• 3
  mancini'nin dizilişlerini sevmeyen yazar.

  (bkz: #1409788)

  böyle bir şey karalamış mancini hakkında.kendisinin de belirttiği gibi önceden de belirtmiş bu problemini.bu konuda açıkçası takdir ediyorum kendisini çünkü kendi entry'si sonrası ufak bir araştırma yaptım sözlük içinde her ne kadar yok desek de bazı kötü günde ortaya çıkan taraftar olduğu gibi iyi günde de meydana çıkan yazarlar var elbet fakat bunları araştırmadan etmeden direkt itham etmek biraz kaba oluyor.

  şimdi gelelim asıl konumuza yazar arkadaşımız diğer sözlük arkadaşlarımıza hitaben (bkz: 26 ocak 2014 gaziantepspor galatasaray maçı)'ndan sonra niye yazmadınız mancini hakkında efendim o zaman niye sustunuz iyi günde de sövsenize tarzında konuşmuş.kendince haklı olabilir sonuç olarak bir hafta önce yazdığını yeniden tekrarlayarak,arkasında durarak erdemli bir davranış sergilemiş olabilir fakat bunu göz önüne sermek için kullandığı tavır,diğer yazar arkadaşlarını bu nevi sorgulama garip geldi bende mancini başlığında ki entrylere baktım.(bkz: 26 ocak 2014 gaziantepspor galatasaray maçı) sonrası entrylere.aslında biraz baksaydı yenildiğimiz hatta kötü oynadığımız bir maçtan sonra bile yazar arkadaşlarımızın mancini'nin arkasında durduğunu görebilirdi.bana kalırsa bu onlara yapılan bir haksızlık.bahsettiğim entrylerden bir kaç tane paylaşırsak:

  (bkz: #1402092)

  (bkz: #1402116)

  (bkz: #1402159)

  (bkz: #1402145)

  (bkz: #1402207)

  (bkz: #1402223)

  (bkz: #1402352)

  (bkz: #1402433)

  (bkz: #1402641)

  (bkz: #1402740)

  (bkz: #1402861)

  (bkz: #1403265)

  bu liste böyle uzar gider.gördüğünüz gibi genel kanı yönetimsel bazı sorunların olduğu yönünde ama hocanın arkasında duran kesim fazla bu doğru veya yanlış bir şey demiyorum ama kimse kaybedilen bir maç sonrası susmuş değil biraz daha özen göstererek diğer yazarlara seslenirsek sözlük çok daha güzel bir yer olur bana kalırsa.
 • 9
  (bkz: #1441503)

  onlar hakkında yazmadınız bunlar hakkında yazdınız içerikli paragraflar için: arkadaşım şahsım adına cevaplıyorum, onlar adına da üzüldüm, 2 gün önce akp mitingi için yolda olan polisler ölünce de üzüldüm, gezi sırasında ölen polis içinde üzüldüm, pijaması yırtılan kız için de esma için de. neden berkin dillendirildi biliyormusun ? çünkü biz diğerlerini sadece tvden gördük, kendimizi onların yerine koyamıyoruz ama berkin biziz. belki berkin değil hemen arkasındaki ben olabilirdim orada ölen, belki ethem değil hemen yanında olan başka bir yazar arkadaşımız olabilirdi vurulan, yada ali ismail korkmaz ile kaçarken bi yan sokağa giren diğer yazar arkadaşımız olabilirdi öldürülen. anlıyormusun şimdi neden bu konuya bu kadar hassasız. berkin elvan'ı vuran kapsül 3cm yukarıdan gitseydi ben olacaktım ölen, arkadaşım olacaktı, kardeşim olacaktı. umarım anlatabilmişdir. ayrıca berkin'in katili biz doyuruyoruz götünü sildiği tuvalet kağıdından tut da yediği yemeğin, evini ısıttığı doğalgazın parasını biz ödüyoruz.

  neverfall konusu: şahsım adına, neverfall haksız değil, bizim gözlerimiz doluyken sike sike uyacaksınız bu kurallara demesi insanı çileden çıkartan. söylediğin şey ne kadar doğru olursa olsun ruh hali bozuk insanlara kükrersen onlar da sana kükrer.

  son paragrafına: bir ateist olarak o ayete baktım ama senden farklı açıdan baktım sanırım bana göre bu kavim kendi durumunu değiştirmeye çalışıyor bunun için sokaklarda.

