• preliminary aşamasından gruplara kadar katılacak bir takım hariç tüm takımlar belli oldu. son katılım gösterecek takım 29 mayısta oynanacak chelsea-arsenal uefa avrupa ligi final maçı ile belirlenecek ki bu eşleşme bir yandan başakşehir kulübünü ve türkiye'den katılacak takımların katılım şeklini de etkiliyor:

  *eğer uefa avrupa ligini chelsea kazanırsa fransa 3.'sü olan lyon 3. ön eleme yerine gruplardan katılım sağlayacak. türkiye ve avusturya'yı ön elemede temsil edecek takımlar da (lask linz ve başakşehir) 2. ön eleme yerine 3. ön elemeden katılım gösterecek.

  *eğer uefa avrupa ligini arsenal kazanırsa, premier lig'te ilk 4'e girememesine rağmen kupa kazandığı için uefa şampiyonlar ligine katılım gösterecek ve katılım gösteren son takım olacak. şampiyonlar liginde ön eleme oynayan takımlar da kendi turunda oynayacak.

  şampiyonlar liginde 2. ön eleme turu ile 3. ön eleme turu arasında ise şöyle bir fark var:

  -eğer 2. ön eleme turunda bir takım elenirse uefa'da yoluna 3. ön eleme aşamasından devam edecek (yani gruba katılım için 2 tur oynayacak)

  -eğer 3. ön eleme turunda bir takım bu turda elenirse uefa'da yoluna grup aşamalarına direkt katılım göstererek devam edecek (geçen sene fenerbahçe'ye olduğu gibi)

  şimdi normal şartlar altında bir galatasaraylı elbette kasasına yayın gelirlerinden gelecek paranın tamamının girmesini isteyeceğinden başakşehir'in bir an önce elenmesini isteyecektir. yukarıdaki bilgiden sonra arsenal destekçisi çok olacaktır :)
  fakat benim düşüncem ise biraz farklı. eğer chelsea finali alırsa yukarıdaki bilgiye dayanarak başakşehir 3 kulvarda oynamayı garantileyecek ve o yaşlı kadronun 2 sene önce neler yaşadığını ve bu sene tek kulvarda nasıl rahat oynadığını görmüş olduk (bu avantajı kullanamamış olmaları bence çok çok büyük bir dangalaklık). kim ne derse desin o yaşlı ve bu sezondan mental olarak fazlasıyla hırpalanarak çıkan kadronun, 3 kulvarda nasıl can çekiştiğini görmek isterim doğrusu :)

  öte yandan bizi ilgilendiren durum ise direkt katılım gösterdiğimiz grup torbaları. galatasaray'ın son 5 sezonda avrupa'da performansı öylesine kötüydü ki 5-6 sene önce ilk 20 sırada olan takımımız şu an için 68. sırada bu hem beşiktaş'tan ve fenerbahçe'den daha altta olduğumuz anlamına geliyor hem de cl'ye katılacak birçok zayıf ülke takımından bile daha altta olduğumuz anlamına geliyor. öyle ki 3. torbadan yer alabilmek için aşağıdaki fotoğraftaki en az 6 takımın şampiyonlar ligi gruplarına katılım gösterememesi gerekiyor :(

  http://gss.gs/jzU.png

  bu takımlardan bazıları sadece şampiyonların olduğu düşük sıralamadaki ülkelerin arasında (champions path) iken bazısı da aralarında başakşehir'in de bulunduğu şampiyon olamamış üst sıra ülke takımları arasında (league path). yukarıda bahsettiğim ihtimal dahilinde bazı kişiler "biz daha üst torbada yer alalım" mantığında ise legaue path diye isimlendirilen yerden lask linz veya başakşehir'den birinin gruplara katılımını beklemek durumunda (bu kulvardan sadece 2 takım gelebiliyor bu arada). diğer 4 takımın geleceği yer olan "champions path" te celtic, kophenag, ajax gibi takımların elenmesini beklemek durumundayız. yani bu kadar yazdığım şeyi bir hiç uğruna yazmış olabilirim ancak fatih hocam'in da belirttiği gibi ihtimal dahilinde bir küçücük umut varsa onu kovalamalıyız.

  dolayısı ile başakşehir'in gruplara katılım gösterip gösterememesi iki durumda da bizim için win olabilir. ben elenip uefa gruplarına kalmaları taraftarıyım.
 • başakşehir'in elenmesinin ardından, elde edeceğimiz ekstra gelirler hakkında büyük bir bilgi kirliği var. aslında, bu tip konularda kulübün taraftarı bilgilendirmesi gerekiyor ama bu konuları anlayan/bilen, anlık takibini yapan kaç kişi var organizasyonun içerisinde, kim bilir...

  başakşehir'in elenmesinin parasal karşılığı, sağda solda uydurulduğu gibi 10-15m eurolar falan değil kesinlikle. tahmini olarak 3-3.5m euro civarı bir rakamdan söz edilebilir en fazla.

  cl'de 2019/20 sezonunda, geçen sezon olduğu gibi 4 ayrı kategoride ödül dağıtılıyor.

  para ödüllerinin ilki, katılan tüm takımlara verilen 15.25m euro. bunun için ayrılan 488m euro (toplam ödüllerin %25'i), gruplara kalma hakkını elde eden 32 takıma eşit olarak dağıtılıyor. eleme turlarında turnuva dışında kalmış bir takımın payını almak diye bir şey bu kategoride söz konusu değil.

