• 1
  birde olaya bein sports tarafindan bakmak lazim, dekoder satislarini dolar uzerinden yapmiyorlar tl uzerinden yapiyor bu adamlar. dolar surekli yukselse fazladan para odemek zorunda kalacaklsr ve halka tl uzerindrn dekoder sattiklari icin bu parayi karsilayamayacaklar. ha ligimiz premier lig gibi kaliteli bir lig olur avrupaya dolar, euro uzerinden bu ligi pazarlariz ve bein sports da oradan para kazanir o zaman kuru sabitlemek sacma olur. ihale dolar uzerinden yapilsa emin olun bu ihaleye 1 kisi bile aday olmaz.
 • 2
  bein sports digitürk'ü alırken lig tv'ye sahip olması gerektiğini bal gibi biliyordu. hiç kimse güvence almadan digitürk'e 1.2 milyar dolar ücret ödemez, digitürk'ü ayakta tutan lig tv ve lig tv'nin ayakta kalmasını sağlayan tek şey ligin yayın haklarına sahip olmasıdır. bütün bunları göksel gümüşdağ tarafından belirtilen devlet garantörlüğü ile beraber düşündüğümüzde ihaleden her türlü pisliğin döndüğü izlenimi ortaya çıkıyor.
 • 3
  avrupada pazarlanamayan bir lig için 500 milyon$ nasıl verildiğini anlayamadığım, onu anlayamadığım için, bu paranın içinde nasıl bir yolsuzluk yapıldığını da anlayamayacağım aziz yıldırım höykürüğü. yunanistan, norveç, çek cumh., belçika hatta portekiz ligleri kaç paraya pazarlanıyor ki türkiye ligi 500m etsin?
 • 4
  simdi arkadaslar kur sabitlenmesinin bir aciklamasi var ve gayet mantikli. kulupler icin bu zarar da olsa soyle dusunun, lig tv bu yayini kime satiyor? turk halkina. turk halki parayi hangi para birimiyle oduyor? turk lirasi.

  kur sabitlenmese ne olur? lig tv atiyorum 300 milyon tl odeyecekken, 400 milyon tl odemek zorunda kalir. hic bir kurumsal firma buna girmez, geliri usd olmayan hic bir firma usd odeme yapmak istemez.

  ip burada tl'nin degersizlesmesinde kopuyor, yoksa aslinda anlasmada garip bir yon yok. ha keske usd kalsaydi ama, bence bu durumda lig tv batar paralari odeyemezdi, sonucunda yine karli cikamazdik bu isten. dusuncem bu yonde.
 • 5
  lig tv her ne kadar bu yayınları türk halkına satsa da şunu düşünmek lazım. ülke her an enflasyonist bir politikaya girebilir. zira dolar 2017 yılı içerisinde en az 6 tl'yi bulacak gibi duruyor. dolayısıyla evet lig tv tl üzerinden decoderleri türk halkına satıyor ama maç yayını fiyatlarına zam yapmak istediğinde de yapabiliyor.

  madem hadise bu, sözleşmede mevcut maç paketi fiyatlarını yazsalardı ve bu paketlere gelecek zam üzerinden ödenecek ihale bedelini de arttırsalardı. 5 senelik böyle bir kontrat yapıldıysa söyleyelim 5 sene sonra dolar bu günkünden çok alakasız bir yerde olacak. şubat 2012'de dolar 1,7 tl'ymiş. ekonominin iyi gittiği düşünülen bu dönem içerisinde 4 liraya yaklaşmış.

  bana göre pekala bir gün içerisinde 8 tl, 10 tl olmasını sağlayacak bir ekonomik ortam mevcut. bunu 5 seneye yayarsak doları 100 tl görücez derlerse şaşırmadım diyecek insanlar azımsanmayacak kadar olur herhalde.

