• başakşehir'in elenmesinin ardından, elde edeceğimiz ekstra gelirler hakkında büyük bir bilgi kirliği var. aslında, bu tip konularda kulübün taraftarı bilgilendirmesi gerekiyor ama bu konuları anlayan/bilen, anlık takibini yapan kaç kişi var organizasyonun içerisinde, kim bilir...

  başakşehir'in elenmesinin parasal karşılığı, sağda solda uydurulduğu gibi 10-15m eurolar falan değil kesinlikle. tahmini olarak 3-3.5m euro civarı bir rakamdan söz edilebilir en fazla.

  cl'de 2019/20 sezonunda, geçen sezon olduğu gibi 4 ayrı kategoride ödül dağıtılıyor.

  para ödüllerinin ilki, katılan tüm takımlara verilen 15.25m euro. bunun için ayrılan 488m euro (toplam ödüllerin %25'i), gruplara kalma hakkını elde eden 32 takıma eşit olarak dağıtılıyor. eleme turlarında turnuva dışında kalmış bir takımın payını almak diye bir şey bu kategoride söz konusu değil.

  2. ödül, geçen sezon ilk kez uygulanan katsayı bonusu. burada toplamda 585m euroluk (toplam ödüllerin %30'u) bir rakam var, 32. sırada olan takım 1.108.000 euro ödüle hak kazanıyor. sıralamada her bir basamak 1.1m euro değerinde. yani, 32. takım 1.1m alırken, 31. sıradaki 2.2m euro, 30. sıradaki takım 3.3m euro diye gidiyor. 1. sırada olan takım -real madrid- 35.46m euro gibi bir pay alıyor bu havuzdan. burada kullanılan veri, takımların torba sıralamasını belirleyen 5 sezonluk katsayıdan farklı. son 10 yılı ve geçmiş şampiyonlukları içeren bambaşka bir sıralama bu.

  https://www.uefa.com/...s/revenue/index.html

  bu sezonki sıralamada, krasnodar'ın, olympiakos'u elemesine göre, sondan 10 ya da 11. olacağız. yani 11m ya da 12.1m ödüle hak kazanacağız. yine bu kategoride de, ön elemede elenen bir takımın payına çökmek gibi bir durum haliyle mümkün değil.

  3. kategori ödül, performans bonusları. yine toplamda 585m euroluk (toplam ödüllerin %30'u) bir rakam dağıtılıyor. grupta her galibiyet için yaklaşık 3m, beraberlikte 0.9m, gruptan çıkarsan da 9.5m euro ödüle hak kazanılıyor. ötesi de var elbette ama onlar bizi pek ilgilendirecek şeyler gibi gözükmüyor bir süre daha. (galibiyet primi normalde 2.7m euro ancak, berabere biten maçlarda dağıtılamayan 900bin euro toplanarak grup maçları sonrasında, galibiyet sayılarına göre takımlara paylaştırılıyor.)

  yine performans bonuslarında önceki 2 kategoride olduğu gibi, bir başka takımın payını almak diye bir şey teknik olarak olanaksız.

  4. ve son ödül, market pool adı verilen yayın gelirlerini paylaştırıldığı kategori ve başakşehir'in elenmesinin bize ekstra bir gelir yaratabileceği ilk ve tek alan burası. toplamda yaklaşık 292m euroluk (toplam ödüllerin%15'i) bir havuz var ve diğer kategorilere oranla çok daha karışık bir dağıtım yöntemi uygulanıyor. genelde, grup kuralarının çekileceği tarihlerde, bir önceki sezonun gelir dağılım tabloları yayınlanıyor ve net rakamları ancak burada görebiliyoruz. 18/19 sezonuna ait tablo henüz açıklanmadı mesela.

