• beyler açılın, çalışıp geldim :(

  yazdıklarımdan sonra bazılarınızın cezasıyla ilgili kafasındaki soru işaretlerini gidermeyi, transferine maliyeti sebebiyle soğuk bakan bazı arkadaşların da bir tık daha sıcak bakmasını sağlayabileceğimi umuyorum.

  1. mbaye diagne kaç maç cezalı?

  - bu yakışıklı beyefendi, https://gss.gs/Ar3.jpg

  22 aralık 2018 kasımpaşa beşiktaş maçında beşiktaş'a attığı ve fakat daha sonrasında var sebebiyle iptal edilen ilk golünden sonra taktığı maske sebebiyle sarı kart görmüştü. https://gss.gs/fJP.jpg

  gol iptal edilse de sarı kart iptal edilmedi ve kendisinin bu sezonki(18-19) 4. sarı kartı olduğundan cezalı duruma düştü.

  bildiğiniz gibi birkaç sene önce değiştirilen futbol disiplin talimatı ile sarı kart cezası hangi turnuvada alındıysa o turnuva için geçerli sayılıyor. bunun amacı 3 sarı kartı olan oyuncuların 4. sarı kartını alıp sonraki maçta, önemsiz buldukları türkiye kupası maçında bu cezasını temizlemesi.

  kırmızı kart cezaları ise ayrı. o takip eden bütün resmi maçlarda (lig, kupa) geçerli.

  şimdi mbaye diagne ligde cezalı duruma düştü ama kupada oynamasına mani bir durum yoktu, bu sebeple de mustafa denizli tarafında 17 ocak 2019 alanyaspor kasımpaşa maçında oynatıldı. maç da 0-0 bitti.

  fakat maç bittikten sonra diagne ve alanyasporlu bir arkadaş arasında geçen dostane bir konuşma esnasında bu çok kibar ve herkes tarafından çok sevilen https://gss.gs/0T7.jpg arkadaşımızın ağzından istemeden * ne olduğu bilinmeyen, belki de yağmurdur bilmiyorum :( bir sıvı çıkmış,

  https://gss.gs/5Hg.jpg

  bu sebeple de maçtan sonra var'a gidip kırmızı kart vermişler. işte tff kurullarının ve hakemlerinin operasyonlarına burada da şahit oluyoruz, diagne gibi centilmen adamı bu hareket sebebiyle 4 maç men ile cezalandırıyorlar. sebebi de galatasaray'a transfer olma ihtimali :(

  neyse efendim, şimdi bu adamın sarı kart cezası vardı, bir de kırmızı kart sebebiyle 4 maç ceza aldı,

  toplamda 5 maç cezalı olacak ama hangi maçlarda cezalı olacak?

  kasımpaşa'nın bu maçtan sonraki fikstürü şu şekilde,

  rize (lig)
  alanya(kupa)
  ibfk (lig)
  .
  .
  .

  bu 3 maçta oynamadı ama kırmızı kart cezalarının 3'ünü çekip, 1 kırmızıdan kalan 1 de sarıdan kalan cezası devam mı ediyor yoksa 1 sarı kart cezası bitti, 2 tane de kırmızıdan kaldı o mu devam ediyor bu çok önemli!

  çünkü tam şu anda bize transferi gündemde. eğer bu transfer gerçekleşirse bizim önümüzdeki maçlar ise şu şekilde,

  alanya(lig)
  rakip belli değil (kupa)
  trabzon(lig)
  kasımpaşa(lig)

  şimdi önce kırmızı kart cezaları çekiliyorsa alanya maçında oynamayacak ve sarı kart cezası başlayacak, o da lig maçında çekilmesi gerektiği için trabzon maçında oynamayacak. eğer sarı kart cezası önce çekiliyorsa zaten kasımpaşa'dayken 21 ocak 2019 kasımpaşa çaykur rizespor maçında sarı kart cezası sebebiyle oynamamış olduğundan kalanlar kırmızı kart cezası olacak ve bu hafta alanya'da olmayıp, kupa maçında da cezasını tamamlayıp 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçında sahada olabilir ki varlığı bizim için özellikle bu maçta çok önemli olacak.

  peki durum ne diye hemen tff'nin sitesine girip, biraz araştırdığımda, tff futbol disiplin talimatı, madde 93- sarı kart uygulamaları başlığında şöyle yazdığını gördüm,

  --- alıntı ---
  (1) bir sezonda, aynı kategorideki müsabakalarda üst üste ya da aralıklı olarak toplam 4
  (dört) sarı kart gören bir futbolcu `cezalı duruma düştüğü kategorinin ilk resmi müsabakasında
  müsabaka isim listesine yazılamaz`. cezalı duruma düşen futbolcu, cezalı duruma düştüğü
  kategori dışındaki kategorilerde oynayabilir

  --- alıntı ---

  https://www.tff.org/...isiplin-Talimati.pdf

  cezalı duruma düştüğü kategorinin ilk maçı 21 ocak 2019 kasımpaşa çaykur rizespor maçıydı ve bu maçta oynamadı.

  zaten tff'nin sitesinde ceza arama sayfasında ilgili haftayı seçtiğinizde,

  http://www.tff.org/Default.aspx?pageID=633

  diagne'nin sarı kart cezası sebebiyle oynamadığını yazıyor.

  yani özetle bize gelirse, 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçında sahada olabilecek ve trabzonspor'un içinden geçecek!