  ayrıca berkin'e üzülen insanlar için gir ekşide rabia hakkında makara yap gel burda ölülere saygı de cümlesi ' birader sen genelleme yapma ' dedirttiriyor.
 • 10
  (bkz: #1441503) yazdıklarını sonuna kadar okudum eyvallah. ama bilmeni isterim ki bu platform da, tuttuğun takım da, tutuğun parti de umurumda değil ama bu ülke de çocuklar ölürken, hükümet insanlardan değil de, insanlar hükümetten korkarken bu yazdıklarımız az bile. olum insanların tahammülü kalmadı farkında değil misin? diyeceksin ki o zaman cevabınızı sandıkta verin, olmuyor amk olmuyor işte! adamları körü körüne savunan bu kadar nato kafa, nato mermer bir topluluğun gözünü açamıyoruz. yok öncekilere niye tepki vermediniz diyerek bize tepki gösteren bir adama niye böyle şeyleri anlatıyorum ki gerçi? kusurumuza bakma, kafanı şişirdik akşam akşam.
 • 11
  (bkz: #1441503)

  kendi düşüncelerini çok güzel bir şekilde anlatmış olan yazar.

  haklısın kardeşim belki bazılarımız berkin'e daha çok üzülüyor. haklısın belki şuanda suriye'de, filistin'de veya somali'de açlıktan çocuklar ölüyor. emin ol insan olan hepsine üzülüyor merak etme. ama güzel kardeşim zamanında ırak'ta ölen çocuklar için ses etmeyenler, şimdilerde suriye ve filistin'de ölen çocuklar için ortalığı ayağa kaldırırken, berkin'e hiç üzülmüyor. hatta ''emri ben verdim.'' diyor. sence bu daha vahim değil mi ? oradaki ölen çocuklar masum iken buradakiler masum olmuyor mu ?

  olaya belki böyle bakarsan insanların tepkisine biraz ortak olabilirsin.
 • 12
  e be kardesim ya.yolsuzluk olsa da muhalefet etsek diyormusuz.icinden sunu da dedin herhalde:'olum olsa da muhalefet etsek de diyorlardir'.saglam iradenin reddedemedigi yolsuzluk kasetlerini gormezden mi geleyim?meclisin karsisinda tubitak var.zahmet edip oradan bile montajdir belgesi almadi saglam irade.hirosima'da olen japon cocugu icin turku yazan bir milleti tepki vermek icin olum seciyor diye yaftalayamazsin.esma'ya da suriyeli cocuga da uzulurum, ofkem iki cocugu da madur edenedir!yas yerine polis sokana ofkelenenlere sen nicin tepki gosteriyorsun diyemezsin.empati yap diyecegim de neyse...alin makaminiz, iktidariniz ,paralariniz sizin olsun ama cocuklarimizi vurmayin oldurmeyin.
 • 13
  (bkz: #1441503)

  samimiyet eleştirisi dahil hepsine az-çok katılırım, ama bir konuyu atlamış yazardır.

  lütfen şu, 'peki bu olaylar olurken neredeydiniz' anlayışı bitsin. bir gün namaz kılmayınca ertesi gün namaz kılma hakkınızı elinizden alsalar, 'samimi olsan her gün kılardın deyyus' deseler o dinin hakkaniyeti kalır mı? bu da aynı hesap.

  ben de çoğu tepkiyi samimi bulmuyorum, ama samimiyet eleştirisi yapmaya daha var gibime geliyor. eleştirinin elbette önceliği olmaz, lakin hesap vermesi gerekenleri bir sıraya koysak; anlık tepki verip unutan ve berkin'in ölümü üzerinden vicdan mastürbasyonu yapan, bir çocuğun ölümünü de 'ucuz edebiyat' malzemesi yapan insanlar bu döngünün en masumları kalırlar.

  hatta o insanlar direk masumlar. hepimizin bildiği bir hikaye vardır :

  nasreddin hoca'nın eşeği çalınmış, komşuları sormuş hoca nasıl oldu bu olay diye. 'kapıyı açık bıraktım' deyince komşular tabi hocaya veryansın etmişler. hoca da bunun üzerine 'hırsızın hiç mi suçu yok?' demiş.

