• 17027
  temizinden 10 transfere ihtiyacı olan takımdı. bilmem kaç kere yazıldı buralarda, bir daha yazalım. her türlü hezimete rağmen 9-10 transferle bayağı güçlü bir takım kurulabilirdi. bruma'lı ve bruma'sız olmak bir etken, sneijder'li ve sneijder'siz olmak diğer bir etken. bruma'yı sattık, bunu anlamam mümkün değil ama hadi para lazım sattık, eyvallah. sneijder'e dokunmayacaksınız ama. millet sallıyor adama, neymiş, asistleri adana'ya, akhisar'a vs yapıyormuş. e güzel kardeşim sneijder olmadı mı sen adana'yı veya akhisar'ı da yenemiyorsun ki zaten. neyse bu başka bir konu, takımın güneş gibi belli olan ihtiyaçları var bunlar;

  2 adet stoper
  1 adet sol bek
  2 adet orta saha
  1 adet sağ kanat
  1 adet sol kanat
  1 forvet

  rotasyona da 1-2 oyuncu alınır takım kurulurdu.

  lamı cimi olmadan, eray, cavanda, sabri, semih, ahmet, hakan, chedjou, koray, carole, de jong, josue, yasin ve selçuk'la ve kiradan dönen donk, umut, emrah, tarık ve endoğan'la da yolları ayırmalıydık. zordu, maliyetliydi falan ama yapılması gereken buydu. bütünü kurtarmak için parçalardan vazgeçmemiz gerekiyordu ki bu parçalar zaten katkı veremez hale geleli uzun zaman oluyor.

  takımda kalan muslera, cenk, linnes, serdar, tolga, rodrigues, sinan, sneijder ve eren'in üstüne 9-10 transfer + u17'den 4-5 takviyeyle kadro kurulur yola çıkılırdı.
  transferde getireceğiniz oyuncu profili için önünde 2 seçenek var. ya 2011'de ki gibi 28-31 yaş bandında kelepir kaliteli oyuncu bulacaksınız, örn; khacheridi, leiva gibi ya da 19-25 yaş arası gelişime çok açık 3-4 milyon € bandında oyunculara yöneleceksiniz. rivayı sattınız zaten. oradan gelecek para için 35-40 milyon € kredi çeker mis gibi takım kurardınız. arada kadroyu neredeyse baştan ayağı yenilediğiniz için maaş skalasını da aşağı çekerdiniz. şu planlamayı oluşturup hareket edemiyorsanız bu işi yapmayacaksınız, def olup gideceksiniz. bu iş bu kardeşim.

  yukarıda yazdıklarımla ukalalık yapmış olmayayım. zaten az biraz futbolu bilen, organizasyon gören adamlar da aşağı yukarı benzer şeyleri yazdı, yazıyor. yüzlerce milyon €'nun döndüğü bir işi bu kadar kötü yönetmek hatta yönetememek bizleri çıldırtıyor. ben elimden bir şey gelmemesine inanın çok üzülüyorum. ya hakikaten inanılır gibi değil. kendi şirketlerinin başarısı için onlarca danışman tutup, türlü türlü analiz yaptıran adamlar çok daha kolay bir işi nasıl bu kadar ellerine yüzlerine bulaştırırlar alamıyorum. ulan komisyonsa komisyon. yine yiyin yiyecekseniz ne yapalım. ama kör göze parmak sokar gibi yapmayın şunu. dünyanın en iyi 3 on numarasından birine sahipken gidip o bölgeye 23 milyon € gömüp, son 2 sezonda 89 gol yiyen defansına adam alırken "imi clicihy sirvit istidi" dersen sikerler öyle işi. illa yiyecekseniz bari stoper alın oradan yiyin, orta saha alın oradan yiyin amk.
 • 17032
  https://i.hizliresim.com/1gDbqN.jpg

  ulan şu listeden "galatasaray kalitesinde" diyebileceğimiz 4 oyuncu çıkmıyor. sağlam bir yapılanmaya gitmeliyiz ve bunu minimum zararla yapmalıyız.

