• --- alıntı ---
  galatasaray kulübü’nün yaklaşık dört yıllık uğraş sonunda ocak 2010’da ruhsat almayı başardığı riva arsasında hem geliştirilecek proje hem de projenin ihaleye çıkarılması noktasında somut adımlar atıldı. elde edilen bilgilere göre, galatasaray kulübü, 150 ile 400 metrekare arasında değişen ve dört farklı tipte villadan oluşan proje için ön talep toplamaya başladı. 244 bin metrekarelik satış alanına sahip 844 konut için şimdiye kadar 200 adet ön talep toplandı. riva projesi için inşaata başlama tarihi olarak ocak 2011 belirlenirken, toplamda dört etap olarak planlanan projenin ilk etabının teslim zamanı ise 2012’nin başı olarak açıklandı.

  ihale yönteminde iki olasılık
  riva’daki villaların nasıl yapılacağı konusunda galatasaray kulübü’nün iki farklı projesi var. bunlardan ilki hasılat paylaşımı. bu noktada uluslararası ihaleye çıkmayı düşünen kulüp, gelen teklifleri değerlendirecek. kulüp, bu modelle çalışmaya karar verirse, verilen teklifin yüzde 50’sini peşin isteyecek.
  projenin gerçekleştirilmesinde ikinci alternatif ise inşaat ve satış pazarlamanın tamamıyla kulüp tarafından yapılması. bunun için bir inşaat ve yatırım şirketi kurmayı planlayan galatasaray yönetimi, yeni şirkete riva’nın işlerini taşeronlara verdirerek projeyi tamamlatacak. inşaata ilave olarak satış ve pazarlama da bu şirketin bünyesinde olacak. projeden beklenen hasılat ise minimum 750 milyon dolar olarak öngörülüyor. yönetimin riva projesini hasılat paylaşımı modeliyle ihaleye çıkartması halinde kulüp kasasına 250 milyon dolar girmesi planlanıyor, projenin kulübün kendisi yapması halinde ise beklenti 500 milyon dolar civarı.

  planda arsa almak var
  elde edilen bilgilere göre, kulüp, projeden elde ettiği gelirle inşaat ve yatırım şirketini en geç 1 yıl içinde gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüştürecek. sonraki plan ise başta silivri’de olmak üzere yeni arsa ve arazi yatırımları yapmak.

  neden gecikti?
  kulüp riva gibi ruhsatın zor alındığı bir lokasyonda yaklaşık dört yıl uğraşarak ruhsat almayı başarmıştı. bugüne kadar ihaleye çıkılmamasının iki nedeni var. bunlardan ilki: dünyadaki global krizin hız kesmesini beklemekti. ikincisi ise istanbul’da gayrimenkul piyasasının daha da canlanmasını görmekti.

  villalar ‘akıllı’ olacak
  müşterilere ileri kaba inşaat halinde teslim edilmesi planlanan projedeki villalar, akıllı teknolojiyle tasarlanıyor. ayrıca çevre kavramının da ön planda olacağı projedeki villalar tek kat ile üç kat arasında değişecek.

  ‘imtiyaz yok, ihale şeffaf olacak’
  seyrantepe’de olduğu gibi riva’da da ihalenin şeffaf olacağını hatırlatan galatasaray spor kulübü yönetim kurulu üyesi ışın çelebi, eylül ayında yapılması planlanan ihaleye ilgili şunları söyledi:
  “ortada bir başarı var. borç bataklığına saplanmış bir kulübü dünyanın en modern stadyumlarından birisine sahip hale getirdik. bir zamanlar icradan haraç mezat satılmak istenen araziyi, arsaya dönüştürdük. bugün gelinen noktadan borçtan nefes alamayan bir kulüp elde edeceği gelirlerle yatırım yapabilir hale gelecek.
  burada galatarasaray camiasının çok önemli katkısı var. dört yıllık uğraşla imar ve ruhsat izinlerini çıkardığımız projenin ihalesinde kimsenin imtiyazı olmayacak. ihaleyi şeffaf bir şekilde yapacağız.”
  --- alıntı ---

  http://www.milliyet.com.tr/.../1282357/default.htm
 • geçenlerde eski galatasaray dergilerinde gezinirken denk geldiğim bir haber dikkatimi çekti.
  yıl 2006, rahmetli özhan canaydın'ın başkan olduğu dönem.

