• 21174
  fifa 18 de takımı alıyorum. sonra gerçekçi olsun diye eldeki kadroyu kurmaya çalışıyorum. 18 yaz transferleri yok. oluşan kadro şöyle oluyor

  ---------------------------- muslera (k) ----------------------------

  linnes ------------ maicon ------------- calik ------------ nagatomo

  -----------donk ---------------- fernando ----------

  mariano --------------- belhanda ----------------- sinan

  --------------------- feghouli ------------------

  yedekte de kayda değer sadece selçuk oluyor. kesmek zorunda kaldıklarım;

  eren
  serdar
  rodri
  bafegol
  denayer
  tarık camdalson *
 • 21175
  bir futbol takımı normalde 22 24 civarı futbolcu + potansiyelli altyapı futbolcuları ile kadro kurar. ligimizde 14 yabancı kuralı olduğunu düşünürsek en az 8 tane yerli statüsünde oynayan, kalitesi belli seviyenin üstünde futbolcu ihtiyacımuz var.

  2018 2019 sezonunda an itibariyle kadroda 2 yedek kaleci ahmet çalık, ömer bayram, selçuk inan sinan gümüş ve ne kadar oynatabileceğimiz meçhul emre akbaba, emre taşdemir ve muğdat var.

  selçuk gönderilsin ömer gitsin ahmet gitsin demeden önce bunu düşünmekte fayda var. altyapı oyuncularımızdan atalay babacan haricinde hiçbirinin de a takımı zorlayabileceğini sanmıyorum.

  umarım 2019 2020 sezonunda daha orantılı bir kadro kurabiliriz.
 • 21176
  16 ocak 2019 itibarı ile hepsi üst düzey olmak üzere 2 santrafor 1 stoper ihtiyacı olan ancak 2 yabancı hakkı olan takım. piyasada bu bölgelerde oynayabilecek yerli oyuncu olmadığı düşünülünce 1 yabancı ile daha yollarımızı ayırmamız gerekecek. bu sefer de onun yerine yerli oyuncu almak gerekecek. durum böyleyken belhanda'yı gönderip yerine tolgay'ı alıp kalan para ve kontenjanla 2 santrafor 1 stoperi almak dışında bir çıkış yolu görünmüyor.
 • 21177
  ne türkiye'de ne dünya üzerinde eşi benzeri olmayan futbol takımı.

  şampiyonluğa oynamaya çalıştığı ve eksik kadrosuna rağmen formasının ağırlığıyla sezonun arasına iyi kötü bir şekilde potada girdiği bir senede, christopher nolan veya guy ritchie filmlerine taş çıkartacak sürprizlerle bir transfer sezonu geçirmekteyiz.

  - geçen seneki takımdan en, hatta tek golcü oyuncumuzu sene başında gönderip yerine forvet almadık.
  - geçen seneki takımın dahi forvet takviyesine ihtiyacı varken eldeki forveti göndermekle kalmayıp, eren derdiyok gibi bir şifasıza bel bağladık.
  - maicon'un performansından ise memnun değildik, gönderecektik, gönderemedik.

  ama tabii ki büyük galatasaray camiasının çıkarabildiği en iyi başkan adayı ve bu en iyi başkan adayının kendi iradesiyle seçmiş olduğu yönetim kadrosu lig devam ederken planlamalarını yapmışlardı. düşündüler, planladılar, kendi "iş" 'lerinden mahrum kaldılar ve uygulamaya geçtiler.

