• 451
  beyler açılın, çalışıp geldim :(

  yazdıklarımdan sonra bazılarınızın cezasıyla ilgili kafasındaki soru işaretlerini gidermeyi, transferine maliyeti sebebiyle soğuk bakan bazı arkadaşların da bir tık daha sıcak bakmasını sağlayabileceğimi umuyorum.

  1. mbaye diagne kaç maç cezalı?

  - bu yakışıklı beyefendi, https://gss.gs/Ar3.jpg

  22 aralık 2018 kasımpaşa beşiktaş maçında beşiktaş'a attığı ve fakat daha sonrasında var sebebiyle iptal edilen ilk golünden sonra taktığı maske sebebiyle sarı kart görmüştü. https://gss.gs/fJP.jpg

  gol iptal edilse de sarı kart iptal edilmedi ve kendisinin bu sezonki(18-19) 4. sarı kartı olduğundan cezalı duruma düştü.

  bildiğiniz gibi birkaç sene önce değiştirilen futbol disiplin talimatı ile sarı kart cezası hangi turnuvada alındıysa o turnuva için geçerli sayılıyor. bunun amacı 3 sarı kartı olan oyuncuların 4. sarı kartını alıp sonraki maçta, önemsiz buldukları türkiye kupası maçında bu cezasını temizlemesi.

  kırmızı kart cezaları ise ayrı. o takip eden bütün resmi maçlarda (lig, kupa) geçerli.

  şimdi mbaye diagne ligde cezalı duruma düştü ama kupada oynamasına mani bir durum yoktu, bu sebeple de mustafa denizli tarafında 17 ocak 2019 alanyaspor kasımpaşa maçında oynatıldı. maç da 0-0 bitti.

  fakat maç bittikten sonra diagne ve alanyasporlu bir arkadaş arasında geçen dostane bir konuşma esnasında bu çok kibar ve herkes tarafından çok sevilen https://gss.gs/0T7.jpg arkadaşımızın ağzından istemeden * ne olduğu bilinmeyen, belki de yağmurdur bilmiyorum :( bir sıvı çıkmış,

  https://gss.gs/5Hg.jpg

  bu sebeple de maçtan sonra var'a gidip kırmızı kart vermişler. işte tff kurullarının ve hakemlerinin operasyonlarına burada da şahit oluyoruz, diagne gibi centilmen adamı bu hareket sebebiyle 4 maç men ile cezalandırıyorlar. sebebi de galatasaray'a transfer olma ihtimali :(

  neyse efendim, şimdi bu adamın sarı kart cezası vardı, bir de kırmızı kart sebebiyle 4 maç ceza aldı,

  toplamda 5 maç cezalı olacak ama hangi maçlarda cezalı olacak?

  kasımpaşa'nın bu maçtan sonraki fikstürü şu şekilde,

  rize (lig)
  alanya(kupa)
  ibfk (lig)
  .
  .
  .

  bu 3 maçta oynamadı ama kırmızı kart cezalarının 3'ünü çekip, 1 kırmızıdan kalan 1 de sarıdan kalan cezası devam mı ediyor yoksa 1 sarı kart cezası bitti, 2 tane de kırmızıdan kaldı o mu devam ediyor bu çok önemli!

  çünkü tam şu anda bize transferi gündemde. eğer bu transfer gerçekleşirse bizim önümüzdeki maçlar ise şu şekilde,

  alanya(lig)
  rakip belli değil (kupa)
  trabzon(lig)
  kasımpaşa(lig)

  şimdi önce kırmızı kart cezaları çekiliyorsa alanya maçında oynamayacak ve sarı kart cezası başlayacak, o da lig maçında çekilmesi gerektiği için trabzon maçında oynamayacak. eğer sarı kart cezası önce çekiliyorsa zaten kasımpaşa'dayken 21 ocak 2019 kasımpaşa çaykur rizespor maçında sarı kart cezası sebebiyle oynamamış olduğundan kalanlar kırmızı kart cezası olacak ve bu hafta alanya'da olmayıp, kupa maçında da cezasını tamamlayıp 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçında sahada olabilir ki varlığı bizim için özellikle bu maçta çok önemli olacak.

