• 2252
  asla geri getirilmemesi gereken ama belli başlı ek kurallar ile desteklenmesi gereken kural.

  mesela kulüplere maç günü bildirilen 21 kişilik kadroda 3 (veya 5) adet altyapıdan yetişmiş yerli/yabancı oyuncu bulundurma zorunluluğu getirilebilir, ya da ilk 11'de en az 2 adet altyapıdan yetişmiş yine yerli/yabancı oyuncu bulundurma zorunluluğu vesaire. yine mesela transfer edilecek yabancı oyuncuya 'çalışma izni' belli başlı standartları yerine getiriyorsa verilecek şekilde bir sistem kurulabilir, tabii ki ingiltere'deki kadar ağır şartlar olmaması kaydıyla. bunlar sadece basit düşünce ile verilmiş birkaç örnek çok daha ciddi bir şablon hazırlanıp çeşitlendirilmesi ve o şekilde uygulamaya konması gerekir

  bu şekilde yabancı oyuncu serbestiliğini kulüplerimiz doğru şekilde kullanabilirse; 5 - 10 sene arası kısa bir dönemde hem ligimizin rekabet düzeyi hem de bu rekabetle birlikte kalitesi artar, bunun meyvelerini de hem sportif başarı hem de ekonomik anlamda toplarız.

  rekabetçi lig; daha kaliteli futbol, bununla birlikte daha çok izlenme sayısı getirir. epl; ingiltere'de oynandığı için değil, hem göze zevkli gelen hem de rekabetçi futbol oynandığı için bu kadar çok izleniyor.

  rekabetçi lig; yerli ya da yabancı, daha kaliteli futbolcuların kulüplerimizde forma giymesini sağlar, bu oyunculardan hem sportif anlamda hem de gerektiğinde yurt dışına 'ihraç'larını yaparak ekonomik anlamda başarı sağlarız.

  rekabetçi lig; milli takımın seviyesini yükseltir. yerli futbolcular yan gelip yatamayacağı için kendilerini sürekli daha fazla geliştirmek zorunda hissederler, formayı kapmak, yurt dışına gitmek için daha iyi performans vermek durumunda kalırlar; rekabetçi oyuncu grubundan oluşan milli takım; sırf refleks olarak bile daha hırslı, yenilmeyi kabul etmeyen, daha iyisini yapmak, kazanmak isteyen bir profilde olur.
 • 2254
  son zamanlarda ahmet çalık olsun, ömer bayram olsun, adem büyük olsun oynatınca galatasaray futbol takımı bu konuda homurdanmalar kesildi. üstelik malum sendeliyoruz, bir de türkiye a milli takımı iyi gidince iyiden iyiye sustu herkes. yarın galatasaray yine iyi gitmeye başlasın ki başlayacak, milli takımı falan düşünmez kimse, başlar yine herkes yabancı sınırı gelmeli diye. ne demiş harry kewell; türkiye'de futbol galatasaray'a karşı oynanan bir oyundur.
 • 2255
  işler günbegün olumlu anlamda giderken sürekli sıcak tutulmasını saçma buluyorum.

  öyle değil mi? işler olumluya gitmiyor mu?

  her geçen gün, her geçen sezon süper lig'de daha fazla yerli -bakınız yerli diyorum- ve genç -bakınız genç diyorum 16-21 yaş arasından bahsediyorum- futbolcu oynuyor. bu sezon ise daha sezon bitmemesine rağmen -sanırım 24 futbolcuyla- en pik noktayı gördük bu sayıda.

  türk milli takımından hiç bahsetmeyeceğim. ama şunu yazmadan da geçemeyeceğim. şu ara milli takımın futbolcularının piyasası, afisi kıyak. görünen o ki gün geçtikçe de bu piyasa artış eğilimini sürdürecek. yani şunu demek istiyorum. bu milli takıma, santrfor yetiştiren takım, sol bek yetiştiren takım falan köşeyi döner. türk futbolunu geçtim, cebinizi de mi düşünmüyorsunuz insafsızlar?

  bırakın çocuklar rekabet etsin. hemen hepsi avrupa'da yabancı takım arkadaşlarıyla rekabet halindeler. hemen hepsi türkiye'de öyle veya böyle yabancı veya yerli takım arkadaşlarıyla rekabet halindeler.

  rekabet iyidir.

  türk futbolcuların oynayamama durumu da yok. genel kanının aksine. aksine yetiştirmenin kaymağını yemeye başladıkça, kulüpler bu işe daha fazla önem vermeye başlayacaklar. başladılar bile.

  işleyen veya işlemeye başlayan bir sisteme çomak sokmanın ne anlamı var? hele bir durun. bir görelim bakalım neler oluyor?

  asıl mesele, türk futbolculara yer açmak değil. bu futbolcuların antrenman yapacağı tesisler temin etmek. yetmez. tesislerin durumunu gözetlemek. stadyum yapmak yetmez. bu futbolcuların futbol oynayabileceği düzgün çimler lazım. yok öyle. önce şu zeminleri bir kontrol altına alın da, sonra bakarız söylediklerinize. önce şu akademi hocalarının, eğitmenlerinin şartlarını bir düzenleyin, sonra bakarız diğer meselelere. siz önce ehil olmayan yöneticilerin futbol kulüplerine başkan olmasının önüne geçin, reklam yapıp kulüpleri batırdıktan sonra kaçmalarının önüne geçin. tüm suçu da bir zahmet sisteme atmayın. komik oluyorsunuz.
 • 2256
  bizim 11 yabancıyla sahaya çıkıp, tüm zamanların en kötü oyunlarından birini ortaya koymamız aslında bu sınırlamanın da ne kadar gereksiz olduğunu gösterdi. bir anda sesler kesildi. yabancı sınırı terimi yerini yerli oyuncu uygulaması olarak değiştirdi ki bu da aslında şu anda geçerli olan kural zaten. biz en iyi değilken sular durgun yani.