resim
Hamza Hamzaoğlu
Görev:Teknik Direktör
Takım:-
Yaş:53
Uyruk:Türkiye
 • 2215
  lucescuya 2002 yılında ne eleştiriler getirildiyse şu anda aynen, aynı eleştiriler kendisine getiriliyor. tarihin tekerrürü en fazla bir olympias periyodu alıyor bu ülkede. aradan geçen süre ne ki?

  2000 - 01 sezonundaki galatasaray kadrosunu hatırlayan var mı? yazayım:

  taffarel - capone, bülent, popescu, hakan ünsal - hagi, emre, okan, suat - hasan, jardel

  bu kadroyu şampiyon yapamadı lucescu. bugün herkesin ölüp bittiği, tek çare dediği, kapısında yattığı lucescu, 4 sene üst üste şampiyon olup uefa kupası kazanmış bu kadroyu ligde şampiyon yapamadı. "ahahaha ne beceriksiz ya, galatasaray kalibresinde değil. zaten çok yumuşak, türk oyuncular bu dilden anlamaz, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin. hem adam kayırıyor zaten, hagi ne derse onu yapıyormuş. oynattığı futbol da sıkıcı, o ne öyle on kişi kapanıyor takım. galatasaray dediğin bam bam bam önde basar."

  gel gelelim, bu lucescu 2001 - 02 sezonunda şu kadroyu şampiyon yaptı:

  mondragon - capone, bülent, emre, victoria - ümit davala, fleurquin, sergen, hasan - arif, ümit karan

  bu adamların dördü, kadronun da çoğu kiralıktı. kimin ne olacağı belli olmayan bir takımı şampiyon yaptı, şampiyonlar liginde ikinci tura çıkardı ve ölüm grubunun tillahında son maçta ofsayttan gol yiyerek elendi. önceki senenin o saçma sapan eleştirilerine kulak asılsaydı lucescu kalmayacak, kim bilir kimle bu kiralık kadro kurulup o sezon berhava edilecekti.

  "ahahaha ne beceriksiz ya, galatasaray kalibresinde değil. zaten çok yumuşak, türk oyuncular bu dilden anlamaz, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin. hem adam kayırıyor zaten, hagi ne derse onu yapıyormuş. oynattığı futbol da sıkıcı, o ne öyle on kişi kapanıyor takım. galatasaray dediğin bam bam bam önde basar." eleştirileri bitti tabii... nah bitti! o kadar obsesif, o kadar goygoycu bir taraftar kitlesine sahibiz ki, "galatasaraylıların gönlündeki hocayı getireceğim." lafını duyar duymaz lucescu yine itin mabadına duhul ettirildi.

  galatasaraylıların gönlündeki goca geldi, geldi ve anamızı bir güzel belledi, gitti.

  hamza hoca da bu açıdan lucescu ekolünden. ne yapsa beğenilmiyor. çünkü adı hamza, çünkü zamanında kafada "fatih terimin yancısı, sneijder düşmanı, yerli hayranı..." imajını oluşturmuş, sıttin sene o imaj bozulmayacak. tıpkı lucescunun "korkak köylü" imajı gibi.

  peki lucescuyu hamzadan daha üstün kılan ne? şaktarda yaptıkları. peki sen, hamzaya o kadar şansı verdin mi? olmaz, galatasaray kalibresinde değil çünkü. bunu biz 4 ayda anladık. neden, oyuncusundan özür diliyormuş, umutu oynatıyormuş, olcanı oynatıyormuş. hayır size kalsa, prandelli sene başı olcanı oynatmıyor diye takıma ihanet ediyordu, ben anlamadım ki derdiniz ne? (anladım da, anlamazlığa vuruyorum işte.)

  yahu arkadaş, umut bulut oynatılıyor diye bir insana nasıl "galatasaray kalibresinde değil" denir, bu nasıl bir şey? bu kadar mı kafayı yediniz? üslubu koruyayım koruyayım dedim de yeter yahu, yeter. kendince g.antepsporu analiz edip ona göre bir taktik oluşturmuş diye bir insana "galatasarayı kaldıramaz" demek nedir ya? iyi misiniz siz?

  federasyonu, hakemleri, hatta maalesef galatasaray yönetiminin kendisi, taraftarı dahil herkes galatasarayın aleyhine çalışıyor. hamza hoca geldiğinden beri ve önce, en önemli rakibi fenerbahçenin hakemlerle aldığı puanın haddi hesabı yok. kadro planlaması rezaletimizi sağır sultan duydu, kör ozan gördü. her hafta stres, sinir katlanarak artıyor. üç takımın taraftarı, oyuncusu vs. artık iyice yüreği ağzında maçlar yaşıyor. hamzanın takımı ise kaç kere geri düşüp maç kazanmış, şu ortamda adam ilk büyük takım tecrübesinde almış takımı liderliğe oturtmuş, hem de ligin ortasında aldığı takımı; ama olcanla umutu oynatıyor diye "galatasaraya yetersiz."

  sağı solu kırık, yelkeni yırtık, fırtınanın ortasında kalakalmış ve kaptanı ölmüş gemiye komuta ediyor, gemiyi fırtınadan çıkarmak üzere ama ilk defa bu durumla karşılaştığı için acemi hareketler yapınca "ı ıh, bundan kaptan olmaz" diye birbirini fiştekliyen mürettebatla uğraşıyor bir de.

  "galatasarayı şampiyon yapsa da gönderilmeli." diyor adam, bu şartlarda bu takımı şampiyon yapan adam gönderilmeli diyor, umut bulutu oynattı diyeymiş. bu kadar karbohidrat yemeyin, kafa gitmiş sizin.
 • 9464
  burnuma kötü kokuların geldiği galatasaray eski teknik direktörü.

  yanlış hatırlamıyorsam önce gazetelerde, yardımcı antrenör olarak göreve geleceğine dair haberler çıktı.

  daha sonra da farklı yerlerde röportajları yayınlandı.

  son olarak ise, telles, muslera ve sneijder’in kaynaksız, nerede söylendiği belli olmayan ve muhtemelen yalan açıklamaları sosyal medyada yayılmaya başladı;

  --- alıntı ---

  fatih terim'den sonra çalıştığın en iyi teknik direktör kimdi?”

  fernando muslera: “kesinlike hamza hamzaoğlu inanılmaz taktiksel bir hocaydı.”

  “en kötü kimdi?”

  fernando muslera: “prandelli.”

  ''galatasaray'da çalıştığın en kötü teknik direktör?''

  wesley sneijder: ''igor tudor''

  ''peki en iyi?''

  wesley sneijder: ''2 tane var ancak taktiksel olarak hamza hamzaoğlu.''

  galatasaray'da çalıştığın en iyi teknik direktör?

  alex telles; kısa dönemde 3 teknik adam gördüm en iyisi hamza hamzaoğlu'du.

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/...442921321877504?s=21

  https://twitter.com/...651653645885443?s=21

  https://twitter.com/...997761089769472?s=21

  bu hikaye nerede biter, bilmiyorum. ama umarım terim sonrası için böylesine saçma bir hazırlık yapılmıyordur.

  edit: demek istediğim anlaşılamamış. bu açıklamaların hepsi uydurma. twitter hesapları bilmediğim bir sebepten dolayı hamzaoğlu’nu gazlıyor. eş zamanlı olarak hamzaoğlu sağa sola röportaj veriyor. bunu dile getirmeye çalıştım.
 • 2705
  yine sözlük adam ilahlaştırma timi tarafından korumaya alınmış takımımızın teknik direktörü.

  arkadaş bıkmadınız ya. yemin ediyorum bıkmadınız. herkes sizinle aynı düşünmek zorunda değil. farklı fikriniz varsa gelin, sebebini açıklayın. farklı fikir savunanlara saldıracağınıza geçerli argümanlar sunun. anlamak bu kadar zorsa bilal'e anlatır gibi anlatıyorum bak.

