• 6826
  memleket soğuk iç savaşa girmiş arkadaş. her platformda her türlü psikolojik savaş var. günlerdir yerden yere vurduğum ultraslan 31 mayıs'ta polise karşı direnirken iyi insanlar burada bir şekilde dile getirince auuuu. galatasaray sözlük bir spor sözlüğüdür lakin... sporun özellikle futbolun özellikle bu dönemde toplumu 31 mayıs öncesine döndürmekte kullanıldığını görmüyor muyuz? iktidar ya da siyaset futbolun veya sporun yakasından düştü mü? siyaset ya da politika yapmadan futbol siyasetten kurtulabilir mi? bu konular konuşulmadan çözülmeden özerklik gerçekleşebilir mi? (bkz: kafamda deli sorular)
 • 6827
  olur da gezi parkı ile ilgili girdiler siyasi içerik diye silinirse tüm zölük olarak çok büyük ayıp etmiş oluruz. ulan biraz empati kurun be arkadaş bu kadar mı körsünüz. insanlar orada parçalı formasıyla günlerce yaşadı, hiçbir siyasi düşüncesi yoktu. geçirdi sırtına drogba formasını, kurdu çadırını gezi'de haksızlığa karşı çıkı. yeri geldi selçuk inan formalı kardeşim yere düşen alex'i kaldırdı. diğer taraftan 4 numara frenandes forması giyen çarşılı kardeşlerim semtindeki haksızlığa dayanamadı destek verdi masum insanlara. yine fenerli bir kardeşim drogba posteri asmak için akm'nin bilmem kaçıncı katına çıktı herhangi bir güvenlik önlemi almadan. 10 numarabatallakanayan yarasını carşı atkısıyla sardı, hatta zokora formalı laz dostum 5 numara emre ile yemeğini paylaştı.

  aklıma gelenleri sayamaya devam edeyim tek yumrukkırmızı karanfiller dağıttı taksim meydanında. unutma ama hepsinde parçalı forma vardı. çare drogbayazdı istanbul'un tüm semptlerinde hatta ben bursa'da bile yazdım evmin önüne.

  ve şimdi sen kalkmış diyorsun ki bunun sözlüğümüzde yeri yok, bu kadar mı körsün arkadaşım, bu kadar mı sığ senin düşüncelerin. gözünün önünde yaşanan bu devrimi nasıl göremiyorsun.

  sana bir şey söyleyeyim mi arkadaşım asıl senin bu sözlükte işin yok. senin gibiler yüzünden biz deplasmana gidemiyoruz, senin gibiler yüzünden çoluğu çocuğu, sevgilimizi maçlara götüremiyoruz.
 • 6828
  spor sozlugu siyaset yazmayin diye aglayanlarin kalbini kirarim.

  olay siyasi degil ki bunu anlamaktan bile aciz misiniz amina koyayim ya?

  nasil bu ulkede insanliktan once siyasi dusunce geliyor ise, sizin icin de galatasaray insanliktan once geliyor. yazik vallahi yazik, hala anlayamiyorsunuz bu ulkeyi bu duruma sokanlardan zerre farkiniz yok, sadece degisik bir alanda ayni fasistliginiz var.
 • 6829
  severek yazdigim, özgürce fikirlerimi beyan ettigim ve daha önemlisi severek okudugum sözlüktür. açikçasi okumayi yazmaktan, dinlemeyi de konu$maktan daha fazla seviyorum.

  çok kültürlü bir ülke olmamiz hasebi ile haliyle fikir ayriliklari, farkli siyasi görü$ler oluyor.

  tek din, tek dil, tek irk olmamiz mümkün degil. dolayisi ile idare etmesi zor bir ülkeyiz.

  bu ba$lik ile tüm yazarlari daha sogukkanli ve sagduyulu olmaya davet ediyorum.

  mümkünse spor haricinde, siyaset sayilabilecek gezi parki, akp, rte, dini temalar ve atatürk ba$liklari altina artik entryler girilmesin.