  sahi; hırsızın hiç mi suçu yok?
 • 14
  şu an dünyanın neresinde zulüm gören varsa hepsi için üzülüyorum, ama elden birşey gelmiyor. keşke elimde sihirli değnek olsa da bütün dünya düzenini değiştirebilsem. şu an türkiye'de yaşıyoruz ve belli şeyleri düzeltebilme şansımız var, yeni berkin'ler, ali ismail'ler ölmesin diyedir bu çabamız, ondan sesimiz yüksek çıkıyor. yoksa esma'nın, rabia'nın, doğu türkistan'da, ukrayna'da, bosna'da öldürülen çocukların berkinimizden ali ismailimizden hiçbir farkı yok. emin ol buradaki çoğu insanda rte'den daha fazla üzülüyor bu zulüm gören çocuklara.
 • 15
  (bkz: #1441503)
  tepkisine sonuna kadar katıldığım yazar. bugün insanları vicdanlı olmaya davet edenlere özeleştiri imkanı vermiştir bence.
  ayrıca bir çocuğun vefatının böyle muhabbetlere meze olmasına , bazı amaçlara bahane edilmesine ben de üzülüyorum.

  not: din, dil, ırk vb ayrımlara kapılmadan her çocuğun ve hatta her masumun ölümüne üzülenler elbette üzerine alınmamalıdır.
 • 16
  (bkz: #1441503)

  sorduğu sorulara cevap vereyim.

  pijaması yırtılan ufak kızın berkin'den farkı neydi?

  pijaması yırtılan küçük kızın ülkesinde yapılanlar en az berkin'in ülkesinde yapılanlar kadar insanlık dışıydı. ben bir insanım. benim duygularım var. empati yapabiliyorum. yas tutabiliyorum. dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir haksızlığa tepki gösterebiliyorum. vicdanım var benim. pijaması yırtılan kız için de bir şeyler karaladım elimden geldiğince. o kız için de yüreğim parçalandı.

  2 tane kız kardeşi ölünce, 'ihvatii' diye feryat eden 10 yaşında çocuğun berkin elvan'dan farkı neydi?

  onun için de pijaması yırtılan ufak kızdan farklı şeyler düşünmüyorum. onun da insan olarak farkı yok benim için berkin'den. olayı gördüğümde lanet ettim bu dünyaya. bu insan dışı varlıklara. yarak gibi dünya olduk diye küfürler savurdum.

  bu çocukların hiçbirinin bir insan olarak berkin'den değersiz bir yanı yok kalbimde. ama farklarını soruyorsan eğer, söyleyebilirim kardeşim. berkin elvan öldü. "türkiye'de zulüm dediğiniz şeyin kat kat daha fazlasını yaşayan bu çocuklara" diye bir ifade kullanmışsın kardeşim. farkında mısın kurduğun cümlenin? evet bu çocuklar hayatlarındaki en büyük acılarla, hayatlarının başlarında mücadele ediyorlar. evet bu çok büyük bir zulüm. ama bir şeyin farkında değilsin sanırım. berkin elvan'ın olayı zulüm değil. ölüm. saçma sapan bir kıyaslama yapmaya çalışırken sıçmışsın maalesef. bu dünyada bir insanın yaşayabileceği en kötü şey zulümdür, evet. ölümse bu dünyada başka hiçbir şey yaşayamayacağın anlamına gelir ve yaşadığın son şeydir.

  ayrıca ben hiçbir zaman rabia'yı makaraya almadım. benim gibi düşünen bir çok arkadaşım, bir çok kardeşim de rabia'yı makaraya almadı. bizim makaraya aldığımız şey, ülkesindeki ölen çocuklar için iki kelime etmeyip, bir başka ülkede yaşanan zulüme karşı duranlardı. biz bu insanlara karşı durduk. rabia'ya değil.
  yani senin yazında bahsettiğin şey var ya hani "çoğunuzun samimiyetine inanmıyorum." diye. bu samimiyetten yoksun olan sensin kardeşim. ben bütün haksızlıkların karşısındaydım. benim yanımdakiler de öyle. berkin için de savaşırım ben. pijamalı kız için de. rabia için de. bak ben bir inançsızım. ama yaşım yetseydi eğer, legolarla oynamasaydım o yıllarda, 28 şubat'ta da başörtülü kardeşlerim için de savaşırdım ben. babamın taşaklarında sperm olmasaydım srebrenitsa katliamı'nda da yazardım bir şeyler elbet. çünkü ben bir ideolojiyi savunmuyorum. çünkü ben adaletin peşindeyim. ben eşitliğin peşindeyim. ben bu dünyadaki her türlü zulmün karşısındayım. dilin, dinin, ırkçılığın getirdiği her türlü zulme karşıyım ben. senin gibi bir acıyı, diğer bir acıyla kıyaslamam hiçbir zaman. x olayı olduğunda nerdeydin, y olduğunda niye konuşmadın diye sormam kimseye. ben her olay için bir şeyler karalarım. ama her acının büyüklüğü kendi içindedir. her acı düştüğü yerde hissedilir en büyük. her acı herkesi aynı oranda etkilemez. her acı için herkes bir şeyler yazmak zorunda değildir. sen dersen ki ben rabia'ya, berkin'den daha çok üzüldüm diye, ben olabilir kardeşim derim. onun hikayesi seni daha çok etkilemiştir. her acıyı aynı oranda anlayamayız hiçbirimiz. ama bütün zulümlerin karşısında durabiliriz.

