• 2303
  mevcut kuralda isteyen kulüplerin 8 yabancı transferi yapabileceği, hatta isterseler hiç yapmayabileceği bir serbestlik varken ve altyapıdan oyuncu oynatmanın önünde hiçbir engel yokken yabancı sayısını düşürmeye çalışmak tek kelime ile abestir, başka bir deyişle; yeni tarık çamdalların, ismail köybaşıların, alper potukların, serdar kesimalların yolunu açmak, batık kulüplerin dibine biraz daha dimanit koymaktır.
  aslında anlamamak için mankafa olmaya bile gerek yok, kardeşim senin takımında o ya da bu şekilde en az 14 yerli olmak zorunda, altını çizelim, 14 yerli...
  bunun anlamı 14 yabancı almak zorunda değilsin demek, istersen 28 yerlin olsun demek.
  bunu bilememelerine imkan yok ama amaç başka tabiki. beyler sanki silah zoruyla yabancı oyuncu alıyorlarmış gibi rahatsızlar nedense, artık o alavereli dalavereli transferler mi olmuyor, indiragandi mi yapamıyorlar....vs. günahları boyunlarına.
  lakin ben mevcut sözleşmeler nedeniyle önümüzdeki en az 2-3 sezon daha bu kural değişmez diye düşünenlerdenim, ancak o gün geldiğinde dedikleri gibi bu kural değişecek olursa, ben size olacakları şimdiden söyleyeyim;
  1 liralık adamlara yine 5 lira verilmeye başlanacak, merihleri, çağlarları, ozanları, zekileri, yusufları, cengizleri unutsak iyi olacak, kulüpler batağa biraz daha batacak.....vs. vs.
  bunlar için kahin olmaya da gerek yok, zira yıllardır bunları görmekle geçirdik ömrümüzü...
 • 2304
  en güzeli federasyonun kapalı zarf usülü her takıma "kaç yabancı olsun istiyorsun" diye sorup verilen cevapları o kulüplere tekil uygulaması olur.

  +evet rize yabancı sınırı kaç olsun istiyorsun?
  -3
  +tamam seneye max. 3 yabancı ile oynayacaksın.
  -oley be

  +gs siz?
  -sınırsız
  +tamam size de sınırsız.

  17 kulüp: https://pbs.twimg.com/media/CbPCwZmUkAEQG7s.jpg

  bence gayet mantıklı. öyle saça böyle tarak.
 • 2305
  galatasaray sahaya 11 yabancıyla çıkıyor diye, ağlamak kadar komik bir şey yok.
  bilindiği üzere, sahaya tamamen yabancı oyunculardan oluşan kadroyla çıkabiliyorsun.
  yani sana bu hak tanınmış, sen de bunu köküne kadar kullanıyorsun.
  yarısını yerli, yarısını yabancı da yapabilirsin. inisiyatif sana kalmış.
  galatasaray bir karar almış ve sıradan yabancılar alıp kulübede oturtacağıma, nitelikli yabancılar alıp sahaya sürerim demiş.
  başka bir kulüp tamamen farklı düşünebilir.
  ama bunu düşünürken, diğerlerini de öyle düşünmeye zorlayamaz.
  bizde şöyle bir durum var; ben nitelikli yabancı alamıyorum, o zaman diğerleri de alamasın. ikimiz de yerli oynatalım.
  hadi şampiyonluğa oynayan takımları geçtim, anadolu takımları neden sınır gelsin ister anlamak mümkün değil.
  sınır genişlediğinden beri, en azından üst sıraları zorlayan anadolu takımları oldu.
  konyaspor ve akhisar türkiye kupası'nı kazandı ve avrupa'ya gitti.
  yabancı sınırı demek, 3 büyüklerin ligi tamamen domine etmesi demek...
  sanırım yerli futbolculardan kazanacakları 3-5 kuruş için, ligde piyon olmaya razılar.
  inanın sadece türk futbolcusu adına üzülüyorum.
  fatih terim sınırın çok dar olduğu zamanlar 4 sene üst üste şampiyon yaptı, yine yapar.
  ama yeni ozan kabak'lar, cengiz ünder'ler, daha az kazanacaklarını bile bile avrupa'ya giderler mi... sanmıyorum.
  şimdi iyi bir jenarasyon yakalandı, ekmeğini bir süre yerler.
  birkaç sene sonra da utanmadan, yabancı sınırı geldi milli takım başarılı olmaya başladı derler.
 • 2306
  türk futbolcusunu kalkındırmak amacından ziyade, galatasaray' ın önümüzde ki senelere ambargo koymasını engellemeye yöneliktir. fikret orman harikayız naraları atarken , aziz yıldırım ve ali koç istediğimizi alırız para bizde değil mi derken bu tarz istekler ne hikmetse hiç akıllara gelmemektedir. oyun açık ve nettir. en yüksek bonservisli ve başarılı transfer ihraçları bu dönemde yapılmıştır. bu nedenle bu önerme saçmalıktır. oyuncu yetiştirmek için, bieber tıraşı, dar paça pantolon ve adamlık göşterişlerine sınırlama getirmeleri yeterlidir.
 • 2309
  ilgaz çınar'ın doğru ve haklı bir şekilde yorumladığı tweet'deki haberde yer alan kurala göre, totalde 12 ama aktif olarak her maç 10 oyuncuyu kullanabilme, tribüne göndereceğin iki yabancı futbolcu için riskli bir adım olacaktır.

