• 267
  ilgili transfer sezonunda benim fikrimce izlememiz gereken yol aşağıdaki gibidir.

  diagne, fernando, marino ve belhanda satılmalı maddiyat, yaş vb. sebeplerden dolayi.
  bu satışlardan minimum 25 m euro beklemek hayalcilik olmaz hatta bu taban gelir beklentisi olur.

  luyindama'nin bonservisinin geri kalanı ve türkiye'den yapacağımız transfer için toplamda maksimum 7 m euro harcamaliyiz (rotasyon için düşünülen vedat ve bu tarz oyuncular için). kalan bütçenin 10 milyonluk kısmı banega ve marcao tarzında, geleceği parlak, genç, atletik ve yetenekli bir 6 numaraya ayrılmalı.forvet ve 10 numara pozisyonlarından en az biri bonservissiz, geçmişi parlak muhtemelen yüksek maaşlı bir risk-firsat transferi olmalı (örneğin balotelli ya da ben arfa). bu arada yine bonservissiz olarak, muslera yokken kalede en azindan kaleciye benzer biri dursun diye anadoludan eli yüzü düzgün, türk bir yedek kaleci bulmaliyiz. bonservis bütçemizden geri kalan 8 milyon euro da forvet ya da 10 numara hatlarından, fırsat transferi yapılamayan bölgeye, mutlaka paranın geri dönüşü olacak şekilde, maksimum 28 yaşında yetenekli bir oyuncu alarak yapılmalı.

  bunlar haricinde, ahmet çalık, emre taşdemir, ömer bayram, muğdat çelik gibi oyuncular fırsat bulunursa anında satılıp, hatta satmak için özel çaba gösterilip yerlerine aynı maddi şartlarda daha genç ve en azından gelecek adına umut veren yetenekli rotasyon oyuncuları alınmaya çalışılmalı.bununla beraber alt yapımizdan gelen yunus, celil, atalay ve ali yavuz gibi oyuncularımız ya rotasyona iyiden iyiye dahil edilmeli ya da gelişebilecekleri takımlara kiralayıp biz de onların yerine ortasaha rotasyonumuza katkı sağlayacak oyuncuları ya kiralamali ya bonservissiz olarak almalıyız.

  bu doğrultuda; 2019-2020 sezonunda kalede muslera ,x türk kaleci ve ismail çipe rotasyonuyla, bek pozisyonlarında linnes, şener, nagatomo, emre taşdemir, ömer bayram (satilamazsa) rotasyonuyla..stoper ikilimiz için marcao, luyindama, ozornvafor ahmet çalık (satilamazsa), gökay güney rotasyonuyla..merkez ortasahamizda donk, banega çivi gibi bir 6 numara, yılan gibi bir 10 numara artı celil ve atalayla.. kanatlarimizda babel, feghouli, yunus ve jimmy durmaz'la. forvet hattında kaliteli bitirici yeni transferimiz, mito ve vedat tarzı bir transferle hem finansal fairplay sınırları içerisinde kalmış olup hem de azımsanmayacak ölçüde kadro yenilemesi yapmış oluruz .

  ki bu kadro türkiye için gayet yeterli olmakla beraber avrupa'da da kış transfer sezonunda kadar bizi götürür diye düşünüyorum.

  not; ah emre akbaba ah.

  şunu da belirtmek isterim ki gerçek hayatın menajerlik oyunlarından farklı olduğunu tabiki bilmiyorum..ancak saydığım hamlelerin gayet realist ve uygulanabilir olduğunu düşünüyorum. hatta kanat rotasyonu için bir ribery de fena olmaz.