  şişik kontratlar, uzun sözleşmeler.. sözleşme yaparken kulübü değil de tamamiyle futbolcuyu düşünen tek takım biziz sanırım. istemediği bir futbolcuyu yıllarca oynatmak ya da kadroda tutmak zorunda kalan başka büyük takım var mı?
  bu konuları düşündükçe başıma ağrılar giriyor sözlük.
 • 17035
  başımızda daö yokmuşcasına biraz kadro kurayım dedim. :( öncelikle sezon icinde yaptığım hesaba : (bkz: #2119781)

  neler değişmiş bir bakalım. ve neler yapılması lazım.

  kilit oyuncu beş tane olmalı. iki tane kaldı. muslera ve sneijder. üç tane transfer yapmamız lazım. adı geçen transferlerin yapıldığını varsayalım. gomis, maicon ve belhanda transferleri olacak gibi. belhanda'nın maliyetine bir orta saha alınsaydı daha sağlam bir iskelet olurdu. yapılması düşünülen transferler:

  stoper
  kanat
  forvet

  ilk on bir seviyesinde on tane futbolcumuz olmalı. linnes, serdar, tolga, eren, rodrigues ve sinan bu seviyelerde sayılabilir. selçuk sayılamaz ama saymak zorundayım maalesef. görüldüğü üzere üç eksik var. bir stoper, en az bir orta saha ve bir tane de bek transferi olmalı. bu transfer döneminde çok fazla stoper olması sebebiyle stoper transfer edilmeyebilir. adı geçen clichy ve imbula, vainqueur gibi transferler iyi olur. ancak maliyeti de hesaba katmak gerekiyor. clichy bir üst seviyenin oyuncusu. maliyetli oyuncular çoğaldıkça rotasyonun kalitesi düşüyor. yapılması düşünülen transferler:

  bek
  orta saha

  böylelikle

  bir kaleci
  iki stoper
  iki bek
  üç orta saha
  bir on numara
  üç kanat
  iki forvet

  ile as takım şekillendi.

  adı geçen transferlerin yapilmasi halinde kaliteli bir stoper ve selçuk'un yerine bir orta saha alınırsa kısa vadede takımın eksiği kalmıyor. ancak bu transfer sezonu rotasyona girecek oyuncu almak yerine kadrodaki luzumsuzlari göndermek daha elzem. rotasyon oyuncusu olarak 8 oyuncu yeterli. bir tanesi kaleci olacak. bu sezon için cenk ile devam edilir. cenk, eray, semih, hakan, ahmet, koray, cavanda, carole, tarık, de jong, donk, umut, emrah ve yasin. adi aklıma gelmeyen de vardir elbette. çoğu rotasyon için yeterli kaliteye sahip değil. rotasyon için oyuncu transfer etmeden şişkinliğin azaltılması lazım. bu seviyedeki oyuncuların maaşları da düşürülmeli mümkünse. yoksa adı geçen transferlerle birlikte 65 milyon sınırı aşılabilir.

  üç kaleci
  altı stoper
  beş bek
  altı orta saha
  bir on numara
  bes kanat
  iki forvet

  28 oyuncu var. bu sayının 23'e düşmesi lazım. beş tane de genç oyuncu kadroya katılmalı gelecek için. ilk etapta iki stoper, bir bek, iki orta saha ve bir kanat ayrılmalı. ve bir on numara yedeği bulunmalı.

  hakan, koray, tarık, umut, donk ve emrah ilk adaylar. cavanda, de jong ve yasin kaliteyi düşürseler de onları göndermeden yerlerine oyuncu almamalıyız.

  genç oyuncu olarak da 2000 jenerasyonundan beş tanesini yavaş yavaş takıma adapte edersek bu konuda herhangi bir eksiğimiz yok.

  özetle, takımı çöplerinden kurtarıp adı geçen transferleri yaparsak bu sezon için yeterli olur. en önemlisi rotasyon seviyesindeki oyuncularin şişkin maaşlarından kurtulmak icap ediyor. fırsatım olursa maaş olarak da durumu yazmak istiyorum.
 • 17036
  madem illa ki selçuk oynayacak:

  -------------------------------------------------muslera-----------------------------------------------------

  ----linnes--------------------serdar----------------------------maicon--------------------------clichy----

  ----------------------------------------------vainqueur------------------------------------------------------

  ----------------------------selçuk------------------------------imbula---------------------------------------

  ---------------belhanda------------------------------------------------------------sneijder-----------------

  ------------------------------------------------gomis---------------------------------------------------------