  dolayısıyla bir yolsuzluk mudur bahsedilen bilemem ama bu gün kabarık görünen ihale bedeli 5 sezon baz alındığında ve özellikle bahsedildiği gibi dolar kurundaki artışlardan doğacak zararın dava konusu edilmeyeceği gibi bir durum varsa kulüpleri önümüzdeki sezonlarda büyük zarara uğratabilir. belki her sene ocak ayında ya da haziran ayında, neyse artık kurun güncelleneyeceği bir anlaşma tarzı yapmak daha mantıklı olurdu. zira yeni sezon için digitürk de yeni decoder fiyatları belirleme imkanına sahip olurdu.
 • 6
  ortada alenen görünen yolsuzluk. şimdi bazı renktaşlar haklı olarak bein sports kafasıyla yaklaşıyorlar ki öyle bakılınca tabi ki adamlar haklı, her şirketin amacı karı maksimize etmektir ama asıl konuyu atlıyorlar. aziz yıldırım'ı sevmesem de adam doğruları söylüyor. basit bir soru sormuş; şartnameyi neden bizimle paylaşmadınız? şartnamede bir sıkıntı yoksa neden bana muvafakatname imzalatmak istiyorsunuz? cevabı yayıncı kuruluşu da düşünmek lazım kem küm. kulüpler birliği olarak senin zaten her halükarda kulüplerin çıkarını gözetmen gerekirken (tıpkı bein sports'un kendi çıkarını gözettiği gibi) bu işleri yapmıyor, şartnameyi gizliyor ve kamuoyuna açıklanan rakamlarda da manüplasyon yapıyorsun.

  normal şartlarda şartnameyi hazırlayan ve ihaleye sunan sen olduğun için belirli koşullar altında her şeyi sen belirlersin. yani diyebilirsin ki ben kuru ihale evrağının düzenlendiği ya da ihalenin yapıldığı ya da sözleşmenin başlayacağı tarihi forecast yaparak hesapladım buna sabitledim. isteyen katılır isteyen katılmaz. bein sports zaten tmsf tarafından el konulmuş digitürk'ü milyar tl gibi bir rakama satın almış ki orada nasıl işler döndüğünü, ne sözler verildiğini allah bilir. süper lig yayın hakları olmazsa tmsf'ye digitürk için verilen para tamamiyle çöp. kimse 2 kıytırık sinema ve dizi kanalı için para vermez. yani bein sports mecburen yayın ihalesini alacaktı ki şahsi fikrim zaten tmsf satışı sırasında bunun sözünün alındığı yönünde. dolayısıyla bein sports girmezdi vs. kısmı işin hikaye kısmı.

  burada mantıklı olan en azından ihalenin yapıldığı tarihteki kuru baz alıp sabitlemektir. elin petrol zengini katarlısını düşünmek de bize mi kaldı amk? zaten peşkeş çekiyorsun bari biraz usulüne uydur.

  bizim başkan dursun aydın özbek'in de sorgusuz sualsiz muvafakatnameyi imzalaması tam kendine yakışır bir hareket olmuş. tebrikler başkanım.
 • 9
  herkesin kendini düşündüğü iddia.
  bana göre olay yolsuzluk değil. yolsuzluk olması için birilerinin parayı götürmesi gerek. burada daha çok adam kollama var.
  beinsports kulüpler birliği tarafından kollanmakta. şimdi buradaki problem daha önce söylendiği gibi tl'nin dengesizleşmesi.

  aziz yıldırım burada sonuna kadar haklı. sen bu ihaleyi dolar olarak veriyorsan doları 1 haziran kurundan alman lazım diyor. tl sat kafalar karışmasın zararımız var demeyelim diyor. şartnameye de uyduysan benden imza isteme diyor.

  galatasaray-fenerbahçe-beşiktaş-trabzonspor'dan komisyona üye alınmamış. şartname ağırlıklı olarak yayıncı kuruluş düşünelerek hazırlanmış olabilir. kimse taraftarı düşünmüyor. madem her şey sabitleniyor o zaman paket fiyatları da tefe-tüfe'ye sabitlensin.