  her nasıl burak yılmaz gibi ne bileyim selçuk inan gibi, alex telles gibi oyuncularda şampiyon olmamıza rağmen fikir ayrılığına düşebiliyorsak, hamza hoca konusunda da fikir ayrılığı yaşayabiliriz. bunun sebeplerini yazarız biz, aşağıda da değineceğiz. ama biz madde madde "bu yüzden eleştiriyoruz" yazdıkça, verilen cevap, işte sen galatasaray düşmanısın,yok yabancı aşığısın, yok değer bilmiyorsunuz... adam bizi şampiyon yaptı yine yaranamadı yazacağınıza, bizim düşüncelerimizin neden yanlış olduğunu yazsanız da biz de görsek ya renktaşlar?

  bak canım kardeşim,mesela burak yılmaz dediğin adam her yıl eşek yüküyle gol atıyor. ama sözlüğün yarısı burak'ı eleştiriyor değil mi? bu da aynı şey işte. hamza hamzaoğlu 2014-2015 sezonu şampiyonluğunda büyük pay sahibidir. belki de en büyük pay onundur. bak bunun aksini iddia eden yok sana. ama hangi koşullarla, ama neyi feda ederek veya neyden vazgeçerek, veya hangi ekstrem durumlarla şampiyon yaptı takımı. biz bunu sorguluyoruz. aşağıda teker teker yazacağım kendi adıma neden hamza hocayı yetersiz bulduğumu. galatasaray düşmanı bellemeden beni sorularıma cevap ver.

  1- prandelli takımın ağzına sıçtı. bunda hem fikir olmayan var mı? yok. tamam bak burada anlaştık. he benim ekstra fikrime göre, bunda prandelli'yi istemeyen yeniçerilerin etkisi de çok büyük ama şimdilik konu o değil. hamza hoca geldiğinde özellikle takımdaki yerlileri topladı, ve takımın şampiyon olmasında büyük rol oynadı. bak bunda da hem fikiriz ne güzel. peki sorarım sana, gerçekten , yüzde yüz emin misin, hamza hoca öncesi ve hamza hoca sonrası takımdaki yerli oyuncuların aynı istekte savaştığının. selçuk'un burak'ın falan prandelli döneminde aynı özveride oynadığına inanıyor musun? ben inanmıyorum. hamza hoca burada bir başarı gösterdi ve takımdaki yeniçerilerle ki başını sabri,selçuk,burak gibi oyuncular çekiyor bu tayfanın, tabiri caizse suyuna giderek onları kazandı. bu hamza hocanın başarısı ve o oyuncuların ayıbıdır ya neyse. peki söyle bana bu suyuna gitme olayı ne kadar daha sürecek? hangi tavizlerle hoca bu oyuncuları kontrolü altına aldı? 3-0,4-1 gibi fark attığımız kupa rövanşlarında bile sinan gümüş gibi, bruma gibi, birhan gibi adamlar yerine umutlar aydınlar yektalar oynamadı mı? bunun nedeni verilen tavizlerse, bu durum tehlikelidir. yok verilen tavizler değilse, daha tehlikelidir çünkü böyle maçlarda bile gençler forma giyemeyecekse galatasarayın geleceği tehlikededir.

  2- tutturmuşuz bu kadar kötü bir takımla şampiyon oldu diye. yahu arkadaş, bizim ligde barça , real falan mı var? hangi rakibimizin takımı bizden güçlü söylesene bana? teknik direktörü aziz yıldırım olan kalesinde volkan orta sahasında selçuk şahin forvetinde emenike olan fener mi? yoksa stadı bile olmayan, maç başına 15 sakat veren, veliyle olcayla, forvetinde yarım sezonluk gücü kaldığı ortaya çıkan penaltı kralı demba ba olan beşiktaş mı? bu iki takımdan, gökhan-caner hadi bi de egemen ve beşiktaştan gökhan töre hariç kimi istersin takımına? ligin en iyi kalecisi sende, lig tarihinin en iyi bir iki on numarasından biri sende, ligin en iyi ön liberosu sende. bizim takıma febeden bejekeden kötü demek abesle iştigaldir.

  3- burda yazının başını unutanlar için tekrarlıyorum. şampiyonluğun en büyük payı kimde dersen, hamza hoca derim , eyvallah. ama seneye şampiyonlar ligi de olduğu için şu sorulara da cevap isterim. bana hamza hoca geldiğinden beri oynanan fenerbahçe, beşiktaş,trabzon, bursa , ibb maçlarından bir tanesini söyler misin iyi oynadığımız? puan aldık mı bu maçlardan? evet. peki bütün bu puan aldığımız maçlarda, yenildiklerimiz de dahil hatta, takımın en iyisi kim? muslera. o zaman bu işte bir sorun var demektir. bak ekonomik sorundur, mali yapıdır falan hepsinin farkındayım, ama ben galatasaray taraftarıyım arkadaşım. benim hedefim kulüp batıyor bile olsa türk olmayan takımları yenmektir. bilmem anlatabildim mi?

  4- mantıklı düşünen her galatasaray taraftarı (eğlenmek için hayal kurmayı sevenler hariç) farkında mali durumun. kimsenin cidden zlatan'mış dani alves'miş istediği yok. hamza hoca da şüphesiz mali durum dahilinde bir oyuncu listesi verecektir. ama bak şimdi bilal olsun,güray olsun o tarz isimler konuşuluyor. kadromuzdaki gereksiz şişkinlik ortada, yıllardır aldığımız çöpleri bile atamamışken takımdan, bu tarz oyunculara gerek var mı?

  5- hamza hocanın maç öncesi ne konuştuğunu takımı nasıl motive ettiğini bilemem. iyidir, kötüdür onu eleştirmek benim haddime düşmez. ama hanginiz ikinci yarı başladığında, hoca şimdi oyuna müdahale edip oyunu değiştirecek diyebiliyor? teknik direktör dediğin fm'deki gibi (gerçi değişmiş şimdi heralde ama) sadece maç öncesi "i have faith on you" diyip maçın sonunu beklemez ki. bir kere devre arası sahaya döndüğümüzde maçta daha etkili olalım, bir kere erken gelen oyuncu değişikliği ile maçı çevirelim istemedik mi hepimiz?

  sonuç olarak, futbolculuk döneminden beri her daim (hadi siz de benim gibi itiraf edin , sneijder'e salladığı dönemi ayrı tutarak) hamza hocayı hem sevmişimdir, hem de kişiliğine saygı duymuşumdur. ama yukarıdaki sorular benim kafamı kurcalıyor. yukarıdaki sorular yüzünden hamza hocanın bu sene başarısız olma ihtimalini yüksek görüyorum. ve bu yüzden eleştiriyorum hamza hocayı. yoksa ben istemez miyim hamza hoca sir alex ferguson gibi olsun takımımızda. ben istemem mi,klübün kendi evladı ile başarıdan başarıya koşalım. ama ben galatasaray taraftarıyım ve bir galatasaray taraftarı olarak, değil kulübün evladı, kendi evladım olsa , eğer azıcık bile kulübümün zarar görme ihtimalini görürsem bunu dile getirmekten çekinmem. tekrar ediyorum. inşallah, ben bu konularda boşuna hüsnü kuruntu yapıyorumdur. inşallah hamza hoca beni utandırıp takımımı başarıdan başarıya koşturur. ama benim gözümden başarıya giden yolda, çok soru işareti var.

  eyyorlamam bu kadar.
 • 1528
  galatasaray'ın başında çıktığı 16 derbide 14 mağlubiyet 2 beraberlik, 24 şampiyonlar ligi maçında 20 mağlubiyet 4 beraberlik ve 2 kupa finalinde uğradığı büyük hezimetler neticesinde büyük maçlarda bekleneni veremediği gün yüzüne çıkmıştır.

