• 376
  --- alıntı ---

  fatih terim’in covid19+ çıkması taraftarlığım bir yana yetersiz tedbirleri alenen elştiren, elinden geldiğince korunmaya çalışan bir kişinin; sırf kazançları uğruna tedbir almaktan imtina eden ve virüsü önemsemeyenlerce mağdur edilmesi açısından da dev bi umutsuzluk çökertti içime.

  biz ne kadar kendimizi korumaya çalışırsak çalışalım sırf virüsü önemsemeyenler/kazançları, kariyerleri uğruna gerekli tedbirleri almaktan imtina edenler yüzünden bizlerin veya çok sevdiğimiz insanların bu hastalıkla mücadele etmek zorunda kalacağının bir başka habercisi bu haber.

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/...183565246369793?s=21
 • 377
  her şeyin başı sağlık lafının önemini kavradığımız şu günlerde bence eğitimin de önemini kavrıyoruz.çıkmak zorunda kalanları ayırıyorum, şu dönemde bu tehlikeye rağmen dışarı çıkan, gezen, balık tutan cahildir benim gözümde. bilincinde olmamak gibi bi durum olamaz. her yaş grubuna ulaşacak şekilde gerekli duyurular yapılıyor. evde oturmak bu kadar zor olamaz. sokağa çıkma yasağının acilen ilan edilmesi gerekiyor.
  tanım:her gün can almaya devam eden son derece tehlikeli virüs.
 • 380
  az önce gördüğüm videolar psikolojimi bozdu. 7-8 yaşında çocuklarda, 25-30 yaşındaki insanlarda da nefes darlığı gördüm... nefes bile alamıyordu neredeyse videodakiler. o yüzden yauv bana bi şey olmaz demeyin. asla! o nefes darlığını yaşamak dahi istemezsiniz. ayrıca merak ettiğim konu acaba her hastada bu şekilde nefes darlıkları oluyor mu yoksa olmuyor mu? gördüklerim hiç iç açıcı değildi. bilenler aydınlatsın lütfen...
 • 382
  toplamda tüm dünyadaki oranı görece bu kadar düşükken, sürekli ünlü isimlerden pozitif test haberleri gelmesi dünyanın virüs ile savaşta ayrım yaptığının göstergesi.

  normal vatandaş şüpheli bir bağlantısı olmadığı sürece geberecek kadar nefes darlığı ve hayvani ateş olmadan kurumlar test yapmaya ikna olmuyor. oysa ünlü camiadan sürekli “ne olur ne olmaz bir test yaptıracağız” temalı açıklamalar düşüyor.

  sonra biz de diyoruz ki niye bu kadar çok ünlüde çıktı bu virüs? e diğerlerine bakılmıyor ki!
 • 383
  dünyanın başına bela olmuş virüs. ama bu virüsten daha beter olanı ise vicdandan yoksun insanlar. gerçekten dünyada bu kadar kötü yürekli insan olduğuna inanamıyorum. üzülüyorum. holiganlık bu kadar mı gözünüzü köreltti be. fatih terim en kısa zamanda sağlığına kavuşur inşallah. o iyileşir de sizin kalpleriniz nasıl iyileşecek?
  allah bu illeti bu dünyaya savaşı ve terörü getirenler hariç tüm insanlardan uzak tutsun inşallah.
 • 384
  etrafta o kadar çok haber dolaşıyor ki inanılmaz. hangisi doğru hangisi yanlış hangisine itimat etmeli belli değil. ülke olarak virüse karşı mücadelemiz başta iyi gibi gözükse de şu anda tıkanma noktasına geldik ve geçtik gibi. en basidinden hala insanlara test yapılmaması, maske, kolonya ve dezenfektan temininde yaşanan sıkıntılara bir çözüm bulunamaması işleri çok kötü noktaya getirecek.

  herkes ohalden sosyal izalosyandan falan bahsediyor ama her gün milyonlarca kişinin metrobüslerle tıklım tıklım gittiği bir ortamda neyin izolasyonu neyin karantinası allah aşkına. insanlar yaşamak için yemek yemek, yemek yiyebilmek için de para kazanmak zorunda. kim kaç ay işsiz kalabilir ki bu ortamda. devletin işyerlerine ve çalışanlarına maaşlarını verebiliyor olması lazım. aksi halde ne işverenler bu yükün altından kalkabilir ne de çalışanlar işsiz dayanabilir. virüsün öldürme oranı %3 civarında ama yokluk daha büyük sıkıntı. ikisi arasında tercihte kalan herkes 2-3 ay sonra virüsü tercih edecektir işsiz kalmaktansa.

