• 3264
  bir kurbağa sıcak suya atılır, yaşadığı şok değişimin etkisiyle zıplayarak atıldığı kaptan çıkar.

  bu denemeden kazasız geçen kurbağa rahat edeceği oda sıcaklığındaki bir su kabına konur. kap da ısıtıcının üzerine. su ısındıkça kurbağa kaplıcada yaşlı teyzeler gibi gevşemeye, rehavete ve fizikel atalete sürüklenir.

  suyun sıcaklığı yakıcı seviyeye geldiğinde, kurbağa zıplayıp kaptan dışarı çıkmaya çalışır. ancak artık çok geçtir. bacak refleksleri çalışmayan kurbağanın sonunu veya bir mucizeyi bekletmekten başka çaresi yoktur.

  işte arda turan transferi de aslında geleceğimiz için bundan farksız değildi.

  önce medya mensupları kamuoyunu yokladı, twitter başta olmak üzere sosyal medyada büyük tepki ile karşılaştılar.
  sonra ultraslan devreye girdi, yine tepki oluştu.
  en sonunda maalesef ki canım ciğerim fatih hocam onay verdi ama bu sefer yönetim işin standartlarını doğru belirlediği için, bu transferi veto etti.

  eğer mustafa cengiz bu dik duruşu göstermese ve medyadaki çoğu paralı askerin kalemine bakılsaydı ne mi olacaktı?

  arda haberleri medyaya sürülecek, olur mu olmaz mı? algısı oluşturulacaktı. arda da sempatik bir haber ya da twitle gündeme düşecekti.
  ultraslan desteğini açıklayacaktı.
  fatih terim kapılarımızın açık olacağını söylecekti.
  transfere karşı olanlar, inanamıyorum ama sanırım kabullenmem gerekiyor diyecekti. arda transfer olmadan imza törenine gökten arda yerine bir koyun inmesi için dua edecek ama bu sefer bir mucize olmayacaktı.

  teşekkürler başkan.
  ne yaparsan yap, bu kulübün evladıysan bu kapı sana her zaman açıktır düşüncesinin oluşmasını engelledin. engellemekle de kalmadın. florya metin oktay tesisleri'ndeki yazının hakkını verdin.
  `sizi buraya getiren yeteneğiniz,
  burada tutacak olan ise karakterinizdir`
 • 4617
  açıklamalarıyla yangın yerine dönen ortalığı büyük ölçüde dindirmiştir. beni en çok etkileyen nokta kulübün geleceği için sergilediği kararlılık oldu. kendi cümleleriyle;

  "ben şunu rahatlıkla yaparım;(bugün galatasaray dünya'nın en itibarlı kulüplerinden) yazarım çekleri mayıs sonrasına, gelecek yıla(faiz farkını da ekleyerek) hepsini alırım. sonra da hadi eyvallah der giderim. var mı bana engel olacak bir güç? yok. ama beni gebertseniz ben bunu yapmam. ben galatasaray'ın geleceğini karartmam. şahsım kurtulsun, üç tane alkış alayım, aferin başkan mustafa cengiz dedirtmem. bana istedikleri kadar beceriksiz desinler. (evet) ben beceriksizim bu konuda. ben galatasaray'ın geleceğini karartmam. bunu benden beklemeyin. "

  o kadar baskıya rağmen, kulübün geleceğini düşünerek hasta haliyle dik durduğu için şükranlarımı sunuyorum. her babayiğidin katlanabileceği bir baskı değil bu.

  hadi baskıyı bir kenara bırakalım. bu adam mayıs ayında ffp anlaşmasından çıkmış, ekonomik anlamda önünü görebilen, tertemiz bir galatasaray bıraktığında kim bunun farkında olacak? bir avuç taraftar dışında hiç kimse.

