• 1
  (bkz: #3032889)

  yaptığı onca saçmalıktan sonra galatasaray'a abilik etsin, takım içi bir takım dinamiklere katkı sağlasın diye transfer edilen kaptan arda turan'ın efsanevi vecizesi. cüneyt tanman ciddiyetinden nerelere.

  üzücü fakat galatasaray kaptanının bir resmi maça nasıl baktığının kanıtı. oysa zahmet edip 15 aralık 2020 galatasaray darıca gençlerbirliği maçı'nı ciddiye alsaydı abilik edeceği futbolculardan bartuğ elmaz için ilk defa a takımla bir resmi maçta forma giyme imkanı doğmasını sağlayabilirdi.

  yani avrupa'da kupa kazanmış arda efendinin elinin kiri olabilir türkiye kupası ancak onun için önemli olmayan maç bartuğ için çok önemliydi. ilk kez bir resmi maçta galatasaray forması giyecekti. kaptanlığını yaptığı takıma aşıladığı lakayıt bakış açısı bartuğ'un forma şansını çaldı. ayrıca unutmasın ki o kupayı kazanarak bir uefa cezamızdan kurtulduk ve sayesinde bir sonraki sene şampiyonlar ligi'ne gidebildik. yani arda efendinin sallamadığı kupa galatasaray camiası ve taraftarı için de önemli.

  bu nasıl ciddiyetsizlik, nasıl lakayıtlık anlamadım? zaten sahada yok. tesislerde sağladığı katkı da takım için maç seçmek. peki bu arda denen adam neden hala takımda? galatasaray camiasi tüm zararlı hareketlerine rağmen arda'ya sarı kırmızı forma ile futbolu bıraktırıp onu onore etmeye mecbur mu? hazır kurtulmuşken bu kafa yapısındaki bir adama galatasaraylı arda etiketini yapıştırıp sonraki yıllarda da camiaya musallat etmenin faydası ne?

  velhasıl aynı lafı caner ya da mert hakan yandaş etse galatasaray taraftarınca nasıl gömüleceklerini biliyorum. ama arda edince büyütmeyin falan deniliyor.

  tutarlı mı bu yahu?
 • 3
  susup işine bakması gereken arda turan'ın hala bazı huylarından vazgeçmediğini gösteren cümlecik.
  bu konumdaki bir insanın/oyuncunun hala daha sosyal medya üzerinden gelen bir yoruma ya da laf atmaya diyelim, karşıdakinin kim olduğu belli bile değilken cevap vermeye tenezzül etmesi kabul edilemez.
  artık yaşı itibarıyla, tecrübesiyle ve olgunluğuyla bunlardan arınması, çok kaale almaması, hatta görmemesi lazım ama maalesef "can çıkar huy çıkmaz" diye de bir sözü var atalarımızın...
 • 4
  takıma geri dönüşünü hiç istemediğim ama döndüğü için de asla yaygara koparmadığım eski genç yıldızımız yeni tecrübeli oyuncumuz arda turan'ın, 15 aralık 2020 galatasaray darıca gençlerbirliği maçı sonrasında paylaştığı instagram postuna birisinin gelip eleştirel yorum yazması üzerine kendisini ve takımı savunmak için kurduğu cümle.

  şimdi ben burada arda turan haklıdır, haksızdır peşine düşmeyeceğim. taraftar muhakkak haklıdır. taraf olmak beklenti içinde olmayı, sürekli kazanmak istemeyi gerektirir. kazandık evet ama sadece maçı kazandık bu maçta. top bizdeydi ama oyunu kazanamadık. skoru rahat bir konuma getirseydik pırıl pırıl bir bartuğ elmaz kazanacaktık, onu kazanamadık. yani benim için 31 ekim 2020 galatasaray ankaragücü maçından farksız bir maçtı. kazandığımız için mutluyum evet ama yukarıda saydığım beklentilerim gerçekleşmediği için kazandık ve bitti, o kadar diye düşünüyorum.

