• 1
  homofobi en temel kelime anlamı olarak, homoseksüel insanlardan korkmadır. bu korku gerçek anlamda bir korku değildir. daha çok nefrete ve tacize dayalı bir eylemdir. dünya üzerinde birçok homoseksüel insan tercihlerini homofobik insanların tepkisinden korkutuğu için gizlemektedir. ve her alanda homofobiye ve homofobiklere çok sık rastlanmaktadır.

  spor alanları da homofobinin çok sıklıkla görüldüğü alanlardandır. gerek taraftarların söylediği marşlar olsun, gerek homoseksüel sporcuların hemen hemen hiç spor sahalarında olmaması buram buram homofobi kokmaktadır.

  ayrıca sırf rakip takım oyuncusu olduğu için bile homoseksüel bir sporcuya fütursuzca yapılan nefret söylemleri vardır; (bkz: ann wauters/#1079642)

  bu bağlamda homofobi, ırkçılıkla çok örtüşmektedir. sırf rakip olduğu için siyahi bir sporcuya saldırmakla, sırf rakip olduğu için homoseksüel bir sporcuya saldırmak arasında hiçbir fark yoktur. homofobi de ırkçılık da ayrımcılık temelleri üzerine kuruludur..

  yakından tanıdığımız ve sevdiğimiz birçok sporcunun arasında çok büyük ihtimalle homoseksüel olanlar vardır. ancak onlar bunu gizlemek zorunda kalıyorlar. çünkü gizlemezlerse sevilmeyeceklerini düşünüyorlar.

  umuyorum ki spor alanlarında homofobi biter ve umarım homoseksüel sporcular rahatlıkla profesyonel spor hayatlarına devam edebilirler, cinsel tercihlerini gizlemeden..

  let's kick homophobia out of football

  ayrıca;
  (bkz: #1079654)
  (bkz: #1079652)
  (bkz: #1079651)
  (bkz: #1079649)
 • 4
  sadece sporun değil dünyanın güncel sorunlarından bir tanesidir. futbolda daha çok erkek sporcuların yer alması, daha çok erkekler tarafından takip edilmesi nedeniyle bu alanda daha sık kendisini göstermektedir. üzerinden dönen bayık espriler bile meselenin yeterince anlaşılmadığının, idrak edilemediğinin göstergesidir.

  kanımca sporda en önemli evrensel sorun ırkçılıktır. ikinci sıraya da homofobiyi yazabiliriz.
 • 5
  sporda hangi ayrımcılık bitmiş ki homofobi de bitsin? spor demek ötekileştirmek demek günümüzde... rakip, rakip taraftar, yenmek, alt etmek... işin içinde bu gibi rekabetçi, hatta kimi zaman agresif duygular olunca "biz" ve "onlar" mantığı bir şekilde daima olacaktır. gün gelecek eşcinselleri kapıda çiçeklerle mi karşılayacağız, resmi olarak özür mü dileyeceğiz?

  beni üzen nokta şudur ki, ortada homofobik eylemler olduğu işin eşcinsellik çok hassas bir konu durumunda, her konu hemen homofobiye çekiliyor ki sanki bunun üstesinden gelmek için değil kayıtsız bir şekilde saygı duymak, ekstradan övmek, geniş geniş konuşmak gerekiyor ki "homofobi" yaftasını bertaraf edesin, bu popüler havadan kendi adıma rahatsızım, bilmiyorum... aslında bu tip şeylerin ulu orta konuşulmaması lazım, konuştukça eşcinsellik karşıtları normal mı karşılayacaklar yani? ya da mevcut şiddet olayları dinecek mi? hiç sanmıyorum... ben de bir çözüm isterim ama çözümün bu konuların böyle aleni bir şekilde masaya yatırılması olduğunu düşünmüyorum, tersine negatif duyguları körüklüyor bence çünkü çok sabit kafalı bireyler bol günümüzde... bunun sebebi çok daha derinlerde, biraz da özümüzle, kültür ve din ile ilgili sanırım.