  "bir ülkede muhalefet yolsuzluk olsa da elime koz geçse diye bekler mi lan?" demişsin.

  berkin elvan özelinde cevap vereyim sana. masum çocukları öldüren bir devletin olduğu bir ülkede, muhalefet hiçbir şey olsun diye beklemezdi, eğer o ülkede adalet kavramı olsaydı.
  *
  "en son bir şey yazacağım. bir ateiste, hıristiyana şu ülkenin durumunu göster, sonra şu ayeti göster. diz çöker tövbe ister anasını satayım." demişsin ve bir sure ve bir hadis paylaşmışsın. burda da en basitinden benim inançsızlığıma saygısızlık göstermişsin. ben inançsız olabilirim. ama bütün dinlere, bütün peygamberlere saygı duyuyorum. inananlar da inanmayanlar da benim gözümde bir. sen yaratılanı hoş görüyorsun yaratandan ötürü. bense insanı hoş görüyorum yalnızca insan olduğu için. benim temel aldığım nokta insan olmaları. sen eğer yaratılandan ötürü seviyorsan insanları neden şartlı üzülüyorsun?

  ayrıca bazı şeylere inanmıyor olabilirim ama çok sevdiğim bir insandır hz. muhammed. ve ben de samna bir hadis-i şerif ile karşılık vermek isterim.

  "haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır."
 • 17
  tanımadığı insanlar hakkında çıkarsamalar yapan yazar.
  sen kimin neye nerde ne tepki gösterdiğini, ne yaşadığını nerden biliyorsun da burada herkesi genelleyerek haddin olmadan çıkarsama yapabiliyorsun?

  ayrıca (bkz: #1441503) nl girisinde kastettiği yazarlar kimlerdir; bir düzenlemeyle isim isim verirse anlayalım çünkü anlaşılamıyor.
  sen daha burada, haddini aşarak diğerleri hakkında genelleme yaptığın yerde yani, eleştireceğin insanları doğrudan eleştirme yüreğine, adamlığına sahip değilken çıkıp başkaları hakkında yorum yapma cürretini nasıl oluyor da gösteriyorsun?

  evvela eleştireceğin adamların git mesaj kutusunu mu yeşillendiriyorsun, mahlası altına mı yazıyorsun ya da yazdığın entry'de doğrudan mahlas yazıp, giriye referans verip mi eleştiriyorsun, ondan sonra insanların samimiyetini sorgular, yürekten, adamlıktan falan bahsedersin.

  ayetle gelmişsin; ayetle cevap verelim sana, gerçi okuduğun söylenebilir ama anlayabildiğinden şüpheliyim, çünkü anlasan iftiraya bulaşmazdın:

  şuara 221-223

  `221- şeytânların kime ineceğini size söyleyeyim mi?

  222- onlar ne kadar aşırı yalancı ve günah düşkünü varsa onlara inerler.

  223- onlar, çoğunluğu yalancı olan şeytanların söylediklerine kulak verirler.`

  tanımadığın insanlara iftira atmaktan, yalandan, günahtan uzak durmanı tavsiye ederim.

  niye biliyor musun?

  "bir kimse, bir mümin hakkında olmayan bir şey söylerse, iftiraya uğrayan kimse, onu affedinceye kadar, allahü teâlâ onu cehenneme sokar" diye bir hadis vardır.

  kendi adıma, seni affetmeyi düşünmüyorum.
  diğer binlerce sözlük yazarını bilemem elbet...
  tek tek sormak zorunda kalacaksın muhakkak.
 • 18
  berkin elvan olayının bir politika değil, vicdan olayı olduğunu anlayamamış ya da anlamak istemeyen zat. ona niçin üzülmediniz de buna üzülüyorsunuz gibi çok zekice bir soru sormuş. ben böyle videoları sinirim bozulduğu için izleyemiyorum bile. bu zeki arkadaş milletin bi tarafına üzüntü sayacı mı takmış. bu, neverfall denen herif, berkin olayına politik açıdan bakan başka andavallar... hepsi. bunların hepsinin safı belli. vicdanlı olmayı seçmeyen adamlar bunlar. haksızlıkları kendileri politik olarak ayırdıkları için milleti de kendileri gibi sayıyolar...

