• antu'da kendisi hakkında''emre'ye mahmut olursa'' gibi bir yorum yapmışlar.

  ben obsesif biriyimdir biraz. beğendiğim bir cümle gördüğümde mesela onu çok sık kullanmaya başlarım, sürekli tekrarlarım. işte nick hornby'nin fever pitch kitabını okurken gördüğüm ve bu sözlükte de iki üç başlığa yazdığım o cümleyi bir kere daha zikretmem gerekiyor burada;

  ''hiçbir zaman onun yerini dolduramadık. ama farklı yeteneklere sahip başka insanlar bulduk; bunun bir kaybı telafi etmenin iyi bir biçimi olduğunu anlamak yıllarımı aldı.'' (sf. 123)

  enfes bir cümle bence. biz yıllarca bunu beceremedik, düşünemedik. biz şöyle yaptık; yeni hagi, yeni hakan şükür aradık. yıllarca okan, suat, emre aradık. erhan namlı, yeni okan buruk olacak diye bekledik. farklı bir sistemle de başarılı olunabileceğini hiç düşünmedik. oysaki futbolun değiştiğini de pek anlayamıyorduk. ama şimdi teknoloji ile birlikte her şey, en çok da değişim hızlanınca artık anlamaya başladık. şükürler olsun ki artık bu sözlükte yeni bir melo lazım diyenlerden çok daha fazla sayıda iyi bir box to box lazım diyen var. bundan 20 sene önce ribaundcu ve blokcu bir pivot her takımın aradığı şeydi. bugün pası ve hatta biraz da şutu yoksa ribaund ve blokla kimse ilgilenmiyor çünkü zaten artık her oyuncu ribaund alıyor, savunma yapıyor. değişime direnmek yerine ayak uydurmak gerekiyor. elbette maziyi özlüyoruz ama edebiyat ve sanat da biraz bu yüzden var zaten; zamanın hızına müdahale edebilmek için.

  antu'dan buralara nasıl geldim tam bilmiyorum ama antu, fener ya da türk futbolu bu kafayala devam ettiği sürece bir arpa boyu yol alamaz. tolga, emre'ye mahmut olsun, rodriguez visca olsun, ersun hoca da abdullah avcı oldu mu ikinclik garanti. geriye bir tek antu'nun adını bozbaykuşlar yapmak kalır.
 • vasat bir topçu olabilir ama 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçında takımıza karşı hiçbir terbiyesizlik yapmamış futbolcu. bildiğiniz üzere bizden fenerbahçe'ye transfer olan topçular her karşılaşmamızda kendilerini o takıma kabul ettirmek için maç içerisinde her türlü mide bulandırıcı hareketi sergilerlerdi.
  maç içerisinde bir pozisyonda isla mıydı dirar mıydı neyse feghouli ile bir gerilim yaşadı hemen feghouli'nin yanına gidip araya girerek ortamı yumuşattı. bir serdar aziz denen tipe bakın bir de bu çocuğa, çok saç baş yoldurmuştur ama en azından efendi adamdır.
 • 24 eylül 2017 bursaspor galatasaray maçında cok top kaybetti, ezdi vs iyi de degildi ama bir sey cok iyi bu adamda, enerjisi. rakipler sıradan cinko karbon pil tolga duracell gibi.

  tüm galatasaraylilar hep birlikte oyundan cikmasi gerektigi fikrindeydik ama iste o baskili oyunun kendisi sayesinde de oldugunu unutuyoruz.

  adam kariyerinde atmadigi golleri 6 macta atti. gerrard misin amk :(

  plase bey diyeceksiniz!
 • uzun bir süredir, almanya dan türkiye'ye dönmüş insanlarla çalışıyorum ve bu arkadaşların türkçe kullanımları gerçekten çok kötü oluyor. tolga'nın "öbür taraf" ifadesini seçmesinde bir kötü niyet olduğunu düşünmüyorum.

  hatta bir anımı anlatayım, işyerinde bir kutlama sırasında patronlara duvara asılabilecek bir hediye takdim eden almancı kızımız, "bunu da münasip bir yerinize asarsınız" dedi gayet normal ve tatlılıkla, bütün ofis gülünce etrafa, "ne oldu, neden gülüyorsunuz" diye kıp kırmızı olup sorular sormuştu. asıl komik olan, patronlarda almanyadan göç etmiş ve türkçe'ye hakim olmayan insanlar.
 • https://pbs.twimg.com/media/Ct_sRg-WcAAVY2p.jpg , http://gss.gs/uLa

  yukarıda 2016-2017 sezonunun ilk 6 haftasına ait birtakım istatistikler var.

  tolga maaşından bağımsız olarak sezona çok iyi giriş yapmıştı. formunun da asla takım arkadaşlarının kondisyonunun kötü olmasıyla alakası olamaz zira yukarıdaki istatistikleri takım arkadaşlarına karşı oynarken değil, rakip takıma karşı oynarken yaptı.
  insan üzülüyor tabi, böyle güzel başlangıcın hüsranla bitmesine.
  o sakatlığı yaşamamış olsa belki de şu an tüm taraftarlar 1 orta sahaya fitti. gel gör ki hepimiz 2 tane ancak yeter diyoruz mevcut durumda.