  ülke olarak bölünüyoruz, bari taraftar olarak bölünmeyelim.
 • 6830
  çok enteresandır, burada galatasaray dışında herhangi bir konuyla alakalı entry girilmesin dediğim için aciz ve sığ olarak nitelendiren yazarların bulunduğu sözlük. düşüncelerini dile getireceğin başka bir platform yok mu? burada yazmayınca duyarsız mı kalmış oluyorsun? yahut 31 mayıs'tan bu yana bu sözlüğe girdiğimde transfer başlığını takip ettiğimi mi zannediyorsun? zaten böyle düşünüyorsan sana yazacak bir şeyim yok.

  insanlarına fikrine değer verdiğinizi söylüyorsunuz ama karşıt görüşte kimi görseniz linç ettiniz. her düşünceye saygısı varmış. nah var. görmedik mi yaşananları? yine kendimle çelişeceğim ama yorum yapmak zorundayım; evet gezi parkı'nın ilk günlerinde yaşanan şiddetten ötürü ben de müteessir oldum, müthiş rahatsız etti. ama sonrasında yaşananları tasvip etmiyorum ve karşısında duruyorum. herif devrimden bahsederken bunun siyasetle alakası yok diyor. artık nasıl bir romantizm yaşıyorsa...

  bak sana dini bir örnekle izah edeyim meseleyi: içtihat dinde vardır ama içtihat yapacak adam yoktur. her mesele her yerde tartışılır ama bunu yapacak adamlar yok ne yazık ki. burada hoşunuza gitmeyen fikirleri söylemeye teşebbüs edenlere yapmadığınız şey kalmadı. bunu yapan adam da bana faşist diyor, galatasaray'ın da insanlığımdan önce geldiğini iddia ediyor. hadi oradan kerkenez! önce düşünceye saygıyı öğren, sonra gel bana insanlıktan bahset.

  düzeltme: lion in the cage ve entropia arkadaşla mesajlaşarak konuştuk. ikisiyle de birbirimizi anlayabileceğimiz bir noktaya geldiğimizi düşünüyorum. kendilerini tanımıyorum ve tanımadığım insanlarla problemim olması düşünülemezdi. konuşarak da buna mahal vermediğimiz kanaatindeyim. umarım genel itibariyle derdimizi anlatabilmişizdir. kullandığım hoş olmayan kelimelerden ötürü de özür dilerim.
 • 6831
  siyasete karışmaması gereken sözlüktür.

  ancak işin niteliği gereği siyasetin sözlüğe karıştığı durumlar vardır.

  mesela spor politikası. etkisini sözlüğün doğal ilgi alanı olan yabancı sınırı, şike kararı üzerindeki politik irade gibi konularda gösterir. böyle durumlarda siyasetten uzak kalmak imkansızdır.

  olağanüstü haller. tüm kanunlarda olağanüstü hale ilişkin düzenlemeler vardır. mesela borçlar kanunu, ticaret kanunu ekonomik krizlere özel hükümler getirmiştir. keza iş hukuku mevzuatı, vergi hukuku mevzuatı, medeni kanun benzer şekilde düzenledikleri alana ilişkin olağanüstü durumlara yönelik hükümler barındırmaktadır. anayasa ayrıca devlet güvenliği ile ilgili zorunlu durumlarda hemen hemen tüm temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanabildiği olağanüstü hal ve sıkı yönetim ilan etme yetkisini hükümete vermiştir. bu durumlara ilişkin kanun ve kanun hükmünde kararnameler vardır. ayrıca bir de savaş hali var tabi... tüm bu yasalar keyfi çıkmamış, zaman içinde tecrübelerle sadece türkiye'de değil tüm dünyada varlıkları gerekli görülmüştür. malum sözlüğün bir takım kuralları olduğu gibi olağanüstü halleri de var. bu olağanüstü haller gerek ülkesel krizlerden kaynaklanır, gerekse şike mevzusunda olduğu gibi başka şeylerden. işte böyle durumlarda da sözlüğün ilgi alanının dışına çıkılıp politika yada artık mevzu her ne ise ondan konuşulur. 100 tane kural da olsa insan olduğumuz sürece bunun önüne geçmek mümkün değildir.
 • 6832
  spor sözlüğü olarak siyasete karışmaması gerekir.

