• fatih altaylı'nın bugünkü yazısında parmak bastığı bütün herşeye imzamı atarım. yazı aşağıda. bugün galatasaray adına konuşulması gereken ne transferdir, ne teknik direktördür ne de yasin falandır. alenen, açıkça, göz göre göre bir soygun yaşanıyor. üstelik bu soygun kongre onayı ile ve tüm galatasaray camiasının gözleri önünde cereyan ediyor. bir kişi de çıkıp sormuyor? sadece florya arazisi bile 2018 yılında atatürk havaliaman kapatıldığında imara açıldığında; belki de tek başına 500 milyon dolat değerinde olacakken; neden yangından mal kaçırır gibi bu protokolün bir parçası haline gelmiştir? 2 proje için anlaşılan 500 milyon tl komik olamın da ötesindedir. başka hiçbir kuruluşla görüşülmeden, ihale bile edilmeden bu anlaşmanın emlak gyo ile gözlerden uzak yapılmasının amacı nedir? dursun özbek aslında kimdir?
  hangi vazife ile galatasaray'ın başına getirilmiş ve atanmıştır? bütün bu olaylar olurken galatasaray kongresi nasıl olur da içeri bile net belli olmayan bir protokole 1600'e 40 oy gibi ezici bir şekilde onay vermiştir?

  beyler uyanık olun!!! galatasaray'ın içi boşaltılıyor. alenen bir soygun var! eğer galatasaray kongresie bu soyguna ortak oluyorsa belli ki lise içinden bu soyguna alenen iştirak eden suç ortakları da varsa devreye galatasaray taraftarı girmeli ve bu protokolü ne pahasına olursa olsun iptal ve imha etmelidir!!! geleceğimiz gözlerimizin önünde çalınıyor ve biz yasin'le, hugo ile oyalanıyoruz.

  http://www.haberturk.com/...etkisi-geri-alinmali
 • eylemi ile söylemi bir kez daha tutmamış köşe yazarıdır fatih altaylı. genel kurulda kürsüye çıkıp "güzeldir, iyidir, onay verilsin" diyip onay için elini kaldırmış, bugün taraftarın bu işin üzerinde halen durması üzerine yazı yazmıştır.

  sorarlar adama bu güne kadar neredeydin diye? 30.06.2016'daki emlak konut taahhütü o günkü dolar kurundan $176.030.882 etmekteydi. (dolar = 2,89 tl) bugün $142.103.142 ediyor. (dolar = 3,58 tl) zararımız $33.927.740 dolar bazında. 6 aydan fazla zaman geçti, bugün yazıyor. o gün dedik "bu anlaşma yanlış" diye. dinlemediniz. irfan aktar komisyon raporunu yayınladı, o raporda riva'da arazilerin bedelinin metrekare başına 2013'ten 2016'ya $89 değer kaybettiğini yazdı. neden kürsüden itiraz etmediniz "bu kadar sürede istanbul'da arsa fiyatı mı düşer, hele de riva 3. köprü yolunun dibindeyken?" diye? florya'da metin oktay tesisleri yerine kendisi gibi 20 tane yapılabilecek villalar tanesi 4 milyon dolara, 1 daire 1 milyon dolara satılırken koskoca metin oktay tesisini neden öyle bir paraya bu anlaşmaya dahil ettiklerinin hesabını sordunuz mu kürsüden? o da yok.

  şimdi gelmiş yazı yazıyor, artık son aşamada bu işler. bitti yani. bugün yazdığın yazının ne anlamı var ki fatih altaylı? bugün bu yazıyı yazmak yerine onay vermeyen 47 kişiyle birlikte olup onlara 48. olsaydın bu yazıyı ayakta alkışlardım!

  bugün yayınladığı yazı taraftara gazete aldırmak, web sitesine tıklattırmaya çalışmaktan başka bir şey değildir. kusura bakmasın da tıklayım onun web sitesine!