  selçuk 3 maç sonra kendiliğinden düşer zaten.
 • 17038
  şu sıralar içerisine gomis, belhanda, acerbi ya da maicon gibi oyuncuların katılması beklenirken, elinde leş gibi donk, cavanda, umut gündoğan, tarık çamdal, emrah başsan ve endoğan adili duruyor. iş sadece almakla bitmiyor yani. bu arkadaşların maaşlarına ortak olmadan takımdan gönderilmesi nasıl başarılacak, merak ediyorum? allah cenk ergün'ün yardımcısı olsun. bu efsane kadro mühendisliğini başaran ünal aysal ve dursun özbek'e de bir selamı çok görmeyelim.
 • 17039
  eğer transferlerini yönetimin dediği gibi son dakika değil de kamptan önce bitirebilmeyi başarırsa 2 haftaya ne olacağı ve nasıl top oynayacağı şekillenecektir. tudor' un ne yapmak istedğini o zaman daha net anlamış oluruz. olayın bu tarafından bağımsız bakar ve tudor ' u da az çok tanıdığımızı varsayarsak; kale hariç her bölgede sıkıntı olduğunu ifade etmemiz gerekir. allahtan muslera galatasarayda. ne kadar şükretsek azdır diye düşünüyorum.
  kaleden defans bölgesine geçersek; galatasaray'ın elinde hakan dahil 4 tane stoper var. ben tudorun defans bloğunun tamamını yetersiz bulduğunu düşünüyorum. kendisi juvede oynadı. italyadaki stoper kalitesini galatasaray ' da görmek isteyecektir. galatasaray'ın şuanki stoperleri o kaliteye hiçbir zaman ulaşamayacaklar. fakat bir de gerçekler var; elde 4 stoper duruyor ve maaşları da gitmelerini engelleyecek kadar yüksek. işin bu tarafından bakınca ekonomik davranmak adına sanki galatasaray'ın işini; popescu gibi, tudorun bizzat kendisi gibi, ujfalusi gibi oyun karakteri yüksek, gerektiğinde eliyle büyün takımın yerini değiştirebilecek bir adet stoper; görebilecekmiş gibi duruyor. hepiniz semih'in ufaluji ile nasıl oynadığını hatırlarız. beklere gelince clicy dediler sol bek için. inşallah gelir. kötü veya işe yaramaz diyen adamları ciddiye almayın. tek handikap kendisinin son kontratı olacak muhtemelen, fiyatı biraz yüksek gelebilir. bence kesinlikle alınmalı. galatasaray ucuz adamı da denedi carole'un stresi yüksek maçlardaki performansını bi düşünmek lazım. geldiği ilk zamandaki fener maçlarını bir daha izlemenizi tavsiye ederim. sağ beke tete dediler. bence galatasaray'ın sağ beki şu anki cafu yu bile kabul edebilecek sevyede. eğer bu bölgeye genç ve yabancı biri alınacaksa yanında da bir iki yıl oynayabilecek ve tecrübesi yüksek adam alınmalı. benim adayım burda hırvat olmasından da kaynaklı kolay ikna edilebileceğini düşündüğüm srna. gelirse hiç ses etmem. en azından defans nasıl yerleşir onu öğretir.
  orta sahada durum daha da vahim. en az 4-5 adam var, gönderilmesi gereken. sneijder'in durumu burada kritik. bence kesinlikle kalmalı. maliyeti fazla gelebilir ama gerek beyfendiliği ve gerekse kalitesi maliyetine katlanmaya değer. bir de selçuğun durumu var. ben selçuğun tudor'un oynatmaya çalıştığı futbolda yerinin olmadığını düşünüyorum. bu sebepten de gönderilmesi gerektiğini düşünüyorum. belhanda ortalıkta dolanıyor. tipik 10.5 numara diyebileceğimiz transfer. tudor ' un on numaram bile koşacak ısıracak mantığından kaynaklanıyor. bence doğru transfer. ortalıkta dolanan fiyatlara da çok takılmamak lazım resmi açıklamayı bir beklemek lazım. şunu da düşünmek lazım; galatasaray kimlere ne paralar verdi zamanında. misimoviçler, amrabatlar, elanolar bi düşünmek lazım. adam işini yapsın, maliyet açısından mantıklı bir noktaya gelmiş olur zaten. gültekin denen kalemini başkalarının tuttuğu adamın dediklerine inanmamak lazım yani. ayrıca orta bölgeye edgar davids tarzı tugay tarzı box to box oyun oynayabilen adam lazım. beliktaşta atiba var durumu ortada. çok kaliteli değil belki ama çok yük çekiyor. alioum saidou vardı bir zamanlar. tam o lazım. tolga çiğerci var iken üstüne almak lazım hatta. kanatlara da bir adam almak gerekir. hem rotasyon hemde oyun tarzı için. belhanda gelirse kanatta da oynayabilir, buna ilave olarak elimizde rodrigues, yasin ve sinan var. lens ismi geçiyor. ben gelirse gayet yararlı olacağını düşünüyorum. ligi de tanıyor hocayı da. gelmeyi kabul ederse hangi şartlarda oynayacağını da kabul etmiş demektir. bu anlamda tudorun kendisini defansif olarak disipline edebileceğini düşünüyorum.
  son olarak hucüm bölgesine gelecek olursak; elimizde eren ve yarı forvet sinan var. sadece sakatlık riskine karşı bile kesinlikle bu bölgeye transfer yapılmalı. eren'in sakatlık döneminde skor üretmede ne kadar zorlandığımızı hatırlayın. ama bu bölgeye skora en yakın adam olmasından kaynaklı, taraftarı ve takımı ateşleyecek "winner" özellikli forvet lazım. gomisin ismi geçiyor yetenek anlamında tamam olabilir ama karizması bence eksik. hatırlatın drogba ilk maçında tek başına karşı takımı yenmişti karizması ile. ayrıca erenle gomis neredeyse futbol olarak aynı mantalitedeler. bence bu bölgeye yaşlı da olsa karizması yüksek, topu ayağında tutup orta sahayı rahatlatacak ve defans arkası koşuları iyi olan bir adam alınmalı.
  özetle, kale hariç her bölgeye en az bir transfer ihtiyacı var takımın. bu kadar adamı mali açıdan almak bir mesele, beraber oynatabilmek başka bir mesele. bu anlamda da yönetim ve tudor'un üzerine çok yük düşüyor. ama aslan payı taraftarda. kim gelirse gelsin arkasında taraftarı olmadan galatasaray hiçbirşey. boş tribünlere oynamak galatasaray'a yakışmıyor. herkese kızma hakkımız var, herkese güvenmeme hakkımız var ama galatasaray'ı terketme, yalnız bırakma hakkımız yok. aslolan galatasaray ve taraftardır. bıgün dursun gider ahmet gelir, adnan gider mahmut gelir ama taraftar ve arma değişmez. kupalar da arma ve taraftar için kazanılır.
 • 17040
  bugün milliyet'te okuduğum üzere igor tudor kiralıktan dönen oyuncuları kadroda düşünmüyormuş. bu minvalde tarık çamdal, emrah başsan, oğuzhan kayar, umut gündoğan ve ryan donk'un isimleri verilmiş fakat resmi sitemizde idmanlardan paylaşılan iki fotoğrafı sizinle paylaşmak istiyorum;

