• şehit ailesinin ne demek olduğunu çok iyi bilirim. yazları babaanne ve büyükbabamın yanına gittiğimde, kışları ise annemin gözlerindeki bana hissettirilmemeye çalışılan yürek acısının ne olduğunu. şu an o ailelerin yüreğindeki ateşi, belki sevdiceğinin eline dokunamadan kaybeden sözlümün&nişanlının&sevgilinin yürek acısını. ana kuzularının, mehmetçiğimizin mekanı cennet olsun. tanrı geride kalan tüm sevdiklerine sabırlar versin. başımız sağ olsun.
 • bu devleti kuranlar ortadoğu'ya sırtını dönüp suriye sınırına mayın döşediyse bi bildikleri vardı. son 10 yıldaki über vizyonlu dış siyasetimiz ve tuhaf bağlantılar sağ olsun, önce o mayınlar temizletildi sonra milyonlarca ne idüğü belirsiz mülteci kılıklı insan sokuldu memlekete. 30 sene önce kökü kurumuş hastalıklar, ortadoğu bataklığı ülkeye taşınınca tekrar görülmeye başlandı. sosyal, ekonomik, demografik yapı dinamitlenirken en büyük acıyı da dün gece yaşadık. söylenen 33 tane şehidimiz var, gerçek sayı belki de çok daha fazla!

  her olay zamanı "reis bizi x'e götür" diye ortada dolaşan ılık g.tlü akkefenlileri önden salın suriye'ye, hava desteği de vermeyin. biraz da onlar tatsın şu şehadet şerbetini. pırıl pırıl vatan evlatları yerine nargile kafelerde insta storyden vatan kurtaran arapperest ihaleci çocuklarını görelim cephede.
 • ortadoğu bataklığına planlı bir şekilde çekilen, bu plan çerçevesinde yetiştirilen adamların ülke yönetimine getirilmesi ile bugüne kadar yüzlerce evladını bir hiç uğruna kaybeden, avrupa'ya sırtını dönüp, araplarla yakınlaşan, bulunduğu coğrafyanın ekmeğini yemek yerine, dayağını yemeği tercih ettirilmiş ülkem.
 • dünya üzerinde bu kadar şuursuz, üzerine böylesine ölü toprağı atılmış, bilinç ve kavram duyguları alınmış başka bir toplum yoktur, olamaz ve olmamıştır.

  33 tane şehit veriyorsun (yazarken ne kadar kolay) ve o ülkenin bakanı çıkıyor diyor ki; gereken cevabı verdik...ha, o zaman problem yok, devam!

  korona-morona, deprem, şu bu hikaye. bunlardan niye korkuyorsun ki, sen yaşıyor musun, bu şekilde yaşadığını mı sanıyorsun? sen zaten ölmüşsün, bitmişsin, gerisi hikaye. duyguları alınmış insan zaten ölmüştür.

  şu kelimeden de nefret ediyorum; başımız sağolsun. toprağı bol olsun. lan orada 33 tane can heder olmuş, sen çıkıp başımız sağolsun diyorsun. ben sağ olayım. bana bir şey olmasın. onların toprağı bol olsun. yemin ederim aklımı oynatacağım.

  başımız sağ olacağına, şu başımız kafamız biraz çalışsın artık, gerçekleri görelim, idrak edelim. çıkış yolu bu. gereken cevap verildi demek, vatan sağolsun demek bizi hiç bir yere götürmez, şunu artık bilelim.

