• 1815
  koca bir tımarhane. eleştiriler düşünce namına birşey yok. tarikat liderinin arabasının lastik izini öpenleri eleştirenler benzer tutumu kendi inançlarına yönelik sergiliyorlar. delinin biri sanatçısından, yorumcusuna ve futbolcu eskisine kadar tüm kitleyi peşinden sürüklüyor. doğru söyleyenler ise linç ediliyor.

  az önce öğretmen arkadaşımla kavga ettim. hakan hanoğlu denen meczubun videosunu bana attı. tff, arda güler ve hakan çalhanoğlu'nun açıklamalarını kendisi ile paylaşım ama nafile. arda çıkıp aksini anlatsa yine inanmazlar.
 • 1816
  fatih terim'den bu yana ilk kez bir milli takım hocasının bu denli mobbinge uğradığını görüyorum bu ülkede.

  işin içinde siyasiler, sanatçılar, entellektüeller ıvır zıvır kim ararsan var. hatta fatih terim'e bile bunun daha azı yapıldı.

  montella hoca çekecek çilen varmış. adam daha da durmaz buralarda. zaten cvsi bu ülkenin kokuşmuşluğu için çok fazla.
 • 1817
  şu an fertleri toplu bir histeri yaşıyor.

  gerçekten aklımı kaybetmek üzereyim. 70 saniyelik bir görüntüden siyasetçisi, oyuncusu, şarkıcısı bir anlam çıkarıp cadı avını başlattılar.

  futbolu da takımları da batsın gerçekten. burası artık ahlakını yitirmiş, hiçbir değeri kalmamış yozlaşmış bir toplum ve bunun geri dönüşü artık olmayacak.
 • 1819
  ortalama zeka ve farkındalık seviyesi her geçen gün biraz daha düşen ülke.

  celal şengör ülkenin ıq ortalamasının gerizekalılık sınırına dayandığını söylemişti bir süre önce. sanıyorum artık sınırın fazlasıyla içindeyizdir.

  ülke çok ciddi bir bunalım halinde. çok çok çok fazla sayıda insanın gerçeklikle bağı kopmuş durumda. insanlar ne kendilerini sağlıklı bir şekilde değerlendirebiliyor ne de olayları. herkes beyninde sağlıklı düşünmeyi engelleyen bir tümör var gibi yaşıyor hayatı. saçma bir öfke içinde ne kadar fazla insan var farkında mısınız? en ufak fikrini dahi sinirlenmeden söyleyemeyen, sürekli birilerine bağırıp çağırıp birilerini eleştiren? herkesin beyninde o blokaj var çünkü ve bunun için bir çözüm değil suçlu arıyorlar. çözüm aramak zeka meselesi çünkü.

  suç oranı tavan, ahlaksızlık tavan, erdemsizlik tavan. öfke, nefret, saldırganlık, taciz, tecavüz, kişisel hak ve alan ihlali, hukuksuzluk, adaletsizlik tavan.

  en korkuncu da bunları çok ciddi bir kesim asla fark etmiyor. asla rahatsız olmuyorlar. çirkinliğini yüzüne söylediğin bile asla utanmıyor, gocunmuyor, rahatsızlık duymuyor, kendisini sorgulamıyor. sadece aynı çirkinlikle, aynı öfke ve nefret diliyle karşılık verip yoluna devam ediyor. çünkü adamların normali olmuş artık. bunda yanlış bir şey olduğunu dahi idrak edemiyor. zeka seviyesi o kadar aşağı inmiş çünkü.

  hayvanlar gibi içgüdüsel ve anlık koşullara bağlı yaşayan bir topluma dönüştük. hayvanlar gibi utanması ve kişisel değerleri olmayan, farkındalık kavramı bulunmayan, anlık bir patlamayla karşısındaki kişiyi rahatça öldürebilecek milyonların arasındayız. her yerdeler. dibimizdeler sürekli. çok korkunç ama her yerdeler.

  bir insanın kendisini öfkelenmeden ifade edememesi dahi çok sıkıntılı bir psikolojiye işaret eder, yukarıda söylediğim gibi. çok sağlıksızdır. öfke sorunu bu toplumdaki en düşük seviyeli problem. düşünün gerisini.