  bugün: https://img-gs.mncdn.com/...0a9b6126540f4b0.jpeg

  önceki gün: https://img-gs.mncdn.com/...b171e232bd89044.jpeg

  görüldüğü üzere tüm futbolcularımızın üzerinde performans ölçen gps yelekten yok ve giyilen yeleklerin dağılımı çok da tesadüfi gözükmüyor. buradan hareketle benim yorumum şudur: tudor tarık çamdal, luis pedro cavanda ve ryan donk'a bir şans daha vermiş fakat emrah, endoğan, umut gündoğan, oğuzhan kayar, volkan pala, kerem çalışkan vs. gibi isimler gerçekten de kadroda düşünülmüyor. buna ek olarak hakan balta da pek gidecek gibi durmuyor, sanırım hocayla arası iyi.

  donk ve cavanda "kötü" oyuncular değiller, ki mutlaka başka takımlarda iş yaparlar, zaten yaptılar da yine ortalama üstü kariyerleri var fakat ikisinin de çok ciddi disiplin sorunları söz konusu. tudor bunları gerçekten "adam ederse" verim alınır fakat aksi takdirde kağıt üzerinde hiç de güven vermiyorlar şu an için...

  emrah'tan umutluydum fortuna sittard performansı sonrası ama demek ki tudor aynı görüşte değil...
 • 17041
  tudor'un bahsettiği hücum futbolunu oynamak istiyorsak, kesinlikle ortasahanın ortasına en az 2 tane dinamik yani hareketli ve oyunu çift yönlü oynayabilen adam almamız gereken takımımız. ayrıca 2 adet de taş gibi stoper lazım. gomis ve belhandanın geldiğini varsayıyorum. belhandayı da kanatta kullandığımızı varsayıyorum. (sneijder de forvet arkasında devam ediyor.) direk ilk 11 oyuncusu manasında "net" transferler lazım. yani oyuncu geldiğinde o mu yoksa şu mu oynar değil! direk o oynar diyebileceğimiz adamlar lazım! stoperler, orta saha göbek ve forvet böylelikle "net"leşmiş olur. gerisi yani kanatlar ve bekler bi şekilde halledilir. gönül ister onlarda first class olsun ama görünüşe göre zor. yeri gelir carole ve linnes oynar, adam kiralarsın, alırsın bütçene göre bi ayar çekersin. zaten türk futboluna bakarsak hücumcu kanatlar, bekler veya forvetler bi şekilde varlar. ama stoper ve ortasaha için günümüz futboluna uygun kalitede oyuncu hiç çıkmıyor. hele hele savunmacı hiç çıkmıyor. savunma yapmayı da bilmiyoruz. dolayısıyla bu bölgeler 1. öncelikli bölgeler.
 • 17043
  son 3 sene icinde turkiye'den genc kalburustu oyuncular cikiyor...
  caglar soyuncu, 21 yasinda, stoper. 3 milyona transfer oldu, ilk 11 oynuyor bundesliga'da.
  enes unal city'e gitti, ordan hollanda'ya kiralandi, simdi villarreal'de. 20 yasinda.
  cengiz under su anda ligin en iyi kanat oyuncularindan biri, milli takimda da oynuyor.
  yurt disinda yetismis olsa da turk milli takiminda oynayan emre mor var.
  son donemde kaleci berke ozer icin cok iyi seyler soylenmeye baslandi.
  kaleci, stoper, iki kanat oyuncusu, bir santrfor. bir takimi yillarca ayakta tutacak bir iskelet.
  bu oyuncularin hepsi, goz gore gore, bagira bagira geldiler, geliyorlar, yukseliyorlar.