  (bkz: geçti borun pazarı)

  edit: şunu da ekleyeyim, ekim ayı divan toplantısındaki kendi konuşmasından. şimdi hiç kıvırmasın bence. https://pbs.twimg.com/media/C1UyJ-7XUAAZ88P.jpg
 • buyrun, yazının sahibi sözde hata yapıldığını savunan fatih altaylı'nın kendi twiti.

  https://twitter.com/...s/816636978380894208

  500 milyon dolar zannetmiş de onay vermiş arkadaşlar. en başından beridir kimse 500 milyon dolar demedi ki? emlak konut bile "500 milyon tl" dedi verdiği taahhütte. biz de bunu dedik, bu anlaşma zarar verir kulübe dedik. ama bu beyefendi gibiler bizi dinlemek yerine kendi bildiklerini okudular. sonuç? şimdi insanlara hakaret ediyor "30 iq" falan diye.

  tl'yi dolar anlayanlarda mı iq problemi, yoksa tl anlaşmayı görüp "bu anlaşmada hata var, kulübün zararına" diyenlerde mi?
 • bir ufak güncelleme paylaşayım.
  https://twitter.com/...s/818822377475866624

  --- alıntı ---

  emlak konut riva+florya taahhüdü
  508.729.251 tl

  30.06.2016 -> $ 176.030.882
  10.01.2017 -> $ 134.698.488

  194 günde kayıp $ 41.332.394

  --- alıntı ---

  tabii ki vitor hugo mu gelsin domagoj vida mı gelsin evgen khacheridi mi gelsin tartışıyoruz ancak galatasaray'ın yapılan tl bazında anlaşma ile bugün itibarı ile zararı 40 milyon doları aştı.

  buradan dursun aydın özbek hakkında bugün girdiğim bir entry ile büyük başkan, efsane yönetici olan zat-ı muhteremi yâd etmek istiyorum. (bkz: #2095702)
 • bir habere göre şu şekilde devam etmektedir.

  kaynak: http://amkspor.sozcu.com.tr/...i-kirdiracak-582728/

  --- alıntı ---

  amk florya ve riva projeleriyle ilgili hiç bilinmeyen detaylara ulaştı. emlak konut'tan 5 taksitte gelecek olan 508 milyon tl'yi denizbank'a kırdırmaya hazırlanan başkan dursun özbek, bu anlaşmadan 340 milyon tl alacak. 168 milyon tl'lik kısım anlaşma gereğince deniz faktoring'e kalacak.

  galatasaray’ın kurtuluş reçetesi olarak gösterilen riva ve florya projeleriyle ilgili hiç bilinmeyen detaylar ortaya çıktı. sarı-kırmızılılar iki proje için 5 taksitte emlak konut'tan 508 milyon tl alacak. ancak bu rakamı 5 taksitte 2020 yılında alacak olan galatasaray, bu rakamın kırdırılması içindenizbank ile anlaşmaya vardı. yani başkan dursun özbek, bu rakamın 168 milyon tl'lik kısmını denizbank'a bırakarak 340 milyon tl'yi 3.5 sene beklemeden alacak.

  ancak 168 milyon tl gibi önemli bir rakamdan feragat edilmesi büyük tartışma yaratacağa benziyor. denizbank'a bulunan 600 milyon tl'lik borcun bir kısmını gelecek 340 milyon tl ile ödeyecek olan sarı-kırmızılılar, aktif bank'a olan borcu da azaltıp, kasasına sadece 10 milyon dolar koyabilecek. toplamda 850 milyon tl'yi bulan banka borçları tamamen bitmeyecek ancak senelik 30 milyon dolarlık faizden, kulüp kurtulmuş olacak. ayrıca riva'daki ipotek de kalkacak.