  19/20 sezonunda başakşehir'in elenmesinin getireceği artıyı bilmek, ancak 2020 yazında açıklanacak bu sezonun gelir dağılım tablosunu gördükten sonra mümkün. şu an için tahmini bazı hesaplamalar yapma şansımız var sadece.

  geçen sezonlarda, katsayı bonusu gibi bir uygulama yokken market pool yaklaşık %40'tan daha fazla bir paya sahipti. mesela, beşiktaş son 16'ya kaldığı sezonda 17m euro civarı bir gelir elde etti sadece bu kalemden. ancak toplam market pool 596m euro seviyesindeydi o yıl. diğer değişkenlerden bağımsız olarak aynı oranda (292m*0.0285)bir pay alacağımızı düşünürsek, bu yıl bu rakam 8-8.5m euro civarına denk geliyor ancak.

  ana hatlarıyla bu rakam, iki takımla katılım durumunda %55-%45 olarak paylaşılırken, tek takıma düşünce %90-%10 şeklinde paylaşılıyor. ön elemede herhangi bir aşamada elense bile %10 paya zaten hak kazanıyor diğer takım.

  özetle, başakşehir'in elenmesi ile bize kalacak ekstra ödül için, kabaca 8-8.5m euro civarındaki bir ödülün %35'inden (yaklaşık 3-3.5m euro civarı) söz edebiliriz en fazla, öyle 10m-15m euro gibi ekstra bir paranın başakşehir'in elenmesi ile gelmesi gibi bir durum akıl mantık dışı.
 • preliminary aşamasından gruplara kadar katılacak bir takım hariç tüm takımlar belli oldu. son katılım gösterecek takım 29 mayısta oynanacak chelsea-arsenal uefa avrupa ligi final maçı ile belirlenecek ki bu eşleşme bir yandan başakşehir kulübünü ve türkiye'den katılacak takımların katılım şeklini de etkiliyor:

  *eğer uefa avrupa ligini chelsea kazanırsa fransa 3.'sü olan lyon 3. ön eleme yerine gruplardan katılım sağlayacak. türkiye ve avusturya'yı ön elemede temsil edecek takımlar da (lask linz ve başakşehir) 2. ön eleme yerine 3. ön elemeden katılım gösterecek.

  *eğer uefa avrupa ligini arsenal kazanırsa, premier lig'te ilk 4'e girememesine rağmen kupa kazandığı için uefa şampiyonlar ligine katılım gösterecek ve katılım gösteren son takım olacak. şampiyonlar liginde ön eleme oynayan takımlar da kendi turunda oynayacak.

  şampiyonlar liginde 2. ön eleme turu ile 3. ön eleme turu arasında ise şöyle bir fark var:

  -eğer 2. ön eleme turunda bir takım elenirse uefa'da yoluna 3. ön eleme aşamasından devam edecek (yani gruba katılım için 2 tur oynayacak)

  -eğer 3. ön eleme turunda bir takım bu turda elenirse uefa'da yoluna grup aşamalarına direkt katılım göstererek devam edecek (geçen sene fenerbahçe'ye olduğu gibi)

  şimdi normal şartlar altında bir galatasaraylı elbette kasasına yayın gelirlerinden gelecek paranın tamamının girmesini isteyeceğinden başakşehir'in bir an önce elenmesini isteyecektir. yukarıdaki bilgiden sonra arsenal destekçisi çok olacaktır :)
  fakat benim düşüncem ise biraz farklı. eğer chelsea finali alırsa yukarıdaki bilgiye dayanarak başakşehir 3 kulvarda oynamayı garantileyecek ve o yaşlı kadronun 2 sene önce neler yaşadığını ve bu sene tek kulvarda nasıl rahat oynadığını görmüş olduk (bu avantajı kullanamamış olmaları bence çok çok büyük bir dangalaklık). kim ne derse desin o yaşlı ve bu sezondan mental olarak fazlasıyla hırpalanarak çıkan kadronun, 3 kulvarda nasıl can çekiştiğini görmek isterim doğrusu :)