  şu an ki çevre ve şehircilik bakanı 50000 galatasaraylıya dilenci muamelesi yapsa da karışmasın,
  akdeniz oyunlarının açılışındaki bilet skandalı olsun karışmasın,
  şike iktidar eliyle ört bas edilsin karışmasın,
  akdeniz oyunlarında resmen doping rezilliği yaşansın spor bakanına bu konuyla ilgili bir şey söylenmesin,
  galatasarayın doğduğu semtin anasını ağlatsınlar karışmasın,

  ya tamam spor siyasete karışmasın da, siyaset de bi zahmet spora karışmasın. o zaman bu platformda safi spor konuşulur.
 • 6834
  enterasan olayların döndüğü sözlüktür kendileri efenim. örneklendiriyorum, farfan gündeme gelir, yaşlı, satamayız derler. e wellington'u alalım? olmaz genç brezilyadan oyuncu mu alınır genç olarak. melo için menejeri ibneliğin sınırlarını zorlar, sorsan melo kapıda yatıyor ama yönetim sırf terim'e uyuzluk olsun diye melo'yu almıyor sanarlar. yerli oyuncu alın derler, erman'ı alırsın 30 yaşına kadar 4 büyüklerde top oynamamış adam mı olur derler. yahu tamam hepimiz isteriz oynayalım bale gelsin, shaktara gidenler gelsin, arada bi villa uğrasın falan ama gerçek hayat o kadar kolay değil renktaşlar yapmayın etmeyin allah aşkına. birazcık empati, birazcık anlayış gösterin. eyyorlamam bu kadar.
 • 6839
  https://gss.gs/WzR.jpg

  sevgili moderator kardeslerim. su mubarek gunlerde allahin adini veriyorum, kaldirin su reklami. yemin ediyorum sozluge girdigim anda cikiyorum. en sevdigim sozluk saatleri boyle yemek yerken bir yandan goz gezdirdigim saatler ve bu kil yumagi kardesimiz surekli bana meylediyor, istahim kaciyor, icim bir fena oluyor. yemin olsun parasi neyse verecegim, hatta reklamdan aldigimizin iki katini verecegim. uce bese bakmayin, bana bunu yapmayin. saygilar. hayirli ramazanlar.

  bir de kadin o manikurlu ellerini koymus tam sirta, evlerden irak.

  not: bu tur sorunlar yasayan kardeslerimi tenzih ederim, uzerlerine alinmasinlar. ama tutup da fotograflarini falan bizimle paylasmasinlar. spor sozlugu lan burasi. *
 • 6841
  öyle bir yer haline gelmiştir ki; kendisi ile aynı görüşe sahip iinsanlar burada ''adam gibi adam'', kendi görüşüne katılmayan insanlar ise; ''cahil.'' ilan edilir bu sözlükte. üstelik konu spor da değil.. faşizmin karşısındayız derler, kendileri gibi düşünmeyenleri böyle aşşağılarlar, hor görürler, kendilerini üstün görürler. adamlar selçuk inan'ı çıkıp tepki vermedi diye eleştirdi, cenk akyol'u ise kahraman ilan ettiler. daha düne kadar sövdükleri adamı, otelini açtı diye kahraman ilan ettiler. şike yaparak senin benim takımımın hakkını yiyen adamı göklere çıkardılar. olaya bakar mısın? varın gerisini siz düşünün. diyecek bir şey bulamıyorum . sözlüğü bu hale getirenler düşünsün artık gerisini de. gerçekten yazıklar olsun.
 • 6842
  moderasyon siyasete izin vermediği için çoğu zaman faşistlikle suçlandığı bir yer burası. hiç izin vermediğimiz halde sözlüğün en ufak bir şeyden dolayı geldiği hal ortada. selçuk inan bilmem ne olayları ile ilgili görüşünü açıklamadığı için eleştirilir, ama düşünmez ki bu ülkede sadece senin gibi düşünen yok. selçuk çıkıp a kraldır dese öcü, b öcüdür dese kral olacak değil mi?. kendisi de bilir bunu ama iki yüzlülük o kadar işlemiştir ki beynine kabul edemez bir türlü.

  bu ülkede hakan şükür görüşünü açıkladığı için suratına tükürülecek hale getirildi bazı "galatasaray taraftarı" tarafından. bakın hakan şükür diyorum ki selçuk inan'ın daha hakan şükür olması için 40 fırın ekmek yemesi gerekirken.

  neyse tekrar diyoruz, lütfen siyasi düşüncelerinizi bu sözlüğe alet etmeyiniz.
 • 6844
  her ne kadar ortak nokta galatasaray da olsa , önce insan olduklarını hatırlamasında fayda var yazarlarının.