  yani işin aslı şu, ben kupayı ciddiye alıyorum ama böyle 2.-3. lig takımlarına karşı maçları çok ciddiye alamıyorum. istesem de alamıyorum. 2011'de hocayla 1461 trabzon'a elendiğimizde de almıyordum, balçova yaşamspor'a 9 gol attığımızda da almıyordum. açıkçası geçen sene tuzlaspor ile olanları bile hiç ciddiye almadım. bu tarz alt lig takımlarını ciddiye almayan topçulara da bu sebeple bir şey diyemiyorum. tabi ki kimse benim gibi düşünmek zorunda değil, herkesin hırsı, arzusu, beklentisi farklı. zaten bizleri güzel yapan bu.
 • 5
  futbolun kendisini terk ettiği gerçeğini kabul edemeyen şahısın cümlesi. maalesef kendisini bu takıma getiren de teknik direktörümüz oldu. şu anki formuyla darıca gençlerbirliği’nde bile kadroya zar zor girecek topçu gelmiş maç küçümsüyor. o formayı giyip kaptan olarak çıktığın her maç senin için önemlidir! kendisinin yaptığı işe, giydiği formaya, sahayı paylaştığı takım arkadaşlarına duyduğu saygı bu kadardır işte. bunu takıma getirenlerin, kaptan yapanların da yediği haltın da yenir yutulur tarafı yoktur.
 • 12
  insanların arda turan'dan soğumasındaki en büyük sebep, her konuda fikrinin olmasıydı.
  şimdi de, taraftarın hangi maça konuşup konuşamayacağına yorum yapıyor *
  yahu taraftar hazırlık maçına bile konuşur. günümüzdeki tek fark, internet sayesinde bunu size ulaştırabilmesi.
  ''yandık bu sosyal medyayla'' demişsin ya, gerçekten de öyle. kapat yorumları, millete laf yetiştirme, futboluna odaklan, sen elinden geleni yap. bundan sonra da taraftar zaten sana sahip çıkar.
 • 13
  yanlış bir adam tarafından söylenmiş doğru sözlerdir. taraftar futbolculara instagramdan salça olma işine bir son vermeli. bugün arda'ya tepki gösteriyorlar ancak aynı adamlar dünadem büyük'ün eşine küfürlü mesajlar yazdılar, muslera'nın, marcao'nun, falcao'nun eşlerine ülkenize dönün, ''kocanı da al git lan'' falan tadında yazıyorlardı. bi kere bu kafaya karşıysak futbolcu ayırt etmeden karşı olmamız lazım. diğer topçulara yazdığında orta doğu kafası deyip lanetlediğin kafaya arda'ya yazdığı zaman hak verirsen bu iki yüzlülüktür.

  kupa maçını önemsememe konusuna gelirsek; kupa maçlarının özellikle ilk turlarında alt lig takımlarına oynanırken oyuncular fazla kasmazlar. genelde hocaların da beklentisidir bu çıkın oynayın aman dikkat edin sakatlanmayın, kart görmeyin derler ve antreman maçı havasında oynar güçlü taraf. çünkü rakip 2. vitesteyken yenebileceğin bir rakiptir ve 60 maçlık uzun bir maratonda 2. viteste yenebileceğin bir rakibe 5. vites oynamak biraz enerji ısrafı gibi olduğundan bu tür maçlar aktif dinlenme tadında oynanır. bu dünyanın her yerinde olan bir şey. manchester united'ın, leizpzig'in başakşehir'e karşı kasmaması gibi düşünün. es kaza yarı finalde eşleşseler ve başakşehir oyuncularının üstünde bayern forması olsa 2 maçta toplam 13-14 falan averaj yapar gönderirlerdi başakşehir'i, ama bizim darıca gençlerbirliğine lig maçını daha önemli görüp fazla kasmadığımız gibi onlar da başakşehir'e kasmadı. bu iş böyledir. burada yanlış bişey yok. yanlış olan tek şey arda'nın taraftara cevap vermesi. takımda taraftara cevap vermesi gereken en son oyuncu arda. hoca kulağını çekmiştir umarım.
 • 14
  arda turan hep böyleydi. en iyi zamanında ve şuan laf atan herkes tarafından sevilirken de böyleydi. kameralar karşısında en çok ağladığını gördüğümüz ünlü futbolcu olabilir. adam aşırı duygusal ve sosyal sürekli konuşmak istiyor, bir şeyleri açıklamak istiyor.

  şimdi bu gündem olan cümlesi. bu cümle savunulamaz çünkü hiçbir taraftar da lig maçı ile kupa maçını aynı şekilde önemsemiyorken futbolcudan bunu bekler. arda değil takımda düzenli oynayan herhangi bir futbolcunun bu duyguda olmadığını bilir fakat durumu böyle idealize eder. o yüzden niye böyle dedin diyene bir şey diyemem. ama...

