• 1953
  anadolu kulüplerinin aklı varsa sınıra dokundurtmazlar. bu sistemde herhangi bir anadolu takımının şampiyon olma şansı ciddi derecede yüksek. sınır geldiği an eski figüran rollerine geri dönerler. bugün korkarak gidilen deplasmanlar 3'er 5'er atılarak dönülen hazırlık maçı statüsünde oynanır.

  sınırın olduğu bir düzende alanyaspor bugünkü oyununu oynayabilir mi? ya da malatyaspor, ya da konyaspor, ya da kayserispor....

  dediğim gibi fındık kadar aklı olan yabancı sınırı talep etmez. ediyorsa ya geri zekâlıdır ya da yalaka bir köle.
 • 1954
  https://twitter.com/.../1105937501594812418

  ondan sonra gel burada sistem konuş, fatih hoca neden onyekuru'yu oynatıyor diye göm, galatasaray 8 maçta 20 puan topladı ama oyun olarak iyi değildi de... ne bileyim, bütün aklına gelen suçlamaları yap... ama sonunda dön ve hangi ülkede futbol takımı tutuyorsun ona bir bak!!! fatih hocamın yerinde olsam; " başlarım futboluna da, süper ligine de, fenerine de, tinercisine de, desteklediğiniz akbilsporuna da, şeytan rıdvan'ına da, sinsi gültekini'ne de, senin gibi federasyona da " der, ceketimi alır çıkar giderim... ben ve benim gibi milyonlarca galatasaray'lısı da, galatasaray'ımızı alır arkandan geliriz hocam... yabancı sınırı da; başakşehirleri, fenerbahçeleri, istiklal marşını okumayı bilen beleşçi türk futbolcuları da, o puşt oğlu puştların olsun!!! lanet olsun!!!.

  edit: bitirdiniz lan ülkeyi, yediniz sıçtınız yediniz sıçtınız, doymadınız!!! çok sinirliyim sözlük çoook!!!
  edit2: birileri yine seçim öncesine getirip, bu işi oldu bittiye getirmez umarım...
 • 1955
  yerli yabancı oyuncu diye ayrımın olmadığını sadece ve sadece futbolcu kavramı olduğunu anlayamayan köhnemiş zihniyetin ürünü olan sayıdır. yerli futbolcu sayısı demek de bir o kadar saçmadır.
  ülke futbolunu geliştirmek olarak olaylara bakıldığında çok daha farklı noktalara gelebiliriz. belki. neden olmasın?
 • 1957
  https://twitter.com/.../1105937501594812418

  anlaşıldı, 20 martta bir basın açıklaması gelir;

  -2019-2020 sezonunda; 8+2
  -2020-2021 sezonunda; 6+2
  -2021-2022 sezonunda; 6 şeklinde sınırlama getirilir.

  galatasaray genleri yazmış.

  sadık-serdar aziz tandeminin, vasat türk santrforlarına karşı başarılı olma şansı var. bu durumda bunu yapmak lazım :)
  ayrıca;
  kendi içimizde rekabeti azaltarak, anadolu takımlarını eski vasat hallerine döndürmek çok mantıklı.
  hazır beşiktaşın pahalı yabancıları ve sözleşme yükümlülükleri gitmişken,
  bizim bu kadar yabancı oyuncumuz varken,
  tek çıkış yolu bu onlar için.
  seçim öncesi de, hükümetin kitlesine "bakın kendi evlatlarımızın önünü açıyoruz, istiklal marşı, rörörörö" şeklinde show da yapılır. ohhh miss.

  bence cengiz yönetiminin en büyük sınavı bu olacak, ne forvet transferi, ne başka bir şey. direkt olarak bu.
  belki de yukarıdan gelen kararla, ellerinden bir şey gelmeyecek.
  ancak bir şekilde bizim önümüz kesiliyor, biz sınır istemiyoruz, ancak şu kulüpler bunu istiyor diye taraftarı ve kamuoyunu arkasına almalı. gerekirse bein sports ve qatarlı abilerle durum konuşulmalı.
  zaten biz elimizden geldiğince tepkiyi veririz.

