• bugünlerde hakan şükür için söylenen "iyi futbolcuydu ama keşke siyaset işlerine bulaşmasaydı" sözü yakında kendisi için söylenecektir. her devrin adamı olmaya çalışan doğru düzgün bir duruşu ve ya karakteri olmayan, populist biridir. bugün evet dediği için değil bu söylediklerim. yarın aksi bir siyasi fraksiyon ön plana çıkarsa ön planda olmak adına onu destekleyeceğinden adım gibi eminim.
 • vefa...

  ne güzel memleket... işine gelince sarı, işine gelmeyince kırmızı... her anlamda, her alanda... bir gün ak olan, diğer gün kara...

  vefa da, biraz da kulübe vefa bre.

  biraz da galatasaray'a vefa...

  selçuk inan galatasaray spor kulübünden 2011 senesinden itibaren 12 milyon 400 bin avro net para almış. yaklaşık 60+90'dan çıktığı 150 süper lig maçından -hemen hemen 150 maça denk gelir, sanırım sonradan oyuna girdikleri maçlarda ve kulübede oturduğu maçların maç başı alacağının yarısını alıyor diye biliyorum, yanlış biliyor olabilirim- ilk iki sezonunda maç başına 12,500 avro ve sonraki sezonlarda maç başı 25,000 avro olmak üzere toplam 3 milyon avro kazanmış. yani genel toplamda 15 milyon 400 bin avro para kazanmış. galatasaray'dan profesyonel sözleşmesi gereği daha 6 milyon avro kazanacağı var.

  bu neyin vefası!

  biz malız zaten, aptalız, navalız, gözümüzü kapatıp milyon avrocukları önüne serip kötü oyuna kanaat edeceğiz.

  niye?

  kulübe gelmesi için rica minnet olundu diye. niye? galatasaray'da şampiyonluklar ve kupalar kazandı, dördüncü yıldızı armanın üstüne konduran kadroda yer aldı diye.

  itiraf ediyorum ben aptalım. net. çünkü profesyonel oyuncunun sözleşmesinin gereğini sonuna kadar almasını savunuyorum. çünkü benim için o bir senettir. söz verilmiştir, gereği yapılır. ama kardeşim, bu sözleşmenin de bir karşılığı vardır. verilen söz karşılıklıdır. bir oyuncu, beklentileri karşılayamıyorsa istenmeyebilir, protesto edilebilir, kulübeye çekilebilir, kendisine takım bulması istenebilir.

  vefa diyorsun da, biriniz de çıkıp şunu demiyorsunuz. "ulan bu taraftar beni neden ıslıklıyor? bu hoca beni neden kulübeye çekti? bir sıkıntı mı var?" e, var ki, oluyor. ama sana milyon avrolar veren kulübe vefa gösterip, "ulan bu kulübün de amma ekmeğini yedik, performansımız da düştü... iyi mi? bu performansa bu maaş reva mı? dur bir güzellik edeyim" diyerek vefa göstermiyor. onu ne yapacağız? profesyonel oyuncusunuz birader! biz bunu kabulleneli çok oldu da, bir siz profesyonel oyuncular olduğunuzu kabullenemediniz!

  hem galatasaray kime vefasızlık etmiş?

  her bulduğu fırsatta galatasaray'a sallamayı itikat bellemiş hakan ünsal'a mı? galatasaray olmasa bu kadar para kazanamayacak olmasına rağmen 15-16 sene futbol oynamasına müsamaha gösterilen sabri sarıoğlu'na mı?

  galatasaray kime vefasızlık etmiş, biliyor musun?

  sen ve senin gibi futbolcuların dün hakkını koruyan metin kurt'a etmiş. sen sever sayar bilir misin, bilmem. galatasaray vefasızlık etmişse metin oktay'a etmiş. onu bilirsin, bir zamanlar onun giydiği on numaralı formayı giydin, onun taktığı pazubandını taktın.

  bu taraftar kime vefasızlık etmiş? hak etmeyen kime ıslık çalmış, yuhalamış?

  "herkes bizi sevsin! herkes saygı göstersin! en çok bizi takdir etsin! en galatasaraylı biziz! küfür yiyoruz! ıslıklanıyoruz! aman yapmayın! saygı göstereceksiniz! ben bilirkişiyim! avrupa'da piyasam var. afim fatih terim'i yiyor, tafram lucescu'yu ayağıma getiriyor! türk töresini hiçe sayar, yaşını almışı döverim, adam olurum! özrüm yoktur, hata yapmam! en büyük adam benim!"

  yok ya!

  birader! sen az öte dur! biliriz, kankasınız, paşalarsınız, kara biraderlersiniz de... selçuk inan'a bir iyilik et, adını ağzını alma... hakkını da sen savunma bir zahmet. selçuk inan'ı iyi bilirim. kötülüğünü de istemem. gördüğüm artık olmadığıdır, isteğim iyiliğidir. galatasaray'da bugünden sonra olmaz, cerahatli yara paldır tutmaz, kalan bir dirhem tahammülümüzle severek ayrılmamız icap eder. eğer olmuyorsa selçuk inan'ın da takkeyi önüne koyup bu kulübe nasıl hizmet vereceğini düşünmesi lazım gelir.