  önceki olağanüstü genel kurulda alınan kararla riva komisyonunun oluşturulmasının ardından 15 nisan 2006'da gerçekleştirilen genel kurul'un devamında,
  kısaca riva'nın değerlendirilmesine dair yetki oylanmış, 366 evet oyuna karşı 66 hayır oyuyla genel kurul yönetim kuruluna bu yetkiyi vermişti.

  buraya kadar herkesin malumu, yalnız riva komisyonunun hazırladığı raporda elde edilebilecek maddi gelirin de belirtildiğini bilmiyordum. riva komisyonunun hazırladığı raporda, komisyonun talebiyle bir gayrimenkul şirketinin yaptığı ön pazarlama araştırmasına göre;

  -250 metrekare varsayımla 1042 bina yapmanın mümkün olduğu, rekabetçi arz koşullarında konutların metrekaresinin 1600 dolardan satılabileceği belirtilmiş.

  -1175000 metrekarelik riva arazisinde, konut alanı olarak kullanılabilecek arazi 868160 metrekare olarak saptanmış. %20'lik inşaat izninden hareketle inşaat alanı 173632 metrekare olarak hesaplanmış.

  http://gss.gs/LiQ.jpg

  eğer yanlış anlamadıysam; konut başına 400 bin dolardan 1042 konutun yapılabileceği o dönemin şartlarında hesaplanmış.
  ne kadar gerçekçi bilinmez ancak bu kadar büyük bir gelirin galatasaray'ı ihya edeceği tartışılmaz.
 • http://www.haberturk.com/...a-ve-florya-arsalari

  "plana göre, hasılat paylaşımı ihalesini alan firmanın arsa sahibine ödeyeceği gelirin yüzde 80’i kulübün, yüzde 20’si emlak konut gyo’nun olacak."

  florya ve riva nihat özdemir ve mehmet cengiz'e hayırlı uğurlu olsun.
  hayır hasılat paylaşımı ihalesi yapılacaksa emlak konut gyo'ya ne ihtiyacımız var anlamıyorum. kulübün fantastik derecede zengin ve güçlü iş adamları varken.

  ve garanti edilen para 508 milyon tl'ymiş. bu gün eu kuruna vurursan 140 milyon eu civarında bir rakama denk geliyor. orta zekalı bir maymun bile oradaki arazilerden çok daha fazlasını kazanır.

  sadece riva'dan 500 milyon eu'ya yakın gelir elde edilmedikçe kazıklanıyoruz demektir.
  mecidiyeköy'deki stad arazisinin devletin eline geçtikten sonraki fiyatını düşün...
  koca riva ve florya'dan beklenen geliri bir de...
 • http://www.sporx.com/...yacagizSXTVQ44550SXQ

  ünal aysal'ın bir kaç sene önce yaptığı açıklamalar riva ile ilgili." satmak en kolay çıkış yolu olur, köprü ile beraber değeri her geçen gün artıyor, benden sonra gelecek yönetimlere de tavsiyem riva için 5-6 sene beklenmeli."