  ama ben yine de bir şey olacağını düşünmüyorum.
  geçmiş olsun sözlük, renktaşlar :)

  allah inşallah altyapımızdaki gençlerimizin yolunu bahtını açık etsin.
  bu saatten sonra tek temennim bu.

  hele kaza bela, haftasonu puan farkı inerse, siz o zaman seyreyleyin cümbüşü :)

  tekrar geçmiş olsun.
  içi kokuşmuş futbol dünyamız için başka bir şey diyemiyorum.
 • 1958
  bunların tek düşündükleri yabancı sınırı galatasaray' ın önüne set çeksin. 3-4 yıla bu karardan geri dönecekler emin olun. yayıncı kuruluş olayını geçtim. ellerindeki serdar aziz, sadık, doğukan , necip gibi vasat altı adamlara güvenip kulüpleri daha büyük borç batağına itmek olacak tek yaptıkları. bizim yapmamız gereken sadece madende ki altınları işlemek olacaktır. umarım 10 yıllık protokol imzalanır ve bu karar 10 yıl süreyle geçerli olur.
 • 1959
  eğer getirilmek istenirse destekleyecek kulüp sayısı çok olacağı için getirelecek saçmalık. mustafa cengiz filan hikaye. öncelikle destekleyen kim var bakmak lazım. bjk ve fb. bu 2 kulübe destek verecek en az 10 kulüp daha var. istemeyen kulüpler galatasaray ve çok ufak azınlık. o yüzden her türlü geleceğini bilerek bari fazla içimizden geçmesin dememiz lazım. elimizde hiç türk yok diyebiliriz.

  seneye şöyle 11 görebiliriz.
  muslera-> şener-semih-(marcao-luyindama)-emre-> selçuk,belhanda,emre a. -> feghouli,(yabancı kanat) -> diagne.

  6 yabancı ile dizilebiliriz. ama bizim açımızdan gelecekse en az 8 olması şart.
 • 1960
  yabancı oyuncu sayısıyla uğraşacaklarına altyapılara yatırım yapıp yabancılarla bizim çocukları rekabet içine soksalar keşke. kaliteli türk oyuncuları hak ettiği için izlesek. kalitesiz oyuncuları sırf türk diye izlemek istemiyorum ama türk futbolcu da izlemek istiyorum. misal ikinci yarı tamamen yabancılardan kurulu bir 11 yaptık, statta cimbom buraya diye bir yerlerimizi yırtıyoruz hiç biri anlayıp gelmiyor bu bana garip geliyor.
 • 1961
  türk futbolcular daha çok eşlerinin altına ferrari çeksinler, daha çok uzun vadeli sözleşme yapıp yata yata para kazansınlar, menajerler daha çok para kaldırsınlar, hafiften yükselişe geçmiş avrupa'ya türk oyuncu ihraç etmeye başlamış, nispeten anadolu kulüpleri istanbul kulüpleri ile boy ölçüşebilecek seviyeye gelmişken tekrardan türk futbolunda dibin de dibini görmek için çok yüksek ihtimalle alınacak karar. beinsports üyelik iptal kampanyasında sayıyı bilmiyorum ama muhtemelen 10.000 bile ulaşılamıyorsa tabiki böylesine rahat, kör gözün parmağına şeklinde alınacaktır bu karar, geçmiş olsun.
 • 1963
  10’a indirileceğini düşünürsek şöyle basit bir yapı geliyor aklıma.

  ilk 11 için banko 4 yabancımız var; marcao, luyindama, diagne, muslera. bunlar gitmeyeceği kesin olan oyuncular.

  feghouli ve belhanda satılmazsa 11’de yer bulacakları için saha içi 6 yabancı hakkını dolduruyoruz.

  yuto ve mitroglou’nu kulübede. linnes ve sözleşmesi büyük ihtimal otomatik uzayacak donk da tribünde olacak. tabii ki sakatlıklar cezalılarla değişir bu yapı.

  ndiaye ve onyekuru zaten kiralık. fernando ve mariano’yu satıp ilk 11 için 1 sağ bek, iki ortasaha, bir sol kanat toplam 4 tane yerli oyuncu katmamız gerek kadroya. ki bu durumda sol bekimizde emre taşdemir, ömer bayram rotasyonu olacağını hatırlatayım.

