• 251
  şener, jimmy, salih uçan, muhammet demir ile yerli rotasyonunu güçlendirmemiz elzem olan dönemdir. diagne 17 m gibi bir paraya satılırsa, bonservisiyle kaan ayhan ve kenan karaaman (basında geçen serbest kalma maddeleri doğru ise) mutlaka alınmalı, ayrıca marcao tarzı transfer yaparak bir kuzeyli forvet iki tane de 8 numara alınmalıdır. onyekuru tekrar kiralanabilir. şener'in gelişiyle birlikte mariano da satılacaksa juan mata için de tüm imkanlar zorlanmalıdır.
 • 252
  mbaye diagne'nin satışından önce bonservis vererek yapılacak bir transfer beklemiyorum. ne zaman afrika kupası biter ve mbaye diagne satılır* ondan sonra bizim için süreç başlar.

  ryan babel
  şener özbayraklı işleri tamamsa,

  kişisel tahminim,

  1 yerli kaleci,
  1 yerli stoper, *
  1 yerli orta saha,
  gökhan töre veya jimmy durmaz,
  1 yerli forvet(muhammet demir, mevlüt erdinç, umut bulut vb 3. forvet)
  onyekuru olmazsa 1 yabancı kanat,
  mitroğlu'nun gönderilmesi, mbaye diagne'nin satışı ile 2 yabancı forvet. (1'i orta yaşlarda, diğeri genç)
  belhanda satılmazsa en az 1, satılırsa en az 2 yabancı orta saha.

  orta saha veya forvetlerden birisinin de sükseli bir isim olacağını düşünüyorum. taraftarı heyecanladıracak, takıma seviye atlatabilecek bir isim olacak diye umuyorum...
 • 254
  ryan babel + şener + onyekuru(kiralık)

  dışında 3 orta saha, 1 forvet, 1 defans ile transfer sezonunu kapatacağımızı düşünüyorum. mariano, belhanda ve diagne gidecektir. soso giderse birde sağ kanat alınır bu takıma ama süpriz olur hepimiz için.

  basında çıkan ve buradan okuduğum isimler arasından;
  kaleci: 30-37 yaş arası yerli herhangi bir kaleci gelecektir. muhtemelen bonservisi elinde.
  defans: yerli bir transfer yapacağımıza inanıyorum. ersan gülüm ya da atınç nukan'ı kadromuza katarız.
  3 ortasaha: juan mata + adrien rabiot + hamed junior traore (veya oghanekaro etebo) olacaktır.
  1 forvet: neal maupay (habib diallo veya gabriel barbosa)

  toplamda yabancı sayımız 14 oluyor.

  not: mata ve rabiot bonservisi elinde etebo ve traore 2. ligte oynuyorlar an itibariyle. barbosa intere geldiğinden beri 3 yıldır başka kulüplere kiralanıyor. yanlış hatırlamıyorsam maupay ve diallo da 2.ligte mücadele ediyorlar. yani listede 2 bonservisi elinde 4 2.ligte oynayan futbolcu var bunlardan bazılarını çok rahat takıma alıp, süper bir kadro oluşturabiliriz.
 • 255
  biz yarışmacı bir takımız. bu sezon şampiyonlar ligi'nde hem puanlar hem de buna bağlı olarak gelir elde etmemiz lazım. 3 milyon € civarı galibiyet geliri var. 2 maç alsab 6 milyon € yapıyor en kötü. geçen seneki gibi ballı bir gruba da düşersek belki gruptan bile çıkarız, kim bilir?

  bu nedenle gençlerle dolduramayız takımı. zaten genç oyuncular var takımda. marcao ve luyindama genç. linnes ortada. diagne de ortada.

  takımın, özellikle orta sahada 2 tane tecrübeli ve kaliteli oyuncuya ihtiyacı var. fernando kalırsa o, giderse yine o seviyede bir oyuncu lazım. 1 tane de 8,5 numara lazım. adı geçen banega güzel bir örnek mesela. diğer oyuncu genç olsun işte.

  bir kanat feghouli. diğeri de ya onyekuru ya da muadili bir oyuncu olabilir. bir genç daha işte size.

  forvet mutlaka net bir oyuncu olmalı. elbette 30'dan genç bir forvet olsa tadından yenmez. ama çok kaliteli, fizik gücü yüksek maksimum 32 yaşında bir forvet de kabulümdür.

  bizim daha önemli bir sıkıntımız var. ilk 11'e en az 1 tane banko türk oyuncu koyabilmemiz lazım. 2 tane olursa harika olur tabii ama benim aklıma 1 tane bile gelmiyor şu an.