  şimdi arkadaşlar, ünal aysal'ın böyle bir açıklaması var ve yapılan tespit herkes tarafından çok rahat anlaşılır. değeri artıyor diyor, satılmamalı 5-6 sene diyor. dursun özbek ne yapıyor direk satıyor ve divan kurulundan ses çıkmıyor. bakalım bugün bir şey diyecekler mi divanda bu konuyla ilgili. köprü bitmeden satılması bence olayı siyasi olarak öne çıkıyor, birileriyle anlaşma yapılmış peşkeş çekiliyor, galatasaray'ın elinden geleceği alınıyor ve kimsenin sesi soluğu çıkmıyor. taraftar olarak bile doğru düzgün tepki koyamadık. sizce riva arazisinin gelmiş geçmiş en kötü yönetimlerden biri tarafından satılması sizi de çok rahatsız etmiyor mu? her adımı skandal kararlar olan ve futbolla alakası olmadığı belli olan bir adam çıkıyor başkan oluyor galatasaray'a. bence birileri tarafından bir kaç şeyi gerçekleştirmek için getirilmiş olabilir mi dursun özbek?

  benim gördüğüm riva elden çıkınca milyon dolarlar zarar edicek galatasaray 3-4 sene içinde, bu engellenmeli tepki koyulmalı taraftar tarafından. satılacaksa da en kötü yönetim tarafından yapılmamalı bu.
 • öyle bir "kağıt" ki, galatasaray'ı avrupa'nın top 20 takımından biri de yapabilir, saçma sapan işlere kurban edilip son şansımızı da kaybettirebilir.

  ihtimali bile güzel, keşke olsa.

  * keşke tüm borçları ödeyip, normal gelir-gider döngüsüne girip, senelik 100 milyon euro'luk bütçelerle sezona başlasak.

  * keşke sezon başı heyecan veren transferlerle coşan taraftar stadın tek boş koltuğunu boş bırakmadan kombineleri alsa.

  * keşke şampiyonlar liginde artık final hedeflesek.

  * keşke başka yatırımlar da yapıp bir gelir döngüsü yaratabilsek (gayrımenkul, emlak, otel vs.)

  * ve keşke stadımızı alıp istediğimiz şekle sokabilsek. üzerine de hayvan gibi "ali sami yen" yazabilsek...

  http://www.cenkblog.com/...rk-telekom-arena.jpg
 • ünal aysal'ın başının yenmesinin ve hükümet yanlısı dursun özbek yönetiminin sırf bu nedenle kulübün başına geldiğini düşünenlerdenim ancak arazinin bir an önce değerlendirilmesi gerekiyor.

  özhan canaydın yönetimi sırasında 75 milyon euro'ya almak isteyen arap "yatırımcılar" vardı şimdi değerini katladı o nedenle doğrudur önümüzdeki yıllarda değerinin iki katına çıkma olasılığı çok yüksek ama kaçırılan nokta şu ki bu ekonomik yapı ile borcumuzda iki katına çıkacak gibi duruyor,
  diğer taraftan zamanın ruhu diye de bir şey var, rakiplerin (bizle beraber) ekonomik olarak dibi gördüğü bu dönem banka borçları sıfırlanarak elimiz rahatlarsa yapacağımız atılımın arazinin değerinin iki katına çıkmasından çok daha değerli olduğunu düşünüyorum.

  yapılacak iş basit, genel kuruldan bu arazilerin (florya ile birlikte) değerlendirilmesi için yetki mi isteniyor o zaman çerçevesi belirlenecek şekilde bir yetki verilir örneğin gelirin sadece banka borçlarının temizlenmesi için kullanılacağı ve sporcu transferi gibi saçmalıklarla girilmeyeceği garantisi alındıktan sonra izin verilmeli ve hatta bu şartlar haricinde kullanımı için genel kuruldan yetki alınması gerekliliği gibi bir madde dahi eklenebilir.

  banka borçları ve faizleri olmadıktan sonra galatasaray'ın mevcut gelirleri kendisine hayli hayli yetecek durumda şöyle ki 2015-2016 sezonunda galatasaray'ın toplam geliri 437.2 milyon tl ( kaynak : http://tr.eurosport.com/...o5098901/story.shtml )yani 145 milyon $ marifet bu paraları doğru yönetebilmekte bu da ancak sürekli hesap soran ve denetleyen üyeler ayrıca hesap vermekten çekinmeyen bir yönetim ile gerçekleşir.

