• 1
  yavaştan yavaştan kurulmaya başlanması gerekendir. ultraslan'ın durumunu görüyoruz, koreografiden başka yaptıkları bir şey yok. yaptıkları tezahüratlar ortada, hadi onu da geçtim artık tezahürat bile yapmıyorlar. ee, takımı kim ateşleyecek arkadaş? adnan polat, sakat futbolcular falan mı bağıracak? gerçi kombinelerini, biletlerini satan bir ultraslan'dan ne beklenir, orası da meçhul.

  bir kaç senedir ultraslan çok büyük bir düşüş içinde. özellikle alpaslan dikmen'in vefatından sonra bir yokuştur iniyor, artık inecek yerleri kalmadı. dipteler. bir daha da toparlanamazlar, ister toplantı yapılsın, ister başka bir şey yapılsın. ultraslan artık bitmiş gibidir. çok zordur toparlanmaları, hem de çok. ultraslan bittiyse onun görevini kim üstlenecek, yürüyedur'un geri gelmesi gibi bir ihtimal yokmuş. o zaman yeni bir grup kurulmalı; gerçekten de adam akıllı kişilerin oluşturacağı, bilinçli tezahüratlarla, bilinçli bir şekilde takıma destek verecek bir grup. neden biz bu grup olmayalım? aslantepe'ye kadar oluşabilir bu mesele bence. çok da güzel olacağına eminim.

  ultraslan eski haline dönerse, ne ala. hiç gerek kalmaz ama özellikle bu sezon gördük ki bu durum gerçekten de çok zor. yapılan toplantıların da pek bir faydası olmamış sanırım.

  not: tribün grubunun ismi tabiki de galatasaray sozluk olmak zorunda değil. ben sadece başlangıç için böyle bir başlık açayım dedim. umarım gönüllüler vardır. yoksa bu ultraslan'a kalırsak, işimiz iş..

  editle gelen not: bu sadece bir fikirdi. henüz ortada bir şey yok. zaten böyle bir sorumluluğu kaldırabilecek biri değilim. büyüklerimizin sorumluluk alıp, böyle bir çalışma yapması gerekir sanırım. hatta ultraslanla bile görüşülebilir bu fikir. kendi, nacizane fikrimi paylaştım. aman bölücü falan diye adımız çıkmasın. al başına bela sonra.
 • 8
  gruplaşmak olmamalı tribünlerde. bu şekilde davranılırsa ultraslan'dan hiçbir farkı kalmaz bir süre sonra. orada da kalabalıklaşma olacak ve çığırdan çıkacak bu grup. bu yüzden şu olmalı:

  galatasaray sözlük kullanıcılarının bulundugu tribün.
  bu şekilde olursa özerklik olmaz. herkes dilediği gibi istediği yerde olur. kişiye, gruba karşı başkaları tarafından söz konusu hakimiyet olmaz ama maç içerisinde de tek yürek olunabilir.

  tribün dediğin böyle olursa keyif alırsınız. fakat o ince detayı atlamayacaksınız; tek yürek olursak eğer maçta...
  zor değil. inanır mısınız şu an içinde bulundugumuz durumdan da kat kat daha iyi olunur.

  misal, okuyan, eli yüzü düzgün, bir işin ucundan tutmuş ve layıkı ile devam ettiren bilinçli bir tribün olacak 10 sene sonra.

  kimler var bu tribünde?
  galatasaray sözlük kullanıcıları.
  kuralları neler imiş?
  gruplaşmak yok. bir kere maç sırasında izle onları anlarsın.

  meksika dalgası misali yayılacak bu şekilde komple tribüne. grup varsa çıkar vardır. gruplaşma olmayacak lakin etrafınıza öğreteceğiniz kurallar olacak. kötü olmayan, daha iyiye yoran.

