• 1
  birkaç ay içerisinde başlayacak olan ve galatasarayımızın sattığın kadar al cezasıyla geçireceği bir başka dönem.
  ocak 2019da sattığımız garry ve ozan ile yaklaşık 20 mlyonluk bir bonservis bütçemiz var, ancak bu paranın mayıstaki uefa görüşmesi sonrası yaz ayları için kullanılabilir olmadığı düşüncesindeyim

  bu nedenle soso ve belhanda'nın 19 yaz transfer döneminde satılması ve paranın yazın oyuncu alımında kullanılması gerektiğini düşünmekteyim.
  yönetimden birilerinin bu durumu düşünerek hareket ettiğine inanmak istiyorum.
 • 3
  ndiaye ve onyekuru yuvalarina donup linnes, sinan, selcuk ve donk’un sozlesmeleri bitince direk sualsiz ilk onbire yazabilecegimiz futbolcular sunlar: muslera, mariano, yuto, marcao, fernando, belhanda, feghouli.

  bu futbolculardan mariano, fernando, belhanda ve feghouli’nin performansi istikrarsiz. mumkunse zaten bunlarin gitmesi lazim. yedek kadrodaysa durum su sekilde: ismail cipe, ahmet calik, maicon, yunus, mugdat, celil. yedek kadronun hicbiri galatasaray seviyesinde degil maalesef. bu kadronun sifirdan yenilenmesi gerekiyor. mevcut kadro ustune ilk onbir icin minimum 4, yedek kadro icinse yine 3-4 futbolcu ihtiyacimiz var. as kadro icin ortalama 5 milyon euro maliyetle 20 milyon euro gibi bir butce isimizi gorur. su anda elimizde 15 milyon euro civari bir para var. bu parayi su anda kullanip ihtiyacimiz olan en az uc futbolcuyu alabilirdik. bizse bu parayi harcayamayarak gelecegimizi riske atmayi tercih ediyoruz.

  biz taraftar olarak bunlari dusunup hesap edebilirken gorevi bu olan abdurrahim albayrak ne yapiyor cidden merak ediyorum.
 • 6
  asıl para getirecek oyuncuların çok büyük çoğunluğunu 2018-2019 ara transfer sezonunda sattığımız için yazın sattığın kadar al kontenjanı çok düşük kalacak. bu yüzden de kiralama formüllerine yükleneceğiz. bonservisli oyuncu en fazla 2-3 ucuz yollu oyunculardan alabiliriz. bunlar dışında da bonservissiz oyuncu kovalarız. ve yine gidecek oyuncu sayısının(yaşlanmış oyuncuların gitmesi) fazla olacağı ancak bu sefer düşük bonservis bedelleri kazanacağımız bir transfer sezonu olacak.

  ancak bunlar başarılı bir yönetimle yönetilebilir sorunlar. mevcut yönetimle çok zor.
 • 7
  bizim için 2018-2019 kış transfer sezonundan daha zor geçecek sezon. kış transfer sezonunda 2 forvet aldığımızı varsayalım. kanat rotasyonunda elimizde feghouli ve yunus harici kimse kalmıyor. orta sahada fernando, belhanda ve emre harici oyuncumuz olmayacak. atalay rotasyona dahil olacaktır muhtemelen. stoperde maicon, ahmet, marcao olacak. kalede ve beklerde rotasyonumuz eğer linnes ile sözleşme uzatacaksak sıkıntı olmayacak. geri kalan her yerde eksiğimiz olacak. satabileceğimiz adamları satsak birer kişi daha eksileceğiz. bu kadar eksiği nasıl kapatacağız bilmiyorum.

  aslında seneye yapmamız gereken hamleleri şimdiden yapmamız gerekiyordu. sözleşmesi bitecek uygun oyuncular ile anlaşmamız gerekiyordu. 14 milyon euromuz varken yapacağımız forvet transferlerinden para kalırsa şimdiden anlaşıp sene sonu kadromuza katmamız gerekiyordu. ama daha biz bu dönemde hamlelerimizi yapamadık ki bunları transfer komitesinden beklemek komik olur. bu sene bir şekilde gidiyoruz, iddiamız yüksek ve şampiyon da olabiliriz. ama elimizde piyasası olan çok adam kalmadı. güvenilir de çok adam kalmadı. bizim işin asıl zor zamanlar seneye başlıyor. ve o dönemlere pek güvenilir ilerlediğimiz söylenemez.
 • 9
  artık elimiz bir nebze de olsa rahat bu transfer dönemi için.

