• tff tarafından son 2 yıldır düzenli olarak fatih terim’e karşı uygulanan suç. özellikle işverenlerin uygulamış olduğu bu politika organize ve profesyonel bir kötülüktür.

  psikolojik teröre maruz kalan efsanemizi yalnızlaştırıp galatasaray’dan koparmak için elinden geleni yapan bir kitle var. önce demirören ve kurmayları, şimdi de nihat özdemir ve yanıcılarının tek derdi fatih terim olmuştur.

  akıllarınca türkiye’nin en başarılı ve kariyerli hocasını psikolojik olarak yıpratmak istiyorlar. basınla ortak bir şekilde ellerinden geldiği kadar saldırıyorlar hocaya. ama unuttukları bir şey var;
  biz bir aileyiz kenetlendikçe daha da büyüyen!
 • şu ana kadar tarık, umut ve olcan'a mobbing yapılmamıştır. kimse yapıldı diye algı oluşturmasın. bu üç arkadaş yetersiz performansları nedeniyle sadece kadro dışı bırakılıp kulüp bulmaları istenmiştir. futbol kulüplerinde kadro dışı bırakılmak normal ve olağan bir durumdur.

  galatasaray kulübü geçmişte takımdan ayrılmasını istedikleri ancak ayrılmayan başka oyuncularına da mobbing yapmamıştır.
 • mobbing, psikolojik işkencedir. bu da insan haklarına aykırıdır.

  onun dışında ben olcan, umut ya da tarık'a şu ana kadar mobbing yapıldığını düşünmüyorum. fenerbahçe ise vitor'a mobbing yapmıştır. getek basında çıkarttığı haberler, gerek yardımcılarını kovması, gerek çalışma şartlarını ağırlaştırması falan.

  adalet herkese lazım. ben kulübün bu yola başvurmasını hiç arzu etmem. istemem de. hak arama yolu bu değildir.
 • ya insanlar bunu ne zannediyor. suç ulan bu! daha demin aspor da pereira'nın "bana mobbing yaptılar." söylemi ile ben de mobbing yapardım diye gülerek dalga geçti ilker yağcıoğlu ile serkan kırıntılı. ulan iğrenç insanlar! siz biriyle çalışmak istemeyebilirsiniz, kadro dışı bırakabilirsiniz, kovabilirsiniz ama psikolojisini folloş edemezsiniz. neden tecavüz mağdurları intihar ediyor? zehir mi giriyor vücutlarına? piskolojileri bozuluyor da ondan, allahın anlayışsızları. siz kimsin kovulmuş bir adamın arkasında gevşek gevşek ben de mobbing yapardım diyorsunuz.
 • jose mourinho'un 2016-2019 seneleri arası manchester united teknik direktörüyken luke shawya uyguladığı ve psikolojik baskı, yıpratma, kitle içinde eleştirme gibi şeyleri barındıran spor dünyasının da içinde çokça örneği bulunan olgu. çoğu kişi mobbingi sadece üstün alta uyguladığı bir yöntem olduğunu zanneder ama emre belözoğlu ve ekürisi volkan demirel'in ersun yanal, onur başar, damien comolli'ye yaptığı gibi üstlere de uygulanabilme ve sonuç elde etme ihtimalleri var.
 • http://www.milliyet.com.tr/...-skorerhaber/?ref=HD

  gökhan zan'a yapılan durumdur. bir insanın çalıştığı yerde maaşının yüksek olması o insana istenildiği gibi mobbing yapma hakkını verir mi? yönetimler kendi rızalarıyla yaptıkları kontratlara uymamak için hukuk dışı her yolu deniyorlar. sanki o sözleşmeyi imzalamaya gökhan zorladı, o şartları gökhan koydu.

  takımdan göndermek istiyorsan hukuk dahilinde sözleşme şartlarını uygularsın gönderirsin. bu kadar basit. ama futbol camiasından bir kişi bile bu söylemlere karşı durmuyor. buna futbol romantiği bağış erten, tanıl bora, banu yelkovan, ali ece gibi isimler de dahil. küfür olmasın, kavga olmasın gibi popülist söylemler üzerine yüzlerce yazı yazdılar, program yaptılar ama futbolculara yapılan mobbing konusuna bir kez bile değinmediler. şikede nasıl başlarını kuma gömdülerse bunda da aynı durum.

  ayrıca bunların gökhan zana söylenmesi de ayıptır. benim gördüğüm kadarıyla sakat olmadığı her dönemde çıkıp aslanlar gibi mücadele etmiştir. tabi bu kadar sakatlık yaşayan birisiyle de sadece maç başına ücretle anlaşma yapılması gerekirdi. bu yüzden galatasarayı zarara uğratan gökhan değil, yöneticilerin iş bilmezliğidir. yüzsüzlük yapıp üste çıkarak futbolcuyu taraftarın önüne atmak da yöneticilerin karakterini gösterir.
 • galatasaray futbol takımında yeri olmadığı belirtilen adamlara karşı yapılması gereken durum. kim ben gitmiyorum, kalıp paramı alacağım diyorsa toprak sahada günde 4 kere antrenman yaptırtacaksın. her gelmediğinde tutanak tutturacaksın. televizyonlardan zamanında sözleşme imzalamasaydınız, bu çocukların günahı ne galatasaray'a hizmet etti bunlar veya yabancılara böyle yapmadınız gibisinden çığırtkanlık yapan spor yorumcularını falan önemsemeden kararlı bir şekilde bunu yaptıracaksın. kendine ve işine saygısı olmayan adama saygı gösterilmemesi gerekiyor. veysel sarı gerizekalı mıydı? paramı alır kalırım diye niye tutturmadı? karaktersiz olana acımama zamanı başlamalı.
 • futbolcular yıllardır kulüplere uyguluyor zaten bunu. bakın kulüpler değil, futbolcular uyguluyor.

