• 1
  her yıl eylül ayının ilk günlerinde konuşulmaya başlayan şampiyon türü. genellikle birden fazla yıldız alan takıma bu sıfat layık görülür. sonra anlamsızca puan farkı hesaplanır, 34'te 34 olur mu geyiği yapılır. allah için hiçbiri de olmaz. gece canım sıkıldı, son beş yılın transfer şampiyonlarını ve gerçek şampiyonlarını yazayım dedim.

  2007-08:

  transfer şampiyonu: galatasaray (lincoln, linderoth, nonda)

  gerçek şampiyon: (antrenörsüz, oyuncu gayretiyle, zor bela) galatasaray

  2008-09:

  transfer şampiyonu: fenerbahçe (emre, burak yılmaz, guiza, aragones) ve galatasaray (baros, kewell, meira, de sanctis)

  gerçek şampiyon: beşiktaş.

  2009-10:

  transfer şampiyonu: galatasaray (keita, elano, jo, dos santos)

  gerçek şampiyon: bursapor

  2010-11:

  transfer şampiyonu: beşiktaş (quaresma, guti, simao, fernandes, almeida)

  gerçek şampiyon: trabzonspor ya da fenerbahçe

  2011-12

  transfer şampiyonu: galatasaray (selçuk, eboue, muslera, elmander, melo)

  gerçek şampiyon: galatasaray

  görüldüğü gibi son 5 yılda transferde şampiyon olan hiçbir takım sanıldığı gibi ipi rahatça göğüsleyememiş. 5 yıl önce zor da olsa şampiyonluğu koparmışız, yalnızca geçen sene, rakiplerin darbe yemesinin yanında fatih terim etkisini de ekleyince takım olmuşuz ve rahatça zafere ulaşmışız.

  bu dönemde de(2012 yazı) transfer dönemi biter bitmez eksik görülenler bölgeler için tansiyon yükselecek ve rakibin güçlü bir transfer yapması durumunda suratlar asılacak. bende de oluyor bazen, rakip güçlü bir adam alınca "dengeler bozuldu" diyorum. ama işte o kadar düz bi etki olmuyor, fizik değil bu. sezon sonucu transferlerle belirlenmiyor. transfer şampiyonu olmanın keyfi ayrı, ama gerçek şampiyonluğun yanında hiçbir anlam ifade etmediğini bilerek yorumları yapmak, yönetimi eleştirmek, takımla ilgili genel yargılara varmak gerekiyor.
 • 2
  ligde şampiyon olacağının garantisi değildir. uzaklarda arama galatasaray'ın 2008-2009, 2009-2010 halline bak. hatırla lincoln'leri, kewell'ları, kader keita'ları sonra bir tebessüm çek 27 ocak 2013 galatasaray beşiktaş maçına odaklan. kağıt üstünde her şey çok güzeldi ilkinde 5. olduk. devreyi 6. kapatan beşiktaş şampiyon oldu. ikincisinde tek forveti gönderip, kanat oyuncusu aldılar. bursaspor son maç şampiyon oldu. bizim takımın oynadığı 16 mayıs 2010 gençlerbirliği galatasaray maçının özetini 5-10 gün sonra izledim.

  edit: 2007-2008 sezonu emre güngör'le 2011-2012 sezonunda necati ateş'i ara transferi şampiyon olan galatasaray paralel evrendeydi.

  2011-2012 fenerbahçe ligin en iyi santrforu musa sow'u almıştı. ama şampiyon galatasaray'dı. bir senede kafalar tazeleniyor herhalde unutkanlık başlıyor.
 • 5
  popülist ve sığ düşünenlerin, sığ düşünenleri pohpohlayarak gündem oluşturduğu eskinin bir sıfatı.

  bir zamanlar böyle bir tabir vardı. acaba hala kullananlar var mı? toplum artık doğru sistem, takım kurgusu, nokta transfer, oynatılmayacak oyuncuya riskli bir şekilde para bağlamama vb. kavramları iyi anladı. futbol seyircisi genel olarak eskisi kadar cahil değil. biz fanatikler ise harcanan 1 kuruşun bile zaten peşindeyiz. uefa ve ffp kavramları iyi tanınıyor. takım olmanın esas mesele olduğu ortada. mühim olanın çok değil, iyi transferler olduğu açık.

  ve unutmadan... transfer şampiyonu değil, mayıs ayındaki şampiyon kazanır.