  kazanıyorsan, risk alarak kazanırsan bu süreklilik değil şans olur. seni sevmeyenler daima bunu şans olarak görür ve sana aslında başarını kanıtlaman adına gerçekçi bir hareket amacı, bir nevi yeni şans doğurur. yabancı kuralını değiştirme iddiası, bu yönde haberleri pişirip medyaya sunmak, her defasında ortalığı kirli bir haber pozisyonu içerisinde bırakmak atıl kalması ideal olacak bir hareketin habercisidir. şansına hareket ediyoruz ama bizi arkadan itecek maalesef bir başarı olmadığı için hareketimiz ve aldığımız kararlar şansına sayılmaktan ziyade, bilinçli hareket edememeyi bize özetliyor.

  ülke olarak en büyük sıkıntılarımız arasına mevcut ekonomi olduğu kadar, eğitimin sistemi ve sistemin eğitimi girmektedir. bir model eğitimi sistem haline dönüştürmek zorluğu kadar, modeli olgunlaşan sistemde eğitici rol modelleri üretmek, bir nevi kendini üreten sonuçlar doğuran yolu açmak kadar meşakkatli ve yorucu süreç olmasa gerek! peki, biz bu dediklerimin neredesinde duruyoruz? ilgaz bey çok önemli bir şeyi bana hatırlattı: 'altyapı organizasyonu...'

  bu konuda hollanda'daki yeniden ortaya çıkmaya aday organizasyon şemalarını, dinamik alman mentalitesini, sekteye uğrasa bile işleyen portekiz modellerini düşünebiliriz. fakat uygunluk denen asıl mesele bizim kafamızı her defasında karıştırıyor. ciddi bir şekilde eğer borç yükünden taviz verilerek takımlar kurulmaya devam edilirse, yarın bir gün bitcoin ya da enerji zengini birisinin herhangi bir takımın hisselerine el attığını görebiliriz. futbolun ölmeyen yanını kendi ellerimizle göğsümüze hançeri uzatarak böylece öldürmüş olmaz mıyız?

  mesele sayıların ötesinde ve bir 'şey' söylemeye çalışanların dediklerini önemseden yapmaya çalıştıkları bu 'şeyin' global futbol endüstrine entegrasyon adına nasıl zarar verebileceğini düşünemediklerini söylemekten bile utanıyorum ama sanırım daha fazla haklı olmanın utancını bize yaşatacaklar gibi.

  külfet olmaları adına, yüksek meblağ içeren transferleri kontrol altında tutmanın, özellikle kap açıklamalarının dikkatle incelenerek eğer takımı borca gereğinden fazla sokan ve hatta transfer edilen yabancı yerine oynayabilecek gerçekten kaliteli iki yerli aynı mevkii futbolcuyu yedek, kadro dışı bırakmaya etki edecek hamlelerin üzerine gitmeniz gerekirken, 'yerli, ille yerli' olacak deyip, fatih terim 'in yıllar evvel iyi kötü ortaya sunduğu model gibi yeni bir model sunmadan karar almak, yeni bir karanlık türkiye futbol dönemini aralayabilir.