  - öncelikle hücum hattında hala bazı isimler göze çarpıyordu. bu takımın bir ayağı rakip sahada olan futbolculara ihtiyacı yoktu, bu yüzden geçen senenin parlayan yıldızı garry rodrigues'i gönderdiler.
  - "ne? hala bu takımda mevkisi forvet olan bir oyuncu mu var? böyle bir şeye kim göz yumdu?" diye masaya sert bir yumruk vurup şifasızı kadro dışı bıraktılar.
  - "eveet, hücum hattından kurtulduğumuza göre biraz da orta sahaya bakalım" demiş olacaklar ki, younes belhanda'yı araplara itelemeye çalıştılar. adam ben gitmek istemiyorum demesine rağmen transfer görüşmelerini sürdürdüler. "biz anlaştık, sen de git kulüple konuş" dedikleri oyuncu uzun süren pazarlıklar sonunda maaş konusunda anlaşma sağladı. sonra kendisine "hop kardeşim nereye gidiyorsun? sana ihtiyacımız olduğundan haberin yok mu?" diye yakasından yapıştılar. hala ne olacağı belli değil. kalırsa ne kadar sahiplenecek takımı, giderse yerine oyuncu alınacak mı? muhtemelen ikisi de hayır.
  - geçen şöyle bir haber çıkmıştı: "bu sezon avrupada hava topundan gol yemeyen iki takım var: liverpool, galatasaray". bu haber yönetimin önüne düşünce sinirler gerildi. mustafa cengiz sadece "bu rezalete bir son verin" diyerek odayı terk etti. yöneticiler kendi aralarında konuşup, "arkadaşlar bunun sorumluları belli. serdar ve ozan gidecek" dediler. sigaralar yakıldı, viskilerden birer yudum alındı. ozan ilk önce serbest kalır maddesiyle gidecekti ki hop dur dendi, "böyle olmaz elini kolunu sallayarak, önce bir kriz çıkarmamız lazım" diyerek önce takımda kalacağı açıklanıp 2 hafta sonra stuttgart'la anlaşıp "evet karşim hadi şimdi gidebilirsin" dendi. serdar aziz ise aceleyle kadro dışı bırakıldı. kendisinin kalan alacaklarına karşılık bonservisini eline verip fenerbahçe'ye bedava bir şekilde transfer olabilmesi ve rakibimizin bu zor dönemden kurtulması için çalışmalar devam ediyor.

  şöylece toparlayacak olursak:
  takımda kalmış, topu rakip kaleye isabet ettirebilen oyuncular: onyekuru, feghouli, sakatlıktan henüz çıkamayan emre akbaba
  takımdaki stoperler: gönderilmek istenen ama herkesi tarık çamdal gibi bir şekilde takımdan yollayan maicon, marcao, ahmet çalık, altyapıdan yeni bir ozan olacak baskısıyla a takıma yükselecek gökay güney (eminim ki ilk hatasında ozan'la kıyaslanıp çöp damgası yiyecektir), bonus olarak ihtiyaç duyulursa donk
  takımdan gönderilen yerli oyuncu sayısı: 3
  transfer edilen yerli sayısı: 1 (2 sezondur neredeyse hiç oynamamış emre taşdemir)
  takımdaki forvet sayısı: 0
  yapılması "şart" olan transferler(ilk 11'den bir yeni oyuncu daha gönderilene kadar): forvet, forvet, kanat oyuncusu, stoper (marcao ve donk oynayacaksa maicon yedekler belki ama bu sefer defansif orta saha transferi şart olur)

  dünya üzerinde eşi benzeri yok diye başlamıştım, gerçekten de takviye yapılması için transfer dönemine kadar gün sayan bir takımın, ilk lig maçına 3 gün kalmışken belki de en az aksayan iki bölgesini dağıtması kelimelerle anlatılamaz. başka bir eşi asla ama asla yoktur.

  neden bu kadar uzun ve boş yazdım? canım sıkılıyor sözlük. lafı uzatarak şu transfer dönemini bitirmeye çalışıyorum. ben bu entry'yi yazana kadar soldaki yenile butonunun yanında (79) yazıyor. "neden bu kadar çok? biri daha mı gitti? belhanda mı bu sefer?" diye düşünmekten elim gitmiyor. aha 83 oldu. kesin biri daha gitti.
 • 21178
  kendi adıma transfer sezonunun geri kalanından hiçbir beklentim yok. yönetime zerre inancım kalmadı, onlardan gelecek katkı gelmez olsun noktasındayım hatta. yapmasınlar transfer falan, belli ki durum bizlere anlatılandan çok daha vahim. bunu hem beceriksizlikleri anlamında diyorum, hem de kulübümüzün içinde bulunduğu maddi durum açısından. tek beklentim bari adam gibi bunu dürüstçe söylemeleri, böyleyken böyle, biz iyi gelir elde ettik ama ffp çok ciddi boyutta, adam alamıyoruz, sezonu böyle götüreceğiz, hedefimiz de ozan gibi içimizden adam çıkarıp parlatmak, elimizdeki yüksek maaşlıları da temizlemek desinler, öpüp başıma koyarım.