  şu da bir gerçek ki, zamanın kendisi homofobiyi azaltıyor, daha da azaltacak zaten, devir değişiyor çünkü... bilinçli spor kamuoyu olarak bu süreci hızlandırabileceğimizi pek düşünmüyorum açıkçası, daha ziyade kendimizi tatmin etmiş oluruz bence. bundan 10-15 sene onca eşcinsel olmak hiç şüphesiz çok daha zordu lakin şu an şartlar daha farklı.

  valla daha önceden de laf arasında yazmış olabilirim ama sözlükten saklayacak halim yok, sonuçta burada biz bizeyiz, bir kez daha belirtmek isterim :( bundan 3-4 sene önce ben de sporda homofobi üzerine konuşuyordum, eşcinsellik ile ilgili geniş geniş fikirler beyan ediyordum, çok da güzel ortam yaptım bu sohbetler ile vs. ta ki bir gün, almanya'da diskonun birinde bir adet zenci gay bana fiziksel bir müdahalede bulundu-zoruma gidiyor amk, hadi güçlü olayım-taciz etti diyelim. gözüm dönmüş, elimden zor aldılar, sonra da dışarı attılar zaten, ben de adamı dövemediğim ile göt gibi kaldım ortada. böylesine bir badire atlatmış bendenizin içindeki, yani kafasının, beyninin içindeki nefret ömür billah baki kalacaktır... bildiğin provokasyon yahu, düşüncelerim pat diye olumsuz yönde radikal bir şekilde değişti... ortalama bir türk insanı olarak durumu olgunlukla mı karşılayayım, adama çiçek mi vereyim yani, oldu olacak ben özür dileyeyim?(u: kancık köpek-kuyruk sallama hesabı :() ha ne olur, günlük hayatta saygı duyarım, nötr tavrımı korur, davranışlarımı pasif bir şekilde uzak durmak üzerine ayarlarım o başka...

  neden bu örneği verdim? çünkü şu an öyle bir hava var ki sanki, biz iğrenç insanlar vs tercihleri yüzünden mağdur olan bir kesim falan... yalan amk insanın içi pis olduktan sonra cinsel tercihi hiçbir şeye etki etmez, bu işler de asla bitmez, ben buna inanıyorum.

  insanların özel hayatları, tercihleri bunlar, saygı duymak lazım ama bu konu üzerine espriler dönüyor misal, bence de hiç komik değil ama ayıp da değil çünkü üzerine espri dönmeyen bir konu yok ki hayatta :/ birbirimize çatıyoruz yahu renktaşlık kalmıyor kafa göz dalıyoruz, bu konu üzerine mi espri yapmayalım yani? bana da şu durum bir tabu gibi geliyor; "insanların özel hayatları, tercihleri bunlar, espri yapma homofobik, dalga geçme çok ayıp, terbiyesiz, yanlış bu yaptığın, saygı duy, adam ol" vs. :( üzerine espri yapılması benim düşünceme göre konuya hoşgörü ile yaklaşıldığını gösterir, bir önceki örnek cümle tarzında tepki veren insanları samimiyetsiz buluyorum.

  sarı saçlı diye "sarı pipi" deniyor herhangi birine, espri yani bu hayatın her yerinde var, nereden dereye geldim amk ne yazdığımdan ben bile bir bok anlamadım...
 • 13
  burada itiraz edilen, bir oyuncuyla dalga geçilmesi değil. hatta kendi adıma konuşayım, mesela bir "ibne"ye de karşı değilim. çünkü bu, gaylere hakaret edelim ve gayleri dışlayalım şuuraltısıyla edilen bir küfür olmaktan çıkmış. daha ziyade puştluk yapanlara kullanılır hale gelmiş. e, küfürlerin de kökünü araştırmanın anlamı yoktur pek. argo zaten pratikte hâsıl olan bir şey.

  her neyse, burada ise, bu oyuncunun homo olma ihtimalinden yola çıkılarak geçilen bir alay var. "homo musun?" olayı. "evet," dese bekir, burada, her yerde, bir çok galatasaray taraftarı bu adamla alay etmeyecek mi? edecek. bu yüzden meseleyi çok daha genel ve geniş bir düzlemde almakta fayda var. bu sadece bugünün meselesi değil.

