• 3
  eskişehirspor başkanı mesut hoşcan, tarık çamdal için "sezon sonunda bedelsiz ayrılma gibi bir planı varsa sezon sonuna kadar kadro dışı bırakabiliriz ya da devre arasında bedelsiz satarız." ifadelerini kullandı.

  fernandes'e verilen 220.000 euro ceza

  veya ali turan'ın 1 yıl futbol oynayamaması

  veya misimovic'in a2 takımı ile antremanlara çıkması.

  bunlar hep birer mobbing işte.
 • 4
  sistemli yıldırma, bıktırma anlamına gelebilecek abd kaynaklı olduğunu zannettiğim tabir.

  ****ikinci ihbar üzerine edit:****

  futbolda mukavele yenilemeyen oyuncuların zorla genç takımla antremana çıkarılması, teknik direktörün istifaya zorlanması için yardımcılarının görevine son verilmesi vs.

  şimdi ilgi alanımıza girdi mi?

  bunları yazmasak anlamayacak mıydı insanlar?
 • 5
  http://www.milliyet.com.tr/...-skorerhaber/?ref=HD

  gökhan zan'a yapılan durumdur. bir insanın çalıştığı yerde maaşının yüksek olması o insana istenildiği gibi mobbing yapma hakkını verir mi? yönetimler kendi rızalarıyla yaptıkları kontratlara uymamak için hukuk dışı her yolu deniyorlar. sanki o sözleşmeyi imzalamaya gökhan zorladı, o şartları gökhan koydu.

  takımdan göndermek istiyorsan hukuk dahilinde sözleşme şartlarını uygularsın gönderirsin. bu kadar basit. ama futbol camiasından bir kişi bile bu söylemlere karşı durmuyor. buna futbol romantiği bağış erten, tanıl bora, banu yelkovan, ali ece gibi isimler de dahil. küfür olmasın, kavga olmasın gibi popülist söylemler üzerine yüzlerce yazı yazdılar, program yaptılar ama futbolculara yapılan mobbing konusuna bir kez bile değinmediler. şikede nasıl başlarını kuma gömdülerse bunda da aynı durum.

  ayrıca bunların gökhan zana söylenmesi de ayıptır. benim gördüğüm kadarıyla sakat olmadığı her dönemde çıkıp aslanlar gibi mücadele etmiştir. tabi bu kadar sakatlık yaşayan birisiyle de sadece maç başına ücretle anlaşma yapılması gerekirdi. bu yüzden galatasarayı zarara uğratan gökhan değil, yöneticilerin iş bilmezliğidir. yüzsüzlük yapıp üste çıkarak futbolcuyu taraftarın önüne atmak da yöneticilerin karakterini gösterir.
 • 6
  galatasaray futbol takımında yeri olmadığı belirtilen adamlara karşı yapılması gereken durum. kim ben gitmiyorum, kalıp paramı alacağım diyorsa toprak sahada günde 4 kere antrenman yaptırtacaksın. her gelmediğinde tutanak tutturacaksın. televizyonlardan zamanında sözleşme imzalamasaydınız, bu çocukların günahı ne galatasaray'a hizmet etti bunlar veya yabancılara böyle yapmadınız gibisinden çığırtkanlık yapan spor yorumcularını falan önemsemeden kararlı bir şekilde bunu yaptıracaksın. kendine ve işine saygısı olmayan adama saygı gösterilmemesi gerekiyor. veysel sarı gerizekalı mıydı? paramı alır kalırım diye niye tutturmadı? karaktersiz olana acımama zamanı başlamalı.
 • 7
  kimse bunu yapmamalı, daha önemlisi yapamamalı. bu bir suçtur. öncelikle terbiye yoksunu bir harekettir, mobing. bakın ben sneijder'in açıklamalarını yanlış bulan ve önüne alıp konuşulması gerektiğine inanan azınlıktan biriyim ama sneijder ve diğerlerine verilen aptalca cezaları eleştirdim. neden? çünkü mobing aşağılık bir şeydir ve çoğu zaman kanıtlanabilecek bir şey değildir. ne yani sneijder can da sevmediğimiz adamlar ne?

  bir sporcunun sende kalıp son kuruşuna kadar parasını almayı, o sporu yapmaya tercih etmesi o sporcunun kendisiyle ilgili bir durumdur. tasvip edersin veya etmezsin, o başka bir şey. ama sen bu sözleşmeyi yapmışsın. yok öyle cayma.
 • 10
  x bir futbolcuya x rakami veriyorsan bir beklentin varki o x rakami bu oyuncu ugruna gözden cikarmisin. beklenti dedigimiz sey ise performans yani takima katki ve disiplin. söz konusu mobbinge aday futbolculardan ne kadar katki aldi ki takimimiz o x rakami vermeye devam etsin. mobbing denen olay etik degil belki ama bazi oyuncularin davranislari, is ahlaklari etik mi peki ?
 • 16
  bunu her ne şartta olursa olsun savunan adamların aramızda dolaşıyor olması korkunç. tanımlamak gerekirse; iş verenlerin g.t verenliğidir. başka bir şey değil. bunun kazandığın parayla, meslekle falan ilgisi yok. karakterle, zekayla, duruşla ve de en önemlisi ahlakla ilgilidir. kimsenin kafasına silah dayatılıp imzalanmıyor o sözleşmeler. kendin sıç, sonra sifonu başkası çeksin. oldu canım. adam olan bundan ders alır, yediremeyip mobbing yapmaz. tekrarlamak istiyorum; bunu savunan adamdan uzak durun abi. iyi insan olmalarının imkanı yoktur. evet bu kadar da net ve sert. ya mobbingin ne olduğunu bilmiyorsunuz, ya da kötü bir insansınız benim için böyle.
 • 17
  futbolcular yıllardır kulüplere uyguluyor zaten bunu. bakın kulüpler değil, futbolcular uyguluyor.