  özellikle bu sezon beşiktaş'a kendi evimizde inanılmaz kötü bir oyunla 0-2 yenilmemiz, galatasaray tarihinin en önemli maçında arsenal'e boyun eğmemiz ve tam 15 senedir lucescu, fatih terim, hagi, gerets, feldkamp, skibbe ve rijkaard yönetimlerinde zaferle çıktığımız kadıköy deplasmanında tarihi fark yiyerek rezil olmamız kendisini göndermemiz gerektiğini gösteriyor.

  illallah be hoca, yıllardır galatasaray'ın başındasın, onlarca büyük maça çıktın, bir kez olsun yüzümüzü güldürmedin şu büyük maçlarda, allah seni bildiği gibi yapsın.
 • 4357
  artı yönleri
  1. döneminde wesley en istekli en başarılı dönemini geçirdi. 90 +'da oyunu burakmayan hollandalı izledik.
  2. telles her geçen gün gelişti ve gelişmekte.
  3. gönderilmesi istenen yasin inanılmaz bir topçuya dönüştü. çöp adam denen adam en değerli oyuncular listesine doğru ilerlemekte.
  4. hakan balta öz veri ile oynadı, hamit canla başla inanılmaz bir şekilde en kritik maçların adamı oldu.
  4. ilk 11'i genelde belli idi. 35 maçta 35 farklı defans kurgusu ile çıkan sabri'yi sol bek oynatan ama ne hikmetse övülen hocalardan olmadı.
  5. bahane ve mazeret üretmedi. sakatlıklar, cezalılar rakip lehine hakem hatalarından bahsetmedi. golcüsü yoktu. bir kez ağlamadı.
  6. bruma'dan da taraftar oyuncuyu ıslıklayana kadar faydalandı.
  7. takım içinde gruplaşmaları da ortadan kaldırmıştı.
  8. öğrenmeye açık olması, öz eleştiri yapması. hata yaptığını kabul etmesi. doğru rol model olması.

  yukarıdaki artılarda hamza hocanın sıfır etkisi var demek, yok saymak, görmezden gelmek kanımca büyük haksızlık. bir örnek; geçen yıl içeride bursa maçı, sabri çıkınca genç sinan'ı alıyor. kitaba uygun değil oyuna bakıyor. genç sinan sol ayağından sağına aldığı pozisyonda kaleciye değil köşeye bıraksa sinan'da hamza hoca da tarih yazacaktı. ama hamza hoca hem sinan düşmanı, hem genç düşmanı. hoca hata yapacaktır. ne tecrübeli cv'si 10 numara hocalar geldi, hamza hoca sadece yaşı sebebiyle daha çok krediyi hak etmekte.

  vizyon
  takımın eksik yönlerini hamza hocayı sevenler de yazdı. ben takımın bir değil 2 gülcüye ihtiyacı olduğunu sağ bek, sol bek, stoper ve melo giderse yerini doldurmamızın zor olduğunu yazmıştım. önce hocanın vizyonsuzluğu iddiaları ortaya çıktı. andre ayewi istediğini idari menajeri fransa'ya gönderdiğini şahsen ve kesin olarak bildiğim için sorunun vizyon değil yönetimin para bulamaması olduğunu düşünüyorum. ünal aysal bir mali yapı bıraktı. aşağıdaki bilgileri ben uydurmuyorum, galatasaray.org'da bulunan bilgiler;

  --- alıntı ---

  nike ile yapılan sponsorluk sözleşmesinin gelirleri 2021-2022 sezonuna kadar, federasyon’dan gelecek gelirler 2017-2018 sezonuna kadar, türk telekom arena’nın gelirleri 2019-2020 sezonuna kadar temlik edilmiştir. 30 eylül 2014 tarihi itibariyle vermiş olduğumuz teminat ve temliklerin toplamı yaklaşık 1.25 milyar türk lirası’dır.

  --- alıntı ---

  ünal aysal başkan; döneminde elde ettiği 1 milyar dolara yakın gelire rağmen aldığı banka borçlarının karşılığında borçların teminatı olarak borçların 2.52 katı teminat vermiştir. bunu yapan başkan kanımca vizyonlu diye herkesin götünü başını yırttığı ünal aysal'dır. ama ceremesini vizyonsuz veya denge dengeoğlu diye dalga geçilen hamza hamzaoğlu çekmekte. ortada para yok. yukarıdaki yıllara lütfen bir bakın. 2022 var en erken 2018. hamza hoca vizyonlu diye ayılıp bayılan ünal aysal yüzünden istediği oyuncuları alamayan bir adam. ama hoca sesini çıkaramayan, terbiyeli eldeki imkanlara göre mevcut yönetimi korumaya çalışan bir hoca.

  sabri konusu
  sabri geçen yıl kadro dışı kalmış, sonra prandelli son döneminde sanırım affedilmiş, elinden geldiğince oynamış, çabalamış iyi maçları da olan kötü maçları da olan bir oyuncu. ben yıllardır taç dahi atamayan oyuncu olarak kendisini eleştirdim. kendisi ile sözleşme imzalanırken yapılan zam geçen yıl alacağı varken alacağım yoktur karşılığında imzaladığı yazıdaki halen ödenmeyen alacağına karşılık olduğunu düşünüyorum. içeriden bu yönde bir bilgi var ancak resmi bir açıklama yok. şayet yapılan bu zam geçmiş dönem borcu değilse açıkça aptallıktır. ancak bu zamdan hocanın mesul tutulması da başka bir aptallıktır.

  cem konusu
  bu çocuk iyi mi kötü mü şu an anlaşılmıyor. kötü ise hoca sorumludur. ancak sadece hocanın hata hanesine cem'in düşük maliyetini yazarım. yönetici olsam bu oyuncu zararlı bir yatırım ise zararın bir kısmını da hocanın alacağından keserim. %5 keserim %10 keserim ama keserim.

  5 transfer ve melo
  alman tankı dışında bilal ve cem ile 2 genç yabancı geldi. yani 3 yabancı 2 yerli. hoca ayrıca melo kalsın diye izin, görüşme ne gerekiyorsa yapıyor. 5 transferden de hoca verim alacaktır ve almalıdır. melo'nun gitmesin durumunda gitmesinden de yönetim sorumlu olur.

  akıl almaz seviyedeki hamza hoca düşmanlığı
  komisyoncu, köylü, faşist, ümmetçi, yerli sevici, ırkçı, yerli fetişisti, efendisinin kölesi, yalancı vs vs eleştirileri bilgisayar oyunlarının gençler üzerindeki değil ise (ki bu konuda bir eleştiri mesajı aldım) ortadoğululuktur. hak etmeyen adamlara değer verip, hak eden adamları (eleştiri değil, ben dahil herkes eleştiriyor) itin götüne sokmak, yaftalamak batılılık değildir. birde hava atmaları, böbürlenmeleri yok mu oldukça komik. (bir örnek; wesley ile tanışırken wesley ayağa kalkmamış ile başladı her şey. o gün büyük bir hoca olduğunu gösterdi. sıradan bir batı kültürü hareketini, sorun etmesi mümkün değildi. temiz adamdı, babasını kaybettiğinde allah ona büyük bir kapı açmıştı, ortadoğulu değildi yunanistan'da doğmuştu. hollandalı en güzel dönemini hocanın döneminde geçirdi. golünü atıp hocaya koştu. (bkz: 25 ocak 2015 galatasaray çaykur rizespor maçı) hocayı'da ünlü morinho hocaya benzetti. ama hoca yabancı düşmanı idi!!.)

  eleştirilerim
  1. rakip orta yapıyor kafayı gene rakip vuruyor. şl'ne kadar bu sorunu öncelikle çözmeli.
  2. stoperler ağır, genelde oyunumuz ağır, takım hazır değil ama hızlı oyunu unutmamalı.
  3. golcü almalı. hala ısrarlıyım iki golcüden vazgeçtim. büyük para yok biliyorum ama en azından başkanla konuşup net ve gerçek bir golcü ihtiyacını bildirmeli. savaşa gidiyorsun hocam mermin yok.
  4. tarık'ı daha çok denemeli. son maçta 1 hata dışında harika oynadı.
  5. orta açanların ortaları fizik kurallarına aykırı yerlere gitmemeli.
  6. korner dahil aşırı duran top çalışması yapmamız lazım.

  #hamzaoğluistifa
  galatasaray taraftarlık tarihinin en büyük ikinci nankörlüğüdür. birincisi rahmetli derwall'in istifasının istenmesi ile yapılmıştı.

  son söz; genç ve hata yapacak olan hocayı desteklemek fanboyluk, yabancı düşmanlığı yapmak, galatasaray'ı ikinci plana itmek değildir. ben mancini ve hatta prandelli hocayı da destekledim, eleştirdim. şu yaşında feldkamp gelsin saha kenarında koltukta otursun, hamza hoca onun yardımcısı olsun ben varım ama bu yaşlı kurt hollandalıya takarsa bana kızmayın.

  son söz 2: eleştiri herkes yapmalı ama hoca itin götüne sokulmamalı. bruma'yı kaçırdık hocayı kaçırmayalım.
 • 8240
  gerekirse her gün yazarım buraya.