  +2, +4 gibi absürt kısıtlamalarla hangi yerli futbolcunun önemi ortaya çıkıyor bir bilebilsem! çünkü yapılan bu tür müdahaleler insanların kafasında 'evet, yabancı işi kötü, bir sınır gerekli gibi' algı oluşmasında yardımcı oluyor. fakat 2 birim paraya gelecek herhangi bir yerli futbolcunun 7-8 birim parayla transferi gerçekleştiği an, rakip takımlara atılmış bir çalım olarak düşünülmesine sebep olup, başarısızlığın üzerine yeni bir fanatizm tozu atmaktan başka bir hamle olmamaktadır.

  yanılmayı, yanlış düşünmüş olmayı o kadar çok istiyorum ki!
 • 2310
  işgüzarların, komisyoncuların hedefi haline gelmiş sayı. ülkenin en başarılı, avrupa'da çalışmış, onların mantalitesi ve vizyonunu kafasına kodlamış bir futbol adamı fatih terim sayesinde takımlar ve türk futbolu için en faydalı hale gelmiş sayıydı. ama ülkemizdeki her iyi şey gibi bu da değiştirilmeye çalışılıyor. bu sayı aslında pek çoklarının dediği gibi yabancı serbestliği değil, yerli serbestliğiydi. altyapısından kaliteli yerli oyuncu çıkarabilen takımların nasıl sıçramalar yapabildiğini gördük. peki bize neler sağlamıştı bu sayının rahatlatılması?

  1. türk oyuncuların büyük çoğunluğunun "bana mecburlar" rahatlığıyla tembelliğe doğru gitmiş olmasının önüne geçti. artık forma kolay değildi, oynamak ve çok para kazanabilmek için daha çok çalışmalılar, yabancılarla rekabet etmelilerdi.

  2. lig içinde rekabet ve dolayısıyla seyir kalitesi, tarihinde hiç olmadığı kadar arttı. takımlar eksiklerini iyi bir gözlemcilikle ve daha düşük meblağ ile daha kolayca kapatabiliyorlardı.

  3. gelen yabancıların takibiyle ligin marka değeri arttı. türk oyuncular dediğimiz gibi kendini daha çok geliştirdi. yurtiçindeki maddi ve manevi konfor alanları kısıtlanınca, kendilerini de geliştirmelerinin etkisiyle takımlar daha yüksek bedellerle, hatta tarihimizde hiç olmayan bedellerle yurtdışına türk oyuncu satmaya başladılar. artık kaliteli yerlilerimiz de avrupa'ya rahatça açılmaya başlamıştı.

  4. kaliteli yerli oyuncu yetiştirmek ve yerli oyuncuya sahip olmak çok büyük bir avantaj haline gelmişti. bu oyuncudan hem performans olarak yararlanılıyordu hem de yüksek bedellerle satılabildiği için takımlar maddi kazanç elde edebiliyordu.