  ben de çalışan gruba dahilim. haftanın her günü gidiyordum. şimdi sanırım belli günlerde evden çalışacağım. allah herkesin yardımcısı olsun.

  peki ben ne yapıyorum bu süreçte ondan kısaca bahsedeyim. belki burada paylaşacağımız bilgiler başkalarının da işine yarar. herşeyden önce 20 yıldan daha uzun süre sigara içtiğim için ciğerlerim iflas durumda. kronik bronşit ve alerji var. her mevsim geçişleri benim için kabus olur. burun akması anında bronşite döner ve en az bir hafta toparlanamam. yaş 41 yani ufak ufak riskli gruba doğru yürüyorum. herkesin de kendisini tartması ve ne kadar bu illetten etkilenebileceğinin muhasebesini yapması gerekiyor.

  oğlumda yoğun alerji ve astım başlangıcı var doğduğundan bu yana. yıllarca ilaç tedavisi uygulamıştık. ne total eg ( alerjen hücre sayısı) ne de geçirdiği hastalıklarda bir iyileşme olmadı. öksürük krizleri bütün gece sürer nefessiz kalırdı. baktım olacak gibi değil bütün ilaç tedavisini bitirdim. doğal yollarla bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve yaşadığı rahatsızlıklara başka tedavi metodları araştırmaya başladım.

  uzun vadede daha önce de yazmıştım doğal yollarla bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye çalışıyorum. bunun için de yaklaşık 1,5 yıldır evde düzenli kefir yapıyorum. ailecek herkes hergün o kefiri içmek zorunda. kefirle beraber soğuk sıkım çörek otu yağı da içiliyor bağışıklık için. kışın öksürük ve üst solunum yolları hastalıklarına iyi geldiğini okuduğum andız pekmezi içiliyor yatmadan önce bir tatlı kaşığı mutlaka. ayrıca balık yağı ve vitamin şurupları içiliyor takviye olarak. son olarak da kemik suyu alıyorum eve, mümkün olduğunca çorba ve pilav kemik suyuyla yapılıyor.

  bunların hepsi vücut bağışıklık sistemini güçlendirmek için. karşı tarafta son teknolojiyle savaşan bir ordu var. bizim bağışıklık sisteminin elinde ise ok ve yay. bari biraz top tüfek takviyesi yapalım ordumuza. bu yaklaşık 1,5-2 yıllık doğal beslenmenin sonucunda ilk defa oğlumda total eg sayısında düşüş oldu, bu kışı sadece 2-3 kere antibiyotik içerek geçirdik ve herşeyden önemlisi nefes alışı ve tıkanmaları eskiye göre çok daha iyi oldu allah'a şükür. sabırla ve azimle devam etmeniz ve çocuklar ve eşiniz veya aileniz her ne kadar istemese de bu konuda hiç bir açık kapı bırakmadan kararlı olmanız gerekiyor.

  kısa vadede ise ne zaman hastalık belirtileri başlasa ki vücudumu çok iyi tanıdığım için daha doğrusu ömrümün yarısı hastalıklarla geçtiği için anında doğal tedaviye başlıyorum. burda bitki çayı devreye giriyor. bir kupaya iki tatlı kaşığı bal, yarım limon, çay kaşığının ucuyla zencefil, zerdeçal ve tarçın. günde en az 2-3 bazen daha fazla içiyorum. özellikle boğazlarımı ve ciğerimi inanılmaz rahatlatıyor. bununla beraber aynı içeriği küçük bir tabağa hazırlayıp bir tatlı kaşığı zencefil, bir tatlı kaşığı zerdeçal ve bir tatlı kaşığı tarçın koyup macun kıvamına gelene kadar bal döküyorum. üzerine biraz limon sıkıp hafif sulandırıyorum ve her gün iki kaşık ağzıma atıyorum. bunlar da her türlü griple savaşma yöntemim.

