• 1
  18 şubat 2019 tsi 11:00'da başlayacak test programı. 18-19-20-21 şubat tarihlerinde ilk dört günlük program tamamlanacak. ikinci program ise dört günlük aranın ardından 26-27-28 şubat-1 mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

  her test günü tsi 11:00'de başlayacak olan testler; 11:00-15:00 arası öğleden önce seansı - 1 saat ara - 16:00-20:00 arası öğleden sonra seansı olarak toplamda sekiz saat sürecek.

  williams f1 team araç parçalarının üretim ve teslim sürecinde yaşadıkları sorunlar sebebiyle ilk test gününü kaçıracak.

  ilk dört günlük programa katılacak olan pilotlar takımlar tarafından açıklandı:
  https://gss.gs/lTx.jpg
  kaynak: tr.motorsport.com

  takımlar ilk iki gün tur derecelerinden ziyade motor-vites kutusu-aerodinamik ayarlar-lastik yönetimi gibi konulara odaklanacaktır. bu yüzden ilk iki gün sonunda elde edilen tur dereceleri pek önem taşımayacaktır.

  alfa romeo racing ve red bull racing'in de yeni sezonda kullanacakları renk düzenleri ortaya çıktı. geçen seneye kıyasla çok büyük bir değişiklik yok.

  https://cdn-6.motorsport.com/...ll-racing-rb15-1.jpg

  https://cdn-6.motorsport.com/...-alfa-romeo-raci.jpg

  alfa romeo racing ile ilgili:
  (bkz: #2625491)

  araç tanıtımları üzerinden bir fikir yürütmek gerekirse:

  scuderia ferrari'nin bir planı olduğunu düşünüyorum. kendi fabrika takımı dışında ferrari motoru kullanan iki araç var ve bunlarla da sıkı bir işbirliği içerisindeler. bilindiği gibi bu takımlar haas f1 team ve alfa romeo racing.

  ferrari 2019 kural değişikliklerinden hızlı ve maksimum faydayı yakalamak için bu iki takımla ön kanat tasarımı konusunda ortak hareket ediyor gibi duruyor. şöyle ki:

  haas f1 team'in kullanacağı ön kanat:
  https://cdn-1.motorsport.com/...2/s6/haas-vf19-1.jpg

  scuderia ferrari'nin kullanacağı ön kanat:
  https://cdn-4.motorsport.com/...8/ferrari-sf90-1.jpg

  alfa romeo racing'in kullanacağı ön kanat:
  https://pbs.twimg.com/media/Dzq864uXQAEUrsv.jpg

  bu üç kanat paylaşım sırasına göre geleneksel - yenilikçi - agresif olarak sıralanabilir. bir başka deyişle muhafazakar - denemeye açık - deneysel arayışları üç ayrı araçta görüyoruz. eğer bu çıkarım doğruysa tek test döneminde üç ayrı kanat seçimini hızlı bir şekilde deneme şansı olacak ferrari takımının. diğer takımlardan alacakları geri dönüşe göre kendilerine avantaj sağlayabilir bu durum. çok akılcı bir seçim gibi duruyor ilk bakışta. sonuçlara göre en çok fayda sağladığı görülen ön kanat bu üç takım tarafından da kullanılacaktır diye tahmin ediyorum. bu üç takımın da seneyi şu an araca takılı olan kanatla götürmeleri benim için sürpriz olur.
 • 3
  11:46

  ferrari testlerin ilk gününde, özellikle daha ilk saat içerisinde hızlı turlar atmaya başladı. bu gerçekten ilginç.

  vettel şu an 1:20.920 ile ilk sırada. bu dereceyi orta hamurla yaptı.

  geçen sene testlerin ilk gününü daniel ricciardo yine orta hamurla 1:20:179'la lider tamamlamıştı. bu dereceyi 102 tur atarak yaptığını ve geçen seneki araçların aerodinamik açısından 2019 araçlarına kıyasla çok daha avantajlı olduğunu hatırlatmakta fayda var.
 • 4
  11:52

  raikkonen'den 1:20.945 geldi ve ikinci sırada. geçen sene sekiz günlük kış testlerindeki en iyi derece 1:17.182 ile vettel'e aitti. mattia binotto'ya göre bu sene yeni aerodinamik kurallar dolayısıyla 2019 araçları geçen seneye oranla bir buçuk saniye daha yavaş olacak tur başına ortalamada.

  yani geçen sene 1:18.500 hedef süre gibi duruyor. daha ilk test gününün ilk saati içerisinde 1:20.00'lerde dereceler gelmesi heyecan verici açıkçası.
 • 8
  14:42

  sebastian vettel ve ferrari ilk gün oldukça formda görünüyor. 1:18.161'le derecesini daha da geliştirdi.

  sergio perez ise 1:19.944'lük derecesiyle 2. sırada şimdilik.

