• 51
  düşünceleri yuzunden degil, saygisizligi yuzunden eleştirilen yazar. bir seye "issizlik" demek baska, "bence cok da gerekli degil" vs demek baska. kendisi eger bu farki anlayamiyorsa zaten laf anlatmaya gerek yok, saygisizlik icine islemis demektir.

  ayrica bu kadar insan "galatasaray" ugruna bir araya gelmisiz, nasil oluyor da "galatasaray" ugruna yapilan bir sey "issizlik" oluyor ben onu anlamadim. baskasi da gelir "şu sozluge su kadar entry girmissin agir issizsin :))" der o zaman.
 • 53
  en nefret ettiğim insan tipi.

  ahiret senin icin kutsal benim icin degil belki. ama siz daha coksunuz ya o yuzden senin kutsalın benimkinden değerli.

  senin ahiret icin gösterdiğin çaba sonunda rahatlaman, huzura ermen ile benim deplasman otobüsü şehre inince hissettiğim ile aynı.

  o boş iş dediğin bana ayda 500-600e patlıyor ve tüm stresimi atıyorum. senin ahiret ile ilgili hissettiğin maneviyatı ben tribünde buluyorum.

  melo beni her maç rahatlatıyor ve bir maç öncesi de ben onu rahatlatmak istiyorum. o her maç bana üzüntülerimi unutturuyor, ben de bir kere olsun ona üzüntüsünü unutturmak istiyorum.

  herkesin tatmin duygusu farklı.

  not: melo ile komsu sayılırız.
 • 55
  çelişkilere düşen yazar. kendini savunmak için şu entry girmiş (bkz: #1560225)
  "şu takımı kutsamanın, taparak sevmenin size, ailenize, etrafınıza, ülkenize, inanıyorsanız ahiret hayatınıza hiçbir şey katmadığını anlayamadınız değil mi hala?"

  bunu yazmış ardından sonunda entry'nin.
  "takım tutalım evet. maça gidelim, görsel bir şeyler izleyelim, bağıralım/küfredelim, stres atalım dönelim. bu işin raconu budur. "

  şimdi üstte tapmak vs demiş en sonda bunlar ahiret hayatınıza katkı yapmıyor demiş. ardından en altta belirtmiş ki takım tutmak, maça gitmek, görsel birşeyler izlemek ve tabi ahirette en yararlı şey olan küfür etmek normal ve ahiret hayatında önemli yere sahip.

  genel manada maça gidemeyip tesislerde destekleyen adam ile maça gidip destekleyen arasında fark çok azdır. belki parası yoktur. ama tesiste parası yok ve uğurlayan adam işsiz ahirette işe yaramayan işler. maça gidip ana avrat küfür edip destekleyen adam ahirette önemli işler yapmış oluyor.

  garip bir şekilde tezat var. genel olarak bir takım desteklemek dahi ahirette birşey katmıyor. umarım yazarımız bunun farkına varıp ahiret işlerine yönelir ailesine gs maçı izleyeceğine zaman ayırıp genelde akşam ve yatsı vakitlerine denk gelen maç saatlerinde namazını kılar. ahiret yolunda kendisine başarılar dilerim.

  not: lütfen yazarımız yazan kişinin başlığına birşey yazmasın özelden bekleriz.
 • 56
  dediğine katılmasam da haklılık payı olduğunu düşünmekteyim. takımın şu haline baktığımda, taraftarın uğurlama organizasyonu düzenlemesi karşılıksız sevgi sahibi erkeğin sırf kıza yaranmak için hala peşinde koşup iyilik yapmaya çalışmasına benziyor. halbuki bu yaptıkları kızı kendinden daha da soğutuyor haberi yok. işte bizim yaptığımız da bu biraz. milyonlar kazanan adamların taraftarın ekstra girişimine gerek kalmadan reaksiyon göstermesi gerekir. göstermiyorsa zaten topunu satın, kulübü kapatın. senin kulüp başkanın sadece lafta kalan aziz yıldırımvari laflar ediyorsa, resmi siteyi taraftar sitesi gibi kullanıyorsa burada taraftarın çabası boşunadır kardeşim. fatih terim'in fotoğraflarını duvardan kaldırmakla, uefa şampiyonluğu videolarından kırpmakla büyük kulüp olunmuyor. bu tür küçük çıkar hesapları küçük takım ve zayıf karakter davranışıdır.