  bunun nedeni "türk oynatmıyoruz diye laf ediyorlar" filan değil. umrumda olmaz. ama yedek kulübesinde 2 tane yabancı oturtabilme lüksüne ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. zira yerli alternatif çok az.

  yerli oyuncu olarak çok alternatif yok. ben açıkçası cenk tosun'u kiralayabilmemizi çok isterdim. kendisi ister mi bilemem? ama everton yıllık 3-4 milyon €'ya kiralar mutlaka. henry'den tanışıklık var nasıl olsa. bir taşla iki kuş vurmuş oluruz. as, yerli, yetenekli, ligi tanıyan ve genç forvet. an itibariyle sakat görünüyor kendisi. ama iyileşmiş bir cenk tosun her anlamda bu takıma katkı verecektir.

  bir diğer forvet umut bozok. yetenekli ancak ilk 11 için biraz erken. alternatif olarak düşünülebilir tabii.

  yunus mallı gibi bir isim de düşünülebilir. bu sezon formu düşük. hücum bölgesinde santrafor hariç her bölgede oynayabiliyor. ama 8 numara değil. arkasına 2 tane 6 ya da 1 tane çok güçlü 8 numara almak gerekir.

  hiç beğenmesem de hakan çalhanoğlu da bir alternatif olabilir. frikik ve biraz da uzaktan şut dışında bir numarası yok aslında. ne ince pas atar, ne gol koklar, ne adam eksiltir, ne orta açabilir. uzaktan şut, bir de frikik. ama tecrübeli mi? tecrübeli. yerli mi? yerli. terim'in de çok beğendiği bir oyuncu. milli takımda da yerini kaybetti. yaşı da genç. çok çalışır kendisini geliştirirse elbette çok faydalı olabilir. ama arkasına 2 tane pas ve gol atabilen ndiaye şart.

  gökhan töre. ilk 11 için olmaz tabii. ama emre mor'dan iyidir.

  enes ünal. yine kulübe için fena olmayan bir alternatif. ama fazlası değil. çok kırılgan bir oyuncu.

  irfan can kahveci'nin de adı geçiyor. 5 milyon €'ya mümkün değil bırakmaz başakşehir ama yanına banega gibi bir oyuncuyla çok faydalı olabilecek bir oyuncudur kendisi.

  benim aklıma başka isim gelmiyor açıkçası. cenk tosun, yunus mallı, hakan çalhanoğlu ve irfan can kahveci dışında erişilebilir ve bizim ilk 11'imizde oynayabilecek bir yerli yok bana göre.

  şöyle kadrolar düşünülebilir:

  muslera
  linnes - luyindama - marcao - yuto
  fernando
  8 - 8,5
  feghouli - cenk - henry

  muslera
  linnes - luyindama - marcao - yuto
  fernando - 6,5
  yunus mallı
  feghouli - 9 - henry

  muslera
  linnes - luyindama - marcao - yuto
  6,5 - 6,5
  hakan çalhanoğlu
  feghouli - 9 - henry

  muslera
  linnes - luyindama - marcao - yuto
  fernando
  8 - irfan can
  feghouli - 9 - henry
 • 256
  bence basında çıkan haberlerin %95'i uydurma. aslında sevinilmesi gereken bi durum. dışarıya haber sızmıyor demek. zaten oyuncu satmadan alamayız. o yüzden çok itibar etmeyin.

  bonservisli oyuncular için ilk önce satarız, sonra alırız. ilk önce alıp, sonra satmak için fellik fellik takım arayacak değiliz bence. şimdi görüyorum yok ona 3 milyon, yok trezegeye peşin altı milyon, yok banega'ya 5 milyon falan hepsi yalan.

  oyuncu satar sonra bakar elimde 10 milyon var, buna göre alırım derler. başkası olmaz bonservisli oyuncu için.
 • 257
  bizim açımızdan hareketli geçeceği çok açık olan dönemdir. hem hocanın açıklaması bu yöndeydi hem de 28 kasım 2018 lokomotiv moskova galatasaray maçında hocanın kafa sallayışı bize bu ipucunu vermişti.