  öte yandan bizi ilgilendiren durum ise direkt katılım gösterdiğimiz grup torbaları. galatasaray'ın son 5 sezonda avrupa'da performansı öylesine kötüydü ki 5-6 sene önce ilk 20 sırada olan takımımız şu an için 68. sırada bu hem beşiktaş'tan ve fenerbahçe'den daha altta olduğumuz anlamına geliyor hem de cl'ye katılacak birçok zayıf ülke takımından bile daha altta olduğumuz anlamına geliyor. öyle ki 3. torbadan yer alabilmek için aşağıdaki fotoğraftaki en az 6 takımın şampiyonlar ligi gruplarına katılım gösterememesi gerekiyor :(

  http://gss.gs/jzU.png

  bu takımlardan bazıları sadece şampiyonların olduğu düşük sıralamadaki ülkelerin arasında (champions path) iken bazısı da aralarında başakşehir'in de bulunduğu şampiyon olamamış üst sıra ülke takımları arasında (league path). yukarıda bahsettiğim ihtimal dahilinde bazı kişiler "biz daha üst torbada yer alalım" mantığında ise legaue path diye isimlendirilen yerden lask linz veya başakşehir'den birinin gruplara katılımını beklemek durumunda (bu kulvardan sadece 2 takım gelebiliyor bu arada). diğer 4 takımın geleceği yer olan "champions path" te celtic, kophenag, ajax gibi takımların elenmesini beklemek durumundayız. yani bu kadar yazdığım şeyi bir hiç uğruna yazmış olabilirim ancak fatih hocam'in da belirttiği gibi ihtimal dahilinde bir küçücük umut varsa onu kovalamalıyız.

  dolayısı ile başakşehir'in gruplara katılım gösterip gösterememesi iki durumda da bizim için win olabilir. ben elenip uefa gruplarına kalmaları taraftarıyım.
 • 2. ön eleme turlarıyla liglerin başlamasına kadar geçen temmuz-ağustos dönemine susuz çölde biten beyaz gül gibi gelmiştir. hastalıklı bir şekilde bu turları aşırı seviyor ve takip ediyorum. bi taraftan da galatasaray’ın % 0,0000001 lik 3. torba ihtimalini kovalıyorum

  31 temmuzdaki 2. ayak eşleşmelerinin de tamamlanmasıyla ayrıntılı bir yazı yazmayı planlıyorum hem o ufak ihtimali açıklama adına hem de bu turda göze çarpan bazı maçlar hakkında
 • dün geceki sonuçların ardından 2. ön eleme turları tamamlandı ve öncelerde yazdığım gibi gerçekten bu turları izlemeyi seviyorum. henüz ağustos ayına bile girmeden bazı takımların kıran kırana mücadelesini izledim ve niye türk takımlarının bu turlarda bu kadar başarısız olduğunu daha iyi anladım. bir yandan oynanan ve gelecek eşleşmeleri diğer yandan da daha önce belirttiğim gibi galatasaray'ın oldukça düşük olan 3. torba ihtimalini masaya yatıracağım.

  öncelikle bu turdaki bazı eşleşme sonuçları ve gelecek eşleşmeler galatasaray'ın şansını bir nebze de olsa arttırdı. zira bate borisov, psv, plzen, ludogorest gibi takım sıralamasında üzerimizde yer alan takımlar elendi

  özellikle rosenborg'un bate'yi elemesi, basel'in psv'yi elemesi geçtiğimiz turun büyük sürprizleriydi. deplasman golünün büyük avantajını kullandı her iki takım da. apoel'in sutjeska'yı ve zagreb'in tblisi'yi elediği maçlarda eski topçularımız joan emmanuel culio nun ve izet hajrovic in takımları turu geçen taraflar oldu. diğer bir eski topçumuz armindo tue na bangna brumanın takımı psv ise basel'e elendi. iki maçta da gol attı üstelik, psv bence çok daha iyi takım görünümündeydi ama dediğim gibi evlerinde yedikleri 2 gol işlerini çok bozdu. dikkatimi çeken başka oyuncular ise apoel takımıdaki andrija pavlovic , zagreb takımındaki arijan ademi ve basel takımındaki eray ervin cömert. bu son bahsettiğim çocuk isviçre'nin alt yaş kategorilerinde oynamış hep ancak türk milli takımı için zorlanabilir mi bilmiyorum. çok potansiyelli bir oyuncu, stoper mevkii. galatasray da takibine almış herhalde zamanında ama sonuç alamadılar sanırsam. sonraki turlarda ise cluj takımını celtic karşısında desteklerken zagreb takımının ferencvaros karşısında elenmesini bekleyeceğiz çünkü celtic ve zagreb yine takım sıralamasında üstümüzde yer alan takımlar.

