• (bkz: #1441503)

  kendi düşüncelerini çok güzel bir şekilde anlatmış olan yazar.

  haklısın kardeşim belki bazılarımız berkin'e daha çok üzülüyor. haklısın belki şuanda suriye'de, filistin'de veya somali'de açlıktan çocuklar ölüyor. emin ol insan olan hepsine üzülüyor merak etme. ama güzel kardeşim zamanında ırak'ta ölen çocuklar için ses etmeyenler, şimdilerde suriye ve filistin'de ölen çocuklar için ortalığı ayağa kaldırırken, berkin'e hiç üzülmüyor. hatta ''emri ben verdim.'' diyor. sence bu daha vahim değil mi ? oradaki ölen çocuklar masum iken buradakiler masum olmuyor mu ?

  olaya belki böyle bakarsan insanların tepkisine biraz ortak olabilirsin.
 • berkin elvan olayının bir politika değil, vicdan olayı olduğunu anlayamamış ya da anlamak istemeyen zat. ona niçin üzülmediniz de buna üzülüyorsunuz gibi çok zekice bir soru sormuş. ben böyle videoları sinirim bozulduğu için izleyemiyorum bile. bu zeki arkadaş milletin bi tarafına üzüntü sayacı mı takmış. bu, neverfall denen herif, berkin olayına politik açıdan bakan başka andavallar... hepsi. bunların hepsinin safı belli. vicdanlı olmayı seçmeyen adamlar bunlar. haksızlıkları kendileri politik olarak ayırdıkları için milleti de kendileri gibi sayıyolar...

  ayrıca ayetler hadisler veren arkadaşım. ben ateistim. allah'a da peygambere de inanmıyorum, ama bugüne kadar ne bir şey çaldım ne de çalanı savundum. ne katlettin ne de katledeni savundum. pijamadı kesilen kıza üzülüyorsan o savaşa kimin el altından silah taşıdığını, el kaide bağlantılı örgütleri kimin desteklediğini de yaz.hatay'da yakalanan silahların hangi örgütlere gittiğini yaz. yaz ki seni ciddiye alalım.
 • (bkz: #1441503)

  onlar hakkında yazmadınız bunlar hakkında yazdınız içerikli paragraflar için: arkadaşım şahsım adına cevaplıyorum, onlar adına da üzüldüm, 2 gün önce akp mitingi için yolda olan polisler ölünce de üzüldüm, gezi sırasında ölen polis içinde üzüldüm, pijaması yırtılan kız için de esma için de. neden berkin dillendirildi biliyormusun ? çünkü biz diğerlerini sadece tvden gördük, kendimizi onların yerine koyamıyoruz ama berkin biziz. belki berkin değil hemen arkasındaki ben olabilirdim orada ölen, belki ethem değil hemen yanında olan başka bir yazar arkadaşımız olabilirdi vurulan, yada ali ismail korkmaz ile kaçarken bi yan sokağa giren diğer yazar arkadaşımız olabilirdi öldürülen. anlıyormusun şimdi neden bu konuya bu kadar hassasız. berkin elvan'ı vuran kapsül 3cm yukarıdan gitseydi ben olacaktım ölen, arkadaşım olacaktı, kardeşim olacaktı. umarım anlatabilmişdir. ayrıca berkin'in katili biz doyuruyoruz götünü sildiği tuvalet kağıdından tut da yediği yemeğin, evini ısıttığı doğalgazın parasını biz ödüyoruz.

  neverfall konusu: şahsım adına, neverfall haksız değil, bizim gözlerimiz doluyken sike sike uyacaksınız bu kurallara demesi insanı çileden çıkartan. söylediğin şey ne kadar doğru olursa olsun ruh hali bozuk insanlara kükrersen onlar da sana kükrer.

  son paragrafına: bir ateist olarak o ayete baktım ama senden farklı açıdan baktım sanırım bana göre bu kavim kendi durumunu değiştirmeye çalışıyor bunun için sokaklarda.