  *takımın efsane ön libersounu kapris yaparak gönderip ingiltere ikinci liginden tek özelliği türk olmak olan bir futbolcuyu takıma kazandırmıştır.
  *umut bulut'un yürüyene kadar bu takımda oynaması gerektiğini iddia etmiştir.
  *vizyonsuzluğu ve dil bilmemesi neticesinde kurduğu vasat kadronun cl için yeterli olacağını iddia etmiştir.
  *dzemali'yi parasını bizim ödeyeceğimiz tuhaf bir anlaşmayla gönderip yerine evladı dzemali'den çok bir fazlası olmayan bilal'i almıştır.
  *mario gomez'in burak ile aynı tip oyuncu olduğunu iddia etmiş ve mario gomez'in bonservisi konusunda alenen yalan söylemiştir.
  *konoplyanka'yı uygun fiyata alınabilecek olmalarına rağmen reddetmiş, bruma'yı takımdan koparmaya teşebbüs etmiştir.
  *takımdan ayrıldıktan sonra abuk sabuk açıklamalar yapmaktan geri kalmamış, ligin son haftalarına doğru dalga geçer gibi galatasaray'ın sezon başı planladıkları hale gelmeye başladığını söylemiştir.
  *galatasaray'ın parası goygoyu yapmasına rağmen evlatlarını onore etmek için zamlamaktan geri durmamıştır.
  *sağ bek transferi istemeyip alınan genç stoperi ilk cl maçında orada oynatmaya kalkmış, onore ettiği beki bu pozisyona koymamıştır.
  *ön libero eksikliğini tüm yaz geçiştirip hakan balta'yı ön libero oynatmak gibi fantastik hamlelerle gün kurtarmaya çalışmıştır.
  *koca bir yaz kampını kondisyon yüklemesi yapmadan geçirmiş, helva gibi bir takım yaratmıştır.
  ...

  valla iyi ki başımızda değil. her türlü saldırırdım.
 • 9708
  "yabancı kısıtlaması çocuk oyuncağına döndü. her sene bir şeyler yapıyoruz. önce düşünüp sonra hareket etmeyi sevmiyoruz. biraz kafa yorup hareket edemiyoruz. ben sınırlamalara karşıyım. iyi oyuncu bulduysanız alırsınız. sorun sınırlama değil. kulüplerin imkanlarını kullananlardır. kulüpleri yabancı sınırlaması değil yöneticiler kötü hale getirdi. 10 lira kazanırken 100 lira harcamak mantıksız. tff hiçbir şekilde destek vermemeli. batan batsın, doğru işler yapan kalsın." demiş eski teknik direktörümüz. bu arada, gençlerbirliği'ni küme düşmekten kurtardı diyebiliriz.
 • 9783
  pandemi sürecinin en çok yaradığı hocalardan birisidir.

  galatasaray taraftarının hiç bir şekilde istemediği semih kaya,
  trabzonspor taraftarının hiç bir şekilde istemediği zeki yavru,
  uğruna galatasaray'dan kovulduğu 38 yaşındaki evlat umut bulut,
  bursaspor taraftarının kurtulduk diye lokma dağıttığı kubilay kanatsızkuş.

  şu transferleri seyirci ile oynanan bir ortamda yaptırıp lige 3 maç 1 puan ile başlasa kendisi taraftar tarafından linç edilirdi. üstüne bir de beklenti ile gelen mory fofana, jody lukoki gibi oyuncuları kenarda bekletip, christian cueva'yı kadro dışı bıraktığında ipi tamamen çekilirdi. bunu daha önce yaşadı çünkü, bursaspor taraftarı sanki akhisarspor'dan çok iyi durumdalarmış gibi burası akhisar değil diye galatasaray taraftarcılığı oynayıp kovdurdu adamı. malatya'da da kendisini benzer bir akıbet bekleyebilirdi ama pandemi sebebiyle oluşan seyircisiz ortam kendisine güzel bir fırsat oldu.

  bence kendisi ligin iyi hocalarından, 12 aralık 2020 fenerbahçe yeni malatyaspor maçı caner erkin & gökhan gönül aş golü yememiş olması, sahaya 4 tane santrfor orjinli oyuncu ile çıkmasına rağmen fenerbahçe'yi sahadan silmesi bunu gösteriyor. her şey bir yana anti futbol oynatmıyor. bu lige en büyük zararı anti futbol oynatan, topu olabildiğince oyundan uzak tutmaya çalışan kaşar hocalar veriyor. tabi taraftarımız pek sevmez kendisini. 4-0 lık yenilgilerin ardından hamza hoca'nın başa geçmesiyle gelen şampiyonluğu bile hocaya değil oyunculara bağlarlar. oysa juventus'a defanstan top şişirmek suretiyle 3 tane gol atmamız drogba'nın fizik kapasitesinin değil mancini'nin taktik dehasının bir ürünüdür. bunu tabi ki mancini'yi yermek için söylemiyorum ama hamza hoca'ya da hakkını vermek gerekiyor. sarı kırmızılı forma tek başına şampiyon olmaya yetiyor olsa ne tudor kovulurdu ne prandelli.
 • 9681
  galatasaray'da görev almış türk futbolunun en temiz kalpli adamlarından biridir.

  galatasaray sayesinde 3 kupa kazanmış. her sene 3 kupa kazanıyormuşuz gibi bir de.

  terim'e karşı kullanılan dilin benzeri. 'galatasaray olmasa bu hocalar kim abi?'

  'e baba sen geç takımın başına sen kazan 3 kupa zaman' diye sormazlar mı adama?

  galatasaray çok büyük ya koyalım o zaman madem saha kenarına bir korkuluk o tüm kupaları toplasın.

  prandelli gittiği gün aç galatasaray sözlük dahil takıma inancı olan taraftar sayısı kaç bi say bakalım. yok abi yok.

  şimdilerde de terim'e bolca akıl veren ulema kesime göre kadro baştan aşağıya değişmeden başarı imkansızdı.

  o imkansız başarıyı 3 kupa ile taçlandırdı bu adam. bu kadar yok sayılması ayıp. gönderilme şekli bundan kat ve kat ayıp.

  adam kupaları topladı bu sefer de başarı sneijder ile muslera'nın oldu.

  prandelli varken neredeydi abi bu ikisi? mancini'nin başında olduğu takımda bunlara ek drogba da vardı ne oldu? fenerbahçe nisanda şampiyonluk kutladı.

  dünyanın en kötü hocası da olabilir konu bu değil. ama başarısına saygı duyacaksınız abi bu adamın. küfürler eşliğinde tekme tokat, devre arası bile beklenmeden saygısızca kovulmasının yanlış olduğunu kabul edeceksiniz.
 • 1071
  geldiğinden beri mükemmele yakın performans göstermiştir.

  yanılmıyorsam 2 defa mağlup götürdüğümüz maçı yaptığı değişikliklerle çevirdi. 7 lig maçında 6 galibiyet ve 1 beraberlik ile kopmak üzere olduğumuz şampiyonluk yarışında bizi tekrar potaya soktu.

  evet burak'ı oyuna alması bir hatadır. çok şey başarmak isteyen bir teknik adamın hatası. çocuk gibi heyecanına yenik düşmüş ve futbolcusunun hırsını paylaşan bir teknik adamın hatası.

  bunu disiplinsizlik olarak yorumlamak komik geliyor bana. yani çirkin bir ruh halinin dışarıya yansıması...

  ne mutlu ki bize televizyona çıkıp sıfır ego ile ben göz göre göre hata yaptım diyebilen bir teknik adamımız var. ne mutlu ki sneijder ile ilgili sarf ettiği sözlerin yanlış olduğunu hiç çekinmeden bir kaç defa söyleyebilen bir teknik adamımız var. elbet bu uzun süreçte hata yapacak. elbet bize puan kaybettirecek. ve belki de yapacağı hata bir şampiyonluğa mal olacak. önemli değil. hamza hamzaoğlu belli etmiştir ki üzerine yatırım yapılabilecek ve uzun müddet birlikte yürümenin mümkün olduğu bir teknik adamdır.