  bir köfte ekmeğe kanaat edip parasını maç biletine veren adam, milyon avro kazanan adamın afrasını çeksin, morali bozulsun diye mi o maça gidiyor? yoksa, biraz hayat meşgalesinden uzaklaşıp mutlu olmak için mi? sizin mutluluğunuz kaç para? bizimki ancak, biraz zorlasan 50 lira. o da köşeden ya da kale arkası... muslera'ya yakın olursak ne âlâ...

  çok büyük galatasaraylı'sınız ya, çok büyük takipçi sayılarınız var ya, çok büyük adamlar oldunuz ya, vefa nedir bilirsiniz ya, ulan biriniz de çıkın "riva'da soygun var!" deyin be!

  gördün mü bak...

  al sana vefa!

  edit: bazı yanlış yazımlar.
 • arda’da değişimin başlangıcı olarak görülen ve milat sayılan tarihler/anlar var. 10 numarayı ve kaptanlığı aldığı 2009 yılı, 2010 “kimisi sinema peşinde” bestesi, 2011 aniden yaptığı karar değişikliğiyle atletico madrid transferi, 2015 barcelona transferi, 2016 prim pazarlığı, 2017 referandum desteği & milli takım uçağında çıkardığı kavga vs. herkesin “arda benim için bitmiştir” dediği anlar farklı ama bahse konu olaylar üç aşağı beş yukarı bu saydıklarım. ve hemen herkesin fikir birliğine vardığı ve özlediği arda, 66 numaralı arda. ben bu konuda farklı düşünüyorum.

  arda hiç değişmedi, başından sonuna kadar. bu sayılan olaylar arda’nın değişimi değil, ilk günden itibaren olduğu karakterin yansımasıdır. arda’nın çıkış maçı 2006-2007 sezonunda oynanan mlada boleslav maçıdır. ismini duyurduğu eşleşmedir. bu maçtan birkaç ay sonra galatasaray dergisine verdiği röportajda “kim benden daha iyi galatasaraylı olduğunu iddia ediyorsa, onunla oturur sabaha kadar konuşurum” demiştir. bunu dediğinde 19 yaşındaydı. dünkü çocuk haliyle, galatasaray tribününe 30 sene vermiş insanlardan daha iyi bir galatasaraylı olduğunu iddia etmiştir. aynı sezon, bordeaux deplasmanında rakibine kafa atmıştır. 2007-2008 sezonunda (aralık 2007), ali sami yen stadı’nda oynadığımız sivasspor maçında kullandığı kornerlerle ilgili saha içinde kendisinden 6 yaş büyük servet çetin ile tartışmış, karşılıklı küfürleşmiş ve buna tepki veren kapalı tribüne dönüp el-kol yapmıştır. bunun üzerine tribün tepkiyi arttırmış, feldkamp da arda’yı oyundan almıştır. euro 2008 sonrası gerek ligtv’ye verdiği röportajlarda, gerek çıktığı beyaz show gibi programlarda yaptığı konuşmalar son derece cıvık ve gevşektir. birçok hadsizliği, temiz yüzü ve gençliği sebebiyle o dönem görmezden gelinmiştir.

  2008-2009 sezonuna skibbe arda’yı yedek başlatınca, yedek kulübesindeki melankolik hallerini de unutmam. sezon içerisinde lincoln’ün kaptan çıktığı hertha berlin deplasmanı sonrası verdiği röportajı da hatırlıyorum: “galatasaray kaptanlığının eskiden bir ağırılığı vardı”. aynı sezon, gs dergisi’ne “tribünler milan baros, milan baros oley oley oley derken; ben ayhan akman oley diyorum" söylemini de hatırlıyorum. bunlar uzar gider. bitmez.

  bunları yaparken, hep ödüllendirildi. tokat yemesi gerekirken, yanağı okşandı. rütbe verildi, yetki verildi. başında iken kontrol edilebilir haldeyken, daha sonra kontrol edilmesi imkansız bir hale dönüştü. taraftarın, adnan polat’ın, haldun üstünel’in, fatih hoca’nın kısacası herkesin suçu var. arda buydu. 19 yaşında da buydu, 29 yaşında da bu. 19’da iken önlem alınabilirdi, biz almamayı tercih ettik. ortaya bir canavar çıktı ve türk futbolunun başına bela oldu.
 • kendisi ispanya'ya gittikten sonra ispanya'ya tatile gidip de arda'nın maçını statta izlemeden dönen türk olmadı. garip bir adam bu adam. böyle seda sayan gibi. herkesle dost. herkesin en iyi arkadaşı. bugün nur yerlitaş bile ispanya'ya gitse, arda'nın maçını yerinde izlemeden ülkeye dönmüyor.

