• 26
  şu ana kadar tarık, umut ve olcan'a mobbing yapılmamıştır. kimse yapıldı diye algı oluşturmasın. bu üç arkadaş yetersiz performansları nedeniyle sadece kadro dışı bırakılıp kulüp bulmaları istenmiştir. futbol kulüplerinde kadro dışı bırakılmak normal ve olağan bir durumdur.

  galatasaray kulübü geçmişte takımdan ayrılmasını istedikleri ancak ayrılmayan başka oyuncularına da mobbing yapmamıştır.
 • 27
  mobbing, psikolojik işkencedir. bu da insan haklarına aykırıdır.

  onun dışında ben olcan, umut ya da tarık'a şu ana kadar mobbing yapıldığını düşünmüyorum. fenerbahçe ise vitor'a mobbing yapmıştır. getek basında çıkarttığı haberler, gerek yardımcılarını kovması, gerek çalışma şartlarını ağırlaştırması falan.

  adalet herkese lazım. ben kulübün bu yola başvurmasını hiç arzu etmem. istemem de. hak arama yolu bu değildir.
 • 29
  karşındaki adam arsızsa ve laftan anlamıyorsa sen de kendi çıkarların için uygulayabilirsin bu yöntemi. sonuçta onlar kendi çıkarını düşünüyor. e biz de hayır kurumu muyuz? dibine kadar mobbing yapılmalı bahsi geçen olcan-tarık-umut üçgenine.

  onlar çıkarını düşünüp yatarak para kazanmaya çalışıyor, biz mobbing yapınca aauuv??
 • 30
  mobbing çalışana yapılır. çalışmayıp, yatıp para kazanana yapılan şeyin adı mobbing olamaz. mobbing'in tanımını öğrenirsek eğer, galatasaray'ın istese de bu 3 yatanlara mobbing yapamayacağını görmüş oluruz. sanki asgari ücretle ev geçindiren kemal abi'ye, zehra abla'ya mobbing uyguluyoruz ha. saçma sapan duyar kasmayın entel görünmek için.
 • 32
  galatasaray henüz umut-olcan-tarık'a mobbing uygulamamıştır. adamları kadrodışı bırakmak futbolun içerisinde yer alan bir şeydir. medya üzerinden de "gitmiyorlar" demek var olan durum ile ilgili bilgi vermektir. karabük bu adama şu kadar verdi mi? verdi. üstünü biz tamamlayalım dedik mi? dedik. var olan bir durumu anlatıp "yine de gitmedi takımda kaldı" demek mobbing olamaz.

  mobbing nasıl olur? alacaksın umut'u tüm gün taç atışı antremanı yaptıracaksın. tek topla. taçı atacak gidecek topu geri alacak. her gün sabah ögle akşam antrenmanlarında saatlerce bunu yaptıracaksın. o zaman mobbing olabilir. ama o zaman bile ben sanıyorum ki galatasaray taraftarının %99'u itiraz etmez.

  ayrıca futbolda mobbingi konuşmak bile bazı şeylerin degişmesi gerektigini gösteriyor.

  bir forvetin görevi gol atmaktır. skora katkı saglamaktır. ama umut gibi boş kaleye bile gol atamayan oyuncu için "e sözleşmesi var sike sike ödenecek" demek ahlak dışıdır. özel sektör gibi işlemeli arkadaş bu piyasa. seni grafiker olarak işe alsalar, ama sen yaptıgın işten hiçbir şey anlamasan sözleşmen olsan bile olay iş mahkemesine nakledilir. ve "bu ne sikim iştir" diyerek adamın iş akdi feshedilir. çünkü burada bir iş yapması için para verdigimiz kişi o işi yapmamaktadır.
 • 33
  mobbing işverenin kıdem tazminatı vermek istemediği çalışanını psikolojik olarak baskı altına alarak istifa ettirip kıdem tazminatı ödeme derdinden kurtulması olayıdır ve kanunen suçtur.

  peki futbol dünyasına göre bakarsak. mesela bir teknik direktörün yardımcılarını kovmak mobbing değildir. çünkü kulübün kendi personelini kendisi belirleme hakkı var. yada bir futbolcuyu kadro dışı bırakıp tesislere sokmamak da mobbing değildir.

  mobbinge örnek neyi verebiliriz? mesela sneijder'e verilen para cezası net mobbingdi. benim için sonuna kadar savaş mücadele et, aldığın paranın hakkını ver ama bunu yaparken sarı kart görme. 40 maçta 8 sarı kart görürsen maaşının yarısını keserim tarzında bir olay oldu. bu mesela mobbingdir.