  camia kötü günde dordmund'un klopp'a sarıldığı gibi 4 elle hamza hoca'ya sarılmalı. önümüzdeki senelerde takımın maliyetini düşürerek performansı arttıracak ve alttan gelen genç nesli takıma adapte edecek adamdır hamza hamzaoğlu. geldiği gibi burada 2-3 senedir söylediğimiz emre çolak'ı takıma monte etti. bruma'ya şans verdi. burak'ı bir anda tekrar müthiş bir hücum gücüne çevirdi. telles'i kazandı. önemli işler bunlar. bu işlerim kulübe sağladığı kazanç 20-30 milyon eu...

  mantalitemiz çirkin diyorum ya... derdimiz üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. hah işte böyle bir deyişin olduğu toplum kültürünün kötü yanını her olayda mütemadiyen sergiliyoruz. eleştiriler hep bel altı, hep ayarsız. imkan olsa en ufacık hatada insanı kafasına kadar toprağa gömüp taşlayacak seviyede. oğlum gerçekten iğrençsiniz lan...
 • 3654
  kimse topu başkasına atmasın çünkü kendisi içinde bulunduğumuz durumun yegane sorumlusudur. cüneyt tanman'ın modern futbolmuş, futbolcu imiş bu işlerden anlamadığını herkes biliyor zaten. dursun özbek bu konuda hamzaya yetki verdi, cüneyt hamza ne derse onu yapıyor.

  öncelikle şunu söylemek istiyorum. bu ara başkan ve cüneyt'in ağzına laf olan "taraftar sabırlı olsun" cümlesi dahi, yönetim ve hocanın taraftarın tepkisinin nedenini anlayamadığının en net göstergesidir. neden? 3-5 ergen dışında transfer de transfer diyen bir taraftar yok. yani taraftar "neden yapmıyorsunuz?" demiyor; "neler yapıyorsunuz lan siz" diyor.

  geçen sezon ortasında geldiğinde bizim takımı derleyip toparlayacak tek adamın o olduğunu, şampiyon olup 4. yıldız için doğru adam olduğunu söylüyordum ki haklı çıktım. ne var ki, son yapılan eylemlerden sonra anlıyoruz ki kendisi "ben sana takımı kurdum sen çalıştır" hocası. kesinlikle "istediğin takımı kur" denecek bir hoca değil, zira kadro oluşturma/bütçe gibi konulardan zerre anlamıyor.

  açıklayayım. bu açıklamaları okurken galatasaray'ın futbol takımının bu sene en kötü şartlarda 47 maç (1 sk, 34 lig, 6 kupa, 6 cl) yapacağını aklınızda tutun. ekonomik durumumuzu da unutmayın.

  transfer döneminde aldığımız tek futbolcu podolski dışında aldığımız ve sözleşme imzaladığımız çöplere 1.5 (sarbi) + 800 (bilal) + 600 (jem) olmak üzere toplamda 2.9 milyon euro garanti para ödüyoruz. maç başları ise toplamda 50.000 euro civarı.

  +kalemizde muslera var. bu adam anormal bir hal olmadığı zaman 30-32 lig maçında, 1 süper kupa maçında, 6 cl maçında oynuyor. geriye ne kaldı? 6 adet türkiye kupası maçı ile olur da muslera atılırsa 1-2 lig maçı. yedeğin eray gibi daha top tuttuğuna şahit olmadığımız bir çöp, ancak ünal aysal kendisine 1 trilyon verdiği için gönderemiyoruz. şimdi 700 bin - 1 milyon gibi bir para verip hakan arıkanı alacaklar muhtemelen. ya muslera 10 türkiye kupası maçında oynasa alacağı para 200-250 bin euro maç başı. zaten garantisini alıyor. muslera-eray-alperen üçlüsü kalsın. ekonomi yapıyorsun. seneye eray'ın sözleşmesi bittiğinde alırsın yedek kaleci. olmasa da olur.

  +sağ bekte gerçekten futbolcumuz yok. sarbi ve tarık diye iki eleman var. sarbi, 13 sene 10 farklı teknik adamla çalışmış, gökhan gönül'ün performansının süründüğü, şener'in tam sağ bek olamadığı ortamda kazakistan'ı 1-0 yenen türk milli takımına girememiş 32 yaşında bir adam. futbolcu değil. bunu düşünürken sarbi'nin fatih terim'in prensi olduğunu ve ft kontenjanına rağmen giremediğini aklınızdan çıkartmayın. mantık der ki; çer çöpe vereceğim 3 milyon euronun 1.75'i üzerine 1.5 - 2 koyayım; ilk 11 de oynayacak bir adet sağ bek alayım. bu arada alacağım sağ bek, tarık'a da bir şeyler öğretsin. hem etinden hem sütünden faydalanayım. yedeğin tarık kalsın. satsan satamayacağını hepimiz bildiğimiz için en azından genç amk toplam 8-10 maç ya oynar ya oynamaz der geçeriz ilk 11 de oynayacak kütür kütür sağ bekin varsa. ha halen uyanamadılar ki, bu taraftar ilk sivas deplasmanı (deplasman diye dikkate almıyorum) bugünkü açıklamalarından sonra sarbi'ye top mop oynatmaz, kimse de ne yapıyosunuz diyemez. özetle 10.07.2015 tarihi itibariyle sahada top oynayabilecek tek sağ bekin tarık çamdal. cüneyt o kadar tecrübesiz ki, çıkıp ettiği laflardan sonra sağ bek alınırsa "neden sağ bek aldınız?" diyen adamlara verebilecek cevabı yok. sarbi yetersiz diyemez zira uruguay milli takımının sağ bekinden kötü olmadığını alenen beyan etti. dolayısıyla oraya transfer ancak devre arasında yapılır. bu arada dani alves vb. derken van der wiel gibi bir adam da alınabilirdi. kaldı ki saha içi ve saha dışında takımın dengelerini bozan mikseri sağ bekte tutup nasıl denge sağlayacağız halen anlayamamış durumdayım.

  +stoper. şimdi elimde semih, koray, chedjou, hakan balta dörtlüm var. bugün "gençlere şans verelim" diyen hamza, takımın en genç ve potansiyelli gözüken mevkisinde 2 adet dalyan gibi çocuk varken stoper arıyor. chedjou'dan iyisini mi alacak gelecek cüneyt? olmayan para ile hummels mi gelecek takıma? sağ bekin kan ağlarken transfer yapmayıp, stoper arıyoruz demen süper gereksiz. sarbi yerini kaybetmesin, kanadı koridor olmasın zaten stoperler işini yapar. bu bölgeye transfer göreceli olarak gerekli ama bu seneki planda iyi bir sağ bek alırsan stoper performansı da artacağından aciliyeti olduğunu düşünmüyorum. zira hummels dahi gelse, sarbinin koridorundan gelen adamı kapamak için kademe yapacağından yine bir yer boş kalacak. basit mantık.

  +orta saha. çer çöpten geçilmeyen orta sahamızı emeklilik hediyesi yaptığımız 1453 yaşındaki bilal ile 27 yaşında "eski seviyesine getirip rotasyonda kullanacağımız" jem karacan ile kuvvetlendirdi hamza. kendi beyanları bunlar. wesley sneijder'in kalbi attığı sürece, sahada 2 metre yakına pas veremese dahi bir maçta bilalden daha tehlikeli olduğu açık. kaldı ki, melo gideceğim derken elinde yekta, dzemaili, umut gündoğan, furkan özçal gibi alayı bilalden genç ve jem den yetenekli vasat adamlar varken, bu transferlere zerre gerek yoktu. bilal'i "hamle oyuncusu" olarak tanımlayanlar var. ya arkadaşım bilal bana hangi maçı çevirecek? şampiyonlar ligi maçında heyecandan kalp krizi geçirir, inme iner bilal'e. mersin maçını çevirmek için bilal'e ihtiyacım varsa zaten orta saham kan ağlıyordur. öyle bir takım kurar 1 kilit adam alırsın ki "hamle" yapmana gerek bile kalmaz. hamza hoca bilal'i ön libero oynatacağım dedi bir açıklamasında. top kesemeyen adamı ön libero'ya koyarsan maç falan kazanamazsın. eğer olsaydı rijkaardlı dönemde maç kaybetmeden şampiyon olmamız lazımdı. melo'lu haliyle kırılgan orta sahamız bilal ile amatör takım seviyesine düşer. melo giderse yerine melo ayarında bir adamı 3.5-4 milyon (ki aşağı yukarı melo'nun aldığı para) euro yıllık ile alabilirsin.