  öncelikle sözleşmesenin son senesine girecek yaşı 30u geçen bir çok futbolcuyla yollarımızı ayıracağımızı düşünüyorum. bu isimler ; yuto nagatomo, fernando francisco reges, mariano ferreira filho. bu 3 oyuncudan 7m € gibi bonservis elde edilebilir diye düşünüyorum. satışından para kazanacağımız diğer isim mbaye diagne olacaktır. onun da 15m € kadar bir gelir getirceğini tahmin varsayıyorum. bu isimlerle yolları ayırdığımız takdirde yaklaşık 22m gelir elde olacağız ve bu takımın revizyonu için yeterli bir miktar bence.

  gidenlerden sonra kadroya baktığımızda

  kale : muslera, ismail
  stoperler : marcao, luyindama, ahmet, gökay
  bekler: şener, linnes, emre taşdemir
  ortasaha: donk, selçuk, belhanda
  kanatlar: yunus, feghouli
  forvet: mitroglu

  bu kadroya baktığımızda bir çok takviye şart gözüküyor. bu yüzden bonservisi elinde olan ve veya kiralık oyunculara yönelmemiz gerekecek gibi gözükmekte.

  sol bek için hem bonservissiz hem de diğerlerine nazaran genç bir isim olan alberto moreno pl tecrübesi, yaşı ve tekrar kendini kanıtlamaya çalışmak istemesiyle bizim için güzel bir fırsat transferi olabilir. maaşı 4m gözükse de ingilterede vergi oranı sebebiyle takımımıza gelmeye ikna edilebilr.

  kanat transferinde ryan babel ve jimmy durmaz konuşuluyor. henry onyekuru'nun da tekrar kiralanması gündemde. bence bu üç transfer de yapılacak ve gayet yeterli bir kanat rotasyonumuz olacak.

  forvet için ise salomon rondon ismi gündeme gelebilir ki kendisi beğendiğim ve ligimize uygun olacağını düşündüğüm bir futbolcu. hem kendisi ya da kendisi ayarında bir forvet ve ryan babel gibi hem kanat hem forveti yedekleyebilecek adamları kadromuza katarsak kostas ile de yolları ayıracağımızı düşünüyorum ve bir türk santraforun kadroya katılacağını tahmin ediyorum.

  böyle bir planlama yapılırsa tek yüksek bonservis harcamamız gereken bölge ortasaha olacak ki toplam 22m gibi bir gelir elde edersek 5m luyindama'ya gidecek. ve kalan 17m ile bu bölgeye gelecek vaat eden oyuncular alabiliriz.bonservisi elinde olan hector ve ander herrera gibi oyuncular olsa da buraya daha genç sürpriz isimler alınacağını düşünüyorum. bu bölge için teknik heyetimiz, scout ekibimiz ve kaideyi taciz eden istisna* gerekli çalışmaları yapmıştır zaten.

  bu planlamalar sonucunda şöyle bir kadro elde etmiş oluyoruz :

  kale : muslera, ismail
  bekler : linnes, moreno, şener, emre
  stoperler : marcao, luyindama, ahmet, gökay, (para kalırsa bir rotasyon transferi olabilir.)
  ortasaha : donk,(transfer as ön libero), (transfer as 8 numara), selçuk, belhanda,(transfer rotasyon 10 numara)
  kanatlar : feghouli, onyekuru, jimmy, yunus,
  forvet : salomon randon , babel , (transfer türk yedek forvet)
 • 258
  diyelim ki diagne 15 milyon bedelle satildi. 5 milyon luyindama'nin bonservisine gidecek. sonucta elimizde kalan para 10 milyon euro. belhanda da takimda kaliyor varsayalim. zaten hoca da gitmesini istemiyor.

  bu durumda takimin temel eksikleri:
  1- santrafor: diagnenin yerine birisi alinmali
  2- sol acik: onyekuru'nun kiralik sozlesmesi bitti
  3- merkez orta saha: n'diaye'nin kiralik sozlesmesi bitti

  diger eksiklikler:
  4- on libero: fatih hoca en cok oyuncu degistirdigi mevki oldugu icin bu bolgeden memnun olmadigini dusunuyorum. bu mevkide fernando, donk, selcuk ve hatta n'diaye'yi bile oynatti.
  5- yedek stoper: semih kaya'nin kiralik sozlesmesi bitti.
  6- yedek kaleci: ismail cipe guven vermiyor
  7-yedek oyun kurucu: emre akbaba sakatlik nedeniyle kadroda olmayacak.

  yani 10 milyon euro bonservis butcesiyle 7 transfer yapmaya calisacagiz ve bunlarin ucu ilk onbir oyuncusu olmak zorunda. aslinda, bunlar disinda yedek santrafor gibi diger sikintilarimiz da var.

  bu durumda benim ongorum 10 milyon toplam bedelle bonservis odeyerek alabilecegimiz 2 bilemedin maksimum 3 oyuncu olabilir. diger oyuncular bonservisi elinde olan oyuncular olmali.

  kisisel gorusum bu bonservis bedeli yari yariya kullanilarak 1 santrafor ve 1 merkez ortasaha alinacaktir. diger yonelecegimiz oyuncular babel ve sener gibi bonservisi elinde oyuncular ve/veya kiralik oyuncular olacaktir.

