• 31
  ben çocukluk dönemlerimde yaşıtlarıma göre çok çelimsizdim. sokağa çıkıp diğer arkadaşlarımla futbol oynamama müsaade etmezdi annemle babam. çok ağlardım sonunda babam dayanamayıp salonda ortalıkta ne varsa kaldırır, üçlü koltuğu kale yapar, kendisi de kaleci olurdu. ve tabi gol atmama, çalım atmama izin verirdi. özfatih gençlik spor kulubünde fizik yetersizliği yüzünden beni kadroya almazlardı.14 yaşındaydım ama yaşıtlarımın yarısı kadar boyum vardı ve çok zayıftım. futbolcu olma hayallerim de suya düştü. ben de hep kendi evimde babamın koruduğu kaleye gol attım. ve o gururla kendimi hep iyi bir futbolcu sandım. işte böyle bir şey galatasaray fenerbahçe rekabeti. galatasaray; avrupada kupalar kazanan, ismiyle maç kazanabilen dünyanın tanıdığı bir kulüp. fenerbahçe ise; sadece evinde tesadüfi olarak birkaç sefer galatasaray ı yenip kendini büyük ilan eden kulüp. fenerbahçe aynı benim gibi, tek başarısı kendi evinde babasının koruduğu kaleye attığı bir-iki golle kendini büyük sanıyor. galatasaray ise o dışarıdaki çocuklar.
 • 408
  bu rekabeti bitirecek tek şey kaldı, galatasaray'ın fenerbahçe dördüncü yıldızı takamadan beşinci yıldızı takması. bu bizi türkiye'nin bayern münih'i olarak kesinkes tescilleyecektir. üç büyükleri silecek, tek büyük'ü resmileştirecektir. 2018'den beri bunu hedef gösteriyorum. eğer 2020-2021 sezonunda şampiyon olabilseydik seneye bu hedef için mücadele edecektik.

  hayat neden olmasın? belki okan hoca bizi üç sene üst üste şampiyon yapar.
 • 93
  artık her branşta fenere yeniliyor olmak, galatasaray fenerbahçe rekabeti gibi başlıkları görmekten, yazmaktan kusacağım ama şu detayları da yazalım da bari başlığın içinde "bizi hep yeniyorlar, aciz yönetim, nasıl taraftarsınız olm siz" gibi içi boş laflar değil de, en azından başlığın içini dolduracak dişe dokunur bir şeyler olsun. buyrun deşelim;

  fenerbahçe bayan basketbol takımının bütçesi 4 milyon eurodur. bu bırak bayanlar ligini, erkekler ligindeki 12 takımdan daha fazla bir bütçeye sahip olmak demek. buna beşiktaş bile dahil. bizim erkek takımımızın açıklanan bütçesi bile 7.5 milyon dolar yani yaklaşık 6 milyon euro.

  fenerbahçe acıbadem bayan voleybol takımının bütçesi tam 5 milyon dolar. bu ne demektir biliyor musunuz? avrupa'nın en büyük bütçesine sahip voleybol takımı demek oluyor. 2. olup alamadıkları kupada final four oynayan diğer takımların bütçelerinin toplamı kadar neredeyse. takımın yıldızı gamova'yı elde tutmak için verilecek parayı bizim futbol takımında alamayan futbolcu var.

  rekabette şu dönemler bizden çok daha üstün olmalarının temel nedeni bütçeler arasındaki oldukça büyük farktır. ne yazık ki rahmetli canaydın döneminde tepetaklak olduğumuz amatör şubelerde tekrar şampiyonluğa oynayacak duruma gelmemiz 3 senemizi aldı. hatta bence bu kısa bile sayılabilecek bir süre. ancak şöyle bir gerçek var ki bizim kaybettiğimiz zamanda fenerbahçe atılımlarının üstüne yeni atılımlar yaptı. yine ne yazık ki ne mehmet ali aydınlar'ımız var ne de celal aras'ımız var paraları basacak.

  adnan polat'ı ölümüne eleştirmenin hiçbir mantığı yoktur. büyük sponsorlar kapımızı aşındırmıyor maalesef. yoksa büyük şirketler lütfen sponsorunuz olalım deyip de bizim başkan kabul etmemezlik yapmıyordur muhakkak. sponsor bulma çalışmalarından bahsediyor her röportajında. şu bir gerçek ki rakibimizle olan bütçe farkını kapatmak için belli bir zamana ihtiyaç var. ancak sadece galatasaray'ın adı bu süreyi oldukça kısaltacaktır. bütçeler yakın bir hal aldığında başarısızlıklar devam ederse bu satırların sahibini de karşılarında bulacaklardır elbet.

  ancak şu anda körü körüne birilerini yerin dibine soksan ne olur sokmasan ne olur. çözüm önerin yoksa çemkirmek de nafile. gerçek ise bunlardan ibaret...
 • 386
  son 8 yılda ali sami yen'de kazanılan maçlar;

  6 nisan 2014 galatasaray fenerbahçe maçı - teknik direktör roberto mancini
  18 ekim 2014 galatasaray fenerbahçe maçı - teknik direktör cesare prandelli

  kendi evimizde coşmaya hazır mıyız?

  ben cevabını vereyim: her alanda olduğu gibi bu rekabette de doğal olarak inişler çıkışlar olabilir. bu iniş ve çıkışlardaki tek etken teknik direktör değil. bu sebeple rekabet bağlamında ortada ne coşacak, ne panik yapacak, ne de kendimizi paralamamıza neden olacak bir sebep yok.
 • 172
  benim için anlamını ve önemini yitirmiş rekabettir. sadece bir akşamda, o kadar çok şeye şahit olabiliyor ki bir insan, buyrun hepsini harmanlayıp beraber bakalım.