  şu ana kadar ferrari 66 turla en çok tur atan takım konumunda. 59 tur tamamlayan bottas'la mercedes ve onları 57 turla takip eden hulkenberg'li renault var.
 • 9
  15:00

  testlerin ilk gününün sabah seansı an itibariyle tamamlandı. program 1 saat aradan sonra 16:00-20:00 arası akşam seansıyla devam edecek.

  klişedir fakat bir şey söylemek için çok erken. dikkat çeken noktalara değinebiliriz sadece.

  1. scuderia ferrari: beklenenin aksine ayarlara veya dayanıklılığa değil yarış ve sıralama simülasyonlarına ağırlık verdiği 72 turluk güçlü bir performans gösterdi. sebastian vettel 1:18.161'le sabah seansını ilk sırada tamamladı. 2018 sezonu barcelona grand prix'inde pole pozisyonu 1:16.173'le lewis hamilton'a gitmişti. aradaki fark şu an için yaklaşık olarak iki saniye. sekiz günlük testlerin ilk günün yalnızca sabah seansı için bu derece bir hayli dikkat çekici. görülen o ki 1:17.000'leri rahat göreceğiz. sezon içindeki gelişimle beraber bu sene bu pistte geçen seneyle olan farkın çok aşırı olmayacağını varsayabiliriz (hava şartlarına bağlı olarak).

  2. racing point: sergio perez ile sabah seansını 1:19.944'lük derecesiyle ikinci tamamladılar. ama yalnızca 20 tur pistte kaldıklarını eklemek lazım. dayanıklılık ve lastik performansı açısından pek fikir vermedi bu tek turluk performans. yalnzıca hız ölçüm noktalarında fena görünmediler. yine de bu zamana kadarki programları bize pek bir veri sunmadı diyebiliriz.

  3. mercedes grand prix: valteri bottas ile mercedes, ferrari'den sonra en çok tur kaydeden takımdı. 69 turla istikrarlı bir seans geçirdiler. sanıyorum aerodinamik denemeler ve yakıt tüketim simülasyonlarına odaklandılar. dayanıklılık konusunda zaten en üst noktadaki takım mercedes. tek tur performansına ağırlık vermedikleri için şu ana kadar 1:20'lerde turlar izledik. sabah seansını 1:20.127 ile üçüncü sırada tamamladılar.

  4. alfa romeo racing: kimi raikkonen'le 46 tur tamamladılar. seans start verildiğinde ilk piste çıkan pilotlardandı raikkonen ve daha ilk dakikalarda spin atarak kum havuzunda buldu kendini. kırmızı bayrak sonrası seans durduruldu, kimi'nin zarar görmeyen aracı pite çekildikten sonra tekrar start verildi. birkaç ayar ve araç tabanının temizlenmesinden sonra fin pilot biraz vakit kaybederek de olsa piste geri döndü. spin olmasaydı muhtemelen altmış civarı tur görebilirdik kendisinden. vettel ile birlikte ilk hızlı tur deneyen takımlardan biriydi alfa romeo racing. 1:20.160 ile mercedes'in arkasında dördüncü tamamladılar seansı.

  5. red bull racing: max verstappen ile 52 tur tamamladılar. dört saatlik seansın ilk bir-bir buçuk saati araçla ilgili sorunlarla uğraştılar ve derece kaydedemediler fakat sonra sorun giderildi ve 52 turluk bir sürüş geldi hollandalı pilottan. 1:20.174 ile alfa romeo racing'in hemen arkasında noktaladılar. geçen sene en çok darbe yedikleri faktör olan dayanıklılığa odaklanmışlar gibi duruyor.

  6. mclaren formula 1 takımı: red bull racing gibi geçen sene dayanıklılık sorunlarından belini doğrultamayan takım, sabah seansını carlos sainz jr'ın kaydettiği 1:20.430'luk tur derecesi ve 56 turluk sorunsuz bir seansla moral depoladı. en önemlisi ise -belki de aerodinamik ayarlar sebebiyle- düzlük hızlarıydı. 1. ve 3. sektör hız ölçüm noktalarında en hızlı takım olmayı başardılar. bunun ne kadar gerçekçi bir gösterge olduğunu ilerleyen günler gösterecek. şimdilik görünüm olumlu sayılabilir.