  neyse, hiç bir takviye yapmadan elimizdeki kadroyla devam edeceğimizi varsayarsak:

  ------------------ muslera (ismail)

  mariano-------maicon------marcao--------nagatomo
  linnes---------ahmet-------gökay---------- ömer (emre)

  --------------fernando-----ndiaye
  --------------donk----------selçuk

  feghouli-------belhanda--------------onyekuru
  --------------- emre

  -------------sinan (muğdat)

  gibi bir durum var. bunlara ek olarak yunus,celil,atalay gibi gençler de takviye verecek. donk yeri gelince stoperi de destekleyebilecek, varsın almasınlar anasını satiyim serdar'ın ve ozan'ın yerine de adam. fatih hocadan beklentim de şu sinan ile çarçur edeceğimize, forvette de altyapıdan bir adam dahil etmemiz. şu ana kadar hiç fırsat vermemesine içten içe kızıyorum ama şunu da biliyorum, oraya layık olsa şimdiye kadar monte ederdi genç oyuncu, demek ki yok diye sakinleşmeye çalışıyorum.

  yani sezon başı bir stoper ve bir forvet ile çok başka seviyede olabilecekken, hatta devre arası bile şu eksikleri kapatsak olacakken, kalktık stoperi ve kanatı sattık, stoperi ve tek forveti de kadro dışı ettik. düşününce sinirleniyorum ama bizim odaklanmamız gereken şey çözüm diye düşünüyorum. dediğim gibi yönetimden beklentim sıfır. mevcut şekilde de ekstra taraftar desteğiyle bu işi götürebiliriz, sakatlık makatlık çıkarmazsak başımıza. ama sezon sonunda da bu yönetimden hesabı çok fena sorar bu taraftar, bu da unutulmasın.

  bir diğer nokta da, belli oldu ki biz hiçbir zaman kemik kadro oluşturan bir takım olamayacağız. hem ülke futbol ortamımızdan, hem maddiyat hem de yöneticilerimizin yüzünden. bu konuda da beklentim kalmadı. parlattığımızı satacağız, veya kendi kendimize kaos çıkarıp kadro dışı edeceğiz, yerine adam bulmadan bile devam etmeye çalışacağız. özlem duyduğumuz planlı programlı takım hiç bir zaman olamayacak, bu kaos ortamında da verim almaya çalışacağız. bunda da ülkenin en iyisi, hatta dünyada bizim için en uygun olan hocamız neyse ki başımızda. allah ona uzun ömürler versin, ve de sabırlar...
 • 21180
  6 puan önündeki en ciddi rakibinin ileri uç ikilisi adebayor - robinho olan takım.

  oysa 21. şampiyonluk geldiğinde ne güzel hayallerimiz vardı.

  geldiğimiz noktaya bak.

  dayının da dediğini gibi neymiş mesele?

  mesele ölmek değil en mutlu olduğun o gün, en güzel hayalleri kurduğun gün ölmekmiş mesele.
 • 21181
  aşağıdaki habere göre al sat dengesi biraz farklı işleyecek kulüp. şunun üzerinde hiçbir spor yorumcusunun bilgisi olduğunu sanmıyorum. belki uğur karakullukçu araştırır. başka da kimsenin bir fikri olduğunu düşünmüyorum.

  sanırım bu sezonu +10 milyonla kapatırsak gelecek yıl bunun yedi katı, yani 70 milyonluk bir transfer bütçemiz olacak. bana çok garip geldi bu anlaşma. ama ffp konuşulurken kimse bundan bahsetmiyor. eğer bu yıl elde edilecek kâr gelecek yılları doğrudan etkiliyorsa devre arasında satış yapmak o kadar da mantıksız değil.

