ağustos 2000 galatasaray st gallen maçı) * * * *
  141. (bkz: 25 ağustos 2000 galatasaray real madrid maçı) * * * *
  142. (bkz: 12 eylül 2000 galatasaray monaco maçı) * * * *
  143. (bkz: 20 eylül 2000 sturm graz galatasaray maçı) * * * *
  144. (bkz: 27 eylül 2000 galatasaray glasgow rangers maçı) * * * *
  145. (bkz: 17 ekim 2000 glasgow rangers galatasaray maçı) * * * *
  146. (bkz: 25 ekim 2000 monaco galatasaray maçı) * * * *
  147. (bkz: 7 kasım 2000 galatasaray sturm graz maçı) * * * *
  148. (bkz: 21 kasım 2000 milan galatasaray maçı) * * * *
  149. (bkz: 6 aralık 2000 galatasaray paris saint-germain maçı) * * * *
  150. (bkz: 14 şubat 2001 galatasaray deportivo la coruna maçı) * * * *
  151. (bkz: 20 şubat 2001 deportivo la coruna galatasaray maçı) * * * *
  152. (bkz: 7 mart 2001 galatasaray milan maçı) * * * *
  153. (bkz: 13 mart 2001 paris saint-germain galatasaray maçı) * * * *
  154. (bkz: 3 nisan 2001 galatasaray real madrid maçı) * * * *
  155. (bkz: 18 nisan 2001 real madrid galatasaray maçı) * * * *
  156. (bkz: 25 temmuz 2001 galatasaray vllaznia maçı) * * * *
  157. (bkz: 1 ağustos 2001 vllaznia galatasaray maçı) * * * *
  158. (bkz: 8 ağustos 2001 galatasaray levski sofia maçı) * * * *
  159. (bkz: 22 ağustos 2001 levski sofia galatasaray maçı) * * * *
  160. (bkz: 11 eylül 2001 galatasaray lazio maçı) * * * *
  161. (bkz: 19 eylül 2001 psv eindhoven galatasaray maçı) * * * *
  162. (bkz: 26 eylül 2001 nantes galatasaray maçı) * * * *
  163. (bkz: 16 ekim 2001 galatasaray nantes maçı) * * * *
  164. (bkz: 24 ekim 2001 lazio galatasaray maçı) * * * *
  165. (bkz: 30 ekim 2001 galatasaray psv eindhoven maçı) * * * *
  166. (bkz: 20 kasım 2001 galatasaray roma maçı) * * * *
  167. (bkz: 5 aralık 2001 barcelona galatasaray maçı) * * * *
  168. (bkz: 20 şubat 2002 liverpool galatasaray maçı) * * * *
  169. (bkz: 26 şubat 2002 galatasaray liverpool maçı) * * * *
  170. (bkz: 13 mart 2002 roma galatasaray maçı) * * * *
  171. (bkz: 19 mart 2002 galatasaray barcelona maçı) * * * *
  172. (bkz: 18 eylül 2002 lokomotiv moscow galatasaray maçı) * * * *
  173. (bkz: 24 eylül 2002 galatasaray barcelona maçı) * * * *
  174. (bkz: 1 ekim 2002 galatasaray club brugge maçı) * * * *
  175. (bkz: 23 ekim 2002 club brugge galatasaray maçı) * * * *
  176. (bkz: 29 ekim 2002 galatasaray lokomotiv moscow maçı) * * * *
  177. (bkz: 13 kasım 2002 barcelona galatasaray maçı) * * * *
  178. (bkz: 13 ağustos 2003 galatasaray cska sofia maçı) * * * *
  179. (bkz: 27 ağustos 2003 cska sofia galatasaray maçı) * * * *
  180. (bkz: 17 eylül 2003 juventus galatasaray maçı) * * * *
  181. (bkz: 30 eylül 2003 galatasaray real sociedad maçı) * * * *
  182. (bkz: 21 ekim 2003 galatasaray olympiakos maçı) * * * *
  183. (bkz: 5 kasım 2003 olympiakos galatasaray maçı) * * * *
  184. (bkz: 2 aralık 2003 galatasaray juventus maçı) * * * *
  185. (bkz: 10 aralık 2003 real sociedad galatasaray maçı) * * * *
  186. (bkz: 26 şubat 2004 galatasaray villarreal maçı) * * * *
  187. (bkz: 3 mart 2004 villarreal galatasaray maçı) * * * *
  188. (bkz: 15 eylül 2005 tromsö galatasaray maçı) * * * *
  189. (bkz: 29 eylül 2005 galatasaray tromsö maçı) * * * *
  190. (bkz: 9 ağustos 2006 galatasaray mlada boleslav maçı) * * * *
  191. (bkz: 23 ağustos 2006 mlada boleslav galatasaray maçı) * * * *
  192. (bkz: 12 eylül 2006 galatasaray bordeaux maçı) * * * *
  193. (bkz: 27 eylül 2006 liverpool galatasaray maçı) * * * *
  194. (bkz: 18 ekim 2006 galatasaray psv eindhoven maçı) * * * *