  riva’da yüzde 80

  galatasaray, bu ödemenin dışında emlak gyo ile yaptığı anlaşma karşılığında florya ve riva arazilerinin üzerinde yapılacak projelerin satışı karşılığında ortaya çıkacak gelirin yüzde 80'nini de kasasına koyacak. yüzde 20'lik bedel ise emlak gyo'ya kalacak. yapılan inşaat planına göre ilk kazmanın florya metin oktay tesisleri'nin bulunduğu araziye vurulacağı ifade edildi.

  ilk para 2017’de gelecek denilmişti

  başkan dursun özbek, florya ve riva anlaşmaları için camiadan ‘evet' oyu istediği dönemde ilk paranın 2017 yılında 60 milyon dolar olarak geleceğini açıklamıştı. ancak yapılan anlaşmanın detayları ortaya çıktı ve emlak konut'un ilk ödemeyi eylül 2018'de yapacağı anlaşıldı. başkan özbek'in vaatleri ile gerçeklerin bambaşka olduğu anlaşmada gözler önüne serildi.

  önce florya taşinacak

  florya’nın inşaat planının villa projesi olarak onaylandığı riva için ise toplu konut ya da villa üzerinden kesin bir planın yapılmadığı öğrenildi. yapılan anlaşma gereği emlak konut'un 6 yıllık inşaat süresine sahip olduğu da belirtildi. florya projesinin riva'dan önce başlayacak olmasından dolayı galatasaray yönetiminin metin oktay tesisleri'ni, kemerburgaz'a taşımak için yoğun bir çalışma**

  --- alıntı ---

  haberde yazanlar doğruysa komisyonun hangi methodla dağıtılacağı da bu şekilde belli oldu. umarım 168 milyon tl ile karınları doyar...
 • (bkz: o konuda ben de çok kırgınım)

  daha önce yazdım defalarca bu başlığa da, diğer bu proje ile ilgili başlıklara, twitter'da, facebook'ta, blog'da. aklıma gelen her yerde yazdım belki 3 - 5 kişiye ulaşılır, bir tepki yaratılır, bunların elinden bunlar peşkeş çekmeden bu arazileri kurtarırız diye. bizim gibi önemseyenlerin gücü yetmedi, gücü yetenler de önemsemedi. hani son dönemin meşhur lafı var ya "kandırıldık". hah işte her şey olup bittikten, iş işten geçtikten işe yarayacak herkes sonra çıkıp "kandırıldık" dedi. mesela fatih altaylı. körü körüne "hıı tamam bu iyidir bu güzeldir onay verilsin" demese divanda, onay vermese genel kurulda, arada 3 - 5 yazıyı bu konuya ayırsa sadece bugün farklı noktada olabilirdi. ne yaptı? önce yapılması gereken her hatayı yaptı, sonra "bizi kandırmışlar" dedi.

  ama bu dursun aydın özbek yönetimi için yeni bir şey değil ki. anlaşmanın kırdırılacağı genel kurulda konuşuldu zaten, nakit akışını sağlamak için bunları bunları yapıcaz, şu tarihlerdeki gelirleri kırdırıp kaynak yaratacağız diye. nasıl ki en başında "dolar" derken herkes kabul etmişse, o gün de dolar değildi. dursun özbek üyeleri 1 hafta boyunca her gün her akşam toplayıp farklı yerlerde bunları anlatırken "dolar" dedi, evet. ama öncesinde emlak konut genel müdürü "500 milyon tl" demişti. iki farklı yerden iki farklı beyanat vardı tutar ile ilgili. biz dursun aydın özbek'in yalan söyleme kapasitesini bildiğimiz için emlak konut genel müdürüne inandık, onlar yönetime. ne oldu? yine bizim dediğimiz çıktı.