  5. a milli takım uzun yıllardır ilk kez bir şampiyonaya katılım hakkı elde etti. bunda yabancılar içinden çalışkanlığı ve kalitesiyle sıyrılıp oynayan ve avrupaya gidebilen oyuncuların büyük etkisi oldu. tarihimizin en iyi milli takım jenerasyonlarından birini yakaladık.

  türk futbolu bu kadar kısa sürede bu kadar atılım yapmışken, liyakatle yönetilen bir futbol ve ülke düzeninde nolurdu? tabi ki de bu gelişimi sağlayan kural ortadan kaldırılmazdı öncelikle. dediğimiz gibi senin takımında 14 yabancı bulunmak, hepsini oynatmak zorunda değildin. altyapı bu sistemde çok daha önemli hale gelmişti. aslında bu bir geçiş dönemiydi. bu sistemin amacı altyapıları geliştirmekti.

  yapılması gereken, takımları altyapılarını geliştirmeye teşvik etmekti. bunun için kalıcı reformlar yapılmalıydı. bu sayede kalıcı bir futbol düzenine ulaşacaktık. gerçekten hakkıyla yapılsaydı türk futbolunun devrimi tamamlanmış olacaktı.

  bu yazıda aslında futbolu seven herkesin bildiği ve söylediği şeyleri derlemiş oldum. ama futbolun iyiliği bazılarının umrunda değil tabi. menejerlerin, komisyoncuların ve tembel türk futbolcularının hoşuna gitmedi bu yeni düzen. 1 birimlik futbolcunun 5 birime satıldığı, 1 kazanması gereken futbolcunun 3 kazandığı düzen onların işine geliyordu. dolayısıyla düşündükleri türk futbolu değil bu insanların. olan bizim gibi futbol aşığı taraftarlara olacak yine. artık stadyumları doldurmaya, tv'den abone toplamaya çalışsınlar. ben yokum! yurtdışında elimde içeceğim, keyif içinde, engellemelerin olmadığı bir ligde maçlarımı izleyeceğim. gönlüm hep galatasaray'da olacak, yine bir şekilde takip edeceğim. ama bu düzene para yedirmeyeceğim!
 • 2311
  bana ister komplo teorileri ile kafayı sıyırmış, ister fanatiklikten gözü dönmüş, isterse dünyayı kendi ve takımı etrafında döndüğünü sanan egoist deyin. bu sayının azaltılmasının tek sebebinin galatasaray olmadığına beni inandıramazsınız. beşiktaş şampiyon olurken, biz kötü durumdayken bu sınır konuşulmuyordu. fenerbahçe, robin van persie ve luis nani gibi transferler yaparken konuşulmuyordu. o zaman yok mu menajerler de şimdi menajerler yüzünden geliyormuş, türk futbolcular yüzünden geliyormuş gibi bir algı yaratılıyor. ne zaman galatasaray başarılı oldu, ne zaman jason denayer, henry onyekuru, mario lemina gibi damarımı kessen sarı kırmızı akar diyen kaliteli futbolcular almaya başladık, ne zaman fenerbahçe dibe vurdu, adil rami gitti, zanka geldi, zanka gitti, simon falette geldi, ne zaman beşiktaş'ın yabancı oyuncuları kaçmaya başladı, yabancı sınırı yine gündemde. bana bu sayının azaltılmasının tek sebebinin galatasaray'ın önünün kesilmesi olmadığını kimse anlatamaz hele de milli takım tarihinin en başarılı dönemlerinden birini geçirirken. bir kez daha elin avustralyalısı harry kewell'a hak veriyorum.
 • 2314
  8+2+2 kuralı saçmalığın daniskasıdır.
  ancak piyasadaki eli yüzü düzgün alınabilecek iki adam olan mert hakan yandaş ve emre kılınç transferlerini bitirdiysek, alt yapıdan da gelecek çocuklarla güzel bir senkron tutturarak, zaten ölmüş ve ağlayanı olmayan fb ve bjk'nin içinden geçip, beşinci yıldızı takarız.
  o yüzden devam.
  edit: bu arada belhanda-hakan çalhanoğlu ve olası bir marcao veya luyindama ayrılığında kaan ayhan transferi yapabilirsek kuşları ağlatırız. fenerasyon başkanı nihat ise göz yaşları eşliğinde istifasını verir. neden ? çünkü yabancı kısıtlamalı bir lige yayıncı kuruluş bile bulamaz. inşallah kendi topuklarına sıkarlar ya *
 • 2315
  bu olayın türk futbolunun geleceği ile bir alakası yok, tamamen para ile alakalı.