  4 yaşındaki çocuğuma yabancı dil öğretmeye şimdiden başladım ve bu ülkede yaşamayacağını daha şimdiden anlatıyorum kendisine. çünkü bu toplum çok korkunç bir şekilde raydan çıktı artık ve 1 - 2 asırdan önce geri dönüşü olacağını hiç sanmıyorum.
 • 1820
  kamu kaynaklarının uygunsuz şekilde harcanması, asimetrik güvenlik tehditleri, mülteciler, liyakatsiz atamalar ve popülizm varlığını en çok tehdit eden unsurlardır. popülizm de hiç azımsanmayacak seviyede ülkeyi yanlış uygulamalara itmektedir. aslı astarı bilinmeyen konularda fikirleri baskın kılmak her alanda toplumumuzu olumsuz etkileyecektir. bu konuya değinmemin sebebi az kişinin ilgili olduğu spor dallarında başarılar elde ettiğimizi görürken onlarca yatırım yapıp aynı oranda başarı elde edemediğimiz futbol konusundaki yaşanan örneklerdir. ülkede bir spor göz önünde ve kitlelere hitap ediyorsa peşi sıra başarısızlık geliyor, tam tersi olması gerekirken. yöneticilerinden tutun da malzemecilere kadar sırf popüler diye alanında yeterliliği tartışılan isimler o işin başına geçiyor, basını, yorumcusu, sosyal medya fenomeni, şarkıcısı vb. hep beraber bir uğultu kopup gidiyor. oysa biz çok yatırımlar yapsak da tarihinde istikrarlı bir turnuva tecrübesi olmayan bir futbol geçmişine sahibiz. bunun bilinciyle euro 2024'ü yaşamaya çalışsak, yenilerini istesek, önce katılmayı ve yarışmayı öğrensek çok iyi olacak.
  mesela 2002 kore japonya dünya kupasında 3. olduk ama; 2006 almanya - turnuvada yokuz,
  2010 afrika - turnuvada yokuz,
  2014 brezilya - turnuvada yokuz,
  2018 rusya - turnuvada yokuz,
  2022 katar - turnuvada yokuz.
  önce biraz istikrar ve oyunun parçası olabilmeyi, yarışmalara katılmanın mutluluğunu birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. birleşeceğimiz yerde daha beter bölünüyoruz.
 • 1821
  ülkedeki milli takım eleştirisinin ana kaynağı fenerbahçe ve beşiktaş kaynaklı spor yorumcuları ve diğer bilimum sosyal medya fenomeni tipler maalesef. onların da sebebi kendi oyuncuları oynasın para etsin dışarı satılsın, galatasarau oyuncuları oynamasın istiyorlar. yoksa oyuna ilişkin, oyun planınındaki noksanlara ilişkin tek bir eleştiri yok. sorsan ferdi muhteşem oynadı, kimse savunmasının delik deişk edildiğini konuşmuyor o cenahta. hatta maçın en iyisiymiş, dordmund 25 milyon euro veriyormuş, fener 30 istiyormul haberleri döndürülüyor. yediğimiz goller veya ataklar ağırlıklı kendisinin kanadından geliyor. üstelik kerem geriye destek vermesine rağmen. milli takımda tek işi koşmak ve yana pas vermek kendisinin. varsa yoksa kerem, barış ve yunus neden oynadı. kaan neden oynuyor. bir tek gürcan bilgiç aspor'da dün br yayına sahip çıktı ve anlamsız söylemleri eleştirdi ki muhtemelen o da iktidar tarafının tercihini savunma amaçlı idi. ancak gayet sağlam bir şekilde izah etti durumu şaşırdım. montella'yı ben de eleştiriyorum ancak samet tercihi ve yunus tercihi üzerinden. santrafor koymayıp barışı kenara atmamasından. ancak elde santrofor da yok maalesef. cenk formda değil, semih semih diyorlar, gördük büyük maçlarda ne kadar etkisiz kalıyor. sonuç olarak, portekiz'i yenemediğimiz için ne kadr hayal kırıklığı yaşıyorsak sebebi yangına körükle giden sosyal medya. biz bu sosyla medya ile zamanında uefa kupası da alamazdık bence...
 • 1822
  bu ülkede bir kürt, alevi,kadın olarak kendimi güvende hissetmiyordum. buna birde galatasaray taraftarı olmak eklendi. son yazdığımı gülünç bulabilirsiniz ama gülmeyin bu bir gerçek. diyarbakır ve mardin'de çıkan yangınlarda sosyal medyanın kürtlere karşı kullandığı ırkçı dil, 2 temmuz sivas katilamın yıldönümü geliyor, zaten kadın cinayetleri ortada. günlerdir sosyal medyada milli takım özelinde galatasaray lobisi diye algı oluşturuldu. bu algının arkasında bir canlı ,görüntü üzerinde bir konuşma yaparak bir provokasyon ortamı oluşturuyor. bu provokasyona elinde bayrakla koşanlar kim? sıradan halk değil. farkındalığı yüksek bireyler. olayları sorgulama yok. karşısında olsa montelle'yı dövecekler. bu insanlar bunu yaparsa , diğerleri neler yapmazlar. bunun tek sebebi yıllarca olunmayan şampiyonluk ,aşağılık ve eziklik dili değil. yıllarca süren bir bilinçli propaganda. şenol güneşli beşiktaş dönemi ile başlayan ve her geçen gün dozonu artıran kara propaganda. bu durumu senelerdir belirtiyorum. aziz yıldırım ,ingilterede ki boranlar diyerek bu söylemimi doğruladı. galatasaray ve camiası olarak artık bir düşman ve ötekisiyiz.
App Store'dan indirin Google Play'den alın