  adam 4 yıllık sözleşme imzalıyor, canı sıkılınca "beni bırakın gideyim" e kardeş sana 5 milyon bonservis verdik ? bana ne beni bırakın. sosa ne diyor mesela beşiktaşa, "gerekirse futbolu bırakırım" e kulüpler ne yapsın bu durumlar karşısında. göndermek istedikleri futbolcu kafasında futbolu bitirmişse, ben parama bakarım diyorsa biz de kulübü mü kapatalım bunlara para vermemek için?

  futbolcular yüzsüz olduğu sürece mobbing de haktır arkadaş. umut ne diyor? "son yıl paramın tamamını verin gideyim" gidince ne olacak? yeni kulübünde de 500 bin 1 milyon daha kazanacak. gözleri doymuyor bunların gözleri.

  bu karakterdeki futbolcular için değil mobbing, işkenceyi bile hak görüyorum arkadaş ben.
 • 18
  türk dil kurumu, mobbing kavramının karşılığı olarak “bezdiri” kelimesini belirlemiş ve bezdiriyi “iş yerlerinde, okullarda vb. topluluklar içinde belirli bir kişiyi hedef alıp, çalışmalarını sistemli bir biçimde engelleyip huzursuz olmasına yol açarak yıldırma, dışlama, gözden düşürme” olarak tanımlamıştır.

  burada kritik kelime "çalışmalar". bir futbolcunun kulübündeki çalışmaları nelerdir, yani o maaşı neden alır? antrenmana çıkar, maça çıkar, kendisinden beklenen ölçüde performans gösterir ve kulübün adını küçük düşürecek davranışlardan kaçınır. e bizim kulüpte mobbing uygulanması istenen futbolcu müsveddeleri "çalışmalar" konusundan muafmışçasına hal ve hareketler içerisindeler. o halde bunlara uygulanması istenen hareketler de mobbing'e girmeyecektir dolayısıyla. herkesin sevdiği bir adamdan değil de başkasından örnek verelim mesela. aynı hareketleri mesela cenk gönen'e yapsan mobbing olur, ama tarık'a yapınca "lan bir tokat daha fazla atamadık." diye içinde ukde kalır.
 • 23
  mobbing açık ve net şekilde suç olarak tanımlanmış bir eylemdir. iş yerinde mobbing uygulanan işçiler dahi tazminata hak kazanmaktadırlar.

  vitor pereira'yı göndermek için açıkça mobbing uygulanıyor. yardımcılarını görevden almak, azarlamak, dışlamak vesaire. bunlar mobbing'in görünen açık ve net delilleri.

  herşeyden önce bu tutum türk milletine bir hakarettir. siz bir türk takımısınız ve bütün eylemleriniz dünyaya açık. dünyanın gözü önünde böyle bir tutum sergilemeniz suçunuzu ikiye katlıyor. çünkü artı olarak türk milletini de küçük düşürüyorsunuz.

  yollarınızı ayıracaksanız dürüstçe oturup pazarlık yapmalısınız. bunun dışındaki yollar ilkelliktir.

  sizin anlayamadığınız şey şu. bir sözleşme yapmışsanız ona uyacaksınız. mafyavari (mustafa denizli'yi istifa ettirmek için yapılan küfürler ve tehditler) usuller ancak bizim gibi zavallı ülke sporcu ve spor adamlarına söker. avrupa'da ve diğer medeni ülkelerde bunların ağır yaptırımları vardır.

  pereira şu anda istifa etse dahi, uygulanan bu mobbing'i gerekçe gösterip tüm tazminatını alabilir.

  biz de prandelli'yi gönderdik böyle mi yaptık. önce dürüstçe gönderdik sonra pazarlık yaparak anlaşıp tazminatını ödedik. size de bunu tavsiye ederiz.

  not: bizde de adnan polat skibe'ye yapmış aynı çirkinliği. o sezon futboldan kopmuştum onun için takip edememişim. polat'a hayatımın hiçbir döneminde sıcak bakamadım ama skibi azarlayıp küçük düşürmeye çalıştığını da zannetmiyorum. eğer yapmış ise yazıklar olsun.
 • 24
  zamanında bizim kulübümüz tarafından da maalesef michael skibbe'ye yapılmış olan çirkin eylem. önce yardımcılarını kovmuştu les adnans, daha sonra kendisinin üzerine daha bir önceki sezon takımdan ayrılan karl-heinz feldkamp getirilmişti. bunlara rağmen skibbe görevi bırakmayınca da nihayetinde kendisi kovulmuştu. bana kalsa gerek etik olarak gerekse o zamana kadarki performansı itibariyle yardımcılarının gönderilmesini hak etmiyordu. daha sonra ise iflah olmadı kendisi zaten.
 • 25
  yattığı yerden para kazanmaya alışmış vasıfsız türk futbolcusunu göndermek için bile olsa hukuka aykırıdır.

  mesela adamları 4 aylığına hakkari yüksekova'da kampa alabilir mi galatasaray? alabilir. ama bize yakışmaz. memur olsa gününü soliter ile harcayacak ya da bankamatik memuru olacak bu sporcunun ne zeki, ne çevik, ne de ahlaklı cinsinden kurtulmanın yolu bu değildir. olmamalıdır.

  bence kulüp doktoru doping sayılan etken madde içeren bir ilaç versin. biz de ceza alacakları için sözleşmeye aykırılıktan fesih bildirimi gönderelim. sonra doktor her şeyi inkar eder ziyanı yok.

  futbol hayatlarının tez zamanda bitmesi dileklerimle...