  --- alıntı ---

  galatasaray yönetimi, 2019-20 ve 2020- 21 sezonlarında transfer bütçesini kârına göre oluşturacak. söz konusu kârın 7 katı kadar transfere para harcanabilecek. son 3 ayda 11 milyon tl kâr eden galatasaray, bunu tüm yıla yaydığı örnek alınırsa kulüp, 77 milyon tl'lik transfer harcaması yapabilecek.

  https://skor.sozcu.com.tr/...tigi-anlasma-727682/

  --- alıntı ---

  ayrıca maaş bütçesi de aşağı inecek.

  edit: kerasus uyardı, satış kârı değil, bilanço kârı söz konusu olacakmış. buna göre haberde ciddi bir hata var. yani 11 milyon tl falan kârda değil kulüp aslında.
 • 21182
  ozan muhammed kabak'ı sıfır maliyetle alıp 11m euro'ya, papa alioune ndiaye'yi 7.5'a alıp 16m euro'ya, garry rodrigues'i 3.5'a alıp 9m euro'ya, bafetimbi gomis'i 2.5'a alıp 6m euro'ya satarak ekonomik olarak ciddi başarı sağlasa da bu rakamları ozan muhammed kabak gibi gençlerde 20-25-30, papa alioune ndiaye gibi potansiyeli yüksek oyuncularda 25-30, garry rodrigues gibi potansiyeli sınırlı oyuncularda 15-20 arası, bafetimbi gomis gibi 40 yaşınaa kadar performans alabileceğin ve futbolun marka ülkelerinden pasaporta sahip oyuncular için 10 m euro'ya* çektiği vakit sırtını kimsenin yere getiremeyeceği bir kulüp. fakat bu rakamları isteyebilmek için takdir edersiniz ki oyuncuların vitrin yapması gerekmekte. yani şampiyonlar ligine her yıl gitmek. ozan muhammed kabak'in bu kadar kısa sürede bu piyasaya sahip olmasi buna en iyi örnektir.
 • 21183
  devre arasında hayal edilen durum, stoper mevkisinde maicon gönderilip stoper alınacak ve bu bölgedeki eksiklik kapatılacaktı. şu anda maicon'u asla göndermemeleri lazım zira uefa avrupa liginde 3 oyuncu değişiklik hakkı var, hepsini mi stoper için kullanacağız, sanmıyorum. maicon sene sonuna kadar bizde kalır artık. sene sonuna da yolu açık olsun. e forvet lazım, kanat lazım, stoper de lazım bir de orta saha arayışı var bildiğim kadarıyla ama bu transferlerin gerçekten yapılabileceğine inanamıyorum nedense. 2 aydır müjdeli haber gelecek deniyor hem yönetim hem de basın tarafından (özellikle forvet için) ama tık yok. bence takım içindeki diğer oyuncular ve özellikle fatih hoca da bu durumdan ötürü geriliyordur. taraftar olarak kaç aydır gerginiz zaten, inşallah adam akıllı bir stratejisi vardır da yetkililerin saçma sapan bir takım izlemeyiz. 3 tane solbeki olup da bir tane forveti olmayan takımı ben başka bir ligde görsem kahkaha atarım çünkü.
 • 21184
  ozan kabak'ın resmen takımdan ayrılmasıyla ve serdar aziz'in de büyük olasılıkla takımdan ayrılacak olmasından dolayı türk oyuncu kalitesinde ve sayısında büyük bir düşüşe geçen futbol takımımız. özellikle santrafor mevkisine alınacak olan oyuncuların yabancı uyruklu olması muhtemel. ancak önümüzdeki sezonlarda yabancı oyuncu sınırının düşürülmesi bundan daha da muhtemel. özellikle yaz transfer döneminde türk oyuncuları yönelmemiz şart. diğer takımların kendi takımlarına türk oyuncuları doldurması hamlesine altyapımızla cevap verebiliyoruz ancak seneye altyapı dışında da iş yapabilecek türk oyuncularına gerek duyacağız.
 • 21186
  türkü kürdü bilmem de bu takım galatasaray'ın bir kuruşunu dahi koruyan yönetimce ligin ikinci yarısına forvetsiz başlayacak. şurası eksik, burası zayıf derken çalıştığı düşünülen parçalar da söküldü. lige başladığımızdan daha gerideyiz şu anda. elbette transfer sezonu bitmediği müddetçe eksikler tamamlanabilir fakat 18.haftadaki ankaragücü maçıyla 34. haftadaki sivasspor maçının getireceği puan aynı. aynı öneme sahip maçlar yani. daha da kötüsü ligin başında ha bugün ha yarın diye diye forvet alamadan transfer sezonunu kapatan yönetimin gidişat yine benzer ilerliyorken bu kez başarıyla transferi tamamlayacağını kim iddia edebilir?