  komisyonlar türk menajerlere, maaşlar/bonservisler, yerli oyunculara/kendi kulüplerimize gitsin isteniyor. artık bu paralar ülkemizden çıksın istenmiyor.

  olayın futbolla, türk futbolunun gelişimi ile ilgili bir ilgisi olsaydı; zaten 2000 jenerasyonundan sonra yakaladığımız bugünkü en iyi jenerasyonun yabancı serbest olduğunda geldiği apaçık görülürdü.
 • 2317
  https://twitter.com/...208364041773059?s=21

  biz mert hakan, emre kılınç, hakan çalhanoğlu'nu alırsak yabancı oyuncu sınırı falan gelmez. bu üçlüyü takıma kattığımız an en iyi yerliler bizde olmuş olacak. yanına semih kaya'yı, oğulcan çağlayan'ı, enes ünal'ı falan da alırız leblebi niyetine miss gibi olur.

  ben valla arkama yaslanıp izliyorum bu yabancı sınırı konuşmalarını. bu kurala asıl karşı çıkması gereken biz değil, fbjk ikilisi ve anadolu kulüpleri olmalı. türk oyunculara en iyi şekilde hükmeden bir hocam varken ben neden kafama takayım değil mi.
 • 2318
  benim anlamadığım şey tribünde ya da saha dışında yabancı oyuncumuzu tutmak zorunda bırakılmamız. öyle ya da böyle bir ton para saydığımız oyuncuyu oynatacak durumda iken saha dışına göndermemiz ne kadar mantıklı acaba ey yetkililer? bakın, yabancı sınırı direkt 6'ya düşürülsün, düşürüldüğü için itiraz ederim ama yine de altında bir mantık ararım ama +2, +3 gibi neye hizmet ettiği belli olmayan, hiçbir mantıklı açıklaması bulunmayan bir garabete imza atılırsa kulüp olarak tepkimizi koymalıyız artık. gerekirse oynamayalım abi ligde bu nedir yahu. tribündekiler istemiyor, yazarlar istemiyor, medya istemiyor, teknik direktörlerin çoğu istemiyor, yayıncı kuruluş istemiyor, kim istiyor ve destekliyor bu garabeti? yeter artık yahu. bu kısıtlama kalktığından beridir türk futbolundaki gelişmeyi göremeyecek kadar basiretsiz misiniz? bir sürü topçumuz avrupa'ya gitti, başarıyla ülkemizi temsil ediyor. ya bana biri açıklasın şuna faydası olacak diye yemin ediyorum bir daha futbol takip etmeyeceğim ama yok abi yok. bu kararın kimseye faydası yok. yok aq yok. çıldıracağım resmen.

  oynamayalım abi, yani bunu demek kolay biliyorum ama çıkmayalım lig maçlarına. ne kaybederiz ki? zaten en yakın rakibimize 3 şampiyonluk fark atmışız. bizi mi geçecekler sanki. en fazla maddi yönden zorluk çeker kulüp ki defalarca çekti daha önce de, farkeden bir şey olmaz. bak bakalım oynatabiliyorlar mı bizsiz maçları. yeter artık yahu. cidden yeter.

  ya şuraya gerçekten bunun sorumlularıyla ilgili yazı döşeyeceğim ama döşeyemiyorum. bu da bu ülkenin ayıbı olsun. türkiye'ymiş... peh..
 • 2319
  kısıtlmanın amacı nedir lütfen bunların dilinden anlayabilen bir kişi bizi aydınlatsın dediğim getilmesi düşünülen sınırlamadır.

  yahu amaç türk oyuncu yetiştirmekse kaç tane oyuncu gitti yabancı serbest olduğundan beri. milli takım için desek e milli takım da avrupa şampiyonasına güle oynaya gitti.

  gerçekten amaç maçlarda istiklal marşı söyletmek midir yani? bu mudur milliyetçilik? bu mudur vatan sevgisi? senin oyuncuların gelişemesin, milli takımın kötü olsun ama istiklal marşı söyle. çok iyi kafa.
 • 2321
  tamamen galatasaray'ın önünü kesme amaçlı ortaya atılan saçmalık. fb şampiyon olsa asla bahsi geçmezdi. mesela 2-3 yıl önce bjk 14 yabancı ile bence tarihinin en güçlü kadrosunu kurup şampiyonlar liginde başarılı olurken de bunu hiç konuşan yoktu.