  yeni yönetim on numara transferler yaptığında ne denecek? "mustafa cengiz beceriksizdi, bakın bu adamlar nasıl çatır çatır transfer yapıyor." kaç kişi bunda mustafa cengiz'in de payı var diyecek sanıyorsunuz? bakın bu adam beceriksiz denmesini, yıllar sonra bile kötü bir başkan olarak hatırlanmayı göze almış galatasaray için. dediği gibi yazsa çekleri gelecek yıla, yapsa bütün istenen transferleri bu adam göklere çıkarılacak. "büyük başkan" diye yalanmaktan sırılsıklam olacak.

  kimin ne dediğini umursamadan, hatta ebediyen beceriksiz olarak anılacağını bile bile bu kararlılığı sergileyebilmek, müthiş saygı gösterilmesi gereken bir duruş. üstelik bir taraftan yaşam mücadelesi veriyor.

  sağlığı el vermediği sürece aday olmaması kendisi için en iyisi olacaktır. sağlığından bağımsız düşünülürse tekrar başkan olmasını isterim. bu kadar cefayı çektikten sonra sefasını sürmeyi de hak ediyor mustafa cengiz. en azından bir transfer dönemi yaşamasını isterdim.

  bende hep çok özel bir yeri olacak başkanın. allah sevdikleriyle beraber uzun ömürler versin.

  (bkz: 14 ocak 2021 mustafa cengiz basın açıklaması)
 • 2940
  6 aralık 2019 itibarıyla florya’yı geri almış başkan.

  rant uğruna peşkeş çekilen, yok pahasına elden çıkarılan mabedi geri aldı. aldığı da yetmediği gibi, emlak konut da gayet mutlu gözüküyor. ilişkileri bozmadı.

  teşbihte hata olmaz; kendisi hatay’ı türk toprağı yapan atatürk gibi bir hareket sergilemiştir.

  kendisini çok eleştirdim, hatta en ofsayt entrym kendisini istifaya davet ettiğim entry. ama bu hareketi çok ama çok önemli ve anlamlı.
 • 3039
  bugün çıkıp;

  "arkadaşlar sanırım üslubumdan dolayı yanlış anlaşıldım. hastanede kafasına silah dayayıp, sağa sola ateşleyen, kampta kumar oynayan, dedesi yaşında gazeteceyi ana bacı küfredip saldıran, milli takımı sabote edip yüzümüzü düşüren, üç yıldır futbol ile hiç bir alakası kalmamış bu faydasız ben yaşadığım sürece bu kapıdan içeri giremez. seveni varsa alsın evinde beslesin."

  derse belki o zaman fatih terim'in kendisi için söylediği "ben olsam öyle demezdim, imtina ederim" sözleri için biraz hak verebilirim. onun dışında açıkçası dünyanın en saçma ayarına maruz kalmış olacak. şahsen ben çıkıp yukarıda hayal ettiğim şekilde konuşmasından yanayım.
 • 4076
  https://www.fotomac.com.tr/...ciklamalarda-bulundu

  isteyenler yukarıdaki linkten röportajın tamamını okuyabilir. şöyle cümleleri var;

  --- alıntı ---

  "biz yarattığımız bütün değerlerde devletimize kazandırdık. ali sami yen'den çıktık, 1 milyar 400 milyon tl kadar kazandırdık. seyrantepe'ye geldik minimum 7 milyar dolar ile cazibe merkezi haline getirdik.."

  --- alıntı ---

  bugün cumhurbaşkanı olmasa stadı bitiremezdik diyen başkan 6 ay önce yukarıdaki sözleri söylemiş. şimdi, mustafa cengiz'in her şeyin farkında olduğundan emin olduk. yani başkan devletin bize stadyum yapmasını bırakın, ali sami yen'den çıkarak bizim devlete kazandırdığımızı zamanında söylemiş. şimdi bunu söyleyen adam 6 ay sonra neden "cumhurbaşkanı olmasaydı stadı yapamazdık" demiş olabilir? birkaç sebebi olabilir;

  1-)cumhurbaşkanına yaptığı ziyaret sırasında fırça yemiş olabilir. "galatasaray taraftarını size haksızlık yapıldığına inandırıyorsunuz. bize karşı kışkırtıyorsunuz." şeklinde bir ikaz gelmiş olması saçma değil sanırım. yaklaşık 1 sene önce mustafa cengiz'in emlak konut konusuyla alakalı yaptığı açıklamaya bakalım.