  sonraki turlarda da önümüzdeki en az 4-5 takımın daha elenmesini sağlayabilecek eşleşmeler meydana geldi:

  champions path

  cluj - celtic
  apoel - karabağ
  paok - ajax
  dinamo zagreb - ferencvaros
  kızıl yıldız - kophenag
  maribor - rosenborg

  league path

  başakşehir - olympiakos
  krasnodar - porto
  club brugge - dynamo kiev
  basel - lask linz

  özellikle her ne kadar galatasaray taraftarı istemese de league path yolundaki başakşehir ve lask'ın gruplara kalabilmesi bizim 3. torba itimalimizi bir haylı yükseltecek. bu iki takımdan birisi olur da gruplara kalırsa diğer taraftan celtic, ajax, paok, apoel, young boys, zagreb, kophenag takımlarının hepsinin elenmesini bekleyeceğiz (young boys bir sonraki turda boy gösterecek) eğer hem lask linz hem de başak şehir gruplara kalırsa saydığım 7 takımdan 6 sının elenmesini bekleyeceğiz ki önümüzdeki 2 turdaki olmuş ve olası eşleşmeler bu şansı bir hayli yükseltiyor.

  velhasıl evet daha önce belirttiğim gibi çok çok küçük bir htimal ve bu ihtimali açıklayabilmek için kendimi fazla sıktım :d fakat galatasaray'ın olduğu yerde de en ufak ihtimal kovalanır.

  gelecek turlarda görüşmek üzere
 • an itibariyle kura çekiminin ilk 2 torbası ajax hariç kesinleşmiş sezon.

  1.torba |

  liverpool
  chelsea
  barcelona
  man.city
  juventus
  bayern münih
  psg
  zenit

  2. torba |

  real madrid
  atletico madrid
  tottenham
  dortmund
  napoli
  shakhtar donetsk
  ajax (apoel'i eleyeceği varsayılmıştır)
  benfica

  porto, celtic, kopenhag ve d.kiev'in elenmesiyle hatlar biraz karıştı. torbalar arası geçişler şöyle :

  benfica 3 --> 2
  zagreb 4 --> 3 (rosenborg ile playoff oynayacak)
  l.moskova 4---> 3

  bu 16 takım arasında üstüne çıkabileceğimiz takım maalesef yok. ajax, benfica, shakhtar dışındaki 13 takım için hayal kurmaya bile gerek yok zaten. bahsettiğim 3'lü için ise daha çok fırın ekmek yememiz lazım. umarım yanılırım ve yapılmakta geç kalınmış transfer hamlelerinin yapılmasıyla farklı şeyler konuşuyor oluruz.

  not : 3. torbadan da bu seviye bir takım* çekme ihtimalimiz hiç de az değil.

  edit : 3. torbanım durumunu merak edenler için :

  8 takımın 6'sı garanti(ajax elenmeyecek diye varsayıyoruz) :

  lyon
  leverkusen
  salzburg
  valencia
  inter
  krasnodar/oly eşleşmesinin galibi

  kalan 2 boşluk için :

  zagreb turu geçerse kesin olarak 3'de.

  l. moskova %99 3'de.

  bizim 3.torba şansımız yok.
 • çok çok büyük sürpriz olmadığı takdirde 4. torbadan katılacağımız sezon.