  şu sistem sayesinde anadolu takımlarının bile şampiyonluk şansı var. rahmetli ilhan cavcav doksanlı yıllarda bu sistem olsa afrika karması kurar, araya bir şampiyonluk sıkıştırırdı.

  işin asıl komik kısmı sınırlı olan zaten yabancı sayısı. sen istersen tamamen yerli oyunculardan kadro kur, elini tutan yok.

  tek panzehiri galatasaray'ın 2000 jenerasyonu gibi yerli ağırlıklı efsane bir kadro kurması. altyapıdan çıkacak cevval gençler ve scout ekibinden gelecek isabetli transferler ile biz yine önümüze bakarız. hele ligi domine edelim bakın o zaman nasıl açıyorlar tekrar yabancının önünü. değil 14 yabancı tamamen sınırsız hakkı bile tanırlar.

  şu güzelim kural değişirse bir futbolsever olarak kendilerini allah'a havale eder, türk futbolu'nun böyle vizyonsuzlardan tez zamanda kurtulmasını dilerim.
 • 2322
  isteyen ve sürekli dile getiren kesimin siyasi ve politik görüşlerine bakarsanız her birinin aynı tornadan çıktığını ve aslında özgür irade ve demeçlerinin olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

  bu nedenle bu kurala karşı tavrımız nettir. 3 tane çakal menajer, 5 tane salak kulüp ihya edeceğiz diye ülke futbolunun içine sıçtınız. daha da ağırını yazarım da başım ağrımasın şimdi.
 • 2323
  söylendiği gibi gelirse, eskiden başarısız olan sistemleri tekrardan getirmiş olacaklar, eğer mantıklı bir çerçevede bir yabancı sınırı getirilirse asla karşı çıkmam. mesela maç kadrosuna alınacak yerli ve genç oyuncuların her biri için federasyon takımlara belirli miktarlarda primler verse, 30 yaş üstü yabancı futbolcu sayısı da arttıkça takımların kazanacağı primler azalsa, çok mantıklı bir hamle yapılmış olur. anadolu kulüplerinin neredeyse hepsi uyar bu kurala, büyükler de kısmen uymak zorunda kalır.
 • 2324
  takip ettiğim kadarıyla benim anladığım önümüzdeki 2 sezon (2020-2021 ve 2021-2022) için kabul edilecek olan yabancı sınırı 8+2 ya da 8+2+2. elbette ki keşke hiç yabancı sınırı olmasa ama olursa da bizim için dünyanın sonu gelmez. ben 3 yerli oyuncunun bize ya da lige aşırı bir etkisinin olacağını düşünmüyorum.

  tam biz iyi giderken önümüz kesildi ya da bill gates'in ali sami yen'deki kombine sahiplerinin beynine çip takması amacıyla yabancı sınırı getirildi gibi komplo teorilerini saçma buluyorum. iki sezondur şampiyonduk, şu anda ise ligde üçüncüyüz. üstelik daha yeni iki tane çok kaliteli iki tane potansiyeli olan genç yerli oyuncularla anlaştık. gerekirse de daha fazlasını da getiririz, fenerbahçe gibi başarısız, beşiktaş gibi parasız, başakşehir gibi seyircisiz, trabzonspor gibi hocasız değiliz. bizim zaten şu anda gerekirse ilk 11'e koyabileceğimiz emre akbaba, emre kılınç, mert hakan yandaş, ömer bayram, adem büyük gibi iyi oyuncularımız var. birkaç iyi takviyeyle birlikte yabancı sınırı rakiplerimizin sorunu olur.