  --- alıntı ---

  devletimiz asla bir sivil toplum kuruluşunu karşısına almaz. florya ve riva'da biz beklentilerimizi bulamadık, emlak konut da bulamadı; onlara da hak veriyorum. şu anda konu adli bir sürece girdi. galatasaray'ın devletimizi karşısına alması gibi bir durum söz konusu değil. şu anda uygun şartları arıyoruz"

  --- alıntı ---

  başkanın amacı o olmasa bile şu açıklamayı okuyan herkes o gün "adama bak lan, hükümete aba altından sopa gösteriyor." demiştir.
  yani eleştirilen açıklamayı yaptığı toplantıda "cumhurbaşkanı görüşmesi" ile alakalı sorunun ısmarlama olmadığı ne malum? yediği fırça neticesinde böyle bir açıklama yapmış olması olası değil mi?

  2-)bildiğiniz gibi stadyum yapımı başlandığında ihaleyi eren talu almış, daha sonra iflas edip yarım bırakmıştı.

  https://www.takvim.com.tr/...mac-izlerken-goruldu

  bu olaydan sonra devreye girip inşaatın devamını sağladığı için, yani sürece yaptığı katkıdan dolayı teşekkür etmiş olabilir. yani kastı bu olabilir. stadı bize bedava yaptılar dememiş sonuçta değil mi?

  3-)direkt yalakalık için. yalakalık için söylemiş olsa bile, kendi için değil galatasaray için yaptığına ben eminim. bu da benim için yeterli.

  bir kitle var, istiyorlar ki başkan çıksın hükümeti eleştirsin, cumhurbaşkanına hakaret etsin. eminim bunu yapsa "helal olsun başkana be, kendini yaktı ama adamdır." diyecek.

  başka bir kitle var ki hayaller dünyasında yaşıyorlar. ticaret yapmak, siyaset yapmak veya spor kulübü yönetmek tribüncülüğe, kız mevzusuna benzemez. gözün kara ilerleyemezsin. bir yerlerden taviz vereceksin ki, her yerde istediğini elde edebilesin. kimseyle kötü olmayacaksın, sorun yaşasan bile yollarını kötü ayırmayacaksın mecbur kalmadıkça, çünkü yarın öbür gün ihtiyacın olabilir.

  sözün özü bunca ihtimal varken, ve en kötü ihtimalin bile galatasaray için olduğunu bile bile, neden bitiriliyor bu adam?
 • 3707
  o kadar iyi niyetli, o kadar güzel bir insan ki. kendisiyle yollarımız 2015 senesinin ekim ayında kesişmişti ilk defa. kapatılan ultraslan uni boğaziçi'ni tekrar kuruyorduk. fakat bir kulüp olmadığımız için üyelik ücreti alamıyorduk ve afiştir, bilmem nedir bunlar için paramız yoktu. şu an mustafa cengiz yönetiminde olan ve aynı zamanda boğaziçi üniversitesi mezunu emre erdoğan'a ulaştım. sağ olsun, bizimle çok yakından ilgilendi ve kendisine attığım mail'i bir mail grubunda paylaşmış. mail'imi kontrol ettiğimde mustafa cengiz iletişim bilgilerini göndermiş ve destek için benimle iletişime geçebilirsiniz yazmıştı. kendisine divan kurullarından bir aşinalığım vardı, fakat çok tanıdığım da söylenemezdi. daha sonra sağ olsun yine bir galatasaraylı olan akgün dijital bana ulaşarak gerekli desteği vereceğini söylemişti.