  öncelikle durum tespiti yapalım. 21 mayıs 19 tarihinde grup aşamasını garantileyen en kötü puanlı takımlar şunlar, yani bizden kötü puana sahip iki takım var.

  galatasaray 22.500
  rb leipzig 22.000
  lille 11.699

  3. torbaya kaymamız için gerçekleşmesi gereken şey ise, daha gelecek olan takımlardan 6 tanesinin bizden daha kötü puana sahip olmaları.

  bu nasıl olabilir?

  1- serie a
  italya'da son hafta maçları oynanacak. atalanta, inter, milan ve roma aralarında 2 sırayı paylaşacaklar. bu takımlar arasından atalanta ve milan bizden kötü puana sahip. yani inter'in evinde empoli'ye yenilmesi, atalanta ve milan'ın da kazanması bize 2 sıra kazandıracaktır.

  2- lig yolu elemeleri
  11 takım arasından 2 takım grup aşaması bileti için oynayacak. bu takımlar arasında bizden kötü puana sahip olan da zaten sadece 2 takım var. lask linz ve istanbul başakşehir. ikisi de 2. ön elemede başlayıp 3 tane eleme geçmesi gerekecek.
  muhtemel rakipleri de şunlar: porto, kiev, lyon, basel, olympiakos, brügge, eindhoven, krasnodar/lokomotif ve plzen. yani baya baya mucize lazım burada.
  ama olur da bunların ikisi tüm devleri yıkıp geçerse buradan da 2 sıra kazanıyoruz.

  3- şampiyonlar yolu elemeleri
  buradan 4 grup aşaması bileti elde edilecek. burada takılmasını beklememiz gereken takımlar şunlar:
  ajax, kopenhagen, paok, dinamo zagreb, celtic, apoel, bate borisov, ludogorets, astana ve young boys

  bu yukarıdaki takımlardan kaç tanesi elenirse kardır 3. torba yolunda. bunları elemeleri için ümidimiz olan takımlar ise şunlar:
  slavia prag, karabağ, kızılyıldız, sheriff tiraspol, rosenborg, hjk helsinki, cluj fln işte...

  yukarıda saydığım 3 kategoriden tam 6 takımın altımıza yerleşmesi gerekiyor 3. torbaya girmek için.
 • mevcut futbol görüşüyle averaj takımı olacağımız sezondur. aslında çareler az çok belli ama çok geç artık. bu saatten sonra 2'şer tane bek ve orta saha alamayacağımıza göre çok bir beklenti içinde olmamak lazım.

  herkes falcao ismine nasıl bu kadar kapıldı anlamadım. tabi ki adam marka ama, oyunumuzdaki temel problem bek ve orta sahalarımızla alakalıydı. forvet de o kadar da devasa sorunumuz yoktu. eren bile geçen sezonun ilk yarısında 7 gol atmıştı. beğenmediğimiz diagne ise 10 tane. hasılı kelam atıyorum sorloth profilinde birini bile bulsak yeterliydi. ancak falcao isminde o kadar çok enerji ve zaman kaybettik ki esas problemlerimizi bir anda unuttuk. leipzig'e yenildiğimiz gün bile bize net bir tokatti. yine uyanamadık. augsburg tokadı geçtim ucan tekme attı yine uyanmadık. yalandan gelen bordeaux ve pana galibiyetleri zaten kör olan gözlerimizi iyice kapattı. şimdi ligin başlamasına 4 gün kaldı ve fiorentina bize, sizin avrupada işiniz yok dedi. ve biz hala falcao'yu bekliyoruz.
 • her maça avrupa fatihi nidalarıyla , iyi oyun izlettirmek amacıyla oynamamamız gereken sezon .her sene bu gazla başlıyoruz , dengesiz oyunlar ortaya koyuyoruz.deplasmanda ev sahibi favoridir bu ligde , kabullen ona göre oyna .oyunu geride kabullen kontra ara, takım halinde çıkma. puanlarla dön.
 • düşük bir ihtimal de olsa hala 3. torbaya kayabilme umudunu taşıdığım turnuva.

