resim
Fatih Terim
Görev:Teknik Direktör
Takım:-
Yaş:70
Uyruk:Türkiye
 • 37459
  kendisi bir galatasaray efsanesidir. başarı konusunda çıtayı arşa taşımıştır. 17 mayıs tarihine entrymi yetiştiremedim, ama o başarının en büyük mimarlarından biri fatih hoca'dır.

  lakin kendisi için bugün diyebileceğim en yumuşatılmış cümle artık kariyerini noktalaması gerektiğidir. 1.dönemi çok güzeldi. 2. dönemi rezaletti, lucescu'nun ahını alıp gelmişti. 3. dönemi kendisi mahvetti. 4. dönem hiç olmamalıydı, oldu fena başlamadı kendisini yok ederek bitti.

  hocama sağlık sıhhat diliyorum.
 • 37460
  yıllarca kendisine nefret kusanlar hocam, fatih hocam gibi şeyler söyleyince sağlam bir gülme patlatıyorum, kendisine destek olmayan yönetimler ve taraftarın fatih hoca'yı övme hakkı yok, hocam deme hakkı yok!

  galatasaray kariyerinde 8 lig şampiyonluğu olan en büyük galatasaray efsanesi. 24 şampiyonluğun 8 tanesi kendisine ait, uefa kupasına falan girmeden sadece bu bile galatasaray kariyerinin eleştirilemez noktada olması için yeterli. eleştirilemez, fatih terim bu toprakların gördüğü en büyük spor adamı, galatasaraylı olmasından gurur duyuyorum.

  3. döneminde 2 lig şampiyonluğu yaşamışken kendini kaybetmiş bir başkan tarafından derbi galibiyeti sonra yollandı ve o başkan 1 sene sonra kendi ipini çekip gitti ama kulüp de çok büyük bir yükün altına girdi.
  4. döneminde 2 lig şampiyonluğu kazanmış ve 3. şampiyonluğa giderken pandemi sonra takımın dağılması(sakatlık-geri çağrılan oyuncular-hakem katliamı) ile havlu atmış, 4. senesinde de şampiyonluğu kanatlı bir takım ve hakemler tarafından çalınmıştır. son senesinde ise yaşadığımız hakem katliamını, genç ve yeni kurulmuş kadronun dağılmasını kendisine yıkacaksak işimiz var, ondan sonra gelen adamı övmelere doyamıyor bazı kişiler mesela ama iş terim'e gelince birden nefret kusmaya başlıyorlar.

  kendisine nefret kusan, yalan atan galatasaray taraftarları görüyorum ve hakkımı helal etmiyorum onlara. hiçbir teknik direktör ne kazandıklarını kazanabilecek, ne de fatih terim kadar galatasaraylı olacak. başlığına gelip durmadan aynı şeylerin yazılması, yalanlar atılmasına izin verilmesini de kaldıramıyorum.
 • 37461
  panathianikos'u hoca gelmeden önce de takip eden biri olarak hocanıın bu macerasıyla alakalı tespitlerimi yazmak isterim;

