• bir anımı anlatmak istiyorum.

  meslek avukatlık. bundan 4 sene kadar önce bir polis geldi. başı dertteymiş. zamanında gasp yapan 18 yaşında lise son sınıf öğrencisi bir çocuğu suç üstü yakalamışlar. çocuk üniversite sınavında 2 ay önce bu olay neticesinde tutuklanmış. 10 sene kadar gasptan, 5 sene kadar da kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaktan ceza yemiş.

  olayın üzerinden 5 sene geçmiş. bir şekilde gerçek suçlu ortaya çıkmış ve çocuğun suçlu olmadığı anlaşılmış. yakalamayı yapan polisler hakkında soruşturma açmışlar. diyor ki beni kurtar.

  e nasıl olur suç üstü değil miydi? nasıl böyle bir hata yaptınız? açık yüreklilikle anlattı. meğer o gece ehliyetsiz araç kullandığı için bu çocuğu karakola getirmişler. çocuk da delikanlı bi tip çıkmış. kendisine tokat atan bu memurun elini tutmuş. sakın demiş, ikimizden birinin ölüsü çıkar bu odadan. bizimki de kinlenmiş. tam o sırada gasp nedeniyle telefon gelmiş. telefon eden de 16 yaşında bir başka çocuk. sen misin polisin elini tutan. tüm suçu bunun üzerine yıkmışlar. çocuk 5 yılını hapisanede geçirmiş.

  sonra diyor ki beni kurtar. sana şu kadar para veririm.
  kusura bakmayın dedim. elbette sizin de savunmanızın yapılması gerekiyor ama bu davayı benim miğdem kaldırmaz.

  gaz sıkmışlar çok mu...
 • polis-devlet-asker triosunun muzdaribi bir ailenin oğluyum yani kısacası azıcık marjinal oluyorum size göre,bir de bu taraftan dinleyin o zaman,
  bak sevgili yazar ağabey (kardeş),kimsenin sizin ailenizle,babanızın onuruyla alıp veremediği yok,her meslekte olduğu gibi birçok onurlu ve onursuz insan var,kişilerin burada dem vurduğu nokta,neden bu denli ahlaksız ve yozlaşmış insan güruhunun bu meslekte kümelendiği,yoksa kimse kişilerin onurlarına laf etmiyor.senin baban da sokaktaki gösterici,tribündeki seyirci,boykottaki madenci,okuldaki öğrenci kadar halk ama sen bunun farkında değilsin.
  fakat bunu polise taş atan hainler,banka soyan anarşikler düzlemine indirmek daha kolay çünkü öteki türlü varoluş sorgulamasına gireceksin,ki dostum bu pek alışık olduğun bir durum değil o yüzden hayin,zalım,paralel,düzenbozucu,anarşist diyerek olayın diğer boyutlarını ortadan kaldırmak denklemi çözülebilir kılıyor senin için.anlıyorum.

  hayin evet..

  peki şuna ne diyorsun?

  günümüzde,türkiyedeki polislik kavramının,ciddi ciddi bir baltaya sap olamamış insan grubunun tekelinde olmadığını ya da üniversite veya lise sonrası geleceğe pek de umutlu bakamayan,genellikle 2.sınıf insan psikolojisine bürünmüş insanlar tarafından tercih edilen bir meslek olmadığını iddia edebilir misin ?

  ya da şöyle mi dersin,hayır canım bu bir özgür tercih,bu ülkede herkes özgürce istediği mesleği,istediği futbol takımını,istediği ideolojiyi seçebilme hakkına sahiptir.

  kime ne değil mi? üstelik bunu polis’e kızanlar savunuyor bir de.örneğin,polis göstericiyi hunharca dövebilir, amir canlı yayında sorgusuz sualsiz gazeteciyi tutuklayabilir, ali ismail gönül rahatlığıyla bir protesto gösterisine katılabilir,berkin ekmek almaya istediği saatte gidebilir.burası özgür bir ülke değil mi ? bir taraftar grubu,hükümeti devirme girişiminde(!) bulunabilir,evladını yitirmiş anneler her cumartesi mütemadiyen polis tarafından tartaklanabilir,yine evladını yitirmiş bir anne,kitlelerce yuhalayanabilir,ölüler bile diline,mezheplerine göre ayrıştırılabilir ve bütün bunları yapan/ yaptıran,bir iktidarın (devletin) kolluk kuvetlerine özgürce katılınabilinir.burası özgür bir ülkeydi sonuçta di mi.neyse efendim,ben de, devlet de diğerleri gibi özgür tercihlerle büyüdük çok şükür.ancak kimileri büyürken yalnızca “yaşını” dolduruyor.oysa biz de büyüyoruz zulüm de büyüyor. korkaklık da büyüyor, cesaret de büyüyor. kimileri köçekleşerek, kimileri devleşerek büyüyor. kimileri kürk için post için alçalarak, kimileri alçak gönüllülüğü kendine yol ederek büyüyor.

  hayin dedi sanırım birisi? olsun. vatanseverlik onlarda, hayinlik yine bizde kalsın. gurur duyarız.öyleyse nazım’la bitirelim.