  aynı dışlama durumları, mesela 'ameleler' için de geçerli. dünyanın en şerefli ama en mazlum mesleği olan bu amelelikle dalga geçen arkadaşlar burada bile vardı. adını hatırlamıyorum, bir zat culio'nun amele pozu verdiğini söyleyip kendisinin galatasaray'a yakışmadığını falan belirtmişti. sonra, "amele misin?" diye bir tabir var. bakalım başka neler var: "karı mısın?", "kürt müsün?", "laz mısın?"...

  mesele budur. yani bunlar, "ibne misin?" gibi artık tercih bakımından ibnelerin bile kullanmakta beis görmediği, çünkü içerdiği anlam değişmiş olan bir argo dili değillerdir. dikkat etmek lazım. ayıptır zira.

  vakti zamanında rıza çalımbay'la kapıcı çocuğu olduğu için dalga geçenlere nasıl kızdıysak; bu gün bekir'in homo olduğu varsayımıyla hareket edip "gay" diye dalga geçenlere de, ameleliği bir hakaret sayanlara da aynı şekilde kızmalıyız.
 • 17
  dünyanın her yerinde asker arkadaşı ile evlenmiş bir futbolcu, karşı tribün ile uğraşıyorsa o tribün tarafından bu futbolcunun seçimleri ile dalga geçilir.

  bunun adı homofobi midir? bence değildir. emre mor’un estetik bebeklerine yürümesiyle dalga geçmek ya da buna tepki göstermek nasıl heterofobi olmuyorsa gökhan çıra’nın asker arkadaşı ile yapılan evliliği ile dalga geçilmesi de homofobi olmaz. bunun homofobi olduğunu düşünüyorsanız şayet o zaman kusura bakmayın. futbol homofobik bir spor derim.

  heteroseksüelleri gömelim karıya kıza yürüyor diye homoseksüellere gelince hemen bi saygı, bi hassasiyet. geçin abicim bu işleri. bu kadarı dikteye giriyor. emre mor ile, ozan tufan ile beraber dalga geçicez. gökhan çıra’ya gelince saygı. yok ya.
  (bkz: 17 aralık 2019 tuzlaspor galatasaray maçı)
 • 20
  eşcinsellik, translık gibi yönelimleri hakaret olarak kullanmak homofobidir ve dünyanın bütün medeni ülkelerinde ya suç ya da ahlaksızlıktır. sözlük moderasyonunu bu ayrımcı, düşmanca dili inatla kullanan ve meşrulaştırmaya çalışan yazarlara karşı harekete geçmeye çağırıyorum. buna izin vermeyin. bu en temel insan haklarına aykırı olduğu gibi, bu sözlüğün de lgbti yazarları olabileceğini unutmayın. bu insanlar ülkenin her yerinde ayrımcılığa uğruyor, çoğu dayak yiyor, ölümle tehdit ediliyor, burada da olduğu gibi kimlikleriyle aşağılanıyor.

  üstelik bir de utanmadan bir insanı (ne yapmış olursa olsun) ailesi, eşi üzerinden vurmaya çalışanlara göz yummayın.

  bu ahlaksızlığa, terbiyesizliğe, hadsizliğe galatasaray sözlük'te izin vermeyin. dünden beri sözlük'e yazılan entrylerin bir kısmı bu sözlük ve onların yazarlarına hâlâ yaptırım uygulamayan moderasyon için utanç olmalı.
 • 21
  17 aralık 2019 tuzlaspor galatasaray maçı sonrası çıkmış gibi gösterilen olayların özelinde konuşmak gerekirse; sporda homofobi olarak görebilmemiz için ilgili sporcunun tuzlaspor'da ya da herhangi bir futbol takımında oynamasına: "bu ... (noktalı bölgeye nefret konuşması ekleyin) ne işi var futbolda, oynamasın kesinlikle yasaklansın denmesi gerekmektedir. bu denilirse homofobi olarak görülebilir.
 • 22
  yazmayacaktım da, dayanamadım artık.

  vardır, olmaması gerektir.

  arkadaşlar, galatasaray din, dil, ırk, cinsiyet ayırımı yapmaksızın toplumun tüm bireylerini kapsayan bir oluşumdur. dünden beri gökhan çıra denilen mal değneğine söylenenleri endişeyle izliyorum.