  cagaman caga, sözlükteki varlığından mutlululuk duyduğum yazarlardan. entry'lerini okuyoruz. entry'lerinden anlaşıldığı üzre kendisi ispanya'da. bu gece kalktığım sahur sonrası sözlüğe bi bakayım dedim. tebessüm ettiğim bir entry'si üzerine ''baba dön artık ispanya'lardan, en sonunda arda'yla kanka olup demet akbağ'larlan tatile gideceksin'' diye bir mesaj attım. o da: ''başkan 28'inde arda'nın maçı var, onu da izleyip döneceğim'' dedi.
  sosyal medyada filan takip ediyoruz. ender saraç misal. ender saraç. hayatında futbol maçı izlememesi gereken bir adam gibi duruyor. ispanya'ya tatile gitmiş, tatile giden her insan gibi tatil çok güzeldi diyor, arkadan fotolar görüyoruz, 2. fotoğrafta arda turan var :( türbeden farkı kalmadı herifin.

  sivas'ta kaplıcalar, konya'da etli ekmek, ispanya'da arda turan :(
 • düşündüm ve cevap veriyorum.
  evet bebeyiz, taraftarlığımıza da koyun ve yabancı hayranıyız. niye mi?

  arda ispanyaya gitti gideli ilk yaptigi sey niye kilo vermek oldu? galatasaraydayken niye got gobek almis yurumustu?
  arda at. madrite gittiginde nasil oldu da hemen pas yapmayi ogrendi ?
  arda galatasarayda sakatim diye maclara cikmayip, milli takimda kendini niye paraladi? at.madride gittikten sonra milli takim performansi niye dustu?
  arda sagda oynamam, ortada oynamam diye galatasarayda tavir yaparken, neden at.madridte her yerde oynadi?

  lincoln gol attiginda ona koşan sabriyi neden yaka paça durdurup -ne yapiyorsun amk. diyerek azarladı?

  dunyada ilk isliklanan ve protesto edilen futbolcu arda miydi?
  hani galatasarayin cocuguydu bu? onun bize kusme hakki var da bizim yok muydu?

  simdi o nefret duydugunuz kewell'a bakiyorum:
  avrupa macinda stopersiz kaldik adam stoper oynadi. doktorlar yanlis mudahale yapti, sakatligi uzadi olur oyle seyler dedi. uzun sureli sakatliklar gecirdi sakatlandigi kilodan 1 gram fazlasiyla geri donmedi. galatasaraydan gonderildi , takimin arkasindan tek bir laf etmedi.

  melo gol atiyor butun takimi yanina cagriyor, selcuk gol atiyor ilk ujfalusi kosuyor, elmander sakatlaniyor maca devam etmedigi icin agliyor. ttarenada taraftarlar takimi cagriyor , ilk orada bitenler ujfa-melo-eboue-elmander. selcuk herkesi lider gibi yonetiyor, butun herkes emreye yardimci oluyor, engini sakinlestiriyor.

  velhasıl canlar, bunun turk , yabanci ya da x olmakla alakasi yok. bunun işine ve giydiğin formaya saygi ile alakasi var.
  eger sen arda'nin gelmesini istemeyenlerin sadece son dakika takimdan gitmesiyle alakasi.oldugunu dusunuyorsan zaten hic tartismayalim. ( gittikten sonra takima sallamasi, emre-acun-aziz abileri, magazin , kaptanlik kismina hic girmedim )
 • ispanya'da veya herhangi bir yerde kendisine pay biçip konuşturacak hiçbir medya organı bulamayacaktır. ilk durak ntvspor olabilir.

  - evet arda. tarih yazdınız. biraz anlatsana neler oldu?
  - valla fuat ağbii... rıdvan hocam da bilir... anlar yani o da... futbolcu olan bilir yani... çok başkaydı ağbi ya...
  - messi n'aptı mesela? biraz onu anlat. n'aptı messi?
  - messi çok özel bir adam... ben hep söyledim yani. herkes sevindi. o zaten biliyordu yani... maçtan önce iki kulhu bir elham okuduk allah'a şükür, yüzüne yüzüne. barça'nın sistemi çok farklı rıdvan hocam... adamlar yarım pasla 6-1'e getirdiler. bizde olsa bir buçuk tereyağlı iskender yani...
  - soyunma odasını anlat mesela? orada neler oldu. vallahi çok heyecanlı anlat. hele anlat... (fuat akdağ kıpraşmaları)
  - ya özel bir andı. barça'da bunlar normal ama fuat ağğbi. rıdvan hocam dimi? normal yani yarım pas yapan takım, 6 gol atar yani. elenedebilirdik ama yarım pas yapmadan oynamazdık yani.
  - peki son golü beklenmeyen bir isim attı. anlatsana biraz onu da anlat.
  - rıdvan hocam biliyor, hep aramızda sergi'yi ona benzetirim. takılırız birbirimize, çok misafir ettik hocayı ispanya'da. sağolsun gelir.
  - evet, bugün arda'yı ağırladık...
  - ağbi son bir şey söylemek istiyorum. bu ara çok çıkıyor basında, sosyal medyada filan. yok ben bu maçtan prim yapıyormuşum, yok barça beni istemiyormuş. göndereceklermiş. gönderecek takım niye bana bu kadar yatırım yapsın? beni en önemli maçta hocam oyuna aldı ya. barça'da sistem vardır. herkes oynar, sırasını bekler. barça yarım pas yapar. messi hariç. o özel oyuncu. onun için bıraksınlar bunu. türk çocuğu çıkmış barça'da oynuyor. keyfini sürsünler. onun için ağbi bıraksınlar. biz hep dedik. bayramp..
  - program bitti, iyi akşamlar...