  aşağıda yazdığım mevcut kadrolara ve gereken transferlere bakın. prensipte anlaşıldığını, transfer listesine koyulduğunu bildiğim ya da sözleşmesi uzatılacağını düşündüğüm oyuncuları da ekledim. muhakkak ki değiştirilen oyuncular olacaktır ama bugün itibariyle fikir vermesi için önemli.

  yabancı sınırı sonrasında ilk 5 takımın önümüzdeki 2 sezonda yapması gereken transferler aşağı yukarı şu şekilde:
  galatasaray: 4 yabancı, 2 türk
  fenerbahçe: 3 yabancı, 0 türk
  beşiktaş: 1 yabancı, 7 türk
  trabzonspor: 4 yabancı, 1 türk
  başakşehir: 1 yabancı, 3 türk

  yerli oyuncu kalitesi olarak iyi durumdayız ve prensipte anlaştığımız oyuncular sayesinde yerli kadro kurmaya ihtiyacımız yok, gelecek seneden itibaren altyapıdan iyi oyuncuların gelmesini de bekliyoruz, dolayısıyla yabancı sınırı bize zarar veremez. fenerbahçe, elindeki yetersiz yerli oyuncularla devam eder, onlar için de bir değişiklik olacağını sanmıyorum. yabancı sınırı asıl beşiktaş'ı yok edecek, paraları olmadan yerli bir kadro toplamaları gerekiyor. trabzonspor, potansiyeli olan yerli genç oyunculara yatırım yapmış ve hazırdı. başakşehir de aynı stratejiyi uyguluyordu ama bu değişiklik sonrasında kadrodaki kalan eksikleri yerli oyuncularla doldurmak zorunda kalacaklar.

  *********galatasaray*********
  2020/2021 sezonu
  falcao/adem/oğulcan
  henry/e.kılınç/jimmy
  transfer(t/y)/erdoğan
  e.akbaba/atalay
  hakan/taylan
  lemina/ömer
  marcelo/linnes/e.taşdemir
  marcao/ahmet/emin
  luyindama/donk
  transfer(t/y)/şener
  muslera/okan
  +++ sağ bek/kanat (y), sağ bek/kanat (t), henry, lemina, e.kılınç, hakan, erdoğan, oğulcan
  ----- belhanda, feghouli, babel, diagne, maicon, jesse, ozornwafor, seri, mariano, nagatomo, andone, selçuk

  2021/2022 sezonu
  falcao/transfer(y)/oğulcan
  henry/e.kılınç/jimmy
  transfer(t/y)/erdoğan
  e.akbaba/atalay
  hakan/taylan
  lemina/ömer
  transfer(y)/e.taşdemir
  marcao/emin
  luyindama/transfer(y)
  transfer(t/y)/transfer(t)
  muslera/okan
  +++ forvet (y), sol bek (y), stoper (y), sağ bek (t)
  ----- marcelo, linnes, donk, adem, ahmet, şener

  *********fenerbahçe*********
  2020/2021 sezonu
  muriqi/frey/mevlüt
  dirar/rodrigues/barış
  zajc/deniz
  kruse/ferdi/alper
  gustavo/tolgay
  jailson/ozan
  caner/hasan
  transfer(y)/zanka
  serdar/sadık
  gökhan/murat
  altay/harun/berke
  +++ stoper (y), caner, gökhan
  ----- isla, falette, tolga, m.ekici,

  2021/2022 sezonu
  muriqi/transfer(y)
  transfer(y)/barış
  zajc/deniz
  kruse/ferdi/alper
  gustavo/tolgay
  jailson/ozan
  caner/hasan
  transfer(y)/sadık
  serdar/zanka
  dirar/murat
  altay/berke
  +++ forvet (y), sağ bek/kanat (y)
  ----- mevlüt, frey, rodrigues, gökhan, harun