  türk telekom arena'nın intifa hakkı için en son divan toplantısında "1-2 gün içerisinde bitecek" dedi. bugün 8 gün geçti. * var mı bir haber? yok. hatta buyrun, açıklama sosyal medya haberi de burada resmi twitter hesabından. https://twitter.com/...s/822054050850107392

  daha ne diyelim ki? ne yazalım, ne açıklayalım ki? 500 milyon dolar diyerek herkesi kandır, 500 milyon tl olduğu ortaya çıksın, o 500 milyon tl'yi de al git kırdır 168 milyon tl eline geçsin. borç ne kadar? 1,5 milyar tl. mükemmel. borcun ne kadarını kapatacaktı? tamamını değil mi? bu paranın tamamıyla borçlar kapanıp borçsuz bir galatasaray bırakacaktı değil mi?

  koçum benim be...
  bol keseden... diline kuvvet... artık nasıl olsa inanmadığımız için, gülmek güzel oluyor.
 • hiç kimse dünden beri değinmemiş ama 1.150 dönüm araziden 173 dönüm inşaat hakkı verilmiş.. metrekare fiyatı bin dolar olsa toplam elde edilecek gelir 605 milyon tl olacaktır. inşaat firması emlak konut vergi derken elde kalacak rakamı siz düşünün.. ve geri kalan 980 dönüm arazi ilerde bir gün tekrar imara açılacak ve biz hiç birşey alamayacağız. işte soygun budur. dua edelimde metrekare fiyatı 1.500-2.000 dolar seviyesine yükselsin.

  edit: arkadaşın yazdığı 3-4 bin dolar metrekare fiyatı olursa yine biraz iyi olur. yalnız 980 dönüm aramiz uçtu gitti:(
  https://eksisozluk.com/entry/68092618
 • "riva arazisinde galatasaray’ın geliri hesaplanırken herkes aynı hataya düşüyor ve ihalede verilen teklifler üzerinden hesap yapılıyor. ihaleye katılan firmaların tekliflerinde verilen hasılat tutarı taban bir fiyat. emlak konut’un daha önce yaptığı tüm işlerde bu tutar ihalede verilenin en az iki, bazen üç katına kadar çıkmış. riva arazisinde işin sonunda hasılat tutarı minimum 6 milyar lira olacak. bu tutar ihaledeki tekliflerden ve işi yapacak firmadan bağımsız. burada yapılacak proje ekoköy projesi olarak uzun yıllar önce hazırlandı; kaç villa yapılacağı, kaç bin m2 inşaat alanı olacağı zaten belli. dolayısı ile ihaleyi hangi firma alırsa alsın aynı proje uygulanacak ve aynı sayıda villa yapılacak. ihaleyi alan firmanın taahhüt ve pazarlama kabiliyeti en fazla % 5’lik marjda bir kayıp yaratabilir. zaten dursun özbek de ihale sonrası yaptığı açıklamada burada 900 villa inşa edileceğini ve reel hasılat tutarının 6 milyar lira’yı bulacağını beyan etmişti.

  http://emlakkulisi.com/...esini-anlatti/542352

  dolayısı ile galatasaray’ın gelir hesabı yapılırken reel hasılat tutarı minimum 6 milyar lira olarak alınmalı.

  burada galatasaray’ın geliri konusunda asıl belirleyici olan hasılat paylaşım oranıdır. çünkü galatasaray, ihaleyi kim alırsa alsın değişmeyecek reel hasılat tutarından, bu hasılat paylaşımı oranında payını alacaktır. bu oran ihaleyi kazanan firmanın teklifinde % 38 iken; bu firmanın ihaleden çekilmesiyle ikinci en yüksek teklifi veren firmanın oranına, yani %25’e düşmüştür.

  bu haliyle galatasaray’ın %13’lük bir kaybı vardır. bu kaybın reel hasılat tutarı üzerinden karşılığı; (6 milyar lira x % 13) = 780 milyon lira’dır.

  bir anlamda, en yüksek teklifi veren firmanın ihaleden çekilmesiyle, bu 780 milyon lira galatasaray ve emlak konutun cebinden alınıp yüklenici firmanın cebine konmuştur.

  bu meblağdan emlak konut’un % 20’lik payı da düşüldüğünde, en yüksek teklifi veren firmanın ihaleden çekilmesinin galatasaray için bedeli yaklaşık 600 milyon lira’dır.