  (bkz: 8 mart 2017 barcelona paris saint germain maçı)
 • türk futbol ailesi denen gevşek de olsa hiyerarşiye dayalı yapının önde gelenlerinden olan adam.

  10 sene önce bugün tüm ülkenin tartışmasız şekilde en sevdiği futbolcu idi. üstelik galatasaraylı olduğunu çekinmeden ifade etmiş olmasına, "kadıköy'e giderim ama deplasmanda" muhabbetlerinin yayılmaya başlamış olmasına rağmen. 10 sene sonra bugün ise gelinen noktada kusura bakmasın ama bir abimin hakkındaki haberleri okurken tereddütsüz verdiği tepkiyle milyon dolarlık it haline gelmiş bir adam...

  bir dönem türk futbolunun dönemindeki en yetenekli oyuncusu olarak fenerbahçe kapısını kariyerinin başında kapatınca fenerbahçeli saha dışı unsurların aklını çelip delirttiği bir karakter olarak görürdüm onu. hatta koca galatasaray camiasının 2 tane akıl hocası bulup sahip çıkamadığından falan dem vururdum. yıllar içinde hem yaşananlar, hem sonradan ortaya çıkanlar, hem de o günlerde duygusal yaklaşımla gözden kaçanları birleştirince aslında galatasaray'daki ilk yıllarında yaratılan imajın çok sağlam bir halkla ilişkiler çalışması olduğu sonucu daha akla yakın geliyor...

  ali ece'nin arda turan'a dair bir hikayesi var. artık sayısı tutulamaz haldeki vukuatlarından birinin tartışıldığı bir programda anlatmıştı. arda'nın henüz "galatasaray altyapısında bir çocuk var" cümlesiyle sınırlı olduğu dönemler. ali ece de sektöre yeni yeni girmiş henüz bu kadar tanınmayan biri ve bayrampaşa'da oturuyormuş. "galatasaray altyapısında oynayan bayrampaşa'lı bri çocuk varmış" cümlesinin üzerine çıkıp dolaşıp arda ismini öğreniyor, bir halı sahada görüp tanışmaya çalışıyor. "arda hanginiz" diye sorduğu zaman "arda benim birader hayırdır sen kimsin" diye etrafındaki veletlerle üzerine yürüdüklerini falan anlatmıştı. şimdikine göre ufak ama o zamana göre sansasyonel bir icraatine denk gelmişti arda'nın sanırım pek üzerinde durulmadı o hikayenin...

  bugün gelinen noktada tekrar tekrar arda turan külliyatı dökmenin alemi yok. ancak benim nazarımda su götürmeyen bir gerçek var ki arda yaşamak istediği hayatı yaşıyor. bayrampaşa-florya yollarını arşınlarken bir şekilde hikayenin sonunu tamamlayamamış olsa bugün yine çok da büyük bir aşkın üzerinde yükselmeyen klasik türk evliliği olacaktı, yine bir sürü milletin karısına kızına yavşama hikayeleri olacaktı, yine yaşına başına ya da olaya aldırmadan bir sürü kavgası birikecekti. tek farkı bütün gün bir işte çalışıp akşam da mahallede arkadaşlarıyla köhne bir kahvehanede takılacak, ara sıra meyhane masalarında "beni de galatasaray altyapısında yediler işte" diye lafa girip kafa sikecekti falan. tabi o zaman glock değil kurusıkıdan bozma dandik bir silah taşırdı herhalde, malum para durumları bu kadar iyi olmazdı...