  kale : muslera-ismail-batuhan
  stoper : luyindama-marcao-ahmet-gökay
  sağ bek : mariano
  sol bek : nagatomo-ömer-emre
  ön libero : fernando
  orta saha : belhanda-emre-celil
  kanat : feghouli-yunus
  forvet : diagne-mitroglu

  semih, linnes, donk, selçuk, ndiaye, onyekuru, sinan, eren ve muğdat'ın sözleşmeleri bitiyor. linnes, donk ve sinan'ın kalmasına hayır demem. keşke onyekuru ve ndiaye de kalsa. ya da bu oyuncular yerine yenileri kiralanabilir. maicon gidecek. fatih terim 2019 kış transfer sezonu ve bu sezonu işaret etmişti. yine benzer şekilde köklü değişikler olabilir. mariano, fernando, belhanda ve feghouli ile de yollar ayrılabilir. bakalım neler olacak?
 • 10
  bu dönemde gideceği kesin olan 2 oyuncumuz ndiaye ve onyekuru. onun dışındaki sürpriz ayrılıkları saymazsak eğer, bu iki mevki dışında hiçbir eksiğimiz olmadan * sezona başlayacak olmamız çok büyük avantaj. bu açığı belhanda'yı, ndiaye'nin yada onyekuru'nun yerine çekip altyapıdan bir oyuncuyu ilk 11'e monte ederek kapatabiliriz veya belhanda'yı satıp, gelen parayı bu mevkileri doldurmak için kullanabiliriz. sonuç olarak görünen tablo rakiplerimize oranla gayet güzel durmaktadır. tek korkum, takımın üstüne kabus gibi çökecek yabancı sınırının değişme ihtimaldir. işte o zaman yeniden hesap kitap yapmak, yaşı kemale eren emektarlarımızla yolları ayırmak zorunda kalacağız. umarım bu ihtimal hiç gerçekleşmez ve ligi yıllarca domine ederiz!
 • 11
  2019/2020 yaz transfer sezonu itibariyle galatasaray kadrosu:

  kale: muslera-ismail
  sol bek: yuto-emrah-omer
  sag bek: mariano -(linnes)
  stoper: marcao-luyindama*-a.calik-maicon*
  defansif orta saha: fernando - ?
  orta saha: ? - belhanda-e.akbaba-celil-atalay
  sag kanat: feghouli - yunus
  sol kanat: ? - ?
  forvet: diagne-mitroglou - (sinan)

  yazi beklemeden linnes ve sinan ile sozlesme yenilememiz lazim. ayni zamanda maicon'u cin'e yollayip luyindama'nin bonservisini alacagimizi varsayiyorum. su durumda transfer yapmamiz gereken mevkiler sunlar:

  - defansif orta saha x 1
  - cift yonlu orta saha x 1
  - sol kanat x 2

  omer veya emrah'tan birinin, bir de celil veya atalay'dan birinin kadroda yer almayacagini dusunuyorum. sinan ve yunus iki kanatta da gorev alabildigi icin kanat rotasyonunun derinligi yeterli olabilir ama mutlaka biri as 2 sol kanat oyuncusu almamiz lazim.

  yapmamiz gereken 4 transfer var. oyuncu kiralamak istesek bile bedelsiz kiralama cok zor yasanan bir durum, mitroglou bir istisnaydi. artik yonetim kimi nasil satar, bu kadrodan satilacak bir oyuncunun yeri nasil dolar bilemiyorum. allah kolaylik versin diyebiliyorum ancak.
 • 13
  değişimin ikinci ayağı olacak olan transfer dönemi. bu dönemde kadro yapısının önemli ölçüde değişmesini bekliyorum. belhanda, fernando, mariano gibi isimlerin ayrılması hiç şaşırtıcı olmaz. esas sorun gideceklerin yerini nasıl değil de ne zaman dolduracağımız olacak yine. son güne kalmadan kamp dönemine yetiştirmemiz gerekir ki yeni kurulan bir kadronun omurgasını kısa sürede oturtalım.
 • 14
  bonservisi ellerinde olan futbolcular için şimdiden harekete geçip mart-nisan gibi ön protokolleri yapmamız gereken dönem.

