• 1
  uefa tarafından financial fair play‘in gerekliliklerini yerine getiremeyen kulüplere verilen bir ceza türüdür. bir transfer döneminde sattığın oyunculardan elde ettiğin bonservis bedelleri kadar harcama yapabilirsin.*

  şahsi kanaatim bu cezanın, kulüpleri yola sokmak için doğru bir yaklaşım olmadığı. genelde kulüplerin bu ceza karşısında gösterdiği refleks; yaşlı ve bonservisi elinde oyuncuları yüksek kontrat bedelleri ile transfer etmek oluyor. bu harcanan paraların da geri dönüşü olmuyor.

  halbuki elde olan parayı bonservise* yatırıp maaş bütçesini düşük tutmak daha mantıklı bir seçenek. hem bu şekilde, aldığın oyuncuları ilerleyen sezonlarda satarak ekonomik devamlılık da sağlanabilir.

  son olarak benim önerim ise şu: sattığın kadar al cezası 2-3 transfer sezonunu kapsamalı. 2 veya 3 transfer sezonu sonunda gelir gider dengesi* gözetilmeli. böylelikle kulüpler daha rahat hareket edebilir ve kadrolarını yapılandırabilir. mesela genç bir oyuncuya yatırım yapacaksan, “eyvah birini satmalıyım” diye telaş etmezsin aynı sezonda. hatta bir sezon sonra o oyuncuyu daha yüksek bir miktara satarak kâr da elde etme şansın olur.
 • 5
  aşağıdaki metinden anladığım kadarıyla almadığımız cezadır. fakat aşağıdaki metin de bir benzerini anlatıyor. sattığın kadar al değil de, tüm transfer harcamaları (bonservis, maaş vb.) artıda olsun diyor. sattığın kadar al kararının laciverti uygulanmış yani.

  --- alıntı ---

  şirketimiz, bu anlaşma süresince, uefa a listesine dahil edilebilecek yeni oyuncu transferlerinde belirli bir sınırlandırmayı kabul etmektedir. bu sınırlama, sezon bazında net transfer gelirlerinin (transfer gelirleri-transfer harcamaları) pozitif olması şartını içermektedir. bu sınırlama, önümüzdeki sezonlarda bu anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda 2021/22 sezonunda kaldırılacaktır. halihazırda uefa 2017/18 a listesinde yer alan oyuncular ile, sözleşmesi bitmiş ve serbest oyuncular ile imzalanacak sözleşmeler bu sınırlama kapsamında değildir.

  --- alıntı ---