  mustafa cengiz'i aradım, bize o kadar candan yaklaşmıştı ki. ne kadar yardım lazım size dedi, ben pek bilmiyorum piyasayı * 2500 lira yeterli olur mu daha mı fazla gerekir dedi. 2500 lira zaten çok yüksek bir rakamdı afiş için. kendisine teşekkür ettim ve paraya ihtiyacımız kalmadığını afiş mevzusunu hallettiğimizi söyledim. ama dedim, sizin de müsait olduğunuz bir günde gelip sizinle tanışmayı çok isteriz. kırmadı, hiçbir zaman kırmadı.

  okula bir gün galatasaraylı bir sporcu getirmek istedik, kendisinden yardım istedik. tamam ben şu an müsait değilim, konuşacağım dedi. unutur gider zannettim, mesaj attı. berker menajerin numarası şu, kendisiyle konuştum iletişime geçebilirsiniz, yazıyordu. o kadar emindim ki hiçbir menfaati olmadığına, sadece içindeki galatasaray sevgisiydi onu tanımadığı birkaç üniversiteli gence güvendiren, onlara yardım ettiren.

  4 arkadaş ofisine gittik, sadece galatasaray hakkında konuştuk. galatasaray'ın sıkıntılarını konuştuk, geleceğini konuştuk. hatta o dönem mustafa denizli'nin geleceğini de söylemişti bize. o kadar mütevazı, o kadar entellektüel ve o kadar galatasaray aşığıydı ki hepimiz o gün o ofisten hayranlıkla çıktık. inceliğini yapıp bizim için bir de taksi çağırdı ve okula onunla döndük. ne zaman konuşsak okulumuzun durumunu, halimizi hatrımızı sormayı hiç ihmal etmedi. iyi niyetinden, galatasaray sevgisinden bir an olsun şüpheye düşmedim. benim hayatımdaki ilk rol modelim kendisi oldu.

  sizi çok seviyoruz başkanım, sizinle gurur duyuyoruz, galatasaray adına yaptığınız her şey için size çok teşekkür ediyoruz. tekrar sağlıklı, güzel günlere hep beraber kavuşacağız. elinizi kalbinize koyun, biz hepimiz inan ettik, siz de inan edin. bu savaşı kazanacağınızdan eminiz. sizin ve güzel kalbinizin her şeyin üstesinden geleceğinden en ufak bir şüphemiz yok.
 • 4745
  birkaç gün öncesine kadar galatasaray tarihinin en başarısız, beceriksiz başkanı olarak adlandırılıyordu.

  gülüp geçtim.

  tıpkı geçen seneki fetih suresi tılsımında olduğu gibi bu sene de veni vidi vici ile galibiyetin fitilini ateşleyen isim olmuştur.

  yaşa, var ol başkanım. büyük başkan.

  (bkz: 6 şubat 2021 fenerbahçe galatasaray maçı)
 • 2248
  adam once imkansizi basarip , uefa'dan ceza almamizi engelledi. tum avrupa soka girdi, bizim nasil ceza almadigimizi sorguladilar. sirf bu bile kendisini en basarili galatasaray baskanlari arasinda anmaya yetebilirdi, sampiyonlar liginden gelen parayi hepimiz biliyoruz.

  simdi de sattigimizdan fazlasini alamadigimiz sezonda, kulubu zarara sokmadan nagatomo, emre akbaba, diagne, marcao, luyindama*, mitroglu*, onyekuru*, ndiaye* transferlerini bitirdi, ustune 4.5 milyon euro da para kaldi. serdar'i da katarsak arti 7 milyon euro. * sattigi adamlar ise , alti ay once kimsenin duymadigi ozan kabak, rezalet bir yarim sezon geciren 28 yasindaki rodrigues, 32 yasindaki gomis, bedavaya gonderebilir miyiz diye sorguladigimiz cavanda ve carole. satarken bu kadar basarili bir yonetim hatirlamiyorum yazmistim, bir hafta once. 1 subat 2019 gunu bunu tekrarliyorum.

