• 76
  son iki yıldır düzelen fakat hala ciddi borç ihtiva eden durum...
  ne uçuyoruz, güllük gülistanlık, ne de eyvah battık durumu var. futbolu uçlarda değerlendirdiğimiz gibi , mali durumunu da öyle değerlendiriyoruz.
  kabaca bir bakalım:
  karşılaştırmalı olarak değerlendirirsek
  bizim 200-250 milyon euro, beşiktaşın 300-350 milyon euro, fb'nin 650-750 milyon euro arası -net- borcu var. bu net , brüt olmasını özellikle belirtmek lazım.
  önümüzdeki yıl 150 milyon euroya yakın gelir gelecek .aldığın kadar satla ve şartlı 21 kişilik kadro sınırlamasıyla zaten çok açılamazsın.
  olacağı şu:
  toplam oyuncu bordro giderini 30-40 milyon euronun üstüne çıkarmadan, her yıl 1-2 tane toplamı sekiz haneli euro bedelli oyuncu satışı yaparak, kontrollü bir şekilde önümüzdeki 5 yıl içinde durumu düzeltmek zorundayız.
  bu arada diğer klüplerin mali yapısını düzeltmek için sunulacak fırsatlardan bizde yararlanmak için gözümüzü açık tutup taraftar gücümüzle hakkımızı isteyeceğiz.
 • 77
  simdi bizi burda asil ilgilendiren olay, finansal fair play baglaminda sportif gelirlerin arttirilmasi. en onemli kisim burasi , cunku uefa hesaplamalarinda bunu esas aliyor.
  sponsorluklar, yayin gelirleri, magazacilik faaliyeti, futbolcu bonservis ve kiralama gelirleri gibi kalemler bunlar.

  ya da giderleri kisacan. bunlarda futbolcu ucretleri, teknik kadro giderleri , magazacilik giderleri, futbol operasyonuna harcanan diger kalemler.

  finansal operasyondan ettigin kar ya da zarar direk finansal fair play kapsaminda degil. yoksa turkiyedeki 4 buyukler, yuksek borcluluk sebebinin getirdigi maliyetlerle herhangi bi sekilde avrupaya katilamaz. kur farki arti faiz gideri acayip seviyelerde.

  ama sanirim bu sene yapilan degisikliklerle beraber, uefa kluplerin hem futbolcu bonservisinden dogan amortisman bedelleri, hemde toplam borcun gelire orani konusunda da duzenlemelere gitmis. yani uefa sopasi daha kalin artik bu konuda.

  bize gelince, futbolda basarili oldugumuz icin gelir de artmis durumda. bu sene ve gelecek sene de milyar tl seviyelerini gorecegiz. elimizdeki sponsorluk anlasmalari cok onemli. onlarin gelirini kirdirip da, gelecek senelerde o gelirden olmamak lazim. her sene ayni miktarda gelir olarak hayatina devam etmeli. riva gelirini kirdirdik mesela. dernekle alakali bi kisim olsa da, kaynaklarin verimsiz kullanilmasi oluyo. stad arti forma sponsorluklarinda global markalarla, yabanci para anlasmalari onemli.

  daha ayagi yere basan maas butceleri ile ilerlememiz cok olumlu. hayalimiz galatasaray'in hep basarili olmasi. ama olabilecek kaza kursununa karsi, maas butceleri hesaplanirken, sampiyonlar ligi degil de, bi alt lige gore ayarlanma yapilmali. yoksa besiktas gibi, devre arasina kalmadan kim var kim yok gonderecegim derdine dusersin.
  bu sene daha sozlesmeleri biten oyuncularla 10 milyon euro assagi indi maas butcesi. fernando, mariano ve belki de belhanda ayrilisi da bu sene neredeyse bi 10 milyon daha assagi indirir. tabi karsilikli anlasarak, ya da bonservis bedeli kazanarak ayrilirlarsa.

  istanbul secimlerinden dolayi, yeniden borc yapilandirma olayi gundeme geldi. bence su ekonomik durumda bir birey olarak siddetle karsi ciksam da yapilandirma oldugu vakit en az faydayi bize saglar. borclar tl cinsinden yogunlukla cunku.