  benim bu hayati süreçte çok merak ettiğim bir diğer konu özellikle divan kurulu başta olmak üzere galatasaray kongre üyelerinin getirecekleri öneri ve çalışmaların olup olmayacağı, bu makamlarda bulunan insanların çapını ve kalitesini görmemiz açısında da çok değerli bir süreç olacak, umarım kazanan galatasaray olur.
 • https://twitter.com/...s/785473369101721600

  bak bu ne biliyor musun? ali sami yen arazisinde yedigimiz kazik var ya, bu riva olayindaki konusulan rakamlarin yaninda asy arazisi kazigi toplu igne ucu gibi kalacak. icimizden gececekler icimizden. yapmayin etmeyin, kalbi durmus haldeki ekonomiyi insaatla yalandan yasiyormus gibi gostermeye gayret eden hukumete can suyu olacak bu peskesi cekmeyin. galatasaray'in gelecegini hic etmeyin. vallahi hesabini veremezsiniz. insaat muhendisi falan degilim, tasinmaz ederi konusunda da uzman degilim, ama gunumuz sartlarini dusununce o araziler tek baslarina bizim tum borclarimizi kapatmaya yetecek gelir saglar. mal bile anlar bu mevzuyu. bak o araziler bizim iflastan onceki son cikisimiz. gelin pic etmeyin o arazileri.
 • dursun özbek yaptığı açıklamalarla kendiyle çelişiyor, bu durumda beni çok rahatsız ediyor, şöyle ki;

  2016 temmuz ayında yapılan divan kurulu toplantısında riva için;

  "330 bin m2 üzerinden hesap yaparsak eğer 2 bin 300 dolardan m2'si satılsa 2,5 milyar tl hasılat çıkıyor. inşaat maliyeti 357 milyon tl maliyet çıkıyor. hasılat payından düşülse eğer emlak konut ile aramızdaki paylaşım oranımız yüzde 80'e yüzde 20 olacak. burada bizim payımıza minimum 330 milyon dolar gelir kalacak." dedi.

  yine aynı gün florya arazisi için ise;

  "florya'da 3 parsel bölge var. bir tanesi bizim tapulu 22 bin 200 m2 bir arsa. 80 dönümlük florya'daki tesiste nizamı olarak kullanabildiğimiz 2 tane sahamız var. florya'nın şu andaki yapısı yeterli değil. illa ki galatasaray'ın tesisini başka bir yerde geliştirmek zorunluluğu var. şehrin merkezinde kalan bir arsanın bu şekilde kullanılması gereksiz bir lüks. bu arazinin de gayrimenkul satışı ve paylaşımı ile 530 milyonu galatasaray'a kalacak." dedi.

  şimdi ufak bir hesaplama yapalım;

  riva için beklenen hasılat 2,5 milyar tl ve 357 milyon tl'si maliyet.

  maliyeti düşünce kalan para 2,1 milyar tl. emlak konutla %80'e %20 ile paylaşılacak, bu paranın %80'i 1,7 milyar tl yapar. dolar kurunu düz hesap 3 tl'den alsak 560 milyon $ yapar. dursun özbek diyor minimum 330 milyon dolar kalacak diyor. bu arada ki 200 milyon dolar nereye gidiyor? aklıma gelen en sıradan cevabı paranın ödenmesini istediğimiz vade. örnek olarak 2 yılda bize bu para verilsin dersek 330 milyon $, 3 yılda verin dersek 400 milyon $, 4 yılda ödeyin dersek, 450 milyon dolar gibi vadeli bir durum aklıma geliyor ve bunu da yapmak çok mantıksız bir hareket. burda bir sıkıntı, saklanan bir durum var bana kalırsa.