  acikcasi onumuzdeki sezon takimin kalitesinin bu sezona kiyasla cok daha ileride olmasini beklemiyorum. sebebi ise as oyunculardan ziyade rotasyonda gorev alan oyuncularin kalitesinin dusuklugu. bu kalite seviyesinin iyilestirilmesi mevcut ekonomik kosullarda oldukca zor olacaktir.
 • 261
  yeni sezon için 4 farklı formasyon kurdum ve hepsinde de ilk 11 için 3 transfer gerekliliği ortaya çıktı.

  kadroları kurarken belhanda için son çıkan "kalacak" haberlerini düşünerek kalacağı üzerine kurdum. ndiaye ve onyekuru kiralık oldukları için dahil etmedim. "transfer" yerine konulabilirler sonradan. keza diagne ve mitroğlu'nun gönderileceğini düşündüğüm için onları kadroda saymadım.

  4-1-4-1 için https://galatasaray11.com/49054

  bu dizilişte orta 4'lünün solu ve göbeğin sağına transfer şart görünmekte. bir de tabi ki forvet.
  4'lünün soluna babel'i, gerçekten transfer edilmişse yazabiliriz. hatta gerekirse forvette bile oynatılabilir. keza onyekuru tekrar kiralanırsa benzer şekilde kullanılabilir. ikisi de kadroya katılırsa sol taraf için alternatifli bir kadromuz olur. göbeğin sağında ise banega alınabilirse harika olur.

  4-2-3-1 için https://galatasaray11.com/49056

  bu dizilişte fernando'nun yanına , orta 3'lünün göbeği ve forvete ihtiyaç vardır.
  bu dizilişte fernando'nun yanına genç biri monte edilmelidir. donk da konulabilir ama genç ve dinamik biri oraya konulursa yaş ortalamasını da üşürmüş oluruz. uygun yollu olarak giannelli imbula'yı falan alabilirsek o bölgede tekli oynadığımız dizilişlerde fernando için de alternatif üretebiliriz.
  göbekteki isim yine banega olabilir. banega bize her formasyonda ilaç gibi gelir.

  4-1-3-2 için https://galatasaray11.com/49055

  bazı maçlarda 2'li forvete geçmemiz gerekiyor ve eldeki malzemeden dolayı orta alan güçsüzlendirilerek yapabiliyoruz bunu ve haliyle de başarısız oluyoruz.
  orta alanın göbeğine yine banega olsa yine tadından yenmez. sol forvette ise babel veya kiralanırsa onyekuru denenebilir.

  4-4-2(baklava) için https://galatasaray11.com/49057

  burada orta 4'lünün solunda babel ya da onyekuru, fernando'nun önünde banega veya belhanda, sol forvette babel ya da onyekuru kullanılabilir.

  11'e maksimum 4 transfer bizi güçlendirir gibi görünüyor.

  ancak bir de alternatiflere de bakmak gerekiyor.

  nagatomo ---> emre taşdemir
  linnes -------> mariano
  marcao-----> ?
  luyindama --> ?
  fernando---> ?
  feghouli----> ?

  bir de alındığı söylenen şener var. olsa olsa en fazla sağ bek ve feghouli için alternatif yapılabilir. onun dışında bir yere koyamıyorum kendisini.

  son olarak da "transfer" beklenen yerlerin alternatifleri var bir de.

  işimiz göründüğünden zor.

  not: elbet alternatiflere gençlerimizden serpiştirebiliriz ama şampiyonlar ligi için falan olabildiğince daha güçlü kurmalıyız takımı. bu yüzden onları düşünmeden kurdum kadroları. tabi uefa kuralları gereği mecburen de olsa kadromuza koyacağız.
 • 263
  nerde boşta yerli varsa çökmemiz gereken dönem. şener özbayraklı, serdar taşçı, jimmy durmaz, gökhan töre, salih uçan, muhammet demir. bana kalsa bu oyuncuların hepsini tl cinsinden sözleşmeye ikna etmeye çalışırım. kulübemiz inanılmaz güçlenir. ilk 11 için de diagne satıldıktan sonra banegaya bonservis ödeyip, mata ve welbeck veya sturridge'dan birini de imza parasıyla getirirsek, onyekuruyu da yeniden kiralarsak benim için müthiş başarılı geçmiş bir transfer dönemi olur.
 • 265
  transfer sezonunun resmen başlayacağı ilan edilen 17 haziran pazartesi günü (yani yarın) rekor bir kap bildirimi gerçekleşmesini beklediğim dönemdir. kap sitesi çökerse şaşmayalım. haziran başında başlaması gereken sezon gecikince bu 2 haftalık süreçte her kulüp tarafından anlaşılan isimler toptan bildirilecektir.
 • 266
  muhtemelen 3 büyükler içerisinde taraftarının kafası en rahat takım olarak içinde bulunduğumuz transfer dönemidir.

