• 2798
  euro 2024 için son bir şans daha vermiştim ama bundan sonra başarısı veya başarısızlığı beni zerre ilgilendirmeyen takımdır. çok üzgünüm ama bugün özellikle maçtan sonra yaratılan ve galatasaray nefreti üzerinden körüklenen hava midemi bulandırdı. lanet olsun semihiniz de sametiniz de feneriniz de bjk niz de... ne haliniz varsa görün. bir milli maç keyfimiz vardı onu da elimizden aldınız fenerbahçeye yaltaklık yapıcaz diye.
  isterse avrupa şampiyonu olsun zerre umrumda değil. galatasaraylı oyuncu oynatılıyor diye küfür hakaret edilen ortamda fbjk li adamın oyuncusuna alkış tutmam ben.
 • 2799
  böyle bir imkan var mı bilmiyorum, oyuncu devşirme hakkı varsa kullanması gereken takım.

  fizyolojik olarak 1 adım ileriye gitme şansı olmayan oyuncu grubuna sahibiz. orkun, hakan, zeki, ferdi, arda gibi “size” olarak zayıf; samet, abdülkerim, kaan, merih gibi dar alanda veya açık alanda hantal oyuncularımız var. bu takımın bu fiziki yapısıyla önümüzdeki 10 sezon herhangi bir turnuvada başarılı olma ihtimali yok. 2008’den bu yana futbol çok değişti.

  ispanya’da mesela yamal ve nico williams takımın gücünü en az yüzde 50 arttırıyor. onlar ispanya’da yetişmişler, dolayısıyla milli takımda oynama hakkına sahipler tamam da bizim de mehmet aurelio örneğinde oluğu gibi devşirme hakkımızı kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. özellikle patlayıcı gücü olan 2 oyuncu olsa takımın çehresi çok değişir. fizik kalite futbolda her şeydir.
 • 2800
  galatasaray'ın mümkün mertebe futbolcu göndermemesi gerektiğini düşündüğüm takım. futbolcularımıza yapılan itibar suikasti ve art niyetli saldırılar gerçekten yetti. hepsi aslanlar gibi iyi niyetleriyle sonuna kadar mücadele ediyorlar ve hak ettikleri şekilde milli formayı giyiyorlar. ama bu nefret ortamında tüm ülke birleşmiş, galatasaraylı futbolcuları ıslıklıyorlar ve fenerliler oynasın istiyorlar. tamam o zaman, biz milli takıma futbolcu göndermeyelim siz oynayın demek lazım.

  zaten amaçları başarılı veya başarısızlık, milli takım falan değil, ortamı terörize etmek. ben ömrümde böyle bir şey görmedim. milli takım dediğin adı üzerinde milli takımdır. fenerlisi beşiktaşlısı demezsin sonuna kadar hepsini desteklersin, bu böyledir. bu kadar terörize edildiğini hiçbir zaman görmemiştim. ülkemizi bölmeyi başardılar.
 • 2802
  kendisini dev aynasında gören türk milleti, yani bizler tarafından gereğinden fazla büyütülen ve bu yüzden en ufak yenilgisinde yerden yere vurulan ortalama seviyede bir milli takım. 22 haziran 2024 türkiye portekiz maçından sonra yaşanan bu.

  türk taraftarlar kendisini dev aynasında görüyor. galatasaray kopenhag'ı yenemeyince, fener olympiakos'a elenince falan ortalık yangın yeri oluyor. sen bunlara karşı favori olabilirsin ama manchester city gibi favori değilsin. türkiye ise portekize karşı zaten favori değil. bi' sakin yani.
 • 2803
  maçta* son dakika top samet'in kafasına çarpmasa ve gol olsa turnuvaya ilk kez katılan birçoklarına göre en zayıf halkalardan biri olan gürcistan'ı da yenemeyecektik.

  yıllardır belli bir sistemimiz yok milli takım olarak. hele şenol güneş sonrası teknik direktör tercihleri fecaat. bizde tff kurum olarak ne kadar rezaletse, milli takım hocasının o kadar tff'den büyük olması gerekir. tff'nin olaya müdahalesi ne kadar az olursa o kadar iyi ancak hamit altıntop falan oyuncak etmiş durumda milli takımı.