  orta saha revizyonu kaçınılmaz, dolayısıyla özellikle leroy fer ve stefan johansen'den en az birine hatta mümkünse ikisine birden şimdiden imza arttırmamız çok önemli.

  donk'un sözleşmesi bitiyor, ndiaye takımına geri dönüyor. büyük ihtimalle maliyetlerinden ötürü fernando ve belhanda ile de yolları ayıracağız. dolayısıyla bu bölge için normalde ciddi bir bütçe ayırmamız lazım. ancak bu tip bonservisi elinde oyuncular konusunda çabuk davranırsak son dönemlerde yaptığımız hem takımı nispeten gençleştirme hem de maaş yükünü hafifletme sürecine devam edebiliriz. üstelik alış veriş dengesindeki artıda olma durumumuzda daha da pozitif ilerler
 • 16
  iki as iki yedek olmak uzere 4 ortasaha, 2 as kanat ihtiyacimiz var en az. onyekuru ve ndiaye'yi tekrar kiralamaya gerek yok. belhanda-feghouli bonservis geliriyle satilmali, fernando ve mariano da yuksek maaslari dolayisiyla gonderilmeli. muslera'ya "yuksek maasli herkesi gonderdik, mali durumumuz iyi degil, sana da 2 verelim istersen, ya da yavastan vedalasabiliriz" denmeli. gelen bonservis ve artan maas butcesiyle sifirdan yeni takim kurulabilir.

  bizim en buyuk sorunumuz belhanda, feghouli, fernando ve mariano'nun aldiklari yuksek maasa karsilik verdikleri performansin cok siradan olmasi. biz o kadar yuksek paralari sadece yildizlara verebiliriz. yildizlardan da olaganustu performans bekleriz. 4 ismin de performansi olaganustu olmayi birakin bazen kabul edilebilir bir vasatlikta dahi degil.

  omer baydam, mugdat gibi kadroda sadece isim olarak yazilan arkadaslarla zaten vedalasmaliyiz. semih 500 bin lira alacaksa yedek stoper olarak kalabilir, yoksa prag'da mutluluklar demeliyiz.
 • 17
  belhanda dışında çok para yapacak bir oyuncumuzun olmayacağı transfer dönemi.

  luyindama için 5 milyon euro bonservis ödeyerek başlayacağız. belhanda'dan elde edeceğimiz gelir 8 milyon euro civarında olacak. feghouli'nin gitmeyebileceğini bile düşünüyorum ama bir arap kulübüyle anlaşması durumunda bile 4 milyon euro'dan fazla bir bonservis kesinlikle alamayacağız. fernando için de talipliler büyük olasılıkla brezilya'dan olacaktır ya da o oraya gitmek isteyecektir eğer satılmak istenirse. bu durumda da en fazla fernando için de 3 milyon euro gibi bonservis teklif edilir.

  sözleşmesi biten bolca oyuncumuz var. donk bence sözleşmesinde yazan maç sayısına ulaşıp takımda kalır.

  sinan gümüş son maçlarda yuhalanmasından dolayı takımda kalmak istemeyeceğini düşünüyorum. belki bjk, fb gibi takımlarla sözleşme imzalayabilir sene sonunda.

  onyekuru, ndiaye, semih, selçuk, muğdat, ahmet, ömer gider.

  yunus akgün'ün satılıp gelir elde edilme ihtimali de doğabilir ama bunların haricinde çok büyük bir gelir kapımız yok gibi gözüküyor. ozan kabak gibi sürpriz bir oyuncumuz ve rodrigues gibi satılma potansiyeli yüksek bir oyuncumuz olmadığına göre çok zor geçecek bir transfer dönemi.

  kiralık oyuncular bulmaya çalışacağız gibi gözüküyor. bana kalırsa bu yabancı sınırı muhabbetinden dolayı almanya'daki gurbetçi oyunculara yönelmemizde fayda var. fenerbahçe ve bjk yatırımlarını bu tarz oyunculara yapıyor. bizim de mecburen bu şekilde hareket etmemiz gerecek.