  edit: ihale 500 milyon dolar'a verilmiş. 250 milyon doları günlük dolar kurundan, 250 milyon doları 3,26'ya sabitlenerek ödenecekmiş.
 • 10
  yolsuzluk, usulsüzlük ne derseniz deyin ama büyük problemli bir iş. aziz yıldırım sonuna kadar haklı. tamamiyle döviz kurları üzerinden yürüyen bir sektörde kulüplerin en büyük gelir kaleminde kuru tl üzerinden sabitlemek ödediğimiz paraların araplara peşkeş çekilmesi anlamına gelmektedir. ben olayı beinsports yönünden düşünmek zorunda değilim. ülkedeki ekonomik durumu beğenmiyorsanız yatırım yapmazsınız. bu kadara basit. yok yere yabancı sermaye beslemek zorunda değiliz.
 • 11
  kur ile ilgili istisnalar şartnamede varsa problem yok. aziz yıldırım şartnameyi istemesine rağmen bu paylaşılmıyor. yolsuzluk denilemese de ortada büyük soru işaretleri var. yıldırım demirören beşiktaş'a borcunu hibe etmeli beyanından sonra aziz yıldırım'a hak verdiğim ikinci hadisedir. bakalım arkasından ne hikaye çıkacak? öte yandan bu ülkede nasıl ihale edildiği bilinmeyen passolig garabeti var. kime laf anlatılacak ayrı muamma.
 • 12
  görüyorum ki aziz yıldırımın kim olduğunu bilmeyenler var. ben hiçbir tarafın savunucusu değilim. ne azizi ne yayıncıları ne de tff'yi günahım kadar sevmem. bence ihalede yolsuzluk fln yok. aziz yıldırım da net haksızdır. nedenlerimle açıklamaya çalışayım;

  1-herkes çok iyi biliyor ki bu fiyata bu lige kimse o parayı vermez. 500 milyon dolar arkadaşlar. kim verir o parayı? kurun 3.26 olduğunu düşünseniz bile bir kere bu çok büyük bir kazanç ki türk futbolunun kan ağladığı şu dönemde. yayıncı kuruluş 400 milyon dolar verip kuruda haziranda sabitlese ne olacak. ben bunu söyleyince "dolar illaki çıkacak niye sabitlesinler diyorlar" mesele bu mu yani? kaldı ki herkes doların çıkmasından bahsediyor ama inme ihtimalinden bahsetmiyor. niye? çünkü insanlara göre doların düşme ihtimali yok? o insanlara 1 sene önce sorsan doların 4 olma ihtimalide yoktu? ben istatistikçiyim arkadaş her ihtimali değerlendiririm. bu antlaşma bana göre çölde göl bulmak gibi birşey. bana sorarsan kur hiç sabitlenmesin her yıl ona göre ödeme yapılsın. ama eğer öyle bir enayi varsa hiç kaçırmayalım. çok uzattım ama bir örnek vererek bu maddeyi kapatayım. bir işde çalıştığını farz et. 1000 dolar alıyorsun. haketmemene rağmen, işini iyi yapmamana ve şirket küçülmesine rağmen patron çıkıp sana 500 dolar zam yapıyor 1500 dolar almaya başlayacaksın. fakat diyor ki kuru şimdi sabitleyelim. haketmemene rağmen, şirketin durumu ortada iken sen bu durum karşısında hangi davranışı sergilersin?

  2- bu adam 15 yıldır başkan. bu adamı tanıyamadıysanız bundan sonra iyi tanıyın. bu adamın ihaleyle işi yok. yine gündem değiştirme çabaları. rıdvanı başkanlığa hazırlama çabaları. 3-4 aydan beri tff ye savaş açmış durumda. nedeni ise: istediği şeyleri yaptıramıyor. o da iyi biliyor ki fenerbahçe normal yollarla şampiyon o-la-maz. rıdvanı ne olursa olsun başkan yapmak istiyor. ihale şimdi mi yapıldı ki sesi şimdi çıkıyor. 1-2 ay önce neredeydi. şimdi gelmiş yok ihaleye fesat karıştırmaktan bahsediyor. daha onun ne olduğunu bilmiyor ama çamur at izi kalsın işte. göksel de diyor ki öyle birşey varsa takipçisi ol dava aç. açamaz. çünkü herşey şartnameye göre yapıldı. aziz de bunu çok iyi biliyor. şartnameyi bana göndermediler fln diyorda, o şartname toplantıda açıklanırken senin temsilcin yok muydu? vardı. git ondan öğren. öğrenmez, çünkü amacı farklı. tff'yi değiştirmek. benim bildiğim bundan önceki senelerde hep aynı şekilde antlaşmalar yapıldı. aynı şekilde kur sabitlemesi yapıldı. ben bu adamı çok iyi tanıyorum. amacının da ne olduğunu gayet net biliyorum. siz siz olun, gaza gelerek azizi desteklemeyin!

