• 1
  “vergilendirilmiş kazanç kutsaldır” sözünün bir anayasa gibi ezberletildiği bu ülkede, en çok gelir elden eden meslek grubunun en az vergi oranına tabi tutulduğunu söylediğimde aklınıza gelen ilk meslek ne oluyor? yanıtınız milletvekilliği, doktorluk veya pilotluk değil de futbolculuk ise doğru sayfadasınız.

  can 25 yaşında ülkenin önde gelen firmalarının birinde pilotluk mesleğini icra eden başarılı bir genç iken ikiz kardeşi cem okul sıraları ve futbol sahası arasındaki tercihini top peşinde koşarak yapmış bir futbolcu. can kendi meslek ortalamasının çok üstünde bir maaş alıyor ve yıllık primlerle beraber 1 milyon tl gelir getiren bir işe sahip. kardeşi cem ise ortalama bir süper lig futbolcusunun kazandığı 2 milyon tl ile yıllık kazancının keyfini sürüyor. iki kardeşin de muhasebecisi yıl sonunda kardeşlerin ödedikleri vergi makbuzlarını getirdiğinde, pilot olan can, "allah’ım ben nerede yanlış yaptım" şokunu yaşasa da, yanlışı kendisinin değil türk vergi sistemi’nin yaptığını “sporcuların özel vergilendirilmesi” maddesine baktığında anlayacak ve bir bardak soğuk suyla serinleyecek.

  pilot olan can kazandığı 1 milyon lira gelirin %35’lik kısmını yani 350.000 türk lirası’nı vergi olarak öderken kardeşi futbolcu cem kazandığı 2 milyon lira ücretin %15’lik kısmını yani 300.000 türk lirasını vergi olarak ödüyor. yani kardeşlerden biri diğerinin tam iki katı yıllık ücreti kazanmasına rağmen daha az vergi ödüyor. eğer can’ın da bordrosunda pilot değil de sporcu yazsaydı 350.000 türk lirası yerine 150.000 türk lirası ödeyecekti. eğer cem futbolcu olmayıp da pilot olsaydı ve 2 milyon tl yıllık ücret alabilseydi 300.000 türk lirası yerine 700.000 türk lirası vergi ödeyecekti.

  biraz muhasebecilik oynayarak, türkiye'de futbolcuların kazandığı gelirin vergilendirilmesinin tarihsel sürecini ve avrupa'daki meslektaşlarıyla kıyaslaması hakkında eğlenceli bir yazı için plase dergi'ye bekleriz.

  http://plasedergi.com/...mi-futbol-ulkesi-mi/

  edit: futbol romantikliğinden ziyade yazının tam halinde de bahsedildiği üzere; futbolcular ödemeleri net olarak aldığı için bu vergileri ödemek kulüplerin yükümlülüğünde. fakat kulüplerimiz de bu vergi ödemelerini yapmadıkları için biz bunları "x kulübün 100 milyon tl vergi borcu sıfırlandı" haberlerinde görüyoruz. bu durumun da sonuçları ve alternatif çözümleri yazımızda mevcut.
 • 2
  son derece mühim bir konu. @aslan yurekli richard üstada ve plase dergisine teşekkür. özellikle konuya vakıf olmayan renktaşlar için güzel bir toparlama olmuş (tabii tüm takım taraftarları için de). naçizane iki istirhamım var.

  1)) 7103 sayılı kanunun da beraberinde değerlendirilmesi gerek zira 2018 3.çeyreğindeki teşvik iadeleriyle amatör branş takımlarını kurabildik.

  2) evet futbolcu stopajları düşük ama vergi kaçırma söz konusu değil yekünde 4 kulüp bist üyesi ve spk'ya tabii iken kap açıklamaları olmaksızın artık tff sözleşmeler konusunda daha şeffar; lakin, gözlerden kaçan türkiyedeki vergi teftiş mensuplarının yabancı oldukları sektörlerdeki vergi kaçırma durumlarına vakıf olamamaları. türkiyedeki futbolcuların ekseriyeti sırf büyük takımlarda oldukları için kazanç elde etmekteler dünya kadar kalemden. sosyal medyadan tutun da geleneksel medyada reklam üzerinden elde ettikleri kazançlar vergi matrahlarında yok ki bilirsiniz tüm dünyada ünlü futbolcuların vergi kaçırma davaları daha çok sponsorluk anlaşmalarının kısmi olarak gizlenmesinden kaynaklı.

  onun dışında dört başı mamur bir entry olmuş elinize sağlık...
 • 3
  artık iyiden iyiye kabak tadı veren konu. sanki ülkede maaşlı çalışanlar dışında doğru dürüst vergi veren kimse varmış gibi sürekli ısıtılıp ısıtılıp önümüze getiriliyor.