  biz mutluyuz, bir mart akşamı, türkiye'nin erzurum'la beraber sibirya terk şehirlerinden birisi olan sivas'ta deplasmandayız. güzel bir futbol oynuyoruz, 4-0 kazanıyoruz.
  biz heyecanlıyız, birbirini hiç tanımayan 15-20 tane adam, 3 ayda kardeş oluyor, sıkı sıkıya bağlanıyor birbirine. başlarında türkiye'nin, dünyanın en büyük babası, fatih terim.
  biz umutluyuz, futbolcularımız, basketbolcularımız, engelsiz aslanlarımız.. sarı kırmızı ne kadar savaşçı varsa mest ediyor taraftarını, yüzler gülüyor, başımız dik yürüyoruz 107 yıldır olduğu gibi. son yıllarda yaşadığımız kaos ortamından resmen silkinerek arınmışız, hem futbolda hem basketbolda dolu dizgin ilerliyoruz.
  biz göz yaşlarımızı tutamıyoruz, tüm türkiye'nin gözlerini yaşartan bir koreografi yapıyoruz, ali sami yen'e söven taraftarları olan ve sağda solda 'duruş'tan bahseden beşiktaş'ın hocası ağlayacak gibi oluyor.
  biz inanmışız, kısıtlı bütçe ve kadroyla avrupa'da alışkın olduğumuz tarih yazmalardan birini daha başarıyoruz, "biz bir aileyiz, kenetlendikçe daha da büyüyen" diyoruz, yine ağlıyoruz, yine gururluyuz.
  bizim alnımız ak, pisliğin diğer adı haline getirilmiş bu türk futbolunda, bu bataklıkta, kimseye "eyvallah" demeden kendi yolumuzda dolu dizgin ilerliyoruz, yollarımıza düşen yıldırımlara rağmen dimdik yürüyoruz, koşuyoruz güzel günlere çocuksu heyecanlarla yediden yetmişe.

  ya diğer taraf ?

  başkanı devleti dolandırmış, futbolcusu taraftarına küfretmiş, yöneticisi teşvik primi vermiş, taraftarının kibir ve nefretten gözü dönmüş, bir camia olarak kendi takımını kendi sevdasını bırakmış, nerede hak, hukuk ve adalet arayan varsa ona saldıran bir topluluk.

  tarihinde sayısız kuralsızlığı, dolandırıcılığı, ihaneti, pisliği ve şerefsizliği bulunan, her zaman her ortamda zeytin yağı gibi üste çıkmış, yediği bokları ortaya koyan belgeleri ve kanıtları hiçe saymış, pislikten, çamurdan görünmeyen kendi yüzünü temizlemeyi unutmuş, 'kimi, nasıl dibe çekerim ? kime nasıl zarar veririm?' davası yapan bu topluluğun kulübü.

  bir kısmı daha formasını giymeye başlayalı 6 ay olmadan, kulübünün karakterini ruhuna işletmiş ve salyalar akıtarak sağa sola saldıran; bir kısmı da yıllardır her hareketiyle, her icraatıyla üzerinde taşıdığı formaya hep layık olan, kimseyi şaşırtmayan ve ülkede kimsenin zerre kadar sevmediği, saygı duymadığı, gün geçtikçe kendi kendilerini bitiren, bu kulübün futbolcuları.

  hazımsızlık ve yüzyıllar boyu gelen ezikliğin verdiği bir ruh halini her halükarda davranışa yansıtan, gerçeği ve doğruyu göremeyecek kadar kör, kendi kafasında kurduğu cumhuriyet içinde kendi peygamberine tapan, rakiplerinin ya futbolcusuna, ya hocasına, ya hocasının ailesine, ya futbolcusunun ailesine küfür ederken bir ergenin masturbasyon kafasını yaşayan, bu kulübün taraftarı.

  ---

  bir tarafta baba gündüz'ler, metin oktay'lar, aslan nihat'lar, karınca ezmez'ler, özhan canaydın'lar, cüneyt tanman'lar; bir tarafta doktor nazım bey'ler, ali şen'ler, aziz yıldırım'lar, aykut kocaman'lar.

  daha da lefter küçükandonyadis'i, islam çupi'yi ağzınıza almayın.

  sözün özü, bir tarafta galatasaray, bir tarafta fenerbahçe.

  şimdi siz söyleyin, hangi rekabet ?
 • 328
  tarihi farklı seyretmiş olabilir ama gün itibarı ile durum negatif. ne demek istiyorum? rekabet, yarışmacıların gelişimini tetikler. kendilerini daha üst seviyeye çekecek gelişimin fitilini ateşler. rekabet yarışmacıları diri tutar. daha yükseğe taşır. günümüzde fenerbahçe ile olan rekabetin bizi yukarı taşıması mümkün olmadığı gibi aşağı çekiyor olmasına da uyanmak gerek. sahalarında kupa kaldırdık da, orada 20 yıl sonra yendik de falan filandan bahsetmiyorum. okul sıralarındaki çocuklar yapsın bu atışmaları. benim bahsettiğim şey finansal durum, sürdürülebilirlik, sportif başarı gibi konularda bizim bu adamlarla rekabetimizin artık söz konusu olmadığıdır. yanlış yönetimler, alışılmış başarısızlık, kendi camialarını uyutmak için ürettikleri türlü bahaneler kendilerini aşağı çektikçe çekiyor. bizim bunlarla daha fazla zaman kaybetmememiz gerekiyor. dolayısıyla yüzümüzü batıya dönüp, gözümüzü daha büyük hedeflere dikerek yürümeliyiz. bunu yaparken de avrupa kulüpleriyle aramızdaki gelir makası vb. bahanelere sığınmadan, analitik düşünerek şartlar neyi gerektiriyorsa onu yapmalıyız. oyuncu yetiştirmek, altyapı, sistem, oyuncu kiralama formülü, ffp'ye uyum sürecinde ne yapılması gerekiyorsa kuralların içinde başarı formüllerini üretmek durumundayız.
 • 409
  6-0'lık mağlubiyetin herhangi bir etkisi olmadığı rekabet. bursa da bize 5 attı, kocaeli 4 attı. bunlar nasıl rekabet oluşturan unsurlar değilse fenerbahçe ile oynan tek bir karşılaşma da rekabet unsuru değildir. illa ki bir rekabet alanı arıyorsanız, fenerbahçe'den geride olduğumuz tek konu karşılıklı kazanılan maç sayısıdır. bu alanda da fenerbahçe geçilirse, artık beşiktaş kıvamında bir rekabetten rahatlıkla söz edebiliriz.
 • 411
  çoktan bitmiştir.