  195. (bkz: 31 ekim 2006 psv eindhoven galatasaray maçı) * * * *
  196. (bkz: 22 kasım 2006 bordeaux galatasaray maçı) * * * *
  197. (bkz: 5 aralık 2006 galatasaray liverpool maçı) * * * *
  198. (bkz: 16 ağustos 2007 slaven koprivnica galatasaray maçı) * * * *
  199. (bkz: 30 ağustos 2007 galatasaray slaven koprivnica maçı) * * * *
  200. (bkz: 20 eylül 2007 sion galatasaray maçı) * * * *
  201. (bkz: 4 ekim 2007 galatasaray sion maçı) * * * *
  202. (bkz: 25 ekim 2007 bordeaux galatasaray maçı) * * * *
  203. (bkz: 8 kasım 2007 galatasaray helsingborgs maçı) * * * *
  204. (bkz: 29 kasım 2007 panionios galatasaray maçı) * * * *
  205. (bkz: 19 aralık 2007 galatasaray austria wien maçı) * * * *
  206. (bkz: 13 şubat 2008 galatasaray bayer leverkusen maçı) * * * *
  207. (bkz: 21 şubat 2008 bayer leverkusen galatasaray maçı) * * * *
  208. (bkz: 13 ağustos 2008 galatasaray steaua bükreş maçı) * * * *
  209. (bkz: 27 ağustos 2008 steaua bükreş galatasaray maçı) * * * *
  210. (bkz: 18 eylül 2008 bellinzona galatasaray maçı) * * * *
  211. (bkz: 2 ekim 2008 galatasaray bellinzona maçı) * * * *
  212. (bkz: 23 ekim 2008 galatasaray olympiakos maçı) * * * *
  213. (bkz: 6 kasım 2008 benfica galatasaray maçı) * * * *
  214. (bkz: 27 kasım 2008 galatasaray metalist kharkiv maçı) * * * *
  215. (bkz: 3 aralık 2008 hertha berlin galatasaray maçı) * * * *
  216. (bkz: 18 şubat 2009 bordeaux galatasaray maçı) * * * *
  217. (bkz: 26 şubat 2009 galatasaray bordeaux maçı) * * * *
  218. (bkz: 12 mart 2009 hamburger sv galatasaray maçı) * * * *
  219. (bkz: 19 mart 2009 galatasaray hamburger sv maçı) * * * *
  220. (bkz: 16 temmuz 2009 tobol galatasaray maçı) * * * *
  221. (bkz: 23 temmuz 2009 galatasaray tobol maçı) * * * *
  222. (bkz: 30 temmuz 2009 maccabi netanya galatasaray maçı) * * * *
  223. (bkz: 6 ağustos 2009 galatasaray maccabi netanya maçı) * * * *
  224. (bkz: 20 ağustos 2009 galatasaray levadia tallinn maçı) * * * *
  225. (bkz: 27 ağustos 2009 levadia tallinn galatasaray maçı) * * * *
  226. (bkz: 17 eylül 2009 panathinaikos galatasaray maçı) * * * *
  227. (bkz: 1 ekim 2009 galatasaray sturm graz maçı) * * * *
  228. (bkz: 22 ekim 2009 galatasaray dinamo bükreş maçı) * * * *
  229. (bkz: 5 kasım 2009 dinamo bükreş galatasaray maçı) * * * *
  230. (bkz: 3 aralık 2009 galatasaray panathinaikos maçı) * * * *
  231. (bkz: 16 aralık 2009 sturm graz galatasaray maçı) * * * *
  232. (bkz: 18 şubat 2010 atletico madrid galatasaray maçı) * * * *
  233. (bkz: 25 şubat 2010 galatasaray atletico madrid maçı) * * * *
  234. (bkz: 29 temmuz 2010 galatasaray ofk beograd maçı) * * * *
  235. (bkz: 5 ağustos 2010 ofk beograd galatasaray maçı) * * * *
  236. (bkz: 19 ağustos 2010 galatasaray karpaty lviv maçı) * * * *
  237. (bkz: 26 ağustos 2010 karpaty lviv galatasaray maçı) * * * *
  238. (bkz: 19 eylül 2012 manchester united galatasaray maçı) * * * *
  239. (bkz: 2 ekim 2012 galatasaray braga maçı) * * * *
  240. (bkz: 23 ekim 2012 galatasaray cfr cluj maçı) * * * *
  241. (bkz: 7 kasım 2012 cfr cluj galatasaray maçı) * * * *
  242. (bkz: 20 kasım 2012 galatasaray manchester united maçı ) * * * *
  243. (bkz: 5 aralık 2012 braga galatasaray maçı) * * * *
  244. (bkz: 20 şubat 2013 galatasaray schalke 04 maçı) * * * *
  245. (bkz: 12 mart 2013 schalke 04 galatasaray maçı) * * * *
  246. (bkz: 3 nisan 2013 real madrid galatasaray maçı) * * * *
  247. (bkz: 9 nisan 2013 galatasaray real madrid maçı) * * * *
  248. (bkz: 17 eylül 2013 galatasaray real madrid maçı) * * * *