  bazen taraftar olarak fazla ince düşünüyoruz. organizasyon işsizlik değildir ama biz bunu yaparken kulüp bunu hak edecek tepkiyi koyamıyorsa, karşılığını veremiyorsa bizimkisi işsizlik olur. karşılık dediğimiz skor olarak değil elbet, kazanmak için sevmedik demagojisi ile savunmayın lütfen.

  yazarın dediklerine gelirsek eğer, ona göre futbolcu karşılamak, takıma bu tarz destek vermek gereksiz olabilir. olamaz mı? olabilir. sadece spor olarak görüyordur. fazlasının gereksiz ve boş zamanı çok insanların kendi egosunu rahatlamak için yaptığı bir şey olarak görüyordur. göremez mi? görebilir. bunun kutsalına laf etmekle ne alakası var?
 • 58
  islami gerektigi gibi yasayamayan, yasamayi isteyen bir gunahkarim. musluman olup olmadigimi ahiretimi allah bilir ben bilmem. olabildigince bu hayatin yalan oldugunu dusunmeye cabalarim. dusunebildigim anlarda rahatlarim. kimseye ne yapip yapmayacagini -bana sormadikca- soylemem bu konuda. 30 yil dinsiz yasamis bir insan evladi olarak bu tur telkinlerin bir yarar saglamayacagini, etki degil tepki doguracagini ve insani dogru yola ancak ve ancak allah'in iletebilecegini dusunurum. benim kendisine nacizane tavsiyem insanlarin hakikatlerini ahiretlerini dusunmemesi bunun uzerine kafa yormamasidir. bu sinav tek kisiliktir. verilen kopyalar bir ise yaramaz. benim nacizane dusuncem herkes calistigi yerden mesuldur bu sinavda. senin hakikatin herkesin hakikati olmak zorunda degil. belki de adam deplasmanda bir iyilik yapacak sevap points trink trink artacak? evet bu hayat gelip gecicidir ama birak insanlar tutkularini kendileri degerlendirsinler.
 • 59
  --- alıntı ---
  şu takımı kutsamanın, taparak sevmenin size, ailenize, etrafınıza, ülkenize, inanıyorsanız ahiret hayatınıza hiçbir şey katmadığını anlayamadınız değil mi hala?

  --- alıntı ---

  şunu bir doğru okuyun önce. bir sürü şey sayılmış, gidip 'inanıyorsanız' ahiret hayatınıza, kısmına takılınmış. yok neyi savunuyorsunuz anlamıyorum ki? faydası mı var demek istiyorsun? yok, faydası yoksa ve inanıyorsan neyi savunuyorsun? inanmıyorsan zaten o bölümün muhattabı değilsin.

  ayrıca tekrar ediyorum. ben bu işi yapanlara hakaret falan da etmedim. ne bileyim mesela sigara içmeyi örnek vereyim. yine insan hayatının hiçbir tarafına, inanıyorsa diğer tarafına da katkısı yok, paranı, sağlığını kaybediyorsun. bana göre sigara içmek boş iş. ne oldu şimdi sigara içenlere saygısızlık mı yaptım ben? bırakın gidin hadi. sabah akşam saygısızlığın, hakaretin bini bir para bu sözlükte. ama işinize gelmeyince, hoşunuza giden bir düşünce olmayınca sesiniz çıkıyor değil mi?

  not: alenen gelen eleştiriye, alenen cevap verme hakkımın olduğunu düşünüyorum. he rica edilir tabi, ama özelden cevap vermeyince de kırılma, gücenme olmasın lütfen.
 • 60
  öncelikle bu entry'i gece yarısında tedavüle sokarak insanların dikkatini çekmek amacında olduğumu söyleyeyim de şey olmasın. neyse vazgeçtim şimdi gönderiyorum. efendim tartışmanın içine dalmadan önce hakikat'e yapılan eleştirilerin haklı olsa da ağır olduğunu belirtmek isterim. biz bu işi bu sözlükte biraz fazla yapıyoruz gibi geliyor. gerçi memleketin her tarafında bir alacakaranlıkta cadıyı yakmak için ellerinde yanan odunlarla yürüyüşe geçen avrupalı köylü psikolojisi var neden burda olmasın di mi?