  florya için dursun özbek'in galatasaray'a kalacak para 530 milyon tl diyor. dolar kurunu yine düz hesap 3 tl'den alalım. 175 milyon $ civarı bir para yapıyor bu durumda da.

  riva: 560 milyon $
  florya: 175 milyon $

  toplam:735 milyon $ yapar.

  dursun özbek bugün çıkıyor, bu iki proje için 500 milyon $ gelecek diyor. ve bu da beni çok rahatsız etti. bir şeyler döndüğünü düşünüyorum bu projeler için ve taraftarın sesinin çıkması lazım tepki olarak...

  dursun özbek'in bugünkü açıklaması; http://galatasaray.org/...en-aciklamalar/33536
 • burayı değerlendirip borçlarımızı kapattığımızda devlet muhtemelen yeni bir yasa çıkarıp kulüplerin borçlarını yapılandıracak hatta ve hatta 0 lamayı filan taahhüt edecektir. sanmıyorum ki bir tarafta 2 milyar tl borçlu ''büyük takımlar'' varken diğer tarafta borcu harcı olmayan bir camia bırakılsın.

  edit: http://www.milliyet.com.tr/...2182042-skorerhaber/

  geçtiğimiz yıl böyle bir şey çıkmıştı zaten. burası değerlendirildiğinde muhtemelen hayata geçer.
 • biliyorum herkesin artik midesi bulandi bu basligi en yukarida gormekten ama son kez tartismalara nokta koyacagini dusundugum kadir cetincali'nin okumasi 1 dakika bile almayacak yazisini sizinle paylasmak istiyorum.

  http://www.dha.com.tr/...tismasi_1357091.html

  dursun ozbek yonetiminin bir ihanet projesi oldugu cok acik degil mi?

  edit: asagidaki icerisinde kisa vadede cozum onerileri de barindiran yazida riva ve florya'nin gercege daha yakin degerlerinden bahsedilmis.

  --- alıntı ---

  değerli galatasaraylı,

  bildiğiniz gibi galatasaray spor kulübü başkan ve yönetimi varlıklarımızdan riva ve florya' yı değerlendirerek mevcut banka borçlarını tasfiye edeceklerini, bu kararlarını da olağanüstü genel kurul' da onaya sunacaklarını beyan etmişlerdir.

  22 ekim 2016 cumartesi günü yapılacak olan oylamada galatasaray spor kulübü derneğinin geleceği belirlenecektir. biz fikri hür, vicdanı hür galatasaraylılar olarak alınan ve acele ile önümüze getirilen bu kararın geleceğimize yönelik bir tehdit oluşturacağını bugünden görmekteyiz. kulübümüzün içinde bulunduğu durum gereği mevcut gayrimenkulleri geliştirme ve değerlendirme çabasına desteğimiz tam olmakla birlikte, riva ve florya' nın bu şekilde önümüze getirilmesi anlaşılmazdır. normalde yapılması gereken, gayrimenkul değerlendirmede ve geliştirmede gerçek ihtiyaca cevap verecek çeşitli alternatiflerin genel kurul’a getirilmesi ve bu yapılırken de profesyonel firmalardan değerleme ve geliştirme fikirleri konusunda destek alınması, fizibilite yapılması ve bunların galatasaray' ın büyük stratejisiyle örtüşmesi gerekmektedir.

  evet, bugünkü bilançolar galatasaray sportif a.ş.’nin sermayesinin artıya çevrilmesinin en acil ihtiyaç olduğunu göstermektedir. toplam borcu 985 milyon tl olan, son 10 yılda 650 milyon tl zarar eden yönetim anlayışımız tartışılana ve sürdürülebilir başarının temelleri atılana kadar, acil ihtiyaç miktarının 500 milyon tl (yaklaşık 150 milyon usd) olduğu gözükmektedir. diğer hissedarlar sermaye arttırımına katılırsa bu rakamın 345 milyon tl ‘ye inme ihtimalide mevcuttur.