  öncelikle hocanın başarısız olmasının en büyük sebebi kötü bir transfer dönemi geçirmesi. pao'nun sorunları çok netti aslında. kanatları ciddi anlamda facia bir takımdı pao. bunu çözecek bir hamle yapabilirdi ama diğer taraftanda da stoperde ciddi sıkıntılar vardı. 2 önemli stoper sakattı ve biri sezonu tamamen kapatmıştı. elde olan tek stoper jedvaj'dı ve arao stoper oynamak zorunda kalıyordu. aslına bakarsanız arao'nun stoper performansı da fena değildi. jedvaj ile iyi bir ikili olmuşlardı ama oraya bir transfer şarttı. hoca burda tercihi çok yanlış yaptı. pao'nun mali durumunu vs bilmiyorum tabi ama muhtemelen bedavadan biraz pahalı olacak şekilde 2 tane çöp stoper aldılar. aslında plan arao'dan ortasahada yararlanmaktı çünkü ortasahada da büyük sorun vardı zira vilhena'yı çözmüştü hoca, takımın bankosu olmasına rağmen hiçbir şey yapmayan bir adamdı vilhena ve onu kesmek gerekiyordu. zaten hoca ilk maçtan sonra bunu farketti ve vilhena'yı kulübeye çekti. alınan stoperlerin kötü performansı ortasahadaki boşluğu iyice arttırdı aslında. hoca oŕda perez'i oynattı önce, sonra bi kotsiras'ı denedi. yanına cerin'i koydu vs ama bunların hepsini üst üste koysan bakın hiç abartmıyorum bir mustafa sarp etmiyor. öyle kalitesiz bir ortasaha. arao orda belki iş yapacaktı ama dediğim gibi stoperler facia olduğu için stoperde oynamaya devam etti.

  hocanın bence yanlışlarından biri de sağ bekte oldu. vagiannidis genç ve hücumcu bir bekti. evet ciddi savunma problemleri vardı ama ayağına hakim ve sürekli hücumda pozisyon alan bir bekti. onu biraz daha savunmaya motive etmek yerine kesmeyi tercih etti ve kotsiras'ı sağ beke koydu. kotsiras aslında saf bir savunma oyuncusu. hücumla uzaktan yakından alakası olmayan bir oyuncu. onun sağ beke geçmesiyle savunma problemlerini çözerim dedi ama zaten kanatları işlemeyen takımın alabileceği sağ bek katkısını da sıfırlamış oldu.

  tabi transfer kadar sakatlıkları da konuşmak lazım. hocanın bu konuda da büyük sıkıntılar yaşadığını söylemek lazım. hoca geldiğinde 2 stoper, djuricic, palacios, juankar gibi banko oyuncular sakattı. djuricic döndü tekrar sakatlandı. zaten iyi de dönememişti. palacios döndü ama ne verdi derseniz, 1 iyi maçını hatırlıyorum o kadar. juankar döndü, tekrar sakatlandı, tekrar döndü, yine sakatlandı. etkili bir sol bekti ama faydalanamadı. 3-4 maç üst üste ilk yarılarda hep sakatlık değişikliği yaptı takım. hatta bir maç kaleci bile sakatlandı ilk yarı.

  yani sadede gelecek olursak, pao yetersiz bir kadroya sahipti ve hoca bunu transferle çözebilirdi belki ama tercihler çok iyi olmadı. rakiplerin kadrolarının da gerçekten iyi olduğunu belirtmek gerek. sonuç olarak hoca zor bir işe koyuldu ama şapkadan tavşan çıkmadı malesef.
 • 37463
  hazır kadroyla harikalar yaratan ama transferi kendi yaptığında çuvallayan hoca.

  arao, samet, bakasetas nedir hocam?
  galatasarayda bir grup var ki sevdiklerine en çok zararı onlar veriyor. mesela kerem için kötü oynamasına rağmen çok iyi oynadı, asist gol yaptı diye diye kerem’i gerçeklikten uzaklaştıran grup ve bunlara karşı argüman üreteceğiz diye olduğundan daha kötü eleştiren ben ve benim gibiler.

  fatih hocanın da transferleri kendinin yapmadığını iddia eden, çağı yakalayamayan sıkıcı futbolunu savunan kitle ile olduğundan daha kötü eleştiren ben ve benim gibiler.

  bizim gibi ayrışmış taraftar olduğu sürece dışarda düşmana gerek yok. ama yine de fatih hoca transfer yapmadığında başarılı oluyor genelde.

  biraz dinlenip artık futbolun yönetimsel kısmına geçmesi gerekli (tff başkanlığı gibi).
 • 37464
  üzülerek söylüyorum ki panathinaikos tercihinin sportif olduğunu düşünmüyorum. malum meseleyle ilgili bir süre uzak kalmayı ve kendi gündemini değiştirmeyi amaçladığını düşünüyorum. dolayısıyla da çok sağlıklı bir şey çıkmayacağı açıktı ve çıkmadı da. hoca kendini çok gereksiz bir maceraya sokmuş oldu o kadar.