  cevad prekazi galatasaray dergisi'ne verdiği bir röportajda demişti "zenginler manyak mı her gün kilometrelerce koşup futbol oynayacak. onlar golf falan oynar, futbol fakirlerin işi" diye. ağdalı lafların, osuruktan felsefenin falan alemi yok. ortalama bir türk futbolcunun süper ligde 1(bir) sezonluk maaşı sıradan bir çalışanın skalasıyla falan algılayamayacağı türden paralar. bugün ülkenin dört bir tarafında okul-tesisler-ev arası koşturan, evini barkını ailesini bırakıp x kulübün tesislerinde yaşayıp tutunmaya çalışan 100 futbolcu adayının 95 tanesinin amacı ailesini rahat ettirebilmektir. çünkü bu ülke insanların hayallerinin peşinden koşabileceği, koşmayı geçtim hayal bile kurabileceği bir ülke değil. 6 kardeşin bir yeni pabuç için kavga ettiği, 10 kişilik mülakat için 350 kişinin boğuştuğu, 1 araçlık park yeri için 3 aracın şöförlerinin levyeyle birbirine girdiği bir ülke. bu ülkenin insanları için hayatta kalabilmek için savaşmak mecburiyeti hayalleri çok çok uzaklara öteliyor...

  arda bu 95 çocuğun en yetenekli ve şanslı olanıydı işte. maddi konuları erken yaşlarda halledince malesef geriye çok fazla bir hedef de kalmayınca sonu ne yazık ki böyle oldu. entry tarihi itibarı ile en son şarkıcı berkay'ın karısına sarkıp adamı dövüp bir de belinde silahla hastaneye dayanması hatta silahın hastanede ateşlenmesi konularına kılıf uydurulmaya çalışılma aşamasında. bir milli sporcunun belinde silahla gezmesinin satıraralarında kaybolan bir detay olabildiği bir ülke burası. durumumuz ne yazık ki biraz da bu. her seferinde çıtayı öyle bir oynatıyor ki, kariyer finalini kestirebilmek her seferinde imkansızlaşıyor...

  günümüzün enformasyon çağında kendini geliştirmek isteyene kapılar hiç olmadığı kadar açıkken, hatta mesleki açıdan işin zirvesine çıkmış adamlarla aynı ortamda bulunsa bile insanın bir gram dahi ilerleyemeyebileceğinin ispatı oldu arda. türk futboluna, futbolcusuna, insanına ispatlayabileceği tonla şey varken elinden gele gele bu geldi. yanında ırmak çağıl çağıl akarken o evden getirdiği pet şişedeki suyu tercih etti...

  biz de galatasaray camiası olarak kutsal dediğimiz parçalıyı ve kaptanlık pazubandını "metin'in forması" diyerek bu insana takdim ederek tarihteki yerimizi almış olduk. allah affetsin günahımız çok büyük...
 • meraba ben barcelona'da yaşıyorum.
  12 saat boşluğum olunca istanbul'a geliyorum.
  bayrampaşalıyım.
  kankalarım sinan engin ve oğlu.
  türk dizisi kaçırmıyorum.
  faizler düşmeli.
  ilber ortaylı ve acun ilıcalı'ya hayranım.
  idolüm emre belözoğlu.
  tüm ünlülerle muhabbetim var.
  recep tayyip erdoğan beni çok sever.
  delikanlı adamım, kırmızı pantolon da giyerim.
 • “beşiktaş forması giysin, sizden oynasın bir görün” diyor. arda, beşiktaş forması giyip 2 de gol atıyor ve oynadığı futbolla herkesi büyülüyor.
  olan biteni uzaktan izleyen beşiktaş altyapı sorumlusu davut şahin, “bu çocuğa buradan çıkmadan imza attırın” talimatını veriyor. müjdeli haberi arda’ya ulaştırıyorlar. altıntepsi forması giyen 10 yaşındaki o çocuk, kendisine altın tepside sunulan teklife rağmen başlıyor ağlamaya, “ama ben beşiktaşlı değilim ki, galatasaraylıyım!..”
  ***
  cahit eroğul türkiye gazetesi.
 • galatasaray'a büyük nankörlükler etmiş, teklifi komikti diye küçük düşürücü açıklamalar yapmış futbolcu. haliyle galatasaray taraftarının desteğini kaybetmiştir. onu var eden kulübe yaptığı türlü terbiyesizliklerden ötürü taraftar baskısı sayesinde tüm kapılar da suratına kapanmıştır.

  prim tartışmasıyla milli takımı sabote edecek, siyasileri arkasına alıp fatih terim'in ayağını kaydıracak süreci başlatacak tıynettedir

  kendisine galatasaray taraftarınca yapılan muamele düşene vurmak değil, hakedene hakettiği gibi davranmaktır. o muamele olmasa arda bu gün galatasaray futbolcusuydu ve 2017-18 sezonu şampiyonu muhtemelen başakşehir'di. tam bir mikserdir. nitekim neredeyse yarım sezona denk gelen bir ceza almıştır geçen sezonun sonunda. sahada hakeme, diğer takım futbolcularına falan saldırır.

  galatasaray'a yanlışlar yapmasaydı bu gün belki de kaptanlık pazu bandıyla top koşturuyordu ali sami yen'de. belki düştüğü gün kapı kapı dolaşıp siyasi telkinlerin de yardımıyla kapağı başakşehir'e atmayacak, galatasaray'ca ve galatasaray taraftarınca kucaklanacak; o sevgiyle kariyerine yeni ve güzel bir sayfa açacaktı. travmalar yaşamayacak, emre belözoğlu abisini taklit edip oynayamadığı futbolun agresifliğini büyük hataya dönüştürmeyecekti.

