• bazı yazarların yanlış kullandığı zımbırtı. tanım yapan hatta işin felsefesine giren uzuuun not bırakma mevzusu yerine başlığı kendimiz açsak veya o an çok yoğunsak sonra kendimiz doldursak daha iyi olur sanki. yani madem nottaki kadar bilgimiz var, e o zaman başlığı kendimiz açalım di mi mahmut?

  örnek:

  "karamazov kardeşler"
  ukdecinin notu: "tsubasa'nın çizgi filminde mi geçiyordu ne... hatta güney antarktika turnesinde pendikspor, karamazov kardeşlerin takımı bi de nankatsu turnuva yapmıştı. tsubasa'nın gol atması 34 bölüm sürmüş, geçen sürede nice eskimo seyircisi telef olmuştu."

  abarttım sanki ama durum anlaşılır umarım. ukdenin kelime anlamını bilip ona göre bu fasiliteyi kullansak daha iyi olur.
 • bu entrynin yazıldığı tarih saat dakika ve saniyede 2848 adettir.
  bana 10 tane yazar verin 1 tane de mod, bunları bitireyim. o 1 tane modu boşuna istemedik, o sadece diyecek ki "bunu siktiret silek bunu bu ne lan böyle ukde mi olur?" 10 tane yazar da işte yazacak. hep yazacak. ben mi? ben organize ediyorum işte o kadar. daha ne? ne bileyim kahve yaparım ben de modcuğuma. yazarlara yok lan. adam bi mod bile olamamış, ben gidip ona kahve yapayım. olmaz.
 • ukdeyi verenin nickini yazmanın ne manası olduğunu anlamadım.
  şöyle örnekleyeyim. abi biri winning eleven'ı merak etmiş ukdelemiş. ukdelemek övgü kaynağı mıdır ki yazıyoruz verenin adını? ben kendime güveniyorum ve mantıklı bir tanımlama yapacağım. ve merak eden kişi(ki benim nazarımda anlamı budur ukdenin) bir sonraki sözlüğe girişinde tekrar aratarak merakını giderebilir. saçma sapan bir tanım veya başlıksa "yok efendim ukdeydi de ondan doldurduk" gibi gereksiz savunmalara geçerse gs'nin #43962 numaralı entarisini okusun. her ukde doldurulmak zorunda değil. ya da ne bileyim ukdeci yazılınca entrynin sonuna; "bakın ben sözlük için çalışıyorum, uğraşıyorum" mu demek oluyor. ben ukdeyi doldurarak bildiğimi paylaşıyorum ve ukdelendiği için birinin merakını giderdiğimi düşünüyorum. sırf ukde doldurmuş olmak için değil yani. gerçi bu da kötü bir şey değil. ukdelendiğini gördüğün ve senin de bilmediğin bir şey varsa; bunu araştırıp yine bilgini paylaşabilirsin. ukde eğer bi önerme ya da örnek ise doldurmak zorunda değilsin be kardeşim. "hani ben aslında böyle düşünmüyorum da ukde diye doldurduk. altına kim vermiş yazayım." bu ne ya şimdi. niye kasıyorsun kendini?
  bunların hepsini geçtim. eğer bi ukdeciyi belirtmek istiyorsam şu durumda belirtirim; yazar kardeşim çok güzel bir başlık düşünmüştür. ama o an vakti olmadığından, bilmediğinden, araştıramadığından vs. sebeplerle dolduramadan ukdelemiştir. ha o zaman derim ki; "bak bu bir ukde doldurulması. ben aslında bu başlığı düşünecek kadar zeki değilim. hede kardeşime saygılar." bu durum dışında; başlık ukde verenin değil, dolduranındır.
  kısacası niye altına not düşüyoruz anlatabilecek varsa beri gelsin...
 • * hayatımızın hiç bir evresinde ilgimizi çekmeyecek yerli/yabancı futbolcu isimleriyle,
  * hiç bir zaman sonucunu merak etmeyeceğimiz çok eski/çok uzak liglerin maçlarıyla,
  * hangi ülkenin kaçıncı ligde oynadığı belli olmayan, über gereksiz takım isimleriyle

  ziyan edilmekte olan sözlük özelliği.