  vücudumuza iyi bakarsak o da emin olun karşılığını veriyor. ilaçlardan mümkün olabildiğince uzak, sağlıklı ve doğal beslenerek vücudumuzun direncini artıralım. panik ve strese gerek yok. olacak olan zaten olur. biz elimizden geldiğince olmaması için mücadele edelim. gerisi takdir.

  herkese sağlıklı günler...
 • 385
  7-8 gün kadar önce covid-19 testleri pozitif çıkan almanya'daki kuzenimle (40) kızının (10) süreci komple atlattıklarını belirterek gireyim entry'e. süreç boyunca kuzenim de kızı da evlerinde izole bir şekilde zaman geçirdiler. ufaklıkta hiçbir semptom görülmemiş, kuzenimde ise 2-3 gün boyunca şiddetli olmayan bir öksürük hali mevcutmuş, o kadar. ayrıca süreç boyunca herhangi bir ilaç ya da ekstra takviye kullanmadıklarının, sadece iyi uyuyup beslenmelerine dikkat ettiklerinin bilinmesi isterim.

  birkaç gün önce ülkemizin iyi üniversitelerinden biri "covid-19 takvimi" adı altında bir video yayınladı. gün gün hastalarda ne gibi belirtiler görüldüğünü gösteriyordu bu video. söz konusu video'yu büyük bir şaşkınlık içerisinde ve biraz da öfkeyle izlediğimi belirtmeliyim. çalışma arkadaşlarımın da benzer şekilde reaksiyon verdiğini ekleyeyim. covid-19'un herkeste farklı belirtiler ortaya çıkarabileceği dünya sağlık örgütü tarafından da açıklanmışken, insanlar zaten hafif bir panik hali içerisindeyken ve şu an konuyla ilgili hiçbir şey hakkında %100 keskin çizgilerle yorum yapılamıyorken böyle bir video hangi mantıkla %100 doğruymuş gibi paylaşıldı, hayret ettim doğrusunu söylemek gerekirse. mevzubahis üniversitemizin video'sundan yola çıkarsak şu an 80 küsür milyonun tamamı covid-19 hastası; alerjik rinit, mevsimsel grip, soğuk algınlığı vs. komple silindi yerküreden ve herkes covid-19'a upgrade edildi. ülkenin iyi eğitim kurumlarından biri bile böyle tuhaf bir olaya girişiyorsa işimiz var...

  sosyal medyada bir iddia dönüyordu, global bir ilaç şirketi bunu tasarlamış da, aşısı da hazırmış da falan fişman. iddiada adı geçen şirketin bir çalışanı olarak söz konusu iddianın hiçbir gerçekçiliğinin olmadığını garanti edebilirim. lütfen altın günü dedikodularından hallice paylaşımlara itibar etmeyin.

  aşı konusunda gilead'in faz iii klinik çalışma raporları bekleniyor şu ara, feedback'lere göre birçok aşı tasarımında güncellemelere gidilecek ya da farklı varyasyonlar denenecek. an itibarıyla 20 küsür farklı aşı formu muhtelif şirketler tarafından dizayn edildi ve etkileri farklı fazlarda deneniyor. 1-2 ay içinde kola vurulacak hale gelmesi imkansız olsa da süreç 1 seneyi bulmayacaktır tahminimce.

  bazı etken maddeler ağır hastaların tedavisinde ciddi şekilde etkili oldu. her ne kadar söz konusu etken maddeler esasen farklı hastalıkların tedavisi için üretilen ilaçların içeriğini oluştursa da covid-19'un ileri seviye tedavisinde de kullanılıyor. bu ilaçlardan ikisi türkiye'de üretiliyor ki adları da biliniyor. öte yandan bu ilaçlar doz aşımı gibi durumlarda kısmi böbrek yetmezliği ve kalıcı körlük başta olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. bu yüzden hiçbir koşulda* sağda solda söylenenlere, yazılanlara paralel olarak keyfi biçimde kullanılmamalı. ilaç demek bir anlamda zehir de demektir, bir ilaç dozunda da alınsa vücuda ama az ama çok zarar verir. bununla birlikte bir ilacın kendine has başlangıç ve bitiş dinamiği vardır, bazı ilaçlara birden yüksek dozla başlanmaz ve/veya bazı ilaçların alımı birden kesilmez. gelmek istediğim nokta; doktorunuz size reçete etmediği sürece lütfen kafanıza göre ilaç kullanmayın, hele ki covid-19 için kullanılan ilaçlara kesinlikle bilinçsizce başvurmayın.