  paçamızdan aşağı çekmeye çalışıp zorla rekabet ettiriyorlar. başka bir avrupa ülkesinde olsa esameleri okunmuyordu.

  küme düşürülmediler,
  galatasaray yukarı, bunlar aşağı gidecekken sürekli kurallar değiştirildi. yabancı futbolcu sayısından tutun, harcama limitine kadar...
  hakemler tarafından artık gözümüze sokulurcasına ittirildiler.

  bunlara rağmen her türlü eziyoruz. bunlara rağmen rekabet çoktan bitmiştir. resmi olmayan, hayal ürünü beşinci yıldızla geziyor adamlar. * hem de resmi twitter hesaplarında 4. yıldız loading yazmışken 3'ten 5'e atladılar. düşünün.

  tükendiklerinin aslında içten içe farkında olmalarına rağmen galatasaray kompleksi, kabullenememe, kollanma durumları sebebiyle hala rekabet ediyormuş gibiler. ben yemem. gerçeklerin herkes farkında!
 • 307
  şahsım adına benim tanımadığım rekabettir. böyle bir şey yok bende. ofiste laf sokmaya çalışanından tribünde küfür edenine, başkanına kadar umurumda değiller. gerçekten bu rekabete inanmıyorum. bu kibir değil, onları sinirlendirmek için değil, kinaye yok. ben kulübümüzün fenerbahçe ile rekabet ettiğine inanmıyorum. bunun bir parçası olmak da istemiyorum. fenerbahçe en fazla bizim adımızla yarışıyor görünürken tanınırlığını artırır. kendi kendilerine bir hallere giriyorlar. galatasaray kültürü, avrupa'daki başarılar, yerel başarılar, duruşumuz, hiçbir şeyimiz onlara benzemiyor.

  (bkz: bazılarıyla rakip bile değiliz, aynı yollardan geçmedik)
 • 356
  ocak 2021 itibariyle asırlık rekabetin gerçekten farklı bir evresine gelmiş bulunuyoruz. yaşım yettiği dönemler boyunca fenerbahçe çoğu kez bizden daha pahalı kadrolar kurdu belki biz ünal aysal döneminde onlardan daha fazla harcadık onun dışında hep onlar fazla harcadı evet doğrudur hep biz fazla kupa aldık daha başarılı olduk ama artık rekabet farklı bir seviyeye taşındı. son 25 yılda da fenerbahçe yönetimleri pek şeffaf değildi ama günün sonunda her iki kulüp de bir dernek aracılığıyla varlığını sürdürüyordu. bugünün fotoğrafını çekmek gerekirse durum farklıdır. bu fotoğrafın bize ne anlattığını anlamazsak kısa-orta vadede çok üzüleceğiz gibi geliyor. bu duruma bence beşiktaş da dahil ama bizim derdimiz galatasaray.

  şimdi biraz gerilere gitmek gerekirse 2003 temmuzunda roman abramoviç tarafından satın alınana kadar chelsea en son 1955 yılında şampiyonluk yaşamıştı. son 19 yılda ise tam 5 kez şampiyon oldu. diğer örnek aynı ligden manchester city körfez sermayesi tarafından satın alınmadan önce en son 1968 yılında lig şampiyonu olmuşlardı. el değiştirdikten sonra ise 4 kez şampiyon oldular. peki bu iki takımı alan sermayenin en önemli özellikleri nedir derseniz son yıllarda chelsea için durum biraz değişse de bence en önemli faktör maddi olarak karı ikinci planda tutan agresif kulüp sahipleridir derim. liverpool, manchester united ve arsenal gibi ezeli rakipleri ilk iki takım kadar agresif olamayan kulüp sahipleri tarafından yönetildiler bu süre boyunca. sergio aguero'nun 2012 yılında o unutulmaz queen park rangers maçında uzatmalarda attığı golden sonra agresif sahipleri olan takımlar toplam 6 kez şampiyon oldular. diğer saydığım takımlar ise toplam 2 kez. birisinde alex ferguson'un şampiyon olup bırakma inadı diğerinde de neredeyse denk bütçelerle jurgen kloop tarafından 5 yılda oluşturulmuş bir kadro şampiyon olabildi.

  yukarda rakamlarla agresif tutum sergileyen sahipli takımların kısa-orta vadede rakiplerini kolayca geride bırakabildiklerini ve tarihin akışını kolayca değiştirebildiklerini ayrıntılı bir biçimde inceledikten sonra 2018 yılına gelelim. evet zengin çocuğunun körfez sermayesi kadar parası olmayabilir ama geldiğinde ilk beyanlarından birini hatırlamakta yarar var. fenerbahçe'yi avrupa şampiyonu filan yapacağım demedi öyle bir derdi filan da yok. fenerbahçe'yi türkiye'nin en fazla şampiyon olan takımı yapacağım dedi. gerek saha içi gerek saha dışı 3-4 maçlı kupaların şampiyonluk sayılması gibi çabalarla bunun için uğraşıyor hakkını verelim. evet biraz beceriksiz ama kezman'lı chelsea kadrosunu hatırlatmak isterim.