  hal böyleyken acil ihtiyacımız olan kaynağı yaratmak için gündeme getirilen riva ve florya' nın günümüz şartlarındaki sadece arsa değerleri ;

  riva arazisi (1.100 dönüm) : 275 milyon usd (825 milyon tl)
  florya (tapulu arazi 23 dönüm) : 135 milyon usd (405 milyon tl)
  olmak üzere toplam 410 milyon usd (1 milyar 230 milyon tl) etmektedir. üstelik bu toplama florya'daki 2034 yılına kadar intifa hakkına sahip olduğumuz 20 dönümlük arazi bedeli dahil edilmemiştir.

  biz diyoruz ki ;

  florya' yı, bugünün ihtiyacı için harcayıp, yarınımızı akçesiz bırakmanın gereği yoktur.
  mecidiyeköy otel projesini tamamlayıp, 65 -75 milyon usd arasında nakde çevirebiliriz.
  riva arazisini tümden değil, parselasyon yaparak değerlendirmeliyiz. ilk etapta 1/3' ünü nakde çevirip, minimum 90 milyon usd nakit girişi yapabiliriz.
  görüldüğü gibi mecidiyeköy ve riva'nın 1/3 ile bugünkü acil ihtiyacımız olan 150 milyon usd ek kaynağı çok rahatlıkla yaratmış olabilecekken, riva ve florya arazilerinin acele ile ve tek paket olarak elden çıkartılma mantığını kabul etmemiz mümkün değildir.

  bununla birlikte gayrimenkul değerlendirilmesi ile elde edilecek gelirin mutlak tüzük değişikliği ile sadece banka borcunun kapatılmasında kullanılacağı hususu teminat altına alınmalıdır. bunun takibi ve sorumluluğu hepimize aittir.

  saygılarımızla
  prof. dr. ahmet özdoğan

  --- alıntı ---

  http://gsortakyonetim.com/

  edit2: se7en kardesime duzletme icin tesekkurler. sevedursun...
 • --- alıntı ---

  riva arazisi için oluşturulan komisyonda divan başkanı irfan aktar ve doğan hasol, firuz soyuer, emre aykar, mehmet dedeoğlu, ömer ismail tanrıöver, erden timur gibi uzman kişiler yer alıyor. galatasaray'ın kendi içinden çıkardığı bu komisyon riva arazisi için bu yıl yaptığı değerlendirme raporunda 124 milyon dolar değer belirlemişti.

  --- alıntı ---

  komisyonun belirlediği bu rakam riva arazisinin imarı alınmış ve 3. köprü inşaatı ile çevre yollarının bitiminden sonra göz önüne alındı. oysa galatasaray'ın en büyük banka borcu bulunduğu denizbank, verdiği krediye karşılık teminat olarak gösterilen riva arazisi için 02.04.2010 tarihinde bir değerlendirme raporu hazırlattı. galatasaray'a kredi veren bankanın yaptırdığı bu değerlendirme raporunda, o dönemde riva arazisi imarlı olmamasına ve araziye büyük değer katan 3. köprü inşaatının söz konusu olmadığı bir dönemde; riva arazisinin değeri 155 milyon 643 bin dolar olarak belirlendi. konunu uzmanı kişiler kredi veren bankanın değerlendirme raporunun yüzde 25 düşük gösterebileceğine de ayrıca dikkat çekiyor.

  riva arazisi için belirlenen bu değer sadece denizbank'ın hazırlattığı değerlendirme raporu ile kısıtlı değil. ayrıca dünya'nın en önemli değerleme şirketlerinden bini olarak gösterilen ingiliz cbre firması riva arazisi için 2008 yılında yaptığı değerleme raporunda, galatasaray'ın dev arazisi için 176 milyon 250 bin dolar değer biçti.

  http://gss.gs/Qix