  2. mbaye diagne'ye o kadar para verilir mi sorunsalı?

  gönül istiyor ki, +14 m euromuz varken fransa ligue 2'den 1 tane siyahi baby drogba, 1 tane de kuzeyden yavru elmander bulalım ve 2 sene sonra da 20-30 m eurolara bu oyuncuları satalım.

  ama dönüp gerçeklerle yüzleştiğimizde ise karşımıza önce plansızlık sonra da bariyerler çıkıyor.

  zaten "bir takım ara transfer döneminde çok transfer yapıyorsa o takım yaz ayında büyük hata yapmıştır" derler.

  biz yaz dönemini forvet alamadan kapattığımız ve 2018 - 2019 sezonu ara transfer dönemi yaklaşırken bile alınan kötü sonuçlardan sonra bu dönem işaret edildiği için yüksek beklentilerle girdik.

  transfer sezonunun açıldığı gün forvet gelecek diye bekliyorduk ama ligin 2.yarısı başladı 2 lig maçı oynadık, 3. sü de 3 gün sonra ve transfer sezonunun bitmesine 1,5 gün kaldı.

  bu dönem başlamadan ve başladıktan sonra,

  alan
  falcao
  pato
  balotelli
  tetteh
  ze luis

  ve adını sayamadığım birçok genç, tecrübeli demeden onlarca forvetle adımız anıldı, duyumlara konu olduk vs.

  kulübümüz ise ciddi şekilde ilgilendiği oyunculardan tetteh için 7,5-8 m eurolara kadar çıktı. oyuncuyu kimse beğenmiyordu zaten çek ligi'nde bile gol sayısı düşüktü. sadece genç(21-22) olması ve forvet olması ile hepimize çekici geliyordu.

  daha çek liginde kanat oynadığı halde mirslav stoch'tan daha az gol atan oyuncular için 10 m euro isteniyor hatta sonraki satıştan pay isteniyordu.

  alan carvalho gibi para için çin ligi'ne giden ama hayvan gibi gol-asist istatistiği yapan oyuncular ise yüksek maaşlar istiyordu.

  zaten tam da aradığımız santrfor tipinden biraz uzak, 2. forvet pozisyonunda oynuyordu.

  dubai'lere gidildi, pato'larla, alan'larla görüşüldü 3 gün yenildi, içildi, teşekkür edilip eli boş dönüldü.

  kaldı son 4-5 gün derken, sonra yine scout tavsiyesi olan boyu 190-2,05 arasındaki mevkisi santrfor olan her gence salça olduk ve hepsi için de kapı 10 m eurodan açıldı.

  ayrıca uyum sorunu, ne vereceğinin belli olmaması gibi durumlar da düşünülünce, "muhtemelen çok daha önceden durumunu sorup 15 m euro civarı fiyat çekildiğinden ilgilenmediğimiz mbaye diagne için "madem 10 m euro vereceğiz bari ligin en iyi forvetini alalım" fikriyle, abdürrahim albayrak'ın turgay ciner'le iş ortaklıkları(3. havalimanı taşıma ihalesine birlikte girdiler), dostlukları sebebiyle ve diagne'nin cezalı olduğu maçlarda kasımpaşa'nın ligde hedefsiz hale gelmesiyle bir ticaret yapılması aşamasına gelindi.

  14 m euro artıda olduğumuzu cümle alem biliyorken, bu kadar da forvet ihtiyacımız varken, kasımpaşa da, burada oynadığı 36 maçta 32 gol 4 asist yapan oyuncusunu bize 5 m euroya vermeyecekti pek tabii.

  gelen haberlere göre 15 m eurodan açtıkları kapıyı 9 m euro ile zorladık ama iş

  12-13 m euro gibi yerlerde bitecek.

  düşündüğünüzde hayvan gibi yüksek bir ücret. hiç aklımızda olmayan ve ligde patlama yapmış bir oyuncuya bu kadar para bağlamak ilk bakıldığında çok gereksiz geliyor ama üstte uzun uzun yazdığım şeylere bakıldığında,

  mbaye diagne'yi çek ligi'nde yine sparta prag'tan aynı istatistiklerle almak isteseydik ne kadar bonservis isteyeceklerdi?

  biz o parayı verip aldığımızda şimdi ki kadar eleştirilecek miydi?

  oyuncu 28 ekim 1991 doğumlu. (27-28 yaş) 1.93 m boy.

  henüz kap gelmedi ve gelen haberler üzerinden konuşuyoruz ama,

  alan carvalho ile anlaşsaydık 3,5 m euro bonservis, yıllık da 4,5 m euro maaş deniliyordu. alan 1989 doğumlu 2 yaş da yaşlı.

  anlaşma da 4,5 yıllık olsaydı bize toplam maliyeti,

  3,5 + (4,5 * 4,5) = 23,75 m euro olacaktı.