  lig yolundan verilecek iki bilet için yarışan takımlar:
  porto
  dinamo kiev
  fc basel
  olympiakos
  club brugge
  krasnodar
  ------------------
  başakşehir
  lask linz

  bu takımlar arasından puan olarak altımızda olan takımlar başakşehir ve linz.
  3. turdaki eşleşmeler şu şekilde:

  club brugge - dynamo kiev
  krasnodar - porto
  başakşehir - olympiakos
  fc basel - linz

  bu aşamada başakşehir'in olympiakos'u, linz'in de basel'i elemesini beklemeliyiz. fakat bununla bitmiyor maalesef. bu iki takım 3. eleme turunu geçse dahi, bir sonraki turda büyük ihtimalle dinamo kiev ve porto'yla karşılaşacaklar.

  şampiyonluk yolundan verilecek dört bilet için yarışacak takımlar:
  ajax
  celtic
  kopenhagen
  paok
  dinamo zagreb
  bate
  apoel
  young boys
  ------------------
  slavia prag
  cluj
  karabağ
  ferencvaros
  kızılyıldız
  maribor

  bu takımlar arasından puan olarak altımızda olan takımlar slavia prag, cluj, karabağ, ferencvaros, kızılyıldız ve maribor.
  3. turdaki eşleşmeler şu şekilde:

  cluj - celtic
  apoel - karabağ
  paok - ajax
  zagreb - ferencvaros
  kizilyildiz - kopenhagen
  maribor - rosenborg

  bu aşamada güzel olan paok ve ajax arasından bir takımın kesinlikle elenecek olması. diğer eşleşmelerde kazanmasını dilememiz gereken takımları gbkz ile işaretledim.
 • play-off eşleşmeleri ve kulüp puanları şu şekilde:

  galatasaray'ın puanı 22.500

  dinamo zagreb (29.500) - rosenborg (11.500): rosenborg turlarsa bizim altımızda yer alacak.
  cfr cluj (3.500) - slavia prag (21.500): kim turlarsa turlasın altımızda.
  bsc young boys (27.500) - kızılyıldız (16.750): kızılyıldız turlarsa altımızda.
  apoel (25.500) - ajax (70.500): ikisi de üstümüzde. ayrıca ajax turlarsa 2. torbada yer alacak.
  lask linz (6.250) - club brugge (39.500): lask linz turlarsa altımızda.
  olympiakos (44.000) - krasnodar (34.500): ikisi de üstümüzde.

  ayrıca direkt katılanlar arasında altımızda yer alan rb leipzig (22.000), atalanta (14.945) ve lille (11.699) var.

  rosenborg, kızılyıldız ve lask linz turlasa bile altımıza en fazla 7 takım alabiliyoruz ve 4. torbadan çıkamıyoruz.

  edit: ayrıca geçen senenin şampiyonlar liginde* 4. torbada yer alıp gruptan çıkabilen takım yok.
 • 3. torbaya kayabilmemiz için aşağıdaki durumların 5 tanesinin gerçekleşmesi lazım.

  - dinamo zagreb/ferencvaros - maribor/rosenborg (dinamo zagreb elenmeli)
  - cluj/celtic - slavia prag (celtic elenmeli)
  - young boys - kızılyıldız/kopenhagen (kızılyıldız ikisini de elemeli)
  - apoel/karabağ - paok/ajax (karabağ ikisini de elemeli)
  - basel/linz - brugge/kiev (linz ikisini de elemeli)
  - başakşehir/olympiakos - krasnodar/porto (başakşehir ikisini de elemeli)

  bir tane kurban verebiliriz, o da maddi durumlardan dolayı başakşehir olabilir.
 • (bkz: #2676244) şu entry'ye güncelleme olarak yazıyorum.