  bir kişiden aynı şekilde 50 tane anlamsız ve asla doldurulmayacak, doldurulması teklif dahi edilemeyecek ukde görünce haliyle sıkılıyor insan.

  arada göz atıyorum, doldurulacak bir şey var mı diye ama yok arkadaş. genelde almanya 3. liginde atsikinekonankelebekspor'un 3. yedek kalecisinin adından başka bir şeye rastlayamıyorum.

  dediğim kriterleri baz alarak düşününce, ukdelerin %90'ı bu şekilde.

  sözlük neydi? sözlük emekti.

  not: lütfen gerçekten merak ettiği ve gerçekten altı doldurulsun istediği için ayda yılda bir kez bu tarz ukde girenler üstüne alınmasın.
 • 2 defa bu saçma sapan mevhum yüzünden ceza yedim yazar olduğumda 1800 adet gavur kurşunu ve 30 küsür sayfa istifi vardı. 2 gün önce sözlük sathına yayıldığımda 600 küsüre daha önce düşürdüğüm ukdeleri bir kalayladım bir slayledim. doldurulabilecek olanları doldurdum emin olmadıklarımı canlandırdım. tematik modda canlandırdığım ve silinenleri görseniz şok geçirirdiniz. hiç açılmayacak başlıkları da manasızca canlandırıp geri sildim. bir çeşit sizin için mayın eşşeği olduk yani ama en son uçuyordum allah razı olsun yaşıtım olsa da benden daha olgun adminimizden ki kendisi 1 dakikada tüm ukdeleri sildi.

  zaten yeni ukde verilemiyordu bence çok iyi oldu. benim 2 defa ceza almama ve tam bir gün 3 vardiya değişimi esnasında toplamda 17 saatte yaptığımı adamlar 1 dakikada yaptı. medeniyet başka bir şey canım:)

  neyse bu işte bitti ben bitmeden solframede gördüğünüz kalabalık için, moderasyonu bunalttığım için tekrar özür. mesele cenaze ortada kalmasın gömülsün meselesiydi. ukde efendinin ruhuna fatiha okuduk az önce camiide:)

  dediğim gibi: (bkz: #2321067)...

  not: yalnız ne saçma ukdeler vardı be yok sözlük astral seyahat kulübü mü dersin, jinekoloğuna-dişçisine ukde veren mi ararsın, hadi bakalım adamsan doldur diye ukde notu bırakan mı, gizem karaca bence galatasaraylı çünkü çok güzel diyen mi her türlü manyaklık vardı. ve hepsi de espritüel değildi baya baya uruguay 2.ligine takım adı uyduran ve yanlış bilgi notu ekleyen de vardı. tamamen boş bir işti.

  ayrıca mocuishle üstat diyor ki; "ben bu bölümün biteceğine imkan vermiyordum açıkçası. 340 sayfaya yakın ukde vardı. nihayet işin başına geçilmiş ve ukdeler bitmiş, ukde dolduran ve anlamsız ukdeleri temizleyenlerin ellerine sağlık".

  ben de diyorum ki üstat doldurana kadar canımız çıktı o da cezalar hariç 3 günde oldu ama 2 kere ceza aldık inanılmaz şikayet, ihbar, özelden hakaret, ukdemi niye doldurdun diyenler, saçma olanları canlandırıp sildiğimden içi boş ukde dolma mesajı geldi ama diyenler, çok kısa doldurmuşsun futbolcunun uyruğu ve yaşı dışında bilgi yok diyenine kadar türlü türlü sıkıntı...neyse bu işte bitti...

  dip not olarak; https://www.youtube.com/watch?v=XIykpnvvR4U