  22 haziran 2024 türkiye portekiz maçında çıkan ilk 11 de oyuna sonradan giren oyuncular da bir şey değiştiremezdi. bizim belli bir sistem dahilinde oynamayı, yardımlaşmayı ve fiziksel olarak avrupa takımlarıyla denk futbol oynayabilmeyi öğrenmemiz lazım.
 • 2804
  bu takımın en büyük yıldızı kabul edilse de edilmese de hakan çalhanoğlu, en yetenekli oyuncusu ve yıldız adayı da arda güler. bu iki oyuncunun rahat edeceği bir kadro kurulması lazım ama öyle bir şey olmuyor. menajerler, gurbetçiler, lejyonerler, takımlar falan derken çorbaya dönüyor iş.

  uğurcan
  zeki - ozan - abdülkerim - ferdi
  ismail - hakan - berkan
  arda - enes - barış

  milli takımın ideal on biri bu olmalı ve bunun üzerine kurgulanmalıydı oyun. elimizdeki en iyi kaleci uğurcan çakır. yapacak bir şey yok. beklerden biri savunmacı zeki çelik olur. hem de önünde arda olacağından savunmacı bek sağ kanatta mantıklı. diğer bek hücumcu ferdi kadıoğlu. onun da önünde savunma katkısı verebilecek barış alper yılmaz. elimizdeki en iyi stoperler ozan kabak ve abdülkerim bardakcı. bu isimlerle oynanır. savunmanın önünde hakan. sağında ve solunda basan, koşan, mücadele eden ismail yüksek ve berkan kutlu. en ileride de enes ünal. çok zor değil arda ve hakan'ı taşıyacak şöyle bir orta saha ile kadro kurmak. ismail, berkan ve barış gibi fiziken iyi durumda olan topçular hakan ve arda'yı taşır. eksiklere göre de gerekli takviyeler yapılır.
 • 2805
  her ulusal turnuva birileri* parlar, aslında parlatan sistemlerdir.

  oyuncu isimleri, baskılar, kulüpçülükler, td yemelerden evvel

  1) futbol kültürü
  2) sistem

  bunları gerekli ölçüde yapan başarılı olur, tam sağlayan ve uygulayanlar zaten şampiyon oluyor.*

  benim bir fikrim var;

  şu yeterli santrafora sahip olmayışımızı avantaja çevirebiliriz.

  arda güler’i sahte 9 yapıp yanına dribling,şut ve/veya pas özellikleri yüksek kanatlar koymak

  hakanı derin oyun kurucu oynatıp yanına 2 tempo yapacak orta saha koyup dinamizm yaratıp hakanın oyununu rahatlatmak.

  tandemde abdülkerim* ve yanına kesici stoperle

  şu temellerle omurgayı sağlayıp yüksek pas isabeti, topsuz oyunda tempolu basan erken geri kazanan ve topun bulunduğu bölgeye göre abdülkerim, hakan, ardaya göre pozisyon alıp oyun kuran bir milli takım.

  bence çok iyi olur.

  cc : vincenzo montella
 • 2807
  maalesef kalite havuzu ve yetenek çıtası oldukça düşük bir takım. neredeyse hiçbiri kendi takımlarını sırtlamamış oyunculardan kurulu bu takımın başarı elde etmesini beklemek biraz fazla iyi niyete giriyor.
  iyi oyuncular var, doğru, kenan yıldız juventus'ta, barış alper ile kerem galatasarayda iyi işler yaptı doğru. arda güler gerçekten büyük yetenek ve nesli tükenen bir on numara, doğru. biraz hakan çalhanoğlu kendi takımının as oyuncusu. kalanların hepsi ya yedek ya rotasyonda şans buluyor. ya da ferdi gibi devşirme bek ki en sevmediğim oyuncu tipidir. ilk golde 22 haziran 2024 türkiye portekiz maçında yenilen ilk golde neden bek olamadığını gördük zaten.