  çok ama çok üzgünüm. ve üzgünlüğümü kat be kat arttıran da bu 'reaksiyonsuzluk, hissizlik, umutsuzluk'
 • ölen askerlerimizi şehadet şerbeti içmek, şehadete yürümek, cennet yüzlü askerlerimiz, peygambere komşu olmak gibi ölümlerini islama bulayıp kanıksandırıcı, rahatlatıcı terimlerle sunmak yerine neden öldüğüne cevap bulmadığımız sürece burnu boktan çıkmayacak, hergün şehit vermeye devam edecek canım ülkem.

  ben islam sentezinden çıkararak size fact bir bilgi vereyim. bundan 6 ay önce s400 almak için nakit 2 milyar dolar ödediğimiz, uğruna nato'dan çıkmak istediğimiz ülke dün gözünü kırpmadan taburumuzu bombaladı, 33 askerimizin ölümüne sebep oldu.

  nasıl? şehit demedim, şehadet demedim, cennet demedim. böyle demeyince zoruna gidiyor değil mi insanın? bir zahmet biraz zorunuza gitsin. şehadet şerbetiydi, duaydı, cennetti bırakın kolaya kaçmayı artık, yeter...
 • sene 2050 olacak. ülkemizin vatandaşları bu yıllarda neden bu sayılarda şehit verdiğimizi asla anlamayacak. tahmin edecekler, anlam bulmaya çalışacaklar. keza biz bugün dahi anlam veremiyoruz.

  suriye'li türkiye'de geziyor, yiyor, içiyor, türkiye'li suriye'de ölüyor. neden bilmiyoruz. ne uğruna bilmiyoruz. bizim gencimizin canı bu kadar ucuz mu? her gün vatanımızın düşmanı değişiyor, gündem değişiyor, ölen öldüğü ile kalıyor. allah kalanlara sabır versin.
 • memleketin canı gitmiş, resmi rakamlara göre 33 şehit vermişiz ancak gayriresmi rakamlar çok daha korkunç, rusya çıkıp biz terörist unsurları vurduk türk askerinin orda olduğunu bilmiyorduk diye ülke itibarını 2 paralık etmiş, memlekette kimsenin gözüne 2 gecedir uyku girmemiş, yemin ediyorum 2 gecedir uykusuzum ama ülkenin tek yetkilisi, kaç çocuk yapacağıma bile karışan adam çıkıp tek bir açıklama yapmamış. şehit sayımız belirsiz, bizi kim vurdu belirsiz, askerlerimiz niçin düşman atış talimi yapsın diye korumasız şekildr orda belirsiz, niye ordayız o bile belirsiz, onlar niye burda belirsiz ama herşeyi bilen kişi çıkıp vatandaşını aydınlatmıyor. dünyaya biz terörist unsurlarla değildik diyen bile yok, delirecem.

  işte böyle yönetilen garip ülkemdir.
 • vatan toprakları dışında çevrelenmiş ve günlerdir siha'larla gözetlenip ölümü bekleyen mehmetçiklerin şehit edildiği haberini cumhurbaşkanı, milli savunma bakanı veya genelkurmay başkanı duruken hatay valisinin verdiği ülke. fakir çocukları orada göz göre göre ölüme terk edildi, savaştığımız ülke rusya, öyle karamela sepeti değil rusya. hatay valisi açıklama yapıyor ve hava saldırısında 9 şehit verdik diyor. bu rakama inanmak en basit tabirle saflıktır. çok yazık oldu gencecik insanlara.
 • birilerinin mezhepçi hayalleri yüzünden gencecik yavruları katledilen ülkem, ülkemiz. bu uğurda cihatçı çetelere siper olup komşumuzu yöneten irade ile savaşıyoruz. üstelik bu irade rusya tarafından korunmakta. evet, kısa süre önce s400 anlaşması imzaladığımız rusya. bu gece askerlerimizi şehit eden rusya.

  ne yapmaya çalıştığımızı anlayabilen varsa beri gelsin. ne uğruna? kimin uğruna? birileri altına bir bmw daha çeksin, yurt dışına seyahat etsin, çocuğuna altın varaklı doğum günü pastası kestirsin diye mi? açlıktan nefesi kokarken bunlara ses çıkarmayan halkın bütün bunlarda vebali yok mu? nasıl hala isyan etmiyor kimse?