  40 - 45 gündür ülkede yaşanan bir vahşet, şiddet var ve halktan öldürülen kardeşlerimiz oldu. benim takımımın efsanesi olsun, başkanı olsun, hatta fatih terim olsun yaşanan şiddetin yanında kim olursa olsun, e-leş-ti-ri-rim. benim fotoğraflarımı isterse nevizade girişine assınlar, oraya da almasınlar.

  insanlık dışı davranışların karşısında da kim olursa olsun alkışı hak eder.

  olayları birbirine karıştırmamak lazım, önce insanız, vicdan sahibiyiz. benim takımımdan birisi çıkıp benimle aynı fikirde değil diye değil eleştirmem, saygı duyarım. doğa katliamına karşı çıkanlara, özgürlüklerini isteyenlere hayvan gibi saldıranlara destek verirse, isterse cl kupasını getirsin, benim için değeri yoktur. efsane olduysa da galatasaray sayesinde olmuştur, o galatasaray'ı değil, galatasaray onu büyütmüştür.
 • 6845
  "sözlüğe siyaset karıştırılmaması gerekir, burası galatasaray sözlük ulan" diyen arkadaşlara soruyorum.

  ben sol frame'de fenerbahçe ve fenerbahçe hakkında herhangi bir entry veya yorum istemiyorum. ne yapacağız bu durumda hani senin bu ortamının galatasaray ile olan ilgisi. bazen ben de antifenerbahçe sözlük olarak görüyorum burayı. n'olacak?

  ha sen şimdi dersin ki adamlar şike yapmışlar yeaa onu da mı yazmayacaz. iyi de burası galatasaray sözlük.

  edit. ekseri ibne was here.
 • 6846
  ismi galatasaray taraftarlarının platformu olduğundan dolayı galatasaray sözlüktür. yoksa aslen sporla alakalıdır. misal suat kılıç başlığını barındırması normaldir ama devlet bahçeli, kemal kılıçdaroğlu, recep tayyip erdoğan, mustafa kemal atatürk gibi başlıklar sözlük konseptine aykırı durmakta. her ne hikmetse beğenmediği her entry'i niteliksiz entry bahanesiyle silen moderasyon bu başlıklardaki saçma sapan siyasi tartışmalara göz yummakta.

  naçizane önerim siyasi içerikli entry şeklinde entry silme nedeni olsun.

  bu arkadaşlar da ekşide mi yazar uludağda mı yazar bilemem ama yeri burası değil.
 • 6847
  çelişkiler barındıran sözlük. alabildiğine çelişki.

  - en çok siyaset yapanlar "ama siyaset konuşmayalım beyler" diyenler mesela.

  - bir yazarın fikri yüzünden linç edilmesine karşı olanlar beğenmedikleri bir yazının akabinde soluğu o yazarın nick altında alıyorlar hala daha.

  - kümelenmeye, gruplaşmaya karşı olanlar "gezi parkını savunanlar selçuk inan'a bile laf söylediler" diyerek genelleme yaparlar. sözüm ona ötekileştirirler.

  anlaşamadığımız bir konu var. hala anlaşılamayan bir nokta var.

  siyasi kurumlarımızın şikeyi örtbas etmek için yaygara yapmalarını kişileri kurumlardan ayırmalarını ve sürece bir şekilde müdahil olmalarını, gerçekleştirilen spor faaliyetlerinin ve tesis/stat açılışların siyasi propaganda unsuru olarak kullanılmasını, hangi meslekten olursa olsun hükümeti eleştirenlerin/protesto edenlerin tek tek içeri alınmalarını, kendilerine bağlı kurumları eleştiren cenk akyol'un en iyi sezonunda milli takım'dan uzaklaştırılmasını, galatasaray efsanesi şimdilerin milletvekili hakan şükür'ün ne galatasaray taraftarının ne de milletin geneline hitap etmeyecek şekilde söylemlerde bulunmasını ortamı germesini, milli formamızı giyen güreşçimiz rıza kayaalp'in milletimizi bölecek şekilde söylemlerde bulunmasını, daha burada sayamadığım pek çok saçmalığı/hukuksuzluğu/yanlışlığı eleştiren yazarlar varsa bu insanların hepsi bir siyasi partiye üye olan ya da belirli bir siyasi görüşe sahip olan insanlar değiller. zaten öyle olsaydık bu kadar kalabalık olmazdık. lütfen öncelikle bunun ayırtına varın.