  3-bu işleri bir tek aziz biliyor diğer 17 kulüp başkanı mal. hiçbir şey bilmiyor öyle mi? hadi dursunu geç, diğer 16 kulüp başkanıda mı bilmiyor bu işi. bu insanlar iş adamı. neyin gelip neyin gideceğini çok iyi biliyorlar. yanlış olan ise şu; kulüpler artık şu euro sözleşmelerinden vazgeçsinler. sen 1 milyar tl versen ihaleye kimse sesini çıkartamaz o zaman. kendileri euro kurunu sabitlemeyerek mallılık yapıyorlar. sözleşmeleri euro yaparak değişen kura göre yapıyorlar sonra aynı mallığı başkasından bekliyorlar. çocuk mu kandırıyorsun ?
 • 13
  kulüplerin kaybı 1 tl olsa bile 18 kulübün çıkıp itiraz etmesi, istenilen belgeleri imzalayıp teslim etmemeleri gerekirdi. maalesef ki aziz yıldırım bu sefer sonuna kadar haklıdır, sonuna kadar da desteklenmelidir. aziz yıldırım bile galatasaray'ın haklarını bir galatasaray başkanından daha iyi savunur hale geldi ya bir şey demiyorum artık.
 • 14
  konu tam anlaşılmamış galiba. aziz yıldırım'ın itiraz ettiği konu 3.26- 3.36 kur meselesi değil. 10 kuruşluk dolar artışı 250 milyon dolar'da 25 milyon tl fark yapar. bu da kulüp başı 1 milyon tl demek neredeyse. aziz akp'nin futboldaki adamına canlı yayında 1 milyon tl için atarlanacak değil herhalde.

  aziz yıldırım'ın itiraz ettiği nokta şu; yayın ihalesi sözleşmesi imzalanmış haziran 2016'da, yani 8 ay önce dolar 3.36 iken. rica edilmiş 3.26'ya indirelim diye kulüpler okey demişler anlaşılmış. buraya kadar rezalet zaten fakat asıl olay bu sözleşme seneye 1 haziran'da yürürlüğe giriyor. şuan eski sözleşme aynen devam ediyor. e normal olarak sözleşmenin yürürlüğe girdiği tarihteki dolar kurunu alalım diyor aziz yıldırm. imzalandığı tarihteki dolar kurunu kabul etmek nerede görülmüş diyor. bu bizi zarar ettirir diyor. dolar 4 olduğunda biz futbolcuya 4 katı para verirken yayın geliri neden 2016 tarihli imzayla belli oluyor diyor

  bugün özel üniversiteye borcunuz varsa bile sabit kurdan anlaşma yapmıyorlar. parayı ödediğin tarihi baz alıyorlar. taksit taksit borcun varsa her taksitte ayrı bir kurdan ödüyorsun.

  bir de son olarak, burada görüyorum, bizim lig 500 milyon eder miymiş falan yazıyorsunuz. arkadaş nereden biliyorsunuz daha önce ihaleye falan mı girdiniz, medya sektöründe patron musunuz? premier league ihalesi 3 milyar sterlin'leri görüyor, yine burada okumuştum. kaldı ki bu iş değerle ölçülmüyor, dekoder sayısıyla yani senin nüfusunla ölçülüyor. dışarıya ihraç edemeyeceğimiz belli ama 80 milyon insan var bu ülkede.

  not: dolar niye artsın belki azalacak yazmış bir arkadaş yukarıda. dolar azalsa da kulüplerin işine geliyor. sadece 30 saniye düşün. nolur