  ülkeye zaten adam gibi yabancı oyuncu getiremiyorsun, getirdiğini de vergilendirmeye kalk bakalım kaçı kalacak burada? yabancıya uygulayamadığın vergiyi türk oyuncu'ya nasıl uygulayacaksın o da ayrı muamma? takımlar sözleşmeleri türk lirası'na çevirmeye kalktığında bile türk oyuncuların ruh ve form halini gördük sahalarda her takımda...
 • 4
  7103 sayılı kanunun ile hakkaniyetli ve düşük oranıyla cazip bir vergilendirmedir. yanlış anlaşılmasın yüksek vergilerle kimseyi türkiye'ye getiremezsin hem ayrıca yüksek vergi oranının yüksek vergi geliri olmadığı da aşikardır. üstelik artık ödenen stopajların kulüplere iadesi söz konusu cari ödemelerin zamanında mükellefler tarafından yapılmasını teşvik amaçlı.
 • 5
  ülke gerçeklerine hakim olamayan, romantik muhaliflerin siyaseten doğruculuk yaptığı konu. türkiye'de futbolu bi' show olarak ''yaşatmak'' istiyorsan oyunculara yüksek vergi koyamazsın. burası yabancıların oynamak için can attığı premier lig ya da la liga değil ki türkiye'de hiçbir iktidar kitlelerin gazını alan, insanlara yaşam dertlerini, geçim sıkıntısını vs.. unutturan, kendi iktidarlarına yönelebilecek nefretin farklı kanallara akmasına sağlayarak illüzyon yaratan bi' manada kendisine alan açan bi' sektöre zorluk çıkaramaz. bu kend ayağına sıkmak manasına gelebilir uzun vadede. buradaki kaybını içkiye, sigaraya fahiş vergilendirme yaparak ya da beyaz yakalının maaşına çökerek telafi eder.
 • 6
  http://plasedergi.com/...mi-futbol-ulkesi-mi/

  sonuna kadar katıldığım önermedir.

  bunu söylerken de, asgari ücret alan insanların fazla vergi vermesi diye başlamayacağım. konu eğer sporsa, ona göre gitmeliyiz. her yerde bir savunma var, işte bu vergiler normal sonuçta yabancı oyuncuyu nasıl getireceksin diye. e getirme kardeşim. altyapına yönel. sağlam bir milli takım çıktıktan sonra ülke futbolu da gelişim gösterir zaten. fransa ligi çok mu önemli bir lig? çok mu sağlam maçlar oynanıyor? bana kalırsa kötü bir lig ama çatır çutur da vergisini alıyor kardeşim. çünkü milli takım bazında başarı sağlıyor ve önemli yetenekler keşfediyor. ndombélé, mbappe, lacazette, kante, griezmann, varane, pogba ...... gibi yetenekler az vergi alınan bir yerde çıkmazdı. oh ne güzel, vergiyi az tut, başka bir ligden hafif pişmiş oyuncuya tonla para ver sonra medet um. böyle böyle batıyoruz arkadaşlar. altın işlemek yerine, işletmek için para verirsek altından kâr elde edemeyiz.

  bak adamlar vergisi en yüksek ülke olmasına rağmen dünya kupasını kazandı. eğer kolaya kaçıp sırf oyuncu gelsin diye vergiyi kıssaydı, saçma sapan oyunculara tonla para verip ülke futbolunu daha da beter hale getireceklerdi. ama gittiler altyapıya yöneldiler. oyuncunun vergi triplerini, fazla maaşını defedip, en kolay yoldan altyapıya yöneldiler ve kazandılar.

  kısacası konu eğer vergiyse ve sırf yabancı futbolcuların ülkeye getirilmesi için düşük tutuluyorsa, farklı bir yerden bakıp bakış açımızı değiştirmemiz lazım.