  galatasaray bu oyuncularin piyasaya ciktigi son uc sezonda 50 milyon euro bonservis odedi, ve yillik oyuncu maaslari her bir sezon 60 milyon euro'nun uzerindeydi.

  soru su: galatasaray bu oyunculara neden talip dahi olmadi? neden bir tanesi dahi galatasaray'da degil?
 • 17045
  http://gss.gs/zEX.jpg

  totemimi bozmadan ilk onbir yaptım. on bire koyduğum sol bek işi büyük ihtimal yatar ama birini kesin alırlar, 8 numara muhtemelen alınmaz, 6 numara ve cam wonderkid peşimdeler sanırım. sağ kanat için de kiralık wonderkid bekliyorum. tabi bizim wonderkidlerimiz dünya klası olanlar değil, kendimize göre...

  not: on bire koymadım ama bence sneijder kalacak. bu durumda faslı çocuk lw oynar geçen sezon olduğu gibi. gerçi nice hiç orijinal kanat oyuncusu kullanmıyor, oyun planı ve beklenti değişik.
 • 17046
  transferde öyle isimlerden bahsediliyor ki, rüya gibi. ama bu rüyadan erken uyanmak lazım. zira sonra üzülen biz oluruz.

  gomis
  belhanda
  maicon
  imbula
  vainqueur
  corchia
  clichy

  şu adamları alırsak bu takım çok farklı bir hale bürünür. hele temmuz ortasına kadar hepsini takıma yetiştirebilirsek bambaşka bir şekilde girebiliriz lige.

  böyle düşününce çok güzel. ama sonra aklıma dursun, tudor ve selçuk geliyor. kahroluyorum. gözlerim kanıyor. "lan bu adamlar bu oyuncuları alamaz, boşa neden ümitleneyim?" diyorum. alsalar da mutlaka takımdaki çöpleri oynatmak için bazılarını keserler mutlaka. yazık.
 • 17048
  cenk gönen, eray işcan, semih kaya, serdar aziz, umut gündoğan, endoğan adili, yasin öztekin, ahmet çalık, selçuk inan, donk ve adını unuttuklarım. şunları yazarken bile toplu taşımada leş gibi kokan koltuk altına maruz kalmışcasına yüzümü ekşittim. kadrodaki şu isimlere bakınca sanki nba'deyiz de tanking yapıyoruz diye düşünmeye başladım gece gece. bu takım düzelmez. mantar gibi çoğalmışlar ya baksana, bir tane iki tane de değiller... sabri'den * kurtulduk diyoruz ama takımda geleceğin sabrileri cirit atıyor. bu cazlar, blueslar beni mahvediyor diyen kolera'ya döndüm yatakta; bu selçuklar, yasinler beni mahvediyor diye dövünmeme ramak kaldı. allah'ım varsan aklıma mukayet ol.
 • 17049
  her zaman bir şekilde kendisine inandıran takım. galatasaray'ın bize kattıkları ve en kötü zamanda kazandığı şampiyonluklar ortada iken neden bu kadar umutsuz bakıldığını anlamıyorum. futbolcuların paraları ödenmiyorken bile özhan canaydın ile şampiyon olmayı başarmış. yine çok saçma bir süreçte hamza hamzaoğlu ile şampiyon olmuş. evet, çok saçma transferler yapıldı. göz göre göre paralar birilerinin cebine girdi belki, ama bu durum bile bu kadar kararsız ve umutsuz olmamızı gerektirmiyor. çünkü neredeyse şampiyonluk yarışına girdiği bütün sezonlar da şampiyon olmuş bir takım galatasaray.