  son olarak fatih terim'e ve vizyonsuz taraftara ragmen ozan kabak'i satip, hemen hemen ayni paraya luyindama *, marcao * ikilisinin alinmasina olanak saglamasi da ayrica uzerinde konusmamiz gereken bir basaridir. cunku fatih terim, ozan'in gitmesini istemedim dedikten sonra yonetime hakaretler edenler, su anda marcao-luyindama ikilisini izlemek icin sabirsizlaniyor.

  sonuna kadar arkandayiz baskanim, finansal ve sportif acidan bu kadar basarili baska bir yonetim hatirlamiyorum. bildigin yoldan sasma.
 • 3149
  galatasaray spor kulübü'nün faruk süren dönemi sonrasındaki en başarılı başkanı.

  kanal kanal gezip hüngür hüngür ağlayarak sms ile para dilenen, kendi bankasıyla anlaşmalar yapıp düzlüğe çıkmaya çalışan yalı çakallarının olduğu yerde kulübü kâra geçirmiştir.

  dursun özbek yüzünden uefa'dan men yememize kesin gözüyle bakılan yerde, aylarca uğraşarak takımımızı şampiyonlar ligi'ne götürmüştür.
 • 3307
  vadesinin dolduğunu düşündüğüm başkan. umarım erkenden gider de kurtuluruz. benim öncelikli tercihim dursun aydın özbek. ha o gelir mi? sanmam... çok büyük başkandı ama değerini bilmedik. dursun aydın özbek gelmezse de onun ayarında bir liseli başkan olmalı. başkan dediğin liseli olmalı ve galatasarayın malı deniz, yemeyen keriz felsefesini takınmalı. net olarak bunu hak ediyoruz. hem biliyorsunuz mustafa cengiz takımı 6 ay forvetsiz oynattı. bir de ligin ilk devresinde 21 gol atmış futbolcuya 13 milyon euro verdi. mutlaka gitmeli yarından tezi yok.

  kendisinin yerine dokuz kişinin başkan olmak için çalışma bahsettiği haberleri doğru mu bilmiyorum. ama doğruysa gerçekten bu aralar galatasarayın malı deniz olmalı. "yemeyen keriz" mantığında bir başkan bulduk mu değmeyin keyfimize.

  edit: imla
 • 3265
  ciddi şekilde yıpratılmaya çalışılan ama prensip ve dik duruşundan ödün vermeyen, kulübümüze yakıştirdigim galatasaray başkani. ezeli rakipteki başkanı görünce kendisinin değeri kat be kat anlaşılmaktadir. bu transfer dönemi sonrasinda da sanki başımızda ffp belasi veya yabanci limiti yokmus gibi eleştirilecektir. bazı insanlar o kadar gerçeklerden kopuk yaşıyor ki inanmak zor gerçekten.
 • 3046
  büyük karakterdir. yönetimindeki tek falsosu 6 ay bu takım forvetsiz oynadı. başka bir yönetimsel hata yok. zaten transferleri fatih terim ve ekibi istiyor başkan da alıyor. hem de bu kadar maddi zorluğa rağmen.

  hoca, pas oyunu oynayacağız buna göre kadro kuralım dedi ne istendiyse aldılar hatta fazlasını aldılar. takım o kadar yatırıma rağmen rezil oynamasına rağmen çıkıp tek bir kelime ettiklerini hatırlamıyorum. şimdi bu olmadı diyoruz tak olmayanları gönderiyorlar istenileni yine alıyorlar ve dikkat edin yine teknik ekibe en ufak bir imâ yok.