  galatasaray taraftarına bu yüzden laf söylemek benim nazarımda vicdansızlıktır. iyi bir tayyip erdoğan destekçisidir ve bu konuda turnusol kağıdı işlevi görür.
 • galatasaray sözlük içerisinde kendisi için efsane denilen bir tane entry yok, varsa da gösterin, anket yapılıyor efsane değildir şıkkı yüzde yüz oy alıyor. buna rağmen kendisine galatasaray efsanesi diyolla yeaa diye itibarsızlaştırma operasyonu yapılıyor. arda herhangi bir yerde ben galatasaray efsanesiyim, galatasaray tarihine geçtim tarzı bir şey söyledi mi? hayır. peki neyin tantanası neyin kompleksi bu, haa adam her yerde, ben galatasaraylıyım diyor, galatasaray ispanyaya gidince ziyaret ediyor, galatasaraylı fotola paylaşıyor. çok özür dilerim de biz kimiz ki, ben galatasaraylıyım diyen adamın galatasaraylılığını sorgulama hakkını kendimizde bulabiliyoruz? bu ultraslan kafası ne zaman hakim oldu buraya, deplasmana yönetim parasıyla gidip de kendilerinden başkasını fason galatasarylı görenlerin karaktersizliğini biz niye kendiniz de sergiliyoruz? bırakalım artık insanları yargılamayı, sorgulamayı. neymiş arda fenere gitsinmiş, siz de gidin fenerbahçeli olun amk, böyle rahat rahat insanların kalbinin içindekini yargılayabiliyorsanız, biri size siktir ol git fenerbahçeli ol dese adamın götünden kan alırsınız, ama galatasaraylıyım diye bas bas bağıran adama çok rahat gitsin fener'de oynasın deme cüretini bulabiliyorsunuz? haa arda fenere giderse karaktersiz kere karaktersizmiş demektir ama ortada böyle bi şey yokken bunu dile getirmek, cahil türk insanına has 'laiklik elden gidiyor' 'din elden gidiyor' hezeyanından başka bir şey değildir.
 • arda turan: bir adamın öyküsü...

  bayrampaşa'nın çocuğudur arda, sokaktan gelmedir. bu yüzden de ağzından küfürler savrulabilir, normaldir. arda doğaldır aslında, içten pazarlıklı değildir. yapılabilecek tüm saygısızlıkları insanın yüzüne karşı patavatsızca yapar. çekinmez, utanması yoktur çünkü doğaldır, bayrampaşa'nın evladıdır. bayrampaşalılar utanmaz. özür dilemez.

  ne türkiye ve dünyanın en saygın camialarından olan galatasaray'ın antrenman sahasında takım arkadaşını dövmesi ne dönemin yöneticisi haldun üstünel'e ''sen kimsin, benim işime karışamazsın'' demesi onun insanlığına leke sürebilir. orospu rengi formalarsa arda'nın suçu değildir. birçok kez gece kulüplerinde yakalanması, sinem kobal ile başka kızlarla türlü fotoğraflarının çıkması veya stadyum görevlisini dövmesi tesadüf eseridir, şanssızlıktır. adnan sezgin ile ahbaplığı, takımın ağabeyleriyle bir olup birtakım kişi ve gruplara kabadayılık taslaması tamamiyle arda turan ismini lekelemek adına kurulan komplolardır. kumpastır.

  arda'yı arda yapan iki üç isimden biri olan fatih terim'i 2011 yılında yüzüstü bırakması, transferin son günlerinde az buçuk ciddi bir teklif gelir gelmez o çok sevdiği(!) galatasaray'ı terk etmesi, galatasaray sayesinde tırmandığı başarı merdivenlerini unutup barcelona'nın oyuncusuyken ''galatasaray'ın benim için yaptığı teklif komikti'' demesi aslına bakarsanız ''adamlıktan'' doğan şeylerdir. eski takımı atletico madrid'i başka takıma transfer olur olmaz unutması, yine bir eski takımı galatasaray içinse şakalı komikli sözler sarf etmesi arda'nın hayatının genelinde olduğu gibi sadece şanssızlıktır.

  bayrampaşa'nın çocuğudur arda, kendisine yapılan eleştirilere tahammül edemez, sokakta öğrendiği kültür budur. bu yüzdendir milli takımda prim pazarlığı yaptığı gerçeğini dile getiren gazeteciyi milli takım uçağında dövmesi, bu yüzdendir aynı uçakta kendi federasyon başkanına ana avrat düz gitmesi. sempatiktir arda, herkesle iyi iletişimi vardır. herkes de ne hikmetse hep gücün olduğu kimselerdir. ''hatırı sayılır insanlara'' bir telefon kadar yakındır. milli takımı bırakır, milli takımdan kovulur farketmez, bir telefon açar operasyon yapar, kuyu kazar. bir telefon açar milli takıma döner, bir fotoğraf koyar instagram hesabına ve türk milli takımına teknik direktör işaret eder. davetlerden, düğünlerden, toplantılardan, törenlerden eksik kalmaz asla, mikrofonun olduğu her yer onun doğal yaşam alanıdır.