  2. ödül, geçen sezon ilk kez uygulanan katsayı bonusu. burada toplamda 585m euroluk (toplam ödüllerin %30'u) bir rakam var, 32. sırada olan takım 1.108.000 euro ödüle hak kazanıyor. sıralamada her bir basamak 1.1m euro değerinde. yani, 32. takım 1.1m alırken, 31. sıradaki 2.2m euro, 30. sıradaki takım 3.3m euro diye gidiyor. 1. sırada olan takım -real madrid- 35.46m euro gibi bir pay alıyor bu havuzdan. burada kullanılan veri, takımların torba sıralamasını belirleyen 5 sezonluk katsayıdan farklı. son 10 yılı ve geçmiş şampiyonlukları içeren bambaşka bir sıralama bu.

  https://www.uefa.com/...s/revenue/index.html

  bu sezonki sıralamada, krasnodar'ın, olympiakos'u elemesine göre, sondan 10 ya da 11. olacağız. yani 11m ya da 12.1m ödüle hak kazanacağız. yine bu kategoride de, ön elemede elenen bir takımın payına çökmek gibi bir durum haliyle mümkün değil.

  3. kategori ödül, performans bonusları. yine toplamda 585m euroluk (toplam ödüllerin %30'u) bir rakam dağıtılıyor. grupta her galibiyet için yaklaşık 3m, beraberlikte 0.9m, gruptan çıkarsan da 9.5m euro ödüle hak kazanılıyor. ötesi de var elbette ama onlar bizi pek ilgilendirecek şeyler gibi gözükmüyor bir süre daha. (galibiyet primi normalde 2.7m euro ancak, berabere biten maçlarda dağıtılamayan 900bin euro toplanarak grup maçları sonrasında, galibiyet sayılarına göre takımlara paylaştırılıyor.)

  yine performans bonuslarında önceki 2 kategoride olduğu gibi, bir başka takımın payını almak diye bir şey teknik olarak olanaksız.

  4. ve son ödül, market pool adı verilen yayın gelirlerini paylaştırıldığı kategori ve başakşehir'in elenmesinin bize ekstra bir gelir yaratabileceği ilk ve tek alan burası. toplamda yaklaşık 292m euroluk (toplam ödüllerin%15'i) bir havuz var ve diğer kategorilere oranla çok daha karışık bir dağıtım yöntemi uygulanıyor. genelde, grup kuralarının çekileceği tarihlerde, bir önceki sezonun gelir dağılım tabloları yayınlanıyor ve net rakamları ancak burada görebiliyoruz. 18/19 sezonuna ait tablo henüz açıklanmadı mesela.

  19/20 sezonunda başakşehir'in elenmesinin getireceği artıyı bilmek, ancak 2020 yazında açıklanacak bu sezonun gelir dağılım tablosunu gördükten sonra mümkün. şu an için tahmini bazı hesaplamalar yapma şansımız var sadece.

  geçen sezonlarda, katsayı bonusu gibi bir uygulama yokken market pool yaklaşık %40'tan daha fazla bir paya sahipti. mesela, beşiktaş son 16'ya kaldığı sezonda 17m euro civarı bir gelir elde etti sadece bu kalemden. ancak toplam market pool 596m euro seviyesindeydi o yıl. diğer değişkenlerden bağımsız olarak aynı oranda (292m*0.0285)bir pay alacağımızı düşünürsek, bu yıl bu rakam 8-8.5m euro civarına denk geliyor ancak.

  ana hatlarıyla bu rakam, iki takımla katılım durumunda %55-%45 olarak paylaşılırken, tek takıma düşünce %90-%10 şeklinde paylaşılıyor. ön elemede herhangi bir aşamada elense bile %10 paya zaten hak kazanıyor diğer takım.

  özetle, başakşehir'in elenmesi ile bize kalacak ekstra ödül için, kabaca 8-8.5m euro civarındaki bir ödülün %35'inden (yaklaşık 3-3.5m euro civarı) söz edebiliriz en fazla, öyle 10m-15m euro gibi ekstra bir paranın başakşehir'in elenmesi ile gelmesi gibi bir durum akıl mantık dışı.