  özgür bir tercihle:

  vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
  ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
  vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
  ben vatan hainiyim.
 • çok büyük yapılanmaya gitmesi gereken kurumdur. yaklaşık 15-20 yıldır çeşitli cemaatlerin adamları girmektedir ve personelin yaklaşık yarısı bu cemaatlerin içerisindedir. içerisindeki fethullahçı personeller temizlenmeye çalışılmış ama menzilcilere dokunulmamıştır zamanla onlarda teşkilatın başına bela olucaktır tıpkı rus büyükelçinin öldürülmesi olayında kullanılan polis gibi.
 • benim babam bu. türk polisi benim babam. ve bana hep derdi ki oğlum polis olma. polislik pis, polislik itaat , polislik kölelik. görüşün ne olursa olsun , vicdanın ne derse desin sen iktidarın görüşüne uygun olanı , vicdana zıt olanı yapmak zorundasın derdi. ve sevmez türk polisini babam. bende öyle. ama mesleği türk polisliği olan babam hayatımda gördüğüm en namuslu en vicdanlı en delikanlı adam. siz onları genelliyosunuz ya. onursuzlar, şerefsizler diyosunuz. kendi kanlarında boğulsunlar diye beddua ediyosunuz ya hani. iğreniyorum sizden. bunu yapan herkesten.
 • evet şunu belirtmeliyim ki benim babamda polis memuru . ve her polis muhabbeti siyaset v.b. muhabbetler geçtiğinde kendisine hep söyledim baba kusura bakma ama polisleri sevmiyorum, sevmeyeceğim. niye sevmiyorum? çünkü yaşadığım bir çok olay var. kavga edeceğimiz vakit kavgadan önce gelip birbirinizi yiyin kalanları toplarız diyendebu polis teşkilatının mensupları bana. keyfi için sırf kotasını doldurmak için tipini beğenmediklerini çevirip gbt yapanda polis. diyarbakırda hakkaride vatan hainlerinden tokat yiyip susanda bir polis. vatan hainlerine karşı hoşgörüde zirve yapıp vatanseverlere müdahale edende polis. her iktidar değiştiğinde bukalemun gibi renk değiştirip iktidarın yalakalığını yapanda bu polis.bunlar tecrube ve görüp duyduklarımızla sabit.
  gel gelelim olayın ikinci kısmına. yukarıda yazdıklarımdan ayrı tutup şunları da bilmek lazımdır ki bu polis teşkilatı da bizden farklı insanlar değil. benim babam senin annen onun amcası bunun kardeşi... ve bir kısmı kötü diye hepsine genelleme yapmak onlara taş atmak eylemlerde onlara saldırmak v.b.davranışlarda bulunmak doğru mudur? böyle yapanları tasvip etmek ne kadar doğrudur? sırf polisin geneinin görüşleri farklı diye hepsine küfür etmek nasıl bir düşüncenin tezahürüdür?
  burada polise sallayanların çoğu da çalıştığı işte amirine müdürüne sır işini hatrı için susan , işi için kendi hayatgörüşüne yanlış da lsa tamamen zıtda olsa harfiyen dediklerine yapan insanlar buna kimsenin şüphesi olmasın ya da ileride çalışmaya başlayınca öyle olacaklar.burada anlatmak istemem şu ki bu polislerde ev geçindiren insanlar ve emir komuta zinciriyle yönetilmektedirler. yani yukarıdan ne emir geliyors onu yapıyorlar hepimizin annesi babası gibi hepimiz gibi. kimse ucuz kahramanlık yapıp ben yapmam ben şöyleyim böyleyim safsatalarına girmesin. birazda bu yönden olaya bakın.
  diğer bir konu ise bazı yazarlar ise geçmişte savcı öldüreni banka soyanları devlerin askerine polisine kurşun atanları savunan ideolojilere sahip oldukları için burada polise çemkirmektedirler. bu ise onların görüşlerine göre tamamen doğal bir durumdur. çünkü bu insanlar zaten polise askere bu düzene çomaks okmak isteyen bu düzenin yanlış oldugunu savunan ve değişmesini isteyen insanlar. bu yüzden onların polisle alıp veremediklerinin olması çok normal
  gel gelelim bana madem en başta sevmediğimi belirttim polisleri peki neden geçen günlerde sözlükte bana sallamalarına sebep olan o giriyi yaptım demi? o giriyi yaptığım tarih 10 nisandı yani polis haftası. ve ben her zaman oldugu gibi polisimizin haftasını kutladım. şükür k idevletimi milletimi seviyorum ve atatürk ilkelerine bağlı olarak devleetçi bir yapıya sahibim. devletin askerie polisene her zaman saygı duyarım ve onlara zarar gelmesini istememekte görevimdir. tutumlarını olaylara karşı yaklaşımlarını sevmesemde onlar benim polisim ve devlertim kolluk güçleridir. polis onu aldı bunu yaptı bunu attı diye tüm polislere ve polis teşkilatına küfretmek kin nefret kusmak bana göre benim geleneklerime göre değil kimse kusura bakmasın.