  kirilma noktasi da surasi olur ama.(bkz: hedef 23) gelecek sene ulasirsak , fatih hocam kendi rekorunu 5 yil ust uste olacak sekle getirir. gundemdeki sampiyonlar ligi statu degisikligi de olursa, bu 2020 sonrasi donem icin, olasi en kuvvetli aday biz oluruz turkiyeden katilacak. 2020 sonrasi finansal fair yuzunden bir sene kacirmak bile bizi perisan eder. kafamizi duvarlara vururuz.ama eger avrupa puani ilk 32 icinde olursak 2024 itibariyle de bu durumda ligin bayern munihi oluruz. cok acayip bisi olur. 30 milyon euro miktarinin neredeyse iki katina cikmasi durumunu hayal edemiyorum. ve her sene kasaya koydugumuzu.
 • 79
  uzun uzun yazacaktim ama sağolsun renktaşlar hafifletti. #2676726 #2676721 güzel veriler verdiler.
  #2669723 te florya kısmıni ele almış.

  borç alacak farkımız 200 milyon € güncel kurdan. bunu kenara yazalim.

  bakın ayakbasti parasi gelecek cl -》bu tutar spk icin ayrilir ve galatasaray kendi payina 250 milyon tl sermaye koyarak toplan 500 milyon tl sermaye arttırima gidebilir.

  böyle bir hakkı var. aktiflerdeki sermaye batıklığı da sona ermiş olur. yabanci para cinsi borçlari tamamen kapatmasina da yeter 500 milyon tl.

  2. adim stad isim hakki ve sponsorluklar 》 min. toplam 10 milyon € yıllık olsun. hani kötüyü düşünelim.

  bu parada florya'nin taşinması için yillik bütçe oksun x2 senede en geç o iş halledilmiş olur.

  3. adim stad gelirleri senelik 200 milyon tl gelir var.
  nef gibi bir sponsor ile beraber stad gelirinde bir pay ayrilarak konser/basket/e-spor vs gibi etkinlikler için kullanilacak salonlar (voleybol içinde ufak bir tane) inşaa edilebilir.

  4. lig tv yayin hakki gelirleri, şampiyonlar ligi gelirleri, performans gelirleri ise futbolcu maaşlari ve finansal, idari yönetim giderlerine harcanır.

  bakın daha olgunlaşnakta olan riva ile ilgili görüş bildirmedik.

  adanın toparlanip hizmet vermesi, otel mi ofis mi? koca plazanin açılması...

  satilsin diyenlerin avantasi vardır veya 4 işlem bilmiyordur.

  bu sene ki şampiyonluğun önemi buydu. biz ilk kez uzun bir aradan sonra 3 direğinde babafingolar dahil tüm yelkenler tam dolu durgun denizde seyir halinde olacağiz.

  yan yatmış, direkleri kırılmış bir gemiydik. once gemi düzledi, sonra yelkenler toplandı ve direkler onarıldı...
  yeni yelkenler gerildi...
 • 82
  açıklanan rakamlara bakıldığında rakiplerine oranla gayet iyi durumdadır. iyiye gitmesi, borçların azalıp kâr açıklanması bile liseci zihniyetin başkanı devirme hırsının önüne geçmemektedir. adamlarda öyle bir mustafa cengiz öfkesi var ki adam abartmıyorum borcu sıfırlasa bile yine onu yıkmak için son sürat çalışmaya devam edecekler. meyve veren ağaç taşlanır sözü hiç bu kadar yerinde kullanılmamıştı.
 • 83
  finansal raporu incelediğimizde kar açıklamamıza rağmen 31.05.2019'da 889m tl olan borcumuz kasım sonu itibariyle 1066m tl olarak artmış gözüküyor. iki senedir kar açıklamamıza rağmen genel borcumuz neden sürekli artıyor anlamış değilim. muhasebeden anlayan bir renktaş konu hakkında bir bilgilendirse gerçekten iyi olur.
 • 84
  açıklanan kar 6 aylık dönemin gelir ve giderlerini baz alıyor. neticede bu dönemde gelirimizin giderlere göre artı verdiğini anlıyoruz. genel borcumuzun artışının başlıca sebebi ise bankalara ödediğimiz borç faizleri.
  zaten tüm kulüpler faiz ödemeleri yaptıkları sürece yıllık tabloda borçlarını arttırıyorlar.
 • 85
  dipnotlarda, sponsorluk - isim hakkı değerlemesi yapıldığı, 2029-2030 yılına kadar en kötü 247 milyon euro, en iyi senaryoyla ise 294 milyon euro sponsorluk geliri beklendiği yazılıdır. bence stad isim hakkı gibi konularla ilgili önemli bir gösterge.

