• 7
  bugün kendisinin aday olduğunu duyunca gerçekten çok sevindim. liseli olmayan adaylara karşı hep var olan öngörüyü kırabilecek nadir insanlardan birisi kendisidir çünkü. vizyon ve duruş açısından beni kimse liseli olmadığına inandıramazdı. sebebi de duruşu, konuştuğu/üzerine gitmeyi tercih ettiği konular. ve nedense benim oyumu hep cezbeden bu kalibredeki adamların istisnasız yakıştırıldığı cemiyetin galatasaray tarzı kulüpler olması insana gurur veriyor. haldun üstünel, mustafa cengiz, ali dürüst...vb. kişiler hep bir kaliteli ve galatasaray'a ait olduğunu çok uzaktan bile belli eden tipler oluyor. bu saydığım isimlerin ismi galatasaray ile geçtiği anda heyecanlanmayan var mı?

  hatırlarsanız adnan polat ilk kez adaylığını açıkladığında herkeste bir merak ve heyecan olmuştu, liseli olmayan güçlü aday diye. adnan polat adaylığının sadece başlangıç sürecine bağımlı olarak mustafa cengiz'in adaylığı benim için çok daha heyecan verici ve bunun açıklanabilecek birçok sağlam sebebi mevcut.

  ''kurumsal yapı düşüncesi'' olayının hepinizi sıktığını biliyorum ama şu anda bu yapıyı galatasaray'ın mevcut yapısı ile match ederek kurabilecek en yüksek kapasiteli adamlardan birisidir. vizyonunu incelemek isterseniz araştırabileceğiniz kaynaklardan backgroundunu kontrol ederseniz göreceksiniz. ya da şu linkten https://www.youtube.com/watch?v=uUbssr6hLvg fikirlerini görmenizi isterim.

  bu konuşmanın tamamını izledikten sonra kendinize bir sorun; başka bir zamanda başka bir yerde olabilseydi (allah canaydın'dan razı olsun, hakkımız helal ama) ali sami yen konusu bu şekilde mi ilerlerdi sizce?

  biz hepimiz geçmiş 6-7 senede şunu farkettik, galatasaray'ın evlatları oldukça bizim ne rus milyarderlere ne de aziz yıldırım'lara ihtiyacımız yok. mustafa cengiz, haldun üstünel, ali dürüst vb. adamlar bizi birkaç tık ileriye taşıyabilecek kişiler. bu kişilerden bazılarını gördük ve bugün karşılıksız destekleri var camiamızda (taraftar da dahil), eminim ki mustafa cengiz de bu kişilerden biri olacaktır.

  adayı tanımak istersek;

  1949 yılında gaziantep nizip’de doğdu. ilk ve ortaöğretimini nizip’te, lise öğrenimini gaziantep lisesi’nde tamamladı. ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi’ni (mülkiye) bitirdi.

  ülkenin tarımsal modernizasyonunda kilit faktör olması amacıyla kurulan 40 bin tarımsal köy kalkınma kooperatifi merkez birliği (köy-koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı.

  daha sonra eski yerel yönetim sonra içişleri bakanlığı vesayetindeki 670 belediye’nin merkez iktisadi kuruluşu tansa (tanzim satışlar) ilk ve son genel müdürü olarak, o dönem 3 hükümetle çalıştı.

  iktisadi hayata belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan tansa da 28 yaşında ülkenin o dönem kamudaki en genç genel müdürü oldu.

  12 eylül darbesi sonrası kamu’dan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında arapça da öğrendiği orta-doğu’da yoğun olarak çalıştı.

  1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

  petrol sektöründe tabgis (türkiye akaryakıt bayiileri ve gaz işverenler sendikası) genel başkanlığı yapmıştır.

  ito petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği yapmıştır.

  galatasaray spor kulübü, mülkiyeliler birliği, istanbul mülkiyeliler vakfı, ito, büyük kulüp, tüyak (türkiye yangınla mücadele vakfı kurucu) üyesidir.

  divan kurulu tarafından görevlendirildiği galatasaray spor kulübü tüzük tadil komisyonu üyesi olarak, tüzüğünün günün koşullarına uyum düzenlemesinde galatasaray divan’ı tarafından görevlendirilmiş ve komisyon olarak tüzük tadil çalışmalarında bulunmaya devam etmektedir.

  ingilizce, fransızca ve arapça bilen mustafa cengiz evli ve bir çocuk sahibidir.