  an itibarıyla söyledikleri ve yol haritası dikkate alınacak yegane platform bilim kurulu ki sağlık bakanlığı'nın her girişimi de bizzat bu kurulun tavsiyeleriyle birlikte şekilleniyor. bu demek değil ki başka bilim insanlarının, doktorların söyledikleri önemsiz; hayır, hemen hemen hepsi muhakkak ki birçok şeye hakim fakat pandemi gibi önemli bir konuda işin merkezinde bulunan insanları takip etmek en temiz çözüm. çok fazla detay ve çok fazla içerik stres yaratır, yanlış stres bağışıklık sistemine zarar verir, zarar gören bağışıklık sistemi virüslerle savaşırken zorlanır. kendinize zarar vermeyin.

  herkese sağlıklı günler.
 • 386
  --- alıntı ---

  kaç kişi? 195 ülkede her gün bu soruluyor. kayıplar versek de türkiye için geç değil. tedbir, artışın önünü kesebilir. son 24 saatte toplam 3.952 test yapıldı. 343 yeni tanı var. 7 hastamızı kaybettik. biri koah hastasıydı. altısı ileri yaştaydı. aldığımız tedbir kadar güçlüyüz.

  sağlık bakanı doktor fahrettin koca

  --- alıntı ---
 • 390
  (bkz: #2887253)

  öksürük bir tık daha arttı bende ve hanımda. çocukta normal, gece uyurken 1-2 kez uyanıp öksürüp yatıyor. (şimdi aklıma geldi, akıntı nefes borusuna mı gidiyor acaba?)

  dün özel hastaneye gittim çünkü fatih hocada'da aynı hafif öksürükle başlamış, twitter'da bir kız gördüm onda da öksürükle başlayıp 5. 6. günde ateş eklenmiş. (link koyacaktım kız hesabı silmiş amk)

  neyse hastaneye gittim, göğüs hastalıkları kadın dr şikayetleri sordu, şu var mı, bu var mı vs. sadece öksürük ve biraz halsizlik dedim. akciğer röntgeni çektirdi, temiz çıktı röntgen, bronşit geçiriyorsunuz dedi. (bronşit bulaşacı mı? evde herkes mi bronşit? kadına sordum bunları onlara da bakmam lazım dedi. hastaneye çocuğu falan götüresim yok açıkçası.

  kadın beni geçiştirdi gibi geldi. sanki virüsü kaptım, acillik, yoğun bakımlık bir durum yok gibi geliyor bana. ondan dolayı test vs hiçbir şey demedi. testin her yerde yapılamadığını, özellikle ateş vs olmadan yapılmadığını biliyorum. yeterli yok çünkü!!

  şuan öksürük başladığından beri 4. gündeyim. dün 36.6'larda olan ateşimi az önce 37.4 olarak ölçtüm. evdekilerde sorun yok şimdilik.

  yaa hastaneler resmen geçiştiriyor insanı. ne yapacağım bilmiyorum.

  gelişmeleri buraya yazacağım, fikri, bilgisi, öngörüsü olanlar lütfen yazsın.
 • 392
  sadece spor camiasında futbolcu, basketbolcu, boksör, sağlık personeli, yönetici, teknik direktör ve başkan olmak üzere her düzeyden kişiye bulaşmış virüs.

  ama ülke genelinde 1800 vaka varmış. lütfen insanların aklıyla dalga geçmeyin ve test sayılarını arttırın.

  daha bugün 33 yaşında gencecik bir kadın, ülkemizde henüz vaka dahi yokken(!) bu virüsün belirtilerini gösterdiği tweeti atmasına rağmen, test ve tanı eksikliği sebebiyle vefat etti.

  insanları eve sokacak acil durum akçelerini çatır çutur yediniz, dövizi söndürcem diye çöpe attınız ve şimdi para yok. göz göre göre hayatımızı tehlikeye atıyorsunuz. bir zahmet eşinizin kızının iki çantasını, iki saatini satın da bari asgari ücretli çalışanların bir kısmını kurtarın.