  yönetimin bilanço için sağladıkları inkar edilemez. ama pembe bir tablo çizmek çok doğru değil. özellikle gelir tablosundaki rakamlara baktığımız zaman satış ve faaliyet karı rakamları geçen sene aynı çeyrekle kıyaslandığında nerdeyse aynı, brüt karda 26 milyon tl azalma var, favök'te 21 milyon azalma var, yalnızca net kar rakamında belirgin bir iyileşme var. borç rakamlarımızda da belirgin bir düşüş olduğunu söyleyemeyiz.

  beni en çok düşündüren şeylerden biri, özkaynaklarımızn ekside olması. bir şirketin sağlıksız bir yapıda olduğunu gösteren faktörlerdendir. diğer kritik husus ise şampiyonlar ligi gelirlerinden mahrum kalınması durumunda gelir kalemlerimizde yaşanacak sert bir düşüş olacaktır. bu ihtimale imkan vermeden bir an önce şampiyonluk potasına girmek şart. aksi takdirde bu tablonun tekrar olumsuz bir hal olması uzak ihtimal değil.
 • 86
  açıklanan mali tablo, gelecek sezon da şampiyonlar liginde olmanın ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. açıklanan 6 aylık kârdan şampiyonlar ligi gelirini çıkartırsak, acı durumu görürüz, bu nedenle çok kıymetli teknik heyetimizin bir an önce saha içine odaklanıp ne olursa olsun sezonu ilk ikide bitirmeyi sağlaması gerekiyor.
  bir diğer husus da, kadromuzdaki yabancılar olarak çok şişkin durumdayız ve ciddi bir maaş külfeti var. bu nedenle gelecek sezon kadro revizyonu, maaş bütçesinin düşürülmesi ve şampiyonlar ligi katılımı çok çok önemli.
 • 87
  tamamen şampiyonlar ligine katılmamıza bağlı olan tablodur. bakın avrupa ligi bile kesmez öyle bir bataklıktayız.
  borçlarımızın büyük çoğunluğunun tl cinsinden olması büyük bir şans bizim açımızdan. bu yüzden kurdaki değişimler eski borçlarımızı katlamıyor. sanırım bu hareket ünal aysal zamanında yapılmıştı. yanlışım var ise ilgili yazarlardan mesaj bekliyorum.
  ancak faiz denen illet öde öde bitmediği için maalesef hala ayağımızı bataklıktan çıkaramıyoruz.

  ama beterin beteri var. başımızda dursun özbek de olabilirdi. gidip faktoring şirketlerinden %40 faizle borç alıp faiz öderdi. buna da şükür.
 • 88
  kendimizi kandırmadan bakılması gereken durumdur. galatasaray da diğer pek çok kulüp gibi batık durumdadır. batmış bir şirket borçlarını ödemeden kara geçmiş olmaz sadece belirli bir süre içerisindeki gelir gider dağılımında artıya geçebilir ki bu durum genel mali görünüşte kar demek değildir.
  19 20 sezonunda şampiyon olamazsak 20 21 sezonunda dönemlik fazla da kalmayacağı gibi ücret ödemesi için nakit aramaya başlarız, önümüzdeki sezon da şampiyon olunamazsa bankalarla yapılan anlaşma gereği borcun ana parasının ödenmeye başlanacağı 21 22 sezonunda bjk'nin şu anki halinde oluruz.
  riva anlaşması borcumuzun yanında devede kulak kalmakta. bu durumdan net bir çıkış görünmüyor gibi maalesef. tüm büyükler için tek çıkış birinin borcu ödemesi o biri de kulübün sonraki sahibi olacak gibi.
 • 91
  borcun artmasının ana sebebi yapılandırmadır. yapılandırmada kısa vadeli borçlar uzun vadeye yayılarak daha uzun süreli faizlerle borcu arttırdı haliyle. durum iyiye gidiyor ama durum iyi değil. gelir kalemlerimizi düzenli ve sabit noktaya getirmek lazım. şampiyonlar ligine gidemedik, şampiyon olamadık gibi durumlar sarsıcı olmamalı. bunlar tam tersine bize yatırım yapma şansı(yıldız topçu getirme vs.) vermeli. yapılandırma konusunda tl borçlanma önemli bir detay. ancak bu detayın önemi 2 sene sonra yani anapara ödenmeye başladığından borcun bitmesine kadar olan süreçte şampiyonlar ligine kaç sefer katıldığımıza göre önemini değiştiriyor. eğer 3 sene üst üste katılmayı başarırsak muhtemel euro artışı ile cl gelirlerimizi bu borçları kapatmakta çok rahat kullanırız. bu seneki şampiyonluk değil ama önümüzdeki seneki ve sonraki senelerin şampiyonlukları çok kıymetli yani.
 • 92
  geri dönüşü olmayan bitik topçulara yatırım yapmaya devam edersek düzelmeyecek durumdur. uygun maaşlara genç futbolcu almalı, altyapıdan oyuncu çıkartmalı ve bu isimleri pazarlamalıyız. son 10 yılda altyapından yetiştirip sattığın oyuncuların toplam getirisi sadece 26 milyon €, bu paranın yarısını diagne'ye verdin. bu şekilde nasıl belini doğrultacaksın?