  rakibimiz hala bir dernek olabilir ama dışarıdan öyle gibi gözükmediğini artık kabul edelim. arçelik, beko, opet, tüpraş, ford oto, ford kamyon, fiat, avis, otokar, aygaz, setur, otokoç gibi bir çırpıda sayabildiğim şirketler rakibimizle mali kısmına benim pek ulaşamadığım sponsorluk-reklam anlaşmaları imzalamış durumda. kimsenin şirketinde veya babasının parasında gözümüz yok. kimisi uzaya çıkmak için şirket kurar kimisi gelir futbola harcar kendi bileceği iş ama karşımızda duran rakibi küçümsersek stratejik bir hata yaparız karşımızda duran şımarık bir zengin çocuğu değil güldük eğlendik ama artık ciddiyet zamanı, karşımızda duran agresif kapitalizmin ta kendisidir. bu para düşmanlığı filan değil lütfen öyle algılanmasın komünizm propagandası filan yaptığım yok, sadece gerçekçi olmaya çalışıyorum, burada iddialı bir laf edeyim rakibimizi bu sene de olur da şampiyon olamazsa yazın yaptıkları transferlerle dudaklarımız uçuklayacak. elbette biz de bu düzen içinde büyük gelirler-sponsorluklar elde ediyoruz bir şekilde bu düzenin bir parçasıyız ama burada kritik nokta bunun çok agresif ve asimetrik oluşu oyunu ingiltere örneğinde de gördüğümüz gibi bozuyor. rus milyarder, petrol kralı veya sanayi devi teknik olarak hiç bir farkı yok.

  tespitlerimizi doğru yaparsak planlama konusunda daha başarılı olabiliriz ve dahi buna mecburuz hata lüksümüz yok. kulüp içi çekişmelere ayıracak saniyemiz bile yok, çok önemli bir sezonun yarısı önümüzde duruyor ama belki ondan da önemlisi başkanlık seçimi. önce fatih terim ile sözleşme uzatılmalı, ona rahat bir çalışma ortamı hazırlanmalı ve galatasaray her yönüyle son seferkilerden farklı bir yönetim kurmalı. gelip şirketiyle sponsor olsun demiyorum öyle bir talebim kesinlikle yok. bunu bir sidik yarışına çevirmenin manası yok. benim önerim başka her şeyiyle kurumsal bir yönetim istiyorum, altyapısından, oyuncu izleme ve transfer komitesine, dünya çapında tanıtımından, her türlü pazarlama işlemlerine, amatör branşlardan mali konulara her konuya hakim bir yönetim liseli lisesiz çatışmasına girmeden bu yönetimi kurmayı başarmazsak kısa-orta vadede çok üzüleceğiz.
 • 399
  onumuzdeki 2-3 senede isler eger planladigimiz gibi giderse ( leo projesi, bankalar birliginden cikma, florya, kemerburgaz) ve bu sene sampiyon olursak ciddi manada bitmeye yuz tutmustur. fersah fersah fark atabilecegimiz bir avantaji elimize aliyoruz. 96-2000 doneminde elimizdeki futbolcularin bonservissiz gitmesi, gelen paranin car cur edilmesi ve kotu kadrolara verilmesi, yonetimin dagilmasi, hocanin italya'ya gitmesi gibi bir cok etken ile aslinda rekabeti 20 yil once bitirebilecekken bitiremedik.

  bu sefer cok yaklastik en yakin rakibimizle arayi acmaya.
  umarim tepmeyiz bu firsati.

  yeniden avrupa, demokratik ve laik bir turkiye ve birlik icinde olacagimiz gunlere...
 • 445
  2004-2005 sezonundan itibaren takımımızı net olarak takip ediyorum ondan öncesi anlık pozisyonlar hayal meyal.
  özellikle benim gibi 2000 sonrası takip edenler için derbiler, transferler vs. müthiş bir fenerbahçe dominasyonu vardı kimse demez mesela galatasaray sadece 4-5 yıl uefa kupası almış, dünya devlerini dize getirmiş. şimdi drogbalı, sneijder'li madrid, juventus maçları oynanalı 10 yıl olmuş daha dün gibi.
  kadıköy'deki derbi başlamadan atılan konfetiler bile yenildik havası verirdi bana. 2005-2006'daki efsanevi şampiyonluk, kallili, cevad hocalı, nondalı gelen şampiyonluklarla fener'in bence sakalını kestik, o dominasyon bitmedi.
  psikolojik üstünlüğün bize geçtiği maç 7 aralık 2011 galatasaray fenerbahçe maçıdır ki ondan sonrası günümüze kadar gelmiştir.
 • 344
  ön not: maçlar, skorlar ve hesaplamalar tff'nin lig statüsünde kabul ettiği 1956-57 federasyon kupası'ndan süper lig 2023-2024 sezonu 'na dek bütün lig maçlarını ve skorlarını kapsamaktadır. ayrıca 1962-63 ve 2011-12 gibi çift aşamalı sezonların her bir aşaması, ayrı bir sezon olarak değerlendirilmiştir ve sezon listesinde yıldızla gösterilmiştir. o yüzden hesaplamalardaki total sezon sayısı, ligin oynandığı sezon sayısından fazladır. en farklı-gollü skorların ve bunların olasılıklarının incelemesinde ise farkları ya da toplam gol sayıları eşit olan maçlar ve eşit olasılıklar arasındaki sıralama, tarihe göre yapılmıştır. sonradan oynanan maçlar, sıralamada öne alınmıştır ya da sıralamaya girmeye hak kazanan diğer maçlar arasında en son oynanan baz alınmıştır.

  galatasaray cephesi:

  6 puan: 5 sezon (1960-61, 1975-76, 1980-81, 1990-91, 2022-23)
  4 puan: 8 sezon (1965-66, 1972-73, 1983-84, 1987-88, 1998-99, 2011-12, 2019-20, 2020-21)
  3 puan: 22 sezon (1956-57, 1957-58, 1958-59*, 1959-60, 1961-62, 1966-67, 1969-70, 1971-72, 1986-87, 1989-90, 1992-93, 1993-94, 1995-96, 1999-00, 2001-02, 2002-03, 2004-05, 2007-08, 2012-13, 2013-14, 2014-15)
  2 puan: 9 sezon (1962-63, 1963-64, 1964-65, 1979-80, 1984-85, 1985-86, 2015-16, 2017-18, 2018-19)
  1 puan: 18 sezon (1968-69, 1970-71, 1973-74, 1974-75, 1976-77, 1977-78, 1978-79, 1981-82, 1982-83, 1988-89, 1994-95, 1997-98, 2000-01, 2003-04, 2008-09, 2010-11, 2011-12*, 2023-24)
  0 puan: 8 sezon (1967-68, 1991-92, 1996-97, 2005-06, 2006-07, 2009-10, 2016-17, 2021-22)

  fenerbahçe cephesi:

  6 puan: 8 sezon (1967-68, 1991-92, 1996-97, 2005-06, 2006-07, 2009-10, 2016-17, 2021-22)
  4 puan: 18 sezon (1968-69, 1970-71, 1973-74, 1974-75, 1976-77, 1977-78, 1978-79, 1981-82, 1982-83, 1988-89, 1994-95, 1997-98, 2000-01, 2003-04, 2008-09, 2010-11, 2011-12*, 2023-24)
  3 puan: 21 sezon (1957-58, 1958-59*, 1959-60, 1961-62, 1966-67, 1969-70, 1971-72, 1986-87, 1989-90, 1992-93, 1993-94, 1995-96, 1999-00, 2001-02, 2002-03, 2004-05, 2007-08, 2012-13, 2013-14, 2014-15)
  2 puan: 9 sezon (1962-63, 1963-64, 1964-65, 1979-80, 1984-85, 1985-86, 2015-16, 2017-18, 2018-19)
  1 puan: 8 sezon (1965-66, 1972-73, 1983-84, 1987-88, 1998-99, 2011-12, 2019-20, 2020-21)
  0 puan: 6 sezon (1956-57, 1960-61, 1975-76, 1980-81, 1990-91, 2022-23)

  galatasaray'ın fenerbahçe'yi iç sahada yendiği sezonlar: (24 sezon)

  1956-57: 3-2*
  1958-59: 1-0*
  1959-60: 2-1*
  1960-61: 2-1*
  1961-62: 1-0*
  1965-66: 2-0*
  1969-70: 1-0*
  1971-72: 1-0*
  1975-76: 1-0*
  1980-81: 1-0*
  1989-90: 1-0*
  1990-91: 4-1*
  1993-94: 2-1*
  1995-96: 2-0*
  1998-99: 2-0*
  2001-02: 2-0*
  2002-03: 2-0*
  2004-05: 1-0*
  2007-08: 1-0*
  2011-12: 3-1*
  2012-13: 2-1*
  2013-14: 1-0*
  2014-15: 2-1*
  2022-23: 3-0*

  galatasaray'ın fenerbahçe'yi deplasmanda yendiği sezonlar: (15 sezon)

  1957-58: 1-2*
  1960-61: 0-5*
  1966-67: 0-2*
  1972-73: 0-1*
  1975-76: 1-3*
  1980-81: 0-1*
  1983-84: 1-2*
  1986-87: 1-2*
  1987-88: 1-2*
  1990-91: 1-2*
  1992-93: 1-4*
  1999-00: 1-2*
  2019-20: 1-3*
  2020-21: 0-1*
  2022-23: 0-3*

  fenerbahçe'nin galatasaray'ı iç sahada yendiği sezonlar: (36 sezon)

  1958-59: 4-0*
  1959-60: 1-0*
  1961-62: 1-0*
  1967-68: 3-0*
  1968-69: 1-0*
  1969-70: 1-0*
  1970-71: 2-1*
  1971-72: 2-1*
  1973-74: 2-1*
  1976-77: 1-0*
  1978-79: 2-0*
  1981-82: 1-0*
  1982-83: 1-0*
  1988-89: 1-0*
  1989-90: 5-1*
  1991-92: 5-2*
  1993-94: 2-0*
  1994-95: 3-0*
  1995-96: 3-1*
  1996-97: 3-2*
  1997-98: 3-1*
  2000-01: 2-1*
  2001-02: 1-0*
  2002-03: 6-0*
  2003-04: 2-1*
  2004-05: 1-0*
  2005-06: 4-0*
  2006-07: 2-1*
  2007-08: 2-0*
  2008-09: 4-1*
  2009-10: 3-1*
  2012-13: 2-1*
  2013-14: 2-0*
  2014-15: 1-0*
  2016-17: 2-0*
  2021-22: 2-0*

  fenerbahçe'nin galatasaray'ı deplasmanda yendiği sezonlar: (18 sezon)

  1957-58: 2-3*
  1966-67: 1-3*
  1967-68: 0-2*
  1974-75: 0-1*
  1977-78: 0-2*
  1986-87: 0-1*
  1991-92: 0-2*
  1992-93: 0-1*
  1996-97: 0-4*
  1999-00: 0-1*
  2005-06: 0-1*
  2006-07: 1-2*
  2009-10: 0-1*
  2010-11: 1-2*
  2011-12: 1-2*
  2016-17: 0-1*
  2021-22: 1-2*
  2023-24: 0-1*

  galatasaray'ın evinde berabere biten sezonlar: (27 sezon)

