resim
Yuto Nagatomo
Takım:FC Tokyo
Mevki:Sol Bek
Yaş:36
Boy:1.70
Uyruk:Japonya
 • 177
  youtube'da bulunan her videosunda sag ayakli oldugu belli olan bek. her pozisyonda bildigin umit ozat calimi atip topu sag ayagina cekiyor. he o zaman elimizdeki linnes'in ne gunahi vardi ? "sag ayakli sol bek mi olur" diyen terim'in bir kere bile bu videolari izledigini dusunuyor musunuz ? ben dusunmuyorum. kimse bana "adam inter'den geliyor ama" demesin. inter'in bizden aldigi telles ve melo'nun yildiz transferi olarak lanse ettigi zamanlari cabuk unutunuz. inter'in bize iteledigi coptur baska bisi de degildir.

  birbirimizi kandirmayalim. hepimiz bu sabah "2018 model inamoto" dedik. cunku kendisi 2018 model inamoto'dur. son gun, almis olmak icin aldigimiz japon'dur.
 • 180
  hakkında parsellemelerin başladığı yeni transferimiz. hemen şu an ''çöp, boş transfer, kötü futbolcu vs'' diye yargıyı kesmek muazzam hakikaten. 3 maç sonra kötü performans verince buraya dönüp ''biz ilk günden dedik, biliyoruz bu işi'' havasında takılacak çünkü paşalar. tersi olur da adam iyi katkı verirse ''lafımı yedim, ama böyle yemeye razıyım, yürü japon reis'' diyip tek cümleyle sıyrılacaklar yine. gayet kolay değil mi bunu yapmak, bir şey kaybetmiyorsun. ulan bari bir sonrakinde ders al, önyargılı yaklaşma insanlara, olaylara, yok, yine yargılama peşinde koşacak, elbet birini tutturur çünkü, adamı gözünden tanır bu paşalar, ah fırsat verilmiyor ki, verilse en kral işleri yaparlar... helal olsun lan size.

  tanım yapacak olursak da, inter gibi italya'nın ve avrupa'nın kalburüstü kulüplerinden birinde, ki çok oyuncu gelip gitmesiyle meşhur bir kulüptür, yıllarca kalmış bir adam. japon milli takımında da maç sayısı fazla. kağıt üstünde galatasaray seviyesi için yetersiz olacak bir izlenimi yok. saha içi ne getirir, ne götürür, sezon sonu tartışırız. maddi olarak da kulübü yoracak bir transfer değil. o mevkiye ihtiyacımız vardı, hoşgeldi.
 • 182
  bu şartlar altında yapılabilecek en mantıklı transfer hamlelerinden birine özne olan top tepici. sadece youtube'da yetenek videolarını izlediğim ve peste beklerden birine banko koyduğumdur kendileri. takip ettiğim bir oyuncu olmadığından, kendisi ile ilgili söyleyecek pek bir şeyim yok fakat sadece internetteki yetenek videolarından tuhaf bir tekniğe sahip olduğunu söyleyebilirim. bir şeyler yapıyor adam ama nasıl yaptığı hakkında bir fikrim yok.

  defansif bek olduğu söyleniyor, gollere katkısı olmadığı söyleniyor. kötülemek için söylemiyorum ama bu kadar formsuz, kötünün kötüsü lato'dan daha verimli olacaktır gol yollarında diye düşünüyorum. defansif anlamda sol koridoru rahatlatırsa eğer önünde oynayan takım arkadaşının defansif yükünü azaltıp haliyle ofansa katkısını artıracaktır. hatta ve hatta yasin'le beraber o koridorda uyum sağlayabilirlerse 5 6 ay başarılı bi sol kanat izleyebiliriz.

  oyuncunun maliyeti söylendiği gibiyse ben abartı bulmuyorum. bu ayarda kimi getirsek aynı miktarlar çıkacaktı. fiyat/performans olarak dilerim yüzümüzü güldürür.

  hoşgeldin.
 • 183
  elimizde latovlevici ve linnes varken çok tartışılmaması gereken bir transfer çünkü bunlardan çok daha iyi oynayacağı kesin. yıllarca inter'de oynamış mancini, mourinho gibi teknik direktörlerle çalışmış hiçbiri tarafından da kulüpten gönderilmemiş oyuncu. mali şartları da çok uygun. 6 aylığına idare eder. yazın ise bonservisiyle bir sol bek alınır.
 • 185
  transferi sırasında ve sonrasında "sağ ayaklı ama solda da oynayabiliyor" denen samurai.

  https://www.youtube.com/watch?v=RQT0djOG9UA
  önce şunu şuraya bir koyalım. milli takım kariyerinden parçalar var tabiki genelde iyi şeyler yaptığı kesitler ama önemli olan nokta hep sol bek oynamış ve sol ayakla yaptığı ortalar direkt asist niteliğinde.