  +kanatlar. hamza hocam, gençleri kazanacağız ama 27 yaşının altındaki tek kanat adamımız bruma'yı kiralıyoruz. fikir ile zikir aynı kainatta değil. podolski-yasin-bruma. işte kanatların bunlar. geri kalanını florya'dan içeri sokmam. 1 tane daha adam alırsın ki sözleşme imzaladığımız çer çöp adamlardan bekten artan 1.25-2 milyon euro'yu burada kullanırsın. 2 de sen verdin mi buraya da 3.5 - 4 milyon euroluk kaliteli bir adam getirmek atla deve değil.

  +forvet. burak ancak iyi bir yedek forvet olur. teklif gelirse 2 milyon euro ve üzeri her bedele satılabilir. umut bulut'a teşekkür eder kulüp bul dersin. 1 - 1.5 milyon euro umuttan gelecek parayı da 3.5 (standart) üzerine ekler 5 milyon eurodan yıllık bir futbolcu alırsın. forvet transferi, burak ve sinan gümüş forvet hattın olur.

  eldeki çerden çöpten kurtulursun (olcan, dany, sercan, sarbi, umut bulut, yekta, umut gündoğan, dzemaili, furkan özçal, aklıma gelmeyen kaldı mı?)

  böylece elinde şöyle bir kadron olur.

  kale: muslera, eray, alperen

  sağ bek: daşşaklı transfer, tarık

  sol bek: telles, carole

  stoper: semih, koray, chedjou, hakan

  orta saha: melo (transfer) hamit, alt yapıdan bir çocuk ve selçuk.

  kanatlar: podolski, yasin, bruma, transfer

  forvet: transfer, burak, sinan.

  öte yandan buraları okuyorsa hamza hoca'ya şunu söylemek istiyorum. takım içindeki denge komunist düzen dengesi değildir. birincisi a takımda oynayan, sana + değer katan adamlar vasıfsız ve amaçsız adamlarının alayından daha fazla para alabilir. yani sneijder ile sarbinin arasında fark değil elbette uçurum olacak zira biri seni ipten alırken, diğeri kuyunu kazıyor. ikincisi, misal sağ bek as oyuncuna 4 milyon yedeğe 700-800 verirsen, şu mesajı verirsin: çalış formayı al, paran bu.

  diğer alternatifte çıkıp dersin ki ben katı bir ekonomik politika izliyorum. fener gibi 135 milyon tl harcayamacağım için bu sene hedefimi şampiyonlar ligine katılmak, kadromu daraltmak ve nokta atış işler yapmak üzerine kuruyorum; mevcut borcumdan gelecek gelirimle birlikte 30-40 milyon euro düşüreceğim. buna da eyvallah. o zaman sarbi ile 500 bin euroluk sözleşme imzalarsın, melo giderse yerine adam alırsın ve podolski'yi alıp çöpleri atarak transferi kaparsın. taraftar da der ki, kanka borcumuz var, bunu yapmamız lazımdı, 4 yıldız baskısı yok bişey yok. yapalım. ama sarbi, bilal ve jem gibi çöpleri takıma doluşturduktan sonra yıldız transfer isteyen taraftar da çok haksız değildir. çöpe verecek param var ama futbolcu alacak param yok mu? der sana.

  edit: selçuk'u kadroda düşünmeyi unutmuşum yazı uzun olunca:)
 • 9772
  12 aralık 2020 fenerbahçe yeni malatyaspor maçına 4 forvetle çıkmasına rağmen halen eleştirilen hoca.

  o çok övülen hocalardan hangisini yeni malatyaspor'un başına getirirsen getir maça 4 forvetle başlamaya cesaret edemezdi. tutturulmuş bir yerli sevici, evlatçı vs...
  yahu adam öyle veya böyle gittiği her kulüpte (osmanlıspor hariç) bir şekilde başarılı olabiliyor, ve bence çok ilginç oyunculardan çok ilginç performanslar çıkarabiliyor. hamza hocadan önce yasin öztekin yedek kulübesine mahkum bir oyuncuydu, hamza hoca sonrası bizim şampiyon yapan bir numaralı etmendi.

  tesadüf o ki yasin öztekin de yerli oyuncu.

  eleştirmek için eleştirmeyin, insanların hakkını da yemeyin.
 • 9774
  gittiği her takımda hücuma dönük oyuncular tercih etmiş hocadır. bizde wes, bilal ve selçuk orta sahasıyla benfica'yı yeniyordu şimdi adem büyük, tetteh, umut bulut, kubilay kanatsızkuşla fener'e deplasmanda 3 atıyor.

  çünkü wes, selçuk ve bilal orta sahası tamam defansta helva gibiydi ama hücumda da helva kadar lezzetliydi. her maçta çılgınlar gibi pozisyona giriyorduk (inanmayan onun döneminde ki maçların istatistiklerine bakabilir) bugün ise futboldan en çok anlayan bursaspor taraftarının istemediği, gidince bayram ettiği kubilay tamam kazma bir oyuncu ama kafa topu vermiyor ve buldozer gibi. aynı bursa taraftarı hh'ye merthan ve bilal'i aldığı için ''burası bursa akhisar değil'' demiş kendisi gittikten sonra küme düşmekten zor kurtulmuş sonra küme düşmüştür. *
 • 6300
  (bkz: hamza hamzaoğlu/#1838211) bu benim soyledigimden farkli bir sey soylemiyor. galatasaray eskiden bugunlerdeki gibi yoneltilmiyordu, bu donemle karsilastirip adama niye daha fazla vermemisler demesin kimse. hamza kendi kafasinda kendine bir deger bicmis olabilir ama galatasaray'in da o donem hazma icin bictigi bir deger vardi, kabul etseydi o parayi kalirdi. mert korkmaz'a da ayni teklifle gittiklerini soylemis mesela. mert korkmaz'la ayni profil ve reputasyonda oldugu icindir. turkiye milli takiminda kac kez oynamis hamza hamzaoglu bir bakin. yetenekli oyuncu olsa bile turkiye'de bile kendisinden yetenekli ayni mevkiyi dolduran isimler oldugu icin milli takimda bile oynayamamis birini tugay, okan, bulent, arif'le bir mi tutacaklardi? o donemi hatirlamiyor ya da yasamamis olabilirsiniz fakat galatasaray'in sozlesme kriterleri ve ekonomik durumu cok farkliydi ve o donem tugay beckham'sa, hamza phil neville'di.