  7. renault formula 1 takımı: nico hülkenberg ile pistteydiler ve 65 tur tamamlayarak dayanıklılık konusunda iddialı oldukları izlenimi verdiler. tek tur performanslarını henüz ortaya koymadıkları için sıralamada aşağıda kaldılar fakat en çok tur tamamlayan üçüncü takım olmaları kendileri için olumlu. geçen sene de dayanıklılık konusunda çok sıkıntı yaşamamışlardı. bu sene güncellenen renault motorunun sorun çıkarmayacağından emin olmak istiyor gibiler. elde ettikleri 1:20.980'lik derece pek bir anlam ifade etmiyor.

  8. haas formula 1 takımı: romain grosjean ile 1:21.500'lük derece yaptılar. ama esas dikkat çekici nokta yalnızca 18 tur tamamlamış olmaları. seans ortalarında spin attığından bahsetmiştik. daha sonra bir mekanik sorun yaşayıp garaja dönmek zorunda kaldılar. yaklaşık 1 saatlik bir kayıptan sonra piste geri dönebildiler fakat verimli bir seans geçirmelerine engel oldu bu sorun.

  9. scuderia toro rosso: daniel kvyat ile 35 tur tamamladılar. 1:21.732 ile son sırada yer aldılar. bu sene ne yapacakları en az merak edilen takım kendileri olacak muhtemelen.

  10. williams f1: aracı ilk test gününe yetiştiremediler. yine de sabah seansı sırasında aracı garaja getirdikleri söyleniyor. fakat ikinci seansta piste çıkarak bir sürpriz yapabilir mi bilinmez.

  ilk izlenim: araçlar geçen seneye kıyasla dayanıklılık açısından daha iyi görüntü verdiler. bunda motor kurallarının değişmemesi önemli faktör. artık daha istikrarlı bir üretim ve tasarım gerçekleştirebiliyorlar gibi duruyor. tur zamanlarını değerlendirmek için biraz erken olsa da scuderia ferrari'nin tur zamanları dikkat çekici duruyor.

  ekleme: williams f1 testlerin ikinci gününü de kaçıracaklarını açıkladı.
 • 14
  17:12

  ilk 100 tur barajını geçen pilot sebastian vettel oluyor. şu an yarış simülasyonuna devam ediyor alman pilot. hem takım hem sebastian vettel testlerde çok motive görünüyor ilk gün itibariyle.

  ayrıca kimi raikkonen de vites yükseltmeye başladı. 1:19.483 ile ikinci sıraya yerleşti. alfa romeo racing eğer sınırda sürmüyorsa dereceler fena değil gibi duruyor.
 • 16
  testlerin ikinci günü bugün tsi 11:00'de başlayacak. gün içinde imkanım olduğunca başlığa tematik modda gelişmeleri girmeye çalışacağım.

  ilk günün sonunda dün yazmaya fırsat bulamadığım seansın son saatleriyle ilgili ve tüm gün hakkındaki genel bazı göstergelerden konuşmak istiyorum.

  öncelikle scuderia ferrari ve özellikle sebastian vettel ilk günden çok memnun ayrılıyor. günü lider tamamladılar ve 169 tur tamamladılar. bu yaklaşık 2,5 - 3 yarış mesafesine denk. öğleden önce tek tur performanslarına ağırlık verseler de yine yarış simülasyonları da yaptılar. öğleden sonra ise sadece yarış stint'leriyle geçti. vettel röportajda çok memnun görünüyordu ve beklediğinden çok daha iyi bir araçla karşılaştığını ifade etti.

  mercedes grand prix gün boyu uzun stint'ler ve aerodinamik ayarlarla uğraştı. ilk gün için gayet beklenen ve makul bir durum bu. öğleden önce valteri bottas, öğleden sonra lewis hamilton direksiyondaydı ve takım toplamda 150 tur tamamladı. ferrari'den sonra günün en çalışkan ikinci takımıydı. herhangi bir mekanik sorun veya onlara vakit kaybettirecek bir problemle karşılaşmadılar. tek tur performansına odaklanmadıkları için genelde daha sert olan lastiklerle uzun stint'ler tamamladılar ve bu yüzden iki isim de günü alt sıralarda tamamladı. mercedes genelde test dönemlerinde elini gizlemeyi sever. yine durum değişmedi. lewis hamilton yeni araç için geçen seneye göre "farklı" hissettiriyor dedi. takım patronu toto wolf ise ferrari ve bazı takımların kullanmış olduğu ön kanat tasarımları için "ilginç" diye demeç verdi. muhtemelen fabrikada çoktan benzer bir kanat kullanma ihtimali, bunun araç üzerindeki olası etkileri hesaplanmaya başlanmıştır.