  çok üzücü, çok.
 • 33 can, 33 aslan parçası şehit olmuş bir gecede. 32 de gazimiz var artık onlarla birlikte.
  tabi rakamlar çeşitli sitelerden alınma, net durumu bilemiyoruz çünkü öğrenemiyoruz çünkü sosyal medya yok. düz yok, instagram'ı bile engellemişler o kadar yok düşünün sadece twitter ile sınırlı değil.

  bir şeyler yazmam lazım, dolduk taşıyoruz çünkü.

  bizim insanımızın içinden bizim en önemli özelliklerimizi alarak başladılar.
  "türk milleti çalışkandır. türk milleti zekidir." - ulu önder mustafa kemal atatürk

  ne çalışkanlığımız kaldı, ne de zekiliğimiz.

  soruyorum size, biz bu suriyelileri neden aldık bu ülkeye?
  zekilik miydi yani bu yaptığımız?
  milyarlarca euro para harcadık karşılığında, devletin neyi var neyi yoksa özelleştirmeden sattık, vergiyi çoğaltıp kendi vatandaşımızın cebine gözümüzü diktik ve milyarlarca euro harcadık, halen harcıyoruz suriyeliler için.
  "avrupa birliği ödeyecek bunu bize" dediler.
  çalışkanlık bu mu?
  milyarlarca euroyu üretim yapmadan, tarımı boşvererek, her şeyi ithal ederek nasıl kazanabileceğiz peki?

  bir savaş var. komşu ülkemizde bir savaş var. toprak, bizim değil. insan, bizim değil. hükümet, bizim değil.
  ama savaş bizim.
  neden?
  e onlar müslüman?
  dünyadaki tüm müslümanların yardımına biz mi koşacağız?
  hadi koşalım tamam, çin'in zulüm ettiği müslümanları da aldık mı ülkeye?
  afganistan'da bin ladin sonrasında ortaya çıkan 300'den fazla örgüt ve çetenin zulüm ettiği insanları da aldık mı ülkeye?
  ırak - pakistan - hindistan?
  hepsine yetişelim abi, hepsini biz kurtaralım.
  peki, bizi kim kurtaracak?

  rusya bu savaşın müdahili. esad rejimi ile birlikte çalışıyor adamlar.
  sen esad rejimine karşı operasyon yapıyorsun.
  esad'ın yanında sana s-400'leri satan ruslar var?

  dün bir rahip yüzünden ters düşüp ekonomini alt üst ettirdiğin amerika'ya tabir-i caizse "trip" atıp patriot'ları onlardan almamak için gittin s-400'leri aldın, bugün rusya'nın müdahil olduğu bir savaşın içerisine çekildin.

  33 askerin şehit oldu o savaşın topraklarında.
  33 vatan evladı.
  33 ailenin ciğeri yandı.

  neden?

  neden abi neden?

  aklı başında birisi allah rızası için anlatsın biz bu ... suriyesine neden girdik?
  aklı başında birisi allah rızası için anlatsın biz bu ... suriyelilerini neden aldık besliyoruz?
  aklı başında birisi allah rızası için anlatsın bu ... suriyelileri burada spor salonlarında kas yapıp nargile kafelerden çıkmaz elalemin karısına kızına sarkıntılık yapmaktan başka bir ... yaramazken benim evladım neden gidip de bu suriye'de canını veriyor anlatın ulan bize!

  biz miyiz abi bu bölgenin koruyucu devleti?
  neyimiz var da bizim hangi çapımızla oluyoruz?
  kaç vatan evladı şehit ettik biz suriye'de savaş başladı başlayalı?
  peki kaç suriyeli öldü bizim ülkemize mülteci olarak gelip de oraya savaşmaya giden?

  yazık.
  benim vatan evladım ölürken suriyeliye burada göt büyüttürüp utanmadan halen benim vergimle ona para verip besliyorsunuz!
  allah hepinizi bildiği gibi yapsın.
  canımıza yettiniz!