  ''senin...ana....avradını...kızlarını...çoluğunu...çocuğunu si.yim.'' diyebilir kendisinin iki katı yaşındaki bilal meşe'ye. ne olmuş yani?

  ''her yerde arda var diyorlar. tabii ki de ben olacağım. yüzyıllık tarihe baksınlar. kaç tane arda turan var?'' da diyebilir, ne de olsa fazla tevazu kibirden değil midir?

  taa dışarılardan galatasaray'ın oyuncusu selçuk inan'ın ilk on bire alınması konusunda algı yaratmaya da çalışabilir. insanidir.

  bazen kenarıya çekilip milli takımı da bırakabilir.

  ama arda daima adamdır. asla karaktersiz, şerefsiz, saygısız, kültürsüz olmamakla beraber kibirli, yobaz, kabadayı, hizipçi, cemaatçi, dangalak, paragöz, cahil de değildir.
  ve galiba söylemeyi unuttum, kendisi özbeöz bayrampaşalıdır.
  adamdır, bayrampaşalıdır.
  bayrampaşalıdır, adamdır.

  bayrampaşalıdır,
  adamdır.

  yersen.
 • galatasaray formasıyla 1 lig, 1 süper kupa şampiyonluğu bulunan futbolcu.

  futbolculuk yıllarında galatasaray sırasıyla;
  süper lig'de 3., 1., 5., 3. ve 8. olmuştur.
  bu sezonlarda türkiye kupası'nda hiç final görememiş, kayseri erciyesspor, gençlerbirliği, sivasspor, antalyaspor ve gaziantepsor'a elenmiştir.
  avrupa'da ise sırasıyla şampiyonlar ligi'nde ilk turda elenmiş, uefa avrupa ligi'nde leverkusen'e 3. turda, hamburg'a 4. turda, atletico madrid'e 3. turda, karpaty lviv'e 1. turda elenmiştir.

  tabi ki bunların tek müsebbibi kendisi değildir ama kendisini aklayıp paklayıp cilalamaya, bize kakalamaya çalışan basının artık kabullenmesi gerekir ki, galatasaray'ın unutulmaz futbolcusu değildir. efsanesi hiç değildir. efsane olabilmek için efsane bir kadronun parçası olmak ya da kadro içerisinde yaptıklarınla efsaneleşmek gerekir. saha dışında ekstra unutulmaz işlere de imza atmak efsaneliğe giden başka bir yoldur. şimdi bu sözde efsaneye bakıyoruz, oynadığı kadrolar yüksek maliyetlere kurulmuş ama hep saç baş yoldurmuş kadrolar. sürekliliği olmayan, başarısız sezonlarımızın peşi sıra geldiği dönemlerdeki kadronun kaptanı. saha dışındaki kariyeri zaten skandal tünelinde geçmişe yolculuk.

  tüm bu verilerin ışığında, hala nasıl efsane olduğu yutturulmaya çalışılabiliyor? hala neden ikna edilmesi gereken, rica minnet takıma getirilmesi gereken topçu muamelesi yapmamız isteniyor?
 • kendisine karşı garezim pubis zamanlarına dayanır.

  özel uçakla türkiye'ye gidip geldiğinde bahsediliyordu sakat iken..
  o dönem yani galatasaray'da oynadığı zamanlarda sakat iken sarıhan gusto'nun açılışında aziz yıldırım'ın ulan arda diye başlayan sözleri ile nefretim iki katına çıktı.

  bu arada sarıhan gusto nedir?
  elit sakatatçı diyeyim siz anlayın. sahibi cemal sarıhan'dır. arda ortak buraya diye iddialar var.. cemal bey ak parti istanbul il yön kur üyesi... bayburt'lu...

  neden o açılışta tam kadro vardılar (emre, arda, ahmet bulut, aziz yıldırım), bu değirmenin suyu nereden geliyor kolayca anlayabilirsiniz.

  neyse, konumuza döneyim.
  bu adam ekim'de milli takımda sakatlanıp nisan'a kadar oynamadı.
  o dönem galatasaray eksi averaj ile ligde zor günler geçirirken kendisi, sevgilisi ile dudak dudağa resimleri çıktı, çorbacı açtı, geceleri alemlere aktı.

  bunu ameliyat eden kadın doktor, pubis konusunda uzmandı. (bkz: ulrike muschaweck )

  bu yüzden bu kadın seçildi.
  owen'ı ameliyat ettikten bir hafta sonra sahaya döndürmüş ve gol attırmıştı. ama arda bir türlü iyileşmiyordu. spor basını arda neden iyileşmiyor? diye sorular sorup kadına mikrofon uzatmışlardı.