  red bull racing adına gün boyu max verstappen pist üzerindeydi. 128 tur tamamladılar, ki bu da yaklaşık 2 yarış mesafesine tekabül ediyor. sabah seansının ilk saatlerinde araçla ilgili bazı sorunlar yaşayan ve piste çıkmak için biraz vakit kaybeden takım daha sonra sorunsuz bir şekilde günü tamamladı. tek tur hızı için değerlendirme yapmak doğru değil, dördüncü görünmelerine bakmamak gerek. muhtemelen test döneminde gün geçtikçe tek tur limitlerini görmek için zorlamaya çalışacaklardır. bu sene geçiş yaptıkları honda motorunun nasıl performans vereceği merakla bekleniyor. çünkü vazgeçtikleri renault motoru bu sene fena görünmüyor şu ana kadar.

  haas formula 1 takımı günün en çok sorun yaşayan takımıydı. romain grosjean ile pistteydiler ve önce fransız pilot spin attı. daha sonra ilerleyen saatlerde araçta yakıt basıncı sorunu yaşandı. toplamda 65 tur atabildiler. yani 8 saatlik test sürecinde ancak bir yarış mesafesi kadar yol kat edebildiler.

  mclaren formula 1 takımı ne yapacağı en çok merak edilen takımlardan biriydi ve günü gerçekten verimli geçirdiler. carlos sainz jr gün boyu 119 tur tamamladı. ve gün sonuna doğru 1:18.558 gibi gerçekten dikkat çekici bir tek tur performansı ortaya koydu. günü ikinci sırada tamamladılar. gün içinde araçta bir kere elektronik sorun yaşandı ve pist üzerinde kaldılar. carlos sainz jr bu sorunla ilgili "ne olduğunu bilmiyorum, araçta birden bire her şey kendiliğinden kapandı" dedi. daha sonra pek fazla vakit kaybetmeden pist üzerine geri döndüler. gün içinde en fazla tur kaydeden üçüncü takım olmayı başardılar. kendileri için hızdan ziyade dayanıklılık en büyük test olacağı için takım için güzel bir gündü diyebiliriz. özellikle üç sektörde de hız ölçüm noktalarında üst sıralarda yer aldılar. bilindiği gibi geçen sene düzlük hızı konusunda belki de pist üzerindeki en kötü takımdı mclaren.

  alfa romeo racing için testin ilk gününe katılan pilot kimi raikkonen oldu. ferrari motoru kullanan takımların ilk gün olmasına rağmen tek tur performanslarını test etmek istemeleri dikkat çekiciydi. gün sonunda ferrari motoru kullanan üç takım ilk beşte yer aldı. alfa romeo racing de kimi raikkonen'le beşinci sırada yer aldı. kimi raikkonen sabah seansının ilk dakikalarında spin atarak kum havuzunu ziyaret etti ve aracı garaja kamyon üzerinde döndü. fakat hasar almadığı için kısa sürede tekrar piste geri döndü. toplamda 114 tur atmayı başardılar.

  racing point günün sessiz takımlarından biriydi. sergio perez ile gün boyu yalnızca 30 tur atabildiler. nasıl bir sorun yaşadıklarına veya neden az tur attıklarına dair bir veri bulamadım. 30 tur arasından attıkları en hızlı tur ile yedinci sırada kendilerine yer bulabildiler.

  renault formula 1 takımı öğleden önce nico hülkenberg ile 64, öğleden sonra daniel ricciardo ile de 44 tur olmak üzere toplamda 108 tur ile günü tamamladılar. genel olarak araçtan memnun görünüyorlar. nico hülkenberg sabah seansında spin attı ve hasar almadığı için direkt pite yöneldi. daha sonra teste kaldıkları yerden devam ettiler. tek tur performanslarını henüz göstermediler. bu sene ilk üç takımdan sonra dördüncülüğün en büyük adaylarından biri olacaklar gibi bir izlenim veriyorlar şimdilik. ne kadar gerçekçi olduğunu görmek için biraz beklememiz gerekecek.

  scuderia toro rossoise daniel kvyat'la 77 tur tamamladılar gün boyunca. altıncı en hızlı tur zamanını elde ettiler. kendileri için sessiz geçen bir gündü.

  ilk test günü ile ilgili özet olabilecek bir video bırakıyorum aşağıya. araçların pist üzerindeki görünümlerini, motor seslerini özleyen ve merak edenler için tüm takımların yer aldığı tadımlık bir kolaj.