  hatta o kadar rahatız ki bazı arkadaşlar 16 yabancılı kadrolar falan yazmışlar. şimdii... geçen sene kadromuzda 14 yabancı vardı. bu yabancı oyunculardan ndiaye ve onyekuru'nun kiralık sözleşmeleri bitti. yani 12 yabancıdayız. diagne'nin gitme ihtimali oldukça yüksek görünüyor. elbette takımdan bonus olarak ayrılabilecek yabancı oyuncu ya da oyuncular olabilir. ancak 16 haziran itibariyle durum 11 yabancımız var üzerinden hesaplanabilir.
  işbu nedenlerle 3'ten fazla yabancı transferi yapacaksanız gitmesi gereken yabancıları da dile getirirseniz güzel olur. yoksa havada kalıyor.

  ayrıca 14 yabancının 14'ünün de maç günü kadroya alınamadığını, 2 yabancı oyuncunun tribünde oturmak zorunda kaldığını da hatırlatmayı kendime bir borç bilirim.

  mini bir not: basında yer alan haberlere ve sosyal medyasına bakarsak ryan babel ha geldi ha gelecek ancak resmiyete dökülmedi sonuçta. benzer şekilde ozornwafor'un da transferi bitti gibi. ancak yaşının ve geldiği ligin seviyesi göz önüne alındığında bu seneden ziyade önümüzdeki yıllara yönelik al>kirala>durumuna bak transferi gibi görünüyor.
 • 268
  çabuk duyumcular gelmeden. futbolun en keyifli zamanlarından biri transfer sezonları. umarım iyi satışlar yapıp nokta transferlerle bitireceğimiz dönem olur. renktaşlardan bu dönemde sakin kalmalarını, kadromuzdaki futbolculara karşı saygı sınırlarını aşmayıp piyasası için tehlike yaratmamayı,gelecek futbolculara da direkt çöp vs. gibi aşağılayıcı yorumlardan kaçınmalarını istiyorum. hayırlı olsun.
 • 269
  sözleşmelerinin son senelerine girecek olan mariano, fernando ve nagatomo satılmalı. yüksek fiyatlara satabileceğimiz diagne satılmalı.

  bu 4 oyuncudan gelen bonservisi luyindama, 1 forvet ve 1 sol bek'e gömebiliriz.

  bonservisi elinde olan babel, douglas, jimmy durmaz ve şener'e ışık hızıyla yapışmalıyız.

  onun dışında bonservisi elinde olan 2 tane üst düzey isime iyi bir yıllık ücret vererek takımımıza katabiliriz.

  ayrıca onyekuru'yu tekrar kiralama yoluna gitmeliyiz.

  naingolann için ise tüm şartlar zorlanmalı.
 • 270
  ismi geçen oyuncular ve anlaştığımız söylenen oyuncuları değerlendirdiğimizde son derece güzel bir şekilde ilerlediğimizi düşünüyorum.

  en son entrymde şener'in maaşına bayağı bir giydirmiştim. 1,7 milyon euro olduğu söyleniyordu çünkü. eğer öyle bir mallık yaptıysak yine yazıklar olsun ama o söylenen tutarın yanlış olduğu vs. deniyor. umarım öyledir. ben şener transferine, maalesef gelecek olan yabancı sınırlaması yüzünden soğuk bakmıyorum. aksine bayağı olumlu görüyorum. mariano'yu bu yıl elden çıkartmasak bile gelecek yıl linnes ve şener ikilisi, gelecek herhangi bir yabancı sınırıyla gayet iyi bir ikili olur sağ taraf için.

  babel transferi, benim için tek olumlu şey adamın hala yeni yapılanmaya giden hollanda milli takımında oynaması. iyi oyuncudur ama yaşı yüzünden mesafeliyim ama ajax'ın genç kadrosunu babel gibi bir tecrübe ile tamamlayan hollanda milli takımı benim için babel adına büyük bir olumlu referanstır. 2 yıllık bir kontratın gayet ideal olduğunu düşünüyorum.

  ever banega.. yani ne diyelim, inşallah.

  aytaç kara, yine bonservisini alması durumunda çok düşük bir yıllık ücretle kadroda bulunabilecek bir oyuncu.

  jimmy durmaz, yine aynı şekilde yerli statüsünde oynayabilecek ve sonraki yıl elimizi rahatlatacak bir oyuncu. ayrıca yedek kulübesine baktığımızda bir alternatif olacaktır. geçen yıl çok zorunlu olmadıkça maçın sonlarında zaman geçirmek için oyuncu değiştiriyorduk neredeyse. o kadar kötü bir yedek kulübesi için daha ne olsun bence.