  diagne'yi ise 13 m euroya aldığımızı farz edelim, yine anlaşma 4,5 yıllık olsun. işte burada önemli olan noktaya geliyoruz, yıllık maaş ne olacak? kasımpaşa'da 700 bin euroya oynuyor ama bizde bu paraya oynamayacağı kesin. yıllık 2,5 m euroya anlaştığımızı varsayıyorum.(bu arada hem bonservis hem de maaş beklentim daha da altı, özellikle fazla yazdım)

  13 + (4,5 * 2,5) = 24,25 m euro

  eşit sayılır. en yüksek beklentilerle bile yazmama rağmen eşit diyebileceğimiz bir toplam maliyet çıktı.

  biz bu yıl bittikten sonra 3 sezon daha ffp nedeniyle sattığın kadar al kuralını uygulamaya devam edeceğiz.

  daha iyi bir takımda oynayacak ve daha iyi beslenecek olmasına rağmen, mevcut performansını korusa demiyorum, yaklaşsa bile 1,5 sene sonra mbaye diagne'yi 28-29 yaşındayken verdiğimiz bonservis bedellerine yakın bir bedele satarız.

  yani elimizde patlayacak bir isim değil. satmasak sahada faydalanırız, satarsak transferde kullanırız. her türlü senaryoda bugünkü şartlarda bizim için doğru bir yatırım olarak görünüyor.

  22. şampiyonluğun gelmesi adına transferinin psikolojik etkileri de muhakkak olacaktır.

  vereceği katkı ve ekstra kazandıracağı puanlar ile orta vadede maliyetini de unutturacağını düşünüyorum.

  tam taraftarın delisi olacağı bir profili var.

  kaval kemiğiyle beslenen adam yiyen forvet!

  https://gss.gs/Knp.jpg

  ne diyelim inşallah hakkımızda hayırlısı olur, son kurşunumuzu sıkıyoruz ve boşa sıkma şansımız yok!

  buraya kadar okuduğunuz için de ayrıca teşekkür ederim.

  seviliyorsunuz <3
 • zamanında italya 4. lig'inde 40'a yakın gol atan ve 22 yaşında ve o güne kadar adı hiç duyulmamış bir futbolcu. juventus istatistiğine inanıyor ve komik bir paraya alıyor. fransa 2. lig'e kiralanıyor forma şansı bulamıyor. ajaccio sanırım kadroya giremiyor. devre arası juventus geri çağırıp bu sefer yunanistan'a lierse'ye gönderiyor. lierse'de 11 maçta 7 gol atıyor ve dikkat çekiyor. lierse tekrar kiralamak istiyor ama juventus bu arkadaşı kampa götüreceğiz acele etmeyin diyor. lierse yeni forvet alıyor. juventus daha sonra şampiyonlar ligi finali oynayacak kadronun rotasyonunda diagne ile yola çıkmıyor. piyasası da fazla olmayınca arabistan'a gönderiyorlar. arabistan'da hiç bir şey yapamayıp varlık bile gösteremeyince geri dönmek istiyor. juventus'ta tamam gel diyor, lisans bile çıkarmadan bir kaç antrenman sonra belçika ligine westerlo'ya kiralık gönderiyorlar. burada 11 maçta 3 gol ile oynuyor. yine başarısız bir serüven gibi ilerlerken gelecek sezonun başında juventus kampa bile almıyor diagne'yi. kiralık gitmeye kulüp arayan diagne ve menajerine hayatını değiştirecek bir teklif geliyor. macaristan'ın ujpest takımı zengin bir iş adamı tarafından satın alınıyor. sırf juve oyuncusu sükse yapsın ülkede gündem olsun diye kiralamak yerine bonservisine 1 milyon küsür para vererek transfer ediyorlar. burası italya 4. ligi gibi gelmiş olmalı ki diagne'ye ligin ilk yarısında 16 maçta 11 gol yapıyor. o sıralar yeni bir sezona başlayacak çin liginde yıldız transferler havada uçuşuyor. yıldıza para gömmek istemeyen tj teda takımı bu arkadaş bize uyar diyerek 2 milyon euro'ya yakın bir para verip diagne'yi alıyor. 45 maçta 15 gol atan diagne, iyi bir performans sergilese de çok dikkat çekmiyor. brezilyalı jonathan'ı transfer eden teda takımı diagne ile sözleşme yenilemiyor. boşta kalan diagne bedelsiz olarak kasımpaşa'ya geliyor ve kariyerinin en verimli dönemi başlamış oluyor.

  diagne'nin yıldızı lig ile barıştı. ne kadar devam eder? hep böyle mi ilerler? bunlar bilinmez. ama bu kariyerde 26 yaşına gelmiş bir oyuncuyu galatasaray'ı geçtim, bursaspor alsa mırın kırın eden olurdu. kasımpaşa baskısız camia. bir kumar oynadı. tutmazsa koita ya da etound oynar dediler. tuttu ve yollarına devam ediyorlar. nasıl biz bulamayız bu adamı gibi bir durum yok. adamın geçmiş kariyeri çok iyi değil, süper lig'i çok sevdi ve yardırıyor. durum bundan ibaret.
 • yüksek maliyetle aldığımızı kabul ediyorum. bana kalsa mitroglu'nu alır transferi kapatırdım. ancak diagne bize gelene kadar tıkır tıkır gol atan bir futbolcuydu. üstelik de öyle küçük takım forveti gibi goller değil, büyük takım forveti gibi goller atıyordu.