  1962-63: 0-0*
  1963-64: 0-0*
  1964-65: 1-1*
  1968-69: 1-1*
  1970-71: 1-1*
  1972-73: 1-1*
  1973-74: 0-0*
  1976-77: 2-2*
  1978-79: 1-1*
  1979-80: 0-0*
  1981-82: 0-0*
  1982-83: 4-4*
  1983-84: 1-1*
  1984-85: 1-1*
  1985-86: 0-0*
  1987-88: 1-1*
  1988-89: 1-1*
  1994-95: 1-1*
  1997-98: 2-2*
  2000-01: 0-0*
  2003-04: 2-2*
  2008-09: 0-0*
  2015-16: 0-0*
  2017-18: 0-0*
  2018-19: 2-2*
  2019-20: 0-0*
  2020-21: 0-0*

  fenerbahçe'nin evinde berabere biten sezonlar: (17 sezon)

  1962-63: 1-1*
  1963-64: 0-0*
  1964-65: 1-1*
  1965-66: 0-0*
  1974-75: 0-0*
  1977-78: 2-2*
  1979-80: 1-1*
  1984-85: 2-2*
  1985-86: 1-1*
  1998-99: 2-2*
  2010-11: 0-0*
  2011-12: 2-2*
  2011-12: 0-0*
  2015-16: 1-1*
  2017-18: 0-0*
  2018-19: 1-1*
  2023-24: 0-0*

  galatasaray'ın evindeki maçlar:

  toplam maç: 69

  galatasaray: 24 galibiyet
  beraberlik: 27 maç
  fenerbahçe: 18 galibiyet
  galatasaray golü: 72 gol
  fenerbahçe golü: 63 gol
  averaj: +9 galatasaray averajı

  en farklı skorlar:

  1. 8 eylül 1996 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 0-4 fenerbahçe
  2. 4 haziran 2023 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 3-0 fenerbahçe
  3. 4 mayıs 1991 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 4-1 fenerbahçe

  en farklı galatasaray galibiyetleri:

  1. 4 haziran 2023 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 3-0 fenerbahçe
  2. 4 mayıs 1991 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 4-1 fenerbahçe
  3. 7 aralık 2011 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 3-1 fenerbahçe

  en son üç galatasaray galibiyeti:

  1. 4 haziran 2023 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 3-0 fenerbahçe
  2. 18 ekim 2014 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 2-1 fenerbahçe
  3. 6 nisan 2014 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 1-0 fenerbahçe

  en farklı fenerbahçe galibiyetleri:

  1. 8 eylül 1996 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 0-4 fenerbahçe
  2. 5 ekim 1991 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 0-2 fenerbahçe
  3. 2 ekim 1977 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 0-2 fenerbahçe

  en son üç fenerbahçe galibiyeti:

  1. 19 mayıs 2024 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 0-1 fenerbahçe
  2. 21 kasım 2021 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 1-2 fenerbahçe
  3. 23 nisan 2017 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 0-1 fenerbahçe

  en gollü beraberlikler:

  1. 5 haziran 1983 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 4-4 fenerbahçe
  2. 2 kasım 2018 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 2-2 fenerbahçe
  3. 21 eylül 2003 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 2-2 fenerbahçe

  en son üç beraberlik:

  1. 27 eylül 2020 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 0-0 fenerbahçe
  2. 28 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 0-0 fenerbahçe
  3. 2 kasım 2018 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 2-2 fenerbahçe

  en gollü maçlar:

  1. 5 haziran 1983 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 4-4 fenerbahçe
  2. 4 mayıs 1991 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 4-1 fenerbahçe
  3. 7 haziran 1958 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 2-3 fenerbahçe

  galatasaray'ın en uzun kazanma serisi: 4 sezon (1958-59'dan 1961-62'ye kadar 4 sezon üst üste ligde fenerbahçe'yi iç sahada yenmiş.)

  en uzun beraberlik serisi: 5 sezon (1981-82'den 1985-86'ya kadar 5 sezon üst üste galatasaray'ın evinde berabere bitmiş.)

  fenerbahçe'nin en uzun kazanma serisi: 2 sezon (1966-67'den 1967-68'e kadar, 1991-92'den 1992-93'e kadar, 2005-06'dan 2006-07'ye kadar, 2009-10'dan 2010-11'e kadar 4 defa 2 kez üst üste galatasaray'ı deplasmanda yenmiş.)

  galatasaray'ın en uzun kazanamama serisi: 8 sezon (1981-82'den 1988-89'a kadar 8 sezon üst üste ligde fenerbahçe'yi iç sahada yenememiş.)

  en uzun beraberliksiz geçen seri: 7 sezon (2009-10'dan 2014-15'e kadar üst üste 7 sezon ligde galatasaray'ın evinde berabere bitmemiş.)

  fenerbahçe'nin en uzun kazanamama serisi: 8 sezon (1978-79'dan 1985-86'ya kadar üst üste 8 sezon ligde galatasaray'ı deplasmanda yenememiş.)

  fenerbahçe'nin evindeki maçlar:

  toplam maç: 68

  fenerbahçe: 36 galibiyet
  beraberlik: 17 maç
  galatasaray: 15 galibiyet
  fenerbahçe golü: 106 gol
  galatasaray golü: 65 gol
  averaj: +41 fenerbahçe averajı

  en farklı skorlar:

  1. 6 kasım 2002 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 6-0 galatasaray
  2. 18 aralık 1960 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 0-5 galatasaray
  3. 22 nisan 2006 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 4-0 galatasaray

  en farklı fenerbahçe galibiyetleri:

  1. 6 kasım 2002 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 6-0 galatasaray
  2. 22 nisan 2006 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 4-0 galatasaray
  3. 15 nisan 1990 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 5-1 galatasaray

  en son üç fenerbahçe galibiyeti:

  1. 10 nisan 2022 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 2-0 galatasaray
  2. 20 kasım 2016 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 2-0 galatasaray
  3. 8 mart 2015 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 1-0 galatasaray

  en farklı galatasaray galibiyetleri:

  1. 18 aralık 1960 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 0-5 galatasaray
  2. 8 ocak 2023 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 0-3 galatasaray
  3. 11 nisan 1993 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 1-4 galatasaray

  en son üç galatasaray galibiyeti:

  1. 8 ocak 2023 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 0-3 galatasaray
  2. 6 şubat 2021 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 0-1 galatasaray
  3. 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 1-3 galatasaray

  en gollü beraberlikler:

  1. 17 mart 2012 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 2-2 galatasaray
  2. 20 eylül 1998 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 2-2 galatasaray
  3. 3 mart 1985 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 2-2 galatasaray

  en son üç beraberlik:

  1. 24 aralık 2023 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 0-0 galatasaray
  2. 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 1-1 galatasaray
  3. 17 mart 2018 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 0-0 galatasaray

  en gollü maçlar:

  1. 22 nisan 1992 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 5-2 galatasaray
  2. 6 kasım 2002 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 6-0 galatasaray
  3. 15 nisan 1990 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 5-1 galatasaray

  fenerbahçe'nin en uzun kazanma serisi: 10 sezon (2000-01'den 2009-10'a kadar üst üste 10 sezon ligde galatasaray'ı iç sahada yenmiş.)

  en uzun beraberlik serisi: 4 sezon (1962-63'ten 1965-66'ya kadar üst üste 4 sezon ligde fenerbahçe'nin evinde berabere bitmiş. )

  galatasaray'ın en uzun kazanma serisi: 2 sezon (1986-87'den 1987-88'e kadar ve 2019-20'den 2020-21'e kadar 2 defa 2 sezon üst üste ligde fenerbahçe'yi deplasmanda yenmiş.)

  fenerbahçe'nin en uzun kazanamama serisi: 5 sezon (1962-63'ten 1966-67'ye kadar ve 1983-84'ten 1987-88'e kadar 2 defa 5 kez üst üste ligde galatasaray'ı iç sahada yenememiş.)

  en uzun beraberliksiz geçen seri: 12 sezon (1986-87'den 1997-98'e kadar 12 sezon üst üste ligde fenerbahçe'nin evinde hiç berabere bitmemiş.)

  galatasaray'ın en uzun kazanamama serisi: 20 sezon (2000-01'den 2018-19'a kadar 20 sezon üst üste ligde fenerbahçe'yi hiç deplasmanda yenememiş.)

  lig tüm zamanlar toplamı:

  toplam maç: 137 maç

  fenerbahçe: 54 galibiyet
  beraberlik: 44 maç
  galatasaray: 39 galibiyet
  fenerbahçe golü: 169 gol
  galatasaray golü: 137 gol
  averaj: +32 fenerbahçe averajı

  en farklı skorlar:

  1. 6 kasım 2002 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 6-0 galatasaray
  2. 18 aralık 1960 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 0-5 galatasaray
  3. 22 nisan 2006 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 4-0 galatasaray

  en farklı galatasaray galibiyetleri:

  1. 18 aralık 1960 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 0-5 galatasaray
  2. 4 haziran 2023 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 3-0 fenerbahçe
  3. 8 ocak 2023 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 0-3 galatasaray

  en son üç galatasaray galibiyeti:

  1. 4 haziran 2023 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 3-0 fenerbahçe
  2. 8 ocak 2023 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 0-3 galatasaray
  3. 6 şubat 2021 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 0-1 galatasaray

  en farklı fenerbahçe galibiyetleri:

  1. 6 kasım 2002 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 6-0 galatasaray
  2. 22 nisan 2006 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 4-0 galatasaray
  3. 8 eylül 1996 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 0-4 fenerbahçe

  en son üç fenerbahçe galibiyeti:

  1. 19 mayıs 2024 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 0-1 fenerbahçe
  2. 10 nisan 2022 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 2-0 galatasaray
  3. 21 kasım 2021 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 1-2 fenerbahçe

  en gollü maçlar:

  1. 5 haziran 1983 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 4-4 fenerbahçe
  2. 22 nisan 1992 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 5-2 galatasaray
  3. 6 kasım 2002 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 6-0 galatasaray

  en gollü beraberlikler:

  1. 5 haziran 1983 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 4-4 fenerbahçe
  2. 2 kasım 2018 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 2-2 fenerbahçe
  3. 17 mart 2012 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 2-2 galatasaray

  en son üç beraberlik:

  1. 24 aralık 2023 fenerbahçe galatasaray maçı, fenerbahçe 0-0 galatasaray
  2. 27 eylül 2020 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 0-0 fenerbahçe
  3. 28 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı, galatasaray 0-0 fenerbahçe

  galatasaray'ın en uzun kazanma serisi: 4 maç (13 nisan 1960 galatasaray fenerbahçe maçı'ndan 1 ocak 1962 galatasaray fenerbahçe maçı 'na kadar ligde fenerbahçe'yi 4 maç üst üste yenmiş.)

  en uzun beraberlik serisi: 6 maç (24 nisan 1963 galatasaray fenerbahçe maçı 'ndan 21 mart 1965 fenerbahçe galatasaray maçı 'na kadar ligde üst üste 6 maç berabere bitmiş.)

  fenerbahçe'nin en uzun kazanma serisi: 6 maç (22 mayıs 2005 fenerbahçe galatasaray maçı'ndan 8 aralık 2007 fenerbahçe galatasaray maçı'na kadar ligde üst üste 6 maç galatasaray'ı yenmiş.)

  galatasaray'ın en uzun kazanamama serisi: 10 maç (8 mart 2015 fenerbahçe galatasaray maçı 'ndan 28 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı'na kadar ligde 10 maç üst üste fenerbahçe'yi hiç yenememiş.)