  tartışmaya gelirsek hakikat arkadaşımız tesise gidip futbolcu uğurlamanın kendince gereksizliğinden bahsediyor. öznel yargısı bunun yararsız ve anlamsız olduğu yönünde. karşısında olduğu grup bu yargıyı öğrenince elbetteki kırılıyor. çünkü kendilerince yaptıkları doğru ve yararlı bir şey. tanımadıkları biri tarafından böyle eleştirilmek canlarını sıkar. hakikat arkadaşımız burda hataya düşüyor işte. tam burda. bunu söylerken karşı tarafın duygularıyla, onların direkt olarak varlıklarıyla ilgili bir şeyi eleştirdiğinin farkına varamıyor.

  bir insana işsiz demek, imada bulunmak günlük yaşamımızda ayıptır. sanal ortam olunca biraz gevşiyoruz. yargılarımız keskinleşiyor. ben eminim hakikat gerçek sosyal hayatta bu tesise gidenlere işsiz demezdi. bakın diyemezdi diyip ortamı germiyorum. o gereksiz bir tartışma. ama bunu söylemeyi doğru bulmazdı.

  'kardeşim, sen paranı veriyorsun, vaktini harcıyorsun, belki sağlığına zarar gelmesini göze alıyorsun ve karşılığında çoğunlukla üzüntü, keder duyuyorsun. bu takımı veya herhangi bir takımı tesisten stada uğurlamanın, havaalanında oyuncu karşılamanın vs. bir yararı yok lan size işte.' şu cümle ya da tesise uğrayanların işsiz olduğu yargısı var ya hakikat arkadaşımız bir takım tutmanın, ona bağlanmanın abartılmaması gerektiğini söylüyor. e bunu her durum için kullanabiliriz. insan, bir topluluğa, gruba ait olmak ister. ister bunu bir milliyet, ırk olarak alın ister bir din ister bir takım ister bir hobi topluluğu. aidiyet duygusunu bu tür gruplarla oluşturur. türk olmak, kürt olmak, müslüman olmak, ateist olmak, galatasaraylı olmak, şikeci olmak varlığının bir parçasını oluşturur. bunlar artık insanların varlıklarının bir parçasını sakladığı dolaplardır, hortkuluklardır.* eğer sen bir insanın kendisini oluşturan bir parçaya laf edersen o insan eşyanın tabiatı gereği kendini savunur. hatta savunmakla geçmez senin değer verdiğin şeylere, senin varlığına saldırır. ha senin yaptığın eleştiri yerinde olabilir. nesnel bir gözle bakıldığında senin yargın doğru da olabilir. sorun burda karşındaki insana bunu doğru ifade etmezsen işlerin karışmasıdır.

  herkesin kendince anlamsız bulduğu şeyler var. her birimiz diğer insanların yaptıklarını, düşündükleri anlamsız bulabiliriz. bu doğaldır. kimine ibadet etmek kimine stada futbolcu uğurlamak kimine ada çayı içmek anlamsız gelebilir. ha bence her şey anlamsız. tüm bu tartışmamız, sıçmamız, yürümemiz, aşık olmamız, savcı olmamız, güzel hırvat taraftar, felipe melo. bunların hepsi hiçbir şey ifade etmeyen anlamsız şeyler. tarihin mezarlığında yerini alacak sonra da bir karadelik aracılığıyla yutulup tekilliğe atılacak boş laflar. sen ne arıyorsun burda derseniz şöyle geçerken bir uğrayayım dedim. başka bir şey değil.

  not: galatasaraylıyım ama varoluşçuspora sempatim var.
 • 62
  herhangi bir ırka küfür edilen bir entry göremeyen.
  bir başka olay ise; aylar öncesinden bir küfür edilmiş, bahsi geçen arkadaş da o günden beri bilenip bugün dayanamayıp patlamış görüyor musunuz siz olan işi? :)))

  yahu aylar öncesinden bir küfür edilmiş -ki entry'i okumama rağmen hatırlamıyorum gerçekten. eğer edildiyse demek daha doğru- sen o zaman tepkini göstermişsin ve entry silinmiş. bugün gelip o entry yüzünden mi dayanamayıp entry girdiğini iddia ediyorsun yani? :)

  bu aylar öncesinden olan bir şeyi sürekli gündeme getirip mağdura yatma olaylarını bir yerlerden hatırlıyorum ben ama..