  öte yandan yine üzülerek söylüyorum ki hocanın en zayıf olduğu ve bir türlü de geliştiremediği mesele transfer meselesi. yine evlatçılık, adanacılık falan ayaklarına samet'i transfer etmesi korkunç bir karar. keza arao transferi de gerçekten çok tuhaf.

  hiçbir şey hocanın gönlümüzdeki yerini ve futbol mirasını değiştiremez tabii ki ancak keşke bu pana işi hiç olmasaydı be hocam. saçma sapan bir şey oldu.
 • 37465
  ben senaryo işleriyle uğraşan biriyim ve senaryonun %90'ı finaldir. finaliniz çarpıcıysa, seyirciyi eline alırsa, filminizde sarkan bir sürü nokta olsa bile filminiz iyi hatırlanır. finaliniz kötüyse, oraya kadar çok iyi getirseniz bile son anda izleyiciyi kaçırırsınız, final hariç 8/10'luk bir senaryo yazsanız bile izleyici filminize finalin etkisi kadar puan verir. dünya sinema tarihinde harika yazılmış olmasına rağmen etkisiz finali yüzünden kıymeti bilinmeyen bir sürü film var.

  bunu söylemek kimseden bir şey götürmez: hoca 8/10'luk (türkiye standartlarına göre belki de 9/10'luk) bir kariyerin finalini iyi yapamadı. kendisi hakkındaki tartışmalar da bundan kaynaklanıyor.

  2019 şampiyonluğundan sonra emekliliğini duyursaydı kariyerine yakışacak bir final yapmış olacaktı mesela hoca. efsanesi olduğu kulübe zor zamanında 2 şampiyonluk daha kazandırıp kenara çekilseydi mükemmel hikayesi mükemmel bir şekilde biterdi. ama sonraki sündürmeler ve başarısızlıklar fatih terim efsanesini zedeledi.

  pandemi sezonunda şampiyonluğun kaçması pandemi ve sonraki biçilmeler yüzünden filan değil. şampiyonluğu ne kadar hak ettik allah aşkına? 8 maçlık seri öncesinde denizli, konya, malatya, gençlerbirliği, ankaragücü, göztepe gibi rakiplere tam 14 puan kaybettik. ligin ilk yarısındaki fb, bjk, ts vs başak maçlarında 2 beraberlik 2 mağlubiyet aldık, kaybedilen puan 10. 8 maçlık seriden önce 16 maçta 24 puan kaybetmişiz yani. kazanabileceğimiz puan zaten 48, yarısı gitmiş. bu mu pandemiyle giden şampiyonluk? sezon bittiğinde liderin 13 puan gerisindeydik. sezonun ilk yarısı kaybettiğimiz puanların sadece yarısını alsak bile başak'la kafa kafaya geliyorduk. kadro da son dönemlerin en alternatifli, en güçlü kadrosuydu. hoca batırınca o lüks kadro herkesin gözünde ıskartaya çıktı ama 8 maçlık galibiyet serisi yapabilen, fenerbahçe'yi 20 yıl sonra deplasmanda yenebilen kadro kötü filan değildir. yanlış kullanılıyordur.