  ayrıca ayetler hadisler veren arkadaşım. ben ateistim. allah'a da peygambere de inanmıyorum, ama bugüne kadar ne bir şey çaldım ne de çalanı savundum. ne katlettin ne de katledeni savundum. pijamadı kesilen kıza üzülüyorsan o savaşa kimin el altından silah taşıdığını, el kaide bağlantılı örgütleri kimin desteklediğini de yaz.hatay'da yakalanan silahların hangi örgütlere gittiğini yaz. yaz ki seni ciddiye alalım.
 • 19
  (bkz: #1441503)

  buradaki insanlara iftira atan bu tavır, berkin'i teröristlikle itham eden birisini hatırlattı, hayırlısı.

  öyle bir vicdanı varmış ki, türkiye'de zulüm dediğiniz şeyler diyerek aklı sıra berkin'e yapılanı küçültmüş.

  bu arkadaşın bilmesi gereken ufak bir gerçek var. gerçi kendisinin vicdanı bu ülkede yıllardır devlet eliyle öldürülen çocukların varlığından haberdardır, ha değilse de haberdar ederiz:

  http://fraksiyon.org/...stesi-guncelleniyor/

  bahsi geçen suriye ve mısır'da bu üzücü olaylar yaşanmazken, o sana küçük gelen, zulüm dediğimiz şeyler çoktandır bu topraklarda yaşanıyor, bu yüzden insanlar bir çocuğunu, kardeşini daha kaybetmek istemiyor. bu yüzden sırf ekmek almaya giderken katil polisin kafasına attığı kapsülle yaşamını, hayatının baharında kaybeden kardeşimiz içimizi acıtıyor, tıpkı suriye, mısır vesair ülkelerde ölen çocukların içimizi acıttığı gibi.

  edit: nefret söylemi.

  sözlükte kimin ne yazacağına kendisi karışamaz. kadro dışına almış olmak ile bir giriyi eleştirmek arasında doğrudan bir bağlantı yok, istediği kadar ad hominem yapsın, bu bağlantıyı çıkartamaz. bunu anlamak zor değil. ayrıca kendisinden önce sözlüğün kuralları var, bunu öğrensin yeter.
 • 21
  #1490204

  beni takip ettiğini öğrendiğim yazar. insanın içi bir hoş oluyor.

  açıklamamı yapayım kendisine. yaklaşık 1 ay önce liverpool düşmanlığı yaptım. ama sor neden yaptım ? akjdhsakçjsdha. yine aynı nane. millet sürekli yok liverpool şöyle yok liverpool böyle. o ona laf atıyor. bu buna laf atıyor. çok fazla romantiği olduğu için liverpool'a düşman oldum. bak liverpool'a düşman oldum. herhangi iki takımın bir tarafı olmadım. suarez buna kor, gerrard bacı öper. liverpool şöyle takım böyle takım. gına geldi gına. liverpool da galatasaray değil. oyuncuları da galatasaray futbolcusu değil ama millet romantikliğini yapıp ortamı geriyordu. onun bunun kavgasını neden ediyorsunuz dedim. yine söylüyorum. neden ediyorsunuz amk ?

  ha burada bir başka takımın da abartı bir fanatikliği yapılırsa, yaptığım hareketleri tekrarlarım. sorun liverpool, miverpool, madrid değil yeğen, sorun insanların birbirini aptalca bir konuda kırıp kavga etmesi.
 • 25
  (bkz: #1540750)
  beni sözlükten attırmak için elinden geleni yapacakmış :)
  gerçi onu da doğrudan yazamamış, şimdi buraya yazdık ya, "ben sana demedim ki :(, niye üstüne alınıyorsun? :(" falan da yapar.

  valla ben senin için hiçbir şey yapmayacağım.
  bundan önceki 25 giriyi okuyacak olursanız, akıbetine müdahale etmeye gerek olmadığını görürsünüz.

  elinden geleni yap hocam.
  senin zihniyetin zaten anca susturmayı, göndermeyi, zorbalığı, dayatmayı, yalanı, oyunu sever.
  başka türlüsü beklenemezdi...