  lider olmayacak. sözcü olacak.
  egoistler olmayacak. alçak gönüllüler olacak.
  ben olmayacağız. biz olacağız.
  ısmarlama olmayacak. seviyorsan katlanacaksın diyeceğiz.
 • 15
  hep aynı yere aynı 10 kişi gitmeye başlarsa orda bulunan diğerleri de onları tanır,ısınır, katılır. yürüyedur nasıl oluştu ki? toplam 10-12 kişilik bir grup kapalı nın solunda beraber maç izlerlerdi, sonra neoldu. ınsanlar gitgide polarlara ısındı tiplere ısındı tezahüratlara ısındı. büyümediler belki ama destekçileri arttı. artık tribünün o kısmındaki insanlarda kendini yürüyedur ile özleşleştirebiliyordu. hani organizasyon ve örgütlenme böyle böyle olacak birşeydir. yavaş yavaş.

  ama bence isim olarak daha agresif bir kelime bulmalıyız.
 • 17
  neden olmasın ki... çok muhteşemde olur bence.

  hele ki ua'nın bu acizhane hallerinden sonra mümkünse hemen kurulmalı ve faaliyete geçirilmelidir.

  ama önemli bir sorun var...(bkz:lider aranıyor )

  edit: buradaki liderden kasıt reisler, başkanlar değildir. tribün adabını bilen, kimsenin kendisinden şüphelenmeyeceği, bu oluşumu rant kapısı yapmayacak özü sözü bir olan birisidir. yani sözün özü çabasının adı galatasaray olacak olandır.
 • 22
  aslında galatasaray sözlük kurulma amacı; taraftarların galatasaray'ı sanal bir platformda sözlük formatına uygun olarak desteklemesiydi. realiteden önemli olan olgu, burada yazılarla ve fikirlerle paylaşımda bulunmak ve takıma destek olmaktı.

  galatasaray sözlük tribün grubu bu düşüncenin zıttına hareket eden bir oluşum olur eğer kurulur ise. daha önceleri söylemiştik adminlerin hakkında manifesto yayınlamaları gerekir diye. sözlüğü realiteye ve atraksyona dökme çabaları da sözlük maifestosuna uygun olmalıydı. bu sebepten galatasaray sözlük harry kewell gitme yürüyüşüne karşı çıktık, bu sebepten galatasaray sözlük darülaceze yi ziyaret zirvesi rağbet gördü. halı saha maçlarında eğlendik, maç zirvelerinde destek olduk birbirimize.

  fakat sözlük adına yapılan zirveler sözlüğün gelişmesine katkıda bulunmuyor sanıldığı kadar. asıl fayda galatasaray sözlük yazarlarına oluyor. her zirvede ve organizasyonda sözlüğün elle tutulur somut bir kazancı olmuyor.

  fakat sözlüğe kuruluş amacında olduğu gibi galatasarayı destekleyen entryler girersek, değişik ve güzel fikirlerimizi yazarsak, databasede galatasaray için faydalı olacak yazıları saklar isek, o zaman gerçekten sözlüğün kuruluş amacına yakışır şeyler yapılır kanımca.

  hep beraber toplanmak, bir grup oluşturmak çok gerekli midir? evet belki gereklidir ama bu sözlüğe yapılmış bir iyilik olmaz. yazarlar için hoş olur ama sözlüğün elde ettiği bir şey olmaz.

  sözlük içinde barındrıdığı yazarları mutlu etmek için değil, galatasaray'ı desteklemek için kurulmuş bir oluşumdur. öncelikleri unutursak ileride amacımızı da unutabiliriz.

  buradaki herkes toplanıp maça gidip gırtlak patlatsa mı daha etkili olur yoksa maçını izleyip takımına destek verip, buraya yorumlarını ve galatasaray'ı geliştirmeye yönelik yazılarını yazsa mı?

  galatasaray sözlük yazarları toplanmadan, grup olmadan evvel amaç belirtmelidir. galatasaray sözlük manifestosu yazılmalıdır. sergilenmesi gereken ortak duruş belli edilmelidir.