  en uzun beraberliksiz geçen seri: 10 maç (16 aralık 1989 galatasaray fenerbahçe maçı'ndan 12 mart 1994 galatasaray fenerbahçe maçı'na kadar, 29 şubat 2004 fenerbahçe galatasaray maçı'ndan 9 kasım 2008 fenerbahçe galatasaray maçı 'na kadar 2 defa 10 maç üst üste ligde hiç berabere bitmemiş. )

  fenerbahçe'nin en uzun kazanamama serisi: 9 maç (24 nisan 1963 galatasaray fenerbahçe maçı'ndan 13 kasım 1966 fenerbahçe galatasaray maçı 'na kadar ligde 9 maç üst üste galatasaray'ı hiç yenememiş.)

  galatasaray'ın evindeki maçlar:

  0-0: 12 maç (%17,39)
  1-0: 10 maç (%14,49)
  0-1: 8 maç (%11,59)
  1-1: 10 maç (%14,49)
  2-0: 5 maç (%7,25)
  2-1: 5 maç (%7,25)
  0-2: 3 maç (%4,35)
  1-2: 4 maç (%5,80)
  2-2: 4 maç (%5,80)
  3-0: 1 maç (%1,45)
  3-1: 1 maç (%1,45)
  3-2: 1 maç (%1,45)
  0-3: 0 maç
  1-3: 1 maç (%1,45)
  2-3: 1 maç (%1,45)
  3-3: 0 maç
  4-0: 0 maç
  4-1: 1 maç (%1,45)
  4-2: 0 maç
  4-3: 0 maç
  0-4: 1 maç (%1,45)
  1-4: 0 maç
  2-4: 0 maç
  3-4: 0 maç
  4-4: 1 maç (%1,45)

  fenerbahçe'nin evindeki maçlar:

  0-0: 7 maç (%10,29)
  1-0: 11 maç (%16,42)
  0-1: 3 maç (%4,41)
  1-1: 6 maç (%8,82)
  2-0: 6 maç (%8,82)
  2-1: 7 maç (%10,29)
  0-2: 1 maç (%1,47)
  1-2: 6 maç (%8,82)
  2-2: 4 maç (%5,88)
  3-0: 2 maç (%2,94)
  3-1: 3 maç (%4,41)
  3-2: 1 maç (%1,47)
  0-3: 1 maç (%1,47)
  1-3: 2 maç (%2,94)
  2-3: 0 maç
  3-3: 0 maç
  4-0: 2 maç (%2,94)
  4-1: 1 maç (%1,47)
  4-2: 0 maç
  4-3: 0 maç
  0-4: 0 maç
  1-4: 1 maç (%1,47)
  2-4: 0 maç
  3-4: 0 maç
  4-4: 0 maç
  5+-0: 1 maç (%1,47)
  5+-1: 1 maç (%1,47)
  5+-2: 1 maç (%1,47)
  5+-3: 0 maç
  5+-4: 0 maç
  0-5+: 1 maç (%1,47)
  1-5+: 0 maç
  2-5+: 0 maç
  3-5+: 0 maç
  4-5+: 0 maç
  5+-5+: 0 maç

  total:

  1-0 fenerbahçe galibiyeti: 19 maç (%13,87)
  0-0 beraberlik: 19 maç (%13,87)
  1-1 beraberlik: 16 maç (%11,68)
  1-0 galatasaray galibiyeti: 13 maç (%9,49)
  2-1 fenerbahçe galibiyeti: 11 maç (%8,03)
  2-1 galatasaray galibiyeti: 11 maç (%8,03)
  2-0 fenerbahçe galibiyeti: 9 maç (%6,57)
  2-2 beraberlik: 8 maç (%5,84)
  2-0 galatasaray galibiyeti: 6 maç (%4,38)
  3-1 fenerbahçe galibiyeti: 4 maç (%2,92)
  3-1 galatasaray galibiyeti: 3 maç (%2,19)
  4-0 fenerbahçe galibiyeti: 3 maç (%2,19)
  3-0 galatasaray galibiyeti: 2 maç (%1,46)
  3-2 fenerbahçe galibiyeti: 2 maç (%1,46)
  3-0 fenerbahçe galibiyeti: 2 maç (%1,46)
  4-1 galatasaray galibiyeti: 2 maç (%1,46)
  4-1 fenerbahçe galibiyeti: 1 maç (%0,73)
  5+-0 fenerbahçe galibiyeti: 1 maç (%0,73)
  5+-2 fenerbahçe galibiyeti: 1 maç (%0,73)
  5+-1 fenerbahçe galibiyeti: 1 maç (%0,73)
  4-4 beraberlik: 1 maç (%0,73)
  5+-0 galatasaray galibiyeti: 1 maç (%0,73)
  3-2 galatasaray galibiyeti: 1 maç (%0,73)
 • 324
  23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçından sonra bitmiştir. galiba biz bu 20 yıllık hasreti gözümüzde çok büyütmüştük ve bu da rekabete bir albeni katıyordu. bu da ortadan kalkınca hiçbir çekici yanı kalmadı. zaten tarafsız birini oturtsak karşımıza al kardeşim veriler bunlar değerlendir bakalım rekabeti desek, "siz çıldırmış olmalısınız. ne rekabeti." derdi.
 • 335
  fenerbahcenin , dursun aydın özbek dönemini kullanamadığı, galatasarayin da ali koç dönemini kendi lehine iyi kullandığı son dönemlerde aradaki makas git gide açılmıştır. valla açıkçası ben hiç eski feneri ozlemiyorum daha da kötü olsunlar hatta umrumda değil. başakşehire karşı da olsa beşiktaşa da ne bileyim bursaspora karşı da şampiyon olsak hep aynı hissi alıyorum. şampiyon olmak harika. allah rakiplere nasip etmesin.
App Store'dan indirin Google Play'den alın