  sen adamı beslemezsen gol atamaz. sorun bana göre galatasaray'ın yetersiz hücum organizasyonu ve zayıf orta saha kurgusunda. ne zaman topu belhanda, feghouli, mariano üçgeninde değerlendiriyoruz o zaman performansımız yükseliyor. ama ne zaman geriye yaslanıp onyekuru'yu hücuma çıkış silahı olarak görüyoruz o zaman performansımız düşüyor.

  senelerdir kanatlardan içeri katedip bruma, rodrigues gibi oyuncuların becerileriyle gol bulmaya alıştık. bir türlü forvet oyuncumuzu aramıyoruz ataklarda. bana göre bu sorunu çözdüğümüz taktirde diagne galatasaray'da gayet başarılı olacaktır.

  ancak bu yapılan taraftarlık değil onu söylemek istiyorum. diagne top kontrol etsin yeter, gölge etmesin başka ihsan istemez, oynamasın daha iyi....

  bu ne amk? geçen sezonun 2. yarısı ve bu sezonun ilk yarısında toplamda 38 gol atmış adamdan bahsediyoruz. galatasaray'ın sermayesi-mal varlığı yani. oyuncularımızı bu şekilde itibarsızlaştırmanın kimseye faydası yok.

  yapıcılıkla yıkıcılık arasındaki fark buradan geliyor. yapıcı taraftar diagne'yi nasıl kullanırız da kasımpaşa'nın becerdiği gibi çok verimli bir forvet haline getiririz diye düşünür. galatasaray'ın başarılarından kendine pay çıkarmak dışında hiç bir maksadı olmayan şımarık galatasaray taraftarı da ki ben bu hareketlerini tamamen parazitlerinkine benzetiyorum, tu kaka der. tu kaka ama yarın efektif bir orta saha kurduğumuzda, bu adam golleri atmaya başladığında ne olacak? diagne böyle oynasın ben tükürdüğümü yalarım diyecek, galatasaray'a verdiğin zararı sahte bir sevgi sözcüğünün arkasına gizleyeceksin.

  biz real madrid değiliz. 50 milyon eu bastırıp forvet oyuncusu alamıyoruz. o zaman 10 milyon verdiğin adamı verimli hale getirmek için elinden geleni yapacaksın.
 • peşin 10 milyon euro ödenen futbolcu. eğer böyle gömmeye, hakkında daha 4. maçına çıkmadan çöp, bidon, bize itelediler, türkiye'den topçu almayacaksın (en saçması bu) gibi her beğenmediğiniz futbolcu için kullandığınız 'bu kelimelerin ağırlığını bilmeden' yaptığınız yorumları yapmaya devam ederseniz 1 milyon euro ya zor elden çıkarırız.

  siz de burada mutlu mutlu ''ben demiştim'' entrylerini girersiniz.

  sizin yerinizde olsam soso ve belhanda'nın geldiğinden beri yapamadığı tabela katkısını neden şimdi yaptıklarını biraz düşünürdüm.
 • galatasaray sözlük'te, yani galatasaraylıların yazdığı bir sözlükte bu oyuncuyu övenleri görmek insanları şaşırtıyor ilginç... oysa her maç sonu adamı topluca linç etmeliydik.

  mesela beni de aynı eleştirileri her maç bıkmadan, usanmadan yapan insanlar şaşırtıyor. neticede diagne galatasaray'ın son yıllarda yaptığı en büyük yatırımdır. muhtemelen de devre arasında son ana kadar uğraşılan "arzu edilen tarz" oyuncuların transferi gerçekleşmeyince elindeki sermayeyi finansal fairplay kuralları çerçevesinde korumak için alınmıştır.

  şimdi sen her maç bu adamı nefret objesi haline getirirsen her maç oyuncunun aslında o kadar da kötü olmadığını söyleyen galatasaraylı yazarlar çıkacaktır.

  galatasaray'a transferinden beri takıma katkısı 8 gol 2 asist olmuş bu arkadaşın. transfermarkt verileri. ben sanki daha çok asist yaptı diye hatırlıyorum ya neyse.... ayrıca takımın bulduğu gol sayısı da ligin ilk yarısına oranla ciddi şekilde artmış. sırf istatistikleri bile kim ne derse desin para eder yaz transfer döneminde. toplam golü ise 28.

  ha baktın satamıyor musun? ben net şekilde söyliyim oyunda jardel'den hem ofansta hem de savunmada çok daha verimli bir arkadaş kendisi. üstelik hagi ile falan da oynamıyor. oynasa jardel'in kariyer rekorunu rahatlıkla kırardı. yani satamıyorsak önümüzdeki sezon da iş görecektir. dolayısıyla pahalıya alınmış, elmander olmaktan çok uzak, fakat izlemediyseniz diye söylüyorum kasımpaşa'da sergilediği performansı sergileyen, alındığı özellikleri galatasaray'da da gösteren bir futbolcudur.