  şu ağzını açma konuşma, affetme edebiyatı bana çok sakil geliyor. bazı konularda biz buranın esas sahibiyiz düsturu had aşımına sebep olabiliyor. biz bir insanın hangi konularda konuşup konuşmayacağı konusunda nasıl söz sahibi olabiliriz? hangi yetkiye dayanarak? taraftarın eleştirisine cevabını kastetmiyorum burada. kendisine yapılan eleştiriler sürekli "konuştuğu" için yapılıyor. şahsen arda'nın %100 futbol'a katıldığı bir program vardı. emre, burak, acun, murat boz falan. arda o kadar çok kendinden bahsetti, emre'ye falan şakayla karışık laf attı ki aşırı utanmış hissetmiştim o gün onun için. ama bu adam böyle. çok genç yaşta aşırı üne kavuşmuş biri ve hayatı da sonra buna göre şekillendi. sonra da bu aşırı ünden en aşağıya düştü. doğal olarak bocalıyor. dünkü de basit bir cevap işte. benzer cevabın daha da kabasını donk da verdi, bu tepkiler geldi mi? belli etiket olmuş oyuncular var, taraftar deli gibi hatasını bekliyor. kusuru örtmek de bir erdemdir. bence bak biz seni affettik diye papağan gibi söyleyip her hatasında geçen yaz moda olduğu gibi adamın sicili kronolojik olarak yazmak erdem değil ama.

  linç denen şeyden nefret ediyorum. basit yanlışlarda insanların sürekli geçmişinin deşilmesi bunun bir örneği bence. gidip kendi hayatımızdaki sıkıntılarda bile ardaya referans veriyoruz ya. adam mı öldürdü bu herif? kendim de çok hata yaptığım için belki daha yoğun empati yapabiliyorum, her şeyi dümdüz yapmış kusursuz yazarlarımız lüften üzerine alınmasın. maksadım kızalım kızalım da alakalı alakasız her şeyde insanların başına bir şeyler kakmayalım..
 • 15
  sosyal medya kullanmak herkesin harcı değil. öyle bir kitle var ki hayatlarını burada geçiriyor. ünlülerin tamamı üzerinde de müthiş bir baskı var. beceremeyen, söylenenleri yok saymayan kimse kullanmamalı. mevzubahis ifadeyi kullanan arda turan da zaten yetişmiş, olgun bir karakter değil. hatta bu baskı çok olgun gözüken karakterleri de rayından çıkartabilir. bu ifadenin altyapısında da bu durum var. söylem haline gelmese de eşek değiliz, oyuncuların maça asılma şekillerinden ciddiye almadıklarını anlayabiliyoruz. ama bilinse de bazı şeyler böyle alenen söylenince o zaman rahatsızlık veriyor. hayatımızın her alanında, her türlü ilişki içinde var olan bir gerçeklikten bahsediyoruz. arda, bu ifadeleri kullanmasaydı bu maçı önemsediklerini kabul etmeyecektik zaten. fakat ne söylediğini de bileceksin. hani bir söz vardır ya "i.ne dersin kızar da öpersin* aldırmaz." bu olay da tam böyle. önemli olan zaten sahada olan. sahada olana kızmıyoruz, yaptığını ifade ettiğinde kızıyoruz.
 • 19
  yorumu yapan adam saçmalamış ama ona cevap verirken arda turan daha büyük saçmalamıştır. bir cevap verecekse "kardeşim covid'i yeni atlattık, biraz anlayış" diyebilirdi.
  diğer yandan oynadığı kulübün taraftarını hiç tanımaması çok daha vahim. e peki bu maç o kadar önemli değildi de, hoca niye yedek kulübesinde volta atıp durdu?
  otururdu en baş koltuğa, oradan maçı izlerdi.
  bir zahmet bıraksın da neyi konuşup neyi konuşmayacağımıza biz karar verelim. konuşuruz kardeşim, biz isteriz ki gençler oynasın.
  çünkü kendi de öyle çıktı alt yapıdan. o oynasın diye de çok beklemiş ve sevinmiştik. yoksa 1-0 yenmişiz, 5-0 yenmişiz mühim değil.

  (bkz: 15 aralık 2020 galatasaray darıca gençlerbirliği maçı)
 • 20
  arda turan'ın kendisini eleştiren bir taraftara verdiği cevap, iki gündür burada konuşuluyor. niye çünkü arda'ya karşı bir öfke var ve taraftar her zaman haklıdır diye gereksiz, saçma sapan bir önerme var. karagümrük maçına bir gün var ama bizim arda'yi linç etmemiz daha önemli. galatasaray hiç yorulmadan, sakatlık ve ceza oluşmadan, kupa maçından çıktı. arka arkaya oynanacak bir sürü maça girerken, futbolcuların ona göre davranması gayet doğal. karagümrük maçına, diagne yerine ali yavuz kol'la çıkmak istemiyorsanız, sizde maç seçiyorsunuz demektir. 3. ligden bir takımla kupa maçı oynuyorsak, elenmedigimiz sürece konusulacak bir tarafı yoktur. 10 tane atsak ne olacak, galatasaray gümbür gümbür geliyor mu diyeceğiz. günlük güneşlik havada bedava olsa, izlemeye doğru düzgün kimsenin gitmeyeceği maç için, iki gündür ortalık birbirine giriyor.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!