  10 kişilik yedek kulübemizde ise 2 yabancı oyuncu + 8 yerli oyuncu olacak bu 8 yerli oyuncu;

  semih kaya
  ismail çipe
  yunus akgün
  ahmet çalık
  emre akbaba
  atalay babacan ve kalan 2 yeri de yerli oyuncularla doldurmak gerekecek.

  entry biraz dağınık oldu ama sesli düşünüyorum ve beyin fırtınası yapmaya çalışıyorum şu an.

  sanırım transferleri aza indirmenin bir yolu da solda yunus akgünü, forvet arkasında emre akbaba’yı kullanıp belhanda’yı 8 gibi kullanmak.

  böylece ilk 11 için 1 sağ bek - 1 ortasahaya ihtiyacımız kalıyor.

  o zaman da yedek kulübesine takviye yapmamız gerek bol bol.

  sattığın kadar al kuralımız var.

  mustafa başkan, gerekirse o toplantıda kendini yak ama bu sınırlamanın gelmesine izin verme. bu galatasaray’ı bitirme projesi olacak, adımını sağlam at ne olursun.
 • 1964
  yıl 2006, sınır 6, şampiyon galatasaray.
  yıl 2008, sınır 6+1 şampiyon galatasaray.
  yıl 2012, sınır 6+2 şampiyon galatasaray.
  yıl 2013, sınır 6+2 şampiyon galatasaray.
  yıl 2015, sınır 5+3 şampiyon galatasaray.
  yıl 2018, sınır comolokko, şampiyon yine galatasaray.

  ne yaparsa yapsınlar bizim için farketmeyecek bir sınırlamadır. hesap ortada, 12 yıl 6 şampiyonluk. sınırlı veya sınırsız farketmez, cimbom affetmez.
 • 1965
  türk fubolunu geriye götürecek çağ dışı bir sınırlama. bu sınır gelirse sanırım futbol izlemeyi bırakırım. vasat oyuncular izlemek istemiyorum. bunun hangi uyruktan olduğunun bir önemi yok. biz kaliteli futbolcu izlemek istiyoruz. iyi futbolcular getirip avrupa ile rekabet edebilmeyi istiyoruz. herkes istediği gibi yabancı oyuncu almasın buna belli kısıtlar getirilebilir bunu desteklerim ama hepten kaldırmayı asla desteklemiyorum.

  bu kuralın uygulanmaması içim tüm sözlük yazar ve okurlarına çağrı yapmak istiyorum.

  http://tr.beinsports.com/iletisim

  lütfen hepiniz bu linke tıklayıp yabancı sınırının geleceği takdirde üyeliğimizi iptal edeceğiz vb bildirimlerde bulunun. 3-5 kişi yazarsa dikkate almazlar belki ama binlerce kişi yazarsa bunu dilkate alırlar.
 • 1966
  türk futbolunun kurtuluşu. umarım gelir dediğim sınırlama. çünkü biz kaliteyi hak etmiyoruz. vasatlık ruhunuza işlemiş. yahu bu sınır varken vasıfsız yerlilere 5 milyon euro bonservis, yarısı kadar yıllık ücret verip, tüccar anadolu başkanlarının kişisel servetlerine servet katmadık mı ? ne kadar çabuk unutuyoruz. yahu t*rık en belirgin örnek insan nasıl bundan ders almaz ? umarım gelir bu sınır biz sadece alt yapımızdan faydalanıp, vasatlara para vermeyiz. diğerleri ne yaparsa yapsın.
 • 1967
  yabanci oyuncu sayisi, altyapi oyuncu niteligi vs konularda belirli hedefler belirlenip ona göre atilimlar yapilmasi, 10 sene sonrasina dair planlamalarin baslamasi tabi ki de herkesin istedigi bir konudur.