  bu kadar eleştirmek ancak oyuncunun piyasasını daraltıp düşürecektir. çünkü taraftar bir futbolcuyu seviyorsa o futbolcu değerlenir, piyasası artar. sevmiyorsa piyasası daralır, değeri düşer. gerçekten övenlere şaşırıp, her maç aynı eleştirileri tekrarlayarak oyuncuyu yerin dibine sokmak büyük galatasaraylılık örneği. tebrikler.
 • 2018-2019 sezonu süper lig gol kralıdır. ligin ilk 27 haftası itibariyle galatasaray formasıyla 5 maça ilk 11 çıkmış, bu maçların tamamında galibiyet görmüştür. penaltıydı, kazmaydı, gamsızdı, instagram bağımlısıydı falan derken bir sürü tatava yapılıyor bu aslan parçası hakkında. lüzumsuz tartışmalara karışmayı pek sevmem, bir avuç istatistik fırlatıp gideceğim izninizle;

  ligin ilk yarısı da dahil olmak üzere galatasaray futbol takımı bu ayıboğanın ilk 11 oynamadığı 22 maça çıkmış;

  3 ankaragücü(d)
  1 göztepe
  6 alanyaspor
  0 trabzonspor(d)
  4 kasımpaşa
  0 akhisarspor(d)
  1 bb erzurumspor
  1 antalyaspor(d)
  1 bursaspor
  0 yeni malatyaspor(d)
  2 fenerbahçe
  3 kayserispor(d)
  1 konyaspor
  0 beşiktaş(d)
  2 çaykur rizespor
  1 başakşehir(d)
  4 sivasspor
  6 ankaragücü(d)
  1 göztepe
  1 alanyaspor(d)
  1 akhisarspor
  1 bb erzurumspor(d)

  olmak üzere 40 gol atmış, maç başına 1.8 gol ortalaması tutturmuştur.

  3 trabzonspor
  4 kasımpaşa(d)
  5 antalyaspor
  3 bursaspor(d)
  3 yeni malatyaspor

  olmak üzere diagne'nin 11 başladığı 5 maçta 18 gol atmış, maç başına 3.6 gol ortalaması tutturmuş, bu süreçte söz konusu mübarek 6 gol atmış 1 de asist yapmıştır. ilginçtir ki itin götüne sokulmadan 1(yazıyla bir) gün geçirmemiş bu ayının varlığında galatasaray futbol takımı iki kat fazla gol üretmiştir.

  ek bilgi: kendisi yerine neden oynamadığı merak edilen, bir başka mübarek mitroglou kardeşimizin ilk 11 çıktığı 3 maçın 2'sinde galatasaray futbol takımı berabere kalmış, diğer maçı da son dakikada gelen şans golüyle 1-0 kazanmıştır.

  hiçbir öznel bilgi vermediğim bu enteresan girdiyi burada noktalıyor, hepinize esenlikler diliyorum.
 • 30 yıllık hayatının büyük bir bölümünü galatasaraya adamış, cebindeki harçlığı, maaşını, mesaisini, galatasaraya harcamış, uğruna karakola düşmüş, avrupada deplasmana gidip hostal de yer bulamayında stadyumun yakınındaki bir parkta uyumuş dönüşünde zatürre olup hastanede yatmış biri olarak galatasaray taraftarına futbolcumuz diagne ile alakalı görüşlerimi paylaşmak gerektiğini düşünüyorum.

  yazdıklarım ve yazacaklarım sözlük formasına ters düşmesin diye elimden geldiğince dikkat edeceğim. gün itibariyle futbolcumuz henüz 4 maça çıkmıştır ve 1 gol atmıştır. şuan için baktığınızda özgüvenini tümüyle kaybetmiş ve sahada hata yaparım korkusuyla pozisyona bile girememektedir. bu durumdan kendisinin olduğu kadar sahadaki futbolcular ve taraftarın bir bölümü tamamen sorumludur.

  taraftarın bir bölümü kimdir ? kendisini kötü futboluyla alakalı eleştirenler değildir kesinlikle. gidip yılda 1 maç bileti alıp, store dan 10 liraya atkı alıp galatasarayın futbolcusuna instagramdan ana avrat küfür etme hakkını kendinde tanıyan, ilkolulda deftere a harfini zor çizen, matematik zekasını geçtim sosyal zekası 0 ın altına olan boş beleş 3 kuruşluk adamlardır. maça gitme imkanları herkesin kesesine göredir bu konuda kendime yapılacak eleştrileri kabul etmiyorum ama ne olursa olsun bu bir futbolcuya küfür etme hakkını sizlere vermez.

  sene 2017. galatasaray gomisi transfer etti ve hazırlık maçlarından uefa avrupa ligi maçlarına kadar gomis felaket bir performans sergiledi. tıpkı diagne nin ilk maçları gibi. sonrasında 1-2 gol attığında özgüveni yerine geldi ve ligi gol kralı olarak tamamladı. galatasarayın aradığı yırtıcı forvet görüntüsüne büründü. sonra ne oldu ? süper kupa finalinde penaltı kaçırdı, 1 maç daha kötü oynadı ve yine taraftar futbolcunun kaba etinden tutunda bağırsaklarına kadar eleştrilmesi sonucu onunda özgüveni kayboldu ve sonunda takımdan ayrıldı.