  31 mayıs 2019 tarihinde grup aşamasını garantileyen en kötü puana sahip olan takımlar şunlar:

  galatasaray 22.500
  rb leipzig 22.000
  atalanta bergamo 14.945
  osc lille 11.699

  italya'dan son iki sırayı atalanta ve inter elde etti. inter yerine ac milan gelmiş olsaydı bir sıra daha kazanacaktık, nasip değilmiş. bu şekilde sondan 4. sıradayız. yani eleme yolundan bizden kötü puana sahip olan 5 takım gelmesi lazım 3. torbaya geçebilmemiz için.

  1- lig yolu elemeleri
  geçen hafta da belirttiğimiz gibi burada yarışa katılacak 10 takımın arasından sadece lask linz bizden kötü. bu takımın diğer 8 takım arasından sıyrılmasını beklemeliyiz.
  kalan rakipleri tekrar belirtelim: olympiakos, fc brügge ve fc krasnodar.

  2- şampiyonlar yolu elemeleri
  4 bilet elde edilecek bu yoldan. şu takımların elenmesini beklemeliyiz:
  ajax, young boys, dinamo zagreb ve apoel

  torbalar şu şekilde oluşuyor.

  1. torba
  liverpool
  chelsea
  barcelona
  manchester city
  juventus
  bayern münchen
  paris saint germain
  zenit

  2. torba
  real madrid
  atletico madrid
  borussia dortmund
  napoli
  shakhtar donesk
  tottenham hotspur
  ajax
  benfica

  3. torba
  olympique lyon
  bayer leverkusen
  fc salzburg
  olympiakos
  brugge
  fc valencia
  internazionale
  dinamo zagreb

  4. torba
  lokomotif moskova
  young boys
  genk
  galatasaray
  rb leipzig
  slavia prag
  atalanta
  lille

  allah yardımcımız olsun...

  edit: el ve cl finali sonucu güncellendi.
  edit: elemeler güncellendi.
 • kura çekiminde diğer torba takımlar için, rb leipzig ile birlikte 4. torbadan istenmeyen takım olacağımız sezon. onun sebebi de ali sami yen cehennemi. avrupa'nın en zor deplasmanlarından birisi olmamız. gününde olduğumuzda yenemeyeceğimiz takım olmaması.

  yalnız 2018-2019'daki kura şansı bir daha denk gelmez. kuradan ve kurulacak olan kadrodan sonra yorumlamak daha doğru olacaktır ama hiç uçup kaçmaya gerek yok. kendimizi dev aynasında görmenin lüzumu da yok.

  sadece uefa ve yayın gelirlerinden 35-40 m euro minumum kazanç elde edeceğimiz yer.

  burası vitrin. marcao-luyindama gibi isimlerin piyasasını arttıracağı yer.

  maç maç gidip puanları aldıkça hedef koymak daha doğru olacaktır. her puanın önemi var.

  cenk tosun burada yaptığı piyasa ile 22 m euroya satıldı.

  marcao ve luyindama'yı yeni gelecek genç isimleri(?!) burada parlatıp satabilirsek, düzenli bir sistemin ilk ayağını oluşturabiliriz.

  hem yerel ligde şampiyon olmak hem de düzenli şampiyonlar ligi takımı olmak, ekonomik düzelme için olmazsa olmazımız. doğru isimlerin transferi ile de gelecek bonservis gelirleri, kurmaya çalıştığımız yeni modele katkı verecektir.

  tabii ki 3 yılı kalan ffp anlaşmamızı da unutmayalım.

  açıkçası hedefleri, beklentileri düşük tutmakta fayda var. en azından birkaç sene.

  bu yıl için son 16 efsane olur.
 • grubumuza 1 süpürücü (liverpool, manchester city, barcelona, psg vb. ) gelmesini diliyorum. zaten bu takımlar büyük sürpriz olmadığı sürece 5-6 galibiyet alıp çıkıyorlar. kritik nokta 2. torbadan real madrid vs çekmememiz. bu gerçekleşmediği sürece ciddi anlamda gruptan çıkma şansımız var kanaatimce.