  peki durum ne diye hemen tff'nin sitesine girip, biraz araştırdığımda, tff futbol disiplin talimatı, madde 93- sarı kart uygulamaları başlığında şöyle yazdığını gördüm,

  --- alıntı ---
  (1) bir sezonda, aynı kategorideki müsabakalarda üst üste ya da aralıklı olarak toplam 4
  (dört) sarı kart gören bir futbolcu `cezalı duruma düştüğü kategorinin ilk resmi müsabakasında
  müsabaka isim listesine yazılamaz`. cezalı duruma düşen futbolcu, cezalı duruma düştüğü
  kategori dışındaki kategorilerde oynayabilir

  --- alıntı ---

  https://www.tff.org/...isiplin-Talimati.pdf

  cezalı duruma düştüğü kategorinin ilk maçı 21 ocak 2019 kasımpaşa çaykur rizespor maçıydı ve bu maçta oynamadı.

  zaten tff'nin sitesinde ceza arama sayfasında ilgili haftayı seçtiğinizde,

  http://www.tff.org/Default.aspx?pageID=633

  diagne'nin sarı kart cezası sebebiyle oynamadığını yazıyor.

  yani özetle bize gelirse, 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçında sahada olabilecek ve trabzonspor'un içinden geçecek!

  2. mbaye diagne'ye o kadar para verilir mi sorunsalı?

  gönül istiyor ki, +14 m euromuz varken fransa ligue 2'den 1 tane siyahi baby drogba, 1 tane de kuzeyden yavru elmander bulalım ve 2 sene sonra da 20-30 m eurolara bu oyuncuları satalım.

  ama dönüp gerçeklerle yüzleştiğimizde ise karşımıza önce plansızlık sonra da bariyerler çıkıyor.

  zaten "bir takım ara transfer döneminde çok transfer yapıyorsa o takım yaz ayında büyük hata yapmıştır" derler.

  biz yaz dönemini forvet alamadan kapattığımız ve 2018 - 2019 sezonu ara transfer dönemi yaklaşırken bile alınan kötü sonuçlardan sonra bu dönem işaret edildiği için yüksek beklentilerle girdik.

  transfer sezonunun açıldığı gün forvet gelecek diye bekliyorduk ama ligin 2.yarısı başladı 2 lig maçı oynadık, 3. sü de 3 gün sonra ve transfer sezonunun bitmesine 1,5 gün kaldı.

  bu dönem başlamadan ve başladıktan sonra,

  alan
  falcao
  pato
  balotelli
  tetteh
  ze luis

  ve adını sayamadığım birçok genç, tecrübeli demeden onlarca forvetle adımız anıldı, duyumlara konu olduk vs.

  kulübümüz ise ciddi şekilde ilgilendiği oyunculardan tetteh için 7,5-8 m eurolara kadar çıktı. oyuncuyu kimse beğenmiyordu zaten çek ligi'nde bile gol sayısı düşüktü. sadece genç(21-22) olması ve forvet olması ile hepimize çekici geliyordu.

  daha çek liginde kanat oynadığı halde mirslav stoch'tan daha az gol atan oyuncular için 10 m euro isteniyor hatta sonraki satıştan pay isteniyordu.

  alan carvalho gibi para için çin ligi'ne giden ama hayvan gibi gol-asist istatistiği yapan oyuncular ise yüksek maaşlar istiyordu.

  zaten tam da aradığımız santrfor tipinden biraz uzak, 2. forvet pozisyonunda oynuyordu.

  dubai'lere gidildi, pato'larla, alan'larla görüşüldü 3 gün yenildi, içildi, teşekkür edilip eli boş dönüldü.

  kaldı son 4-5 gün derken, sonra yine scout tavsiyesi olan boyu 190-2,05 arasındaki mevkisi santrfor olan her gence salça olduk ve hepsi için de kapı 10 m eurodan açıldı.

  ayrıca uyum sorunu, ne vereceğinin belli olmaması gibi durumlar da düşünülünce, "muhtemelen çok daha önceden durumunu sorup 15 m euro civarı fiyat çekildiğinden ilgilenmediğimiz mbaye diagne için "madem 10 m euro vereceğiz bari ligin en iyi forvetini alalım" fikriyle, abdürrahim albayrak'ın turgay ciner'le iş ortaklıkları(3. havalimanı taşıma ihalesine birlikte girdiler), dostlukları sebebiyle ve diagne'nin cezalı olduğu maçlarda kasımpaşa'nın ligde hedefsiz hale gelmesiyle bir ticaret yapılması aşamasına gelindi.