  riva ihalesinde galatasaray’ın beklentisi % 60’lar civarında bir hasılat paylaşım oranı idi. % 38 bile yetersiz bir oran derken mevcut durumda hasılat paylaşım oranının % 25’e düşmesi tam bir skandal.

  galatasaray’ın riva arazisinden işin sonunda en az 6 milyar lira hasılat elde edilecek ve emlak konut payı da hesaba katıldığında galatasaray bu gelirin sadece % 20’sine sahip olacak. galatasaray camiası genel kuruluyla, yönetimiyle, divan kuruluyla ve taraftarıyla bu ihalenin iptalini talep etmelidir.

  tekrar altını çizmek gerekirse, galatasaray'ın gelir hesabını ya da ne kadar kaybı olduğunu hesaplarken gerçekçi bir sonuca ulaşmak istiyorsanız lütfen 6 milyar lira'lık reel hasılat tutarını kullanın. ihalede verilen tutarlar sadece taban değerler."

  kaynak
  https://eksisozluk.com/entry/70238129
 • ekşisözlük'ten paylaşılan yazı da bana ait. burada da bazı başlıklarda aynı yazıyı paylaşmıştım.

  o yazıda sadece hasılat paylaşım oranı nedeniyle yaşanan kayıptan bahsetmiştim. ama aslında kayıp daha büyük. söz verilen imar düzenlemesinin yapılmamasından kaynaklı inşaat alanına dair kaybı da hesaba kattığınızda kayıp 1 milyar lira'nın üzerinde.

  riva meselesine dair yaşanan tüm skandallar aşağıdaki flood'da tüm detayları ve hesaplamaları ile mevcut;

  https://twitter.com/...s/957537085023453184
 • öncelikle şu bilgiyi açığa kavuşturmak lazım. bizim florya'da tapulu malımız olan arazi 22 dönüm. gerisi ya gsgm ya da direkt hazine yoluyla devlete ait. yani ortada peşkeş denilecek bir durum zaten yok florya için. zaten bizim olmayan bir şeyi mi peşkeş çektik?

  http://www.galatasaray.org/...n-oktay-tesisleri/61

  şu an üstünde durulacak konu, kemerburgaz bitirilmeden florya'dan çıkılmaması olmalı.
 • riva ve florya arazilerinden en az 3 milyar lira gelir elde etmesi gereken galatasaray şimdilik 1 milyar lira gelire mahkum edilmiştir. aradaki 2 milyar lira'nın nereye gittiğinin hesabını sormak başta mevcut yönetim ve üyeler olmak üzere her galatasaraylı'nın görevidir.

  https://twitter.com/...s/984473830457569280

  sırf riva arazisinde bile kayıp, en az 1 milyar lira'dır.

  bu kaybın sorumlusu söz konusu arsalarda inşaat alanını beklenenden düşük tutan emlak konut. bu işten karlı çıkanlarsa, düzenlenen ihalelerde arsa sahibine verdikleri düşük hasılat paylaşım oranlarıyla hasılattan çok daha büyük bir pay alacak olan yüklenici firmalar.

  galatasaray yönetimi, galatasaray'ın minimum 1 milyar lira'lık kaybından, emlak konut'un sorumluluğundan ve yüklenici firmaların da aşırı karlılığından bahisle mağduriyetini dile getirmeli ve sponsorluk yoluyla bu kurumlardan zararının telafisini istemelidir.

  bu sponsorlukta talep, nakit paradan ziyade, bu kurumların inşaat sektöründeki tecrübesini ve düşük maliyetle iş yapabilme kabiliyetlerini de hesaba katarak, galatasaray'ın proje ya da yapım aşamasında olan inşaat işlerinin bilabedel yapılması olmalıdır.