  şimdi burada 5 oyuncu yazdık, bu 5 oyuncu arasında sadece banega için bonservis konuşuluyor o da 6 milyon civarında. bence bu şartlarda (banega dışında yüksek yıllık ücret vermeden) bu transferleri kapatırsak mükemmel bir iş yapmış olacağız.

  bununla beraber scout transferleri adına ismi geçen 2-3 isim de yine alınabilecek riskleri barındıran oyuncular, şuana kadar başarısız scout transferi dediğimiz ve çok kötü hatırladığımız, paramızı çarçur ettiğimiz kimse yok zaten.

  ve lütfen muriqi için 3 milyondan 1 kuruş yukarı para vermeyin. 3 milyon da etmez ama yapılmış teklif artık.
 • 271
  sanırım hepimizin beklentileri doğrultusunda ilerleyecek olan dönemdir.

  diagne gidiyor, ndiaye tekrar kiralanmıyor, babel ile kanat ve forvet rotasyonu genişliyor, yerli boştaki oyuncularla yedek kulübesi zenginleştiriliyor, orta alana eksiğimize yönelik olarak banega transfer ediliyor ve onyekuru'nun tekrar kiranlanması için çalışılıyor. bir tek belhanda konusu belirsiz sanırım. sezon ortasında gideceğine kesin gözü ile bakarken şu an takımda kalacak gibi duruyor. ben açıkçası gidenlere mariano ve fernando'nun da eklenmesini bekliyorum. onların gidişi ile maliyeti düşük, genç ve scout ekibimizin önereceği oyunculara yöneliriz diye tahmin ediyorum. bu beklentimin bir sebebi de hem yönetimin hem de fatih hocanın maaş bütçesini düşermeye yönelik hamleler yapmak istediğine dair haberler. bu dönemde temel tartışma konusu vedat muriqi olacak gibi. 3 mü eder 5 mi eder, takıma yararlı olur mu gibi sorular üzerinden transferi tartışılıyor. ben takıma katılırsa faydalı olacağını düşünüyorum ama taş çatlasa 4 milyon euro'dan fazla edeceğine de inanmıyorum. rize kulübü elinde tutamayacağını bildiği için 10 milyon euro gibi saçma sapan fiyatlar söyleyerek ortamı kızıştırıyor gibi.

  umarım bu transfer dönemi geçmişteki stresli transfer dönemlerimizden çok daha rahat geçer ve kampta yeni transferlerimizi görürüz.
 • 272
  22. şampiyonluktan sonra planlı şekilde ilerlediğimizi düşündüğüm transfer planlamasında, şu ilk günlerde 2-3 isimle anlaştığımızı da duyurursak rakiplerin psikolojilerini bozarız.

  rakip taraftar kulüplerini baskı altına alır ve hatalı işler yapmalarına ortam hazırlar diye düşünüyorum.

  tabii ki bunun için transfer yapmayacağız.

  sadece bizdeki organizasyonun doğruluğu ve planlı olduğunun görülmesi bile rakipler için moral bozucu.

  yüksek maaşlara rağmen 2017-2018 yaz transfer döneminden bu yana gelen giden hemen herkesten verim alındı. doğru isimlerle yollar ayrıldı.

  takımın mevcut kalitesi belli bir seviyede. eğer kaliteyi yükseltir veya korur, takımın yaş ortalamasını ve maliyetini de aşağıya çekebilirsek önümüz çok açık.

  marcao ve luyindama gibi 2-3 yabancı 2 tane de kalbur üstü yabancı (forvet ve orta saha) ve 3-4 yerli isim ile maç kadromuz, yedekleriyle birlikte belli bir seviyeye gelecektir.

  çok sevsem de sözleşmelerinin son senelerine girmiş olan mariano, nagatomo, fernando gibi isimlerden en az bir ikisinin gitmesi her açıdan gerekli. seneye yerlerini doldurmak ffp varken zor olacaktır. aynı isimlerle devam etmek ise yaşları gereği riskli olabilir.

  daha 2018-2019 sezonu ortasında bu planlamayı işaret eden fatih terim'in hamlelerini oldukça merak ediyorum.