  sene 2000. galatasarayın santraforu ve hocası takımdan ayrıldı. bunun dışındaki tüm kemik kadro korundu. takıma jardel getirildi ve hayatında top sektirmemiş adamlar jardeli eleştirmeye başlamıştıki galatasaray bayern in 100. yıl turnuvasına davet edildi. jardel çıktığı ilk maçta real madrid e kıçıyla gol attı. sonrası malum. attıkça yanlı gazeteler çıldırdı, attıkça her maçta daha sert darbeler vurdular kasıtlı olarak ama adam ne sert darbelere aldırdı ne de gollerini kesti. attıkça attı. sonra adını hatırlamadığım insanlıktan nasibini almamış bir gazateci jardelin karısının fotoğrafını koydu gazeteye. fotoğraf normal bir fotoğraf değil baya baya çırılçıplak bir fotoğraf. sansürlü bölgelerede futbol topu konulmuş şekilde millete servis edildi. kendi karısına yapılsa adam öldürecek adamlar bu aşşağılık davranışa destek verdi ve jardelin türkiyedeki psikolojik dayanıklılığı kaybolmaya başladı. galatasarayı ve türkiyeyi bu kadar çok seven adam belki bir sonraki sezon yıllık maaşından indirime gidip galatasarayda oynamaya devam edecekti adam olmadı.

  ve yine taraftarın bir bölümü dediklerim, hangi takımı tutarsa tutsun hiçbiririn birbirinden farkı yoktur. hepsi aynı boktur. şampiyonluk olduğunda ortaya çıkar kutlar, en ufak bir başarısızlıkta kim dikkat çekiyorsa ona sallar yerin dibine sokar. bunlarda akıl, mantık aramak ahmaklıktır.

  mutluluğu en çok hak eden sabreden taraftarlardır. hayatının merkezine galatasarayı koyan taraftarlardır. galatasaray yenilince evine mutsuz dönen, iştahı kapanan insanlardır. kalecisi gol yiyince ona küfretmeyen, forveti gol atamayınca daha iyi olması için destek veren taraftardır.

  asıl konuya gelecek olursak;

  (bkz: mbaye diagne)

  tam tanımını yapmak gerekirse bu sene tam olarak yıldız futbolcu statüsüne geçmiştir. ligin ilk yarısında gol atmanın çokta kolay olmadığı ligimizin ilk yarısında 20 golün üzerinde atmıştır. kendisini herkes takımında görmek istedi bir anda. hava topuna çıkarken rüzgarıyla defansa pes ettiren, topa vururken kaleciyi çaresiz bırakan bir adamdı. açıkçası drogbanın iyi zamanlarını andırıyordu. peki şimdi ne oldu ? ve diagne tekrardan nasıl kazanılır.

  olaya fiziksel antremandan değilde mental açıdan eğitimle ve tedaviyle başlamak lazım. diagne nin artık galatasaraya transfer şokunu önce kendi atması lazım. hala galatasaraya geldiğine inanamamakta. sonrasında tümüyle futboluna odaklanması ve imajından çok futbolunu düşünmesi gerekmektedir. instagramdan arabasını, özel hayatını paylaşmamalı, gerekirse floryada yatıp kalkması lazımdır. sonrasında takım arkadaşlarına kendini sevdirmesi ve kabul ettirmesi lazım. şuan takım içinde neredeyse lost pozisyonunda takılmaktadır. takım fotoğraflarında tek başına somurtmakta, normal zamanlardada kulağına kulaklığı takıp kimseyle iletisime geçmemektedir. bunda transfer ücreti ve aldığı maaşın payı büyüktür.

  sonrasında iş bize düşüyor. kendisine küfretmek yerine sabretmeliyiz. büyük yatırım yapıldı. bugün 1 milyon dolara aldığınız mercedes in bile yolda kalmama garantisi yok. en azından bunun gibi düşünüp sahamızda oynayacağımız ilk maçta kendisini tribüne çağırıp kendisine inandığımızı ve güvendiğimizi göstermeliyiz. kasımpaşa gibi her maç 200 taraftara oynayan adam arkasına 50 000 kişinin desteğini aldığında tüm özgüveni yerine geldiğinde oynayacağı futbolu siz hayal edin.

  kısacası oyuncumuza güvenin. destek verin. bir insanı kaybetmek kazanmaktan daha kolaydır. yeterki kazanalım ve basının gazına gelmeyelim. hala fatih hocadan kuyruk acısı olanların tuzağına düşmeyelim. diagne galatasaray formasıyla gol atmaya başlarsa lig tarihinin gol rekorunu kırar.

  sonuç olarak;

  sabret, bekle, sakin ol.
 • attığı penaltı golü sayısına neden takılındığını anlamakta zorluk çekiyorum.

  bir mhp 40.yıl hesabı yapalım o zaman madem seviye bu:

  kaç gol atmış ilk yarı? 20
  düş 20'den 6 penaltıyı, ne oldu? 14
  ikinci yarı da bu kadar atsa kaç yapaarr? 28
  gomis'in attığı gol kadar yapar, 22. şampiyonluk kutlu olsun!!

  edit: ulumayın ocak dışı kalırsınız.
 • ozan kabak'ın çok penaltı yaptırdığı ve ışık vermediği söylenen, gökay güney'in kısa olduğu için stoper olamayacağı söylenen, yunus'un vitaminsiz olduğu görüşünde birleşilen sözlükte bu sefer de kendisinin giyimi beğenilmemiştir.

  galatasaray sözlük scoutlarını ve galatasaray sözlük yazarlarının bir kısmını mutlu etmek imkansız. övmek için yaşayanların tam tersi, eleştirmek için yaşayanlar.

