• 17
  tanımadığı insanlar hakkında çıkarsamalar yapan yazar.
  sen kimin neye nerde ne tepki gösterdiğini, ne yaşadığını nerden biliyorsun da burada herkesi genelleyerek haddin olmadan çıkarsama yapabiliyorsun?

  ayrıca (bkz: #1441503) nl girisinde kastettiği yazarlar kimlerdir; bir düzenlemeyle isim isim verirse anlayalım çünkü anlaşılamıyor.
  sen daha burada, haddini aşarak diğerleri hakkında genelleme yaptığın yerde yani, eleştireceğin insanları doğrudan eleştirme yüreğine, adamlığına sahip değilken çıkıp başkaları hakkında yorum yapma cürretini nasıl oluyor da gösteriyorsun?

  evvela eleştireceğin adamların git mesaj kutusunu mu yeşillendiriyorsun, mahlası altına mı yazıyorsun ya da yazdığın entry'de doğrudan mahlas yazıp, giriye referans verip mi eleştiriyorsun, ondan sonra insanların samimiyetini sorgular, yürekten, adamlıktan falan bahsedersin.

  ayetle gelmişsin; ayetle cevap verelim sana, gerçi okuduğun söylenebilir ama anlayabildiğinden şüpheliyim, çünkü anlasan iftiraya bulaşmazdın:

  şuara 221-223

  `221- şeytânların kime ineceğini size söyleyeyim mi?

  222- onlar ne kadar aşırı yalancı ve günah düşkünü varsa onlara inerler.

  223- onlar, çoğunluğu yalancı olan şeytanların söylediklerine kulak verirler.`

  tanımadığın insanlara iftira atmaktan, yalandan, günahtan uzak durmanı tavsiye ederim.

  niye biliyor musun?

  "bir kimse, bir mümin hakkında olmayan bir şey söylerse, iftiraya uğrayan kimse, onu affedinceye kadar, allahü teâlâ onu cehenneme sokar" diye bir hadis vardır.

  kendi adıma, seni affetmeyi düşünmüyorum.
  diğer binlerce sözlük yazarını bilemem elbet...
  tek tek sormak zorunda kalacaksın muhakkak.