  şimdi de bir arda turan yüzünden ayar üstüne ayar yiyor yine de gıkı çıkmıyor. bu sessizlik de galatasaray zaten bir çok şeyle uğraşıyor bir de kendi içinde uğraşmasın varsın emrimde çalışan teknik direktörden ayar yiyeyim ama galatasaray var olsun sessizliğidir.

  başkan, çok büyük adamsın.
 • 3464
  ali uras'tan beri bütün başkanları gördüm. mustafa cengiz kadar kulübü sahipleneni görmedim. bu adamın kıymetini bilelim gençler. çakallar pusuda bekliyor onu devirip kulübü soyup soğana çevirmek için. sırf floryanın tapusunu geri alıp üstüne birde kemerburgazı kazandırması bile onu benim gözümde ömrü billah unutulmaz yaptı.
  nasılki riva arazisini kulübe kazandıran selahattin beyazıt'ı 40 sene sonra bile hâla hayırla yâdediyorsak mustafa cengiz başkanında kıymeti yıllar geçtikçe anlaşılacak. tribünde taraftar kovalayan başkanları görünce şiirden, edebiyattan, felsefeden bahseden bir başkanımız olduğu içinde çok şanslıyız.
  hataları tabiiki var, eleştireceğizde ama kısa sürede yaptığı tonla doğru işin yanında lafı bile olmaz. ben kendisinden razıyım. allah razı olsun başkan, emanetimize gözün gibi baktığın için.
 • 2048
  9 ocak 2019 galatasaray divan kurulu toplantısı'nda oldulça güzel ve doyurucu, gayet eleştirilere güzel cevaplar veren bir konuşma yapmıştır. özellikle dursun özbek için söylediği "keşke o paraları borçlar için kullansaydınız, çünkü o sözle kuruldan onayı aldınız" sözü sanırım tam yerine gitmiştir ki bundan dolayı da kendisine çok daha fazla saldırılacaktır. çünkü başkan ta en başta dursuna rakip olarak arı kovanına çomak sokmuştur.

  kendisine doğduğu yerden dolayı bile saldırılmaya çalışılıyor, söylediği sözlerle falan dalga geçiliyor, bu dereceden basit şekilde bile saldırı var. sosyal medya üzerine gidiyor, liseliler zaten devamlı saldırıyor, taraftar bazı konularda* çok haklı olsa da, çoğu haksız konularda da saldırıyor, gazeteciler saldırıyor, eski yöneticiler saldırıyor, federasyon saldırıyor. kendisine yalancı deniliyor, çoğu yalan olan, sahte suçlamalarla kendisinin bir yalanı daha çıkartıldığı gibi inanılmaz çirkin saldırılar yapılıyor.

  evet transfer de bocaladılar ama kendileri basiretsiz, beceriksiz değiller ve tüm bunları yapanlar, söyleyenler, saldıranlar neden dursun zamanında saldırmadı, bu kadar konuşmadılar. kusura bakmayın ben düşüncemi söyleyeceğim, ben ömrümde bu kadar aşırı tepki gösterilen ve bunu haketmeyen, bu kadar üzerine gidilen, alenen saldırılan bir yönetici görmedim.

  hataları oldu ama bu adam ve yönetim galatasarayın hangi menfaatini pazarlık konusu etti, hangi hakkını sattı. 3 yıl dursuna sabreden taraftar, medya, üyeler, sosyal medya, hatta sözlük yazarları, kendisini en kötü başkan falan ilan etmeye çalışıyor, sabır göstermiyor. daha da bir şey söylemeye gerek yok sanırım.
 • 3292
  kendisi galatasaray’ın bir numarasıdır. iki numarası veya kaçıncı numarası diye görenler ne yiyor ne içiyorsa bana da göndersinler. ben cengiz hayranı da değilim ama kendinize gelin lütfen. galatasaray başkanlık makamı ne zaman 2 numara olmuş? birini 1 numaraya getirmek istiyorsanız yol belli, başkanlığa aday oldurup, seçimi kazandıracaksınız. sakın bana fatih hoca demeyin, yok artık derim. o da futbol'un bir numarasıdır. resmen kendi kendinize bu kulübü karıştırmaya çalışıyorsunuz. hoca buna neden alınsın? o da inşallah ileride 1 numara olacaktır. böyle komplo teorisi üreten ülke görmedim!
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!