  edit: yenileme
 • penaltı kurtardı bir kalecimiz yıllar sonra,
  takımın bir numarası fernando muslera.

  bitmeyen enerjisiyle o hep tempolu,
  üçlü çektir bizlere sabri sarıoğlu.

  yıllardır beklediğimiz o genç çıktı sahaya,
  hep yüreğinle oyna adamım semih kaya.

  uzun saçlarıyla sanki bir elf prensi,
  defansın bel kemiği tomas ujfalusi.

  o kadar formsuzdu ki dedik ona ıskarta,
  fatih terimle kendini buldu hakan balta.

  orta sahada sunuyor bizlere solo,
  bir pitbull gibi çevik felipe melo.

  o bizim yıllardır aradığımız kan,
  takımın maestrosu selçuk inan.

  ortasahaya geçince oldu bir star,
  yeniden doğdu bu yıl engin baytar.

  uyum sürecini aşması lazım bahara,
  artık kendini bulmalı albert riera.

  forvet bölgesine her zaman lazım,
  o artık galatasaraylı colin kazım.

  değerli bir takı gibi sanki broş,
  alemin kralıdır milan baros.

  ***

  elmas gibidir bulunur ender,
  çok kıymetlidir o johan elmander.

  takıma her zaman katıyor neşe,
  o bir joker emmanuel eboue.

  son vuruşları için gerek bir onarım,
  potansiyeli yüksek genç sercan yıldırım.

  sarı-kırmızı renklere küçüklükten vurulmuş,
  o da bizden biri ismi yekta kurtuluş.

  ***

  üç senedir takımda ama hala bir çaylak,
  şimdi çıkışın tam zamanı emre çolak.

  son şampiyonlukta oldu takıma derman,
  on senedir bizimle o ayhan akman.

  denizlispor'dayken olduk sana dilenci,
  bir türlü bulamadın o formu çağlar birinci.

  yedek bekliyor diye etmedi tek bir kelam,
  sırasını bekliyor ceyhun gülselam.

  artık şaşırıyoruz sakatlanmadığı an,
  karşınızda cam adam gökhan zan.

  ***

  ümitliydik senden ama oldun artık dayanılmaz,
  soyadın kadar bile olamadın aydın yılmaz.

  oynadığın futbol hep aynı rutin,
  yedek bile olmuyor senden aykut erçetin.

  kaledeyken içimizde oluyor bir buhran,
  çok güvenmiştik sana olmadı ufuk ceylan.

  rijkaard'ı gönderttin, idmanda kavga ettin,
  git artık fazla sövdürmeden servet çetin.

  takımda oynadığın günler bende hep bir kuduruş,
  miadını çoktan doldurdun serkan kurtuluş.