  onun dışında hazırlık maçlarında seçtiğimiz rakipler olsun, transfer ettiğimiz ( babel, seri, mor) ve listemizde olan (falcao, bakayoko) oyuncular olsun bence her zamankinden çok önemsiyoruz bu sefer. benim umudum var ve gerçekten bir şeyler yapabileceğimize inanıyorum.
 • biraz pollyanacılık olacak fakat bizim için gayet iyi geçeceğini düşündüğüm sezon. fena bir kadromuz yok, bir altı numara gelirse bu kadro tamamlanır, falcao da pasta üzerindeki çilek olur. 11 ağustos 2019 fiorentina galatasaray maçına gerektiğinden fazla önem gösterdik bence. nihayetinde çok taktik çalışmaların yapılacağı bir aralık yoktu takım için. ekim'e kadar nispeten hazır olacağımız düşünüyorum, ligde de üst üste galibiyetler alırsak iyice moralleniriz. umarım bu dediklerim hayal olarak kalmaz, ben artık avrupa'da korkulan olmaya geri dönmek istiyorum.
 • torbalar ve gelecek takımlar aşağı yukarı belli olmaya başladı.

  1. torbadan yine rus takımı zenit'i çekmek isteyeceğiz ama malesef geçen seneki şansın bu sefer yanımızda olacağını zannetmiyorum. zenit dışındaki takımların hepsi bizi içeride dışarıda yenecek güçteler malesef, kimi alırsak alalım bunu değiştiremeyiz. ha bazılarından içeride 1 puan kotarabiliriz belki. ama o kadar.

  2. torbadan ajax, shakhtar ve benfica dişimize göre, diğerleri zor. bunlardan birini mutlaka çekmeliyiz.

  3. torbadan inter gelmesin. valencia da gelmesin. diğerleri dişimize göre.

  geçen sene* çok ballı bir kura çektik ama takımda defolar vardı, forvet ve stoper transferi yapılmamıştı. yine de 4 puanla 3. olmaktan daha iyisini yapabilirdik ama sakatlıklar ve cezalar da peşimizi bırakmadı. lokomotiv moskova maçları hariç hiçbir maça as kadromuzla çıkamadık.

  bu sene takımda defolar olmamalı. falcao ve 6 numara gelirse ve rotasyonda kullanacağımız stoper ve forvet transferleri yapılırsa, geçen seneki kadrodan daha iyi olacağımız ve daha iyi mücadele edeceğimiz aşikar. hatta biraz kura şansıyla çıkarız bile. 3. olsak bile avrupa liginde geçen seneden daha ileri gidebiliriz.

  yeter artık bu sene biraz puan toplayalım. sıkıldım galatasaray'ı hep 4. torbada görmekten.
 • atatürk olimpiyat stadı'nın final maçına ev sahipliği yapacağı sezondur.

  ayrıca türkiye süper ligi 2018/19 sezonu şampiyonunun direk grup aşamasına katılma hakkının bulunduğu, lig ikincisinin ise 2. ön eleme turundan başlayıp grup aşamasına katılmak için 3 eleme turunu geçmek zorunda olduğu sezondur.

  4 mart 2019, yani entry tarihi itibariyle ön elemede karşılaşacak takımlar ise şunlar:

  2. ön eleme turu 3 eşleşme olacak:
  seribaşı: ajax, fc basel, olympiakos
  seribaşı değil: viktoria plzen, galatasaray, lask linz

  3. ön eleme turunda önceki turdan gelecek olan 3 takıma eklenecek takımlar:
  olympique lyon, cska moskova, fc porto, dynamo kiev, fc brugge

  daha sonra 3. ön elemede oluşan 4 karşılaşmanın galipleri aralarında play off turunu oynayıp 2 takımı grup aşamasına gönderecekler.

  güncel durum devam eder de ligi 2. bitirirsek bütün bu turlara seri başı olmadan katılıyoruz.