  şampiyon olundu diye kadroyu olduğu gibi korumaya kalkarsa büyük hata yapar.
 • 273
  resmi olarak bugün başlayan transfer dönemi.

  kimler gelecek, kimler gidecek taraftar merakla bekliyor. taraftar şampiyonlar liginde başarı ile mücadele edecek bir takım istiyor sahada. 2018 - 2019 sezonunu şampiyon tamamlasak da takımdaki belirli bölgelerdeki yetersizlikler ve eksiklikler göze çarpıyor.

  dün bir anket paylaştım. https://anketinho.com/971/

  taraftar melo'yu, elmander'i görmek istemiyor, melo, elmander, sneijder gibi oyuncular görmek istiyor sahada. bu tipte alacağımız iki oyuncu bizi ligde kolaylıkla şampiyon yapacağı gibi şampiyonlar liginde ya da avrupa kupası'nda hatırı sayılır başarı getirecektir. umarım yönetim, teknik heyet bu yönde çalışıyordur.
 • 274
  fahiş bonservis bedelleri ödemeden ve mümkünse yurt içinden yabancı -aynı şekilde yerli de- oyuncu almadan kapatmamız gereken transfer dönemidir.

  bu takıma yurt içi transfer yaramıyor. bunda hemfikir olacağımızı düşünüyorum. kasımpaşa'da ağzına leblebi atar gibi gol atan diagne bize gelince duruldu mesela, yine yakın tarih sayılabilecek dönemde amrabat örneği var. yerli konusuna zaten hiç girmek istemiyorum tarık çamdal belasından geçen sene devre arasında zoru zoruna kurtulduk.

  nedenine gelirsek;
  yurtiçinde özellikle de orta sıra takımlarında iyi performans gösterip takımını sırtlayan oyunculara baktığımızda büyük takıma geldiklerinde aynı verimi veremiyorlar. diagne'yi söyledik zaten, fenerbahçe bunu fernandao - emenike - aatıf gibi isimlerle deneyimledi. beşiktaş'ta tabata kazığı halen konuşulur.
  peki nedeni ne bu oyuncuların bu performansı gösterememesinin?
  çünkü bu ülkede bu orta sıra takımlar birbirlerine denk güçte de olsa birisi güçlü diğeri güçsüz de olsa açık bir futbol anlayışı ile sahaya çıkıyorlar. kimse kimseye kapanmıyor. yani bu oyuncular kapanan savunmaya karşı futbol oynamıyor. açık savunmalarda da fizik gücü iyi ise ya da hızı iyi ise öyle bir iş yapıyor ki ligi domine ediyor ve büyük takımlarla anılmaya başlıyor.
  peki büyük takımlara bakalım. canımız, ciğerimiz, gözbebeğimiz galatasaray için konuşursak eğer ligde 17 takımla oynadığı 34 maçın en fazla 3'ünde bilemedin 5'inde kapanmayan bir takım oluyor karşısında. ki onlar da skoru 1-0'a getirsin zaten kapanıyor.
  bu yüzden de oyuncu etkili olamıyor.

  bizim yapmamız gereken bu ligde pik yapmış isimlere yönelmek değil. futbolun daha defansif oynandığı, daha az alanda çok iş yapılan yerlerde parlayan oyuncular seçmeliyiz. yani bu tarz liglerdeki küçük takımlarda iş yapan hücum oyuncuları bizim ligde iş yapar. çünkü adamlar futbolun zaten bu şekilde oynandığı ülkelerden geliyor olacaklar.

  bir yandan da "nasıl olsa büyük takıma geldim kapağı attım" rahatlığı var. özellikle yurtiçinde yerli - yabancı kim olursa olsun bize geldiğinde bu kafa yapısında oluyor. bu rehavet de bizim için zararlı çünkü diğerleri de onlara ayak uydurabiliyor. böylece takımdaki mücadele ruhu ortadan kalkıyor. ama özellikle avrupa'dan şampiyonlar ligi ya da uefa kupalarında oynamadan gelen futbolcu kendini oralarda daha fazla göstermek için ekstra çalışıyor. garry bunun en güzel örneği bence.

  yani bu şu demek:
  vedat muriqi için galatasaray'ın vereceği maksimum para: 2,5 milyon euro. fazlası kesinlikle zarar olacaktır. çünkü muriqi bu tarz futbolu oynayabilecek bir futbolcu değil. aynı şekilde galatasaray sadece onun üzerine oyunu kuramayacak rizespor gibi bu da ayrı bir problem. diagne'nin yarım sezonda gösterdiği kötü performansa rağmen bu fiyatlara gidebilmesinin nedeni senelik attığı toplam gol. evet, belki muriqi önümüzdeki sezona da rizespor'da çok iyi başlayacak, belki diagne'nin performansını gösterecek. ama o gün alsak yine aynı sorunları yaşayacağız.

