• 352
  ben arada öksürüyorum, hanımın biraz daha sık, 2.5 yaşında kızım sadece geceleri öksürüyor. şimdilik ateş vs başka belirti yok. sabaha kadar gözüme uyku girmiyor. çocuk öksürdükçe canım yanıyor. yine başladı :( 184'ü aradım hasta değilsiniz dedi.

  evden çıkmamam mümkün değil işe gidiyorum haftanın 5 günü. hanım çocuk 8 gündür çıkmadılar. tüm önlemlerimizi aldık. dışarıda insanlarla sıfır temas, sürekli hijyen. eve gelirse ben getireceğim bu illeti. 2 haftadır annemi falan görmedim.

  kendim falan çok önemli değil de küçücük yavruma bir şey olursa yaşayamam.
 • 356
  içimde bir his önümüzdeki yıllarda çekilecek aynı isimli filmin giriş bölümünün wuhan'da, gelişme bölümlerinin italya'da, ama efsane final sahnelerinin istanbul'da çekileceğini söylüyor.

  hastalığı başından beri ciddiye almadım, gerekli önlemleri alsak hala almayacağım ama insan faktörü beni çok korkutuyor. virüs değil balık tutmaya ara veremeyenler, sahilde halay çekenler, aştide asker uğurlayanlar bu ülkenin katili olacak.

  yıllar yılı insanların aptallaşması için o kadar çok efor sarfettiler ki artık onlar da farkında 3 günde insanları mantığı davet edemeyeceklerinin. bize en az 20 sene lazım bu virüsü insanlarımızla yenebilmek için. o sebeple her devletin başkanı her akşam çıkıp açıklama yaparken, önlem paketi açıklarken bizimki kapıya kilidi vurdu iki ay sonra hiçbir şey olmamış gibi çıkıp gelecek. ondan başka herkes birşeyler yapmaya çalışıyor ama dışarıya çıkmak zorunda olan insanların eve girmesi için ekonomi paketi açıklamazsan hiçbir çabanın anlamı yok. saldık çayıra mevlam kayıra gidiyoruz.

  diyanetin dua açıklaması ise beni tüm bu yaşananlara rağmen en çok korkutan açıklama olmuştur. kemerleri bağlayalım arkadaşlar, sıkı tutunun kendinize ailenize sahip çıkın. devreye diyanet dua sela üçlüsü girdiyse bundan sonrasını amatörler kaldıramaz.
 • 361
  sözlüğün üyesi bir doktor olarak (her ne kadar branş alakasız olsa da) olan biteni özetlemek istedim. herkes hemen hemen bu bilgilere sahip biliyorum ama kendimce en objektif olanları anlatayım.

  *bu insana ilk kez bulaşmış bir virüs. o yüzden hastalığı yeni öğreniyoruz. ne olacak? sorusuna kimsenin net bir cevap verememesinin tek sebebi bu. şu anda covid-19'u öğrenme safhasındayız ve biz hazırlık yapamadan o dünya çapında salgına dönüştü. bu yüzden zorlanıyoruz.
  *çok bulaşıcı -kısmen- az öldürücü, belli oranda hastalandırıcı bir tablo.
  *klorokin muhabbetini duymuşsunuzdur açıklayayım; erken evrede etkili olan bir ilacın korumada kullanılması bir öneri sadece. virüsle karşılaşma riski yüksek olan gruplar için bir anlamı olabilir çünkü bulaş sırasındaki virüs miktarı, yani virüs yükü hastalanma ihtimalini doğrudan belirliyor. hastalık şiddetini de tabii. ateş hocanın anlattığı şey mühim; siz bir virüs yutarsanız büyük ihtimalle hastalandırmaz ama bir milyon virüs alırsanız geçmiş olsun. bu yüzden görev başındaki sağlıkçılara ve özellikle hastalarla ilgilenip neredeyse virüs soluyanlar için korunmada klorokin önerilmesi mantıksız değil.
  *özetle maruziyeti olmayan, evde oturan insanın kullanmasının pek anlamı yok. gönül rahatlığıyla söylüyorum ağır virüs maruziyetiniz yoksa klorokin içmediğiniz için ölmeyeceksiniz. ama toplum ilaca saldırır da ihtiyacı olmayanlar tüketirse hastalandığınız zaman ilaç bulamayacağınız için ölebilirsiniz. anladık?
  *abdurrahim albayrak'ın pozitif çıkması çok üzücü. ama bilgilerimizin doğruluğunu onaylaması bakımından da anlamlı. yurt dışı teması, sosyal mesafesizliği, izole olmayışı vb gibi.
  *aşı değil ama ağır vakalardaki tedavi seçenekleri biraz daha iyileşmeye başladı. bunun için ağır vakalara ayıracak zaman, yatak ve doktor bulunması gerek. bu yüzden #evdekal ki yarın hastalanırsan yatak/doktor bulabilesin.
  *dünyanın çoğunluğu gibi sizin de şu an boğazınız tırmalanıyor olabilir. ateşiniz yoksa endişelenmeyin. ateşsiz hasta yok gibi bir şey veya ateşsiz hastalar varsa da onlara uygulanacak sosyal izolasyon dışında bir protokol yok. aksırsanız da tıksırsanız da ateşinin normalse endişelenmeyin, evde oturun öksürüğünüzü kapatın.