  kimseye katılmıyorum hacılar sonra laf söz oluyor, tamamen kendi fikrimce(!) sanki galatasaray taraftarı kendisini çok sevecek, sene sonu "aman boşver asamoah'ı" diyebilecekmiş gibi geliyor bana da.
 • 197
  oyuncuyu izlemeden kuyruğuna tenekeyi bağlama ekibinin son gözdesi , takımımızın yeni sol bek oyuncusu. italya ligini az çok takip edenler ve hatta youtube scoutları kendisinin fark yaratan bir oyuncu olmadığını bilir. ama oynadığı mevkide istenileni önemli ölçüde yerine getiren ve bunun için mücadele eden bir oyuncudur ki inter de yıllardır boy göstermesinin temel nedeni de budur. bu tür oyuncular efektif oyuncular olmadığından taraftar için ilk gözden çıkarılacaklar listesinde kendilerine üst sıralardan yer bulurlar. inter taraftarının bu oyuncuya yaptığı da budur. kıssadan hisse bizim takım için ideal bir oyuncu olduğunu düşünüyorum.
 • 199
  2009/2010'da inter, kutsal üçlemeyi yapmayı başardı ama tam bir veteranlar topluluğuydu.

  julio sezar: 31
  toldo: 38
  cordoba: 34
  zanetti: 36
  lucio: 31
  maicon: 29
  materazzi: 36
  samuel : 32
  chivu: 29
  stankoviç: 31
  cambiasso: 29
  sneijder: 26
  motta: 28
  etoo: 28
  milito: 31
  pandev: 27
  balotelli: 19

  yaşındaydı. (elbet muntari, quaresma, santon filan da zikredilebilir ama ben o sezon en çok oynayan oyuncuları yazdım.) bu adamların kalitesine laf etmek olmaz fakat belki de şampiyonlar ligini kazanan en yaşlı kadrodur. (gerçi 2007 milan'ı daha büyük bir yaş ortalamasına sahip olabilir, bakmak lazım.) bu kadronun mourinho'nun mourinho olduğu zamanlara rast gelmesi de büyük şans. çünkü dört dörtlük bir kadro değil aslında. hatırlayanlar hatırlar, takımın sağ kanadında eto'o oynuyordu mesela. çok da güzel oynuyordu ama mourinho'nun icadıydı bu. aynı şekilde sol bek konusunda da icatlara başvurmak zorunda kalıyordu çünkü kadroda sol bek denilebilecek tek oyuncu 18'lik santon'du. sağlamcı mourinho ise orada sezon boyu chivu'yu ve zanetti'yi oynattı. chivu bilindiği üzere stoper orjinli ama sol ayaklı olmasından mütevellit roma'da da sol bekte oynamışlığı vardı. tabii o mevki için çok yavaş kalıyordu. zanetti'ye zaten denecek bir şey yok. adam belki de tarihin en versatil futbolcularından biri: https://i.hizliresim.com/A17bWL.png
  2009/2010'da da maicon gibi canavar bir sağ bekin de kadroda yer almasıyla beraber bol bol sol bekte ve ön liberoda oynamıştı.

  bu muhteşem sezonun ardından inter'de hiçbir şey iyi gitmedi (halen de gitmiyor). mourinho ayrıldı, yerine getirilen benitez tutmadı, leonardo tutar gibi oldu ama o da psg'ye bırakıp gitti. takımın ihtiyar heyeti birer birer futbolu bıraktı. diğerlerini enayice kaptırdılar: sneijder, coutinho, motta... ffp'nin ortaya çıkmasıyla 1995'ten 2011'e kadar kulübe 1 milyar dolar akıtan moratti'nin eli kolu bağlandı. zararları giderebilmek için oyuncu satmaya başladılar: balotelli, coutinho, eto'o... üstüne üstlük juventus'un yaralarını sarmasıyla serie a'da 2006 sonrasında yaşanan tekellikleri de ellerinden alındı. velhasıl 2010'da tek atımlık fişeğini kullanan inter bitti.

  2010 sonrası takımın kadro yapılanmasına gitmesi gerekiyordu. takıma yıllardır yıldız futbolcular getiren sportif direktör branca'nın maharetine bakıyordu her şey. o da sıçtıkça sıçtı:

  https://i.hizliresim.com/y05WA7.jpg
  https://i.hizliresim.com/6JPBl3.jpg
  https://i.hizliresim.com/W7kz6N.jpg
  https://i.hizliresim.com/RnkAba.jpg

  takımın 2010'da bile sol bek sıkıntısı çektiğini söylemiştim. 10/11 sezonuna da aynı sıkıntıyla girildi. o mevkide artık 37'sine gelen zanetti ve hantal chivu'dan çok santon'un patlama yapması bekleniyordu ama olmadı. devre arasında japonya'da ve cesena'da güzel performans sergilediği söylenen nagatomo kiralandı, santon da yine kiralık olarak cesena'ya gönderildi. bir nevi berdel yapıldı yani. böylelikle nagatomo da branca'yla beraber aynı karede sırıtma şerefine nail oldu:

  https://i.hizliresim.com/6JPB2k.jpg

  yamulmuyorsam ntv spor yayınlıyordu serie a'yı o sezon. antalya'da sıvayan leonardo, benitez sonrası fena idare etmiyordu ama takım "transfer istiyorum" diye bağırıyordu. (zaten benitez de transfer anlaşmazlığından ayrılmıştı galiba.) kharja filan takımın yıldızı durumundaydı neredeyse, öyle söyleyeyim. işte bu ahval içinde nagatomo'yu ilk izlediğimde oldukça beğendiğimi hatırlıyorum. herif energizer tavşanı gibi gidip geliyordu soldan. hatta içimden "pes'te ne yaparlar şimdi bu japon'u..." diye de geçirmiştim*. fakat sonradan sonraya veteranların birer ikişer futbolu bırakıp (materazzi, cordoba, zanetti, stankoviç, chivu) diğer yıldızların da kaçmasıyla (eto'o, sneijder) ve de en mühimi bunların yerlerinin yukarıda fotoğraflarını koyduğum vitaminsizlerle doldurulmasıyla ortaya bombok bir şey çıktı. on sene önce olsa moratti'nin antrenman seyretmeye bile sokmayacağı çapta adamlarla maça çıkar oldular. yav, şu nedir allasen:

  https://i.hizliresim.com/dO3rkL.jpg

  imdi, nagatomo'yu; dodo, jonathan*, botta gibi çöplerin seviyesine indirgemek olmaz fakat 2010 sonrası her yönden çöküşe geçen inter'in bir parçası olduğu da ortada. yani handanoviç veya hiç sevmesem de bir icardi gibi "onca kötü oyuncunun arasında parlıyordu..." edebiyatı yapamam. ha, çok iyi performansları olmadı mı? oldu kuşkusuz. mesela, juve'yi deplasmanda tepeledikleri meşhur 3-1'lik maçın protagonistlerinden biridir:

  https://www.youtube.com/watch?v=lvchzejil6g

  demek istediğim şu ki "inter'de 7 sene oynamış adam alıyoruz, ne kadar kötü olabilir ki..." söylemi biraz boş çünkü inter'in son yedi sekiz senesi belki de tarihinin en başarısız ve kadro kalitesi açısından en sönük* periyodudur. onca sene çok iyi olduğu için değil yerine alınanlar tutmadığı için oynayabildi*. yerine gelenler de tutmadı çünkü kulüp parasızlıktan adamakıllı kimseyi alamadı. yazın alınan dalbert'in yavaştan ısınmasıyla da büyük olasılıkla yedeğe düşecekti. dünya kupasına hazır gitmek için de takımdan ayrıldı. kalsa dalbert birinci, santon ikinci, kendisi üçüncü seçenek olurdu muhtemelen.

  şimdi izlediğim kadarıyla* artılarını ve eskilerini söyleyeyim. bu adam esasen sağ ayaklı ama solunu da çok iyi kullanabiliyor. "madem sağ ayaklı sol bek alacaktık linnes'i neden kullanmadık?" boş bir argüman yani. o konuda sıkıntı çekmeyiz. zaten sağ bekten evrilme sol bek de değil, yılların sol beki; inter'e de o ihtiyacın hasıl olmasıyla getirildi, yukarıda anlattım. ikincisi çok enerjik bir adam. gene yukarıda söylediğim gibi ilk izlediğimde enerjikliğine şaşakalmıştım hatta. tabii otuzunu devirdi artık, o günlerdeki nagatomo'yu beklememek gerek ama ileriye çıktığı zaman döneceğini bilirsin. bilirsin de işte orada sıkıntı var. kendisi fazla ileri çıkmaz. bence bunda da sıkıntı yok. beklerden biri mariano gibi akıncıyken diğerinin savunma yönünün ağırlıkta olması evladır. devam edelim. tekniği iç güveysinden hallicedir. hangi maçtı hatırlamıyorum ama maçın en fazla top kaybı yapanı olmuştu bir defasında. yani pas kalitesi çok iyi değil. onun dışında da bolca hata yapar*. inatçıdır, hırslıdır. kendisine bakar: https://i.hizliresim.com/vj5Gbv.jpg
  hızlıdır, boş bulduğu kademeyi affetmez.

  sevimli adamdır. handanoviç'le birlikte takımda en sevilen futbolcu kendisiydi. ve bu yıllardır böyle, geldiğinden bu yana takımda en fazla şakaya maruz kalan kendisidir herhalde:

  https://www.youtube.com/watch?v=GuszuI8_XLI

  bu da konuk olduğu drive inter programı:

  https://www.youtube.com/watch?v=t-CXm45F2rs

  bugüne değin saha içinde çirkinleştiği, saygısızlık yaptığı, öfkelendiği tek bir anı bile hatırlamıyorum. (mürekkep yalamış olmasının da bunda payı olsa gerek. meiji üniversitesi siyaset bilimi mezunuydu galiba*.) yani şurada bile sükunetini korumuştu*:

  https://gfycat.com/...usGreatDesertpupfish

  hülasa, latovlevici sonrası hepimize iyi gelecektir. öyle ümit ediyorum. hayırlı olsun.
App Store'dan indirin Google Play'den alın