  kadında zavallım, "oynaması lazım, oynamıyorsa başka bir problemi vardır. pubis değil" dedi... ve ortalık kaynamaya başladı. hakan şükür televizyonda "arda'nın oynamaması psikolojik" dedi. arda küstü... sonra iğne ile oynadım yalanı attı ortaya. (dahası nisan'da iğne ile oynayan adam iki ay sonra komando kampından farksız a. madrid idmanına çıkmıştı...) sonunda da transfer döneminin bitmesine günler kala galatasaray'dan kaçtı.

  terim, planlarını onun üzerine kurdu ama o kaçtı.

  2010'da oldu bunların hepsi ve o zamandan beri kendisini sevmem. barcelona'ya gidişi, bir pr çalışmasıydı. barcelona müslüman oyuncu alarak bir nevi o bölüme açılmak istedi. belki sponsor desteği filan...

  sonuç olarak geldiği noktayı sonuna kadar hak etti.
  beddua etmek istemem ama beter olabilir, hiç umurumda olmaz. semih kaya bunun yanında adamın kareköküdür..

  not: daha galatasaray'ın teklifi komiktilere filan gelmedim.
  gazeteci dövmesine değinmedim.. oralara gelene kadar neler var. bu ülke unutur belki ama ben unutmam. metin oktay'ın çok çok çok az paraya galatasaray'a imza atarken, teklif komikti demiş miydi? bu zirzop gidip o muhteşem adam metin oktay'ın formasını veren adnan polat'a da diyeceklerim var ama neyse...
 • evet esteban efendi. yaşayan en büyük galatasaraylı. galatasarayı her şeyden çok seven beyefendi sana sözüm. tamamen içimi dökücem sana.
  sana sahip çıkmayan taraftar ve galatasarayın kattılarını sıralayalım.

  minibüsle antremana gelirken sls amg alıyorsun. ulan benim babam galatasaray lisesi ve boğaziçi mezunu anasının amı gibi yöneticilik yaptı sls amg alamıyor. sen galatasaray sayesinde 24 yaşında aldın bunu. arda taraftarları dikkat neden aldın demiyorum galatasaray sayesinde aldın diyorum.

  sinem kobal gibi güzel bir sevgilin var. afedersin ama galatasaray olmasa o tipinle ancak elizabethle takılırdın.

  bu yukarıdakilerden ardanın özel hayatına karıştığımı anlayan varsa alt+f4 çekip camdan atlasın.

  be mendabur gideceksen yine git lan. bizi heveslendirme fatih hoca geldi kalıcam diye. transfer planlarını kendine göre kurdurtma. söz verdiysen tut. çok mu şey istiyoruz lan? illa ki tutturduysan gidicem diye transfer sezonunun başında siktir git. 10 ağustosta bir takımın kaptanı mı gider? siktir git atleticoya. mutlu ol. başarılı ol. ama sakın dönme buraya. dönüp burada özledim edebiyatı yapma. siktir git. sen de büyük galatasaraylıysan ben allahım lan.

  edit: bir daha baktımda yerden sikim gibi yazmışım. neyse kalsın. sinirli sinirli bu kadar.
 • gelme ihtimalini dusunuyorum, kazandigimiz bir mac sonrasi asik suratiyla cikip ''yani, gomis sut cekti gol atti; ama ben daha bostum. cani sagolsun. pas verebilirdi. neticede ben messi'den, inieasta'dan pas almis adamim, boyle isleri buyutmem. adamliga da yakismaz. biz bir takimiz. kaptanlik su an muslera'da olsa da ben bu takimin eski kaptaniyim, hepsinden once buradaydim. o yuzden sorumlulugumu da bilirim yani, cok buyutmemek lazim. gerci taraftar diyor ya biz takimi yavaslatiyormusuz, iyi katki veremiyormusuz falan. gomis'in atmasi onlar icin iyi oldu en azindan, evlerine daha mutlu donerler ridvan hocam.'' demesi falan aklima geliyor. icim kiyiliyor. kim diyebilir bunu yapmaz diye? bence kimse.
 • gelirse muhtemel bir maç sonu:

  "öncelikle güntekin abi ve rıdvan hocama selamlarımı iletiyorum, iyi yayınlar. tabi zor maç oldu, gençlerbirliği kendi sahasında iyi oynayan bi takım ama biz de 4-0'lık mağlubiyeti haketmediğimizi düşünüyorum. taraftarla olan diyaloğa gelince, oraya gelip kendini galatasaraylı olarak niteleyen bazı adam olmayan insanlar bize laf atmaya kalkışmış. kimse kusura bakmasın ama biz de barselonalardan, madridlerden buralara geldik, herkes de kendi yorumunu ona göre yapıcak burda bize saygısızlık olmayacak."