  umarım sezonu şampiyon olarak tamamlarız ve istediğim ekonomik rahatlığa ulaşabiliriz ama yine de transfer için gelir gider tablosu açısından çok zorluk yaşacağımız bir transfer dönemi olacağı aşikar.
 • 19
  sorumluluk almaktan kaçmayan, pas koşusu yapmayı bilen, konsantrasyonu yüksek, ara pası ve pas arası nasıl yapılır bilen, lider ruhlu bir 6 numara, lider ruhu olmasa da geri kalanları yapmayı bilen bir 8 numara, içeri doğru kat etmenin dışında pas zamanlamasını bilen sol ve sağ kanat transferi ile yıkılması zor bir takım olmak için dört gözle bekledigim yaz transfer sezonunun adı. kısaca orta sahaya yeni selcuk -melo ikilisi, sol kanata yeni bir hasan şaş, sağ kanata yeni bir ümit davala bulmamız gerekiyor.
 • 20
  belhanda, feghouli, mariano ve fernando gibi gayet de para edecek oyuncularımız var. bu oyuncuları doğru birer strateji ile pazarlayabilirsek 20 milyon euro'nun üstünde bir gelir elde edebiliriz.

  11'e kemiksiz 4 takviye yapmamız lazım. bunlardan birini bile bonservissiz olarak gerçekleştirirsek elimiz de rahatlar. misal leroy fer denen adam sene sonu boşa çıkıyor. hiç kaçırmadan alalım.
 • 22
  fernando muslera ve ismail çipe'yi istemiyoruz. yaz oraya iki kaleci transferi.

  mariano filho'yu istemiyoruz. bir adet de sağ bek ekle.

  semih kaya ve ahmet çalık'ı istemiyoruz. hadi diyelim 4. stoper olarak gökay güney'e güvendik. listeye yine de bir stoper daha eklendi.

  selçuk inan, ryan donk, fernando reges, badou ndiaye ve younes belhanda'yı istemiyoruz. geriye celil yüksel, emre akbaba ve atalay babacan kalıyor. yaz buraya da 4 transfer.

  sinan gümüş, henry onyekuru, sofiane feghouli'yi de istemiyoruz. oradan 3 transfer daha rica edeceğim.

  mbaye diagne ve muğdat çelik'i de istemiyoruz. oraya da 2 transfer fena olmaz.

  galatasaray sözlük'e göre 13 transfer yapılması gereken sezon. yoksa memnun olmayan kişiler mutlaka olacak.
 • 23
  2018-2019 ara transfer dönemi fatih hocamıza göre planlamasının ilk aşamasıydı ve bu aşama tamamlandı. savunmadaki oluşum çok iyi oldu.

  bu transfer döneminde, yani planlamanın 2. aşamasında ise orta sahada benzer bir geliştirme söz konusu olacaktır. savunmadaki planlama böyle başarılı olunca orta sahadaki geliştirme için sabırsızlanıyorum açıkçası.

  ancak bu işler kamptan önce bitmeli. son güne kalırsa yine performansta gitgeller yaşarız.

  diğer bir yandan da 27 şubat 2019 hatayspor galatasaray maçı da yine gösterdi ki yerli oyuncu kalitesi kesinlikle arttırılmalıdır.
 • 24
  en büyük transferlerin emre akbaba ve emre taşdemir'in ilk 11'e yerleşmeleri olacak dönemdir. bunun yanında orta saha merkeze topla ilişkisi iyi, pas kalitesi yüksek ve tempolu 2 futbolcu transferi şart. bahsettiğim profildeki oyuncular pahalıdır muhakkak ama stoper için paraya kıyıp 2 tane taş gibi adam aldık ve ne olduğunu gördük. aynı bakış açısıyla davranmamız lazım.
 • 25
  aslında yalnızca ilk 11'e yönelik transferler açısından değil, 27 şubat 2019 hatayspor galatasaray maçının da gösterdiği üzere kulübeye yapılacak eklemeler bağlamında da iyi değerlendirilmesi gereken dönem; ama maalesef hem imkânlar, hem de seçenekler çok kısıtlı. üstelik, yabancı sınırının 14'te kalıp kalmayacağını da bilmiyoruz henüz. sayı düşürülürse, tümden zorlu bir dönem bekliyor olacak bizi.