  hiç mi başarılı olamayız? oluruz. belli bir sistemi hiç oynamayan, belli bir fizik kaliteyi hiç tutturamayan, belli bir planı hiç olmayan ama bizim gibi "kitlesel" olarak büyük ülkelerin takımları, iyi jenerasyonlarının kısa süreli başarılarıyla yetinmek zorunda gibi maalesef. aklıma ilk gelen romanya mesela. ya da gençler bilmez, stoichkov, letchkovlu bulgaristan 1994'te almanyayı çeyrek finalde eleyip yarı final görmüştü. bizim de benzer 2002 başarımız var. 2008'i maalesef biraz daha zayıf görüyorum ben, orada kura ve şans faktörü çok daha etkili.

  portekiz maçı başlamadan önce kadroya şöyle bir baktım; ayağına toğu alınca beni heyecanlandıracak herhangi bir oyuncu göremedim. hepsinin aşağı yukarı ne yapacağını biliyorum. belki biraz arda güler ama o da henüz çok toy, bir milli takımı sırtlanabilecek düzeyde değil.

  türk milli takımına yaklaşımımız fenerbahçe taraftarının takımına yaklaşımına benziyor. sürekli "çok iyi oyuncuları olan bir takım" lafını duyuyorum. ağalar, sizin kadroda, kendi takımında birinci tercih olan sadece hakan çalhanoğlu var, siz ne diyorsunuz? belki son aylarda barış alper. bu takım nasıl "çok iyi oyunculardan kurulu" olabilir?

  velhasıl. kaos oyunu işe yaramazsa, oyuncular o gün kötü günündeyse, karşında da portekiz varsa böyle kalakalıyorsun işte.

  enseyi karartmaya gerek yok ama alnımızı da bu kadar dik ve parlak tutmasak iyi olur. öyle bir durumda değiliz çünkü.
 • 2808
  umarım çekya maçının ilk 11'inde bir tane bile oyuncumuz olmaz. çekya maçının da kolay geçeceğini hiç zannetmiyorum. hatta, ibre cekya'dan yana bile diyebilirim.
  (bkz: #3954805) takım farketmeksizin, kulüp taraftarlığı yapan sosyal medya embesilleri, takımın moral motivasyonunu da düşürmüş durumdalar. gerçi benim milli takıma oyuncu gondermeyelim seklindeki söylemim epeydir var. ne takım doğru düzgün yonetimiyor, ne oyunumuz sureklilik arz ediyor, ne kadro adaleti var ne de taraftarlar ararsinda bir birlik. eminim ki bu sosyal medyada aptal aptal konuşan kitlenin amacı da milli takım başarısı değil, gelecek sezon tuttukları takımın başarısı için rakibi yıpratmak.
 • 2809
  ulkedeki bu futbol ortami devam ettikce basarili olamayacak takim. o takimin yildizi, bu menajerin topcusu diye taktiksel bir plana hizmet etmeye 11’lerle maca cikarak hic bir sey kazanamazsin. biz her bolgeye o bolgenin en iyisini koyarak basarili olabilecegimizi dusunuyoruz. bu isin boyle olmadigi kulup takkmlarinda defalarca kanitlandi. hucumcularimiz iyi diyoruz ama o kadar oyun plansiz sahaya cikiyoruz ki bu duzende kimse etkili olamiyor.
 • 2810
  3 büyük takımdan oyuncu alımını yasaklamadıkça başarılı olamayacak takım.

  bu 3 takımın rekabeti zaten toksikti ama ali koç yüzünden artık kutuplaşmaya döndü. öyle bir kutuplaşma ki karşı taraf zarar görecekse türkiye’ye sövecek duruma gelindi.

  koç holdingin bilerek türkiye’yi uçuruma sürüklediğini düşünüyorum. bu türk, türkiyelilik olayını da düşününce chetham house’un fetö sonrası yeni planını koç holding üzerinden devreye soktuğunu düşünüyorum. zaten koç ile fetö zamanında da kuçak kucağaydı.

  bunu ancak devlet engeller. ancak devlet idare-i maslahatçılar tarafından yönetiliyor.