  en objektif veriler bunlar. on tane filan whatsapp grubundan takip ediyorum, enfeksiyoncular ve göğüsçüler dahil herkeste bir şaşkınlık hakim. bir psikiyatrist olarak bu süreç için kısa önerilerimi sunayım;

  *kaygılanmanız doğal. korkmanız da gayet insani. size sakin olun diyen herkes yalnız kalınca bir köşede panikliyor, emin olun. ama bu da doğal. birbirimize sakin ol diyeceğiz ve bir yandan da korkmaya devam edeceğiz.
  *doğal olmayan şey kaygılarını başkalarına bulaştırarak veya yansıtarak başa çıkmaya çalışanlar. bunu da hepimiz yapıyoruz, olumsuz haber alır almaz birilerine yetiştiriyoruz. bunu mümkün mertebe azaltmaya çalışın. pandeminin ortasında (hatta belki başında)yız, tabii ki sürekli olumsuz haberler alacağız. bunlara şimdiden hazırlanın ve mümkünse kendiniz sindirmeden başkasına aktarmayın. aynı şekilde başkalarının da size, bir şey içerken hayret verici haber alıp ağzındakini karşısına püskürtürcesine kaygısını püskürtmesine izin vermeyin. cümle biraz saçma oldu biliyorum ama en iyi bu anlatıyor.
  *belli saat aralıklarıyla gündemi takip edin. çok acil değilse felaket tellalı whatsapp gruplarını filan sessize alın. 3 saatte bir bakarsınız.
  *evden çalışmıyorsanız muhakkak ertesi gün için bir planınız olsun. "yarın şunu yapacağım" diyerek yatın ve mümkünse yarın onu yapın. ev temizliği, ütü fark etmez. mümkünse "hep öğrenmek istediğiniz bir şeyi" bu aralar öğrenmeyi denemeyin. korku içindeyken bir şey öğrenemezsiniz. ertelediğiniz basit işler için en ideal zamanlar bunlardır. kütüphane düzenlemek, defter temize çekmek vs. ama yenilik gerektiren şeyleri yapmanız zordur. boşuna kendinizi tüketmeyin.
  *evden çalışanlar mümkünse normal günlerdeki gibi çalışma ve istirahat zamanlarını ayırsınlar. çok zor biliyorum ama normale ne kadar yaklaşırsanız o kadar rahatlayacaksınız.
  *kullanmakta olduğunuz psikiyatrik tedavi varsa ve doktorunuza ulaşamıyorsanız bir doktora ulaşana kadar aynen devam edin. ilacınız bitiyorsa gidip eczaneden parasıyla temin edin, eğer kontrole tabi ilaç kullanıyor ve doktorunuza ulaşamıyorsanız bir mesaj uzağınızdayım.
  *antidepresan kullananlarda sık sık gözlenen "ilaç bırakma challenge"larını bu aralar yapmasanız sizin için çok iyi olur .
  *evde kapalı kalmak herkesi gerecek. birbirinize ara verin. oyuna/telefona/el işine 2 saatliğine gömülmek o kadar da kötü bir şey olmayabilir. ertelenmiş meselelerinizi mümkünse biraz daha erteleyin. size garanti veriyorum, bugünlerde dünyanın en basit meselesi bile olsa çözemezsiniz. özellikle çiftlerin birbirine eleştirileri, geri bildirimleri, aman ha itirafları için en yanlış zamandayız. alttan alın korkmayın daha alacak çok yeriniz var.