  bu yüzden dikkatli olunmalı. özellikle yurtiçi transferinde oyuncunun yarım sezonluk bir sezonluk performansına kanılmaması lazım. oyuncunun iyi marke edildiği, sistemlerinin bozulduğu maçlarda neler yapabildiği bizim için daha önemli olmalı.

  muriqi'yi alıp 5 bonservis + 2 maaş vb. saçmalıklar yapacağımıza sözleşmesi bitmiş welbeck var mesela, parasını verip onu alalım. takımında düşünülmeyen bir sürü oyuncu var bunları kiralamayı düşünelim gelecekte satın alma opsiyonu ile. yani çözüm üretin, üretilsin. muriqi çözüm değil ki, diagne çözüm oldu mu? olmadı. muriqi de olmayacak.

  enrty'nin genel özeti: muriqi'yi almayın. diagne'den beter eder bizi.
 • 275
  ilgili transfer sezonunda benim fikrimce izlememiz gereken yol aşağıdaki gibidir.

  diagne, fernando, marino ve belhanda satılmalı maddiyat, yaş vb. sebeplerden dolayi.
  bu satışlardan minimum 25 m euro beklemek hayalcilik olmaz hatta bu taban gelir beklentisi olur.

  luyindama'nin bonservisinin geri kalanı ve türkiye'den yapacağımız transfer için toplamda maksimum 7 m euro harcamaliyiz (rotasyon için düşünülen vedat ve bu tarz oyuncular için). kalan bütçenin 10 milyonluk kısmı banega ve marcao tarzında, geleceği parlak, genç, atletik ve yetenekli bir 6 numaraya ayrılmalı.forvet ve 10 numara pozisyonlarından en az biri bonservissiz, geçmişi parlak muhtemelen yüksek maaşlı bir risk-firsat transferi olmalı (örneğin balotelli ya da ben arfa). bu arada yine bonservissiz olarak, muslera yokken kalede en azindan kaleciye benzer biri dursun diye anadoludan eli yüzü düzgün, türk bir yedek kaleci bulmaliyiz. bonservis bütçemizden geri kalan 8 milyon euro da forvet ya da 10 numara hatlarından, fırsat transferi yapılamayan bölgeye, mutlaka paranın geri dönüşü olacak şekilde, maksimum 28 yaşında yetenekli bir oyuncu alarak yapılmalı.

  bunlar haricinde, ahmet çalık, emre taşdemir, ömer bayram, muğdat çelik gibi oyuncular fırsat bulunursa anında satılıp, hatta satmak için özel çaba gösterilip yerlerine aynı maddi şartlarda daha genç ve en azından gelecek adına umut veren yetenekli rotasyon oyuncuları alınmaya çalışılmalı.bununla beraber alt yapımizdan gelen yunus, celil, atalay ve ali yavuz gibi oyuncularımız ya rotasyona iyiden iyiye dahil edilmeli ya da gelişebilecekleri takımlara kiralayıp biz de onların yerine ortasaha rotasyonumuza katkı sağlayacak oyuncuları ya kiralamali ya bonservissiz olarak almalıyız.

  bu doğrultuda; 2019-2020 sezonunda kalede muslera ,x türk kaleci ve ismail çipe rotasyonuyla, bek pozisyonlarında linnes, şener, nagatomo, emre taşdemir, ömer bayram (satilamazsa) rotasyonuyla..stoper ikilimiz için marcao, luyindama, ozornvafor ahmet çalık (satilamazsa), gökay güney rotasyonuyla..merkez ortasahamizda donk, banega çivi gibi bir 6 numara, yılan gibi bir 10 numara artı celil ve atalayla.. kanatlarimizda babel, feghouli, yunus ve jimmy durmaz'la. forvet hattında kaliteli bitirici yeni transferimiz, mito ve vedat tarzı bir transferle hem finansal fairplay sınırları içerisinde kalmış olup hem de azımsanmayacak ölçüde kadro yenilemesi yapmış oluruz .

  ki bu kadro türkiye için gayet yeterli olmakla beraber avrupa'da da kış transfer sezonunda kadar bizi götürür diye düşünüyorum.

  not; ah emre akbaba ah.

  şunu da belirtmek isterim ki gerçek hayatın menajerlik oyunlarından farklı olduğunu tabiki bilmiyorum..ancak saydığım hamlelerin gayet realist ve uygulanabilir olduğunu düşünüyorum. hatta kanat rotasyonu için bir ribery de fena olmaz.