  20/21 sezonunda şampiyonluk 1 golle kaçtı, beşiktaş tarafından çalındı, o kadro çok zayıftı diyoruz ve bunlar da doğru ama o sezonda da kasımpaşa, alanya, kayseri, karagümrük, antalya, konya, sivas faciaları var. halil umut meler darbesiyle kaybettiğimiz ankaragücü maçını, stopersiz 3 yediğimiz hatay maçını bilerek yazmadım hadi onlar sayılmaz. ama konya'dan, çaykur rize'den 4 yediğimiz maçlar var. karagümrük'ten 2 maçta toplam 1 puan alabildik. bu maçların herhangi birinde bir gol az yeseydik ya da bir gol fazla atsaydık şampiyonluk her şeye rağmen geliyordu. ki hocanın bir önceki sezona göre çok daha kötü bir kadroyla çok daha iyi bir performans gösterdiği bir sezondur. ama şampiyonluğu kendi ellerinle sunarsan gelir alırlar işte. "8 da kapanır 18 de" mottosu her zaman tutmaz. rakip başakşehir değil de diğerlerinden biri olsa 2019'da da tutmazdı zaten muhtemelen.

  eski fatih terim olsa işi sıkı tutar, şampiyonluklarını her şeye rağmen almak için elinden geleni yapar, sezon sonuna doğru şampiyonluğunu çalmaya çalışanları çıldırtırdı. okan buruk bunu yapıyor mesela. çünkü eski fatih terim'e benziyor. şimdiki fatih terim ise futbol olarak da mantalite olarak da eski fatih terim'e benzemiyor. eleştirilerin sebebi bu.

  21/22 sezonuna ve pana macerasına girmeyeceğim. bence her iki sezon da yol kazasıydı. hocanın kariyeri 2021 mayısında bitti, gerisi uzatma. ilk paragrafta belirttiğim, filmin genel kalitesini düşüren sündürme final.

  açıkçası bu saatten sonra hocanın bir şekilde kariyerine yakışır o büyük finali yapması nasıl olur, aklıma bir seçenek gelmiyor. ama son 5 yılının (2018-2019'u saymıyorum çünkü resultante importante) kötü olduğunu kabul etmek gerekiyor. bunu söylemek ne hocanın efsaneliğinden bir şey götürür ne de taraftarın fatih terim sevgisinden.

  fatih terim türk futbol tarihinin gelmiş geçmiş ve muhtemelen gelecek en büyük, en başarılı figürüdür ve kariyerinin en az son 5 yılı fatih terim performansından çok ama çok uzaktır.

  resim bundan ibaret.
 • 37466
  galatasaray’ın gelmiş geçmiş en büyük efsanesidir. kendisinden önce galatasaray 5 şampiyonluk geride sıradan bir büyük takım iken. kendisinden sonra 5 şampiyonluk öne geçecek kadar büyük ve winner takım haline gelmiştir. kendisinin galatasaray’a kattıklarını tartışmaya açmak bana göre artık saçmalayıp, ego tatmin etmektir. hakkında sürüyle şehir efsanesi türemiştir, türemeye de devam etmektedir. bunun sebebi de hocanın galatasaray’dan bağımsız olarak büyük bir insan olmasındandır. bizim ülkenin mi yoksa insanların genelinde olan bir şey mi bilinmez ama bu kadar başarılı bir insanın sürüyle düşmanının olması gayet olası zaten. hadi kanatlı tayfayı anlıyorsun biraz, hani öyle böyle tramvaları olmadı adamları. ama fenerli kafasıyla yazan, konuşan tiplerin varlığı hiç bitmiyor. bunlara bir şey anlatarak enerjini sömürmenin anlamı yok. hocamın yaşı gereği artık bırakması gerektiğini düşünüyorum. bundan sonrası için emekliliğinin tadını çıkarmasını kendisine tavsiye ediyorum. bu toksik, leş insanların olduğu futbol ortamına girip de kafasını ağrıtmasına gerek yok. kendisinin değerini gerçekten bilen galatasaraylılar’ın sayısı bile yeter de artar bile hocama. kendisinin varlığı bugünün galatasaray’ını ortaya çıkarmıştır. bunu da herkes çok iyi bilir. emeğine, yüreğine sağlık olsun. minnettarız! yolu bahtı her daim açık olsun hocamın. kalan ömrü mutlu, huzurlu olsun.
App Store'dan indirin Google Play'den alın