  sinirlar konurken, düsünülmesi gereken tek sey milli takimin basarisi degil, kulüp takimlari ve ülke futbol kültürünün büyümesi yönünde olmalidir. ülkede futbolu sevmeyen ya da en azindan hayatinin bir bölümünde de olsa hic oynamamis olan insan bulmak bu kadar zorken, ki spor yapmayan bir ülkeden bahsediyoruz, insanlara sporu sevdirmenin, sporcu ruhunu kazandirmanin, ülke bütünlügüne kadar gidecek degerleri gelistirmenin bu kadar rahat basarilabilecegi alanda gerici atilimlar yapilmasi üzerine tartismalarin dönüyor olusu sadece vasifsizligin göstergesidir.

  kisitlamalar konusunda benim sahsi önerim, önceligin altyapi oyuncu sayisiyla olmasi gerektigidir. mesela avrupa listelerinde oldugu gibi, belirli sayida altyapi oyuncusunu (din dil irk ayrimi yapilmaksizin altyapidan yetisme özelligi aranarak) bildirme zorunlulugu gercekten zorlayici bir yapiya dönüstürülebilir. takimlar, altyapidan futbolcuya sahip olmak zorunda kalmali.

  ikinci önerim, kontratli futbolcular üzerine bir sinirlama yapilmadan, yeni katilacak olan futbolcular üzerine sinirlama yapilmasi. transfer edilecek olan futbolcunun, takim ekonomisine katki verebilecek yapida olmasina bakilmasi gerekir. bunun icin yas/kalite odakli bir kisitlama olmali.

  ücüncü olarak ise, takimlar bazi futbolculari kisitlama olmaksizin kadrosuna katabilmeli. samuel eto'o gibi robinho gibi obertan gibi futbolcularin ülkemize gelmesi, kalitenin artmasina katkida bulunuyor. bunu da yine adet olarak sinirlanabilir.

  bu kistaslardan sonra ise mac kadrolarinda, milli takimi düsünerek bir sinirlama olabilir. 18 kisilik kadroda 8-9, 21 kisilikte 10-11 milli takimda oynayabilecek ya da altyapidan yetismis bulunmasi futbolcu gibi.

  özetle, sinirlama olmalidir, ancak mantik cercevesinde, kaliteyi arttirmaya, bir seyleri gelistirmeye odakli olarak.
 • 1968
  taviz tavizi doğurur. daha önceki değişimlere ses çıkarmadığımız için mağdur olduğumuz zamanlar oldu.

  tanım: azaltılma yönünde değişme ihtimaline karşı ligden çekilme tehdidi ile tepki vermemiz gereken uygulamadır.

  galatasaray`ın hedefi nettir ve kabul edin ya da etmeyin, millidir. bu hedefe giden yolda önümüze taş koyan kim olursa olsun gayri millidir, ülkenin düşmanı kimliğindedir. bunu unutan renktaşlarınıza bu gerçeği hatırlatmayı kendinize amaç edinin ey sözlük ahalisi...
 • 1969
  yeni getirilecek kuralın saçmalığını konuşmaya değmez, hepimiz hem fikiriz.
  ama cumhurbaşkanı da müdahil olmuşken bu konunun unutulmasını beklemek saflık olurdu.

  bizde bu sebeple bas bas bağırdık burda ah hocam yapma yabancı kuralına engel gelebilir serdar azizi hele ki bedavaya satma diye.

  haydi ozanı engelleyemezdik ama serdar aziz böyle bir kural değişimi arifesinde göz göre göre üstelik bedavaya rakibe verildi.

  işin kötüsü bu kararın teknik taktik içeren bir yönü yoktu.
 • 1970
  kısıtlandığı gün itibariyle türk futboluyla alakamı tamamen kesmeme vesile olacaktır. sözlük hesabım dahil tüm türk futbolundan tamamen elimi eteğimi çekeceğim. zaten beinsports üyeliğim yok. istanbul'da yaşamadığım için maçlara da gidemiyorum. sadece takım izmir'e geldiği zaman yazar arkadaşlarla stadda izlemeye özen gösterirdik bugüne kadar, artık onu da yapmayız. ayda yılda bir aldığım store ürünlerine de bir kuruş saymam bundan sonra. tabii ki de bunların sebebi galatasaray'a olan bir kırgınlık küskünlük değil. ona olan sevgim her daim içimde baki olacaktır. ancak bu boktan ligi izlenebilir kılan tek şeyi de kısıtlarsanız, kusura bakmayın ama izleyeni s**sinler. zaten toplum olarak bir sürü sıkıntımız var başta ekonomik sıkıntılar ve gelecek kaygısı olmak üzere. bir de oturup 2 milyon euro alan haramzade, kazma, çöp tenekesi yerli futbolcuların leş futbolunu izleyip de kendimi yok yere geremem hafta sonu hafta sonu.