  buraya kadar sizlerin yapması gerekenleri anlattık. biraz da yönetimin yapması gerekenleri, kendi başımdan geçenlerle anlatayım. 4-5 gündür boğaz ağrısı ve öksürük çekiyorum. en son dün bir göğüsçü arkadaşım "git kendine test yaptır hastaysan yayma" deyince acile gittim. ateşim olmadığı için hiç bir şey yapmadan eve gitmemi önerdiler, ben de öyle yapacaktım ama doktor olduğum için bir bilgisayarlı tomografi çektiler. bt temiz çıkınca başka bir şey yapılmadı. dünden bu yana göğüsçülerle istişare halindeyim ve durumun ne olduğuna karar veremiyoruz. hasta değilim kendimi iyi hissediyorum, ancak halen benim izolasyona girip girmemem gerektiğine karar veremedik. çünkü neden? test yapılmadı. neden test yapılmadı? çünkü bt negatifti. pozitif olsa izole edecekler ve test yapacaklardı. siz de akşam sağlık bakanının verdiği %9'luk test pozitif oranının içinde beni görecektiniz.

  sağlıkçıyım, hastalık kapma ihtimalim yüksek, öksürüyorum ve bana test yapılmadı. peki o zaman bu negatif çıkan %90 test kime yapılıyor?

  ayrıca bir de şöyle tuhaf bir şey var ki bt testten daha önce bulgu veriyor, yani bana yapılan klinik olarak doğru. "git evine otur zaten evden çıkma" da klinik olarak doğru. ama işte halk sağlığı ve salgın kontrolü açısından öyle mi, hiç zannetmiyorum. bir yandan da bt negatif olunca test de genelde negatif oluyor bu apayrı bir muamma.

  salgının durdurulması için devletin yapması gereken "tık" diyene test yapıp pozitif herkesi izole etmek. güney kore bunu yapıyor. çin bunun sayesinde hastalıktan kurtuldu. yönetimin korkulan kadar hantal olmadığını hatta fena gitmediğini ancak test konusunda bir an önce canhıraş davranması gerektiğini düşünüyorum.

  ve en son olarak, madde halinde sıraladığım tüm psikiyatrik önerilerin sonunda bir gülücük vardı ancak sözlük fasilitelerine hakim olmadığım için görünmez swh veremedim. görünür şekilde toplu gülücüğümü buraya bırakıyorum. kendinize iyi bakın.
 • 364
  bakan koca'nın son açıklamalarına göre,

  çin'de hastalığın tedavisinde büyük etki sağlayan japon menşeili ilaç sabah türkiye'ye getirilmiş ve hastalar üzerinde kullanılmaya başlanmış. iyileşme sürecini 11 günden 4 güne kadar düşürdüğünü de ekledi bakan.

  bunun dışında iyileşen hastaların fazla olduğunu ve ileride açıklanacağını belirtti.

  çin'den gelen hızlı tanı kitinin kullanılmaya başlandığını ve günde 5-6 binle başlamak koşuluyla gelecek günlerde 15 bin üzerine çıkılacağını söyledi.

  yerli solunum cihazı üretimine başlanmış. zira solunum cihazı yetmezliği amerika ve italya gibi ülkelerin başlıca sorunuydu.

  aşı çalışmalarına başlanmış ve üniversitelere gerekli yardımın yapılacağını ekledi.
 • 365
  ülke ekonomisinin kötü olduğunu biliyordum da bu kadar kötü olduğunu tahmin etmiyordum üzgünüm. olan yine garibana olucak bu belli oldu. zenginler ve beyaz yakalılar evlerine zaten kapandı ama mavi yakalı dediğimiz işçi kesimi şu anda hala çalışıyorlar ve toplu taşımadan tutun her alanda aktifler. sevgili bakanımız diyor ki "herkes kendi ohal'ini ilan etsin" allah aşkına lütfen biri bilgilendirsin, insanlar nasıl ohal ilan edebilir. işçi şimdi çıkıp patronuna veya müdürüne ben kendi ohal'imi ilan ediyorum desin bakalım ne oluyor? direk kovulma...

  maalesef bu kötü tedbirler yüzünden ileride gelicek sokağa çıkmama yasağı çok daha uzun süreli ve ekonomik etkisi ağır olacaktır. sürecin en başında ilan edebilselerdi, 2 hafta sonra güle oynaya devam edebilirdik ama maalesef süreç yanlış yönetildi ve hala bu yanlışta ısrar ediliyor.
 • 366
  bütün dünyayı etkisi altına alırken resmen ülkece kendi simülasyonumuzu 204 kere izledik, ama yine de 2 hafta boyunca aşama aşama önlem ancak alınabiliyor. yapılacak şey ilk anda maksimum seviyede hayatı durdurup 2-3 haftada olayı atlatmayı beklemekken, aylarca sürünecek bir ekonomi ve bir sürü insanın hayatının sorumlusu devlet erkanıdır.

  hele bir hoca'ya bir şey olsun...