  -abi diagne eleştiriyoruz, gelsene.
  +yok canım yeni eleştirdim.
  -abi diagne'nin giyim tarzındaki gevşeklik...
  +canım eleştirdim diyorum zorlama.
 • bu sezon kazanılan 10 penaltı'nın 7'si diagne geldikten sonra olmuş durumda.

  ligin ilk yarısında 3 penaltı atan takımın ikinci yarısında 7 penaltı atmasının tek sebebi diagne'dir.
  bu arada toplamda 10 penaltı atmış takım. aleyhimize ise 18 penaltı çalınmış durumda. bu konuda lig lideri durumundayız. en çok bizim aleyhimize çalınmış penaltı. sorarsan kollanıyoruz.

  kasımpaşa ise 12 penaltı atmış.
  diagne ile 11, diagne sonrası 1 penaltı.

  bunun sebebi diagne'nin oyun tarzı olduğunu düşünüyorum.
  15 mayıs galatasaray akhisar kupa maçında ilk yarıda bir pozisyonda yaptığı gibi penaltı almaya öncelik veriyor gibi bir izlenim var bende. bu kendini atıyor demek değil, penaltı almaya çalışıyor demek.
 • galatasaray'ımızın yeni forveti.
  tarihimizin 144. yabancı futbolcusu olmuştur. (bkz: #2533841)

  ▀█▀▀▀█ ▄███▄─ █▀▀▀█ ▀██─██▀██▀▀█ █▀▀ █▀▀█
  ─█▀▀─ ███─███ █▀▄▄█ ─██─██─██▄█─────█
  ─█─── ▀██▄██▀ █─█▄─ ─▀█▄█▀─██▀█─────█
  ▄█▄─ ───▀▀▀─ ▄█▄─▀█▄ ──▀──▄██▄▄█ ─ ─▄█▄
 • takımımıza transfer olduktan sonra 5 gün içinde 2 maça çıkmış forvetimiz. bu iki maçın ilki olan 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçında bir çok pozisyona girmiş, varlığını iyice hissettiren bir performans göstermişti. ikinci maçına ise sadece 5 gün içinde 14 şubat 2019 galatasaray benfica maçında çıkmış ve çol etkili olamamıştır. çünkü takımımız benfica tarafından kilitlendiği ve bizim de yaratıcı bir oyun planımız olmadığı için doğal olarak top alamamış ya da etkili olacağı ortam sağlanamamıştır.

  şimdi bu 5 günlük süreçten sonrasına bakalım.

  - 10 milyon kazık olduğunu iddia edenler çıktı.

  - galatasaray seviyesinde olmadığını söyleyenler çıktı.

  - dünyada o kadar parayı verecek başka enayi kulüp olmadığını söyleyenler çıktı.

  - sorumsuz bir futbolcu olduğunu öğrendik.

  - lakayıt birisi olduğunu öğrendik.

  - ligmizin yeni zafer biryol'u hayırlı olsun diyen bile oldu.

  millet yeni bir yere gittiğinde 5 gün içerisinde daha tuvaletin nerede olduğunu öğrenemeyip altına sıçma noktasına gelir ama bizim her yerinden zeka fışkıran taraftarımız 5 günde çıktığı 2 maçta notunu verip kıçına tenekeyi bağlamaya hazır hale gelebildi.

  bir şeyi en uçlarda yaşamayı ne kadar seviyoruz değil mi? her şey ya çok iyi ya çok kötü. asla ortası ya da herhangi bir tarafa yakın dahi olamaz. aynı taraftar 2 gün sonra attığı golden sonra sevinç naraları atacakken olası bir mağlubiyetten sonra yine kendisini topa tutacaktır. böyleyiz biz çünkü.
 • son zamanlarda diagne aleyhine çok fazla yorumlar yapılıyor. rakiplerin ekmeklerine yağ sürmemek için bu yorumlara artık bir son vermeliyiz. hayır yani diagne'den beklentiniz ne onu söyleyin de bilelim.

  her maç duvar olup arkadaşlarına birden fazla gol şansı yaratsın, sadece yaratmakla kalmayıp çok asist yapsın, ha birde aynı maçta hat-trick yapsın diyorsanız yapamaz. sırf bunun için gönderilsin diyorsanız haklısınız der ve susarım. ha ama bunu hiçbir oyuncu yapamaz diyorsanız da bir zahmet eleştirmeyi bırakın.