  20 yıldır tek güç olup da 3 tane köpeksever cemiyete karşı gelip köpekleri toplatamayan iktidar, harekete geçip de bu yeni fetö olan koç holdinge karşı çıkasaya kadar ülkede milli duygu falan kalmaz zaten.

  bir holdinge koskoca devlet yeniliyor ama haberleri yok. anlaşılan ulus devletlere savaş açan küreselci şirketlerin türkiye’yi ele geçirmek için seçtiği şirket koç holdingmiş.
 • 2811
  birlikte savunma yapmayı ve sahaya doğru yerleşmeyi bilmeyen takımdır.

  her şeyi hücum üstünden değerlendiriyoruz. göze hoş gelen şeyler kovalıyoruz. bu oyuncularımıza da sirayet etmiş. doğru oyunu oynayıp görevini yerine getiren oyuncuları küçümsüyoruz. yanına sağına soluna top veriyor diyoruz. arkadaşım bu bir turnuva değil mi? turnuvalarda en çok maç kazanan değil, en doğru yerde maç kazananlar ve kaybetmeyenler şampiyon oluyor.

  milli takım senelerdir geride bekleyip savunma yapamıyor. üzülerek söyleyeyim galatasaray olarak biz de bekleyip yerleşip savunamıyoruz. bu maharet ister. örneğin çekya falan bunları yapabiliyor. çünkü a’dan z’ye sistem ürünü oyuncuları var.

  iyi hücum ederek portekiz’i yenemezsin. iyi savunup hataları değerlendirip gol atarak yenersin portekiz’i.

  (bkz: 22 haziran 2024 türkiye portekiz maçı)
 • 2814
  net golcü eksiği olan takımımız, takımda golcü yok. nasıl portekiz leao'dan forvet yapmaya çalışmıyorsa biz de barış'tan forvet yapma olayını denemeyi bırakmamız lazım. adamı gerçek pozisyonunda oynatalım ki daha fazla verim alalım. montella hazırlık maçlarına çıkmamış futbolcuları iyi gözlemleyememiş gibi görünüyor. ferdi ve altay hiç hazır değiller hatta ferdi fizik olarak bitik desek yeri var halen neden ısrar ettiğini anlamıyorum. stoperde samet'i herkes söyledi ama bir montella göremedi olmuyor, olmayacak gibi. ortasahada orkun'dan hiç verim alamıyoruz. bu kadar aksaklık varken tabi portekiz'in hocasının dediği gibi sadece hücuma önem veriyoruz gibi duruyor. çünkü en formda oyuncular hücum hattına. yine de daha akılcı bir kadro yapısı ve sahaya dizilişle bir çok takımdan daha iyi futbol oynayabileceğimiz maçları çıkarabiliriz. portekiz maçı teknk ekibe büyük bir ders oldu nasıl oynamamamız gerektiğini umarım anlamışlardır. ortasahayı güçlü tutmadan bu tarz takımlarla başabaş oynayamayız.
 • 2817
  tek solbeki savunmadan ziyade atak özellikleri ile ön plana çıkan ferdi iken önünde tek defansif özellikleri ile öne çıkan kanat oyuncusu olabilecek barış alper'i tek forvet oynatan,

  arda güler gibi sahte 9 pozisyonunu çok başarılı oynayabilen bir oyuncusu varken takıma pivot santrfor çağırmamış,

  objektif bakıldığında milli takıma giremeyecek ama daha önce ligde süper ligde orta sıra takımında beraber çalıştığı oyuncuları grubun en güçlü takımına karşı ilk 11 yazan,

  oynadığı takımlarda yaptıkları asist, gol gibi istatistikler yapan ve kendini kanıtlamış ozan tufan, aytaç kara, serdar dursun gibi isimleri turnuvaya dahi çağırmamış,

  acayip bir teknik direktöre sahip hepimizin takımı.
 • 2818
  bence kötü bir euro 2024 kadrosuyla turnuvada bulunan takımdır.