  https://www.youtube.com/watch?v=jLa2_DHbQ7c

  -

  williams gp bugünü de kaçıracak. bu yüzden testlerin ikinci gününde yine 9 takım izleyeceğiz. takımlar adına yarışacak pistte olacak olan pilotlar şöyle:

  scuderia ferrari: charles leclerc
  mercedes grand prix: lewis hamilton (öğleden önce), valteri bottas (öğleden sonra)
  red bull racing: pierre gasly
  renault formula 1 takımı: daniel ricciardo (öğleden önce), nico hülkenberg (öğleden sonra)
  haas formula 1 takımı: kevin magnussen
  mclaren formula 1 takımı: lando norris
  racing point: lance stroll
  alfa romeo racing: antonio giovinazzi
  scuderia toro rosso: alexander albon
 • 17
  bir hatırlatma:

  2018 kış testleri en iyi derece
  sebastian vettel, 1:17.182 ve kullanılan lastik hyper soft yani geçen seneki en yumuşak ve en hızlı lastik.

  2018 barcelona gp pole derecesi
  lewis hamilton, 1:16.173 (testlerden itibaren yaklaşık 1 saniyelik bir gelişim yaşanmış), kullanılan lastik süpersoft yani geçen sene en yumuşak olan ikinci hamur.

  2019 kış testleri ilk gün en iyi derece
  sebastian vettel, 1:18.161 ve kullanılan lastik c3 (yeni isimlendirme sistemine göre pirelli artık c1 en sert ve c5 en yumuşak olmak üzere bu tarz bir kodlamaya gitti. c3 eski sisteme göre sarı logolu soft hamura tekabül ediyor) yani en yumuşak üçüncü lastik hamuru.

  şöyle bir sonuç çıkarabiliriz. geçen seneki kış testlerinde hem hava şartları hem de takımların izledikleri test programları sebebiyle gerçek tek tur performanslarını görememiş olabiliriz. vettel'in en iyi test derecesini bir kademe daha sert olan lastik hamuruyla 1 saniye gibi bir farkla geliştiren lewis hamilton, gerçek performansını sergilese muhtemelen en yumuşak hamurla 1:15.700'lerde, eğer soft hamur kullansa muhtemelen 1:16.800 - 1:17.200'ler civarında bir tur kaydedecekti. buradan şu sonuç çıkıyor, eğer lastik hamurlarında bir değişim yaşanmadıysa scuderia ferrari geçen seneki derecelerini kovalayabilecek bir potansiyele sahip. yeni ön kanatlar için bahsedilen 1.5 saniyelik kayıp italyan takım için bir miktar telafi edilmeye yakın gibi duruyor. daha yumuşak lastiklerle nasıl performans vereceğini izlememiz gerekiyor. ama bence büyük bir adım attıkları bir gerçek. mercedes ise henüz elini pek açmadığı için tahmin yürütmek zor.
 • 19
  11:28

  https://twitter.com/.../1097775030631567360

  pist son derece soğuk. pitten çıkış turlarında soğuk lastiklerle yol tutuşu sağlamakta zorlanıyor pilotlar. dün ve bugün atılan spinlerin kaynağı bu genel olarak. tecrübeli pilotlar aracı iyi idare ettiği için sorun yaşamıyorlar genelde, takımında veya formula 1'de yeni olan pilotlar daha alışma sürecindeyken kontrolünü kaybedebiliyor. dünkü attığı spinin ardından romain grosjean bunu düşürülen lastik battaniyesi sıcaklıklarına bağlamıştı. video'da charles leclerc'in de virajlarda araçla mücadele etmek zorunda kaldığı ve zorlandığı görülüyor.
 • 22
  12:19

  ilk test gününe kıyasla takımlar için çok daha sakin başladı sabah seansı. tur sayıları ve stint uzunlukları düne oranla azalmış durumda. muhtemelen düşük pist sıcaklığı verimli turlar atmayı engelliyor. çaylak pilotların alışma süreci içinde daha fazla tur atması bekleniyordu.
 • 24
  13:12

  daniel ricciardo'nun ilk virajda drs(hareketli arka kanat) kanatçığı koptu ve bu nedenle spin attı. yüksek hızda frenleme esnasında yere basma gücü kaybolan araç bariyerlere çarpmaktan son anda kurtuldu. büyük bir şansızlık fakat neyse ki hasar almadan kurtuldu. renault bu test gününü erken kapatabilirdi. aracı kum havuzuna saplanmadan sürünerek de olsa pite tekrar getirebildi ve garaja girdi.

  https://twitter.com/.../1097801913557368833