  ayrıca berkin'e üzülen insanlar için gir ekşide rabia hakkında makara yap gel burda ölülere saygı de cümlesi ' birader sen genelleme yapma ' dedirttiriyor.
 • (bkz: #1441503) yazdıklarını sonuna kadar okudum eyvallah. ama bilmeni isterim ki bu platform da, tuttuğun takım da, tutuğun parti de umurumda değil ama bu ülke de çocuklar ölürken, hükümet insanlardan değil de, insanlar hükümetten korkarken bu yazdıklarımız az bile. olum insanların tahammülü kalmadı farkında değil misin? diyeceksin ki o zaman cevabınızı sandıkta verin, olmuyor amk olmuyor işte! adamları körü körüne savunan bu kadar nato kafa, nato mermer bir topluluğun gözünü açamıyoruz. yok öncekilere niye tepki vermediniz diyerek bize tepki gösteren bir adama niye böyle şeyleri anlatıyorum ki gerçi? kusurumuza bakma, kafanı şişirdik akşam akşam.
 • e be kardesim ya.yolsuzluk olsa da muhalefet etsek diyormusuz.icinden sunu da dedin herhalde:'olum olsa da muhalefet etsek de diyorlardir'.saglam iradenin reddedemedigi yolsuzluk kasetlerini gormezden mi geleyim?meclisin karsisinda tubitak var.zahmet edip oradan bile montajdir belgesi almadi saglam irade.hirosima'da olen japon cocugu icin turku yazan bir milleti tepki vermek icin olum seciyor diye yaftalayamazsin.esma'ya da suriyeli cocuga da uzulurum, ofkem iki cocugu da madur edenedir!yas yerine polis sokana ofkelenenlere sen nicin tepki gosteriyorsun diyemezsin.empati yap diyecegim de neyse...alin makaminiz, iktidariniz ,paralariniz sizin olsun ama cocuklarimizi vurmayin oldurmeyin.
 • tanımadığı insanlar hakkında çıkarsamalar yapan yazar.
  sen kimin neye nerde ne tepki gösterdiğini, ne yaşadığını nerden biliyorsun da burada herkesi genelleyerek haddin olmadan çıkarsama yapabiliyorsun?

  ayrıca (bkz: #1441503) nl girisinde kastettiği yazarlar kimlerdir; bir düzenlemeyle isim isim verirse anlayalım çünkü anlaşılamıyor.
  sen daha burada, haddini aşarak diğerleri hakkında genelleme yaptığın yerde yani, eleştireceğin insanları doğrudan eleştirme yüreğine, adamlığına sahip değilken çıkıp başkaları hakkında yorum yapma cürretini nasıl oluyor da gösteriyorsun?

  evvela eleştireceğin adamların git mesaj kutusunu mu yeşillendiriyorsun, mahlası altına mı yazıyorsun ya da yazdığın entry'de doğrudan mahlas yazıp, giriye referans verip mi eleştiriyorsun, ondan sonra insanların samimiyetini sorgular, yürekten, adamlıktan falan bahsedersin.

  ayetle gelmişsin; ayetle cevap verelim sana, gerçi okuduğun söylenebilir ama anlayabildiğinden şüpheliyim, çünkü anlasan iftiraya bulaşmazdın:

  şuara 221-223

  `221- şeytânların kime ineceğini size söyleyeyim mi?

  222- onlar ne kadar aşırı yalancı ve günah düşkünü varsa onlara inerler.

  223- onlar, çoğunluğu yalancı olan şeytanların söylediklerine kulak verirler.`

  tanımadığın insanlara iftira atmaktan, yalandan, günahtan uzak durmanı tavsiye ederim.

  niye biliyor musun?

  "bir kimse, bir mümin hakkında olmayan bir şey söylerse, iftiraya uğrayan kimse, onu affedinceye kadar, allahü teâlâ onu cehenneme sokar" diye bir hadis vardır.

  kendi adıma, seni affetmeyi düşünmüyorum.
  diğer binlerce sözlük yazarını bilemem elbet...
  tek tek sormak zorunda kalacaksın muhakkak.
 • boşuna saldırılan yazar.
  özel mesajla halledilecek işler buralara geliyor sonra vay efendim özgürlük.