  tolga aynı grafikle devam etseydi ne olabilirdi biliyor musunuz?
  top kapma rekortmeni, alanında tartışmasız dünyanın en iyisi olan n'golo kante'yi bile geride bırakabilirdi hem top kapmada hem diğer versuslarda.

  sakatlıktan sonra beli elastikiyetini kaybetti tolga'nın. aynı zamanda çok uzun süreli bir sakatlık geçirdiği için mental problemleri de patlak verdi.
  bununla da sınırlı değil performans düşüklüğü, ayak tabanındaki sıkıntı onu ikili mücadelelerden kaçmaya itti. eh ikili mücadelelerden kaçınca da hem istatistiki verimi yok oldu hem de gözümüze ''boş oynuyormuş'' gibi geldi. bunlara bir de döndüğünde takımın lige havlu atmış şekilde olması da eklenince konsantrasyonu hepten bozuldu. özellikle meşhur elle oynadığı pozisyon bildiğiniz klinik vakadır. ciddi söylüyorum. epidemiyolojik çalışmalara konu olacak cinsten bir olaydı o.
  tüm bunlar tolga'nın sezon içerisinde psikolojisinin ne kadar zarar gördüğünü gösteriyor bizlere.

  şimdiyse yeni bir teknik direktörle çalışacak. tudor tolga'nın yapısını seviyor. üzerine düşerse gelişimi gösteredebilir.
  tudor'un sezon başı kampından geçmiş bir tolga hepimizi şaşırtabilir.

  kesin şaşırtır diyemem ama şaşırtma ihtimali yüksek. hepimiz bu adama öldü gözüyle baksak da geçen sezon başındaki tolga bu ligde fark yaratır. bu demek değildir ki 1 orta saha transferi yeter. yetmez. iki tane şart.

  şaşırt bizleri.
 • https://www.galatasaray.org/...larina-basladi/39877

  antremana çıkmamasını bir kenera bırakırsak, galatasaray'ın ciddi olarak bir kurumsal iletişim uzmanına ihtiyacı olduğunu gösteren futbolcumuz.

  "hafif ağrıları bulunan eren derdiyok, antrenmanın tamamında takımla birlikte çalıştı."

  "sağ ayak baş parmağında ağrıları bulunduğunu öne süren tolga ciğerci antrenmana katılmadı."

  bu haberi yazan sevgili meslektaşım. sen medyada çalışan bir gazeteci değilsin. hatta %99 ihtimalle benden de daha tecrübeli bir gazetecisin. ancak sen galatasaray'ın kurumsal kimliğini yazılarında da göstermekle mükellefsin. tolga'nın sağ ayak baş parmağında ağrı olabilir. tolga'nın sağ ayak baş parmağında ağrı olmayadabilir. tolga'nın bir baş parmağı dahi olmayabilir. ancak bir anlık ihmalle dahi olsa "öne süren" kalıbını kullanırsan kurumsal kimlik yerle yeksan olur. sen boş ver öne sürmeyi falan. ağrı var de geç. içerde fatih terim, sağlık ekibi ve yöneticiler halletsin.

  ayrıca tolga ciğerci benim yüzümü kara çıkartmaktan bıkmadı ya. yanarım yanarım da ona yanarım.
 • 15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçı göstermiştir ki kendisi ilk on birde en azından sezonun geri kalanında bulunmak durumunda. her ne kadar gomis’in köşeden kaçırdığı pozisyonu tercih hatalarıyla hiç etse de, her ne kadar birçok atağın son aşamasında tutukluk gösterse de oyuna girdiği andan itibaren rakip takımı deyim yerindeyse bozguna uğrattık. daha sahaya ayağını basmasıyla beraber harika bir ezici press gücü oluşturdu, alan kapattı, top çalma sayımız on dakikada iki katına falan çıktı.

  kendisinin olmasının elbette bazı dezavantajları da var ama emin olun kendisi varken daha çok pozisyon buluyoruz. çünkü hücumda daha sıkı, agresif bir hale bürünüyoruz varlığında. zaten ilk sekiz haftalık o malum rüya gibi periyodun gomis’le beraber en önemli ismiydi ki sonrasında sakatlıktan dolayı oynayamayışı, tudor’un son dönemde ilk on birden kesmesi ve fatih hocanın yüzüne bile bakmamasıyla yine çöp muamelesi görmeye başladı.

  bu adamda bi keramet var...
 • yetenegi kisitili muhabbeti artik cok baydi. sol kanada yakin oynuyor, mariano sagdan kactiginda agzinin icine pas atiyor, ofanstan defansa, defanstan ofansa gecislerde muhtesem, ikili mücadelelerde cok saglam, her mac en az 3 tane pozisyona girebilecek kadar ceza sahasina kosu yapabilen zeki ve atletik bir oyuncu.

  evet tolgacim, yeteneksizsin, frikik atamiyorsun, trivela da yapamiyorsun, yeteneksiz oglu yeteneksizsin.
 • her sene çok iyi başlayıp sezonun oyuncusu yorumlarından sonra sakatlık, performans düşüklüğü, yedeğe düşüş, istiklal marşı, kapanış.

  sürekliliği olmayan oyuncuları oldum olası sevmiyorum. biz 34 maç için para ödüyoruz futbolcuya, adam 17 maç oynayacak durumdaysa %50 zarardayız. her sezon istikararlı şekilde oynamayan oyunculara yatırım yapmayalım artık.