  14 m euro artıda olduğumuzu cümle alem biliyorken, bu kadar da forvet ihtiyacımız varken, kasımpaşa da, burada oynadığı 36 maçta 32 gol 4 asist yapan oyuncusunu bize 5 m euroya vermeyecekti pek tabii.

  gelen haberlere göre 15 m eurodan açtıkları kapıyı 9 m euro ile zorladık ama iş

  12-13 m euro gibi yerlerde bitecek.

  düşündüğünüzde hayvan gibi yüksek bir ücret. hiç aklımızda olmayan ve ligde patlama yapmış bir oyuncuya bu kadar para bağlamak ilk bakıldığında çok gereksiz geliyor ama üstte uzun uzun yazdığım şeylere bakıldığında,

  mbaye diagne'yi çek ligi'nde yine sparta prag'tan aynı istatistiklerle almak isteseydik ne kadar bonservis isteyeceklerdi?

  biz o parayı verip aldığımızda şimdi ki kadar eleştirilecek miydi?

  oyuncu 28 ekim 1991 doğumlu. (27-28 yaş) 1.93 m boy.

  henüz kap gelmedi ve gelen haberler üzerinden konuşuyoruz ama,

  alan carvalho ile anlaşsaydık 3,5 m euro bonservis, yıllık da 4,5 m euro maaş deniliyordu. alan 1989 doğumlu 2 yaş da yaşlı.

  anlaşma da 4,5 yıllık olsaydı bize toplam maliyeti,

  3,5 + (4,5 * 4,5) = 23,75 m euro olacaktı.

  diagne'yi ise 13 m euroya aldığımızı farz edelim, yine anlaşma 4,5 yıllık olsun. işte burada önemli olan noktaya geliyoruz, yıllık maaş ne olacak? kasımpaşa'da 700 bin euroya oynuyor ama bizde bu paraya oynamayacağı kesin. yıllık 2,5 m euroya anlaştığımızı varsayıyorum.(bu arada hem bonservis hem de maaş beklentim daha da altı, özellikle fazla yazdım)

  13 + (4,5 * 2,5) = 24,25 m euro

  eşit sayılır. en yüksek beklentilerle bile yazmama rağmen eşit diyebileceğimiz bir toplam maliyet çıktı.

  biz bu yıl bittikten sonra 3 sezon daha ffp nedeniyle sattığın kadar al kuralını uygulamaya devam edeceğiz.

  daha iyi bir takımda oynayacak ve daha iyi beslenecek olmasına rağmen, mevcut performansını korusa demiyorum, yaklaşsa bile 1,5 sene sonra mbaye diagne'yi 28-29 yaşındayken verdiğimiz bonservis bedellerine yakın bir bedele satarız.

  yani elimizde patlayacak bir isim değil. satmasak sahada faydalanırız, satarsak transferde kullanırız. her türlü senaryoda bugünkü şartlarda bizim için doğru bir yatırım olarak görünüyor.

  22. şampiyonluğun gelmesi adına transferinin psikolojik etkileri de muhakkak olacaktır.

  vereceği katkı ve ekstra kazandıracağı puanlar ile orta vadede maliyetini de unutturacağını düşünüyorum.

  tam taraftarın delisi olacağı bir profili var.

  kaval kemiğiyle beslenen adam yiyen forvet!

  https://gss.gs/Knp.jpg

  ne diyelim inşallah hakkımızda hayırlısı olur, son kurşunumuzu sıkıyoruz ve boşa sıkma şansımız yok!

  buraya kadar okuduğunuz için de ayrıca teşekkür ederim.

  seviliyorsunuz <3