  *********beşiktaş*********
  2020/2021 sezonu
  burak/güven/umut
  boyd/nkoudou
  hasic/lens
  ljajic/oğuzhan
  transfer(t)/transfer(t)
  transfer(y)/necip
  nsakala/transfer(t)
  vida/transfer(t)
  ruiz/fatih
  douglas/transfer(t)
  transfer(t)/utku
  +++ orta saha (y), orta saha (t), orta saha (t), sağ bek (t), sol bek (t), stoper (t), kaleci (t), nsakala
  ----- larin, mirin, roco, atiba, diaby, elneny, rebocho, boateng, dorukhan, gökhan, caner

  2021/2022 sezonu
  güven/umut
  boyd/nkoudou
  hasic/lens
  ljajic/oğuzhan
  transfer(t)/transfer(t)
  transfer(y)/necip
  nsakala/transfer(t)
  vida/transfer(t)
  ruiz/fatih
  douglas/transfer(t)
  transfer(t)/transfer(t)
  +++ kaleci (t)
  ----- burak, utku

  *********trabzonspor*********
  2020/2021 sezonu
  sorloth/ekuban/salih
  nwakaeme/guilherme/anıl
  abdülkadir/yusuf
  sosa/transfer(t)
  transfer(y)/mustafa
  abdülkadir/dogan
  novak/abdurrahim
  campi/atakan
  transfer(y)/hüseyin
  pereira/kamil/serkan
  uğurcan/erce/arda
  +++ orta saha (t), orta saha (y), stoper (y), mustafa
  ----- ndiaye, housseini, da costa, manoel, bilal

  2021/2022 sezonu
  sorloth/ekuban/salih
  nwakaeme/anıl
  abdülkadir/yusuf
  sosa/transfer(t)
  transfer(y)/mustafa
  abdülkadir/dogan
  novak/abdurrahim
  transfer(y)/atakan
  transfer(y)/hüseyin
  transfer(y)/serkan
  uğurcan/erce/arda
  +++ sağ bek (y), stoper (y)
  ----- kamil, pereira, campi, guilherme

  *********başakşehir*********
  2020/2021 sezonu
  crivelli/gulbrandsen/demba ba/muhammet
  j.fernandes/transfer(t)/mete kaan
  visca/transfer(t)
  aleksic/alican/soner
  irfan can/furkan/jojic
  mahmut/attamah
  aziz/cemali
  ponck/atabey
  epureanu/vieira
  caiçara/transfer(t)
  mert/volkan/muhammed
  +++ kanat (t), kanat (t), sağ bek (t), j.fernandes
  ----- robinho, elia, berkay, azubuike, g.inler, m.topal, uğur, skrtel, kerim

  2021/2022 sezonu
  crivelli/gulbrandsen/muhammet
  j.fernandes/transfer(t)/mete kaan
  visca/transfer(t)
  aleksic/alican
  irfan can/furkan
  mahmut/attamah
  aziz/cemali
  ponck/atabey
  transfer(y)/vieira
  caiçara/transfer(t)
  mert/muhammed
  +++ stoper (y)
  ----- demba ba, epureanu, jojic, volkan, soner, kerim
 • 2325
  galatasaray'ın önünü kesmek için falan konuşulmayan sınır. iyice fenerbahçe'nin semirdiği zamana döndü galatasaray taraftarı.

  bu sınırın iki sebebi var:

  1) taklacı menajerlerin lobisi.
  2) x bir takımın kopup gitmesini engellemek.

  bu 2005 - 2010 arası da fenerbahçe'nin başına bela olmuştu. "11 metin" sloganlarını kimse unutmuş olamaz. aziz yabancı sınırı kalksın diye her yolu denedi ama galatasaray ve beşiktaş'ın başını çektiği diğer kulüpler bunu engelledi. şu an da galatasaray önde olduğu için bu sınırın galatasaray'a zarar vereceği düşünülüyor. yani takımın kim olduğunun önemi yok. önemli olan sistemin kokuşmuşluğu.

  sonuç: fatih terim her zamanki gibi ülke futbolunun 75 adım ilerisinde. o yüzden sınırın gelip gelmemesi galatasaray'a koymaz.