  4-3-3/4-2-3-1/3-5-2/4-4-2 dizilebilecek bir oyuncu grubuyla turnuvada bulunmamız gerekiyordu. bana göre bir kadroyu transferle değil, seçimle kuracaksanız iki şeye dikkat etmelisiniz: birincisi mevkileri mevkilerin oyuncusu doldurmalı. ikincisi ise ilk şartı sağladıktan sonra, seçebiliyorsanız oynayan oyuncuları seçmelisiniz. arada büyük kalite ve tecrübe farkı yoksa tercihi daima oynayandan yana kullanmak lazım. ancak 20 gol atan bir kenar forveti sırf formda diye o sezon vasat oynayan bir forvet yerine koymak bana göre yanlıştır. böylelikle hem forvetinizden, hem kenar forvetinizden oluyorsunuz. bunu halı sahadan tutun şampiyonlara kadar uyarlayabilirsiniz. hızlı ve alanda gol atan halı saha kanadınız var, bildiniz o tip futbolcuyu. bu adamı sabit stoperle eşleştirirseniz ezilebilir, sinebilir, dar alanda kaybolabilir. profesyonel seviyede tabii ki futbolcular belirli seviyede yeni yerine adapte olabilir ama manası var mı?

  bana göre şöyle bir kadro turnuvaya gitmeliydi:

  kaleci: mert günok, uğurcan çakır, bilal bayazıt/doğan alemdar/muhammed şengezer
  sağ bek: mert müldür, bünyamin balcı
  stoper: abdülkerim bardakcı, ahmetcan kaplan, emin bayram, serdar saatçı/emirhan topçu/cenk özkacar
  sol bek: rıdvan yılmaz, ferdi kadığolu
  orta saha: kaan ayhan, hakan çalhanoğlu, ismail yüksek, arda güler, salih özcan, orkun kökçü
  sağ kenar: barış alper yılmaz, oğuz aydın
  sol kenar: kerem aktürkoğlu, kenan yıldız
  forvet: semih kılınçsoy, kenan karaman, serdar dursun, can uzun

  irfan can gibi bazı futbolcuları sakatlık nedeniyle dahil etmedim.

  forvet hattı şaka değil. kenan milli takım gördü ve ileride formda bir sezon oynadı, serdar da milli takım gördü ve enes yok, enis destan ile de form farkları yok.

  kalan kısımları da hoca tercihine göre doldurabilirdik. yani göz görüyor, forvetsiz oynayamıyoruz. kerem aktürkoğlu iyi oynuyor, oyundan alınıyor. barış alper yılmaz forvette yapamıyor. sol bekimizin alternatifi yok. iyi sezon geçiren futbolcular bu kadar eksiğe rağmen mükafat alamıyor, tecrübeli ancak vasat sezon geçirenler bir anda siliniyor. milli aidiyet bir yana, mesela can uzun'u, oğuz'u, bünyamin'i nasıl motive edeceksin? zeki ne oynadı da bünyamin yerine koyduk mesela? yunus eyvallah, bizim futbolcumuz ama oğuz'un önünde miydi mesela? can uzun ve kenan karaman çok önemli işler yaptı. birisinin 30 küsür milli maçı var, yüzlerce profesyonel maçı var ve forvet yokken almıyoruz. diğeri de önemli bir ligde çıkış yapan çok genç bir futbolcu, üstelik iki forvet karakterli kanadı oyuna sokabilecek de bir profil. yine almıyoruz.

  tecrübeliyi siliyoruz, genci almıyoruz, ne var? samet var. samet kötüydü. yunus var. yunus oynamadı. altay var, altay hiç oynamadı. zeki var. az oynadı ve kötüydü. sonra başlıyor fenerlisi yunus'a giydirmeye, galatasaraylısı samet'i haşlamaya. herkes haklı, çünkü bu sezon hak etmeyenler oynuyor.

  30 milli maçı olan adamı formdayken milli takıma çağırmayacaksanız milli takımların "seçim" işini kavrayamamışsınız demektir. bir oyun stilini belirli bir-iki takımın oyuncu havuzundan kopyalama işi var desem, kusura bakmayın ne adana demirspor öyle bir top oynuyordu, ne de o seviyede bir takım.
 • 2819
  çekya maçında kenan, arda, abdulkadir, semih, cenk gibi isimlerle hücum hattında arz-ı endam etmesini umuyorum. apo da zaten cezalı. ahmetcan da apo'nun yerine forma giyecek. sol bek mevkisini bırakıp ilerde takılan ferdi'yi görünce hem beki hem sol içi nasıl savunuyor izleyelim. göreyim bakalım çekya ne hale getiriyor.

  iki maçtır aldığı topları ezen kenan'ı savunanda art niyet ararım. portekiz maçında oyuna girdikten sonra ne yapmış arda? fiziksel olarak bariz şekilde eziliyor. ancak bunların derdi üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.

  ligdeki sağlam stoperler karşısında bile yokları oynayan semih'i de izleyelim, onda da sorun yok. abdulkadir ve cenk de kalan artıkların tatminini sağlar.