  yani galatasaray yönetimi, emlak konut ve yüklenici firmalarla masaya oturup, kayıp 1 milyar lirası karşılığında, kemerburgaz tesisleri ve spor salonu projelerinin gerçekleştirilmesini ve de otel inşaatının tamamlanmasını istemelidir.

  kaldı ki bu projelerin toplam maliyeti galatasaray'ın kayıp 1 milyar lirasının dörtte biri bile değildir, hatta beşte, altıda biri bile. üstelik bu işler sponsorluk yoluyla yapılacağından özellikle kemerburgaz tesisleri ve spor salonu işleri için harcadıkları paranın bir kısmını da vergiden düşme imkanları olacaktır.

  riva ve florya arsalarında geliştirilen projeler tamamlandığında toplam hasılat bu düşük inşaat alanlarıyla bile en az 7-8 milyar lira olacaktır. kemerburgaz tesisleri ve spor salonunun maliyeti bu tutar yanında devede kulaktır. ihaleyi kazanan yüklenici firmalar kendi paylarının yüzde birinden bile feragat etse söz konusu işlerin maliyeti karşılanır.

  bu mesele ile ilintili galatasaray için bir diğer hayati konu da kemerburgaz tesisleri tamamlanmadan florya'nın boşaltılmaması meselesidir. bunun için "kemerburgaz tesisleri tamamlanmadan florya'da yer teslimi yapılmayacaktır" şeklinde bir madde florya sözleşmesine mutlaka konmalıdır.

  son olarak bu konuyla ilgili ne zaman yazsam yaptığım bir uyarı var. ali sami yen arazisinin ihale ve yapım sürecinde uygulanan kirli taktik bu arazilerde de kullanılabilir. yani, söz konusu arsalarda beklenen imar değişiklikleri ve inşaat alanı artışı, galatasaray ihaledeki değerler üzerinden payı verilip sistemden çıkartıldıktan sonra yapılabilir. bu durumda galatasaray'ın kasasına girecek milyarlarca lira yüklenici firmaların kasasına girecektir.

  https://twitter.com/...s/951542098431545344

  sami yen arazisi için düzenlenen ihaleyi kazanan firma, toplam hasılatın 1 milyar lira olacağını ve bunun yaklaşık %50'sini arsa sahibi olarak toki'ye vereceğini taahhüt etmişti. ancak ilerleyen süreçte proje tuhaf sebeplerle sürüncemede bırakıldı. sonrasında ihaleyi alan firma işi yapamayacağını bahane ederek arsayı başka bir firmaya devretti. bu malum firma, işin sürüncemede kaldığından bahisle arasa sahibi toki'ye ihaledeki payı üzerinden ödeme yapıp arsayı devralmayı teklif etti ve de bu payı yani yaklaşık 500 milyon lira'yı ödeyerek arsayı devraldı. ne hikmetse bu devirden sonra yapılan yeni imar düzenlemeleri ile arsada önemli inşaat alanı artışı gerçekleşti. bugün söz konusu projeden elde edilen gelir 4 milyar lira'nın üzerinde. yani arsa sahibi olan toki sistemden erken çıkmayıp işin sonuna kadar bekleseydi 2 milyar lira civarında gelir elde edecekti, oysa 500 milyon lira ile yetinmek zorunda kaldı.

  aynı taktik riva ve florya arsalarında galatasaray için de uygulanmak istenebilir. galatasaray yönetimi ve camiası bu konuda uyanık olmak zorundadır. böylesi bir süreç yaşanırsa galatasaray'ı köşeye sıkıştırmak için daha önce olduğu gibi maliye, spk, sgm ve diğer kamu kurumları devreye sokulabilir.

  galatasaray'ın geleceğini kurtaracak riva ve florya sürecine mevcut yönetim başta olmak üzere her camia mensubu sahip çıkmalı. bu konu özellikle taraftar tarafından galatasaray'ın haklarını sorgulayacak şekilde asla gündemden düşürülmemeli.

  https://twitter.com/...s/970362162177826818