• 1951
  normal bir ülkede bu tip kurallar 3-4 sene sonra geçerli olacak şekilde düzenlenip şimdiden duyurulur.

  yine normal bir ülkede olur da kural apar topar değiştirilirse, mevcut kurala güvenerek yapılmış yabancı oyuncu sözleşmelerinin
  iptalinden doğacak zararlar, kararı alan kuruma çatır çatır ödettirilir.

  tabii belirttiğim gibi, bunlar normal ülkeler için geçerli. türkiye'de yarın ne olur bilemezsin. bir bakmışsın devletimiz yarın yabancı oyuncuyu yasaklamış, şehir meydanlarına "futbolcu tanzim satış noktaları" kurmuş, türk futbolcu bonservisi satıyor. aracıları, menajerleri filan da çıkarmış aradan böyle mis gibi, tertemiz bir fiyat listesi asmışlar kapıya:

  sedat ağçay - 5 milyon euro
  ilhan parlak - 7 milyon euro
  sedat ağçay + ilhan parlak - 15 milyon euro (ikili alım - kampanyalı fiyat)
  ...
  ...

  kulüplerimiz türk futbolcuya rahat rahat ulaşıyor, takımlarımız istiklal marşını coşkuyla söylüyor, göğsümüz kabarıyor. kulüp başkanları satış noktası önünde ellerinde fileleriyle kuyruk olmuş, mikrofon uzatılan ali koç devlet büyüklerine teşekkür ediyor, arkasındaki fikret orman kafasını kamera kadrajına sokmak için azami gayret içerisindeyken bir yandan tatlı tatlı sırıtarak kafasını sallıyor. herkes mutlu.

  olabilir yani, hiç belli olmaz.
 • 1956
  oyun oynanırken yeni kural koymak bunların işi sayın mustafa başkan (bkz: play off icat etmek),
  58. maddeyi değştirmek (bkz: teşebbüs var ama sahaya yansımamış) gibi kuralları oyun oynanırken değştirenler için yabancı oyuncu sayısı kuralı çerez olur ancak. ama aklı başında her futbolsever, mevcut sistem iyi işletilirse, yerli teşviki iyi yönetilir ve kuralları iyi işletilirse asıl ekonomik kurtuluşun burada olduğunu çok net görebilecektir. bunu en iyi özetleyenlerden biri de, artık çalıştığı kurumun görüşü müdür bilinmez ama, mehmet demirkol olmuştur;
  https://twitter.com/.../1092441287624663040

  yoksa diğerlerinin amacı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olduğundan varsa yoksa yabancı sayısı, istiklal marşı konularından dem vurur dururlar.