  sözlük adına toplanmak, organizasyon yapmak sözlüğe değil, yazarlarına bir şeyler katar ama asıl amacımız sözlüğe bir şeyler katmak olmalıdır. bunu da sözlüğe bilgi içeren ve destek içeren, geliştirmek için açıkları söyleyen yazarlar yeterince yapıyor.

  galatasaray sözlük'te yanlış anlaşılan bir diğer konu da üslup farkıdır. * kişiler fikirden çok üslup beğenmediği için eleştirilirler. bunun da farkında olmalı. birlikte olunacak ise ve realize olunacak ise önce derin bir saygı ve anlayış göstermelidir yazarlar birbirlerine.

  her şeyden önce galatasaray için bir şeyler yapmak isteyen sözlük için bir şeyler yapmak ile işe başlamalı ve yazıları ile sözlüğe destek vermelidir.

  sağlam adımlar oluştuğunda ve çoğunluk aynı fikirde olduğu zaman toplanılıp bir şeyler yapılır zaten.

  ve sözlük bir şeyin daha farkına vardırmıştır, o da şudur ki;

  artık birilerinin itmesine gerek olmadan sözlük bir şeyler yapabilmektedir. tek yazara ya da eski kişilere bağlanmadan da zirveler organize edilebilir hale gelinmiştir. buna göre yapılan zirvelerdeki katılımlardan pay biçilerek ne kadar birlik olunabileceği görülebilir. bu sebepten liderlik vasfına haiz olmayan insanlar da sözlük yazarları için bir şeyler yapılabileceğini kanıtlamıştır.

  şimdi önceki amaca, yani sanal platformda destek olma amacını da unutmadan bir şeyler yapma zamanıdır. öncelikli olarak sözlükte bir şeyler yazılıp çizilmelidir. ilk olarak da adminler tarafından galatasaray sözlük manifestosu yazılmalıdır. o düstura göre hareket edebileceğimiz zaman da galatasaray sözlük tribünü kurulur, fazlası da yapılır.

  zaten sözlükte bunu yapabilecek kudrette birçok yazar olduğu da bellidir. kimse de desteğini esirgemez sanırsam. biraz daha sabır ile her şey çok güzel olur.
 • 24
  haldunustunelinsactokasina katılıyorum aslında. her şeye birlik olarak başlamalıyız. birbirimizi iyi tanımalıyız. birbirlerimizin fikirlerine saygı göstermeli, rahatlıkla fikir alışverişinde bulunabilmeliyiz. ve yine toka'nın da dediği gibi belli başlı kriterlerimiz olmalı. belli şeylerin çerçevesinde toplanmlayız. bu kriterleri düzenlemek de tabiki ağırlıklı olarak moderatörlere düşüyor.

  herkes birbirine ısındıktan sonra, birbirine yakınlaştıktan sonra zaten her şey kendiliğinden gelişecektir. sanal ortamdan da elimizden geldiğince destek vermeliyiz, belki de gerçekten de işe önce buradan başlamalıyız. ama bu tribün grubu ultraslan'a bağlı veya bağımsız olarak eninde sonunda oluşacaktır. ilerleyen zamanlarda kendimizi tribünlerde bulacağımızı, ve belli başlı konularda fikir birliğine vardığımız taktirde de sağlam işler çıkaracağımızı, takımımıza adam gibi destek vereceğimizi düşünüyorum.

  bir de şu konuya değinmek istiyorum, 50 kişi olsak ne yapabiliriz ki? yanılıyor bunu düşünenler. zamanı geldiğinde zaten herkes kombinelerini aynı tribünden alır. belki evet, 3-4 maç adam akıllı bir şeyler olmaz ama 5. maça geldiğinde etrafımızdakiler de bize ısınmaya başlayacaktır, eğer gerçekten de bir şeyler yapabiliyorsak. bizi destekleyeceklerdir. onlara da kendi amaçlarımızı, fikirlerimizi anlattığımız da, bize katılan katılacaktır zaten. yani, zamanla her şey güzel olacaktır. önce birlik olmayı başaralım ama! el birliğiyle her şeyin üstesinden gelebiliriz..