  çekya içlerinden geçince de oturup portekiz maçını bahane edecek kadar yavşak bunlar gerçi. portekiz maçında oyuncu değişikliklerinden sonra en ufak bir iyileşme mi oldu? bence ilk yarıda daha tehditkardık.

  altay ve samet'in ortaklaşa yedirdiği golle takım çözüldü. bu noktada galatasaraylı oyuncuların ne gibi bir ilgisi var? üçüncü golde hem ofsaytı bozup hem de kayıp düşen zeki bile bizim çocuklar kadar tepki görmüyor.

  leao, mendes kanadına önlem olarak gerekirse barış alper sağ bek oynasa mı derken adamlar yaldır yaldır bizim sol kanadı maden gibi işlediler. ferdi neredeydi? apo'nun formsuzluğuna katılıyorum; ancak hem sağ iç hem de sağ çizgiyi işleye işleye gelen adamlara karşı tek kişi ne yapacaktı?

  hiç problem yok. ahmetcan ve ferdi ikilisini de izleyelim. kazanmak zorunda olup sahaya çıkacak, fiziksel olarak çok daha diri bir çekya'ya karşı bu ekibi izlemek istiyorum.
 • 2821
  galatasaray lobisi varmış da, euro 2024te kötü performans gösteriyormuşuz galatasaray lobisi sayesinde.

  en uçtan başlayalım, 100 tane galatasaraylı taraftara sorsak, barış alper'i forvet olarak değil sol açık veya sağ açık olarak başlatır. yunus akgün'ü almanya'ya götürmezdi kimse. ortasahada kaan ayhan kötü tercih değil bence ama fiziksel olarak ağır kalıyor ve kendisinin bu zaafını toparlayacak partneri de yok maalesef. apokerim bireysel olarak kötü turnuva geçiriyor maalesef.
 • 2822
  bu duygusal ve gaz verici kafayı bırakmadığımız sürece sittin sene başarı gelmez. bizim ülkemizdeki futbolcuların çoğu futbola meslek olarak kendini geliştirme olarak değilde para kazanma amacıyla bakıyorlar. bu söylediğim teknik adamların çoğu içinde geçerli. elin adamı tak tak vurdu geçti gitti. hiç zorlanmadılar bile.

  maç öncesi roberto martinez basın toplantısında bizi o kadar iyi analiz etmiş ki verdiği cevaplara bakınca kendinden emin bir şekilde gördüm ki adam zaten maçı oynamadan dün kafada maçı kazanmış bile.

  sonuç benim açımdan sürpriz olmadı. niye mi? çünkü karşımızdaki takım portekiz. sıkıntı şu, bizim ülle, millet, insanlar, futbolcular hemen hemen herkes portekiz'i havada karada tokatlarız modundaydı. bu sadece portekiz içinde geçerli değil brezilya, almanya, ispanya gelse onlara da geçerli. birçok defa büyük kulüplerde avrupa maçlarında ve milli maçlarda favori olduğu halde içinden geçilip rezil olduğumuz halde hala ezip geçeriz, içlerinden geçeriz kafalarındayız. tamam bazen gerçekten de inanılmaz sonuçlar aldığımız oldu kulüp ve milli maçlar bakımından fakat bu her zaman olmaz. olmayacak.

  bir defa her maça favori gibi çıkmayı bırakmamız lazım. portekize karşı çok daha temkinli, rakibe saygı duyan, ve geride sıkı durabilip kontraatak zorlasaydık, beraberliğe yatsaydık bile puan almamamız içten bile değildi. ama biz duygusallığı kahramanlığı her daim seviyoruz, hayallerde yaşamayı seviyoruz ve mevzuya profesyonel bakamıyoruz.
App Store'dan indirin Google Play'den alın