  ***

  türk futbolunda yaptı büyük bir devrim
  imparatordur diğer adı şanlı fatih terim.
 • şimdi baktım da sırada regaib kandili (1 mayıs) ve mirac kandili (25 mayıs) var.

  son 2 kandilde aldığımız kupalar + iman gücünü düşünerekten, 1 mayıs'ta şampiyonluğunu ilan ederek ve 24 mayıs'ta şampiyonlar ligi şampiyonluğunu alarak sıradaki iki kandili de kupalarla kapatabilecek mübarek takımdır.

  gerçi şampiyonlar ligi finalini bi günle kaçırıyoruz da finalde penaltılara kalırsak ayın 25ine geçmiş olacağız, o durumda kupa banko bizim olur beyler.
 • http://resmim.org/i/731873033.jpg

  (bkz: reservoir dogs)

  (bkz: çeliktepe cengizhan lisesi)

  veysel : çeteyi tutan zengin piç

  burak : fight club'da ki brad pitt

  melo : çetenin psikopatı, lideri

  sabri : mevzuyu anlamadan dinlemeden emaneti çıkaran gaza gelip ilk harcanan eleman

  hakan : melo'dan sonraki adam

  semih : görev adamı gerekeni yapar neredeyse hiç konuşmaz

  hajrovic : sabri'nin daha mantıklısı sabri'den sonra harcanacak olan 2. tezcanlı atarlı delikanlı.

  lucas : hay amk nereye düştük tribindeki 3.5 atan yeni yetme

  umut gündoğan : abilerinin arkasından mevzuya girecek olan tıfıl. genellikle göz teması kurmadan duruma göre tavır alan sinsi eleman.
  not: şahane bir fotoğraf cidden bundan daha çok malzeme de çıkar.

  koray'ı veysel olarak uyaran rouhie ve makina muhendisi'ne teşekkür ederim.
 • bizi salak zannediyorlar. biz de salağız, malız, futboldan hiç anlamayız.
  lütfen sabırla okuyun kardeşlerim.

  sezon bitmiş. bana göre kısmen hak ederek kısmen de kısmetimizle şampiyon olduk. bu şampiyonlukta 5 temel etmen vardı.

  1. muslera'nın efsane performansı
  2. sneijder'ın efsane performansı
  3. sabri'nin dönüşü
  4. sezonun en iyi 3. oyuncusu melo'nun sakatlığında hamit'in iyi doldurması.
  5. hamza hocanın takıma kattığı motivasyon.

  en önemlisinden önemsizine sıralamadım sadece sıraladım. hepimiz bir eksik bir fazla aynı fikirdeyizdir.
  evet sezon bitmiş. takımda bazı eksiklikler var. neler bunlar?

  sağ bek
  stoper
  sol bek
  sağ açık
  forvet

  bunlar kesin ihtiyaç değil mi?
  gelen oyunculara baktığımızda

  3 orta saha, 1 sol bek, 1 sol açık görüyoruz.

  daha önce de yazmıştım. fener bu sene ne yaptı? yükleri attı ve eksikleri doldurdu.
  aslında bizim ihtiyaçlarımızı aldı. şener, kjaer, nani, persie.

  biz bu sene şöyle bir transfer yapsaydık, kim itiraz ederdi ki?

  sabri'den daha iyi, maliyetsiz bir sağ bek. genç de olabilir fark etmez.
  çok tecrübeli bir stoper.
  sol bek için carole'den daha tecrübeli birisi.
  sağ açığa bruma'nın olmuş hali.
  bir de işi sadece gol atmak olmayan, bir santrafor.

  bu transferleri maksimum 15 milyona yaparsın. elindeki çöpleri göndersen 15'ten aşağı kazanmazsın zaten?

  biz bunların hiçbirini yapmadık. kimse bana finansal fair play demesin. finansı kötü olan takım, bu kadar kötü yönetilir mi?
  finansı kötü olan takım, taraftarın istemediği sabri'ye zamlı sözleşme verir mi?
  selçuk'a, burak'a dünyanın hiçbir yerinde alamayacakları paralar ödenir mi?

  allah aşkına siz galatasaray taraftarını ne zannediyorsunuz?
  biz sabri'ye olan öfkemizden mi çıldırıyoruz sanıyorsunuz?
  biz transfer de transfer diye ağladığımızı mı zannediyorsunuz?

  bir yönetici çıksın desin ki: "kardeşim bizim finansal sorunlarımız var. eldekileri göndereceğiz ve alt yapıdan oyuncular katacağız"

  kim itiraz eder ya?

  galatasaray taraftarı salak değil. eğer alamıyorsan, elindekinin parasını arttırmayacaksın.
  yekta'ya sik gibi oynadığı bir maç için 45 bin lira ödemeyeceksin kardeşim!

  yekta oynadığı her 4 iğrenç performansıyla istanbul'da bir daire alabiliyor.

  bu paralar kimin cebinden çıkıyor? 2 kupa aldık diye her şey tamam mı? avrupa'da kevgire dönmedik mi?

  yemin ediyorum şu takımdaki çöpleri silah zoruyla florya'dan kaçırıp bir kamyona koyup tarayıp sonra da yakasım var ya.

  bir de var ya şu lafı hiç unutmayacağım.