  donk'un sözleşmesinin uzaması neredeyse kesinleşti. sözleşmesi uzadıktan sonra biz kendisini takımda istemezsek o gider mi, emin değilim. semih çöpünün ''altyapı kontenjanını karşılama bahanesi'' ile esasen evlat statüsünden takımda kalacağını (bonservisi ile geleceğini, hatta belki de aslında çoktan geldiğini) hemen hemen hepimiz tahmin ediyoruz sanırım. ahmet desen, ülkeden yetişmiş oyuncu kontenjanından dolayı mecburen kalır; gitse de yerine o kontenjanı dolduracak kimi alacaksın zâten. selçuk'la da hem evlat olduğu için, hem de ülkeden yetişmiş oyuncu falan hikâyesiyle sözleşme uzatılacak muhtemelen. linnes'in kalmasını ise neredeyse hepimiz istiyoruz. emre taşdemir'i yerli (ülkeden yetişmiş) sol beke ihtiyacımız olduğu için deneme amaçlı aldık, şimdilik iyi de gidiyor emre; ama bir yığın uzun süreli sakatlık yaşamış adama da üç kulvarda oynayacak bir takım olarak -her ne kadar başka seçeneğimiz olmasa da- uzun vâdede nasıl güveneceğiz, bilemiyorum. santrafor bölgesini diagne ve mitroglou ile zâten doldurduk; bunlardan biri ilk 11, diğeri rotasyon olacak. yedek kaleci olarak ise -kulüpten yetişmiş oyuncu olması nedeniyle- mecburen ismail'i göreceğiz yine. muğdat'ın kesin gideceğini gözetirsek, neredeyse sâdece sinan'ın durumu belirsiz diyebiliriz. emre akbaba'yı ilk 11 oyuncusu olarak ele alır ve ilk 11'in geri kalanının -el mahkûm- yabancı oyunculardan oluşacağını düşünürsek, donk-linnes-mitroglou üçlüsü dışında yalnızca bir yabancı hakkımız kalıyor rotasyon için; o da sınır yine 14 olursa tabiî. saydığım oyunculardan sonra eksik kalan bölgeler ise sol kanat, ofansif ortasaha ve sinan'ın durumuna göre sağ kanat. hatırlatırım, bunlardan yalnızca biri yabancı olabilir. diğer ikisi içinse şöyle bir durum var; bunlardan en az birinin ülkeden yetişmiş oyuncu olması lâzım ve o kontenjan için emre kılınç'tan başka aklıma isim de gelmiyor açıkçası. sol kanat yedeği olarak emre'yi alsan, ofansif ortasaha yedeğin yabancı olsa; sağ kanat için ya yine sinan kalacak takımda ya da sinan'a yol verip deniz türüç'ü falan alacaksın.

  tüm bu senaryo sonucu şöyle bir yedek 11 çıkıyor karşımıza: ismail, linnes, semih, ahmet, emre taşdemir, selçuk, donk, sinan(deniz), yabancı, emre kılınç, mitroglou. eee, bu yedek kadro, bizim bütün sene dar olmasından şikâyet ettiğimiz rotasyonun neredeyse aynısı değil mi?* linnes'le sözleşme yenilenmeyeceğini ve ne kadar mantıklı olacağı tartışılır olmakla birlikte oraya şener'in alınacağını falan düşünsek bile, en fazla ya ahmet'i gönderip bir yabancı stoper alabiliyor ya da emre kılınç'ı transfer etmeyip sol kanada bir yabancı oyuncu getirebiliyoruz. ahmet'i gönderip yabancı stoper alman hâlinde her ne kadar stoper rotasyonunu güçlendirecek olsan da, bu sefer de linnes gibi her iki beki yedekleyebilen bir oyuncunu kaybetmiş olmandan dolayı neredeyse aynı bokun lâciverti bir durumla karşılaşacaksın. tüm bunları yazarken ''sattığın kadar al'' kuralını falan da hesâba katmadım daha; çünkü kimlere ne kadarlık teklifler geleceğini, teklif alan oyunculardan hangilerinin ayrılmayı kabul edeceğini, ilk 11'deki yabancıların bir kısmının olası satışlarından gelecek paranın onların boşluklarını doldurmaya dahi yetip yetmeyeceğini bilmiyoruz. emre kılınç ya da yabancı ofansif ortasaha falan diye bol keseden yazıyorum buraya; ama bu oyuncuları da imzâlı semih forması karşılığı almayacağız sonuçta.* üstelik, ilk 11 oyuncuları olan ndiaye ve onyekuru da ayrılacak takımdan ve yapılacak satışlarla önce onların yerlerinin doldurulması gerekecek.

  dediğim gibi, gerçekten sıkıntılı bir dönem olacak. ilk 11 için belki bir şeyler yapılabilir gelen tekliflere ve oyuncuların tavırlarına göre; ama rotasyonda pek de bir değişiklik olacak gibi görünmüyor vaziyet.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!