  roberto soldado: 21 maçta 5 gol, 5 asist.
  michael frey: 24 maçta 5 gol, 1 asist.
  islam slimani: 25 maçta 5 gol
  burak yılmaz: 17 maçta 13 gol 1 asist (beşiktaş formasıyla 11 maçta 8 gol)
  mustafa pektemek: 25 maçta 5 gol, 3 asist.
  cyle larin: 21 maçta 4 gol 2 asist

  toplam: 133 maç (lig,türkiye kupası, avrupa kupaları) 36 gol, 12 asist
  diagne ise: 25 maç (sadece lig) 28 gol, 3 asist

  rakiplerimizin bu kadar kötü forvetleri varken etraftan çıt çıkmaz. taraftarları aşırıya kaçmadan eleştirir; medya ise hiç oralı olmaz. biz ise ligin gol kralını haddi hesabı olmayacak şekilde eleştiriyoruz ya. penaltı veya değil, adam bir şekilde golü atıyor kardeşim. gol attığı maçlarda bile "iyi iyi gol atsın da araplara iteleyelim" demek nasıl bir mantıktır? sırf bu mantık yüzünden, gazetelerde bol bol ayrılık haberleri çıkartılıyor ve gerek takımımız, gerekse de diagne zarar görüyor. yapmayın, etmeyin ya bu kadar kolay adam harcamayın. belki sevmiyor olabilirsiniz ama saygı duyun. hiç olmazsa galatasaray'ın iyiliği için lig sonuna kadar buna bir son verin!
 • kasımpaşa’nın 1 sene önce bedavaya aldığı futbolcuya 12 milyon euro vermek beceriksizlik değildir, bu kadar aptalca bir argüman görmedim. kasımpaşa senden daha iyi bir hamle yaptıysa, risk alıp bu futbolcuyu getirdiyse ve bu futbolcu bir devrede 20 gol attıysa bu kasımpaşa’nın başarısıdır, sen de parasını basar alırsın, 20 gol de sende atar şampiyon olursun, futbolu bilgisayar oyunu zanneden insanların saçma sapan yorumlarından bıktım artık.

  süper lig 2018-2019 muhtemel gol kralı, at gibi güçlü zenci forvet.
 • https://gss.gs/LOC.png

  şu fotoğraf üzerinden sözlüğümüzde bile yapılan bazı yorumları gördükten sonra artık eminim; bizim taraftarımız sapıtmıştır, psikozlu hasta bir kafaya ulaşmıştır.

  rahat bırakın lan insanları biraz. sırf bu tip taraftar kitlesinden zannedilmemek için, perormansını eleştireceğim adamları falan eleştirmekten korkar oldum.

  ne hasta ruhlu insanlar var ya, tribünde, kafelerde falan yan yana oturuyoruz bunlarla.

  bir ara da belhanda'nın çocuğuyla oynarken gülmesine takmışlardı, o konu ile ilgili entry silindi yenilemedim, aklıma geldi bak yine oradaki hastalıklı ruha sahip bazı taraftarlarımız.
 • sparta prag'dan 10 milyon €'ya alınmış olsa hakkında bu kadar tantana yaratılmayacak olan futbolcudur. evet kazık yedik. bunu defalarca söyledim. 10 milyon € çok yüksek para. ama devre arasında daha iyi ve daha hazır bir futbolcuyu bundan ucuza alamazsın. alsan da maaşı bu sefer 4-5 milyon € eder.

  artık bir an önce galatasaray taraftarının kendisiyle ilgili takıntısını bir kenara bırakması ve destek vermesi gerekmektedir. ben destek veriyorsam* herkes destek verebilir. gerçekten zor değil. egonuzu biraz kenara bırakıp "önce galatasaray" demeniz yeterli oluyor.
 • galatasaray sözlük adlı kin yuvasının yeni kurbanı. oğlum tanrılar kurban mı istiyor lan sizden de, sürekli olarak böyle yapıyorsunuz.

  bu adam iyi bir ceza sahası golcüsü. adamı ceza sahasında topla buluşturamazsak gol atamaz. yok yani herifte o skill yok. uzaktan atayım, 3-5 kişiyi geçeyim falan yok. bu adama 10 milyon gömdüysen, bu adamı oynatacaksın. bu adamın tarzını bile bile hâlâ böyle oynuyorsan sende sıkıntı var.

  10 milyon verildi diye suçlanan adam resmen. verenleri suçlasana amk madem çok değerli kulübün parası ve madem bu adam çok kötü.

  galatasaray sözlük gerçekten insanı soğutan, rezil bir yer oluyor.
 • ismi senegalli bir halk kahramanıyla aynı olan golcümüzdür.
  1994 yılında ruwanda soykırımı sırasında birleşmiş milletler gözlem biriminde silahsız olarak çalışan kahraman mbaye diagne, tek başına 1000’den fazla insanı ölümden kurtarmıştır. görev süresinin dolmasına 10 gün kala rastgele atılmış bir top mermisi, arabasının arkasında patlamış ve şarapnel parçaları bu kocaman insanı öldürmüştür. modern zamanın en büyük kahramanlarından birinin adını almış bizim oyuncumuz da. hakkını verecektir.