  "yeni forvet alırsak burak'ı ne yapacağız"

  bir şey derdim de neyse...
 • şimdi size ilginç bir istatistik paylaşacağım.

  italya. şampiyon juventus. serie a: maç başına adam geçme sıralamasında 1.lik

  ispanya. şampiyon barcelona. la liga: maç başına adam geçme sıralamasında 1.lik

  ingiltere. şampiyon m. city. premier league: maç başı adam geçme sıralamasında 2.lik (chelsea 0.2 puan önünde)

  portekiz. şampiyon porto. liga nos: maç başı adam geçme sıralamasında 1.lik

  fransa. şampiyon psg. ligue 1: maç başı adam geçme sıralamasında 1.lik

  türkiye. şampiyon galatasaray. süper lig: maç başı adam geçme sıralamasıda 10.luk (evet 10)

  bu anlamda bize ciddi katkı vermiş tek futbolcu belhanda(ligde 9. sırada). onun dışında ilk 50de yer alan tek futbolcumuz garry rodrigues.

  sözlüğün belhanda yerine istediği, bizde olsaydı diye uzun uzun hayaller kurduğu emre akbaba gerçekten belhanda yerine galatasarayda olsaymış, bu alanda 16. sırada yer alacakmışız. zira kendisi ilk 50 de yer almıyor. (bu arada karabük 13. sırada hatırlatayım)

  yetenek aşağı, yetenek yukarı feghouli ise bu alanda josef de souza'nın bir sıra arkasında, 77. sırada yer alıyor.

  ***

  net bir şekilde şampiyon takım özellikleri barındırmıyoruz. bu derece statik, tek düzde, gomis-rodrigues bağımlısı bir takımın şampiyonlar liginde başarılı olma şansı çok düşük. yapacağımız transferlerle oyun yapısını ve planını çeşitlendiremezsek ki öyle gözüküyor. aykut kocaman'ın hayallerini süsleyen, yıllardır oynatmaya çalıştıp oynayamadığı o futbolu, donk-fernando ikilisiyle bi 6 ay daha izlemekten başka çaremiz kalmayacak.
 • transfermarkt.com verilerine göre kadrosunda bulunan en golcü oyuncular sırayla:

  *

  1. didier drogba =====================================>297 gol
  2. burak yılmaz : ====================================>131 gol
  3. wesley sneijder: ==================================>128 gol
  4. umut bulut : =====================================>119 gol
  5. hamit altıntop: ====================================>45 gol
  6. albert riera : ======================================>43 gol
  7. selçuk inan : ======================================>42 gol
  8. felipe melo : =======================================>36 gol
  9. nordin amrabat : ====================================>33 gol
  10. ceyhun gülselam : =================================>31 gol
  11. engin baytar : =====================================>24 gol
  12. hakan balta : ======================================>22 gol
  13. emmanuel eboue :==================================> 20 gol
  14. bruma: ==========================================>19 gol
  15. chedjou : =========================================>17 gol
  16. emre çolak : =======================================>14 gol
  17. aydın yılmaz : ======================================>14 gol
  18. sabri sarıoğlu : 13 gol < =====================================
  19. yekta kurtuluş :=====================================> 11 gol
  20. gökhan zan :==================================> 7 gol
  21. fernando muslera : ==================================>1 gol *)
  22. semih kaya : ========================================>1 gol
  23. (bkz: dany ) :==============================================>> (o((( 0 gol

  copy paste değil alın teri.

