• 17
  preliminary aşamasından gruplara kadar katılacak bir takım hariç tüm takımlar belli oldu. son katılım gösterecek takım 29 mayısta oynanacak chelsea-arsenal uefa avrupa ligi final maçı ile belirlenecek ki bu eşleşme bir yandan başakşehir kulübünü ve türkiye'den katılacak takımların katılım şeklini de etkiliyor:

  *eğer uefa avrupa ligini chelsea kazanırsa fransa 3.'sü olan lyon 3. ön eleme yerine gruplardan katılım sağlayacak. türkiye ve avusturya'yı ön elemede temsil edecek takımlar da (lask linz ve başakşehir) 2. ön eleme yerine 3. ön elemeden katılım gösterecek.

  *eğer uefa avrupa ligini arsenal kazanırsa, premier lig'te ilk 4'e girememesine rağmen kupa kazandığı için uefa şampiyonlar ligine katılım gösterecek ve katılım gösteren son takım olacak. şampiyonlar liginde ön eleme oynayan takımlar da kendi turunda oynayacak.

  şampiyonlar liginde 2. ön eleme turu ile 3. ön eleme turu arasında ise şöyle bir fark var:

  -eğer 2. ön eleme turunda bir takım elenirse uefa'da yoluna 3. ön eleme aşamasından devam edecek (yani gruba katılım için 2 tur oynayacak)

  -eğer 3. ön eleme turunda bir takım bu turda elenirse uefa'da yoluna grup aşamalarına direkt katılım göstererek devam edecek (geçen sene fenerbahçe'ye olduğu gibi)

  şimdi normal şartlar altında bir galatasaraylı elbette kasasına yayın gelirlerinden gelecek paranın tamamının girmesini isteyeceğinden başakşehir'in bir an önce elenmesini isteyecektir. yukarıdaki bilgiden sonra arsenal destekçisi çok olacaktır :)
  fakat benim düşüncem ise biraz farklı. eğer chelsea finali alırsa yukarıdaki bilgiye dayanarak başakşehir 3 kulvarda oynamayı garantileyecek ve o yaşlı kadronun 2 sene önce neler yaşadığını ve bu sene tek kulvarda nasıl rahat oynadığını görmüş olduk (bu avantajı kullanamamış olmaları bence çok çok büyük bir dangalaklık). kim ne derse desin o yaşlı ve bu sezondan mental olarak fazlasıyla hırpalanarak çıkan kadronun, 3 kulvarda nasıl can çekiştiğini görmek isterim doğrusu :)

  öte yandan bizi ilgilendiren durum ise direkt katılım gösterdiğimiz grup torbaları. galatasaray'ın son 5 sezonda avrupa'da performansı öylesine kötüydü ki 5-6 sene önce ilk 20 sırada olan takımımız şu an için 68. sırada bu hem beşiktaş'tan ve fenerbahçe'den daha altta olduğumuz anlamına geliyor hem de cl'ye katılacak birçok zayıf ülke takımından bile daha altta olduğumuz anlamına geliyor. öyle ki 3. torbadan yer alabilmek için aşağıdaki fotoğraftaki en az 6 takımın şampiyonlar ligi gruplarına katılım gösterememesi gerekiyor :(

  http://gss.gs/jzU.png

  bu takımlardan bazıları sadece şampiyonların olduğu düşük sıralamadaki ülkelerin arasında (champions path) iken bazısı da aralarında başakşehir'in de bulunduğu şampiyon olamamış üst sıra ülke takımları arasında (league path). yukarıda bahsettiğim ihtimal dahilinde bazı kişiler "biz daha üst torbada yer alalım" mantığında ise legaue path diye isimlendirilen yerden lask linz veya başakşehir'den birinin gruplara katılımını beklemek durumunda (bu kulvardan sadece 2 takım gelebiliyor bu arada). diğer 4 takımın geleceği yer olan "champions path" te celtic, kophenag, ajax gibi takımların elenmesini beklemek durumundayız. yani bu kadar yazdığım şeyi bir hiç uğruna yazmış olabilirim ancak fatih hocam'in da belirttiği gibi ihtimal dahilinde bir küçücük umut varsa onu kovalamalıyız.

  dolayısı ile başakşehir'in gruplara katılım gösterip gösterememesi iki durumda da bizim için win olabilir. ben elenip uefa gruplarına kalmaları taraftarıyım.