  hangi partiye oy verirseniz verin hangi siyasi görüşe sahip olursanız olun, gezi parkını sevin veya sevmeyin istanbullu olun veya olmayın, bugüne kadarki hükümet politikalarını eleştirin veya eleştirmeyin hiç fark etmez yazar kardeşlerim, abilerim. 5 tane 20'li yaşlardaki vatandaşımız katledildi. katilleri serbest. 12 vatandaşımız gözünü kaybetti. bunu yapanlar buradaki herkesin cebinden ödediği vergilerden maaş alan ve bizim güvenliğimizi sağlamakla görevli polisimiz. devletin değil bize ait olması gereken polis yani. sayısını hatırlamadığım kadar yaralı var. sivil vatandaşlar olarak polis şiddetine maruz kaldık kalmaya devam ediyoruz. belki içimizde göz altına alınanlar oldu. ben dahil bir çok galatasaray sözlük yazarı arkadaşım biber gazı yedik günlerce. sizi temin ederim ne polise fiili bir müdahalede bulundum ne hayatımda elime molotof almışlığım var ne taş atmışlığım var. türkiye'nin pek çok köşesinde 1-1,5 aydır insanlık suçu işleniyor. abartısız saptırmasız insanlık suçu işleniyor yanı başımızda. anayasal haklar çiğnenmeye devam ediyor. ve biz bu olanlara karşı sokağa çıkmaktan başka bir şey yapamıyoruz. biraz fazla ses çıkartanlarımız şu anda nezaretteler. fişlenmeler artık profesyonel sporcular boyutuna kadar ulaştı. kulübümüzün bu konuda açıklaması dahi var.

  bunları anlatıyorum, çünkü tüm bunlardan haberi olmayanlar var, kulak tıkayanlar var, sansürlü medyanın tahriklerine kapılarak yanlış yönlendirilenler var. olayı sen şöylesin ben böyleyim yani "siz vs biz" boyutuna indirgeyenler var. bu yanılgıya düşenler var hala. görüyorum ve üzülüyorum inanın.

  son olarak şunu söylemek istiyorum ne siz ne de profesyonel sporcularımız protesto etmek zorunda değiller elbette. protestocular bizdendir etmeyenler koyundur diye bir şey yok. bence bu söylemin kendisinin de yukarıda saydığım çelişkilerden bir diğerini ötekileştirmekten bir farkı yok. ama vicdanlarınıza sesleniyorum; hayatını kaybeden 5 vatandaşımıza üzülmediniz mi? bunların katillerinin cezasız kalmalarına hatta bir kısmının ödüllendirilmesine bile söyleyecek sözünüz yok mu? bugün bir yazarımızın kuzeniydi, yarın başka bir konu için sizin kuzeniniz ya da sizin kardeşiniz olamaz mı?
 • 6849
  insanın politik görüşlerini ifade edebileceği onca mecra varken, varoluş sebebi belli olan ve içeriği hakkında belirlenen çerçeve gayet net olan galatasaray sözlük'de politika kusması, gereksizliğin dik alasıdır.

  yaşanan her güncel siyasi olay için sözlükte hemen hemen herkesin söyleyeceği şeyler vardır.* ama bazı heyecanlı arkadaşlar, o ihtimalde, sözlüğün bağlamından kopacağını ya kestiremiyorlar ya da estirilen rüzgarla galatasaray sözlük'e de hakim olmak istiyorlar.

  siyaset de konuşulmadı veya konuşulmayacak değil burada. örneğin hakan şükür başlığının altında, artık senelere yayılan bir siyasi münakaşa görebilirsiniz. bu bağı yok sayamayız, elbette galatasaray ve spor ile alakalı olan, bağı olan politik konular olduğunda burada onlar da tartışılıyor. şu son bir buçuk aylık süreçte ise at izi it izine karışmış durumda. arkadaşım artık durum öyle bir hal almış ki, selçuk inan güncel siyasi olaylarla ilgili demeç vermedi diye adamı linç etmeye çalışanlar bile türemiş sözlükte. bak bir demeç verir o tartışılır, amenna. ama adamın demeç vermemesi üzerinden adama sallayanlar var yahu. izan biraz.

  tribünde ve her türlü taraftar platformunda, siyasi görüş farklılığı nedeniyle ayrışmalar oluşması kimi mutlu eder?

  facebook, twitter, ekşisözlük ve benzeri sözlükler, siyaset içerikli onca forum sitesi, daha başka birçok sanal mecra bitti, koca koca paragraflarla galatasaray sözlük'de mi politika tartışalım?

  burada kalp kırmak kolay nasıl olsa, tartışılan kişinin nickinden başka bir anlamı yok gibi düşüncelere kapıldıysan, dur orada biraz. galatasaray aşkına bu sözlükte daha fazla yazma, git.
App Store'dan indirin Google Play'den alın