  yada ne bileyim umut'u tarık'ı olcan'ı falan u20 ile çalıştırırsın ama orda suları falan onlar taşır, duşa en son onlar girer çaylak muamelesi görürler vs mobbing budur. ama bunu da hoca yapsa alt yapıdaki futbolcular yapamaz koca adamlara.
 • 34
  ya insanlar bunu ne zannediyor. suç ulan bu! daha demin aspor da pereira'nın "bana mobbing yaptılar." söylemi ile ben de mobbing yapardım diye gülerek dalga geçti ilker yağcıoğlu ile serkan kırıntılı. ulan iğrenç insanlar! siz biriyle çalışmak istemeyebilirsiniz, kadro dışı bırakabilirsiniz, kovabilirsiniz ama psikolojisini folloş edemezsiniz. neden tecavüz mağdurları intihar ediyor? zehir mi giriyor vücutlarına? piskolojileri bozuluyor da ondan, allahın anlayışsızları. siz kimsin kovulmuş bir adamın arkasında gevşek gevşek ben de mobbing yapardım diyorsunuz.
 • 45
  daha önce sözlükte birçok kez tanımlanan ama genellikle yönetimin futbolculara ya da teknik direktörlere yaptığı iddia edilen psikolojik taciz olayı. mobbing üç türlü gerçekleşebilir. futbol üzerinden açıklarsak:

  ilki düşey psikolojik taciz. yani, üst konumda yer alanların astlarına yönelik gerçekleştirdiği olaylardır. örnek olarak yönetimin, futbolculara ya da teknik direktörlere karşı tutumu gösterilebilir. zaten çok fazla örnek verilmiş.

  ikincisi yatak psikolojik tacizdir. adından da anlaşılacağı üzere, failler ile mağdur benzer görevlerdedir ve benzer olanaklara sahiptir. futbolcuların başka bir takım arkadaşını istememesi, dışlaması hatta saha içinde bilerek pas atmaması, gol sevincine ortak olmaması gibi davranışlar örnek olabilir. aklıma direkt bir olay gelmedi ama bir ara melo'ya bu tarz bir yaklaşım olduğu yazılıp çiziliyordu. inanmak istemiyorum, umarım doğru değildir.

  son olarak dikey psikolojik taciz. pek değinilmeyen bu durum, çalışanların yöneticilerine psikolojik şiddet uygulamasıdır. en basit örnek futbolcuların teknik direktöre karşı davranışlarıdır. teknik direktörü kabullenmeme, eski teknik direktöre duyulan bağlılık ya da başka nedenleri olabilir. sabote etme, talimatlara uymama, kasti hata yapma şeklinde gerçekleştirilebilir. örnek olarak; leicester city takımının ranieri'yi, chelsea'nin mourinho'yu sabote ettiği iddiaları yakın zamanda konuşuluyordu. bizde de prandelli'ye yapıldı denilebilir ama bilemiyorum belki kendi hatasından ya da başka koşullardan dolayı başarısız olmuştur.

  edit: yuc11'in uyarısıyla direk kelimesi direkt olarak düzeltildi.
 • 46
  tff tarafından son 2 yıldır düzenli olarak fatih terim’e karşı uygulanan suç. özellikle işverenlerin uygulamış olduğu bu politika organize ve profesyonel bir kötülüktür.

  psikolojik teröre maruz kalan efsanemizi yalnızlaştırıp galatasaray’dan koparmak için elinden geleni yapan bir kitle var. önce demirören ve kurmayları, şimdi de nihat özdemir ve yanıcılarının tek derdi fatih terim olmuştur.

  akıllarınca türkiye’nin en başarılı ve kariyerli hocasını psikolojik olarak yıpratmak istiyorlar. basınla ortak bir şekilde ellerinden geldiği kadar saldırıyorlar hocaya. ama unuttukları bir şey var;
  biz bir aileyiz kenetlendikçe daha da büyüyen!
 • 47
  jose mourinho'un 2016-2019 seneleri arası manchester united teknik direktörüyken luke shawya uyguladığı ve psikolojik baskı, yıpratma, kitle içinde eleştirme gibi şeyleri barındıran spor dünyasının da içinde çokça örneği bulunan olgu. çoğu kişi mobbingi sadece üstün alta uyguladığı bir yöntem olduğunu zanneder ama emre belözoğlu ve ekürisi volkan demirel'in ersun yanal, onur başar, damien comolli'ye yaptığı gibi üstlere de uygulanabilme ve sonuç elde etme ihtimalleri var.