  aklı başında olan herkesin yapması gereken budur. futbol biz taraftarlar olduğu sürece var olacaktır. bizim istediğimiz şekilde yönetilmek zorundadır. aksi halde bu çarka su taşımanın manası yoktur. lig tarihinin en güzel dönemlerini yaşıyoruz yabancı serbestisi geldiğinden beri. her şeyi çirkinleştirdiğiniz gibi bu güzelliği de yüzünüze gözünüze bulaştıracaksanız, ben yokum. bu devran dönene kadar da boykotum sürecektir.

  umarım çok büyük çaplı bir boykot olur da araplara izletirsiniz artık spor toto çöp ligini.
 • 1971
  türk futbolunu baltalayacağından emin olduğum, menejerlere ve siyasilere peşkeşin yolunu açacak olan futbolcu sınırlamasıdır. kendi adıma bu konuda bein sport'a bir bildirim yaptım.
  --- alıntı ---
  sayın yetkili,

  annem adına 15 senedir digitürk üyeliğimiz bulunmakta olup, 3 adet kutunuzdan hizmet almaktayız. genelde ücretleriniz üzerinden tartışmalarımız olsa da genel hizmet kalitenizden duyduğumuz menuniniyetle üyelğimizi sürdürüyoruz.
  evimizde 2 galatasaraylı, 1 fenerbahçeli ve 1 adet de bursasporlu futbolsever bulunuyor. hepimizin sizden tek bir ortak talebi var. sürekli ve kasıtlı şekilde gündeme gelen yabancı sınırından çok rahatsızız. eğer ki tekrar böyle bir uygulamaya geçilecekse, seyir zevkimiz kasten baltalanacağından üyeliğimizi asla yenilemeyeceğimizi belirtmek isteriz. gerekli mercilere bu konuda müşterilerinizin talebi olduğunu iletmenizi de rica ederiz.

  --- alıntı ---
  elimizi taşın altına koyalım lütfen.
 • 1972
  eğitim sistemindeki gibi sayılarla bu işi çözemeyiz. yabancı oyuncu hususunda düzenlemeler yapılmasına karşı değilim ancak sayıyı azaltarak bir yere varamayız. öncelikli olarak alınacak yabancı oyuncularda yaş ve milli takım gibi kriterler olmalı. anadolu takımı milli oyuncu alamıyor mu? o zaman gidecek altyapısından futbolcu oynatacak, bu kadar basit. her takıma sezon başına bilmem kaç dakika altyapıdan oyuncu oynatacaksınız diye zorunluluk getirilmeli.
 • 1973
  yerli sınırı olmayınca transferlerden avanta alamayanların geri getirmek istediği, eğer geri gelirse hiç bir şekilde digiturk almayacağım, izlemeyi bırakacağım, ırkçı ve faşist bir uygulamadır. yerli sınırı kalkınca ligdeki çekişmeyi görüyoruz, her hafta ayrı bir heyecan, kimin kime dişi geçeceği belli değil. bu en az biz büyük takım taraftarına yararken en çok yine bizim sesimiz çıkıyor. yıl olmuş 2019 bu kafasızlık, bu beyinsizlik beni hakikaten zorluyor artık.
 • 1975
  sırf galatasaray'ın önünü kesmek, makasın açılmasını önlemek için getirdikleri gün gibi ortada. ancak unuttukları şey galatasaray yabancı veya yerli herhangi bir sınırlama ile de şampiyonluklar kazanır. fakat uluslararası başarılar için kulüplerin özgür olması lazım. ne yazık ki böyle bir kural dahilinde kimse hiçbir kulüpten şampiyonlar ligi'nin gediklisi olmasını, çeyrek veya yarı finalleri beklemesin. bu galatasaray'a değil türk futboluna ve futbolcusuna vurulmuş bir darbe olur.