  türk takımları oyuncu pazarlamadan mali olarak düzlüğe çıkamaz, net.
 • 93
  mustafa cengiz başkanlığı önderliğinde yapılandırılan mali yönetim, kendi özkaynaklarımızdan yüzde yüz artış elde edip, mali yükümlülükleri olan taşınmazlarımızın üzerindeki engelleri de günümüzde tamamen ortadan kaldırmıştır.

  2017 döneminde özkaynaklarımız üzerindeki bütçe açığımız eksi 608 milyon tl iken mustafa cengiz döneminde kısa bir zaman içinde 313 milyon tl'ye kadar gerilemiş olup, yeni yaratılan kaynaklarla beraber 2018 yılı başında da kar elde etme düzeyine geldiğimiz açıklanmıştır.

  2017-2018 yılları arasında kpmg küresel spor danışmanlığı bölümü tarafından değerlendirilen mali verilerde ise büyük avrupa kulüplerine rol model olabilecek bir galatasaray görüyoruz, bu başarı sadece 20 ocak 2018 tarihinden, yılın sonuna kadar olan kısa bir süreçte gelişiyor.

  http://www.diken.com.tr/...-19la-avrupa-lideri/

  2018 yılı haziran döneminde finansal fair play bünyesinde uefa ile olan görüşmelerimiz, mali yapılandırmayla birlikte bize daha fazla zaman kazandırdı.

  https://www.galatasaray.org/...irma-anlasmasi/39821

  mali tablo üzerinde kazanılan sürelerin ve yapılan anlaşmaların ne kadar akıllıca olduğunu 2019-2020 dönemindeki açıklamalarla anlayabiliyoruz. mali açıdan kafalardaki soru işaretlerini gidermiş bir yönetim anlayışımızın olduğunu detaylı bir şekilde kendi ağızlarından dinliyoruz. mali olarak üzerlerine düşenin en iyisini yaptıklarından kuşkum şu güne kadar hiç olmadı.
 • 94
  sanki türk futbolunda klasik bir hal aldı artık, şampiyonlar ligi'ne giden takımın ufak miktarlarda kar açıklayıp, kalanların düzenli olarak zarar etmesi. bu durum bizim için de hala geçerli.

  basit bir hesap aslında gitmemiz gereken yönü net şekilde ortaya koyuyor. şampiyon olup şampiyonlar ligi'ne katıldığımız durumla, ikinci olup şampiyonlar ligi'ne gidemediğimiz durum arasında yaklaşık 40 m €'luk bir fark olduğunu varsayarsak, ve son yılda yaklaşık 10 m €'luk bir kar (76 m ₺) açıkladığımızı da hesaba katınca, kötü senaryoda 30 m €'luk bir zarar açıklayabilirdik. futbolcu al-sat dengesi de 0 olduğuna göre, demek ki ciddi anlamda giderleri kısmamız gerekiyor, ve en önemli kalem de maaş bütçemiz. benim yönetimle ilgili naçizane ve yegane kriterim bu konudaki başarıları olacak.
 • 96
  aile bütçemi düşündüğüm kadar önemsediğim durum. kulüp tamamen düzlüğe çıksa, sürdürülebilir bir mali tablomuz olsa, alt yapıdan çıkan oyuncularımızı büyük paralara satsak, istediğimiz oyuncuları çatur çutur alabilsek, avrupalı futbolcuların odak noktası olsak uzar gider bu hayaller. umarım bir gün gerçekleşir bunlar.