  şehitlerimize allah'tan rahmet, yakınlarına sonsuz başsağlığı diliyorum.
  allah vatan evlatlarımızı çıkmak zorunda bırakıldıkları her yolda korusun inşallah.
  suriyeliler dururken bizim vatan evlatlarımızı gönderip şehit olmalarına vesile olanlar ise allahlarından bulsun.
 • sonun başlangıcı (bkz: 3 kasım 2002 erken genel seçimleri) oldu. her şey kötüye hatta daha da kötüye gitti. eskiden türkiye ab'nin mi doğu'nun mu bir parçası diye tartışırken şu an net bir orta doğu ülkesi haline geldik.

  ekonomi,işsizlik,sosyal adaletsizlik,ortadoğu bataklığı 2020 türkiye'sinin özeti. emeği geçenleri tarih yazacak ama benim gariban halkım yine unutacak.
 • bugün 33 şehitle kan ağladı,
  yarın bu devam eder
  öbürüsü gün gündem yavaştan değişir,
  gelecek hafta hepsi unutulur.
  yakılan askerler unutulmadı mı
  kaçımız güneydoğu'daki operasyonlarda şehit düşen askerlerin adını sayısını hatırlıyor.
  hepsini geçtim bu operasyonların tarihini bile tahmin ediyorum çoğumuz hatırlamıyoruz.
  "unutmak bir devrimdir." demiş nazım hikmet,
  mesele unutmaysa, millet olarak çoğumuz lenin'le, troçki ile marat'la, robertspierre ile yarışacak devrimcileriz.
  bugün hepsi kahraman bu 33 askerin,
  sözlük temasını değiştirmiş türk bayrağı yapmış,
  çok iyi çok güzel.
  ne olacak bir hafta sonra
  ne olacak bir ay sonra , bir yıl sonra,

  ben birkaç nesil askerlik geçmişi olan bir aileden geliyorum. çok şükür ailemizden birinin yıllardır şehit haberi gelmedi ama çevreyi iyi kötü biliyorum. bir asker için en zor şey nedir bilir misiniz, ne uzun nöbetler, ne çektiği acılar. en zorlandığı şey arkadaşın annesine arkadaşının şehit düştüğünü vermektir.
  o anne içten içe mahvolur ama ağzından her seferinde vatan sağolsun sözü çıkar,
  üniformalı birini görünce kendi oğlu sanar, oğlumun kıyafetlerini ütüler, temiz tutar.
  bunlar sadece manevi durumu,
  maddi konular hakkında yazmaya utanırım.

  demem o ki bu bir memleket meselesidir. a partisi b partisi değil. yönetenleri seçen millet, kararlara etki eden millet, etki edemiyorsa yine bunun sorumlusu millet.

  en nihayetinde bütün şehit olan askerlerimizin inşallah mekanı cennet olur. aktif olarak çalışan, mücadele eden askerlerimize de allah yar ve yardımcıları olsun.
  hiç umudum yok ama umarım unutulmazlar. umarım son olur bu şehitler. şu bataklıktan umarım bir an önce çıkarız.

  edit: varian şimdi uyardı. şehit sayımız 34 olmuş. allah rahmet eylesin. çok eklenecek bir şey yok aslında.
 • vatandaşı olduğum ve içinde yaşadığım ülke. ve bana göre dünya'nın en talihsiz ülkesidir. çünkü maalesef türkiye geri kalmış bir ülkedir ve burada esas talihsizliği yaratan durum şudur;

  türkiye, öteki geri kalmış ülkelerle kıyaslanamayacak kadar köklü bir kültüre, tarihe, devlet geleneğine sahiptir; stratejik ayrıcalıkları, bölgesel bir liderliğin potansiyel gücü, kalkınmanın insan ve kaynak şeklindeki hammaddeleri vardır. ve bütün bu özelliklerine, 200 yıllık çabalarına rağmen türkiye, geri kalmışlığı aşamamış bir ülkedir.

  türkiye ile ilgili en güzel tespitlerden birini eski dışişleri bakanı ismail cem yapmıştır. kendisi, "türkiye'de geri kalmışlığın tarihi" adlı kitabının önsözünde şu cümlelere yer vermiş;