  sizler bugün transeksüel ya da homoseksüel insanlara yönelimleri sebebiyle saldırırken, belki bir üstteki entry'nin sahibi trans yahut eşcinsel olabilir mesela. peki gerçekten hakkınız olduğunu düşünüyor musunuz galatasaray sözlükte, yani yazmak için galatasaraylı olmanın dışında bir kriterin gerekmediği bir ortamda bir insanı yönelimi sebebiyle yaralamaya?

  türkiye gibi eşcinsel, trans cinayetlerinin kol gezdiği bir ülkede, galatasaray'ı bu işe bulaştırmak aymazlıktır. siz bugün burada böyle taşak geçerken, yarın ultraslan mensubu, cahil, ve muhtemelen homofobik bir ergenin taksimde şu olaylardan etkilenip translara saldırmayacağının garantisini verebilir misiniz? olmaz böyle bir şey diyebilir misiniz?

  her şeyi geçtim, yarın bir gün kulüp yönetimine rum asıllı bir yönetici gelse ona da böyle saldırılmasına göz yumacak mısınız? faşizm burdan başlar işte arkadaşlar. o yüzden böyle kurumların tüzüğünde hep "dil, din, ırk, cinsiyet ayırmaksızın" yazar. bugün translara ayırım yaparsın, yarın ermenilere, öbür gün hristiyanlara.

  gökhan çıra denen provokatöre her türlü saldırı, taşak eyvallah. ama eşinin yönelimi üzerinden vurmak galatasaraylılığa yakışmaz. ayıp.
 • 23
  tarih boyunca her toplumda eşcinsel ve diğer değişik eğilimler vardı ancak 20. yüzyıldan beri her tür ahlaksızlığı demokrasi, özgürlük vb. sihirli sözcükler adı altında pazarladılar, bizde yine kendi adını verdikleri tanımlama şekilleriyle homofobik olalım.

  kimseye bir zararı dokunmadıktan sonra isteyen istediği tip cinsel eğilime sahip olabilir bu beni ilgilendirmez. ben bu tip insanları çevremde görmek istemem bu da kimseyi ilgilendirmez.

  sözlüğü feministler, lgbtciler basmış da haberimiz yok. günün birinde eşin, dostun, anan, baban bu tip bir ilişkiyle karşınıza çıktığında saygı duyarsınız artık.

  not: özgürlükçülerin deyimiyle bir homofobik.
 • 24
  aslında olmaması gereken, ama bazı durumlarda engellenemeyecek durumdur. kavgada yumruk sayılmaz. birisi size sözle ya da fizik olarak bir darbede bulunduğu zaman, karşılığını onu en acıtacak şekilde, en zaafı olan yerden vermeye çalışmak belki çok etik değildir, ama son derece insanidir. sana tokat atana çiçek vermek, söylerken hoş geliyor, ama dna'mızda bulunmayan bir iş.

  konu dışı ama eşimle çok tartıştığımız bir durum. kızıma, okulunda bir arkadaşı şiddet uyguladığı zaman onunla sakince konuşması gerektiğini anlatıyor eşim. bense bunun normal bir insan davranışı olmadığını, sonradan üretilmeye gayret edilen bir davranış olduğunu, normal insan davranışının ona şiddet uygulayan kişiye aynı şekilde karşılık vermeyi "en azından" denemesi olduğunu söylüyorum.
 • 25
  eşcinsel olmak veya oğullarımın eşcinsel olması isteyeceğim bir şey değil. buna rağmen bir kişi cinsel hayatını nasıl yaşamak istiyorsa yaşar ve çevresindekilere düşen onu aşağılamak değil, saygı duymaktır. isteyen asker arkadaşıyla evlenir, isteyen halı saha arkadaşıyla.

  gökhan çıra adlı ilgi manyağının tek derdi vardır; reyting. kafasında bardak kıran bbg caner gibi düşünün, uçakta çükünü çeken kerimcan gibi düşünün. bize düşen bu ilgi manyaklarını iplememek.

  edit: tercih kelimesi düzeltildi.
App Store'dan indirin Google Play'den alın