  92-95 arasi her haftasonu florya'daydim, basketbol antremanlarindan dolayi. bizim oynadigimiz saatlerde genelde antreman olmazdi, sadece sakat ya da yalniz calismasi istenen oyunculari gorebilirdik. en cok karsilastigim isimlerdendir hamza. antremana erken gittigim bir gun yanina gidip konusmak istedim. yanimda fenerbahceli bir arkadasimla hamza'nin calistigi sahay gittik. su an bazilarina hamza fazla dusuk enerjili ve somurtkan gorunebilir fakat bu onun mizaci. eskiden de boyleydi. biz konusmaya calistigimizda hic pozitif bir enerji gostermemisti. velet oldugumuz icin sacma sapan bir iddiaya cekmeye calistik adami, sag ayagiyla sahayi boydan boya gececek sekilde sut cekebilir miydi? biz onca sirinlik cocukluk yapsak da cevap vermedi bu iddia girisimimize fakat sonra topu sagina cekti ve sag ayagiyla sahayi boydan boya gecen bir sut cekti. hamza ile ilgili hissiyatim hep fazla sessiz ve dusuk enerjili biri olduguydu ve o karsilasmamizda bunu gordum. tugay, arif, hakan, okan, bulent gibi adamlar ise yuksek enerjisi olan pozitif adamlardi. neden bu noktayi uzattigimi aciklayayim simdi.

  bulent, fatih terim'in ilk doneminde kapidan, bacadan neresi varsa oradan kovulmaya calisildi. surekli kadrodisi oldugu ve kendine takim bulmasi gerektigi soylendi. kardesi mert'e de aynisini soylediler ve mert gitmisti. bulent ise kaldi, sozlesmeleri bos mukaveleye atti, sonunda galatasaray'in en buyuk efsanelerinden biri dogdu. tugay'i her transfer doneminde fenerbahce istedi cunku tugay galatasaray demekti (o donemler). hakan sukur ne kadar golcu, yetenekli olsa da tugay'di esas mesele, ayni arda turan gibi. her seferinde daha azina galatasaray'da kaldi. hakan sukur son avrupa donusunde galatasaray'a alabileceginin 3'te birine imza atti. besiktas kendisine cok daha buyuk paralar verdigi halde.

  bu ornekler daha da cogaltilabilir. hamza'nin bana verdikleri para cok azdi diye aglamasi, bazi eski oyuncularin bize yemek vermediler demesine benziyor. isteyen o sartlarda da kaldi, kaldiktan sonra da hakettigi paralar da odendi ve daha onemlisi efsane oldular. ayrica 80'ler ve 90'lar galatasaray yapilanmasini bilmeyen biri galatasaray'in transfer ve butceleme mantigini anlamayabilir. galatasaray tanju'dan vazgecti hamza hamzaoglu kim? prekazi hala galatasaray'a katkida bulunabilecekken galatasaray ondan da vazgecti. cunku o donemin yoneticileri sunu iyi biliyordu, bir futbolcu dusus egrisi gostermeye baslamissa sonuna kadar zorlamanin anlami yok. tanju bu ornege cok uymaz cunku o biraz daha etik konulardan dolayi gonderilmisti.

  hamza'ya donecek olursak, kendisi milli takima bile giremiyordu en iyi zamaninda. galatasaray'dan gittikten sonra ne oldu? mesela ayni sene sergen yalcin emre asik da gitti istanbulspor'a o adamlar tekrar 3 buyuklere dondu, milli takimda surekli oldular, (ki emre asik'in milli takimda rakibi alpay ve bulent korkmazdi) hamza ise siirt'e gitti oradan da kayboldu en son beylerbeyi'nde birakti sanirim. kisacasi hamza hamzaoglu vefasizliga kurban gitmis biri degildir. galatasaray ona bir fiyat belirlemis ve bunu da sunmustur. bunu kendine az goren hamza da daha fazla alip sevdigi bir teknik direktorle calisacagini dusundugu istanbulspor'a gitmistir. daha sonra da futbolu yavas yavas siradanlasip siradan bir anadolu futbolcusu olarak kariyerini noktaladi.

  bu noktada galatasaray'a vefasiz degil basarili transfer politikasi yapti diyebiliriz. cunku 95'te hamza gittikten sonra 96'da galatasaray harika kadrosunu kurdu. altyapidan emre cikti, suat'i takima kazandirdilar, umit davala ve ergun penbe takima girdi. soyle dusunun, ergun mu hamza mi, hangisi daha iyi futbolcu? galatasaray kendisine bictigi fiyati begenmeyen hamza'yi gonderip ergun'u ve hakan unsal'i kazandi.ikisinin de galatasaray'a gelisi 94'tur. yani galatasaray hamza'ya yatirim yapmaktansa ergun ve hakan unsal'a yatirim yapti. simdi geriye donup baktiginizda yaptigi bu yatirim dogru mu yanlis mi?

  sizi bilmiyorum ama hamza eger bugunku yonetim olsaydi kesin maasina zam yapilip takimda tutulurdu sonra da ergun yedekte bekleyip cururdu. haliyle 2000 kadrosunun onemli adamlarindan birini parlatamamis olurduk. taraftar duygusal yaklasabilir ancak yoneticilerin boyle bir luksu maalesef yok. gelecegi dusunmek zorundalar. ve galatasarayli eski yoneticiler gelecegi dusunup dogru bir hamle yapmislar. sonunda kazanan galatasaray oldu. buna vefasizlik diyorsaniz bence galatasaray'in cikarlarini dusunmuyorsunuz demektir.

  aa arada yazmayi unutmusum. pozitif enerjiden bahsederken baglamam gereken yeri es gecmisim. hakan, arif, tugay, suat, okan, umit pozitif enerjisi yuksek ve ekip olabilen kisilerdi. galatasaray'in basarisinin altindaki en onemli etkenlerden biri budur. hamza ise enerjisi dusuk biri. hatta gotz her mac satasirmis hamza'yi oyuna sokabilmek icin. galatasaray yeni yapilanma sirasinda potansiyeli yuksek ve pozitif bir ekip kurarken oyunu dusmekte olan ve dusuk enerjili bir adami kenarda biraktiysa cok da iyi yapmis.

  hani tekrar yazayim ki akilda kalsin iyice: eger hamza'ya yuksek maas verilip takimda tutulsaydi su an ergun penbe, hakan unsal gibi adamlari dogru duzgun izlemeden gondermis olurduk. hani su 2000 kadrosunun en iyileri. hani sol ayakli en iyi turk futbolcular arasinda ilk 3'e girecek adamlar. (digeri de sergen zaten)

  herseyin otesinde hamza'nin bugun elestirilmesinin sebebi de (ve tabiki yonetimin) o donemki yonetimin yaptigi gelecegi koruma hamlesini yapamamis olmalari. arif'in de dedigi gibi, yangindan mal kacirir gibi turk oyuncularla 4-5 yillik sozlesme imzaladilar ve en buyuk hatalari da buydu. simdi selcuk, bilal, burak, umut, sabri gibi 32 ve ustu adamlar oynayacak diye sinan, denayer, jose (gecen sene bruma) gibi adamlar yedek bekliyor. bugunu kurtariyorsun belki evet. belki hamza'yla anlasilsaydi 95-96 sezonunda verim de alirdin bu da dogru. sonra? futbolu dususe gecmis ve potansiyeli ancak o kadar olan adama neden nikah kiyiyoruz? neden sadece casual bir iliski icine girmiyoruz ki bu adamlarla. jose gibi 20'lik citirla evlen istiyorsan da 32'lik kartla en fazla gunluk eglen.

  galatasaray vizyoner adamlar sayesinde 70'ler ve 80'lerin basindaki krizi atlatti. o vizyoner adamlar sayesinde tanju, prekazi gibi adamlardan vazgecip, tugay, okan, hakan, bulent gibi adamlari takima katti. sonra yine o vizyoner adamlar sayesinde hirsli ve galatasaray'in ic dinamiklerini bilen terim getirildi. sonra ayni adamlar sayesinde umit davala gibi adamlara yatirim yapildi ve potansiyeline cikamayacagi dusunulen hamza gibileri gonderildi. bu sayede galatasaray'in gelecegi kurulmus oldu. o gelecek ise 2000 yilinda kendini gerceklestirdi ve omrunu doldurdu. daha sonrasinda vizyoner bir adam gelip galatasaray'a yeni bir jenerasyon kazandirmadigi icin de surekli gunluk basarilarla yetindik. bugun de gunluk basarilari alkislayan taraftar ve yoneticiler yuzunden gelecek olasi buyuk basarilarin onunu tikiyoruz. galatasaray hamza'ya istedigi parayi verse olasi basarilarin onunu tikayacakti tipki selcuk, burak, sabri, olcan, dzemaili, pandev gibi adamlara paralari sacip gelecegin onunu kestigi gibi.
 • 3854
  fantastik bir teknik adam. en son yaptığı açıklamalarla ilgili bir şeyler karalamak istiyorum.

  kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/...rsie_aciklamasi.html (veya google'a yazın 50 yerde çıkıyor)

  1- "burak ayarında bir forvet getirmeye kalksanız zaten 15-20 milyon euro para vermeniz lazım"

  -şu an transfermarkt verilerine göre 15-20 milyon bandındaki forvetler (genç yıldız adaylarını yazmadım)

  -benteke 20m

  -mandzukic 20m

  -dzeko 20m

  -aubameyang 19m

  -negredo 18m

  -wellbeck 17m

  -immobile 17m

  -jose rondon 15m

  -doumbia 15m

  -van persie 15m

  -zlatan 15m

  görebileceğiniz üzere her biri burak ayarında oyuncular. hiç birinin burak'tan fazlası yok :(

  2- mario gomez'den vazgeçmedik ama o maliyetlerle alamam. taraftarın beklentisine cevap vermek için transfer yapmam. bizim ölçülerimize uygun olacak.