  "belirli bir kıyaslamanın çerçevesinde haklı görülen bir teze göre, eşine az rastlanan kültür, uygarlık ve tarih hazinesine sahip olan türkiye, ilkel özellikteki toplumlara uygulanan bir sıfatla belirlenemez. eğer afrika geri kalmışsa, türkiye onunla ölçüye vurulamaz, aynı deyimle tanımlanamaz.

  bu görüş kendi çerçevesinde kuşkusuz doğrudur. türkiye ile öteki geri kalmışlardan herhangi birini yan yana koyarsak, arada tarihin ve kültürün yarattığı büyük bir farklılık olacaktır. ancak, geri kalmışlığın incelenmesinde, toplumun tarihi gelişme sürecinde almış olduğu yol ve başlangıç noktasıyla vardığı yer önemlidir. bu açıdan, türkiye bir mozambik'ten, kongo'dan, guetemala'dan çok daha geri kalmıştır. çünkü mozambik her zaman aynı mozambik olmuştur. kongo aynı kongo, guetemala aynı guetemala'dır. türkiye ise belirli bir dönemde dünya'daki tüm ülkelerle kıyaslandığında en ileri bir noktada gözükmektedir. sonra gerilemeye başlamış, gerileye gerileye günümüze, aynı kıyaslama yapılınca çok arkada gözüken bir yere varmıştır. yani kavramın tam dinamik anlamıyla tam bir geri kalmış ülkedir.

  burada bir kere daha belirtelim ki, türkiye'nin geri kalmışlığı bir afrika ya da latin amerika ülkesinin geri kalmışlığı değildir. koskoca bir geçmişi ve geleceği olan, uygarlığı olan, sağlam temelleri hala direnen ve kendini ileriye götürecek birikimi çeşitli alanlarda gerçekleştirmiş bir toplumun, geri bıraktırılmışlığıdır bu."

  işte böyle söylüyor ismail cem. ne acı değil mi? yer yüzündeki tüm geri kalmış ülkeler incelendiğinde, hiçbiri türkiye kadar parlak bir geçmişe ve potansiyele sahip değildir. ve diğer geri kalmış ülkeler içinde türkiye, belki de geçmişi bu kadar güçlü ve görkemli olup da bugün geri kalmışlığın içinde bulunan tek ülkedir.
 • türk veya sünni biri ölmedikçe saygı duruşu yapılamayan ülkem. ölen gavursa, dinsizse bize ne kardeşim ölsün, müslümanlar ölürken onlar üzülüyor mu diye bir kafa yapısı var ciddi ciddi. adamın dinini yaşama şekline bakar mısın. onlar doğru olanı yapmıyorsa sen daha beterini yapmak zorunda mısın? böyle mi dinine, allah'a yakın olunuyor? aynen en çok hıristiyan'a, yahudi'ye, ateist'e kin besleyen cennette en güzel yeri kapıyormuş karşim. bırakın bu gomünüst, hümanüst zırvaları diyorsunuz da bu saçmalıkları görünce bırakamıyor insan işte.
 • "resmi" olarak şu an el toprağı suriye'de en az 22 ocağa ateş düşmüş ülkem.

  hepimiz çok kederli, çok öfkeli, çok mutsusuz, bu gece belki uyuyamayacağız, bir gün, iki gün, üç gün geçecek, ilk maçta verilmeyen penaltı, kırmızı kart, hangi stand up'çı kimi düdüklemiş derken u-nu-ta-ca-ğız, ben de dahil.

  o aileler ne olacak, anneler, babalar, eşler, çocuklar. unutmayacak, belki kundaktaki birçok bebek babasını hiç tanımadan büyüyecek. çok dertliyim ya, baba olduktan sonra daha derin düşünüyor insan.

  buna sebebiyet verenleri, katkısı olanları, bir daha hayatımızın hiçbir alanında görmemek dileği ile.