  ilgili tweet: https://twitter.com/...128132366774272?s=21
 • 393
  sadece zenginleri ve askeri komutanları bulan virüs türü.

  sanırım garibanı bulmuyor bu illet. çünkü garibanın test yaptıracak gücü olmadığı için virüsten habersiz ortalarda gezinip, sağına soluna bulaştırıyor. sağındaki solundaki adam da gariban olunca vaka sayısı 1800'lerde kalıyor.

  ama olsun ya sağlık bakanımız süreci harika yönetiyor, canım benim .
 • 394
  günlük yapılan 3000 küsür testin kimlere yapıldığı belli.

  3000 zaten malum kişi ve çevrelerine yapılıp hem kendilerini garantiye alıyorlar hem de bulaşı oranını düşük gösteriyorlar.

  kalan küsürattaki oranı, hangi bürokrat ve yakınına 15 günde kaç test yapıldı, hangi hastanelerde kaç test yapıldı açıklayabiliyorlar mı?

  çünkü amaç kontrol altına almak değil.

  geleni "git evinde dur öleceksen de evinde öl" mantığıyla gönder, ölenleri de "zatürre, kalp" vs diye covid-19 dışı göster.

  ne güzel.

  aman sağlık sistemi çökmesin , aman vaka sayısı artmasın, aman sokağa çıkma yasağı ilan edecek kadar iş ciddileşmesin diye tüm gizli kapaklı açıklamalar.

  bu iş bittiğinde geçmiş yıllarda bu dönemlerde hayatını kaybeden kişi sayısı ile bu dönem kıyaslandığında tablo daha net anlaşılacak.

  bu arada sosyal medyada dolaşan bir bilgi de 33 yaşında ki bir vatandaşımız da hayatını kaybetmiş, farklı bir rahatsızlığı var mıydı bilemiyorum.

  sadece büyüklere değil kendinize de dikkat edin lütfen.
 • 396
  sadece zengileri ve ünlüleri bulan virüs değildir. sadece bunlara test yapıldığı için. hocamı çok seviyorum fakat herkese sağlık diliyorum. bana mantığım diyor ki pasif taşıyıcılarla beraber bu sayı bence kesinlikle bin filan değil, en az bir milyon diyorum. çünkü bu virüs en az iki aydır bu uğrak ülkede. üstelik maalesef bakanlık şeffaf ve güvenilir değil. sadece el yıkama ve evde oturarak bile çözülemeyecek bir problem ve kaldı ki bunlar bile halen yapılmıyor.

  gelişmiş ülkeler bir mucize yaratmaz ise, bu ulusal güçsüzlük ve mentalite belli etti ki, covid-19 tehdidi olabildiğince sürecek ve çok büyük bir kesmi ziyaret edecek. herkese önemli manevi ve göreceli maddi zararlar verecek.  yetki verilmiş kişilerin de aslında demek istediği gibi işimiz allah'a kaldı. o zaman inşallah tüm dünya bu salgından bir an önce kurtulur.

  bu arada problemin yarattığı az da olsa küçük güzel şeyler tabii ki var. anladığım kadarı ile uzun bir dönemdir  toplumu daha da aptal yapan yerli diziler virüs tehdidinden dolayı çekilemiyormuş. tabiki o sektörün arka planında çalışan azınlık kesim için üzgünüm fakat  o yayınlardan zehirlenen çoğunluk için güzel bir dönem. umarım bu dönemde izleyiciler ellerini yıkarken, kafayı da dezenfekte etme fırsatı bulurlar.

  " her şerde bir hayır vardır".
 • 398
  sadece belirli bir çevreye test yapılıyor iddiasına katılmadığım virüs. çok yakın bir arkadaşımın eşi yurt dışından geldi ve kendisinde öksürük başlayınca karantinaya alınarak test yapıldı. insanlar istiyor ki keyfi olarak hastaneye gidip test yaptıralım içimiz rahat etsin. belirtileri göstermeyen yakınında bu virüsü taşımayan birileri yoksa doktorlar tarafından geri gönderilmeleri normal.