  son olarak şunları söylemeliyim ki allah bu halkı bu kadar polis düşmanı yapanları onları kendi çıkarları ve işleri için kullananları kahretsin. keşke dünya sanıldığı kadar kolay ve istediklerimizi yapıp yaşayabilecek kadar adaletli olsa.
 • asıl suçluya korkudan müdahale bile edemeyen, işinde, gücünde, okulunda insanlara terör estiren sözde halkın güvenliğinden sorumlu devlet görevlileridir. bu ezilmiş insan sürüsü karşısına biraz godoman biri geldiğinde süt dökmüş kedi kesilir, adam yerine bile konulmaz ama nerede bir gariban, öğrenci, öğretmen, işçi var gider orada padişah kesilir.
 • ne desem belalı entry be sözlük, ne desem. bu akşam gideceğim gezi parkına ve kuvvetle muhtemeldir yarın sabahın ilk ışıkları ile maaşını benim vergilerimle alan bu tasmalı köpekler üzerime biber gazı sıkacaklar, joplayacaklar, belki beni belki yanımda yöremde duranı yaralayacaklar. varsın yaralasınlar, öldürsünler. nef'î soyuyuz, doğru bildiğimizi söylemekten geri duracaksak kurusun bu dilimiz.

  fırsati sen bu semti bilmezsin
  eyleme gel bizimle yok yere ceng
  sana kaç kere dedim anlamadın
  sözde mazmun gerekir a pezeveng

  fırsati şairdir. recep tayyip erdoğan da bir şiir okudu diye hapise girmiştir. gerekli değişimleri yapabilirsiniz.
 • bu başlığa hükumet için çok fazla da ağır olmayan, gerçekten hak ettiklerini düşündüğüm bir kaç hakaret yazdığım ve polise hükumetin polisi diye bir daha belirttiğim için moderasyondan ceza aldım. (o enrty yüzünden almasaydım ,başka entry den alırdım zaten.hala sakin değilim) bugün hesabımın açıldığını farkettim. gezi olaylarının yaklaşık 2. gününden beri cezalıyım. bugün hesabımın açıldığını fark ettim.

  yine türk polisi başlığına yazıyorum. ama bu defa yazacak, derdimi açıklayabilecek, içimdekileri buraya dökecek bir sıfat bile bulamıyorum.. ceza almamın sebebi olan kelimeler bile şuan çok saf kalıyor .. diyeceklerim bu kadar.

  küfür.

  moderasyona not: ceza serbest.

  bu ülkede adam öldüren polis serbest kalıyor, size mi sinirlenicez. aşk olsun mody.
 • muhtaç olduğumuzdur.

  bazı ögeleri şahıslardan ayırmayı ah bir öğrenebilsek.

  devlet mesela. millet devletine düşman oldu, bunu anlayabiliyorum ama kabullenemiyorum. kendini devlet olarak kabul edenlerden bağımsız, yüce gazi mustafa kemal atatürk'ün kurduğu türk devleti'ne sırt çevirmek olur mu! bugün devletin eli uzun olabilir ama yarın durum tersine dönecektir. sen bugün ali'ye, veli'ye, ahmet'e, mehmet'e kızarak çoluğuna çocuğuna devleti kötü bir olgu olarak gösterirsen neslimizi devletimize düşman olarak yetiştiriyorsun demektir ki bu da son derece yanlış bir şey.

  polisimiz, askerimiz de aynı şekilde. içlerinde tabii ki vatan, millet sevgisinden haberdar olmayanları yok mu? elbette var ama bunun özü insan olmamızdan kaynaklanıyor, polislikten vs. değil. aralarında kötü insanlar var diye, devletin verdiği yetkiyi kendisinin sananlar var diye gecesini gündüzüne katmadan, milletin, devletin bekası için her türlü tehlikeyi göze alıp canını siper edenlere, şehit olanlara mümkün mü göz yummak!

  ne diyorduk hep beraber;

  "siz bizi joplayın, biber gazı sıkın, yeter ki şehit olmayın."

  yüce mevlam yüreği bu millet, bu devlet, bu bayrak için atan türk polisini korusun ve kollasın!

  https://www.youtube.com/watch?v=7HpM0xwbNak
 • her ülkenin polisi gibi en büyük tepkiyi, toplu reaksiyonu, sisteme ve düzene karşı olanlara verirler. öncelikleri her zaman devleti korumaktır, halkı değil. ve yine her ülke polisi gibi eğitim seviyeleri düşüktür, yönlendirilmeleri, kışkırtılmaları kolaydır. artık birçok gelişmiş ülkede özel birimler haricindekilerin ellerine silah dahi verilmiyor ama bizde zabıtalar da silah istiyor.