  -adam sözünün eri bak. taraftarın beklentisine göre transfer yapmıyor. mesela sabri'ye iki kat para vereceğini , iki senedir oynamayan jem'i alacağını falan kimse beklemiyordu. hakkını verelim.

  3-niasse benim öğrencim ama şimdilik bizim takıma monte etmekte zorlanıyorum onu. çünkü kiralık alırsak oynatmamız lazım.kendisini parlatıp, seneye göndermek istemiyorum

  -açıkçası hoca burda ne demiş anlayamadım. kiralık aldığın adamı oynatmak zorundasın diye bir kural mı var? hayır takıma monte edemiyorsan niye alasın, yok monte edebiliyorsan niye oynatmayasın, hepsinden önemlisi niye oynatmak zorunda olasın? yahu adam parlarsa takıma fayda vermiş demektir, sen parlat nereye giderse gitsin sana ne? kafamda deli sorular.

  4- melo gelmezse yerine birini bulursak alacağız, bulamazsak elimizde hamit ve selçuk gibi oyuncular var.

  -hamit var di mi hocam, hani oynadığında performans verse de iki haftada bir sakatlanan hamit. selçuk var derken neyi kastettiğini zaten anlamadım. selçuk'u melo'nun yerine koyarsan maç başına 5-6 gol yeriz herhalde. ayrıca cumhuriyet ciddiye alıp değinmemiş bile ama bir de hakan balta'yı koyabilirim oraya zorda kalırsam demişti. bence podolskiyi falan koy hocam, malum ön libero sürekli fiziksel temas isteyen mevki, hep bizim evlatlarımızı mı ezecekler :(

  5- jem takım oyuncusu. fizik olarak zayıf görünür ama kemik gibidir. doğru pozisyon alır, top kaybı yapmaz. jem'den ne alacağını bilirsin."

  -son iki senede 10 maça çıkmış bir adamdan ne alacağını nasıl bildiğini kestirmek çok güç hocam, gerçekten inanılmaz bir yetenek ama helalin var. ayrıca kemik gibi olan, doğru pozisyon alan,top kaybı yapmayan, performansı sabit bir oyuncu 26 yaşına kadar reading'te ne yapıyordu ayrınlatırsan bizi sevinirim. muhtemelen türk olduğu içindir. jem paul değil , jean paul olsa adı liverpooldaydı şimdi :(

  6- adım adım gideceğiz. 3-5 yıl sonra hedefimiz şampiyonlar ligi şampiyonluğu.

  -hocam biz sana vizyonsuz dedik diye böyle yapıyorsun değil mi :( alın size vizyon diye. 3-5 yıl sonra şampiyonlar ligine 35 yaşındaki selçuk-burak ikilisi ile mi gideceğiz :(

  7- "fenerbahçe'nin transferleri bizi etkilemiyor. o transferleri yapmak zorundalar. çünkü 3-4 sezondur her transfer döneminde 1 ya da 2 transfer yaptılar. onlar artık kadroyu değiştirmek zorundalar. bütçelerini beklettiler, beklettiler ve şimdi harcıyorlar."

  - fenerbahçenin bu sezon aldığı önemli isimlere bakalım mı hocam. savunmada sağ bek şener, göbek kjaer , kanata nani , forvete van persie ve fernandao. ne kadar ilginç değil mi transferler, adamlar mecbur aldı ama. sonuçta bizim sağ beke,stopere,kanat oyuncusuna ve forvete ihtiyacımız yok. takımın en güçlü yerleri. bi dakka lan?!

  8- carole'yi aldık çünkü telles piyasası olan bir futbolcu. her an bir teklif gelebilir. o teklif geldiğinde hazırlıksız yakalanmamalıyız.

  -telles'e teklif gelme ihtimali olmasa yine sol bek yedeğimiz olcan'dı desene hocam :( piyasası olan oyuncuyu satmak lazımsa, burak 15-20 milyon ediyorsa sana zahmet onu da aradan çıkarsak ya :(

  9- oyuncularımıza talipleri olduğu zaman vermemiz lazım. artık yetiştirip, satacağız. hep alan olmamalıyız. porto modeli gibi...

  -aynen hocam ne güzel dedin öyle, ben de onu diyorum yetiştirip satalım. mesela bruma var bu sene yetiştirelim onu. e ama bruma, sociedad, haydaaaaaa...

  10- yıldız illa yabancı olmak zorunda değil. neden kendi yıldızlarımızı görmüyoruz?

  -görüyoruz hocam görmez olur muyuz? sokaktan çevirelim bir tane insan, galatasaraylı olması da şart değil. soralım bizdeki yıldızları hemen söyler. muslera,melo,sneijder diye.
  ama yabancı olmayan yıldız demişsin, pardon hocam ben yanlış anlamışım :(

  11- (benim favorim) herkes forvet diyor ama burak’ın üzerine bir forvet getirirsek onu nerede kullanacağım?

  - "aganın bokunun üstüne bok olur mu" muhabbeti sadece benim aklıma geliyor olamaz.

  12- kuvvet antrenmanından sonra oyun tıkır tıkır akıyordu. bunun için podolski bir ara bocaladı. bizim farklı bir anlayışımız var.

  - adam bocalar tabi, geçen seneki oyun planıyla antrenman yaptırıyorsan hocam adam şoka girmiştir nasıl bu takım iki kupa aldı lan diye.

  13-sahaya 11 kişi çıkıyor. fernandao’yu aldı, şimdi de van persie geldi. ikisini de mi oynatacaklar. o zaman orta sahayı kaybedecekler.

  -laf bile sokamadım şu açıklamaya, sana ne?

  14- uefa şampiyonu olan takımımızda kimler vardı. yıldızlarımız kimlerdi?

  -yabancılar net olarak hatırlıyorsundur kimlerdi, yerlilere gelince de, dünya üçüncüsü olan bir milli takımın en önemli oyuncularıydılar. 4. torbada faroe adalarıyla yarışan bir milli takımın parçaları değildiler. bilmem anlatabildim mi.

  sadece bir röportajının satır başları.

  işte teknik direktörümüzün futbola ve takıma bakış açıları temel hatlarıyla bunlar.

  ama biz denge dengeoğlu'nu yerli diye eleştiriyoruz.
  ama biz denge dengeoğlu'nu geçmişi kupalarla dolu değil diye eleştiriyoruz.
  ama biz denge dengeoğlu'nu fatih terim hayranı diye eleştiriyoruz
  ama biz denge dengeoğlu'nu kişisel olarak gıcığız diye eleştiriyoruz

  yersen.
 • 9773
  asla galatasaray seviyesi vs. muhabbetlete girmeyeceğim. zaten galatasaray’dan da başarısız olduğu için değil gereksiz demeçleri ve inatları yüzünden gönderildi.

  kendisi süper lig'te anadolu ekipleri için kalburüstü bir teknik direktördür. galatasaray taraftarının bir kısmına bakarsak umut bulut forvet değildi, burak yılmaz sürekli ofsayte düşerdi, belhanda bir işe yaramazdı, alex telles kötü sol bekti... uzar gider bu liste.

  bu adamı hala takıntı haline getirmek komplekstir. büyük takım taraftarı kendisini takıntı haline getirmez. yeri ve zamanında yerine göre eleştirir, yerine göre de hakkını verir.

  bu sezon da kısıtılı kadrosuyla malatyaspor'da önemli işler yapıyor.
App Store'dan indirin Google Play'den alın