  edit: güncellendi.
 • 2011-2012 sezonundan bu yana futbol namına bir şey oynamayan takım. bu 3 sezonun 2'sinde şampiyon olması, galatasaray'ın bu çöp ligin en winner takımı olduğunu gösteriyor. 2012-2013, 2013-2014, 2014-2015 sezonlarında iyi oynadığımız maçları düşündüğümde aklıma bir tek kopenhag maçı geliyor. schalke'yi elerken de, juventus'u elerken de, real madrid'e 3 atarken de, derbilerde de bu takım ne oynadığını bilmiyordu. bi hücum planı yok. defansif zaafiyetleri sol bekte açık oyuncusu riera, stoperde 33'lük ujfalusi oynarkenki halinden çok daha fazla.

  orta sahası dinamik değil.
  basan oyuncusu yok.
  sıfıra inecek ve iyi orta kesecek sağ bek oyuncusu yok.
  gitti mi geri dönmeyerek eli belinde oyunu öylece izleyen bir bek oyunucusu var.
  sert, hava toplarında etkili, pozisyon almayı bilen stoperi yok.
  sadece araya kaçan, hava toplarınd etkisiz, duvar özelliği olmayan bir forveti var.
  gol ve asist katkısı verecek istikrarlı bir kanat oyuncusu sadece podolski var, o sakatlanırsa yerine göbekli olcan var.
  sadece 4 ay iyi futbol oynamış yasin var bu takımın ilk 11'inde. ki kendisi bir volkan şen efektifliğinde bile değil.

  bu takım iyi futbol oynamıyor. 4 yıldızı ve 3 kupası var ama futbolun hiçbir doğrusu yok bu takımda. futbolculara 50 milyon euro üzeri para ödeyen bir kulübün bu kadar kötü futbol oynamaya hakkı yok. bu kadroya fatih terim de, mancini de, prandelli de hamza hamzaoğlu da iyi futbol oynatamadı. sorunun kaynağı hoca mı kadro mu emin değilim.

  ama kanımca galatasaray futbol takımının kilit birkaç oyuncusunu tutup her şeyiyle yenilenmesi gerekiyor. hoca da dahil.
  omurgasında muslera-wesley ikilisini tutup a sınıfı tecrübeli, stoper-ön libero-forvet alıp geri kalan yerlere de yaş ortalaması 25 civarı olacak genç ve dinamik isimler koyması gerekiyor. ancak böyle güzel futbol izleriz. bu yavaş, beli dönmeyen, yaşlı oyuncu grubuyla mıy mıy oynamaya mahkum bizim takım.

  tabi en nihayetinde iş dönüp dolaşıp paraya geliyor. daha yekta'nın, umut'un kontratından çıkamayan kulüp selçuk-hamit-burak'ın kontratlarından çıkıp 50 milyon euro para harcayarak genç ve yetenekli oyuncu mu getirecek? hayal.

  artık şu takımın iyi futbol oynamasını istiyorum. koşmasını, zevk vermesini istiyorum. 4. yıldız senesi bu yapılanma için en doğru olan zamandı ama yapmadılar. takıma yeni çöpler aldılar. geçmişler olsun.

  fazlasıyla yerel başarıya önem verir hale geldik, fenerbahçeleştik son yıllarda. avrupa'ya önem veren kulüp bu kadroyu böyle tutmaz çünkü.
 • igor tudor'un hatalarını mentalitesini falan bir kenara bırakırsak nasıl oluyor da bu kadar çabuk dağılıyorlar bir sorgulamamız gerekiyor.

  alvaro negredo'nun attığı golü bugün ligin son sırasında olan karabükspor yemez. 2 aralık 2017 beşiktaş galatasaray maçı öncesinde ilk 11 açıklandığında hepimiz doğru 11 olduğu konusunda hem fikirdik. * elimizdeki en iyi 11 bu. oyuncuların kalitesi oldukça yüksek. maaşlar yüksek. doğal olarak beklentiler de yüksek.

  yahu bu seviyedeki oyunculara çık savunma yap, bir gol yersen maçı boşver nasılsa fark yersin şeklinde bir taktik mi verildi? maç öncesinde günlerce teknik taktik çalışmalar yapıldı. beşiktaş'ın atacağı her adım belliydi. gole kadar kenar ortalarını engellemişsin. rakibi bir şekilde tıkamışsın. ne oldu bir gol yiyince? neden dağıldın?

  sorunun kaynağını doğru tespit edemezsen tedavisini bulamazsın. igor tudor ile oyuncular arasındaki sorun takımı etkilemeye başlamış ise gerekeni yapman şart. zamana yayalım da konu çözüme kavuşsun dersen o hiç olmaz şimdiden söyleyim.