  özel mesajla halledilecek olduğunu nereden mi biliyorum? kendisiyle bir çok kez özel mesaj yoluyla konuşmuşluğum var.
  beyler kusura bakmayın ama doğrunun tek kıstası sizin düşünceleriniz değil. sizin gibi düşünmeyen herkesi düşman ilan ediyorsunuz.
  her gün başka biriyle kavga edenler var. bence dönüp biraz da kendinize bakmalısınız.
 • (bkz: #1441503)

  samimiyet eleştirisi dahil hepsine az-çok katılırım, ama bir konuyu atlamış yazardır.

  lütfen şu, 'peki bu olaylar olurken neredeydiniz' anlayışı bitsin. bir gün namaz kılmayınca ertesi gün namaz kılma hakkınızı elinizden alsalar, 'samimi olsan her gün kılardın deyyus' deseler o dinin hakkaniyeti kalır mı? bu da aynı hesap.

  ben de çoğu tepkiyi samimi bulmuyorum, ama samimiyet eleştirisi yapmaya daha var gibime geliyor. eleştirinin elbette önceliği olmaz, lakin hesap vermesi gerekenleri bir sıraya koysak; anlık tepki verip unutan ve berkin'in ölümü üzerinden vicdan mastürbasyonu yapan, bir çocuğun ölümünü de 'ucuz edebiyat' malzemesi yapan insanlar bu döngünün en masumları kalırlar.

  hatta o insanlar direk masumlar. hepimizin bildiği bir hikaye vardır :

  nasreddin hoca'nın eşeği çalınmış, komşuları sormuş hoca nasıl oldu bu olay diye. 'kapıyı açık bıraktım' deyince komşular tabi hocaya veryansın etmişler. hoca da bunun üzerine 'hırsızın hiç mi suçu yok?' demiş.

  sahi; hırsızın hiç mi suçu yok?
 • şu an dünyanın neresinde zulüm gören varsa hepsi için üzülüyorum, ama elden birşey gelmiyor. keşke elimde sihirli değnek olsa da bütün dünya düzenini değiştirebilsem. şu an türkiye'de yaşıyoruz ve belli şeyleri düzeltebilme şansımız var, yeni berkin'ler, ali ismail'ler ölmesin diyedir bu çabamız, ondan sesimiz yüksek çıkıyor. yoksa esma'nın, rabia'nın, doğu türkistan'da, ukrayna'da, bosna'da öldürülen çocukların berkinimizden ali ismailimizden hiçbir farkı yok. emin ol buradaki çoğu insanda rte'den daha fazla üzülüyor bu zulüm gören çocuklara.
 • bana göre saçmalamış yazar. fakat bu durum onun kendi fikrini dile getirmesine bir engel değildir. hakaret edilmediği sürece, insanların fikirlerine tahammül etmeyi öğrenmediğimiz takdirde bizden bir bok olmayacağını anlamıyoruz ısrarla. hakaret demişken burada her gün * insanların siyasi görüşlerine, değerlerine ve kendilerine onlarca hakaret edilmektedir. her gün duyarlı olmak, saygılı olmak ile ilgili zibilyon tane görüş okuyoruz fakat herhangi bir fiil göremiyoruz.
 • en nefret ettiğim insan tipi.

  ahiret senin icin kutsal benim icin degil belki. ama siz daha coksunuz ya o yuzden senin kutsalın benimkinden değerli.

  senin ahiret icin gösterdiğin çaba sonunda rahatlaman, huzura ermen ile benim deplasman otobüsü şehre inince hissettiğim ile aynı.

  o boş iş dediğin bana ayda 500-600e patlıyor ve tüm stresimi atıyorum. senin ahiret ile ilgili hissettiğin maneviyatı ben tribünde buluyorum.

  melo beni her maç rahatlatıyor ve bir maç öncesi de ben onu rahatlatmak istiyorum. o her maç bana üzüntülerimi unutturuyor, ben de bir kere olsun ona üzüntüsünü unutturmak istiyorum.

  herkesin tatmin duygusu farklı.

  not: melo ile komsu sayılırız.