• 53
  başakşehir'in elenmesinin ardından, elde edeceğimiz ekstra gelirler hakkında büyük bir bilgi kirliği var. aslında, bu tip konularda kulübün taraftarı bilgilendirmesi gerekiyor ama bu konuları anlayan/bilen, anlık takibini yapan kaç kişi var organizasyonun içerisinde, kim bilir...

  başakşehir'in elenmesinin parasal karşılığı, sağda solda uydurulduğu gibi 10-15m eurolar falan değil kesinlikle. tahmini olarak 3-3.5m euro civarı bir rakamdan söz edilebilir en fazla.

  cl'de 2019/20 sezonunda, geçen sezon olduğu gibi 4 ayrı kategoride ödül dağıtılıyor.

  para ödüllerinin ilki, katılan tüm takımlara verilen 15.25m euro. bunun için ayrılan 488m euro (toplam ödüllerin %25'i), gruplara kalma hakkını elde eden 32 takıma eşit olarak dağıtılıyor. eleme turlarında turnuva dışında kalmış bir takımın payını almak diye bir şey bu kategoride söz konusu değil.

  2. ödül, geçen sezon ilk kez uygulanan katsayı bonusu. burada toplamda 585m euroluk (toplam ödüllerin %30'u) bir rakam var, 32. sırada olan takım 1.108.000 euro ödüle hak kazanıyor. sıralamada her bir basamak 1.1m euro değerinde. yani, 32. takım 1.1m alırken, 31. sıradaki 2.2m euro, 30. sıradaki takım 3.3m euro diye gidiyor. 1. sırada olan takım -real madrid- 35.46m euro gibi bir pay alıyor bu havuzdan. burada kullanılan veri, takımların torba sıralamasını belirleyen 5 sezonluk katsayıdan farklı. son 10 yılı ve geçmiş şampiyonlukları içeren bambaşka bir sıralama bu.

  https://www.uefa.com/...s/revenue/index.html

  bu sezonki sıralamada, krasnodar'ın, olympiakos'u elemesine göre, sondan 10 ya da 11. olacağız. yani 11m ya da 12.1m ödüle hak kazanacağız. yine bu kategoride de, ön elemede elenen bir takımın payına çökmek gibi bir durum haliyle mümkün değil.

  3. kategori ödül, performans bonusları. yine toplamda 585m euroluk (toplam ödüllerin %30'u) bir rakam dağıtılıyor. grupta her galibiyet için yaklaşık 3m, beraberlikte 0.9m, gruptan çıkarsan da 9.5m euro ödüle hak kazanılıyor. ötesi de var elbette ama onlar bizi pek ilgilendirecek şeyler gibi gözükmüyor bir süre daha. (galibiyet primi normalde 2.7m euro ancak, berabere biten maçlarda dağıtılamayan 900bin euro toplanarak grup maçları sonrasında, galibiyet sayılarına göre takımlara paylaştırılıyor.)

  yine performans bonuslarında önceki 2 kategoride olduğu gibi, bir başka takımın payını almak diye bir şey teknik olarak olanaksız.

  4. ve son ödül, market pool adı verilen yayın gelirlerini paylaştırıldığı kategori ve başakşehir'in elenmesinin bize ekstra bir gelir yaratabileceği ilk ve tek alan burası. toplamda yaklaşık 292m euroluk (toplam ödüllerin%15'i) bir havuz var ve diğer kategorilere oranla çok daha karışık bir dağıtım yöntemi uygulanıyor. genelde, grup kuralarının çekileceği tarihlerde, bir önceki sezonun gelir dağılım tabloları yayınlanıyor ve net rakamları ancak burada görebiliyoruz. 18/19 sezonuna ait tablo henüz açıklanmadı mesela.

  19/20 sezonunda başakşehir'in elenmesinin getireceği artıyı bilmek, ancak 2020 yazında açıklanacak bu sezonun gelir dağılım tablosunu gördükten sonra mümkün. şu an için tahmini bazı hesaplamalar yapma şansımız var sadece.

  geçen sezonlarda, katsayı bonusu gibi bir uygulama yokken market pool yaklaşık %40'tan daha fazla bir paya sahipti. mesela, beşiktaş son 16'ya kaldığı sezonda 17m euro civarı bir gelir elde etti sadece bu kalemden. ancak toplam market pool 596m euro seviyesindeydi o yıl. diğer değişkenlerden bağımsız olarak aynı oranda (292m*0.0285)bir pay alacağımızı düşünürsek, bu yıl bu rakam 8-8.5m euro civarına denk geliyor ancak.

  ana hatlarıyla bu rakam, iki takımla katılım durumunda %55-%45 olarak paylaşılırken, tek takıma düşünce %90-%10 şeklinde paylaşılıyor. ön elemede herhangi bir aşamada elense bile %10 paya zaten hak kazanıyor diğer takım.

  özetle, başakşehir'in elenmesi ile bize kalacak ekstra ödül için, kabaca 8-8.5m euro civarındaki bir ödülün %35'inden (yaklaşık 3-3.5m euro civarı) söz edebiliriz en fazla, öyle 10m-15m euro gibi ekstra bir paranın başakşehir'in elenmesi ile gelmesi gibi bir durum akıl mantık dışı.