  adam 4 yıllık sözleşme imzalıyor, canı sıkılınca "beni bırakın gideyim" e kardeş sana 5 milyon bonservis verdik ? bana ne beni bırakın. sosa ne diyor mesela beşiktaşa, "gerekirse futbolu bırakırım" e kulüpler ne yapsın bu durumlar karşısında. göndermek istedikleri futbolcu kafasında futbolu bitirmişse, ben parama bakarım diyorsa biz de kulübü mü kapatalım bunlara para vermemek için?

  futbolcular yüzsüz olduğu sürece mobbing de haktır arkadaş. umut ne diyor? "son yıl paramın tamamını verin gideyim" gidince ne olacak? yeni kulübünde de 500 bin 1 milyon daha kazanacak. gözleri doymuyor bunların gözleri.

  bu karakterdeki futbolcular için değil mobbing, işkenceyi bile hak görüyorum arkadaş ben.
 • mobbing açık ve net şekilde suç olarak tanımlanmış bir eylemdir. iş yerinde mobbing uygulanan işçiler dahi tazminata hak kazanmaktadırlar.

  vitor pereira'yı göndermek için açıkça mobbing uygulanıyor. yardımcılarını görevden almak, azarlamak, dışlamak vesaire. bunlar mobbing'in görünen açık ve net delilleri.

  herşeyden önce bu tutum türk milletine bir hakarettir. siz bir türk takımısınız ve bütün eylemleriniz dünyaya açık. dünyanın gözü önünde böyle bir tutum sergilemeniz suçunuzu ikiye katlıyor. çünkü artı olarak türk milletini de küçük düşürüyorsunuz.

  yollarınızı ayıracaksanız dürüstçe oturup pazarlık yapmalısınız. bunun dışındaki yollar ilkelliktir.

  sizin anlayamadığınız şey şu. bir sözleşme yapmışsanız ona uyacaksınız. mafyavari (mustafa denizli'yi istifa ettirmek için yapılan küfürler ve tehditler) usuller ancak bizim gibi zavallı ülke sporcu ve spor adamlarına söker. avrupa'da ve diğer medeni ülkelerde bunların ağır yaptırımları vardır.

  pereira şu anda istifa etse dahi, uygulanan bu mobbing'i gerekçe gösterip tüm tazminatını alabilir.

  biz de prandelli'yi gönderdik böyle mi yaptık. önce dürüstçe gönderdik sonra pazarlık yaparak anlaşıp tazminatını ödedik. size de bunu tavsiye ederiz.

  not: bizde de adnan polat skibe'ye yapmış aynı çirkinliği. o sezon futboldan kopmuştum onun için takip edememişim. polat'a hayatımın hiçbir döneminde sıcak bakamadım ama skibi azarlayıp küçük düşürmeye çalıştığını da zannetmiyorum. eğer yapmış ise yazıklar olsun.
 • türk dil kurumu, mobbing kavramının karşılığı olarak “bezdiri” kelimesini belirlemiş ve bezdiriyi “iş yerlerinde, okullarda vb. topluluklar içinde belirli bir kişiyi hedef alıp, çalışmalarını sistemli bir biçimde engelleyip huzursuz olmasına yol açarak yıldırma, dışlama, gözden düşürme” olarak tanımlamıştır.

  burada kritik kelime "çalışmalar". bir futbolcunun kulübündeki çalışmaları nelerdir, yani o maaşı neden alır? antrenmana çıkar, maça çıkar, kendisinden beklenen ölçüde performans gösterir ve kulübün adını küçük düşürecek davranışlardan kaçınır. e bizim kulüpte mobbing uygulanması istenen futbolcu müsveddeleri "çalışmalar" konusundan muafmışçasına hal ve hareketler içerisindeler. o halde bunlara uygulanması istenen hareketler de mobbing'e girmeyecektir dolayısıyla. herkesin sevdiği bir adamdan değil de başkasından örnek verelim mesela. aynı hareketleri mesela cenk gönen'e yapsan mobbing olur, ama tarık'a yapınca "lan bir tokat daha fazla atamadık." diye içinde ukde kalır.
 • zamanında bizim kulübümüz tarafından da maalesef michael skibbe'ye yapılmış olan çirkin eylem. önce yardımcılarını kovmuştu les adnans, daha sonra kendisinin üzerine daha bir önceki sezon takımdan ayrılan karl-heinz feldkamp getirilmişti. bunlara rağmen skibbe görevi bırakmayınca da nihayetinde kendisi kovulmuştu. bana kalsa gerek etik olarak gerekse o zamana kadarki performansı itibariyle yardımcılarının gönderilmesini hak etmiyordu. daha sonra ise iflah olmadı kendisi zaten.